placeholder
"

Şövale

" araması için 812 sonuç listeleniyor
ERTU Masaüstü Şovale
KARGO BEDAVA
ERTUMasaüstü Şovale
190 TL
Sepete Git

Şövale Modelleri

Şövale

Şövaleler tasarım, boyut ve kaliteye göre en önemli resim ekipmanlarından biridir. Her biri farklı bir amaca sahip olan çok sayıda şövale modeli vardır. Bununla birlikte hepsinin ortak noktası, tuvalinizi veya kağıdınızı yerleştirebileceğiniz bir yapı olmasıdır. Bir şövale seçmek profesyonel sanatçılar için bile zor bir karardır. Sanatçı kalitesinde profesyonel şövale satın almak istiyorsanız, ancak hangi türü almanız gerektiğinden emin değilseniz şövale modelleri arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olmak, ihtiyaçlarınız için en uygun o ürünü bulmanıza yardımcı olabilir. Ayarlanabilir ve son derece özelleştirilmiş bir şövale, sanatsal yolculuğunuzun geri kalanında en iyi arkadaşınız olabilir.

Şövale İle Çalışmanın Faydaları

Şövale, resim yaparken tuvali doğru pozisyonda tutmak veya bir sanat eseri sergilemek için sanatçılar tarafından kullanılan basit bir araçtır. Çoğu model standart olarak resim çalışmalarınızı dik bir pozisyonda yapmanıza izin verir. Bazıları çeşitli açılarla eğilebilir özelliktedir. Bir şövale tasarımının en basiti tipik olarak üç ayaktır. A tipi, H tipi, masa üstü ve açık hava gibi birçok şövale şekli vardır. Bununla birlikte tüm şövalelerin sağladığı faydalar ortaktır. Çizim ya da boyama sırasında şövale kullanmak en doğru perspektifi ayarlamaktan, sağlıklı duruş pozisyonlarının korunmasına kadar bir dizi fayda sağlar.

Perspektifi Geliştirir

Çoğu sanat eseri, bir duvara asılarak dik bir konumda izlenir. Bu nedenle, sanatınızı kağıt veya tuval ile dik bir konumda oluşturmanız önemlidir. Böylece görüş açısı bozulmaz. Düz bir masa üzerinde çalışıldığında görüş açısı değişir. Bu aynı zamanda perspektifi de değiştirir. Temel perspektif ilkeleri gereği uzaktaki nesneler, yakındaki nesnelere kıyasla daha küçük görünür. Bu ilke, bir masanın üzerinde düz dururken kâğıtlar için de geçerlidir. Bozulma etkisi aynı zamanda kağıdınızın boyutuna da bağlıdır. Kağıt büyüdükçe perspektif farkı da artar. Kâğıdın üst kısmına çizilen nesneler daha uzakta, kâğıdın alt kısmına çizilen nesnelerden biraz daha küçük görünür. Bu nedenle şövale kullanılmadığında, kâğıdın en ucuna çizdiğiniz nesneler perspektiften etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu etkinin üstesinden gelmek için, kâğıdın uzak ucundaki nesneleri bilinçsizce daha büyük çizmek sık görülen bir eğilimdir. Bir manzara üzerinde çalışıyorsanız bu muhtemelen bir sorun olmayacaktır. Bununla birlikte portreler gibi gerçekçiliği hedeflediğiniz çalışmalarda, bu etki çalışmanız üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Yüzleri çizmek ve boyamak istediğinizde, oranların doğru olması çok önemlidir. Aksi takdirde yüz dengesiz görünecektir. Bir şövale üzerinde dik olarak çizim yapıldığında, görüş açısı daha az bozulur. Bu, oranları ve ölçümleri doğru tutmayı çok daha kolay hale getirir. 

Hareket Özgürlüğü Sağlar

Bir şövale üzerinde çalışmanın bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni, size daha fazla hareket özgürlüğü vermesi ve sağlıklı duruş pozisyonunu desteklemesidir. Masa üzerinde çalışırken birçok kişi yaslanma veya eğilme eğilimi gösterir. Vücudunuz sürekli olarak başınızı desteklemek için mücadele ederken, boynunuza ve omuzlarınıza çok fazla gereksiz baskı uygular. Bu durum zamanla duruş bozukluklarının oluşmasına neden olabilir. Şövale kullanmak resimlerinizi bileğinizin sağladığı sınırlı hareket aralığı yerine, kolunuzun ve vücudunuzun tam hareketiyle boyamanıza izin verir. Çalışmalarınız bir şövale üzerinde desteklendiğinde, daha uzun ve konforlu çalışma süreleri için uygun bir oturma pozisyonu elde edebilirsiniz. Çalışırken hareket edebilir, ara sıra geri adım atabilir ve çalışmanızı daha uzak bir mesafeden görebilirsiniz. Bu sayede eserinizi kapsamlı bir bakış açısı ile değerlendirebilirsiniz.

Çalışma Performansınızı Artırır

Şövale ile çalışmanın diğer faydaların biri çalışma hızınızı gözle görülür bir şekilde artırmasıdır. Kendinizi değişik şekillerde konumlandırarak, şövalenizden referans görüntünüze hızlı bir şekilde bakabilirsiniz. Örneğin portre çizerken bilgisayardaki bir referans görüntüye bakmak zorunda kalabilirsiniz. Ekranınızı şövalenizin sağında ya da solunda olacak şekilde ayarlayabilir, bu şekilde doğru renkleri kullanıp kullanmadığınızı kolayca görebilirsiniz. Şövalenin açısını istediğiniz gibi değiştirebilir, resminizde parlama olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Şövale ile çalışmak çalışmanız için güvenli bir alan oluşturduğunuz anlamına gelir. Örneğin, masa üzerinde çalışmak başta sıvı dökülmesi olmak üzere çeşitli kazalara ortam hazırlayabilir. Şövale kullanırken, bu gibi kazalardan kaçınma olasılığı daha yüksektir.

Şövale Çeşitleri

Çalışmalarınız için en iyi şövale modeli, nasıl resim yaptığınız, hangi boyalarla çalıştığınız, resminizin ne kadar büyük olacağı ve nerede boyamayı tercih ettiğiniz gibi birçok değişkene bağlıdır. Şövaleniz gelecek yıllar boyunca kullanılacak bir yatırım olduğundan akıllıca bir satın alma kararı almayı gerektirir. Başlıca şövale türleri hakkında bir fikre sahip olmak daha iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olur. Çalışma alanı ve zemin stabilitesi şövale seçiminde en önemli faktörlerdir. Çalıştığınız ortam, aradığınız şövalenin doğasını tanımlar. Örneğin, sulu boya konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir sanatçıysanız, yatay olarak döşenmiş bir şövaleye sahip olmak idealdir. Diğer yandan akriliklerle ve yağlı boyalarla çalışıyorsanız tuvalin dikey tutulması gerekir. 

Masaüstü Şövale

Adından da anlaşılacağı gibi, masaüstü şövale, masa üzerine yerleştirilerek kullanılan ve küçük ölçekli projeler için uygun işlevsel bir modeldir. Hem çizim hem de boyama için küçük şövale kullanılabilir. Çok yer kaplamadığından kolayca taşınabilir ve depolanabilir. Bazı masa üstü tasarımları ayrıca saklama kutularına da sahiptir. Oturarak çalışmak isteyen, küçük ölçekli tuvallerle çalışan ya da sınırlı depolama alanına sahip sanatçılar için idealdir. Kompakt ve depolanması kolay olma avantajıyla tam boy zemin şövaleleri kadar işlevseldir. Son derece ayrıntılı bir sanat eseri üzerinde çalışıyorsanız, masaüstü modeller işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Açılı bir şövalenin arkasına eklenen yükseklik, tuvalin üst kenarlarında rahatça boyamanızı çok daha kolay hale getirir. Masaüstü şövaleler birkaç dakika içinde kurulabilir ve genellikle tuvalinizi döşemek için ayarlanabilir bir desteğe sahiptir. Değişken yaslanma açılarına izin veren bir tür kanat ayarlama mekanizmasına ya da çentikli bir sisteme sahip olabilir. Bu sayede üç veya dört açılı çalışma pozisyonlarına izin verebilir. Masaüstü çeşitleri genellikle 38 cm x 25 cm x 5 cm boyutlarında ve yarım kilonun biraz üzerinde ağırlığa sahiptir. Bununla birlikte mini şövale çeşitleri de bulunabilir. Çalışma koşullarına göre daha büyük boyutlar da bulunabilir.

 A Tipi Şövale

A çerçeveli şövale ikisi önde, biri arkada olmak üzere üç bacağı bulunan, üçgen şekilli bir şövaledir. Karşıdan bakıldığında "A" harfine benzediği için A şövale olarak da bilinir. Üç ayaklı bir şövale genellikle 130 cm kadar tuvalleri tutabilir. Kullanılan en popüler şövale türüdür ve resme yeni başlayanlar için mükemmeldir. Farklı tuval boyutları için kullanılabilir. Kayar çubuk, tuval plakalarını kolayca ayarlamaya yardımcı olur. Yeni başlayanlardan profesyonel sanatçılara kadar her seviyedeki sanatçı için uygundur. Genellikle boyama malzemeleri için yerleşik depolama alanı yoktur. Şövale kalitesine bağlı olarak uygun fiyatlı bir seçenektir. Otururken ya da ayakta dururken çalışmak için çeşitli pozisyonlara kolayca uyum sağlar. Tek arka ayaklı tasarımı, köşelere ve dar alanlara pratik bir şekilde yerleştirilmesini pratik hale getirir. Bu tür şövalelerin saklanması çok kolaydır. Şövale ile işiniz bittiğinde, arka bacağı iterek dolaba kaldırabilir veya başka bir yere depolamak için düzleştirilebilirsiniz. Üç ayaklı modeller küçük ve orta ölçekli çalışmalarda ve sınırlı alana sahip sanatçılar için en iyi seçimdir. Sık sık hareket etmesi gerekenler için uygun olan H tipi şövalelerden biraz daha hafiftir. Sulu boya ve pastel çalışmaları için ayarlanabilir çalışma açısına sahip değildir. Büyük tuvallerle çalışıyorsanız, daha farklı bir şövale tipini düşünmeniz gerekebilir. Birçok modelde, kolay saklama için arka ayak düzleştirilebilir. Yeni başlayanlar giriş seviyesi olarak ya da taşınabilirlik ve depolama kolaylığına ihtiyaç duyan sanatçılar için en iyi seçenektir.

H Tipi Şövale

H tipi şövale stüdyo çalışmaları için popüler bir seçenektir. Orta ve büyük boy kanvas ve paneller için en sağlam destektir. Kare bir tabana ve stabilitesinden ödün vermeden yükseklik ve eğim için ayarlanabilen bir merkezi sütuna sahiptir. Bu şövale modeli A tipine kıyasla aha ağırdır, ancak daha sağlamdır ve tutabileceği tuvallerin boyutları daha büyüktür. Çalışmak için biraz daha fazla alana sahip olan ve daha güçlü gövdeli bir çerçeve ile birlikte gelen ekstra stabiliteye ihtiyaç duyan sanatçılar için en iyi seçimdir. Örneğin, birçok H Çerçevesi resmi ileri doğru eğmenize, herhangi bir açıya veya sağa doğru yatay olarak eğmenize izin verir. 240 cm’ye büyük ölçekli tuval projelerinde çalışanlar için en uygun modellerden biridir. H tipi şövalelerde genellikle kolay depolama amacı ile düz katlanabilir bir tasarım kullanılır. Katlanabilir şövale olarak en sağlam şövale modellerinden biri olmakla birlikte taşınabilirlikten yoksundur. Çoğu ürün altta tekerleklerle birlikte gelir, böylece stüdyonuzun etrafında rahatça hareket ettirebilmenizi sağlar. Yeni başlayanlardan profesyonel sanatçılara kadar her seviyedeki sanatçı için uygundur. Küçük ve büyük sanat eserlerinde kullanılabilir. Genellikle sanatsal malzemeleri tutmak için dahili bir depolama alanına sahiptir.

Dev Şövale

Dev şövale, büyük boy şövale olarak da adlandırılır. Yoğun olarak, özel bir stüdyo alanında düzenli olarak büyük ölçekte çalışan ciddi sanatçılar tarafından tercih edilir. Sık sık 250 cm’ veya daha uzun parçaları boyamayı planlıyorsanız, kendinize dev ressam şövale almanız gerekir. Dev şövale ekstra güçlü ve sağlamdır. Bu sayede büyük tuvallerin ekstra ağırlığını ve boyutunu destekleyebilir. Büyüklüğü ile orantılı olarak hantal ve ağır olabildiğinden, diğer şövale türlerinin çoğu gibi taşınması veya saklanması kolay değildir. En iyi dev şövale çeşitleri genellikle dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım için kayın ağacından yapılır. Diğer seçeneklere kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketine sahiptir.

Hibrit Şövale

Hem küçük hem de büyük parçaları boyamayı planlıyorsanız, ayarlanabilir bir tuval şövale en iyi seçenek olabilir. Bu modeller en büyüleyici şövale türlerinden biridir, çünkü normal bir şövaleden masa üstüne dönüşebilir. Çeşitli ortamlarda çalışan sanatçılar için bu çok kullanışlı bir özelliktir. Örneğin, akrilik ve yağlı boya ressamların bir şövale üzerinde dik olarak çalışması gerekirken, sulu boya ve pastel ressamları masa üstü gibi daha yatay bir yüzeyi tercih edebilir. Her iki yüzeye de ihtiyacınız varsa, bu şövale sizin için mükemmeldir. Hibrit modelleri gerektiğinde masa üstü şövale olarak kullanabilir ve daha sonra normal boyutta bir A şövaleye geri dönüştürebilirsiniz. Bu sayede her iki şövalenin de en iyi özelliklerini tek bir üründe elde edebilirsiniz. Dönüştürülebilir bir resim şövalesi size birçok seçenek sunar. Belirli modele bağlı olarak, dönüştürülebilir şövale ölçüleri bakımından 200 cm’ye kadar resimlerle birlikte kullanılabilir. Bazı modellerde sarf malzemelerini tutmak için bir boya tepsisi de bulunur. Dönüştürülebilir şövale genellikle A çerçeve şövale daha sağlamdır, ancak daha fazla alan gerektirir.

Taşınabilir Dış Mekân Şövaleleri

Dış mekânlarda yapılan çalışmalar için tasarlanan bu modeller genellikle  alüminyum ya da ahşap şövale olarak mevcuttur. Stüdyo modellerinden daha küçük ve daha hafiftir. Kolayca katlanan çok hafif bir çerçeveye sahiptir ve birçok tasarımda fırça, boya ve kalem gibi gereçleri taşımak için dahili bir kutu bulunur. Şövale seti olarak bazı tasarımlarda, otururken çalışmanıza yardımcı olacak bir sandalye de olabilir. Bununla birlikte portatif şövaleler sadece açık havada değil, sınırlı alana sahip iç mekânlarda çalışan sanatçılar için de kullanışlıdır. Taşıma kolaylığı sağlaması için düzgün bir şekilde katlanabilir ve yer kaplamayan tasarıma sahiptir. Çoğu dış mekân şövalesi, hem oturma hem de ayakta durma pozisyonları için çeşitli yüksekliklere göre ayarlanabilen teleskopik bacaklara sahiptir. Dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım için alüminyumdan üretilen metal şövale çeşitleri sağlam ve güvenilirdir. Hem ahşap hem de alüminyum şövale çeşitleri, resminiz üzerinde yatay olarak çalışmanıza izin verir. Boya, palet ve fırçaları tutabilen kutulu şövaleler standart modellere kıyasla daha ağırdır ve taşıması daha zordur. Bununla birlikte yolculuğunuzda taşımanız gereken ekstra çanta sayısını en aza indirdiği için avantajlıdır.

Tek Direkli Şövale

Tek direk şövale basit ve uygun fiyatlı bir modeldir. Küçük modelleri çocuk şövale olarak idealdir. Tabandan tepeye uzanan tek bir malzeme parçasıyla bir tripod tasarımı kullanır. Bu tür şövaleler H ya da A tipi şövale kadar sağlam olmamakla birlikte, özellikle dar alanlarda kolay kullanım avantajına sahiptir. Sanatçılar, sanat öğrencileri veya depolanması kolay bir şövale ihtiyacı olan herkes tarafından kullanılabilir. Modele göre değişmekle birlikte, tek direkli şövale çeşitleri 180 cm’ye kadar resimler için tercih edilebilir. 

Çantalı Taşınabilir Şövaleler

Çantalı tasarımlar genellikle dış mekân resim çalışmaları için tercih edilen, fonksiyonel ve kompakt tasarıma sahip bir şövale çeşididir.  Dışarıdan bakıldığında normal bir ressam seyahat çantası gibi görünür. Kapağın içinde, kapak tamamen açıldıktan sonra dik bir açıyla katlanabilen bir tahta bulunur. Boyama panelleri, klipsler kullanılarak bu panele sabitlenebilir. Kutuda boyalarınız, fırçalarınız ve diğer boya malzemeleriniz için yeterli depolama alanı vardır.  Erişim kolaylığı sağlaması açısından kapağın üzerinde boya tüplerinizi ve fırçalarınızı tutabileceğiniz bazı delikler bulunabilir. Şövale aynı zamanda tripod tasarımına sahip olabilir. Bu sayede şövalenizi herhangi bir yere kurabilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Resim yapmaya yeni başlıyorsanız, giriş seviyesi bir seçim için A ya da H tipi şövale modellerini inceleyin.
  • Stüdyonuz için daha gelişmiş bir şövale arıyorsanız, daha kaliteli bir H tipi veya tek direkli şövale daha iyi bir seçim olabilir.
  • Açık havada sık sık boyamak istiyorsanız, hafif ve şövale kurulumu kolay bir model tercih edin.
  • Boya yaparken paletinizi, fırçalarınızı ve diğer malzemelerinizi nerede tutmayı planladığınızı düşünün.
  • Örneğin sulu boya genellikle akrilik ve yağlı boyaya kıyasla gibi daha az donanım gerektirir.
  • Çoğu şövalenin içinde raflar ve hatta depolama bölmeleri bulunur.
  • Şövalenizi tuvalinizin yeterli ve tuvalin her yerine ışığın eşit olarak geldiği bir alana yerleştirin. Resim yaparken tuvalin parlamadığından emin olun.
  • Şövalenizi, tuvalinizi belirli bir mesafeden görebilmek için geriye doğru adım atabileceğiniz bir yere yerleştirin.

Eskiz, çizim ve boyama söz konusu olduğunda her sanatçının kendi ihtiyaçları vardır. Resim tekniğinize ve kullandığınız malzemelere bağlı olarak, performansınızı artırmaya yardımcı olabilecek en iyi ürünleri indirimli şövale fiyatları ile satın alabilirsiniz. Giriş seviyesi modellerden, 3 ayaklı, dekoratif, portatif, çantalı şövale modelleri gibi profesyonel ürünlere kadar en iyi modeller Trendyol'da!