Ram (Sistem Belleği)
Kapasite
Fiyat
Ekran Kartı Bellek Tipi
HDMI
Ekran Boyut (inç)
Teyp Özellikleri
İşlemci Modeli
Garanti Süresi
Hard Disk Kapasitesi
Ekran Kartı
Ekran Kartı Tipi
Garanti Tipi
İşlemci Tipi
İşlemci Çekirdek Sayısı
İşlemci Nesli
İşletim Sistemi
Klavye
Kullanım Amacı
Optik Sürücü Tipi
SSD Kapasitesi
Fiyat Geçmişi
Araç Marka ve Model
Satıcı Tipi
"

32 Gb Ram

" araması için 7901 sonuç listeleniyor

Kullanışlı 32 GB Ram Çeşitleri Trendyol'da!

RAM, önemli bilgisayar donanım bileşenleri arasında yer alır. “Random Access Memory” ifadesinin kısaltılmış hâlidir. “Rastgele Erişimli Hafıza” anlamına gelen RAM, günümüzde pek çok farklı elektronik cihazın içerisinde yer alır. Hız ve verim açısından ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilecek olan bir cihaz satın alırken RAM konusunda dikkatli olmanız gerekir. RAM bellek, özellikle bilgisayarların performansı üzerinde önemli rol oynayan donanımsal bileşenlerden biridir. Sadece oyuncular gibi yüksek performans gerektiren bilgisayarlara ihtiyaç duyan kullanıcılar değil, söz konusu cihazı iş amacıyla kullananlar için de son derece önemlidir. Hatta bilgisayarı yalnızca günlük işlerini halletmek için kullananlar da sorunsuz ve yüksek bir performans sağlamak amacıyla RAM bellek kalitesine dikkat etmelidir.

Bilgisayarın kısa süreli hafızası olarak da tanımlanan RAM bellekte bilgiler geçici olarak depolanır. Bilgisayarı kapattığınız zaman bu geçici bellekte bulunan bilgiler silinir. Fakat bilgisayarın açık olduğu zamanlarda üzerinde çalışılan programlar bu kalıcı olmayan bellekte tutulur. Böylece bilgisayarda işlem yaptığınız süre boyunca istediğiniz an hızlı bir şekilde RAM bellekte yer alan verilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesiyle beraber verileri geçici değil, kalıcı olarak da saklayan RAM çeşitleri de mevcuttur. 32 GB RAM, SSD sabit disk gibi o an üzerinde çalışılan verilerin depolanmasına olanak tanıyan bir tür olarak işlev görür.

RAM belleğin işlem gücü, bilgisayarın performansını etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. RAM’in üst seviye verim sağlaması bilgisayar açıkken yaptığınız işlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanır. Bu belleğin performansının düşük olması ise siz bilgisayarda işlem yaparken takılmalara, donmalara ya da yavaş veri akışı gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle RAM seçimi, pek çok parametre değerlendirilerek karar verilmesi gereken bir durumdur.

32 GB RAM, son derece iyi bir performans göstermesi sayesinde kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Tüm hafıza noktalarına hızlı bir şekilde erişim sağlayabilen 32 GB RAM, bilgisayarınızda pek çok işlemi hızlı ve seri bir şekilde yapabilmenize olanak tanır. Ayrıca bu bellekle birden fazla programı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Bu düzeydeki RAM çeşitleri arasından seçim yaparken söz konusu elektronik cihazın türü, kullanım yoğunluğu ve işlem türü önem arz eder.

En Önemli Donanım Elemanı 32 GB RAM Çeşitlerinin Özellikleri

En Önemli Donanım Elemanı 32 GB RAM Çeşitlerinin Özellikleri

Farklı kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına göre pek çok RAM bellek çeşidi bulunur. 32 GB RAM çeşitleri arasındaki farklar, performans açısından dikkate alınmalıdır. Bilgisayarda oyun oynayan ya da birtakım programlar üzerinde çalışan kişiler için verim sağlama noktasında önem arz eder.

32 GB RAM bellek çeşitleri, MHz ve DDR değerlerine göre sınıflandırılabilir. DDR değeri, RAM belleğin türünü belirten bir ifadedir. Bu ifade, MHz olarak adlandırılan hız aralığının minimum ve maksimum değeri üzerinde etkili olan bir parametredir. RAM bellekler ile ilgili olarak sıklıkla karşımıza çıkan türler arasında bulunan DDR4 ve DDR5, yüksek düzeyde performans sağlayan oldukça gelişmiş modellerdir. Günümüzde DDR2 ile çalışan sistem neredeyse yok denecek kadar az iken DDR3 ile işleyenler ise hâlâ seyrek de olsa mevcuttur.

Günümüzde sıkça tercih edilen DDR4 ve DDR5 türleri; güç tüketimi, bellek desteği, RAM saat hızı ve maksimum bellek sınırı gibi özellikler bakımından fark yaratır. 32 GB DDR5 RAM, 32 GB DDR4 RAM ile kıyaslandığında söz konusu kriterler açısından çok daha avantajlıdır. DDR5 modeli ile güç tüketiminin azalmasıyla işlem yapma hızı artar ve çalışma esnasında sistemin üzerindeki yük hafifler. Bu sayede sistem çok daha iyi ve kesintisiz bir biçimde işleyebilir. DDR4 ve DDR5, günümüz teknolojisini yakalayan türler olarak sıklıkla tercih edilir.

DDR3’te maksimum bellek kapasitesi 16 GB’dir. Eğer RAM olarak DDR4 tercih ederseniz bu sayı 128 GB’ye kadar çıkar. Söz konusu değer, elde edilen belleğin MHz kapasitesi üzerinde de etkilidir. DDR3 bellek kullandığınız takdirde 1333 ila 2133 MHz arasında RAM saat hızı elde edebilirsiniz. DDR4 ise bu hız değerini aşarak 3000 MHz frekansa çıkmanızı mümkün kılar. Model yükseldikçe verim de aynı oranda artış gösterir.

32 GB RAM SODIMM türü bellek çeşidi de mevcuttur. Genellikle DDR SDRAM jenerasyonlarının kullanıldığı modern bilgisayarlarda SODIMM nadiren görülür. Bu tür bellekler, standart RAM’lerin küçük versiyonudur. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan küçük ve ince hafıza modülü olarak tanımlanır.

32 GB RGB RAM de tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. RGM; Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi) renklerinin baş harflerinden meydana gelir. Söz konusu ifade, bu temel renklerin farklı yoğunluklarda kullanılmasıyla elde edilen tonlara tekabül eder. Bu teknoloji, donanımların kullanıcıların isteği doğrultusunda hareketlendirilmesine olanak tanır.

Hızlarına Göre 32 GB RAM Çeşitleri Nasıldır?

Hızlarına Göre 32 GB RAM Çeşitleri Nasıldır?

32 GB RAM çeşitlerinde belleğin hızı önemli parametrelerden biridir. Yeterli hızda çalışamayan bellek, bilgisayarda işlem yapıldığı esnada sıkça takılma, donma ya da gecikme gibi sorunlara yol açar. Özellikle bilgisayarı iş ya da oyun gibi amaçlarla kullanan kişiler için hız büyük önem arz eder. MHz değeri, söz konusu RAM belleğin hangi hız aralığında işlem yapabileceğine dair fikir verir.

32 GB 3600 MHz RAM, yüksek hıza sahip olan bir bellek çeşididir. 32 GB 1600 MHz RAM ise MHz değerinin daha düşük olması nedeniyle kısmen yavaş çalışan bir belleği ifade eder. Bunun yanı sıra söz konusu modelin DDR jenerasyonu da bize hız aralığı hakkında fikir verir. DDR2 ve DDR3 şeklinde geliştirilen bu bellek türlerinde model yükseldikçe MHz kapasitesinde de artış görülür.

RAM belleklerin hızları, DRAM ve SRAM olarak ikiye ayrılan türlere göre değişkenlik gösterir. DRAM, “Dinamik Rastgele Erişilebilir Bellek” anlamına gelir. Genel olarak kişisel bilgisayarlarda tercih edilen DRAM türü, bilgi akışının elektrik sinyalleriyle sağlanmasından dolayı sürekli olarak yenilenir. “Statik Rastgele Erişim Belleği” anlamına gelen SRAM ise DRAM’e göre çok daha hızlı bir biçimde çalışır.

32 GB RAM Çeşitlerinin İşlem Gücü Nasıldır?

32 GB RAM Çeşitlerinin İşlem Gücü Nasıldır?

Bilgisayarlarda herhangi bir şeyi kaydetmeden önce yaptığınız tüm işlemler RAM bellek sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle bilgisayarın bellek performansı RAM’in hafızası ile doğrudan orantılıdır. Belleğin GB ile ifade edilen hafızası yükseldikçe işlem gücü de artar. 32 GB RAM, sahip olduğu yüksek hafıza sayesinde performans açısından da son derece güçlüdür. Bu hafızayla bilgisayarda pek çok oyunu hiç zorlanmadan açabilir ve birçok programda işlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

32 GB RAM çeşitlerinin işlem gücü pek çok faktöre göre değişkenlik gösterir. 32 GB 3200 MHz RAM ve 32 GB 4000 MHz RAM, MHz değerlerinin aynı olmaması nedeniyle farklı düzeylerde işlem gücü sağlar. Bu bellek tiplerinden 3200 MHz daha yavaş bir deneyim sunarken 4000 MHz ise işlemlerinizi çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirebilmenize olanak sağlar. Bu bellek kapasitesi sayesinde tarayıcıda sekme açma/kapama gibi işlemler oldukça seri ve herhangi bir takılma problemi ile karşılaşılmadan gerçekleştirilir.

DDR değerleri, belleğin işlem gücü üzerinde etkili bir faktördür. Örneğin; DDR5, DDR4’e göre çok daha yüksek bir performans sunar. Söz konusu değer arttıkça güç tüketiminde de düşüş gözlemlenir. Böylece çok daha iyi bir performans elde edilirken tasarruf da sağlanır. 32 GB DDR RAM bellek çeşitlerinin hemen hepsi masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yeterli işlem gücüne sahiptir.

32 GB Ramler Hangi Cihazlarla Uyumludur?

32 GB Ramler Hangi Cihazlarla Uyumludur?

32 GB RAM, pek çok laptop ve bilgisayar çeşidiyle uyumlu olarak çalışır. Son derece yüksek kapasiteli ve verimli bir işletim sistemi çalışması vadeder. 32 GB RAM, bilgisayarınızda aynı anda birkaç programı rahatlıkla çalıştırabilmenize olanak tanır. Hızlı ve sorunsuz şekilde işlem yapmaya izin veren bir bilgisayar, bu verimlilikteki bellekler ile uyumlu olarak çalışır. RAM seçimi yaparken bilgisayarınızın teknik donanımıyla uyumlu ve uygun olan bir bellek tercihinde bulunmanız önemlidir. Örneğin, eğer işletim sisteminiz yeterli değilse 32 GB DDR3 RAM bellek kullanmanız mümkün olmaz.

Dikkat edilmesi gereken parametrelerden biri de Bit konusudur. 32 Bit, RAM kapasitesi olarak 4 GB’ye kadar kullanım izni verir. 64 Bit işlemcilerde ise bu sınır çok daha yüksek rakamlara çıkar. Dolayısıyla 32 GB RAM kullanmak istiyorsanız bu durumu göz önünde bulundurarak söz konusu belleğin cihazınız ile uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bellek modülü, dizüstü bilgisayarlar ile de uyumlu olması hâlinde kullanılabilir. SODIMM RAM çeşidi, genellikle laptoplarda kullanılmaya uygundur. Bu uygunluk, SODIMM RAM türüne ait yapısal sistemin ve kompakt ebatların bir gereğidir. Eğer bilgisayarınız dizüstü bir model ise satın alacağınız 32 GB RAM çeşidinin de buna uyumlu olması için SODIMM özellikli RAM bellekler tercih edilir.

32 GB RAM Çeşitlerini Kimler Tercih Etmelidir? Satın Alırken Hangi Kriterlere Bakılmalıdır?

32 GB RAM Çeşitlerini Kimler Tercih Etmelidir? Satın Alırken Hangi Kriterlere Bakılmalıdır?

Bilgisayarda işlemci yükü açısından yorucu olmayan aktivitelerden ziyade yüksek performans gerektiren işler yapan kişilerin 32 GB RAM çeşitlerini tercih etmesi mümkündür. E- posta almak ve iletmek, Word – Excel kullanmak, film izlemek ve müzik dinlemek gibi eylemler için optimum RAM desteği ihtiyacı doğmaz. Bu tip etkinlikler için 2 GB bellek yeterli gelir. Basit video düzenleme ve ortalama oyunlar için ise 2 – 4 GB arası bir bellek uygundur. Özellikle Render, 3B modelleme, CAD ve türevi çalışmalarda yüksek kapasiteli bir RAM’e ihtiyaç duyulur. Bu programlara ek olarak yoğun performans kapasitesine gereksinim duyan oyunların tutkunları da 32 GB RAM’i tercih edebilir.

DDR (Double Data Rate), RAM içindeki her bir döngüde iki defa bilgi transferi gerçekleştirme kapasitesini, yani data akış hızını ifade eder. RAM satın alırken güncel DDR sürümüne dikkat etmek elzemdir. Örneğin, DDR4 anakart için yine DDR4 bir RAM satın alınmalıdır. Aksi takdirde güncel olmayan sürümler çeşitli sorunlara yol açabilir. MHz (Megahertz) ölçüm birimi değeri, RAM’in işlem ve çalışma hızını ifade eder. MHz değeri ne denli fazlaysa önbelleğe alma ve data aktarım hızı da o kadar yüksek olur. Anakartın desteklediği maksimum MHz kapasitesini kullanmak hız konusunda belirgin bir optimizasyon sağlar. Bu konuda anakartın kaç MHz kapasiteye kadar desteklediğini bilmek gerekir. Örneğin; 1600 MHz hıza kadar destekleyen bir anakart için 32 GB 3000 MHz RAM değil, çok daha uygun kapasitede bir bellek tercih etmek gerekir.

Hız açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de CL değeridir. Açılımı “Column Adress Strobe Latency” olan bu değer, belleklerdeki gecikme süresini ifade eder. Bu gecikme süresi ne denli az olursa RAM’in hızı da aynı oranda artar. MHz değerine uygun olduğu sürece minimum gecikme süresine sahip bir CL tercih edilmelidir. RAM satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir kriter de voltaj değeri uyumluluğudur. Biri 2.2 diğeri 2.1 voltaj değerinde çalışan iki farklı RAM, kimi zaman senkronizasyon sorununa yol açar. Voltaj değerinin birbiriyle uyumlu olması mavi ekran hatalarının da önüne geçer.

32 GB tek slot RAM ile çift olan arasında birtakım farklar mevcuttur. Çift slota sahip RAM türleri, çok daha akıcı bir performans isteyenler tarafından tercih edilir. 16×2 32 GB RAM yoğun işlemci performansı için yeterlidir. RAM satın almadan önce işlem hızı ve hacminin dışında kalan hususlara da dikkat etmek önemlidir. Soğutucu özelliği olan ve alüminyum kaplama RAM çeşitlerini tercih etmek aşırı ısınmanın önüne geçerek ideal bir kullanım sunar.

İşlem Gücünüzü Artıracak 32 GB RAM Fiyatları Nasıldır?

İşlem Gücünüzü Artıracak 32 GB RAM Fiyatları Nasıldır?

RAM çeşitleri, pek çok farklı özellik ve fiyat aralığı ile kullanıcıların beğenisine sunulur. RAM’in markası, kapasitesi, tipi ve kullanım yeri gibi pek çok faktör, ürünün fiyatı üzerinde etkilidir. 32 GB RAM fiyatları, teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Tercih edeceğiniz ürün, DDR jenerasyon derecesine göre sınıflandırılır. DDR3, 1066 ila 1600 MHz hız aralığında çalışmayı mümkün kılarken DDR4 ise 2133 ila 3200 MHz arasında işlem yapar. 32 GB RAM fiyatları, performansın hızı ile doğru orantılı olarak artış gösterir.

Özellikle bilgisayar başında uzun zaman geçirenlerin RAM alırken dikkat etmesi gereken başka hususlar da vardır. Belleklerin uzun süre çalışma sonucunda aşırı ısınmaması için üzerlerinde pasif soğutma bulunabilir. Bu eklenti sayesinde belleklerin uzun süre açık kalma neticesinde çok fazla ısınarak zarar görmesi engellenir. Söz konusu özellik de 32 GB RAM fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır.

RAM belleğin DRAM (Dinamik RAM) ya da SRAM (Statik RAM) olması da fiyat değişikliğine neden olan etkenler arasında yer alır. SRAM’in verilere erişim süresi çok daha kısadır. Bu sayede hızlı bir şekilde çalışan SRAM, DRAM’a oranla daha verimli olmasının yanı sıra fiyat anlamında da farklılık gösterir.

RGB destekli RAM özelliği de fiyat değişimine neden olur. RAM, anakart ve ekran kartı gibi bilgisayar donanımlarına eklenebilen bu özellik sayesinde kullanıcılar favori renklerine göre bilgisayarlarını kişiselleştirebilir. Bilgisayarların renkli ışıklar kazanmasını sağlayan söz konusu özellik, ürünün daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmasında etkilidir.

32 GB RAM fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer husus, ECC özelliğidir. Bu özel RAM tipi, ECC destekli bellek işlemcilerde performansın artırılmasına katkıda bulunan özellikler sunar. Hata algılama ve düzeltme mekanizması sayesinde veri kayıplarının önlenmesine yardımcı olur. ECC, özellikle datanın iyi korunması gereken bilgisayarlarda tercih edilir. Dolayısıyla bu özellikle desteklenen belleklerde fiyat farkı görülebilir. Siz de Trendyol’da yer alan RAM çeşitlerine göz atabilir, dilediğiniz ürünü yalnızca birkaç tıklamayla kolay ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.