placeholder
"

Safran

" araması için 18992 sonuç listeleniyor

Sağlıklı ve Lezzetli Safran Çeşitleri Trendyol'da!

Safran; güzel kokusu ve sıra dışı rengiyle sıkça tercih edilen baharat türüdür. Bu baharat, otantik tadı sebebiyle yemeklere lezzet verici olarak katılır. Endüstriyel ürünlerde ve günlük hayatta da oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Safran şekeri ve lokumu, sevilerek tüketilen tatlı türlerindendir. Ürün; pilav ve et gibi yemeklerin içine lezzet artırıcı aroma olarak eklenir. Safran, altın sarısı rengiyle farklı sunumlar için tercih edilir.

Safran, baharat olarak kullanımın yanı sıra çeşitli nesnelerin yapımında da kullanılır. Enerji verdiğine inanıldığı için kimi kültürlerde bu baharat, kutsal sayılır. Safran kalemi ve mürekkebi, duaları kağıda aktarma görevini üstlenir. Bahsi geçen yazı gereçleri, doğal olduğu için tercih edilir. Kalem ve mürekkep, insan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermeden satışa sunulur.

Safran, yüksek antioksidan içeriğiyle alternatif tıp ürünü olarak da kullanılır. Bir kaşık safranla tüketilen yoğurt, kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu baharat, günlük hayatta sıkça karşılaşılan yorgunluk ve stres gibi problemlerle başa çıkmanızı da sağlayabilir. Safran, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Söz konusu bu baharat çeşidi toz hâlinde tüketilebileceği gibi bitki çayları veya yemeklerin içine konularak da kullanılabilir.

Kırmızı safran da ağrı kesici özelliğiyle bilinen önemli bir baharat çeşididir. Bu baharat, vücuttaki hormonları düzenleyerek antidepresan etkisi sağlayabilir. Kullanım bakımından ise klasik safrandan herhangi bir farkı yoktur. Kırmızı tonuyla yemeklerde hoş bir sunum oluşturan bu baharat, ana öğünlerin yanı sıra tatlı yapımında da kullanılabilir.

Safran, gıda ürünlerinin dışında süs bitkisi olarak da kullanılır. Mor rengiyle evinizin havasını değiştirecek olan bu çiçek, pratik bir şekilde ekilebilir. Safran çiçeği soğanının geniş bir şekilde toprağa gömülmesi, bitkinin büyümesi için uygun ortamı sağlar, Ardından yapılan düzenli sulama ve toprak havalandırmalarıyla da çiçek, kısa süre içinde büyüyecektir. Safran, hoş kokusu ve görüntüsüyle bulunduğu ortamlara şıklık katar.

Safranın Kullanıldığı Alanlar

Safranın Kullanıldığı Alanlar

Esasen Güneybatı Asya kökenli olup renk verme özelliği ve çeşni kalitesiyle bilinen safran Türk mutfağında da kendine geniş bir yer bulur. Keskin bir tada ve cezbedici bir renge sahip ürün, aromatik ve renk veren özelliğiyle yemeklerde sıklıkla tercih edilir. Ancak kullanım alanı mutfakla sınırlı kalmayan çeşni aynı zamanda ilaç, parfümeri ve endüstriyel kullanımda da aranan bir hammaddedir. Safran ekstraktı, hoş kokusuyla bu tür ürünlerde sıkça kullanılır.

Şifa veren bir bitki olarak da son derece makbuldür. Safran yağında da kullanılan bu ekstrakt, iyileştirici özelliğiyle bilinir. Safran çiçeği, süsen familyasına aittir. 20-30 cm boyuna ulaşan ve sonbaharda çiçek açan bir bitkidir. Çiğdem cinsinden bir çiçektir ve bitkisinden elde edilen baharatla aynı adı taşır. Safran bitkisi özellikleri, onu birçok alanda kullanılabilir kılar. Çiçeği ve yaprak sapı kurutularak gıda boyası veya tatlandırıcı niyetine kullanımı oldukça yaygındır. Safran sabunu ve kolonyası yapımında da bu çiçekler kullanılır. Bileşiminde yer alan çeşitli kimyasallar kendine özgü rengini ve kokusunu verir. Pikrokrosin ve safranal adlı bu kimyasal maddeler neticesinde keskin bir tada kavuşur ve özgün kokusunu elde eder.

Safranın, anavatanı Güneydoğu Asya olmakla birlikte Avrupa’da Fransa, İtalya ve İspanya’da, doğuya gidildiğinde ise İran’da yaygın olarak yetiştirilir. Türkiye’de ise Safranbolu yöresinde üretilir. Doğal ortamda kendi başına çıkmayan bir tür olduğu için kültür bitkisidir ve yetiştirilmesi gerekir. Bitkinin sahip olduğu mor çiçekler kısırdır. Kendini üretemeyen çiçek, insan emeğine muhtaçtır. Sıcak ve kurak yaz rüzgarlarının esintisi altındaki yarı kurak iklimleri arar. Yoğun yağmurların ardından gelen bol güneşle buluşmak ister. Doğrudan güneş ışığını çok seven bitki gölgeden korkar

Safran bitkisinden elde edilen baharat tüm baharatlardan farklı ve özel bir yere sahiptir. Her şeyden önce gramajı itibarıyla düşünüldüğünde yükte hafif bir baharattır. Yaklaşık 80.000 çiçekten yarım kilo ağırlığında mamul elde edilebilir. Bu nedenle zahmetli ve meşakkatli bir üretim süreci olduğu söylenebilir. İlk kez Yunanistan’da yetiştiriciliğine başlanan bitkinin renklendirme özelliği o kadar kuvvetlidir ki, ağırlığının 100.000 misli suyu kehribar sarısına boyar. İran mutfağının baş tacı baharat Türk mutfağında da çok sevilerek kullanılır. Mutfağınızda bu çeşniye yer verebilir, sipariş etmek için Trendyol’u inceleyebilirsiniz.

Safran nedir diye merak edenler için mavi mor tonlarda yuvarlak yapraklı bir bitki olduğu söylenebilir. Çiçek kısmındakı tepecikleri kırmızı ve turuncu tonlardadır. Bu bitkinin başta çiçek olmak üzere çeşitli kısımları kurutularak elde edilen ve keskin bir koku ve aromaya sahip baharatı da aynı adla bilinir ve yaygın bir kullanım sahasına sahiptir. Bu tatlandırıcı, içine katıldığı yemeklere altın sarısı bir renk verdiği için büyük bir rağbet görür. Bu özelliğiyle, yalnızca Türk mutfağında değil, dünyanın her yerinde aranan çeşniler arasında öne çıkar. Bunun yanında bitki olarak bakıldığında da değeri büyüktür.

Çay olarak da tüketilen çeşni farklı aromasıyla dikkati çeker. 1 bardak safran çayı hazırlanmak istendiğinde 6-7 yaprağa ihtiyaç duyulur. Bunlar kaynar suya katılıp beş dakika kadar demlendiğinde çay hazır olur. Bu bitki çayını tatlandırmak için çubuk tarçın ve bal da ilave edilebilir ve severek tüketilir. Safran suyu olarak da bilinen bu içeceğin şifalı olduğuna inanılır. Bitkinin başak kısmına ait tohumlardan ayrıca bunun yağı elde edilir ve bu yağ sağlık için çok faydalıdır.

Baharat, renklendirici olarak kullanıldığında tıpkı mutfaklarda olduğu hazır yiyeceklerde ve şuruplarda da sık rastlanan bir malzemedir. Bu şekilde yiyecek veya içecek olarak tüketimi tek kullanım alanı değildir ve başta ilaç sektörü olmak üzere parfümeride ve endüstriyel alanda da tercih edilir. Diğer yandan takviye gıda ve ilaç olarak kullanımda da yaygın olarak öne çıkan bir hammaddedir.

Safran bitkisi tohum bağlamayan bir yapıdadır ve soğanları kullanılarak üretimi gerçekleştirilir. Ekim-Kasım aylarında çiçek açan bitki çiçek verdiğinde uç kısım elle koparılarak ince bir katman halinde elek üzerine serilir. Yoğun olmayan odun ateşinde kurutma işlemi gerçekleştirilir. Çok fazla miktarda çiçekten çok düşük bir gramaj elde edilmesi fiyatının yüksek olmasının temel sebebidir.

Tohumlarından yemeklik yağ elde edilen bitkinin bir şifa deposu olarak geleneksel Çin tıbbında ciddi boyutta kullanıldığı görülür. Çiçek iken kokusuz olmasına rağmen safran baharatı keskin bir kokuya sahiptir. Etkilerine bakıldığında ağrı kesici özelliği, antidepresan ve anksiyolitik etkisi, öğrenmeye ve hafızaya destekleyici yönü öne çıkar. İçinde bulunan kimyasallar antioksidan etkiye sahiptir. Kanser düşmanı bu mucizevi baharatın antidiyabetik özelliğini de gösteren çalışmalar literatürde karşınıza çıkar. Tüm bu özelliğiyle ilaç sektöründe de değerlendirilen bir ham madde olarak sadece baharat denilip geçilmemesi gereken değerli bir üründür.

Geleneksel tıpta yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinen çeşni, ardı ardına yapılan çalışmalarla modern tıbbın da takdirini kazanır ve geniş bir kullanım alanına kavuşur. Kendine özgü keskin tadı ile şekerlemeler ve likörlerde de kullanılan tatlandırıcı hoş rengiyle ayrı bir cazibe unsurudur. Siz de tüm bu özellikleriyle dünyanın göz bebeği baharatın büyülü dünyasını Trendyol’da keşfedebilir, geniş kullanım alanlarında bu mucizevi bitkiden en verimli biçimde yararlanabilirsiniz.

Safranın Büyülü Dünyası

Safranın Büyülü Dünyası

Şerit halinde yapraklarıyla güz döneminde çiçek açan safran otu kurutulduğunda elde edilen özüt kimya ve farmakoloji alanının yanı sıra rengi itibarıyla tekstilde de kullanılır. Aynı zamanda da boya bitkisi olarak ekonomik faaliyette değerlendirilen bitki, geniş kullanım alanıyla öne çıkar. Büyük emeklerle elde edilen mamulün bir gramının bile üretimi için çok fazla miktarda çiçeğe ihtiyaç duyulur. Dünya pazarlarında da geniş kitlelerce talep edilir ve kullanılan ürünün gramı bedel olarak belirli aralıklarda bulunur. Yetiştirici ülkeler ürünlerini ihraç ettiklerinde ülke ekonomisine döviz girişi sağlayabilirler. Bu da bitkinin ekonomiye bir diğer katkısıdır.

Farmakolojinin yanı sıra gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bitki, safran tarımının önemini gösterir. Bitkinin kurutulma işlemi sonunda elde edilen safran özü diyet yapanların dostu olarak bilinir. Kilo vermek isteyen kişilerin deneyebileceği öne sürülen özüt, ağrıyı ve sindirim sorunlarını gidermekten yüksek tansiyonla mücadeleye kadar geniş bir yelpazede sağlığı destekler. Bununla da kalmayıp rejim yapanlara yardımcı olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla ifade edilir.

Çeşitli kanser türlerinde de etkili olduğunu ortaya koyan bitkiden elde edilen etken maddenin prostat ve meme kanseri ortaya çıktığında çoğalmayı önleyici etkisi keşfedildiği için etken maddeye gösterilen ilgi artar. Lösemi hücrelerinde de büyümeyi önleyici etkisi tespit edilen doğal şifa deposu, akciğer kanserinde ise programlanmış hücre ölümünü uyaran etkisiyle dikkatleri üstüne çeker. Sofralarda daha ziyade toz safran şeklinde baharat formunda kullanımı yaygındır. Yemeklere kattığı doğal rengiyle ve aromasıyla aranan bir lezzet ve göz zevki ortaya koyar. Yapılan çalışmalar ise sağlığı koruyucu etkisini her geçen gün daha büyük bir açıklıkla kitlelere gösterir.

Dünyada 70 cins safran ailesine dahil 1800 tür bulunduğu ifade edilir. Anadolu topraklarında da 40 tür bulmak mümkündür. Siz de adını bitkisinin bolluğundan alan Safranbolu yöresinde yetiştirilen ve zahmetli işlemler sonucu elde edilen organik safran seçeneklerini Trendyol’dan değerlendirebilirsiniz. Bu sayede zengin sofralar kurup sevdiklerinizi mutlu etmekle kalmayıp aynı zamanda ev halkının ve misafirlerinizin sağlığına da değerli bir katkı sağlayabilirsiniz.

Safran Çeşitleri Nelerdir?

Safran Çeşitleri Nelerdir?

İster yağ ister çay olarak kullanımı da dahil, sofralarda benzersiz etkisiyle tüm baharatlar arasında öne çıkan safran çeşitleri zenginliğiyle göz doldurur. Organik yönü öne çıkan ve gerçek etkilerini tam anlamıyla ortaya koyan orijinal olanları müşteriler tarafından yoğun olarak talep edilir. Orijinal olmayan türevleri de bulunan safranın orijinalini bulmak ve kullanmak büyük önem taşır. Zira gerek tat gerekse renk kalitesini etkiler.

Safranbolu yöresine ait yerli seçenekleri orijinal ve organiktir. Bu bitkinin yoğun olarak tercih edildiği ve baharatın mutfak kültüründe ağırlıklı bir yer tuttuğu ülkeden adını alan İran safran ise dünyada en kaliteli versiyonu olarak gösterilir. Bu türde bitki çiçeğinin tellerinin baş kısmı ile dibi kırmızı rengindedir. Çok güzel çiçek açan bitkinin hasadıyla elde edilen mamul ise dünyada eşi benzeri bulunmaz bir özelliğe sahiptir. Bu kırmızı tonlara rağmen yemeklerde kullanımı büyülü bir sarı renk ortaya çıkarır.

Bitkinin çok az hatta bir veya iki yaprak halinde kullanımı tüm yemeğe ihtiyaç duyulan aromasını ve rengini verir. Pilav türleri, risotto ve paella yaparken harika bir renk elde etmek amacıyla yoğun olarak tercih edilir. Ayrıca çay olarak kaynatılabildiği gibi Türk çayına eklenerek içildiğinde hoş bir tat yakalanabilir.

Geçmişine bakıldığında Osmanlı saray mutfağında da kullanıldığı görülen bu tür, zerde gibi tatlıların yapımında özellikle tercih edilir. Tat olarak gül suyuyla hoş bir uyum yakalayan aromasını çayda değerlendirmek isterseniz çayına hafif miktarda gül suyu ilave edebilir ve bu benzersiz tadın keyfine varabilirsiniz. Siz de zengin çeşitleriyle bu ürünleri alabilir, mutfağınızda harika sunumlarla sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. Dünya mutfağıyla birlikte Osmanlı mutfağında da kendine apayrı bir yer edinen baharatı sofranıza kazandırabilirsiniz.

Farklı Gramajlarda Kaliteli Safran Seçenekleri

Farklı Gramajlarda Kaliteli Safran Seçenekleri

Büyüleyici tonlarda sarı rengiyle pilav başta olmak üzere yemeklerde, garnitürlerde, makarnada ve hatta salatada tercih edilen sarı safran unutulmaz sofralar için vazgeçilmeziniz olabilir. Restoran ve lokantalarda da menülerin yıldızı olan sarı baharatlı yemekler müşterilerin ilgisini çeker ve büyük ilgi görür. Herkesin bu baharatla tanışması ve yemeklerinde kullanarak bu doğal şifa kaynağının faydalarını görmesi umulur.

Saframım kullanıldığı ürün çeşitliliği göz kamaştırıcıdır. Toz olarak temin edilebileceği gibi yemeklik yağ kullanımı da öne çıkar. İçecek olarak tüketimi ise çay saatlerinizde farklı bir lezzet yolculuğuna çıkmanızı kolaylaştırır. Baharat olarak kullanımında çeşitli ambalaj seçenekleri ortaya çıkar. Böylece farklı gramajlar halinde müşteriye sunulan ürün, sadece kökeni ya da kullanıldığı ürün çeşidi olarak değil, aynı zamanda gramaj olarak da geniş seçeneklerle görücüye çıkar. Safran 10 50 100 gr gibi geniş gramaj seçenekleriyle her zevke olduğu gibi her bütçeye cazip gelebilir.

Çok az bir miktarı ile sofralarda harikalar yaratan ürünü ihtiyaç kadar almak haneler açısından avantajlı veya kafi gelebilir. Diğer yandan sık sık menülerinde bu tadı içeren seçeneklere yer veren büyük restoranlar farklı lezzetleri, yöresel tatları ve tarihten ve dünyadan farklı mutfaklara ait tarifleri müşterileriyle paylaşmak isteyebilir. Bu gibi işletmelerde malzemenin büyük miktarlarda temini ön plana çıkabilir. Ayrıca, geniş aileler de mutfaklarında daha büyük gramajlara sahip baharat kullanımını tercih edebilir. 1 kg safran böyle durumlarda tercih sebebi olabilir.

Safran baharatı fiyatı, ürün gramajına göre değişiklik gösterebilir. Birbirinden güzel yemekleri büyüleyici bir sunumla tabaklarda sergilemek ve yüzyıllardır dünyanın her yerinde beğenilerek kullanılan baharatın tat ve kokusunu verdiği lezzetleri tatmak eşsiz bir deneyim olabilir. Siz de bu deneyimi yaşamak ve hayatınızın bir parçası haline getirmek isteyebilirsiniz. Trendyol’dan baharatın çeşitli güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Uygun Aralıklarda Yer Alan Safran Fiyatları

Uygun Aralıklarda Yer Alan Safran Fiyatları

Nadide özellikleri ve saymakla bitmez faydalarıyla tüm baharatlar içinde öne çıkan çeşni, farklı kültürlerin lezzet dünyasına damgasını vurur. Maliyeti yüksek bir üretim sürecinin sonucunda sofralara ulaşan ürün ortaya koyduğu kalite ile değerli bir sofra yatırımı olduğunu kanıtlar. Safran fiyatı da baharat, çay ve yağ gibi ürün özellikleri ile gramajına göre değişiklik gösterir. Karar aşamasına geldiğinizde fiyat kalite değerlendirmesi bakımından bir karşılaştırma yapmak isterseniz hakiki safran kullanımının önemini de dikkate almanız önerilir. Çünkü yemeklerde hem renk hem de aroma itibarıyla arzu eden sonuca ulaşılabilmesi için gerçek safran ürününe ulaşmanın önemi vurgulanır.

Ne yazık ki safran olduğu iddia edilen ancak içeriği farklı ambalajlar yanıltıcı olabilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında müşteri ortaya konulan ürünün gerçek olduğunu düşünebilir. Fiyat kalite dengesinden uzaklaşarak orijinal olmayan ürün tercihi nihayetinde hayal kırıklığını beraberinde getirebilir. Trendyol size bu tarz sorunlar yaşatmaz. Dolayısıyla ürünlerden yana seçim yaparken Trendyol’dan seçim yapmak daha sonra yaşanabilecek pişmanlıkları büyük ölçüde önler. Böylece sofralarda görsel şölen ve çeşni zenginliğinin tadını çıkarmak mümkün olur.

Hakiki safran, yüksek tansiyondan depresyona, sindirim sorunlarından ağrılara, hatta kanserin çeşitli türlerine karşı etkili olduğu bulunan ve her geçen gün insan sağlığına yararlı keşfedilerek bilim dünyasının dikkatini üzerine çeken baharatın sağlayacağı faydaları maksimum düzeyde yaşamak olanaklı hale gelebilir. Trendyol’da ürün özelliklerini dikkatli bir şekilde inceleyebilir, aradığınız kriterleri taşıyan seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz. Kuru safran fiyatlarını aynı şekilde kolayca inceleyebilirsiniz. Farklı gramaj seçenekleriyle müşteriye sunulan ürünler arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Lezzet kalitesini müşterilere taşıyan Trendyol’da her zevke olduğu gibi her bütçeye uygun seçenekler sunulur. Siz de mutfağınızda doğanın bu mucizesine yer açabilirsiniz. İhtiyacınıza göre seçenekler arasından tercihinizi yapabilir ve safranla zenginleştirdiğiniz özel menülerle mutfakta harikalar yaratabilirsiniz.

Safran Kullanılan Ürün Çeşitleri

Safran Kullanılan Ürün Çeşitleri

Tarihte farklı dönemler boyunca ve dünyanın farklı köşelerinde mutfak kültürüne yön veren çeşni sofralarda hak ettiği değerli konumunu korumaya devam eder. Rengiyle tekstil sektörünün, sağlığa faydaları itibarıyla gıda ve ilaç sektörünün gözde ham maddeleri arasında kendine önemli bir yer bulur. Türleri saymakla bitmez ve farklı çeşitleriyle göz doldurur. Daha ziyade Arabistan Yarımadası’nda yetişen ve aspir ya da kır safranı olarak da bilinen yabani safran da bu geniş yelpaze içinde yer alır. Üstelik Anadolu’da rastlanan bu yabani bitkinin ekimi de yapılabilir. Ticari değere sahip orijinal bitkiyle benzerliğiyle dikkati çeken bitki yalancı safran olarak da bilinir.

Yalancı safran, önemli bir ham madde olarak yemeklik yağdan boya üretimine, hayvan yeminden biyoyakıt imalatına geniş bir yelpaze sunan üretim süreçlerinde değer taşır. Dolayısıyla, bu tat çok farklı ürünlerin yapımında kullanılan ve binbir türü albenisiyle öne çıkan bir bitkidir. Yemeklik yağ ve çay olarak da müşteriye sunulan bitkiden üretilen mamuller içerisinde baharatlar ayrı bir yere sahiptir.

Birbirinden cazip ürünleri de Trendyol’da sizleri bekler. Aradığınız ürünü Trendyol’un arama sekmesine yazarak saniyeler içinde ekranda görebilirsiniz. Farklı açılardan sunulan ve büyütülebilen resimlerin yanı sıra müşteriyi aydınlatma amacıyla paylaşılan ürün yazılarında aradığınız özelliklere göz gezdirebilirsiniz.

Trendyol’un sunduğu geniş seçeneklerden seçim yapmakta kararsız kaldığınız anlar olabilir. Böyle zamanlarda kolayca ürün araştırmaları yapabilirsiniz. Safran baharatı fiyatlarını karşılaştırarak dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca, incelediğiniz ürünleri daha önce inceleyip satın almaya karar vermiş müşterilerin değerlendirmelerinden yararlanabilirsiniz. Müşterilerin ürünle ilgili deneyimlerini yansıtan bu yorumlar farklı bir bakış açısı ile değerlendirmede bulunarak size en uygun kararı vermenizde yardımcı olabilir. Son kararınızı verebilir ve seçmiş olduğunuz ürünü Trendyol ayrıcalığıyla edinebilirsiniz. Bundan sonra bu lezzeti, sofranızın baş tacı edebilirsiniz.