TRENDYOL AFFILIATE PROGRAMI EĞİTİM DOKÜMANI

35+ milyon üye, 12bin+ kişilik ekibiyle Türkiyenin en büyük e-ticaret platformu Trendyol'a hoş geldin! Trendyol Affiliate Programı'mıza dair merak ettiğin tüm detayları bu dokümanda bulabilirsin! :)

Trendyol Affiliate Programı Nedir?

Trendyol Affiliate Programı sosyal medya kanallarında, beğendiğin ürünleri takipçilerinle paylaştığın ve senin linkin aracılığıyla Trendyol'a gelerek satın alınan ürünler üzerinden komisyon kazandığın bir gelir ortaklığı modelidir.

Binlerce satıcı milyonlarca ürün arasından beğendiğin ürünler için koleksiyonunu oluştur ve linkini paylaş!

Trendyol uygulaması üzerinden link oluşturma kılavuzuna buradan ulaşabilirsin.

Affiliate Komisyon Oranları

Komisyon modelimizde link içi kazanç sağlanabilir. Hazırladığın linki paylaştıktan sonra senin linkine tıklayarak siteye gelen takipçin, paylaştığın linke tıklayarak senin linkinden ürün satın aldığı durumda ürünün güncel satış fiyatı üzerinden komisyon kazanabilirsin. Komisyon oranlarını Influencer panelinden öğrenebilirsin. Altın-sarrafiye, cep telefonu ve hayır kurumlarına destek amaçlı satışa sunulan ürünler komisyon modelimize dahil değildir.

Komisyonlu Marka İş Birliği modeli, 200.000'den fazla satıcıyla marka iş birliği yaparak kazancını artırabileceğin bir modeldir. Bu çalışma modelinde satıcılar sana Influencer Paneli üzerinden teklif sunabilecek, sen de uygun gördüğün teklifleri değerlendirip paylaşım yaparak kazanç elde edebileceksin. Bu çalışma modelinin komisyon oranlarına Influencer Paneli > Marka Tekliflerim sekmesinden ulaşabilirsin.

Trendyol Affiliate Sistemi Kupon Baremleri

Ayın ilk gününden son gününe kadar komisyonlu marka işbirliği modelinden elde ettiğin link içi cirona göre hediye olarak Trendyol hesabına tanımlanacak. Kupon baremlerine sana attığımız güncel mailleri takip ederek haberdar olabilirsin.

Not: İndirim kuponu Trendyol Milla, Trendyol Man, Trendyol Kids, Trendyol Curve, Trendyol Modest ve Trendyol Shoes markalarında geçerlidir.

Bonus Sistemi

İlgili ay içerisinde önceden duyurmak kaydıyla, belirlenen dönemlerde geçerli dinamik bonuslar seni bekliyor! Bizden gelecek mail ve SMS’leri yakından takip ederek bonus kurgularına dahil olabilir ve gelirini kolayca artırabilirsin!

Performans Raporları ve Sistem Detayları

Paylaşım Adedi Uygulaması: Influencer pazarlamasının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla sizin takipçilerinizin ve müşterilerimizin bizlere ilettiği talepler doğrultusunda bir gün içinde paylaşılan en verimli link sayısını 8 adet olarak belirledik. Bunun üzerinde yapılan paylaşımları komisyon modeline dahil etmiyoruz.

Kampanyalarda müşterilerin beklentisinin artmasına paralel olarak paylaşım adetleri özelinde gelen şikayetler azaldığı için bu limiti kampanya dönemlerinde uygulamıyoruz. Paylaşım adedi uygulamasının kalktığına dair bilgilendirmeyi sana ileteceğiz.

Raporlama Süreçleri: Ölçümlenebilir bir sistem kullanmamız sebebiyle verilerini her an takip edebiliyoruz. Takip sistemi üzerinden günlük sonuçlarını seninle "Influencer Paneli" üzerinden paylaşıyoruz. Buradaki sonuçlarını en iyi şekilde gözlemleyip, komisyonunu artıracak ipuçları yakalayabilirsin! Her gün öğle saatlerinde, linkinden satış olması durumunda Influencer Paneli üzerinde yer alan ''Raporlarım'' bölümünden bir önceki günün performans sonuçlarını inceleyebileceksin.

  • Takipçin senin linkine tıkladıktan sonra farklı bir influencer linkine, reklama ya da Trendyol'dan gelen bir bildirime tıklamadığı sürece 24 saat boyunca takip ediyoruz. Link içi takip süremiz 24 saattir.
  • Linkinden alınan ve daha sonra iptal/iade edilen ürünlerin tutarı ciro ve toplam kazancından düşülerek paneldeki raporuna yansıtılır.
  • Affiliate komisyon kazançları resmi olarak ürün bazlı uygulanan KDV oranları esas alınarak Influencer Paneli’ndeki cirona yansıtılır.

Fatura Süreçleri: Kazancını; her ayın 20'si ile 25'i arasında yapacağımız bilgilendirme sonrasında faturalandırmanı bekliyoruz. Hakedişlerini ve fatura sürecinin güncel durumunu Influencer Paneli > Faturalarım sekmesinden takip edilebilir, ay bazlı buradan öğrenebilirsin.

Örneğin, aylık hakediş tarihin şu tarihleri kapsayabilir; 23 Ocak-24 Şubat. Yani, 23 Ocak sonrası elde edeceğin komisyonlar Şubat ayı hakedişine eklenmiş olacak. Hakediş bilgilendirmesi için Trendyol'dan iletilmeden fatura kesmemen çok önemli.

Eğer sosyal medya içerik üreticisi kapsamında Vergi Muafiyeti ödeme yönteminden faydalanıyorsan; herhangi bir fatura düzenlemeni beklemeyeceğiz. Hak edişin yayınlandıktan sonra vaden doğrultusunda beyan ettiğin hesabına aktarım sağlanacaktır.

Not: Eğer kazancın 1000 TL'nin altında ise bu tutar için lütfen fatura düzenleme, diğer ay yeni kazancına devreden tutar olarak eklenecek.

Ödemen ise faturan Trendyol tarafından işleme alındıktan sonra fatura tarihi baz alınarak, 30 günlük vadeyi takip eden ilk perşembe günü yapılır. Eğer fatura tarihinin 30. günü perşembeden sonraki bir güne denk geliyorsa, ödemeniz sonraki hafta perşembe günü yapılır.

Sorun, görüş ve önerilerin için bizimle hafta içi 08:30-00:00, hafta sonu ise 11:00-20:00 saatleri arasında Trendyol Asistan Influencer bölümünden iletişime geçebilirsin! :)

Trendyol Asistan'a ''Hesabım'' > ''Trendyol Asistan'' > ''Influencer'' adımlarını takip ederek ulaşabilirsin.

Trendyol ailesine hoş geldin! 🧡
Seninle birlikte daha da büyük bir aile olduk! :)

Trendyol Influencer Marketing Ekibi