Cinsiyet
Fiyat
Tip
Renk
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Altimetre

" araması için 19 sonuç listeleniyor

Altimetre Çeşitleri ile Verimli Egzersizler

Altimetre veya diğer bir adıyla yükseklikölçer, rakım veya yüksekliği ölçen bir cihazdır. Altimetre çalışma prensibine göre farklı çeşitlere ayrılır. Barometre (ya da barometrik) altimetre, radyo altimetre ve radar altimetre; çalışma prensipleri birbirinden farklı çeşitlerdir. Bununla bilrikte altimetre sözcüğü ile genellikle kastedilen çeşit barometre altimetrelerdir. Altimetreler havacılık ve dağcılık alanlarında yaygın olarak kullanılır. Barometre altimetre çeşidi, herhangi bir basınç seviyesini kıstas alarak bir yerin yüksekliğini ölçebilen altimetre türüdür. Yaygın olarak tercih edilen basınç seviyesinde başlangıç noktası deniz seviyesi olarak belirlenir. Dolayısıyla altimetre cihazı, bir yerin yüksekliğini deniz seviyesine göre gösterir. Barometreler basıncı genellikle milimetre civa (mmHg) cinsinden gösterirken barometre altimetre yüksekliği metre veya feet olarak gösterir. Atmosfer basıncı deniz seviyesinden yükseldikçe azalır. Bir dağın zirvesindeki basınç düzeyi, eteklerindeki basınç düzeyinden daha azdır.. Deniz seviyesinden yukarı doğru çıkılırken ortalama 10.5 metre (30 feet) çıkılırsa barometre basıncı 1 milimetre civa azalır. Bir altimetre 700 metreyi gösteriyorsa o yerin yüksekliği altimetreye bağlanan basınç hattından itibaren 700 metredir. Havanın nem ve sıcaklık oranı atmosfer basıncını %0.1’den az değiştirdiği için altimetrenin gösterdiği yükseklik değerinde hata oranının %0.1’den az olması beklenir. Altimetre; balıkçılık, dağcılık, havacılık gibi alanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Altimetre, kullanıldığı alanlara ve uygulama alanı koşullarına bağlı olarak mekanik veya elektronik bir yapıya sahip olabilir.

Altimetre Özellikleri

Altimetre Özellikleri

Altimetrenin barometre altimetre, radyo altimetre ve radar altimetre gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu altimetre çeşitlerinin çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Barometrik altimetreler, yükseklikle doğru orantılı olarak azalan atmosferik basınç ilkesine dayanan bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Yükseklik ölçümü yapılırken iç basınç ve dış basınç karşılaştırması yapılmaktadır. Uçaklarda kullanılan barometrik altimetrenin içine dış ortamdan hava almaya yarayan statik portlar aracılığıyla hava gönderilir. Cihazın iç kısmında ise barometrik disk isimli metal diskler bulunmaktadır. Barometrik diskler alınan havaya göre genişler ya da daralır. Uçak havalandıkça dış basınç azalır, diskler genişler ve uçak alçaldıkça dış basıncın artması nedeniyle diskler daralır. Barometrik disklere bağlı olan; dişli, pinyon, boşluk yayı gibi mekanik aktarım elemanları, disklerin genişlemesi ya da daralması durumunu barometik altimetrenin göstergesine iletilir. Bu sayede uçağın yüksekliği belirlenir. Yerel hava koşulları, atmosferik basınçta değişime neden olabilimektedir. Bu değişimler yüksekliğin hatalı belirlenmesine sebep olabileceği için altimetre üzerinde yer alan göstergenin ayar topuzu kullanılarak gerekli düzeltmeler yapılmalıdır. Mekanik barometre altimetrelerin yanı sıra elektronik barometre altimetre çeşitleri de bulunmaktadır. Bir diğer çeşit olan radyo altimetreler, kullanıldıkları hava aracının yüksekliğini radyo frekanslarını kullanarak belirler. Radyo mantığına uygun olan verici ve alıcı aracılığı ile yükseklik belirlenir. Barometre altimetreden farklı olarak yükseklik belirlerken kıstas aldığı yer deniz seviyesi değil hava aracının altındaki zemin kullanılır. Radyo altimetre, bulunduğu aracın birçok farklı bölgesinden radyo sinyalleri gönderir. Radyo sinyalleri yere çarpıp hava aracına geri döner ve bu gidiş-dönüş süresi ile aracın yüksekliği belirlenir. Radyo altimetreler, otomatik navigasyon ve kör iniş sistemlerinde tercih edilmektedir. FM radyo sinyali kullanan radyo altimetrelerde gidiş sinyali, dönüş sinyalinden daha düşüktür. Bu yüzden hava aracındaki sistemler buna göre programlanmaktadır. Radar altimetreler ise uçak, helikopter, İHa gibi sivil ve askeri hava araçları ile güdümlü füzelerin altimetre ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. 2500-5000 feet yüksekliğe kadar hassas ölçüm yapabilen radar altimetreler, yüksek hız ve manevra yeteneğine sahip platformlarda dahi hassas veri üretebilmektedir. Oldukça minyatür bir tasarıma sahiptirler. Ayrıca; Altimetre sensör ve Altimetre fiyat seçeneklerine Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz.

Altimetre Çalışma Prensibi ve Çeşitleri

Altimetre Çalışma Prensibi ve Çeşitleri

Altimetre çeşitleri, farklı tasarım ve modellerden oluşmaktadır. Çalışma prensiplerine göre farklılıklar görülen altimetreler, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Barometre altimetreler, genellikle havacılık alanında kullanılmaktadır. Uçak sistemleri içerisinde yer alan barometre altimetreler, uçuş boyunca pilotun hava aracının yüksekliğini öğrenebilmesine olanak tanır. Bu sayede uçağın yüksekliği öğrenilir, seyahat esnasında yolcularla pilot tarafından paylaşılabilir. Aynı zamanda uçuş kontrolü sağlayan kulenin uçağın hangi yükseklikte olduğunu görüntüleyebilmesine ve GPS sistemleri ile birlikte güzergahını takip edebilmesine olanak tanır. Kulenin bu takibi, uçağın olası bir kazadan korunmasını sağlar. Radyo altimetre çeşidi de havacılıkta sıklıkla tercih edilebilmektedir. Altimetre saat çeşitleri, yalnızca uçuş araçları gibi çeşitli yerlerde değil aynı zamanda kolunuzdaki saat ile gittiğiniz her yerde kullanım imkanı sağlamaktadır. Özellikle dağcılık gibi sporlarda büyük kolaylık sağlayan bu modeller sayesinde bulunduğunuz her yerde altimetre özelliklerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. İkiz sensör özelliğine sahip modeller sayesinde hem sıcaklığı ölçebilir hem de yükseklik ve hava basıncından haberdar olabilirsiniz. Büyük ekranlı altimetre saat modelleri sayesinde her modda yapacağınız veri ölçümlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Yüksek performansa sahip altimetre saat çeşitleri, bünyesinde güçlü basınç sensörleri barındırmaktadır. Bu basınç sensörleri, 10.000 metreye kadar yükseklik ölçümü yapabilmenize olanak tanır. Ayrıca iki saatlik aralıklarla otomatik olarak hava basıncı ölçümü yapabilmektedirler. Yaklaşan havayı doğru bir şekilde tahmin etmenizi sağlayan hava basıncı ölçümlerinin sonuçları grafiksel olarak gösterilmektedir. Büyük boyutlu fonksiyon düğmelerine sahiptirler. Bu sayede tek basışta ekran aydınlatma ve yükseklik ölçme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 100 metreye kadar su geçirmeyen bu modeller, -10 °C/14 °F sıcaklığa kadar düşük sıcaklıklara dayanıklı yapıdadırlar. Zorlu koşullara toleranslı yapıları sayesinde yağmurlu/sulu ortamlar ve benzeri hemen her yerde güvenle kullanabilirsiniz.

Altimetre Saat Kolaylığı

Altimetre Saat Kolaylığı

Altimetre, kullanım kolaylığı sayesinde birçok farklı alanda tercih edilmektedir. Rakım veya yükseklik ölçme amacıyla kullanılan bu ürünler, havacılıkta kullanılan hava araçlarının kaç feette hareket ettiğini görüntüleme kolaylığı sağlamaktadır. Her birinin çalışma prensibi birbirinden farklı olan altimetreler, yükseklik ölçümünde de farklı noktaları baz almaktadır. Barometrik altimetreler, deniz seviyesine göre yüksekliği ölçerken radyo altimetre çeşitleri uçuş aracının alt yüzeyinin altında yer alan zemine göre yüksekliğini ölçerler. Radar altimetrelerin de radyo altimetrelere benzer bir çalışma mekanizması bulunmaktadır. Altimetre komplikasyonlu saatler ise atmosfer basıncını ölçen bir barometreye sahiplerdir. Bu barometre, basınç değerine göre kadran üzerinde bulunan altimetre ibresini harekete geçirir. İbre, altimetre özellikli bu saatlerin bulunduğu yüksekliğin bilgisini kullanıcıya verir. Kolay kullanım imkanına sahip altimetre saatler, çok fonksiyonlu yapıları sayesinde dağcılık veya paraşütle atlayış gibi ekstrem sporlarla uğraşan insanlar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Trendyol’un zengin ürün kategorisi sayesinde gerek hava ve deniz araçlarında kullanılabilecek radar, radyo ve barometrik altimetre çeşitlerine gerekse altimetre saat çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede ulaşım araçlarınızın yüksekliğini ölçebilirsiniz. Bireysel kullanıma uygun olan altimetre saat çeşitleri ile ekstrem sporlarda bulunduğunuz bölgedeki yükseklik bilgisine erişebilirsiniz. Tasarımıyla tarzınızı yansıtacak altimetre saat seçiminiz sayesinde ekstrem sporlarınızın güvenliğini arttırarak kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Alüminyum ve silikon yapıdaki dayanıklı saat modellerini tercih ederek altimetre özelliğinin yanı sıra alarm, kronometre, dünya saati gibi birçok özelliği bir arada kullanabilirsiniz. Trendyol'un ayrıcalıklı dünyasında yer alan tüm altimetre çeşitleri, ihtiyaçlarınıza cevap verirken aynı zamanda şık minimal tasarımları ile kullanıldıkları alanlarda görsel zevkinize hitap edebilmektedir. Siz de size en uygun olan ürüne kolaylıkla erişebilir, kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve Trendyol kullanmanın tüm ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.