"

Döküm Tava

" araması için 5830 sonuç listeleniyor

Kaliteli ve Sağlıklı Döküm Tava Modelleri

Mutfakların en verimli pişirme araçlarından biri olarak kabul edilen döküm tavalar, diğer malzemelere göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Demir malzemenin eritilip tava formuna gelecek şekilde eritilmesi sonucunda elde edilir. Demir döküm tavalar tek parça hâlindedir. Bu detay sayesinde ısıyı çok daha uzun süre yüzeyinde tutar ve her noktaya eşit oranda dağıtır. Dolayısıyla pişirim işlemleri daha verimli olur. Farklı döküm tava modellerinin olması da bu ürünün mutfaklarda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Granit ve emaye gibi malzemelerle de desteklenen modeller, günlük kullanıma uygun hâle getirilmiştir. Yanmaz, yapışmaz ve çizilmez gibi özellikler taşıdığı için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca sağlıklı niteliklere sahip olduğu da bilinmektedir.

Döküm Tava Çeşitleri Nelerdir?

Döküm Tava Çeşitleri Nelerdir?

Tencere ve tava kategorisinin öne çıkan ürünlerinden biri olan döküm tava, geniş ürün yelpazesinin bulunduğu bir ürün grubudur. Şekil, boyut, tip ve benzeri nitelikler doğrultusunda çeşitlenen ürün modelleri, farklı kullanıcı gruplarına hitap edebilir. Hem günlük kullanımda hem de endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan döküm tavalar, bu çeşitli ihtiyaçları karşılayabilir. Dolayısıyla ihtiyaca göre ürün satın almakta fayda vardır. Ayrıca döküm tava çeşitleri, spesifik ihtiyaçlara göre de farklı modeller içerir. Sahan, krep tavası, tepsi gibi şekil ve kullanım farkları, ürün grubunun daha fazla çeşit sunabilmesini sağlayan diğer detaylar arasındadır.

En popüler olanlardan biri granit döküm tava modelleridir. Granit modeller, malzeme yapısının farkından dolayı değişik özellikler gösterir. Çizilmeye karşı en dayanıklı malzemelerden biri olan granit, aynı zamanda pişirim araçları için en sağlıklı materyal olarak kabul edilir. Bu nedenle granit modellerin kullanımı yaygındır ve en sevilen döküm tava çeşitlerinden biridir. Döküm wok tava modelleri de sıklıkla tercih edilir. Çin mutfağının popüler pişirme araçlarından biri olan wok tava, geniş ve çukur olma özelliği taşır. Bu özellikler sayesinde pek çok farklı yemeğin kolaylıkla pişirilebilmesini sağlar. Döküm malzemeden yapılmış wok tavalar, çoğunlukla endüstriyel amaçlarla kullanılır. Evlerde ise daha çok özel yemek yapma konusunda meraklı olan kişiler tarafından tercih edilir.

Şekil açısından bakıldığında da kare döküm tavalar revaçtadır. Klasik yuvarlak tavalardan sonra kare olanlar, en çok tercih edilenler arasında yer alır. Kare ve dikdörtgen döküm tavalar genellikle ızgara amacı ile kullanılırlar. Izgara döküm tava modelleri et, tavuk ve balık gibi gıdaların pişirilmesi için kullanılabilecek en ideal ürünlerdir. Yüzeyi ızgara tarzında olduğu için bu kısımlar, etlerin mühürlenmesini sağlar. Ayrıca ızgara kısımların arasındaki boşluklar da suyu daha uzun süre tutar ve bu sayede etler yumuşaklığını yitirmeden pişer. Dolayısıyla çok daha lezzetli bir şekilde pişer. Izgara modeller vegan ve vejetaryen kullanıcıların da favori pişirim araçları arasındadır. Çünkü bu tavalar ile pişirilen sebzeler besin değerini ve lezzetini kaybetmez.

Çift taraflı döküm tava modelleri, mutfakların en kullanışlı pişirim aracı olarak da kabul edilebilir. Bir tarafı kapak görevi gören çift taraflı modeller, bir çeşit döküm fırın ortamı yaratır. İçerisindeki yemek pişerken kapağı kapalı olduğu için ısı her bir noktaya eşit derecede yayılır. Yemek ilk dakikadan son dakikaya kadar sabit bir ısıda piştiği için lezzetini de hiçbir şekilde kaybetmez. Çift taraflı kapaklı döküm tavalar bu nedenle çok sık tercih edilir. Döküm sac tava ise bazı özel yemeklerin pişirimi için kullanışlıdır. Güçlü ateş gerektiren yemekler, klasik tencere ve tavalarda yanabilir. Sac tava ise yassı ve eğimli gövdesi sayesinde güçlü ateşten gelen ısıyı bile dağıtır. Bu sayede yemekteki her malzeme tam olarak pişer ve yemek yanmaz.

Mutfaklarda kullanılabilecek en işlevsel tava modellerinden biri de bölmeli olanlardır. Bölmeli döküm tava, tek bir yüzeyde birden fazla bölme içerir. Üç, dört, beş ve altı adet bölmesi olan farklı farklı modeller mevcuttur. Bu tavaların bölmeli olmasındaki sebep ise aynı anda birden fazla yemek pişirebilmektir. Yemeklerin birbirleri ile karışmasını önleyen bölmeler sayesinde aynı anda üç, dört, beş hatta altı farklı besini pişirebilmek mümkündür. İşlevsel modellerden bir diğeri de düz olanlardır. Düz döküm tava, klasik teflon tavalara benzer bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle pek çok farklı yemeğin pişirilebilmesini mümkün kılar. Özellikle kızartılarak pişirilen besinler için sık sık tercih edilebilen bir döküm tava modelidir.

Döküm tavalar sadece ana öğün yemeklerde değil, kahvaltılarda da sıklıkla kullanılır. Özellikle döküm sahan tava bu konuda en çok tercih edilenler arasındadır. Bununla birlikte döküm krep tavası da spesifik lezzetler için popüler olan modellerdendir. Krep yapmak için özel tavalara ihtiyaç duyulur ve krepleri döküm malzemede pişirmek isteyenler bu modelleri tercih eder. Döküm tepsi tavalar da gerek kahvaltı gerek akşam yemekleri için pratik bir şekilde kullanılabilen ürün çeşitlerindendir. Daha geniş boyutlara sahip olan bu modeller, fırında yemek pişirmeye uyumlu olduğu için, bu tarz yemekleri sık yapan kişiler tarafından tercih edilir. Fırın gibi ocak tipine göre de farklı tava modelleri vardır. Bu noktada indüksiyon döküm tavalar öne çıkar. İndüksiyonlu ocaklarda rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan modellerdir.

Döküm Tavanın Özellikleri Nelerdir?

Döküm Tavanın Özellikleri Nelerdir?

Mutfaklardaki pişirme işleminin en önemli aktörlerinden biri olan tavalar, taşıdıkları özellikler sayesinde kullanıcıların işlerini kolaylaştırır. Bu nedenle pratik kullanıma sahip olan modeller daha çok tercih edilir. Döküm tava özellikleri ile öne çıkan, son derece pratik ve kullanışlı bir ürün çeşididir. İşleri kolaylaştırmasının yanında kullanıcıya pek çok avantaj da sağlar. Söz konusu avantajlar sayesinde kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bu ürünlerin tek dezavantajı normal tavalara göre bir miktar daha ağır olmasıdır. Bu ağırlık ise ürünün ne kadar kaliteli ve güçlü olduğunu gösterir. Ham demirin dökülerek tavaya dönüştürülmesi ve çoğunlukla herhangi farklı bir maddenin katılmaması, döküm tavaların daha ağır ve daha kaliteli olmasını sağlar.

Döküm tavaların en önemli özelliklerinden biri daha az yağ gerektirmesidir. Yapışmayan bir yüzeye sahip olduğu için çok az bir yağ ile de yemeklerin pişirilebilmesi mümkündür. Yağ harcamasını minimuma indirerek tasarruf sağlama fırsatı yaratan bu ürünler, aynı zamanda az yağ tüketilmesine de yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde sağlıklı bir ürün olarak da nitelendirilebilir. Döküm yöntemi ile üretilen bu tavaların tasarruf sağladığı tek şey yağ değildir. Bu tavalar enerji tasarrufu sağlama konusunda da son derece verimlidir. Döküm modeller ısıyı hem çok uzun süre muhafaza eder hem de tüm yüzeye yayılmasını sağlar. Bu sayede daha düşük ateşte, daha kısa sürede yemekleri pişirebilmek mümkün hâle gelir.

Döküm modeller, yemeklerin ısılarını korumak için de oldukça kullanışlı ürünlerdir. Üstelik ısı koruması sadece sıcak yemekler için değildir, soğuk yemeklerin de ısısı bu tavalar sayesinde korunabilir. Bu tavaların yüzeyi çok uzun süre sıcak kaldığı için pişen yemekler servis edilene kadar soğumaz. Birden fazla yemeğin pişirildiği günler için önemli bir avantaj sağlar. Bununla birlikte soğuk tüketilen yemekleri muhafaza ederken kap amacıyla kullanılabilir. Döküm tava içerisinde buzdolabına yerleştirilen bir yemek, çıkarıldıktan sonra çok uzun bir süre boyunca yeterli soğuklukta kalır. Bu da döküm modellerin ne kadar işlevsel olduğunu gösteren bir detaydır.

Döküm tavaların işlevsel olduğunu gösteren bir başka detay da yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Bu özellik sayesinde tavalar fırında da kullanılabilir. Dolayısıyla çok daha fazla yemek çeşidinin pişirlebilmesi konusunda kullanışlı olarak nitelendirilebilir. Isıya karşı dayanıklı olmasının yanında ısıyı doğru yönlendirme özelliği de vardır. Isıyı her bir noktaya eşit derecede dağıtarak yemeklerin tam kıvamında pişmesini sağlar. Bu özellik, yemek tüketilirken de kendini belli eder. Hem et, tavuk ve balık gibi gıdaların hem de sebzelerin lezzet kaybı yaşamadan pişirilmesini mümkün kılan bu tavalar, lezzetli bir şekilde yemek yeme olanağı tanır. Bunlara ek olarak kolay temizlenir ve her zaman hijyenik kalır.

Döküm materyal ile üretilmiş olan tavaların çok yönlü olması da önemli bir özellik olarak öne çıkar. Bu tavalar yapıları gereği farklı pişirme yöntemlerinin tümüne uyum sağlarlar. Kızartma, kavurma, sote ve benzeri yöntemlerin her biri ile yemek yapmaya uygundur ve tüm bunlar tek bir tava ile yapılabilir. Tavalarda en çok aranan özellik çizilmezliktir. Çizilmeye karşı dayanıklılığın en yüksek olduğu modeller arasında ise döküm olanlar da vardır. Kolay kolay çizilmez ve yıllarca formunu korur. Doğal demir rengini taşıdığı için renk solması, soyulması gibi bir durum yaşanmaz ve bu nedenle eskime süresi bir hayli uzundur. Bu ürünlerin sadece et ve sebze pişirmek için değil, omlet ve kek yapmak için de kullanılabiliyor olması da çok yönlü olduğunu gösteren detaylardan biridir.

Döküm Tava Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Döküm Tava Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Döküm tavaların bu kadar popüler olması ve yaygın bir şekilde kullanılmasının en önemli sebeplerinden biri sağlıklı olmasıdır. Ürünün sağlıklı olmasını sağlayan en önemli detay üretim malzemesidir. Bu tavalar ham demirin eritilip şekillendirilmesi sonucunda elde edilir. Herhangi bir ekstra malzeme kullanılmadığı için zararlı olma riski neredeyse yoktur. Daha sağlıklı bir şekilde kullanabilmek adına kaplamalı olan modelleri seçerken dikkat edilmelidir. Kaplamasız döküm tavalar kimyasal içermez ve çizilmesi durumunda risk taşımaz. Fakat kaplama olanların kaplama malzemesi son derece önemlidir. Örneğin teflon tavaların çizilmemesi için tahta kaşık ile kullanılması önerilir. Çünkü çizilince ortaya çıkacak olan madde kimyasaldır. Döküm için bu geçerli değildir ve çizildiğinde ortaya sadece demir çıkar. Bu nedenle tava döküm de olsa kaplamasına dikkat edilmelidir.

Mutfakta tava olarak döküm araçların kullanılması, ürünün yapısı dışında da sağlıklı sonuçlar veren bir tercihtir. Malzeme yapısı gereği sağlığa zarar vermemesinin yanında pişirim sürecindeki avantajları da önemlidir. Yapışmayan yüzeyi sayesinde az yağ kullanımı gerektirir. Dolayısıyla yemekler daha az yağlı olur. Böylece kullanıcılar, daha az yağ tüketerek sağlıklarını korumuş olurlar. Ayrıca pişirme sürecinde gıdalara zarar vermez ve besin değerlerini önemli ölçüde korur. Bu da uzun vadede sağlıklı sonuçlar veren detaylar arasında gösterilebilir.

Döküm Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döküm Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döküm tava alırken dikkat edilmesi gereken çok sayıda detay vardır. Satın alınan ürünün uzun ömürlü kullanım sağlaması ve bütçeyi zora sokmaması son derece önemlidir. Bu durumları sağlamanın yolu ise satın alma sürecinde dikkatli olmaktır. Dikkat edilecek bazı noktalar sayesinde en verimli modeli tercih etmek mümkün hâle getirilebilir. Detaylı bir araştırma ve ürün karşılaştırması bu noktada faydalı eylemler arasında gösterilebilir. Fakat öncelikle ihtiyaçların doğru bir şekilde belirlenmiş olması gerekir. Satın alma sürecindeki en önemli detay budur. İhtiyacın doğru belirlenmesi ve ihtiyacı tam olarak karşılayabilecek bir ürün seçilmesi gerekir. İhtiyaçlara hitap etmeyen ürünler kullanışsız ve verimsiz olur. Bu da yanlış bir seçim yapıldığı anlamına gelir.

Tava satın almadan önce dikkat edilecek en önemli detaylardan biri elbette fiyatıdır. Bütçe önemli bir unsurdur ve satın alınan ürünün ödenen ücretin karşılığını etkili bir şekilde vermesi gerekir. Bu noktada performans ile fiyatın karşılaştırması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Döküm tava fiyatları, çok geniş bir aralıkta seyreder ve bu nedenle iyi bir fiyat araştırması gereklidir. Bu durumun, ürünün her bütçeye hitap edebilmesi gibi olumlu bir etkisi de vardır. Farklı seviyedeki fiyatlar sayesinde her bütçeye uygun bir ürün bulunabilir. Döküm tavaların fiyatları marka, model, şekil, işlev ve benzeri detaylar doğrultusunda şekillenir. Örneğin 26 cm döküm tava ile 36 cm döküm tavanın arasında boyuttan kaynaklanan bir fiyat farkı vardır. Bölmeli modeller dikkate alındığında ise 3’lü döküm tava ile 5’li olanların farklı fiyatlarla satıldığı görülebilmektedir.

Tava alırken boyutlarına dikkat etmek de önemlidir. İhtiyaçlar doğrultusunda, ihtiyacı en verimli şekilde karşılayabilecek olan ürün boyutu tercih edilmelidir. Bu noktada evde yaşayan kişi sayısı da dikkate alınabilir. Çünkü kaç kişilik yemek yapılıyorsa ona uygun büyüklükte bir tavaya ihtiyaç duyulur. Bu noktada az nüfuslu evler için 28 cm döküm tava uygun olacaktır. Kalabalık yerlerde ise 40 cm döküm tava daha kullanışlıdır. 30 cm döküm tava ve bu boyuta ek olarak 32 cm döküm tava, ortalama bir boyuttur. Bu boyutlar da sıklıkla tercih edilir. Küçük döküm tava modelleri az miktarda yemek yapmaya uygunken büyük döküm tavalar, daha fazla pişirim alanı sunarlar. Çok daha fazla yemeklerin pişirilmesi gerekiyorsa döküm tencere modelleri de incelenebilir.

İhtiyaçları karşılama konusunda şekil de önemlidir ve bu nedenle tava satın alırken şekline de dikkat etmek gerekir. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak döküm tavalar yaygın olarak kullanılır. Şeklin dışında malzeme seçimi de tercihler doğrultusunda şekillendirilebilir. Kaplamasız klasik demir modellerin dışında emaye kaplı döküm tavalar da oldukça popülerdir. 3 kat emaye kaplı döküm tavalar ise kaliteli ve dayanıklı olmaları ile öne çıkarlar. Parlak ve temiz kalma konusunda fark yaratanlar ise alüminyum döküm tavalardır. Fakat dikkatli bir şekilde kullanılmalı, çizilmemesine özen gösterilmelidir.

Döküm Tava Nasıl Kullanılır?

Döküm Tava Nasıl Kullanılır?

Döküm tavaları kullanma sürecinde de dikkatli davranılmalıdır. Her ne kadar güçlü bir yapıya sahip olsalar da bazı hassasiyetler taşıdıklarını bilmek gerekir. Örneğin çelik döküm tavalar çizilmeye karşı korunmalıdır. Çizilmeye karşı dayanıklı olan bu ürünler, metal araç gereçler ile birlikte kullanılmamalıdır. Metal malzemeler yüzeyin aşınmasını sebep olabilir. Geniş döküm tavalar ise kullanılmadan önce etkili bir şekilde yağlanmalıdır, yağın her bir noktaya ulaştığından emin olunmalıdır. Farklı ihtiyaçlara yönelik bir şekilde kullanılıyorsa, bu duruma göre bir ürün seçilmelidir. Böyle durumlar için çok amaçlı döküm tavalar her zaman daha kullanışlıdır.

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Döküm tavaların temizlik süreci de diğer ürünlere göre farklıdır. En önemli detay, bu ürünleri bulaşık makinesine atmamaktır. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun bir yapıları yoktur. Özellikle elektrikli döküm tavaların makineye atılması, ürünün kullanılmaz bir hâle gelmesine sebebiyet verebilir. Ahşap saplı döküm tavaların sap kısımları çok ıslak bırakılmamalıdır. İkiz döküm tavaların ise her iki tarafının da iyi bir şekilde temizlendiğinden emin olunmalıdır. Temizlik sürecinde bulaşık deterjanı yerine daha çok sıvı sabun önerilmektedir. Yağlı pişirimlerden sonra ise klasik bir yıkama yerine içerisinde su kaynatmak daha etkilidir. Ayrıca durulama sürecini de uzun tutmak gerekmektedir. Durulamanın ardından tavayı kendi hâlinde kurumaya bırakmak yerine bir kâğıt havlu ile ıslaklığı alınmalıdır. Bu sayede daha kısa sürede kuruması sağlanabilir.