İlgili Kategoriler
Renk
Fiyat
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Kumaş Boyası

" araması için 5296 sonuç listeleniyor

Dikkat Çekici Kumaş Boyası Çeşitleri Trendyol’da!

Giysiler ve aksesuarlar yıkamayla ve kurutma işlemlerinin etkisinden ötürü zaman içerisinde sahip oldukları canlı renkleri kaybedebilir. Bu soluk renk ve cansız görünüm zaman içerisinden rahatsızlık yaratabilir. Giysiler ve aksesuarların sadece renginin değişmesi bile kıyafetin eski gözükmesine neden olabilir. Giysiler ve aksesuarların ilk aldığınız zaman sahip olduğu canlı renklerini görememek, o ürünü bir kenara atmanıza, artık kullanmamanıza sebep olabilir. Çok sevdiğiniz ve sık sık giydiğiniz bir kıyafetinizi rengi solduğu için artık giyemiyorsanız, yenisini almak veya onu giymekten vazgeçmek yerine, kıyafetinizi doğal kumaş boyası ile boyamayı tercih edebilirsiniz. Bu gibi durumlar için hem ekonomik hem de özel bir kullanım imkanı sunan bu ürünler bütçenizi zorlamadan tarz sahibi olmanıza yardım edebilir. Üstelik aynı rengi kullanmak zorunda olmadan, farklı çeşitlerde giysi boyası uygulayarak yeni bir tarzda kıyafet oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan nokta seçtiğiniz yeni rengin, kıyafetin eski renginden daha koyu bir renk olması gerektiğidir. Boyama işlemini uygulamak için kıyafetlerinizin renginin solmasını beklemenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Yeni tasarımlar yapmanız için üretilen yeşil kumaş boyası çeşitlerini yeni kıyafetlerinizde de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Düz renk tercihen beyaz renkte olan bir tişört veya kot ceket üzerine istediğiniz figürleri nubuk kumaş boyası ya da kalemlerini kullanarak çizebilir, onları istediğiniz gibi renklendirebilir böylece kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Benzer işlemi ayakkabılarınıza ya da çantalarınıza uygulayarak kendinize özgü tarz ve renklerle, dolabınıza yeni bir hava katabilirsiniz. Tasarım amaçlı kullanımı sizin hayal gücünüze bağlı olarak şekillenen ve çeşitlenen kalem kumaş boyası çeşitlerini, yeni alınan fakat çamaşır suyu nedeniyle rengi atmış küçük alanları kapatmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Çok yaygın bir problem olan çamaşır suyunun oluşturduğu o beyaz veya turuncumsu renkteki boşluğu kıyafetinize uyan renklerde kumaş boyasıyla doldurmak, sizi yeni bir kıyafet alma derdinden de, küçücük bir leke yüzünden mahvolan kıyafetinize üzülmekten de kurtarır. Trendyol’dan dilediğiniz renk ve çeşitteki ürünleri inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Kullanımı Kolaylaştıran Ürün Çeşitleri

Kullanımı Kolaylaştıran Ürün Çeşitleri

Kimya endüstrisinin gelişmesiyle birlikte boyama işlemi için kullanılan bu ürünler herkes tarafından pratik bir şekilde kullanılabilir bir hal alır. Markalar her zevke uygun olacak şekilde birbirinden farklı özellikte ve formda ürünler üretir. Markalar son teknolojik sistemlerle kalıcı ve uzun ömürlü ürünlerini özel olarak formüle eder. Bu malzeme çeşitlerinin nasıl ve hangi formda tercih etmeniz gerektiği, işlem yapmak istediğiniz alan ve ne amaçla yapılacağına bağlı olarak değişir. Fakat genel olarak kumaş boyası kullanımı basittir ve her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği bir işlemdir. Bu ürün 3 farklı formda müşterilere sunulur. Sıvı, toz ve sprey şeklinde olan ürünler kullanım alanına göre tercih edebilirsiniz. Bütün bir kıyafetin her yerine eşit olarak işlem yapmak isterseniz, toz kıyafet boyası ya da sıvı halde olan çeşitler işinize yarayabilir. Malzemeleri suya atıp kıyafeti de bu suda kaynatarak geniş ve derin bir kapta veya lavaboda karıştırıp bekletebilir veya çamaşır makinesinde yıkama yapar gibi makinenin deterjan gözüne koyarak kullanabilirsiniz. Sprey kumaş boyası çeşidini daha pratik bir kullanım sağladığı ve zahmetsiz olduğu için vakti olmayan, uğraşmak istemeyenler tercih edebilir. Sprey formdaki ürünler ile yapılan işlemden sonra renklendirilen yüzey bir gün boyunca havalandırılarak bekletilir. Bu şekilde uygulanan işlem ardından rengin giysiler ve aksesuarlara geçmesi sağlanır. Daha sonra tersten ütüleme ve yıkama işlemleri yapılır, giysiler ve aksesuarlar kullanıma hazır hale gelir. Giysiler ve aksesuarları tasarımsal olarak yenilemek isteyenler için fırça yardımıyla sürülerek kullanılabilen yoğun kıvamlı sıvı formdaki ürünler iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde özgün stilinizi oluşturabilir ve sadece size özel kıyafetlere sahip olabilirsiniz. Kalem şeklinde olanlar ise daha ince çalışmak isteyenler, küçük bir alanı kapatmaya çalışanlar için uygun bir seçenektir. Hem daha temiz kullanım sağlar hem de daha rahat bir şekilde uygulama imkanı sunar. Renklendirme işleminiz bittikten sonra kumaş boyası sabitleyici ile malzemenin giysiler ve aksesuarlara daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde giysiler ve aksesuarlar yıkandıkça renginin atmasını engelleyebilirsiniz. Sabitleme işlemi renklendirmeden hemen sonra yapılır. Ardından da giysiler ve aksesuarlar ılık suyla durulanır. Çoğu ürün çeşidi 60 derece sıcaklığa kadar yıkamayı kaldırır. Ancak en iyi ve kalıcı su bazlı kumaş boyası deneyimi için kıyafetlerinizi fazla sıcak olmayan suda ve ters çevirerek yıkamanız daha iyi olabilir. Kirli yüzeyler rengin giysiler ve aksesuarlara geçmesini etkiler, özellikle yağ lekeleri ürünün homojen olarak emilmesine engel olur. Bunun için işlem uygulanacak alanı öncelikli olarak temizleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu noktalara dikkat ederek zevkinize göre giysi ve aksesuarlara işlem yapabilirsiniz. Mavi kumaş boyası tercih etmek isterseniz Trendyol’da arama yaparak istediğiniz markanın ürününü bulabilirsiniz.

Renk Renk Kumaş Boyaları

Renk Renk Kumaş Boyaları

Kumaş boyası çeşitleri farklı renklerde, hatta bir rengin birçok farklı tonunda karşınıza çıkabilir. Markaların geniş ürün yelpazesi sayesinde her müşteri kendi zevkine uygun bir ürünü kolayca bulabilir. Bu ürünler ekonomik bir çözümdür ve müşterilerin kişisel tarzlarını ortaya çıkarmalarına da yardım eder. Bu işlemi için atölyeler, ek ekipman, uzun teslim süreleri ve zararlı kimyasallar artık gerekli değildir. Hepsinin evde kolaylıkla yapabilecekleri farklı boyama yöntemleri vardır. Desen kumaş boyası ile işlem yaparken ebru desenini andıran, değişik şekilleri renklerle elde etmeye yardımcı olan ürün çeşidi olarak karşınıza çıkar. Diğer işlemler için farklı renk çeşitleriyle karıştırarak istediğiniz tonu elde etmenize yardımcı olan beyaz rengi, sıvı formda bulabilirsiniz. Desen çizerek işlem yapmak istediğiniz kullanımlarda bir fırça sayesinde rengi sürerek belli bir süre bekletip daha sonra ütü veya kurutma makinesi yardımıyla sabitleme işlemini yapabilirsiniz. Giysileri ve aksesuarları eski renklerine kavuşturmak için kullanılan beyaz kumaş boyası kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kullanmanıza yardımcı olur. Kıyafetlerinizin grileşmiş görüntüsünü bu ürünle ortadan kaldırabilirsiniz. Siyah kumaş boyası kolayca bulunan ve çokça tercih edilen bir renktir. Bu ürünle rengi değişen ve solan kıyafetlerinizi tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. Kalem şeklinde olan ve ince çizimler yapmanıza olanak tanıyan çeşitleri, tasarım kıyafetleriniz için kullanabilirsiniz. Sıvı formda olanları tüm kıyafete uygulayabilir, fırçayla sürülebilen yapıdakileri ise küçük alanları renklendirmek için tercih edebilirsiniz. Toz formda olabilen kumaş boyası siyah rengi, özellikle solan siyah kıyafetler ve kumaşlar için suyla karıştırarak ya da çamaşır makinesine atıp yıkayarak kullanabilirsiniz. Lacivert kumaş boyası koyu oluşu sebebiyle kapatıcılığı yüksek olan bir renktir. Kot pantolonları ya da buna benzer ürünlerin rengini yeniden tasarlamak için ideal bir tercih olabilir. Kırmızı kumaş boyası ise koyu kırmızı, açık kırmızı gibi çok çeşitli tonları bulunabilir. Bunun gibi daha fazla renk ve ton bulabilmek için Trendyol’a göz atabilirsiniz.

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Renkli kumaş boyası alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, aldığınız ürünün elinizdeki kumaş türüne uygun olup olmadığıdır. Yün, pamuk, keten ve ipek gibi rengi iyi emen türler ile rengin eşit olarak dağılmasını güçleştiren sentetik elyaflar, farklı çeşitteki malzemeler ile renklendirilir. Bu kumaş türleri için özel olarak üretilen kumaş boyası satın alabilir, ürün içeriğinde hangi malzemeye uygun olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Kumaş boyası nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise ikiye ayrılır. Kuru kullanım ve ıslak kullanım olarak tercih edilebilen teknikler içinde, rengi desen çizmek ve tasarım yapmak için kullanıyorsanız ıslatmadan alana sürerek kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruma işleminden sonra tersten ütüleyerek veya kurutma makinesi kullanarak rengin kalıcılığını artırabilirsiniz. İşlem yapılacak tüm yüzeyi eşit olarak renklendirmek için kalıcı kumaş boyasını sulandırarak kullanabilirsiniz. Bu noktada da üç şekilde kullanım vardır. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne yıkanınca çıkmayan kumaş boyasını koyarak 30 derece sıcaklıkta yıkama yapılabilir. Makinenin haznesine herhangi bir rengin bulaşmasını istemezseniz çıkmayan kumaş boyasını direkt olarak çamaşırlarla birlikte koyabilirsiniz. Ayrıca bu işlemden sonra makineyi bir kez boş çalıştırarak daha sonra yıkamak istediğiniz kıyafetlere renk bulaşma riskini de en aza indirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise sıcak su ile gerçekleştirilir. Sıcak suyu bir kovaya veya lavaboya koyarak ürünü metal bir kaşıkla çözdürüp ve kıyafetle karıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Üçüncü bir seçenek olarak da ürünü ve kıyafeti suya koyup kaynatarak renklendirme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra ılık suyla durulama işlemi yapıp giysileri ya da aksesuarları tersten ütüleyerek rengin iyice nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Renklendirme işlemini yaparken önemli olan noktalardan biri de giysiler ve aksesuarların temiz olmasıdır. Trendyol’dan zevkinize uygun ürün çeştilerini her zaman temin edebilirsiniz.

Kumaş Boyası Kullanım Alanları

Kumaş Boyası Kullanım Alanları

Bu ürünleri sadece renklendirme yapmak için değil, aynı zamanda üzerine yazı yazmanız gereken herhangi bir giysiler ve aksesuarlar için de kullanabilirsiniz. Örneğin çocukların okul kıyafetlerinin kaybolmaması veya diğer çocuklarınki ile karışmaması için giysiler ve aksesuarların ters tarafından renkli kalemlerle isim yazabilirsiniz. Bez alışveriş çantalarınızı süsleyebilir veya bunları kullanım alanlarına göre ayırarak üzerlerine ilgili resimler çizebilir ve yazılar yazabilirsiniz. Örneğin ekmek almak için kullandığınız bez çantayla diğer gıda alışverişinde gıda maddelerini koyduğunuz çantayı, üzerlerine neon, yaldızlı, fosforlu, metalik kumaş boyası kullanarak yaptığınız çizim ve tasarımlarla birbirinden ayırabilirsiniz. Ayakkabılarda da bu ürünlerin kalem versiyonların kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kalem şeklinde olan ürünleri kullanmayı tercih etmezseniz eğer fırçayla kullanılan sıvı kumaş boyası veya sprey şeklindeki malzemeler yardımıyla da süsleyebilirsiniz. Farklı çizimler yapmak ve desenler oluşturmak için altılı, onlu, on ikili, yirmi dörtlü olarak satışa sunulan kalemleri, hoşunuza giden renklerde alabilirsiniz. Yaptığınız süslemeler ile herkesten farklı, orijinal tasarım ayakkabılara sahip olabilirsiniz. Salon, oturma odası, yatak odası gibi evin birçok yerinde kullanılan yastıkları, rengarenk süslediğiniz yastık kılıfları ile daha şık ve havalı hale getirebilirsiniz. Bunun için palet, fırça, desenler için şablon ve boyalardan oluşan setleri kullanabilirsiniz. Kumaş boyası kullananlara ait olan bu yorumları okumak için değerlendirmeler kısmına bakabilirsiniz. Ürünlerin nasıl ve ne için tercih edilebildiğini diğer müşteri yorumlarından öğrenerek elbise boyası hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz. Kumaş boyası nerede satılır sorusunun cevabı Trendyol’dur. Trendyol’da bulunan en iyi kumaş boyası yorumları özellikle fotoğraf içerenler ile size ilham ve fikir vererek yeni tasarımlar yapmanıza yardımcı olabilir. İpek, şifon, penye, keten kumaş boyası seçimlerinizi tüm bu detayları inceleyerek yapabilirsiniz.

Tasarım Harikası Kıyafetler İçin Tie Dye Batik Boyası

Tasarım Harikası Kıyafetler İçin Tie Dye Batik Boyası

Batik tişört, rengarenk giyinmeyi sevenler için iyi bir seçim olabilir. Bir sürü rengin kumaş üzerinde desenler bırakarak gelişigüzel dağıldığı batik tişörtler için yapılan tie dye boyama, farklı Kumaş boyası renkleri ile özel teknikler kullanılarak yapılır. Bu işlemi kendisi yapıp giymek istediği renkleri kendisi seçmek isteyenler, batik akmayan kumaş boyası seti alarak evde kolayca kendi havalı tişörtlerini oluşturabilirler. Bunu yapmak için set almayı tercih edebilir ve bu set içerisinden çıkan lastikler yardımıyla desen oluşturabilirsiniz. Tişörtü istediğiniz herhangi bir yerinden bağlayabilir, etek uçlarını kıvırarak üç ya da dört yerinden lastikle boğumlar oluşturabilir, sarmal deseni için sarmal şeklinde kıvırıp lastikle tutturabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok şekilde bağlama yapıp lastikle tutturarak tişörtünüzü renklendirmeye hazır hale getirebilirsiniz. Sonrasında tüplerde bulunan ürünlere su karıştırarak istediğiniz renkleri tişört üstüne sıkarak uygulama yapabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz renkler pastel tonlarda gözüksün isterseniz suyunu biraz fazla katabilir, daha canlı olsun isterseniz de suyu azaltarak istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Her yer istenilen şekle gelene kadar bu işlem yapılır, sonrasında ıslatılıp kurumaya bırakılır. Eğer kahverengi kumaş boyasının yayılmasını isterseniz tişörtü önce ılık suyla ıslatıp sonra işleme başlayabilirsiniz. Suyun soğuk veya sıcak olmaması rengin tişörte geçmesi açısından önemlidir. Renklerin birbirine karışmasını istemiyorsanız tüm bu işlemleri tişört kuruyken uygulamalısınız. İşlem sonunda kurumasını beklediğiniz tişörtü açarak nasıl bir desen elde ettiğinizi görebilirsiniz. Daha çok tişört üzerine bu işlemi uygulayarak ya da simli kumaş boyası kullanarak sevdiklerinize hediye olarak verebilirsiniz. İhtiyaç ve isteklerinize uygun olan farklı markalara ait olan deri kumaş boyası çeşitlerini her zaman Trendyol’da bulabilirsiniz. Trendyol’dan bütçenizi zorlamadan kadife boyası satın alabilirsiniz. Her İsteğe ve ihtiyaca uygun tişört, elbise ve pantolon kumaş boyası çeşitlerini Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Avantajlı Fiyatlarla Kumaş Boyaları

Avantajlı Fiyatlarla Kumaş Boyaları

Kumaş boyası özelliklerine, formuna, miktarına ve kalitesine göre fiyatlarında farklılıklar görmeniz mümkündür. Ayrıca sprey, toz gibi farklı çeşitte olması veya set halinde satılması gibi detaylar da fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. İhtiyacınız olan ürünü bu noktaları baz alarak markalardan satın alabilirsiniz. Kumaş boyası fiyatları, indirimler ve uygun fiyat fırsatlarıyla ihtiyacınızı karşılarken alışverişinizi karlı hale getirebilirsiniz. Renkler arasında fiyatları bakımından farklılık olmasa da kumaş boyası markalarına göre değişiklik gösterebilir. Markalarda her bütçeye uygun fiyatlarda keten boyası çeşitlerini görebilirsiniz. Kaliteli kumaş boyası nerden alınır sorusunun cevabı için binlerce ürünü hizmetinize sunan Trendyol olarak verebilirsiniz. Trendyol’un sunduğu filtreleme, puanlama ve sıralama gibi kolaylık sağlayan özelliklerle ihtiyacınız olan ürünü kolayca temin edebilirsiniz. Batik bir görünüm için ihtiyacınız olan gerekli her şeyi filtreleme özelliği ile bulabilirsiniz. İçinden desen için şablon ve fırça çıkan bu setleri Trendyol’da uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Set şeklinde olan ürünleri tercih edebilir veya sadece ihtiyaç duyduğunuz rengi satın alarak kalan malzemeleri kendiniz edinebilirsiniz. Çoklu kumaş boyası seti ve kiloluk olanlar, tekli satılanlar ile daha az miktarda olanlara göre daha maliyetli gibi gözükse de toptan aldığınız için avantaj sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kalem formunda olan ürünleri tercih ederek giysilerinin üzerinde çizimler yapabilirsiniz. Kalemler arasında tercihinizi yaparken de ince veya kalın uçlu oluşunu ihtiyacınıza göre belirleyebilir, bunları set olarak çoklu şekilde veya tek tek bulabilirsiniz. Hangi ürün şekli olursa olsun Trendyol müşterileri için kaliteli ve özel markaları çatısı altında bulundurur. Bütçeleri zorlamayan fiyatlarla sizler için satışa sunar. İhtiyacınız olan tüm ürün çeşitlerini arasında zevkinize uygun olan seçeneklerini Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Kumaş boyası doğru yöntem kullanılarak uygulanırsa kumaş üzerinde istenilen model elde edilebilir. Uygulama yapmadan önce malzemeleri eksiksiz hazırlamanız gerekir. Kumaş boyası, iki farklı şekilde kullanılır. Boya miktarı, kumaşın ölçüsüne göre ayarlanır. Ürün miktarı belirlendikten sonra üzerine bir miktar sıcak su eklenir. Su ve boya, homojen olana kadar karıştırılır. Hazırlanan boyanın üzerine bir yemek kaşığı kadar tuz ilave edilir. Boyanacak kumaş su ile ıslatılır ve her tarafının eşit bir şekilde ıslanması sağlanır. Islanan kumaş karışımın içine konulur. Kumaş, karışımın içinde iki saat bekletilir. Bekleme süresinin sonunda çamaşır durulanır. Boyanın daha kalıcı olması için sabitleyici kullanılması da tavsiye edilir. Kumaş boyası çamaşır makinesinde de kullanılır. Etkili bir sonuç almak için çamaşır makinesinin deterjan gözüne eklenir. Kumaş makineye atılır ve yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Kumaş Boyası Nerede Satılır?

Kumaş boyası, kıyafet ya da kumaşların renginin kalıcı olarak değişmesini sağlayan bir yöntemdir. Kolay uygulanabilen ürünün farklı çeşitleri bulunur. Geleneksel olarak toz formunda sunulan ürünü sıvı formunda da temin edebilirsiniz. Siyah, lacivert, gri, kırmızı, sarı, yeşil ve mavi başta olmak üzere farklı renk alternatifleri de vardır. Zengin ürün seçenekleri sayesinde kumaşın türüne uygun olan ürünü bulabilirsiniz. Boyayacağınız kumaşın türüne ve hangi yöntemi kullanacağınıza karar verdikten sonra etiketteki kullanım talimatlarını incelemeniz gerekir. Boyama için uygun olan giysilerde sıvı ya da toz formlu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Trendyol üzerinden kumaş boyası markalarına, renklerine, çeşitlerine ve gramajlarına bakarak ihtiyacınız olan miktarda ürünü satın alabilirsiniz.

Kumaş Boyası Ne Kadar Kalıcıdır?

Kumaş boyalarının kalıcılık süresi değişiklik gösterir. Bu durumun nedenleri arasında ürünün özellikleri, markası ve boyama işleminin nasıl yapıldığı yer alır. Genellikle toz ve sıvı formdaki kumaş boyalarının kalıcılık süresi benzerlik gösterir. İki çeşit de doğru bir şekilde uygulandığı takdirde uzun süre kalıcılığını korur. Kumaş boyasına kalıcılık kazandıran faktörler arasında işlem esnasında tuz konulması da yer alır. Toz kumaş boyasına eklenen bir miktar tuz sayesinde daha uzun süreli bir sonuç elde edebilirsiniz. Kumaşın kurutulma şekli de bu süreçte önemlidir. Kurutma işlemi iç mekanda yapılır. Bu sayede renkte dalgalanma ya da solma oluşmasının önüne geçilir. Rengin kalıcılığını etkileyen bir diğer faktör de sabitleyicinin kaliteli olmasıdır. Doğru seçilen sabitleyici sayesinde boyama işlemi yapılan kumaşın rengi en az 1 sene boyunca istenilen görünümde kalabilir.