"

Polis Sireni

" araması için 97 sonuç listeleniyor

Kullanışlı ve Dayanıklı Polis Sireni Çeşitleri Trendyol'da!

Polis alarmı olarak adlandırılan sirenler, trafik polisleri başta olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların resmi vazifeleri esnasında kullandığı bir mekanizmadır. Bunun yanı sıra ambulansların çoğunda da siren sistemi mevcuttur. Polis sireni uzaktan kumandalı, 3 sesli, 5 sesli, 200 watt gibi farklı özelliklerde olabilir. Polis uyarı sistemi olarak da ifade edilen bu mekanizma olay yerine hızlı şekilde yetişmek, tıkanan trafiği açmak ve sürücülerin dikkatini çekmek amacıyla kullanılır.

Polis sireni korna, çakar, ışık gibi mekanizmalardan oluşur. Bu mekanizmalar polis araçlarının sürücü ve yayalar tarafından ses ve görüntü itibarıyla fark edilmesine olanak verir. Böylece profesyonel polis sireni birden fazla duyuya hitap ederek görülme ihtimalini arttırır. Polis sireni araçların; ön, arka veya üst kısımlarında konumlandırılır.

Polis Sireni Çeşitleri Nelerdir?

Polis Sireni Çeşitleri Nelerdir?

Polis siren çeşitleri kullanım amaçlarına göre ikiye ayrılır. Bunlar oyuncak polis sirenleri ve resmî araçlarda yer alan profesyonel polis sirenleridir. Remi polis sirenleri jandarma, polis ve ambulans gibi araçlarda karşımıza çıkar. Her üç aracın ses sistemi ve çakar renkleri birbirleriyle benzerlik gösterir. Kırmızı ve mavinin kullanıldığı ışıklar çok uzaktan bile fark edilebilir. Jandarma sireni ise kırsal kesimlerde vatandaşların dikkatini çekmek için tasarlanır. Genellikle araçların üst kısımlarında yer alır. Işıklar güçlüdür ve çok uzak noktalardan bile görülebilir.

Işıklı polis sirenleri de hem kent hem de ilçelerde kullanılan işlevsel bir üründür. Bunlar genellikle yüksek sesli polis sireni kategorisinde yer alır. Çünkü sesleri ayarlanabilir ve çok uzak noktalardan bile duyulabilir. Bazı mekanizmalar ise megafonlu polis sireni olarak tasarlanmıştır. Bu ürünler özellikle gösterilerde, trafik sıkışıklıklarında, yol açma ve park problemlerinde anonslar yapma amacıyla kullanılır. Mikrofonlu polis sireni de yine açma kapama aparatı olan ve mikrofon yardımıyla sesin çevreye yansıtıldığı bir sisteme sahiptir.

Bu ürünlerin yanı sıra oyuncak polis sireni de vardır. Bunlar genellikle çocukların kullanımı için tasarlanan daha küçük boyutlardaki ürünlerdir. Bu tür sirenler oyuncak polis arabası, ambulans ve diğer araçların üzerlerinde bulunur. Çocuklar, uzaktan kumanda veya el yordamı ile bu sürenleri çalıştırabilirler. Özellikle polislik ve benzeri mesleklere ilgisi olan ufaklıklar bu oyuncaklara ilgi duyarlar. Son olarak bisiklet, polis siren sisteminin kullanıldığı diğer bir araçtır. Yine özellikle minikler oyunlarına renk katmak için bisikletlerinin herhangi bir noktasına bu sirenleri taktırabilirler.

Ambulans sireni de tıpkı polis sireni gibi trafikteki araç yığılmasını engellemek, bir yerden bir yere kolayca intikal edebilmek için kullanılır. Bu ürünlerin polis sirenlerinde olduğu gibi megafon veya mikrofonları olabilir. Fakat bu gereçte konuşarak uyarma sistemi daha nadir kullanılır. Polis alarmlarından sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında faydalanılır.

Polis Sireni Çeşitlerini Kimler Kullanabilir?

Polis Sireni Çeşitlerini Kimler Kullanabilir?

Polis sireni oyuncak olma özelliği taşımadığı takdirde yalnızca resmî araçlar için üretilir. Bu anlamda trafikte resmî araçlar dışında polis siren lambası, kablolu veya kablosuz polis sireni kullanmak suçtur. İçişleri Bakanlığı’nın 2012 yılında ve sonrasında yayınladığı pek çok genelgede sadece belli araçların polis siren ışığı veya çakarlı ses uyarısı kullanabileceği ifade edilir. Bunlar; asayişi sağlamakla görevli polis araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar, zabıtalar, hükümlü, sanık veya suçluyu takip eden emniyet araçlarıdır. Dolayısıyla sivil araçların ve vatandaşların farklı amaçlarla bu sirenleri kullanması suçtur.

Devletin üst protokolünde bulunan yaklaşık 29 makamın araçlarına da bu çakarlı ışıklar takılabilir. Fakat bu sirenlerin sadece yetkililer araçta iken kullanılması gerekir. Ek olarak resmî geçiş üstünlüğü bulunan AFAD, itfaiye, polis, jandarma, ambulans, yol yapım ve bakım araçları da sadece görev başındayken bu ışıklardan ve sirenlerden faydalanabilir. Polis siren ışığının bu gibi durumlar dışında suistimal edilmesi suçtur.

Öte yandan bu mekanizmaya oyuncak araçların dizaynında da yer verilir. Oyuncak polis arabası, itfaiye aracı ve ambulans gibi dizayn edilen ürünlerde siren ve ışık mekanizmasına rastlanır. Özellikle akülü araba polis sireninin sıklıkla kullanıldığı bir üründür. Bazı akülü araçlar polis arabası şeklinde tasarlanır. Bu gibi durumlarda oyuncak siren kullanımına yer verilir.

Asayiş uygulamalarının çoğunda yetkisi dışında polis sireni kullanan pek çok araca ceza yazılmıştır. Kuralın yürürlüğe girmesinden itibaren günümüzde de siren kullanımının takibi sıkı bir şekilde yapılır. Çünkü bu mekanizmadan yetkisi dışında yararlanan kişiler; Polis, asker, zabıta gibi kamu görevlilerinin işlerini aksatırlar. Trafik başta olmak üzere toplumun pek çok noktasında çakar, siren ve anonslara karşı bir kanıksama durumu oluşur.

Polis Sireni Fiyatları Nasıldır?

Polis Sireni Fiyatları Nasıldır?

Polis sireni fiyatlarını mekanizma içerisinde kullanılan malzemeler ve ek teknolojiler belirler. Bu anlamda ses ve ışık yayma gücü yüksek olan cihazlar ile daha zayıf olan çeşilerinini ücret politikaları da aynı değildir. Örneğin bazı ürünler sadece açma kapama düğmelerinden oluşur ve pil ile çalışır. Bazıları ise mikrofon veya megafon gibi ekstra özelliklere sahiptir. Dolayısıyla farklı nitelikleri olan polis sirenlerinin fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Bu anlamda resmi araçlar trafikteki ihtiyaç ve beklentilerini belirleyerek bu ürünü tercih etmelidir. Örneğin sadece asayişi sağlamak için kullanılacaksa ışıklı sirenler yeterli olacaktır.

Trafikte araçları uyarmak, kalabalıkları dağıtmak, yanlış park eden araçların plakalarını anons etmek için kullanılacak olan sirenler ise muhakkak megafon veya mikrofon taşımalıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok araçta megafon ve mikrofon kalitesi son derece yüksektir. İşte ses ve konuşmaların doğru ve yalın bir şekilde yansımasını sağlayan yüksek kaliteli megafonlarda siren fiyatlarını belirler.

Oyuncak polis sireni çeşitlerinin ise alternatiflerine oranla uygun fiyatlı bir aralıkta yer alır. Manuel olarak sürülen oyuncak polis arabalarında da bu sistem bulunur. Sade oyuncaklar daha ulaşılabilir bir tutarda kullanıcılara sunulur. Bunun yanı sıra kapıları açılan, uzaktan kumandalı kontrol sunan oyuncaklar diğerlerine göre daha yüksek bir değere sahip olabilir. Bu ürün grupları içinde büyük akülü araçlarda geniş yer tutar. Polis, jandarma, itfaiye aracı şeklinde tasarlanan akülü arabalarda da siren sistemi yer alabilir. Bu gibi ürünlerde çoğu kez siren araba fiyatına dâhil edilir. Fakat araç üzerinde böyle bir imkân yoksa anneler ve babalar oyuncağı daha renkli hâle getirmek için oyuncak polis sireni aparatı edinebilir.

Siz de resmî aracınızda ihtiyaç duyduğunuz polis sireni çeşitlerini Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Bu mekanizma sayesinde resmî görevler sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçilmiş olur. Siren çeşitleri resmî araçlarda olduğu kadar çocuk oyuncaklarında da kendisine yer bulur. Bu nedenle polis, jandarma ve ambulans gibi taşıtlara ilgi duyan çocuğunuzu mutlu etmek için oyuncak polis sireni edinebilirsiniz. Bu aksesuarla miniklerin oyunlarına macera katabilirsiniz. Aradığınız bütün siren modellerini çevrimiçi alışveriş platformunun avantajlı fırsatlarından yararlanarak kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca platformun güvenli alışveriş altyapısından ve basit arayüzünden faydalanarak güvenli alışverişin tadını çıkarmanız mümkündür.