placeholder
"

Dokunmatik Monitör

" araması için 199 sonuç listeleniyor

Dokunmatik Monitör

Dokunmatik Monitör

1960’lı yıllarda, teknoloji alanında uzman isimler tarafından makale ve şemalar aracılığıyla üretilebilirliği üzerine beyin fırtınaları gerçekleştirilen, fiziksel bir ürün hâline gelmesi ise 1980’li yılları bulan dokunmatik monitör, bugün hem teknoloji tutkunları hem de profesyoneller tarafından, çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Bilgisayar ya da monitörün bağlı olduğu herhangi bir birime, klavye ve fare gibi bilgisayar çevre birimleri kullanmadan da veri girişi ve kontrolü yapılabilmesine imkân tanıyan dokunmatik ekran monitör çeşitleri farklı teknolojilerle üretiliyor. Dokunmatik LED, ekran monitör fiyatları ise ürünlerin ekran genişliklerine, dokunmatik teknolojilerine, kullanım alanlarına, taşıdıkları donanıma, monitör görevi haricinde başka bir görevi olup olmamasına ve daha birçok değişkene göre değişiklik gösteriyor. Bu tür ürünler hakkında detaylı fikir sahibi olabilmek için modellerin taşıdığı teknolojiler hakkında bilgi edinmek yarar sağlayabiliyor.

Dokunmatik Ekranlarla Üretkenlik, Parmaklarınızın Ucunda

Görüntü teknolojileri alanında yaratıcı çözümler sunan markalar, geliştirdikleri monitör modellerine ve geniş panellere farklı türlerde dokunmatik özellikleri kazandırabiliyor. İş dünyasında, endüstriyel sahalarda ya da yalnızca gündelik kullanımda değerlendirilebilen ürünler, teknolojinin sunduğu imkânları en iyi şekilde yansıtıyor. Çalışma süreçlerinize en iyi şekilde adapte olabilecek biçimde dizayn edilen modeller dirençli, kapasitif, yansıtıcı, optik, yüzey dalgası gibi farklı dokunma teknolojilerini içerebiliyor.

Dirençli dokunmatik ekranlar, oldukça küçük hava boşluklarıyla ayrılmış yapıdaki elektriksel olarak iletken iki ince metal film tabakasından meydana geliyor. Kullanıldığı ekranın yüzeyine basınç uygulandığında, film tabakalar birbirine temas ederek basınç uygulanan bölge doğrultusunda giriş işlemi gerçekleşiyor. Diğer dokunmatik teknolojilerine kıyasla, üretim maliyetleri düşük olan ve üretimi de kolay yapılan dirençli dokunmatik ekranlar taşınabilir ve endüstriyel dokunmatik monitör üretiminde rol oynuyor. İş yerlerindeki Kiosk çözümleri ve benzeri aygıtların ekranları dirençli formda olabiliyor.

Akıllı cep telefonlarıyla kullanıcıların hayatına daha fazla giren kapasitif dokunmatik ekranlar ise teknoloji itibarıyla dirençli dokunmatik ekranlardan ayrılıyor. Parmak ucuyla dokunulduğu zaman insan vücudunun iletkenliğini girdi oluşturmak üzere bir araç şeklinde kullanabilen şeffaf bir iletken film ile kaplanan ekranlar, profesyonellerin hayatında kendine daha çok yer bulabiliyor. Akıllı telefonlarda ve navigasyon cihazlarında değerlendirilen kapasitif dokunmatik ekranlar, dirençli dokunmatik ekranlardan daha duyarlı olmasıyla öne çıkıyor. Aynı anda birden fazla dokunulduğunda 10 noktaya kadar sorunsuz algılayabilen kapasitif dokunmatik ekranlar, kalem gibi araçları ya da eldiven gibi yünlü nesneleri algılayamıyor. Kapasitif teknolojisini kullanan; 7", 10 inç, 15 inç, 17 inç, 19 inç, 215", 22", 27 inç, endüstriyel, LCD dokunmatik monitör modelleri geliştiriliyor.

Optik dokunmatik ekranlar ise diğer iki teknolojiden çok daha farklı bir yöntemle girdi oluşturmayı mümkün kılıyor. Dokunmatik ekran yüzeyini sürekli tarayan kameralar kullanan optik dokunmatik ekranlarda, yüzeye temas eden nesne, ışık kesintisi yarattığı için ilgili alanın konumu, sensör ve aritmetik hesaplamalarla tespit ediliyor. Bunun sonucunda da girdi verisi oluşturularak dokunma sürecinin karşılığı olan durum, ekrana yansıtılıyor. Doğrudan doğruya insan dokunuşlarıyla çalışabildiği gibi kalem ve benzeri nesnelerle de dokunulduğunda etkinleşebilen optik dokunmatik ekranlar, üretim sürecinde kolayca ölçeklenebiliyor. Bu sayede temel görevi statik görseller sunmak olan modeller, televizyon ve multimedya araçlarına da dönüştürülebiliyor.

Seçeceğiniz dokunmatik yüzeyli monitör çeşitleri, çözünürlük ve bağlantı noktaları açısından, standart monitörlerle büyük benzerlikler taşıyabiliyor. Tercihinize göre 4:3 ya da 16:9 en boy oranına sahip ürünler, VESA standartlarına sahip montaj bölümleriyle duvara ya da VESA destekli monitör dirseklerine kolayca takılabiliyor. Üzerlerinde HDMI, DisplayPort, DVI, VGA gibi bağlantı noktaları bulunan ürünler kendi stantlarıyla geliyor. USB dokunmatik monitör, PC gibi birimlere kolayca bağlanabiliyor ve görüntü verisini gerçek zamanlı olarak ekrana yansıtıyor. Özel amaçlarla kullandığınız bir bilgisayarınız varsa ve klavye veya fare gibi çevre birimlerini, bu bilgisayarla kullanmayı planlamıyorsanız, ekran genişlikleri ve çözünürlükleri değişiklik gösteren ürünler sizleri bekliyor.

Dünyanın ileri gelen panel ve monitör üreticileri, geliştirdikleri geniş dokunmatik ekranları, kendilerine özgü yazılımlarla destekleyerek eğitim ve iş hayatında vazgeçilmez hâle gelecek çözümlerine hayat veriyor. Dokunmatik dijital beyaz tahta olarak da nitelendirilen ürünler, kurumsal güvenlik ve bulut tabanlı çalışma süreçleri için özel yazılımlara sahip olmakla birlikte dinamik sunumlar gerçekleştirmek için alternatifsiz modellere dönüşüyor. Geniş boyutları sayesinde toplantı salonu, sınıf ve benzeri, çok takipçili alanlarda değerlendirilebilen ürünler, ekrandaki dijital içeriklerin düzenlenmesine ve ekran aracılığıyla çeşitli çizimler yapılabilmesine imkân tanıyor. Toplantı salonlarına konumlandırılan beyaz tahtalar, işlevsel olmalarıyla video konferans süreçlerinde de görev alabiliyor.

Farklı Platformlar, Aynı Kullanım Deneyimi

Taşınabilir yapıdaki dokunmatik ekranlar da son yıllarda kullanıcıların en çok tercih ettikleri ürünlerin başında geliyor. Çerçevesiz tasarım trendine uyum sağlayan modellerden bazıları, dayanıklılık konusunda hayli iddialı olabiliyor. Örneğin kimi ürünler, su ve toza karşı dayanıklılık sunarken bazıları ise 7H cam sertlik derecesini, teknik özellikleri arasına yazdırabiliyor. Sektörün dayanıklı ve en güvenli ekran çözümleri içerisinde bulunan 7H, tırnak ya da ekranın kullanımı esnasında yüzeye temas ettirilen kalem gibi sert nesnelerin, ekranda kalıcı bir hasar bırakmasının önüne geçiyor. 7H özellikli ekranlar, kişisel kullanımlar için uygun olduğu gibi Kiosk gibi platformlarda da rahatlıkla değerlendirilebiliyor. Bu aşamada kullanım senaryonuzu dikkate alarak kendinize en uygun çözümü satın almanız gerekiyor.

Eğitim süreçlerinde, satış işlemlerinde ya da iş akışı takiplerinde değerlendirilebilen ürünler kullanıcılarına esneklik kazandırırken kapasitif yapılarından güç alarak 10 noktaya kadar dokunma desteği sunuyor. Akıcı ve yüksek tepki süresi sunan ekranlar, yalnızca ticari uygulamaların kullanımında değil ofis araçlarının kullanımı, eğitim ve eğlence süreçlerinde de ihtiyaçlara çözüm getiriyor. Başarılı panelleri sayesinde 178 dereceye kadar görüş açısı sağlayan monitörler, dikey ya da yatay düzlemde görüntü bozulması ve benzeri sorunlarla karşılaşmanızı engelliyor. Yalnızca Microsoft Windows işletim sistemleriyle değil üzerinde bulunan bağlantı noktaları sayesinde Android ve Linux gibi alternatif işletim sistemleriyle de uyumlu çalışabilen monitörler, farklı kullanım senaryoları için ideal çözümler hâline geliyor. iOS ve macOS serisi işletim sistemlerinde, diğer platformlara kıyasla daha kısıtlı bir şekilde kullanılabilen ve çoğu zaman tek parmak dokunma desteği kullanılabilen ürünler, her hâlükârda kullanıcıların gereksinimlerini karşılıyor. Sonuç itibarıyla kullanılan işletim sistemi ve platform değişse de yaşanan deneyim büyük oranda aynı kalıyor.

Seçeceğiniz modele bağlı olarak oldukça yüksek çözünürlükler sunabilen dokunmatik ekranlar, çalışma süreçlerinin yanı sıra oyun seanslarının da bir parçası oluyor. Net görüntü oluşturma noktasında hayli iddialı ürünler, multimedya içeriklerindeki ayrıntıları ve oyun grafiklerini, olması gerektiği gibi görebilmenize fırsat tanıyor. Yeni nesil monitör modellerinde bulunan göz koruma teknolojilerinin birçoğu, dokunmatik ekranlarda da yer alabiliyor. Uzun süre boyunca ekrana bakarak çalışmak durumundaysanız gözlerinizin yorulmasını engelleyebilecek titreşim engelleme mekanizmaları ve mavi ışık filtreleri seçeceğiniz ürünlerde yer alabiliyor. Dilediğiniz takdirde menü seçenekleri içerisinde etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz özellikler modellere değer katıyor. Edindiğiniz dokunmatik ekrana görüntüleri HDMI portu üzerinden gönderiyorsanız, aynı port ses aktarımında da görev aldığı için hoparlörlü dokunmatik ekranlar, DisplayPort ve HDMI’dan gelen ses verilerini size kolayca aktarabiliyor. Özellikle çalışmalarınız esnasında işletim sistemi ve uygulamalardan gelen sesleri duymayı planlıyor, işten artakalan zamanlarınızda eğlenceye yönelik içeriklerle zaman geçirmeyi arzu ediyorsanız, genellikle stereo yapıdaki dokunmatik ekran hoparlörleri beklentilerinize yanıt verebiliyor. Monitörlerin bağlantı noktaları arasında bulunabilen 3,5 mm hoparlör/kulaklık girişi, yine DisplayPOrt veya HDMI’dan gelen ses verilerini farklı ses birimlerine yönlendirmenize fırsat tanıyor.

Enerji verimliliği konusunda yüz güldüren dokunmatik ekranlı monitörler, tercih edeceğiniz markanın geliştirdiği ürüne bağlı olarak oldukça makul seviyelerde güç tüketebiliyor. Genişliği 20 inç civarında bulunan ürünler, etkin çalışma esnasında 30 Watt civarı enerji harcarken toplantı salonlarında kullanılan ve kendi içinde kapsamlı donanım birimleri bulunan ürünler, 200 Watt civarı enerji sarf edebiliyor.

Taşınabilir Dokunmatik Ekranlarla Konforlu Kullanım

Çalışma akışınızda çift monitör kurulumundan destek alıyorsanız ve zaman zaman taşınabilir bilgisayarınızla birlikte seyahatlere çıkıyorsanız, taşınabilir ekranlar, en önemli yardımcılarınızdan birine dönüşüyor. DisplayPort ya da HDMI aracılığıyla taşınabilir bilgisayarınıza kolayca bağlayarak kullanabileceğiniz taşınabilir ekranlardan bazıları, güç gereksinimini DisplayPort üzerinden karşılayabilirken birçoğunda ise yüksek kapasiteli dâhili bataryalar yer alıyor. Tabii dilediğiniz takdirde ilgili monitörleri, doğrudan kendi adaptörleriyle prize bağlamak gibi bir seçeneğiniz de bulunuyor. Fotoğraf ve video düzenleme programlarıyla çalışanların, ana monitör olarak değil de yardımcı monitör şeklinde konumlandırabilecekleri taşınabilir dokunmatik ekranlar, ilgili yazılımlardaki araç kutularının kullanımı ve seçimi başta olmak üzere birçok noktada kullanılabiliyor. Bunun yanında internet üzerinden canlı yayın gerçekleştiren ve yayın akışına dair ayrıntıları ikinci bir monitör üzerinden takip etmeyi hedefleyenlerin de alışveriş listelerine girebilen ürünler, küp formundaki bilgisayarlarını yanında taşımak isteyen kullanıcıların temel monitörü de olabiliyor.

Üzerinde bulunan görüntü bağlantı noktalarının güncel olması, taşınabilir dokunmatik ekranların kullanım senaryolarının çeşitlenmesini mümkün kılıyor. Kapalı mekân çekimlerinde kamerasının nasıl görüntüler yakaladığını, kameranın kendi LCD ekranı üzerinden görmek yerine daha geniş bir monitör üzerinden takip etmeyi hedefleyenler, bataryalı ve dokunmatik kontrollü ürünleri seçebiliyor. Böylesi ürünler, akıllı cep telefonu ve tabletlerle de rahatlıkla kullanılabiliyor. Doğrudan kabloyla görüntü aktarımı gerçekleştirebilen akıllı cihazlardaki görüntü, gerçek zamanlı şekilde dokunmatik ekrana yansıyor. Dokunmatik ekrana temasla gerçekleştirilen uygulama yönetimleri, menü geçişleri ve benzeri durumlar, ilgili akıllı cihazlara etki ediyor. Bu sayede akıllı cihazların ekranının âdeta büyük bir versiyonu kullanılmış oluyor. Buradan hareketle, akıllı telefonlardaki multimedya içerikleri, oyunlar ve diğer dijital içerikler, daha geniş bir ekranda, konforlu şekilde deneyimlenebiliyor. Beraberinde kalem gibi aksesuarlar getirebilen taşınabilir ekranlar, bu aksesuarlarla ekstra kullanım kolaylığı yaratabiliyor. Ayrıca, dokunmatik ekranının parmak izi ve benzeri unsurlar nedeniyle kirlenmesini istemeyen teknoloji tutkunları da kalemli ürünleri tercih ederek sahip oldukları taşınabilir ekranın yüzeyinin daima temiz ve parmak izsiz kalmasını sağlayabiliyor.

Stant geliştirme konusunda da yaratıcı çözümler bulabilen markalar, dokunmatik ekranları taşımak için değerlendirebileceğiniz kılıfları, katlanabilir ve standa dönüşebilir şekilde üretebiliyor. Böylece monitörü kullandığınız esnada, cihazı dilediğiniz açıya getirebilmeniz ve ideal görüntüleme açısını yakalamanız mümkün oluyor. Ayrıca stant olarak kullanacağınız kılıfın yer kaplama gibi sorunlar yaşatmaması, ürünlerin taşınabilirliğine katkıda bulunuyor. Kalem aksesuarıyla kullanıcılarını karşılayan bazı ürünlerin üzerlerinde bulunan açıklıklar, ilgili kalemlerin âdeta bir stant gibi kullanılabilmesine de ortam hazırlıyor. Stant formunda kullanılacak kılıfı sürekli yanında taşımak istemeyenler ve taşınabilir ekranını, dizüstü bilgisayar çantasına yerleştirmeyi tercih edenler, bu kalemlerden destek alabiliyor.

Dokunmatik Monitör Bilgisayar Modelleriyle Yüksek Verimlilik

Bilgisayar donanım bileşenlerinin yeni üretim süreçleri, nihayetinde boyutlarının küçülmesi ve daha az enerji tüketmeye başlaması, büyük kasalı bilgisayarlar yerine hepsi bir arada yapısında bilgisayarların geliştirilmesine zemin hazırlıyor. Dokunmatik ekran teknolojisine sahip monitörler de bu geliştirilme işlemine dâhil edildiğinde ortaya, bilgisayar çevre birimi olmadan yönetebileceğiniz, eksiksiz bilgisayar modelleri çıkıyor. Son kullanıcıların ev ve iş yerlerinde kullanabilecekleri ürünler, aynı zamanda POS terminali şeklinde de değerlendirilebiliyor.

Genellikle kapasitif dokunma teknolojisine sahip ekranlarla gelen dokunmatik ekranlı PC modelleri, Full HD (1920 x 1080 piksel) çözünürlüklü görüntüler oluşturabiliyor. Kullanılacak üçüncü parti yazılımların görsellerini, başarıyla ekrana yansıtabilen modeller, IPS panelli olduğu için geniş görüş açısı sunuyor ve renk doğruluğu noktasında başarılı iş çıkarıyor. Ekranının parlaklık seviyesi ve tazeleme oranı açısından standart seviyede seyreden ürünler, bilgisayar özellikleriyle ise günceli rahatlıkla yakalıyor.

En güncel profesyonel seviye işletim sistemleriyle gelen dokunmatik ekranlı bilgisayarlar, donanım bakımından tatmin edici sonuçlara imza atıyor. Üçüncü parti programları sorunsuz şekilde çalıştıran, şekillerde kullanıldığında ise normal bir bilgisayardan farksız olan POS amaçlı çözümler, genellikle giriş ya da orta seviye performans sergileyen işlemciler bulunduruyor. Hâlihazırda kompakt bir yapı olduğu için kapsamlı soğutucular bulunmayan monitörlü bilgisayarlarda anakartlar da işlemcinin desteklediği en küçük boyutlu ürünler arasından seçiliyor. Bellek kapasitesi, yeterli seviyede olan modellerde depolama alanı olarak ise genellikle SSD tercih ediliyor. Veri aktarım hızıyla mekanik disklere kıyasla çok daha yüksek performanslı olan SSD’ler, monitörlü bilgisayarların genel başarımını da pozitif yönde etkiliyor. Oyun oynama ve benzeri işlemler için uygun olmayan dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda grafik işlemcisi olarak, modern işlemcilerin içerisinde entegre şekilde bulunan grafik yongaları kullanılıyor. Monitörlerin çözünürlükleri doğrultusunda grafik hesaplaması yapabilen entegre yongalar, profesyonel kullanım senaryolarında memnun edici olabiliyor. İşletim sistemi kurulumu, yazılım yükleme, veri yedekleme ve benzeri işlemler için kullanılabilen optik disk sürücüler, seçeceğiniz modellerin bazılarında yer alabiliyor. Kimi üreticiler, geliştirdikleri ürünlere DVD yazıcı konumlandırabiliyor. USB portu, klavye ve fare bağlantı noktaları, Ethernet portu gibi temel bağlantı özelliklerine sahip ürünler, Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz bağlantı imkânlarını beraberinde getirebiliyor.

Daha çok ev kullanımı için tasarlanan ve yine kapasitif dokunma teknolojili monitörlerle yapılandırılan dokunmatik ekranlı bilgisayarlar ise teknik açıdan daha fazla performans gösterebiliyor. Dijital içerik üreticileri, prodüktörler ve dokunmatik ekrana gereksinim duyan herkesin tercih edebileceği ürünler, sekiz çekirdeğe ulaşan işlemcilerden gücünü alıyor. Yeterli seviyede bellek kapasitesi bulunan modellere gerek görüldüğü takdirde ekstra bellek modülleri takılarak toplam RAM kapasitesi yükseltilebiliyor. Monitörün arka kısmını, mini bir bilgisayar kasası olarak kullanan çözümler, ortaya çıkan alan genişliğini lehine kullanıyor ve hem mekanik hem de SSD formunda disklerle gelebiliyor. Özellikle yüksek boyutlu verilerle çalışan teknoloji meraklılarının ve profesyonellerin gereksinimlerine yanıt verebilecek böylesi ürünler, grafik hesaplama noktasında da POS amaçlı ürünlerden fazlasını sunabiliyor. Giriş ya da orta seviye ekran kartları bulunduran ürünlerle, grafik ağırlıklı uygulamalar, tasarım programları ve temel düzeyde grafiklere sahip oyunlar rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Görüntülü iletişim süreçlerinde değerlendirebileceğiniz web kameralar da ilgili ürünlerde kendine yer bulurken yeni nesil USB portları, şarj amacıyla kullanabileceğiniz özel USB portları, DVD yazıcılar ve daha nice özellik, bu tür ürünlerin standart teknik özellikleri arasında sayılıyor.

Eğer siz de gündelik yaşantınızda ya da profesyonel iş hayatınızda kullanmak üzere dokunmatik monitör modelleri ve dokunmatik ekranlı bilgisayarlar almayı planlıyorsanız, Türkiye ve dünyanın önde gelen isimlerinin imzasını taşıyan ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli Trendyol’a özel avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.