"

Kolonya

" araması için 15059 sonuç listeleniyor
Eyüp Sabri Tuncer Gül Suyu 350 Ml

Eyüp Sabri TuncerGül Suyu 350 Ml

(2151)
Gül Suyu 350 Ml
45 TL
Sepete Git

Çok Beğenilen Kolonya Çeşitleri Trendyol'da!

Türk kültüründe çok özel bir yeri bulunan kolonya; hoş kokusu dışında hijyen ve kişisel bakım açısından sağladığı yararlarıyla da ön plana çıkar. Aynı zamanda bütün zamanların yaygın hijyen malzemesi olarak da kabul gören ürünün geçmişi, 1700’lü yılların başına kadar uzanır. Bu sebeple kolonya nedir sorusunun cevabına olmazsa olmaz haline gelen hijyen ürünü cevabı verilir. Bu tarihten günümüze dünyanın pek çok noktasında farklı kolonya markaları birbiriyle rekabet içine girer. Genellikle 1000 ml, 3000 ml ya da 5000 ml gibi seçeneklerle satışa sunulur. Özellikle sık kullanım durumlarında görece hacimli şişe kolonyalar tercih edilir. Bunun haricinde küçük kolonya şişeleme seçenekleri de mevcuttur. Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminden sonra kullanımında bariz bir artış söz konusudur. Bu da online satış rakamlarına net şekilde yansır. Limon çiçeği aroması başta olmak üzere tüm çeşitlerine karşı büyük bir ilgiden söz edilebilir. Yaydığı koku ve dezenfektan etkisi ile salgınla başa çıkma noktasında yoğun şekilde başvurulan ürünün pek çok türüne Trendyol farkıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Trendyol'da gündelik ya da profesyonel kullanıma yönelik ürünlerini bulabilir ve dilediğiniz ürünü online sipariş verebilirsiniz. Temel olarak etil alkol ve su dışında çiçek ya da koku veren herhangi bir türün esansının karışımı ile ortaya çıkarılan bir parfüm türü olarak kabul edilir. Hatta günümüzde parfümlü kolonya gibi ilginç türlerin de üretimi yapılır. Tütün esansı veya çiçek, ürüne hoş koku veren maddedir. Limon, tütün, hanımeli, mandalina gibi popüler türlere sahiptir. Ürünü satın alan insanların çok önemli bir bölümü öncelikli olarak bu tip çeşitlere yönelir. Kolonya özellikleri oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında çok sık tüketilmesinde serinletici niteliğinin önemli bir payı bulunur. Cilde sürüldükten hemen sonra içinde yer alan alkol kısa süre içinde buharlaşır. Alkol moleküllerinin etrafından ısıyı çekmeleri neticesinde de bir serinlik meydana gelir. Diğer yandan keskin kokusundan ötürü ayıltıcı bir yönü de bulunur. Etil alkol bu anlamda pek çok ihtiyaca yanıt vermeyi başarır. Son dönemde sıklıkla tüketilmeye başlamıştır.

Avantaj Sağlayan Ürünün İçeriği

Avantaj Sağlayan Ürünün İçeriği

Litrelik kolonya 5 ya da 3’lük ölçeklerle de satışa sunulur. Tüketimin hızlanması ile beraber artık pek çok insan; yolda, okulda ya da iş yerindeyken, çantalarında mutlak suretle cep kolonyası bulundurmaya başlamıştır. 30 ml, 75 ml kolonya şişeleri ceplerinizde rahatlıkla taşımanıza olanak sağlayan çeşitlerdendir. Özellikle son yıllarda alternatif ürünlerin ağır ve bunaltıcı kokusundan dolayı geniş kitleler tercihlerini ağırlıklı olarak bu ürünlerden yana kullanmaya başlamıştır. Koku olarak lavanta, hanımeli, leylak ve portakal gibi türleriyle öne çıkar. Köln'den tüm dünyaya sunulan ürün, 250 ml, 300 ml, 750 ml, 900 ml kolonya şişelerinde sizlere ulaşır. Kişisel bakım ya da hijyenik ürünler gibi kategorilerin vazgeçilmezi haline gelen ürün, hemen her yaştaki birey tarafından güvenle kullanılır. Ferahlatıcı işlevini büyük ölçüde etil alkolden sağlayan bu özel sıvı, uçucu olarak bilinir. Kolonya içeriğinde etil alkol haricinde su ve esans bazlı sıvılara sahiptir. Hacim özelinde kullanılan alkol miktarı ise derece cinsinden ifade edilir. Pek çok şişesinin üzerinde yer alan 70 ya da 80 gibi sayısal değerler içeriğindeki alkol derecesini gösterir. Uzmanlar özellikle pandemi sürecinde alkol oranı 80 c, 100 c kolonya kullanımının pek çok açıdan önemli olduğunu belirtir. Kolonya önerileri fiyatları gibi parametreler dönemsel olarak değişebilir. İçerisine etil alkol yerine görece ucuz olan metil alkolün konulduğu ürünlerin içilmesi çok tehlikelidir. Bu nedenle kurumsal değeri yüksek, nitelikli, d içeriğinde etil alkol tercih eden markalara yönelmek, oldukça ideal bir seçim olarak değerlendirilir. Şu anda Türkiye’de kişi başına ortalama 140 mililitre civarında tüketildiği bilinir. Toplam pazar büyüklüğünün ise 70 milyon dolar civarında olduğu açıklanır. Ürünün tarihi oldukça eskilere dayanır. Tarihine ilişkin farklı kaynaklarda çeşitli iddialar söz konusudur. İlk kez bir keşiş tarafından Macar kraliçesine özel olarak üretildiğine dair güçlü bir inanıştan bahsedilebilir. Yine de bunun bir efsane olduğu öne sürülür. Bazı kaynaklarda bu hikayeden dolayı doğrudan “Macar suyu“ şeklinde de ifade edilir. Tarihsel süreçte oldukça farklı kolonya isimleri ile karşılaşmak da mümkündür. Yaygın ve kabul gören inanışa göre ise 16. yüzyılda tarih sahnesine çıkmıştır. Normalde Köln’de yaşamasına rağmen gezi amacıyla İtalya’nın Floransa şehrinde bulunan ünlü parfümcü Paolo Feminis, burada “aqua reginae” ismiyle anılan kokuyu keşfeder. Bu koku oldukça ilgisini çeker ve o dönemin baş rahibesinden formülünü öğrenmeyi bir şekilde başarır. Feminis Almanya’nın Köln şehrine döndüğünde bu formüle farklı bir boyut kazandırır. Aldığı formüle portakal, bergamot ve limon gibi eklemeler yaparak ürünün ortaya çıkmasını sağlar. O dönem “Kölnisch Wasser”, yani “Köln Suyu” adıyla piyasaya sunulur. Özellikle Almanya özelinde kısa süre içinde büyük bir ilgi görür. O yıllarda farklı parfümcülerden yeni kolonya önerileri ve fikirleri ortaya atılır.

Birbirinden Avantajlı Faydaları

Birbirinden Avantajlı Faydaları

Ürün renkli bir koku olarak geniş kitlelerde karşılık bulmayı başarır. Feminis hem Almanya’da hem de diğer ülkelerde ortaya çıkan talebi karşılamakta zorlanmaya başlar. Maria Farina isimli farklı bir İtalyan parfümcü, üretim aşamasında ona büyük bir destek verir. Bu ikili Köln şehrinde 1709 senesinde büyük bir fabrika kurmayı başarır. Köln Tıp Fakültesiürünü bir tür tıbbi ürün olarak onaylar. Bu sayede de tıbbi bir ürün olarak Avrupa pazarında yaygınlaşmaya başlar. O dönemlerde ağırlıklı olarak tıp alanında kullanılır. Ferahlatıcı özelliğinden dolayı büyük ilgi gören ürün; ilk senelerde temel olarak biberiye ve portakala dışında bergamot ve limondan oluşan bir formüle sahiptir. Çiçekleri sonra zaman içinde müthiş bir çeşitlilik kazandırır. Sadeliğin sembolü haline gelen bu özel sıvı, Avrupa’da burjuvanın da gözdesi olmayı başarır. Tedavi edici niteliğinin yanında temizlik amacıyla da değerlendirilmesi, ürünün başarısında önemli bir etken olur. Avrupa’da önceleri büyük ölçüde elit kesimin kullandığı ürün, bir ayrıcalık olarak görülür. Endüstriyel üretimle beraber pek çok türde üretim gerçekleşir. Bu noktada ülkelere ait kültürel kodlar da devreye girer. Örneğin Türk kültüründe son derece özel bir yere sahiptir. Parfümlü olanlar gibi özel türler de dahil olmak üzere pek çok çeşit Trendyol’da satışa sunulur. Kullanım amacı ne kadar değişirse değişsin sağladığı kolonya faydaları her dönemde geçerli olmayı sürdürür. Dışarıda olduğunuzda her daim el yıkama ya da dezenfektan kullanma şansı bulamayabilirsiniz; ancak yanınızda yer alan kolonya spreyi ile asgari düzeyde hijyen koşullarını sağlayabilirsiniz. Bu tip şişeleri de son dönemde büyük ilgi görmeye başlamıştır. Küçük modeller sayesinde pratik şekilde farklı kolonya türleri deneme şansı bulabilirsiniz. Özellikle 50 ml kolonya şişeleri bu anlamda salgın süresince oldukça önem kazanır. Dezenfekte edişi, sağladığı pratik faydalar arasında yer alır. Alkol bazlı bir temizleyici olması kadar uygun fiyattan satılması, büyük bir ayrıcalıktır. Bilhassa alkol oranı %60’ın üstünde olanlar uzmanlar tarafından öncelikli olarak önerilir. %80’in üstünde etil alkolün yer aldığı ürünler, hijyen açısından da etkilidir. Bidon kolonya ya da farklı boyutlara ulaşırak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sık Tercih Edilen Çeşitler

Sık Tercih Edilen Çeşitler

Türleri konusunda filtrelemeler yaparak ihtiyacınıza uygun ürüne Trendyol farkıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Popüler olanların önerisi genel anlamda limon kolonyası olsa da herkesin favorisi birbirinden farklıdır. Diğer yandan ürün hacmine göre de özel bir filtreleme yapabilir ve 1 lt kolonya seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. 5 lt kolonya seçenekleri ise fiyat/boyut açısından genel anlamda avantajlı seçenekler sunar. 2 lt, 3 lt kolonya boyutları sıklıkla tercih edilenler arasındadır. Keşfedildiği ilk zamanlardan bugüne ürünlerde ciddi değişimler yaşanır. Buna rağmen modası asla geçmeyen bazı modellerinden de söz etmek gerekir. Limon kokulu olanlar, tam anlamıyla bir klasik olarak görülebilir. Tıraş sonrası verdiği ferahlatıcı etkinin yüksek olmasından dolayı erkekler çoğunlukla bu türüne ilgi gösterir. Zaten oldukça çok üretimi yapılan tipi de limon aromalı olarak bilinir. Bunun dışında ilk dönemlerde üretimi yapılsa da son zamanlarda piyasada bulunamayan çeşitleri de söz konusudur. Bugün itibariyle fazlasıyla satışı yapılan çeşitler arasında portakal çiçeği ve mandalina aromaları göze çarpar. Bunun dışında hoş kokusundan dolayı yasemin ve leylak da gözde ürünler arasında kabul görür. Yaseminliler kimi zaman mor renkleri ile de anılır. Ayrıca vanilyalı kolonya yumuşak kokusu ile vazgeçilmezler arasındadır. Doğadan alınan ilhamlarla üretilen her bir ürün fark yaratır. Bu sebeple yeşil çaylı kolonya da pek çok insan tarafından tercih edilir. Zeytin üretiminin yoğun olduğu alanlarda zeytinyağlı kolonya tüketimi fazladır. Bu durum incir çeşidi için de geçerlidir. Tüm bu popüler çeşitlerinin haricinde mimoza ve bergamot da rağbet gören çeşitler arasındadır. Ayrıca rahatlatıcı ve huzur verici etkisi ile çam kolonya da sıklıkla tercih edilen çeşitler arasındadır. Fark yaratan aromalar arasında yer alan çikolatalı kolonya ile sevdiğiniz kokulara sahip ürünü tercih edebilirsiniz. 5 kg kolonya şişelerinde sevdiğiniz aromalara ulaşabilirsiniz.

Sağladığı Kullanım Avantajları

Sağladığı Kullanım Avantajları

Farklı aromaların üretimi elbette aynı standartta değildir. Dönemsel beklentiler ve talebe göre farklı çeşitlere ağırlık verilir. Örneğin belli bir dönem naneliler ön plandayken başka bir dönemde ise nar çiçeği aromalıların tüketimi artış gösterebilir. Farklı aroma denemelerine son derece açık bir sıvıdır. Bu nedenle pek çok bitkiye özel üretim yapılır. Bunların ilerleyen dönemlerde çeşitlilik kazanması beklenir. Pandemi dönemiyle beraber bu ürünlerin ve dezenfektan kullanımına dair pek çok kıyaslama yapılır. Bu da kaliteli ürün tartışmalarını beraberinde getirir. Genellikle 68 derece, 75 derece, 85 derece kolonya ve bunun gibi değerlere sahiptir. Tüm bu dereceler alkol oranından dolayı ürünün temizleme etkisini ortaya koyar. Bu arada satın alma aşamasında pH değeri de baz alınmalıdır. Bu ürünlerde pH değeri 2,5 olarak belirlenir. Hem dezenfektanlar hem de bu ürünler el temizliğinde çok kilit bir rol oynar. Normal koşullarda elleri minimum 20 saniye boyunca yıkamak çok önemlidir; ancak suyun olmadığı durumlarda ürünlerin kullanımı, hijyen açısından yeterli kabul görülür. Bilindiği üzere virüslerin etrafında yer alan zar, virüslerin genetik yapılarını korur. Sabun gibi bu ürünler ve dezenfektanlar da virüslerin dışında yer alan çeperin çözülmesini ve virüsün enfekte olmasını engeller. İçinde alkolün yer alması, virüslere karşı mücadelede etkili sonuçların oluşmasına neden olur. İçerik açısından güçlü olmayan ürünler, bu anlamda yetersiz kalabilir. Satın alırken bu açıdan alkol oranına ve ürünün markasına özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Şişe kapağının uzun süre açık kalmaması gerekir çünkü açık kapak, alkolün uçmasına sebebiyet verebilir. Alkolün uçması durumunda dezenfektan etkisini yitirir. Bu sebeple de fısfıslı kolonyalar avantaj sağlar.

Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Tarihine bakıldığında her ne kadar Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler ön plana çıksa da ürünü kültürel bir figür olarak yaşamına dahil eden Türkiye, onu yaşatan nadir ülkeler arasında kabul görür. Anadolu’da hâlâ bayramlarda, düğünlerde, hasta ziyaretlerinde vs. olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun dışında 400 ml kolonya ya da 1 litre gibi seçeneklerle satın alınan ürün, hediye olarak da özel zamanlarda sunulabilir. Hediyelik kolonyalar sıklıkla tercih edilen ürünler arasında her daim ön plana çıkar. Erkeklere özel olarak satılanlar, tıraş sonrası tercih edilirken küçük hediyelik olanlar da her daim revaçtadır. Türk toplumunda tam anlamıyla sembolik bir değere sahip olan ürünün ülke topraklarına dahil olması II. Abdülhamit dönemine rastlar. O dönemlerde gül suyunun popülerliği son derece yüksektir. Esansı ile tanışan insanlar, bu ilginç kokuya büyük ilgi gösterir. Özellikle de devlet törenlerinde sıkça kullanılır. İnsanlar için evden çıkarken bu ürünü sürmek bir ritüel gibidir. Aynı durum eve gelen misafirler için de geçerlidir. Bu anlamda pozitif ve sıcak bir karşılama materyalidir. İkramları genellikle çoğunlukla geri çevrilmez. Ayrıca seti ya da özel kutusu ile sunulduğu için evlerin raflarına da çok özel bir hava katar. Bakkallardan eczanelere kadar cam şişe kolonya satışı yapmak özellikle bir dönem son derece moda olur. Bu fanuslar dükkanların göz alıcı ve renkli malzemesi olduğu için genelde vitrinlere yerleştirilir. Her ne kadar evrensel bir ürün olsa da Anadolu topraklarında çok önemli markalar ortaya çıkar. Hatta bölgelere özel, yöresel seçenekleri oluşur. Örneğin Düzce tütün, Antalya turun ve Ayvalık zeytinli kolonyaları ile meşhur hale gelir. Günümüzde tam anlamıyla Türk kültürünün bir parçası haline gelmeyi başarmış durumdadır.

Bütçe Dostu Fiyatları

Bütçe Dostu Fiyatları

Ürünün kullanım alanları konusunda zaman içinde önemli bir dönüşüm yaşanır. Tıpkı kokuları gibi kullanım alanları da ihtiyaçlara göre şekillenir. İlk dönemde ağırlıklı olarak tıbbi alanlarda kendine yer bulan ürün günümüzde; evlerde, lokantalarda, hastanelerde, eczanelerde, kuaförlerde, tuvaletlerde, ofislerde vs. yaygın bir biçimde kullanılır. Genç neslin kullanma eğilimi bir dönem azalmış olsa da son yıllarda her yaştan insanın ürüne ilgi duyduğu gözlemlenebilir. Yemek sonralarında, tuvalet ihtiyaçlarından sonra, temizlikte, bayram gibi özel günlerde, yaralanma durumlarında ya da tıraş sonrasında aktif şekilde kullanılır. Diğer taraftan özellikle yaz aylarında sadece ferahlamak amacıyla da başvurulan bir parfüm türüdür. Farklı boyut ve türlerdeki pek çok seçeneğine Trendyol farkıyla kolayca ulaşabilir ve online alışverişin tüm ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz Popülerliğini son dönemde iyice artırmasına rağmen kolonya fiyatları genel anlamda cazip düzeydedir. Bu fiyatlar; alkol oranına, markasına, hacmine ve şişesine göre değişiklik gösterir. Örneğin ürünün cam ya da sprey kolonya şişesi şeklinde sunulması önemlidir. 1 litre fiyatı, genelde birim değeri olarak baz alınır. Son yıllarda pratik ihtiyaçlara yanıt vermek adına mini kolonyalar fazla rağbet görmeye başlar. Pek çok noktada 200 ml kolonya minik şişelerde satılır. Fiyat hususunda elbette önemli faktör tercih edilen ürünün içeriğidir. Örneğin 100 ml kolonya önerileri son süreçle beraber ön plana çıkmıştır. Aynı şekilde 1 lt satışlarına da her daim büyük bir ilgi söz konusudur. Tür olarak ise limon çiçeği, hanımeli, nane, zeytin, tütün ya da mandalina çeşitleri arasında ufak da olsa bazı farklılıklar gözlemlenebilir. 250 ml, 300 ml, 750 ml, 900 ml kolonya ve diğer miktarlara Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca jel kolonya çeşitlerine de oldukça uygun fiyatlarla erişim sağlayabilirsiniz.

Kolonyanın İçinde Neler Var?

Kullanıcılar için etkili hijyen sağlayan kolonya içeriği; etil alkol, su ve esans sıvılarından meydana gelir. Kolonya çeşitleri, alkol oranına göre derecelendirilir. Alkol oranına ek ilgili ürünün içinde bulunan su ve esans miktarı da çeşidinde belirleyicidir. Kolonyada bilinen ferahlatıcı etki, ürün içinde kullanılan etil alkolden gelir. Kolonyaların içinde genel olarak %40 - 45 oranında etil alkol kullanılır. Bu orana su ve esans bazlı sıvılar eşlik eder. Kategoride bulunan modellerin büyük kısmında 70 veya 80 derece ifadeleri kullanılır. Bu ifadeler kolonyada kullanılan alkol miktarını belirtir. 70 derecelik kolonya modellerinde %40 etil alkol kullanımı olurken, 80 derecelik kolonyalarda etil alkol kullanımı %45’e yükselir. Kullanılan esanslar ise içeriğine göre değişir. Limonlu, zeytinli, çiçekli tütünlü gibi birçok esans türü vardır. İçeriği kimyasal olan kolonyanın çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi önerilir.

Kolonya Çeşitleri Nelerdir?

Kolonyaların alkol oranına göre belirlenen çeşitliliği, içerisinde bulunan esanslarda da kendini gösterir. Kullanıcıların bir kısmı, kolonyanın esansına bağlı olarak tercihte bulunur. Bu anlamda limon kolonyası popüler tercih oranına sahiptir. Geleneksel kolonya kullanımı için de pek çok kullanıcı limon kolonyasına yönelir. Limon kolonyasının ferahlatıcı etkisi ve kültürümüzde iyi hisler uyandıran niteliğe sahiptir. Kolonya kullanımının artmasıyla çeşitlenen esanslar arasında zeytin kolonyası da dikkat çeker. Zeytin çiçeği kokusundan hoşlananlar için şık bir tercih olan zeytin kolonyaları, tıpkı limon kolonyalarında olduğu gibi yüksek hijyen sağlar. Kolonyada daha yumuşak bir koku arayanlardansanız zeytin kolonyası modellerine şans verebilirsiniz. Zeytin ve limon kolonyalarının yanı sıra çiçek esanslı kolonyalar da yaygın olarak tercih edilir. Gün içinde hijyen ihtiyacını karşılayan kolonyalar, çiçek ve meyve gibi esanslarla zenginleştirilir. Geleneksel bir ferahlama ve tazelenme ürünü olan kolonyalar, farklı esanslarıyla hoş koku bırakır.

80 Derece Kolonya Ne Demek?

Kolonyaların alkol oranına bağlı olarak farklı dereceleri vardır. %65, %70 ve %80 gibi oranları kolonya ambalajlarının üzerinde rahatlıkla görebilirsiniz. %80’in üzerinde alkol oranına sahip 80 derece kolonyalar, yüksek hijyen hedefleyen kullanıcıların favorisidir. Bu tür ürünlerin etil alkol oranı yüksektir. Bu da ilgili ürünün hijyen ve temizlik kapasitesinin yüksek olduğu anlamına gelir. Toplu taşıma, alışveriş merkezi ve iş yeri gibi kalabalık alanlarda sık bulunuyorsanız 80 dereceye sahip kolonyaları tercih edebilirsiniz. Kokudan ziyade elde etmek istediğiniz virüs ve bakterilere kalkan olan bir hijyen ürünüyse 80 derece kolonyalar ideal olacaktır. Birçok kullanıcı, dezenfektana alternatif olarak bu dereceye sahip olan kolonyaları tercih eder. Daha düşük dereceye sahip kolonyalarda ise esans öne çıkar. Bu tip ürünler, benzersiz kokularıyla vücut spreylerine alternatif olarak kullanılabilir.