"

Organik Saç Boyası

" araması için 5186 sonuç listeleniyor

Organik Saç Boyası Modelleri ile Göz Alıcı Saçlar

Güzellik algısı ve güzelliğe bakış açısı çok çeşitli olsa da çoğu kişi için saç güzelliği dış görünüşün önemli bir kısmını oluşturur. Kısa, uzun, kıvırcık ya da düz olarak pek çok farklı kullanımda tercih edilse de herkes saçlarının sağlıklı ve canlı olmasını ister. Bu noktada saç bakımı oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple saçlar için pek çok krem, bakım yağı, maske, vitamin ve proteinler uygulanıyor. Saç bakımına ne kadar özen göstersek de günlük hayatımızda saçımızı şekillendirirken ya da rengini değiştirirken saçımız sağlığını kaybedebilir ya da zarar görebilir. Saç şekillendirmek için kullandığımız ürünler ya da makinalarla yapılan işlemler saçın doğal yapısına zarar veriyor. Saçlar bu işlemlerle kuruyarak canlılığını kaybedebilir veya kırılabilir. Bu zararı minimum seviyeye indirmek adına saçımız için kullandığımız ürünlerde belirli özelliklere dikkat etmekte fayda var. Hayatın her alanında kullanılan ürünlerin organik olmasını isteriz. Ne kadar az kimyasal ürün kullanılırsa ürün insan sağlığı için o kadar değerli bir hale geliyor. Aynı şekilde saçlarımızı renklendirmek ve farklı bir hava katmak için de saç boyası seçerken de boyanın organik olması cezbedici bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Organik kızıl, siyah, bakır ya da gri saç boyası, organik kumral saç boyası, organik mavi saç boyası, organik mor saç boyası, organik pembe saç boyası, organik kızıl kahve saç boyası gibi pek çok renge sahiptir. Organik renkli saç boyaları içeriğindeki renk veren maddelerin organik kökenlere dayandığı ürünlerdir. Organik saç boyaları üretiminde kullanılan maddeler ve ürünün test edilmesi açısından kimyasal kökenli boyalardan ayrılır. Organik doğal saç boyaları hayvanlar üzerinde test edilmez ve genelde bitkisel kökenlere dayandığı için hayvansal ham maddeler içermez. Organik saç boyası içeriğinde saçta köklü değişiklikler yaratacak kimyasal ürünlerin varlığını içermediği için bu ürünlerden saçı 8-9 ton açması beklenmez. Örneğin koyu kahve renkte bir saçın organik gri saç boyası kullanılıp rengini değiştirerek gri olması sağlamak pek mümkün değildir. Çünkü özellikle organik sertifikalı saç boyaları içerdiği maddelerle saç boyasında köklü bir değişiklik vaadetmezler. Dolayısıyla organik saç boyaları saç rengi değiştirmekte ya da saçtaki beyazlıkları kapatmada kimyasal ürünler kadar iddialı değildir. Organik saç boyaları özellikle organik sertifikalı saç boyaları kimyasal içerikli saç boyaları gibi saç telinin içine işleyerek saçta değişim yaratmayarak daha çok saç telinin üzerini kaplayarak bir renk değişimi sağlar. Saçın doğal rengini yok etmez. Doğal organik saç boyaları aynı zamanda saça daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırmayı amaçlar.

Organik Saç Boyası Fiyatları

Organik Saç Boyası Fiyatları

Diğer tüm kozmetik ürünler gibi saç boyası seçerken de içerik okumak çok önemlidir. Eğer temiz içerikli boya arıyorsanız ilk akla gelen boyanın amonyaksız olmasıdır. Organik amonyaksız saç boyası saç için en uygun boya seçimlerini oluşturur. Çünkü amonyak saça verdiği zararın yanında ağır kokusu olan bir maddedir. Bu ağır koku eğer astım hastasıysanız daha rahatsız edici bir boyuta ulaşarak kullandığınızda astım atağı yaşamanıza sebep olabilir. Organik amonyaksız saç boyalarında amonyak yerine farklı etken maddeler kullanılır. Organik saç boyası fiyatları normal saç boyası fiyatlarından biraz daha farklılık gösterebilir. Bir diğer organik saç boyalarında bulunmayan kimyasal ise PPD kafa derisindeki dermatitin baş nedenlerindendir. PPD maddesi saç boyama esnasında kafa derisinde karıncalanma ya da yanma hissedilmesine neden olan alerjen maddelerden bir diğeridir. Diğer bir alerjen kimyasal madde ise Resoisinol olmaktadır. Bu madde genelde akne ilaçlarında kullanılan bir içerik olarak karşımıza çıkıyor ama aynı zamanda endokrin sistemi bozulmasına neden oluyor. Ama organik içerikli saç boyalarının aksine kimyasal saç boyalarında çoğu boyanın içinde rengi aktifleştirici madde olarak kullanılıyor. Kimyasal içerikli ürünlerde karşımıza çıkan bir diğer içerik Natrol olmaktadır. Natrol de en az diğer içerikler kadar zararlı. Bu maddenin diğer içeriklerden ayrılmasının nedeni kafa derisi tarafından emilebiliyor olmasıdır. Bu içerik çok fazla bilinen ve tercih edilen bir içerik değil. Ancak yine de dikkat edilmesi önemli. Çünkü kafa derisi tarafından çok çabuk kana karışabiliyor ve zehirlenmelere sebep verebiliyor. Bu sebeple bilmediğiniz marka boyalardan uzak durmalısınız. Kullanacağınız boyanın sağlık bakanı onaylı ve belli testlerden geçtiğinden emin olmalısınız. Bu konuda bahsedilecek son içerik polisülfatlardır. Bu madde de yine alerjik reaksiyona sebebiyet veren bir içerik. Bu maddelerin boyaların içerisinde yer alan pek çok çeşidi var. Potasyum sülfat, Amonyum sülfat, sodyum sülfat gibi. Bu içerikleri en fazla saç açıcılarının içerisinde görürsünüz. Saç açıcılar da açıcının işlevini yerine getirmesi için ana içeriklerdendir. Bu yüzden çoğunda vardır. Görüldüğü gibi kimyasal içerikli boyalarda organik saç boyalarının aksine ciltte tepkimeye yol açacak pek çok içerik bulunuyor. Tüm bu içeriklerin yanında kişiden kişiye alerjen tepkime gösterebilecek pek alerjen madde de bulunduğu biliniyor. Organik saç boyası kullananlar kimyasal saç boyalarına göre daha memnun kaldıklarını söylemişlerdir.

Organik Saç Boyası Özellikleri

Organik Saç Boyası Özellikleri

Organik saç boyaları pek çok açıdan kimyasal içerikli boyalardan ayrılır. Bunun yanında içerisinde kullanılan ürünlerle organik saç boyaları kendi içlerinde de ayrılırlar. Bir kısım organik saç boyaları diğer boyaların aksine nispeten daha az zararlı kimyasal ürünlerin kullanıldığı boyalardır. Bunun yanında tamamen doğal ürünlere dayalı organik bitkisel saç boyaları da bulunur. Bu organik saç boyaları bitkisel ürünlere dayalı boyalardır. Organik saç boyalarının bu noktadaki en önemli özelliği amonyak, paraben, sülfat gibi saçın doğasına zarar veren kimyasalları içinde bulundurmamasıdır. Amonyak kimyasal içerikli boyalarda en çok tercih edilen içeriktir. Bu da organik saç boyalarını kimyasal ağırlıklı saç boyalarından ayıran en önemli noktalardan biridir. Organik saç boyalarını incelediğimizde karşımıza çıkan ilk olarak amonyak maddesinin yerine kullanılan Ethanolamine denilen amonyak türevi bir maddedir. Amonyak maddesinin kimyasal içerikli saç boyalarındaki işlevi saçın pH seviyesini 3.5 - 5.5 arası doğal seviyesinden 10-15 gibi yüksek seviyelere ulaştırarak saçın renginin değişmesini sağlamaktır. Aynı zamanda saçta istenilen radikal renk değişikliği için gerekli bir maddedir. Bunun yanında amonyak yerine kullanılan ethalomine maddesi saçta bu köklü değişikliği yapmaz. Çünkü bu madde amonyak kadar saçın doğal pH seviyesini bu derece değiştirmez. Aynı zamanda bu madde amonyak gibi keskin bir koku yaratmaz. Organik saç boyalarının içeriğinde genellikle bitkisel özler bulunur. Üzüm, buğday özü, keten tohumu yağı, şeftali, soya proteni, kayısı, mandalina, limon benzeri ürünlerden yararlanılır. Organik saç boyalarının temel amacı saç rengi değişikliğinden çok saça doğal ve bitkisel kaynaklı ürünlerle parıltı ve canlılık kazandırmaktır. Organik saç boyaları içerisinde bulunan kimyasal ürünlerin azlığı ya da hiç bulundurmamasının yanında saça canlılık ve parlaklık kazandıracak yağlar bulundurmasıyla da dikkat çekiyor.

Bu ürünlerde saça zarar veren maddelerin olmaması kadar önemli olan bu nokta saça çeşitli yağlar ve proteinlerle bakım yapmasıdır. Farklı bitkilerden elde edilen argan, provitamin, betain, avokado yağı gibi yağlar ve esanslar saçın boyama işlemi sırasında gördüğü zararı da minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyor. Organik saç boyaları sunduğu içeriklerle saç sağlığı açısından daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu noktada organik saç boyası seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. İlk olarak seçilen boyanın ne kadar organik olduğunu bilmek önemli oluyor. Piyasada organik saç boyası olarak geçen çoğu ürün içerisinde yine kimyasal maddeler bulundurabiliyor. Bu maddeler saça tamamen kimyasal ağırlıklı ürünler kadar zarar vermese de beklenen organik içeriği karşılamıyor. İçinde bitkisel kaynaklı ürünler bulundurması ürünün organik saç boyası olduğu anlamına gelmiyor. Bu bitkisel kaynaklı ürünler ve bazı besleyici yağlar organik saç boyası gibi kimyasal içerikli saç boyalarının içerik listesinde de yer alıyor. Ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlamak için ilk olarak içindekileri okumak oldukça faydalı olacaktır. Bu içeriklere baktığınızda gerçekten organik saç boyası olan ürünlerin en az yüzde 95 oranında bitkisel öz içermesi gerektiği unutmayın. Amonyak, Paraben, fitalatlar, Resorsinol, (PPD) Paraphenylenediamine,1-Naphanol, Mineral Yağ, persülfatlar gibi içeriklerin içindekiler kısmında yer aldığı ürünler organik saç boyası başlığı altında satılsa bile organik saç boyası değildir. Ayrıca hayvansal temelli maddeler kullanılmamalı ve ürünün paketi geri dönüşüme uygun olmalıdır. Bunun yanında organik saç boyasının gerçekten organik olduğunu anlamak adına üründe sertifikanın olması oldukça önemli. Ancak bu sertifika ürünün içerdiği ürünlerin sertifikalı değil. Nature, Ecocert ICEA veya BDIH (kontrol edilmiş doğal kozmetik) gibi ürünün içerik bakımında organik olduğunu belirten geçerli sertifikalar olmalıdır. Bu tür sertifikalar ürünün amonyak, renk ve konserve edici madde, parafin ve diğer petrol kökenli maddeleri barındırmadığını onaylar. Eğer incelediğiniz üründe böyle bir sertifika varsa ürünün organik olduğu konusunda rahat olabilirsiniz. Bunun yanında incelediğiniz ürün eğer saç renginizi 7-8 ton açmayı hedefliyor ve uzun süre kalıcılık vaad ediyorsa bu ürünün organik saç boyası olması olası değildir. Organik saç boyalarının uzun süre kalıcılık ve köklü renk değişikliği yapmadığını bilmeniz gerekir. Organik boyalar saçını en fazla 1-2 ton açabilirler. Çünkü içerisinde saçın yapısını değiştiren kimyasal ürünler yoktur. Bu sebeplerle organik saç boyası seçerken ürünün içeriğine, ürünün sertifikaya sahip olup olmadığına ve ürünün kullanıcıya vadettiği performansı dikkatle incelemek organik saç boyası seçmekte oldukça önem arz ediyor.

Organik Saç Boyası Çeşitleri

Organik Saç Boyası Çeşitleri

Organik saç boyalarını kullanmadan önce saçımızdan beklediğimiz değişimin ne olduğunu düşünmemiz gerekir. Organik saç boyaları saç rengine benzer tonları uygulamak istendiğinde tercih edilmesi gereken boyalar olmalıdır. Örneğin siyah renkte saçları kumral ve platin sarı yapmak için organik saç boyası tavsiyesi uygun olmayacaktır. Organik boyalar saçtaki değişimi daha az zararlı ve içerdiği yağlarla saçı canlı ve parlak tutarak gerçekleştirirler. Bu sebeple saçı boyamadan önce saç için istenilen renk değişikliği konusunda emin olmak gerekir. Organik saç boyaları her ne kadar doğal içeriklere sahip olsa da kişilerin alerjik reaksiyonları değişiklik gösterebilir. Organik saç boyaları genelde bitkisel kökenli ürünlerden oluşur. Ancak kişiler bazen bu ürünlere alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebeple içeriğinde yer alan bitkisel bir ürüne alerjik reaksiyon gösterildiği biliniyorsa, o ürünün daha önce farklı şekillerde kullanımından bir alerjik reaksiyon görülmüşse o organik saç boyasını kullanmak uygun olmayacaktır. Bununla beraber ürünün içeriğine bilinen herhangi bir alerjik tepkime olmamasına rağmen organik saç boyasını kullanmadan evvel ürün bilek içinde küçük bir alanda test edilebilir. Herhangi bir kızarma, yanma, kaşınma gibi tepki alındığı durumlarda kullanılan bölge derhal yıkanmalı ve ürün saça uygulanmamalıdır. Bu gibi durumlarda bir doktorla görüşmek yararlı olabilir. Tüm bunlarla beraber organik kökenlere dayalı bitkisel ürünler içerse organik saç boyalarının hamileler tarafından kullanılması pek önerilmez. İçeriğindeki ürünlere alerji gösterebilmesi ürünün içerisinde az miktarda da olsa kimyasal ürünlerin yer alması gibi sebeplerle hamile kişiler tarafından kullanılması hem bebek hem anne sağlığı açısından riskli bir durum yaratabilir. Ancak hamileler için organik saç boyası da vardır.

Bunun yanında özel hastalıklar, bağışıklık düşüren sistem hastalıkları gibi durumlarda da yine saç boyasının kullanımı için doktorla görüşmek uygun olacaktır. Hassas saç derisi, cilt hastalıkları görülen kişilerin de kullanacağı organik saç boyası için doktorlarıyla görüşmeleri daha sağlıklı bir sonuç almaları sağlar. Çünkü organik saç boyaları dahil kozmetik ürünler herkes için aynı etkileri yaratan ürünler değildir. Bu ürünleri kullanmadan saç ve cilt tipinizi tanımak bu noktada uzman biriyle görüşmek ve buna göre hareket etmek daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Organik saç boyaları içeriğinde barındırdıkları ürünlerin insan sağlığına etkilerini düşündüğümüzde avantajlı bir seçenektir. İçerisinde kimyasal ürün barındırmadığı ya da kimyasal içerikli ürünlere oranla daha az barındığı için saç sağlığı konusunda tercih edilebilir ürünlerdir. Bununla beraber kimyasal içerikli boyalar gibi organik saç boyaları renkleri de pek çok farklı seçenek barındırır. Organik siyah, kızıl, bakır, gri, kumral gibi pek çok renk seçeneği sunar. Ayrıca organik erkek saç boyası da mevcuttur. Bir diğer avantajlı yönü tamamen organik saç boyaları içerisinde bulunan maddelerin yanında ürünün ambalajının geri dönüşüme uygun olmasıdır. Bu sayede ürün hem insan sağlığına hem de ekolojiye kimyasal kökenli ürünlere göre daha az zarar veren bir hale gelir. Bitkisel kökenli ürünlerden yararlanıldığı ve hayvansal kaynaklı içeriklerden arındığı için vegan kullanıcılara da hitap eder. Ayrıca tamamen organik saç boyaları hayvanlar üzerinde test edilmez. Tamamen organik saç boyalarının dezavantajlarına bakacak olduğumuzda tamamen organik saç boyalarının saçta köklü değişiklikler yapamadığını söyleyebilir. Kimyasal ürünlerin kullanıldığı boyaların aksine yüzde yüz organik saç boyaları saçın rengini ancak 1-2 ton açabilir. Bu sebeple saçtaki radikal renk değişiklikleri için bitkisel organik saç boyaları önerilmez. Yüzde yüz organik saç boyalarının piyasada ayırt edilmesi zor ürünlerdendir. Çünkü içinde bitkisel ürünler barındıran saç boyalarında bile bitkisel organik saç boyası etiketi görülüyor. Bu noktada tamamen organik saç boyasını ayırt edebilmek adına dikkatli olunmalı ve ürünün içerik listesi dikkatle okunmalıdır. Organik saç boyası yorumları okunmalı, organik saç boyası önerileri dikkate alınmalı ürünün sertifikaları kontrol edilmelidir.