Çocuğunuz İçin Oto Koltuğu Seçim Rehberi

Çocuğunuz İçin Oto Koltuğu Seçim Rehberi

Hangi oto koltuğu almalıyım, oto koltuğu nerede olmalı, nerede olmamalı gibi çeşit çeşit sorular ebeveynler tarafından oldukça sık sorulur. Oto koltukları ortalama yaş aralığı ve ağırlığa göre belli gruplara ayrılır. Grup 0 ve 0 + 1 doğumdan itibaren 4 yaşa kadar kullanılabilmektedir. Doğumdan sonra ana kucağı alınmadıysa bu gruplardaki oto koltuğu bebeğiniz için uygun olacaktır. Oto koltuğu seçiminde kriterler göz önünde bulundurulmalı ve bebeğin güvenliği ile birlikte konforu da sağlanmalıdır.

Oto Koltuğu Nedir?

Oto Koltuğu Nedir?

Oto koltuğu otomobillerde seyir halindeyken olası tehlikelerden ve oluşan kazalardan bebeği korumak amacıyla tasarlanmıştır. Oto koltuğunda oturan bebek, kaza durumlarında oturduğu yerden fırlayıp savrulmaz. Bu sayede bebeğin can güvenliği sağlanmış olur ve alacağı hasar minimum seviyeye iner. Emniyet kemeri yetişkinler için zorunlu bir kuralsa belli yaş ve ağırlıktaki çocuklar için de oto koltuğu o derece zorunludur.

Oto koltuğu ne zaman kullanılır konusunu ele almak gerekirse; yenidoğan dönemden 12 yaşa kadar yani yaklaşık 150 cm olana kadar çocuklar tarafından kullanılmaktadır. Her yaşa uygun olarak tasarlanan oto koltukları sayesinde çocuklarınızın araç içinde güvenliğinden emin olabilirsiniz. Bebekler doğduklarından 12 ay süre boyunca bebek arabasına monte edilen ana kucağı ile seyahat edebilir. Ancak bebeğin güvenliğini sağladıktan emin olunmalıdır.

Oto Koltuğu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Oto Koltuğu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Oto koltuğu nasıl takılır sorusuna 4 farklı cevap verilebilir. Isofix yöntemi, oto koltuğunu otomobile bağlayan en kolay ve güvenilir olan yöntemdir. Oto koltuğunda bulunan iki Isofix çubuğu, araçtaki kancalara yerleştirilir ve koltuk sabit hale gelir. Top Tether yöntemi, oto koltuğunun araç içerisinde dönmesini engelleyecek şekilde kanca yardımıyla koltuğu otomobile sabitler. Ayrıca emniyet kemeri ile de bağlama yöntemi ile bağlamak mümkündür. Baza yönteminde baza otomobile bağlanır, koltuk da bazanın üzerine oturtulur.

Oto koltuğu seçimi anne babalar için en önemli detaylardan biri olmaktadır. 1 yaşın altında olan bebekler, ters yöne bakan koltuklarda arabaya oturtulmalı ve öyle seyahat etmelidir. Bebeklere uygun olarak tasarlanan geriye dönük koltuklar, bebekleri olası kazalardan en etkili biçimde korur. Boy ve kilo olarak koltukta rahat etmemeye başladığı zaman ise öne bakan koltuk çeşitleri tercih edilebilir. İlerleyen yaşlara gelindikçe normal emniyet kemeri kullanabilir hale gele çocuklar, yükseltici yani booster koltuklar ile seyahat edebilir.

Çocukların Güvenliğini Sağlayan Oto Koltuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların Güvenliğini Sağlayan Oto Koltuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırılabilen oto koltuğu özellikleri 3 çeşit olmaktadır. Dik oturma pozisyonu, dinlenme ve uyku pozisyonu şeklinde ayarlanabilen oto koltukları bebeğinizin konforunu düşünmektedir. Çocuk oto koltuk grupları, Grup 0, Grup 0 +, Grup 1, Grup 2, Grup 3 şeklinde sınıflandırılmakta ve bazı modellerde yatar pozisyon sağlanması gerekmektedir. Grup 0 ilk kategoridir ve doğumdan 9 aya kadar olan bebeklerin kullanımına uygun olmaktadır. Ayrıca emzirme döneminde olan bebekler oto koltuğunda tamamen yatar vaziyette olmalıdır. Bazı durumlarda yüzde 50 yatar durumda da taşınabilmektedir.

Çocukların büyümesi ile birlikte oto koltukları da çeşitlilik göstermektedir. Booster yani yükseltici olan koltuklar 4 - 6 yaştan itibaren kullanılır. 15 36 kg oto koltuğu da booster için uygundur. Çocuklar oturmasını yükselttiği için aracın emniyet kemeri kullanılmalıdır. Çocuklar için seçilecek oto koltukların hammaddesi, sert plastik olan polipropilenden yapılmış olmalıdır. Ergonomik özelliklere sahip olan koltukta darbe emici köpük malzemeler ile yan kısımlar doldurulmalıdır. Isofix bağlama sistemi standartlarına uygun çocuk oto koltukları seçilmelidir. Trendyol’da çocuklarınız için uygun fiyatlarda ve kalitelerde çocuk oto koltuklarını alabilir ve çocuklarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.