İlgili Kategoriler
Marka
"

Atari

" araması için 43 sonuç listeleniyor

Atari

Atari

Bir dönemin tam anlamıyla efsanesi olarak kabul gören Atari, her ne kadar altın çağını geride bırakmış olsa da üretimini bugün de sürdürür. Özellikle nostaljik değerinden dolayı hala ilgi görmeye devam eden Atari, klasik özelliklerini yeni nesil teknolojilerle harmanlamayı başarmış durumdadır. ABD merkezli bir firma olan Atari, özellikle 80’li yıllarda video oyunlarının endüstriyel bir boyut kazanmasında çok önemli bir rol oynar. Oyun tutkunlarını aynı çatı altında toplayan marka, yalnızca bir konsol olarak kalmaz. Zaman içinde bilgisayarlardan ve mobil platformlardan oynamaya uygun oyunların da üreticiliğini üstlenir.

Ev oyun sistemleri denildiğinde akla gelen ilk platformlardan biri olan Atari konsolu, her yaştan insana hitap eden oyun içerikleriyle beğeni toplar. Özgün oyunları, ekipmanları ve yarattığı etkiyle tüm dünyada karşılık bulabilen Atari, zaman içinde kendine has bir oyun kültürü inşa etmeyi başarır. Artan rekabet ortamına ve teknolojik değişimlerine rağmen sadık kitlesine yeni oyunlar ve konsol tipleri üretmeyi sürdüren global marka, çift gamepad veya tek joystick gibi seçeneklerle piyasada kendine yer bulur. Aynı zamanda HDMI seçenekleri sayesinde artık akıllı televizyonlara pratik bir şekilde bağlanabilir.

Birbirinden farklı oyun geliştiricileri olmasına rağmen tüm oyunlar Atari oyunları adıyla piyasaya sunulur. Çok uzun yıllar boyunca alternatifsiz bir konsol olmasından dolayı milyonlarca insana ulaşabilen Atari, oyunseverler için vazgeçilmezler arasındadır. Farklı içerik ve boyutlarda sunulan atari çeşitlerini Trendyol farkıyla temin edebilirsiniz.

Dünden Bugüne Atari Konsolları

Her yaştan insana hitap eden Atari’nin tarihsel yolculuğu 1972 senesine dek uzanır. Oyun kültürünün dünyada henüz tam anlamıyla oluşmadığı bu dönemde Atari’nin ortaya çıkması büyük heyecan uyandırır. Özellikle macera temelli oyunlar, ilginin odak noktasına yerleşir. Söz konusu dönemde donanım meraklısı olan pek çok kişi Atari ile birlikte bilgisayarları da yakından tanıma şansı bulur. Atari esasen ABD merkezli olan bir oyun firmasıdır. Marka literatüre öylesine yerleşir ki farklı oyun konsolları için de Atari ifadesi kullanılır.

Atari SA’nın bir yan kuruluşu olarak ortaya çıkar. Bugün hala farklı konsol tipleri için video oyunlar üretmeye devam eden şirketin ana ofisi New York’ta bulunur. İlk üretimini 27 Haziran 1972’de gerçekleştiren Atari markasının kurucuları Ted Dabney ve Nolan Bushnell isimli iki girişimcidir. Tasarım mühendisi olan Allan Alcorn’un da markanın kuruluş aşamasında önemli bir rolü bulunur. Kendisi aynı zamanda Atari tarafından üretilen ilk oyunun da yaratıcısıdır.

Atari markasının piyasaya sürdüğü ilk oyun, bir tür masa tenisi oyunudur. Hemen sonrasında “River Raid” adlı uçak kontrol oyunu piyasaya sürülür. Atari ilk süreçte arcade olarak bilinen oyun tipleriyle bilgisayarda öncü olmayı başarır. Pong ile beraber Atari 2600 adıyla piyasaya çıkan farklı ürünleri sayesinde eğlence dünyasında yer edinir. Atari 2600 Türkiye’de genellikle “kara kutu” olarak bilinir. 2000’lerin ortasına dek toplamda 30 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Bilhassa Pacman oyunu ile dünya genelinde aşılması güç bir satış rakamı elde etmiştir.

80’lerin ortasına dek altın çağını yaşayan firma, 1983 senesinde patlak veren oyun krizinden sonra Atari Games Inc’e dönüşür. 1972 ve 1983 yılları arasındaki tüm arcade donanım özelliklerine ilişkin haklar da olduğu gibi devredilir. Atari Corporation olarak yoluna devam eden marka, 1996 senesinde ise JTS ile birleşme kararı alır. 2008 senesinde IESA, markanın hisselerini satın alır. Eski atariler yerine daha modern ve çağı yakalayan konsollar ön plana çıkmaya başlar. Buna rağmen hala nostaljik havasını koruyan konsolların üretimi de özel olarak devam eder.

Markanın bu denli başarılı olmasında kendine has bir konfor alanı sunan ve oyuncular tarafından oldukça sevilen tuşlu konsol kontrolcülerinin varlığıdır. Bu joystickler, oyun dünyasında Atari ile beraber bir devrim yaratır. Hem renkli oyun oynama özelliğini ilk kez getirmesi hem de oyun konusunda oldukça fazla opsiyon sunması, dünyanın pek çok ülkesine konsolların ithal edilmesini sağlar. Günümüzde Pac-Man, Demmon Attack, River Raid, Süper Mario, Pitfall, en popüler Atari oyunları arasında yer alır.

Evlerde kullanılan konsolların haricinde oyun salonlarında hizmete sunulan Atari makinası modelleri de önemli bir opsiyon olarak değerlendirilebilir. Bu tip makineler, genelde jetonla ya da bozuk parayla çalışmasına rağmen oyun tipleri benzerlik gösterir. Bu aygıtlar Atari markası tarafından televizyonlu oyun makineleri olarak isimlendirilir. Makineler atari salonlarından önce bazı barlara yerleştirilir.

Atarilerin Özellikleri

1972 senesinden bu yana belli bir ivmeyle gelişim gösteren Atari, oyun içeriklerinde, grafiklerinde ve ekipmanlarında radikal değişimlere imza atar. Atari oyun konsollarının özellikleri incelendiği zaman dönemlik farklılıklar dikkat çeker. Atari oyunları esasen eğlence amacı taşımasına rağmen zamanla eğitici bir misyon da üstlenir. Bunu Atari çatısı altında üretilen ve piyasaya sürülen pek çok oyunda görmek mümkündür. Özellikle çocuklara yönelik olarak üretilen bazı oyunların zeka gelişimine doğrudan katkısı olduğu savunulur. Oyunların bu eğitici yönü, ebeveynlerin Atari konsollarına bakış açısını değiştirir.

Atari satın almak istediğinizde farklı yaş gruplarına ya da eğilimlere yönelik olarak bazı oyunların tasarlandığına tanıklık edebilirsiniz. Oyun konsolları, özellikle yeni nesil oyun trendlerini takip ederek oyunlarını tasarlar. Atari oyun konsolu genellikle farklı oyun tiplerini oynamanıza yardımcı olacak ekipmanlarla beraber gelir. Örneğin eğitim oyunu kasetleri, mouse, klavye ve tabanca gibi ek donanımlar, konsola apayrı bir boyut katar. Atari konsollarında yüzlerce oyunu aynı kaset üzerinden oynamak mümkündür.

Eski tip atarilerde oyunlar bizzat kasetlerin içinde gelirken günümüzde daha çok konsolun içine gömülü haldedir. Klasik atari konsollarında iki ayrı kontrol kolu yer alır. Kendi isteğinize bağlı olarak girişle uyumlu olan farklı bir joystick de kullanabilirsiniz. “Duck Hunt” gibi artık klasikler arasına girmiş bir oyunu oynamak için tabancanın kullanılması gerekir. Yeni nesil bazı Atari konsolları, araba yarışları için temin edilen direksiyonlarla uyum içindedir. Kolay ve daha da önemlisi konforlu bir oyun deneyimi için konsol kadar oyun kontrol araçlarının da nitelikli olması son derece önemlidir.

Video oynatma, ses kaydı oluşturma, dahili kamera yerleştirme, müzik dinleme gibi fonksiyonlar da yeni Atari konsollarında karşılaşılan özellikler arasındadır. Elde oynanan ve taşınabilen konsollar, herhangi bir harici cihaza bağlanmaz; ancak klasik konsolların TV’ye bağlı olması gerekir. Atari konsolları aynı anda birden fazla kişinin oynamasına olanak tanıyan bir düzeneğe sahiptir. Bu nedenle en favori oyunlarınızı sevdiklerinizle paylaşabilir ve evinizin konforunda hoşça vakit geçirebilirsiniz.

En Sevilen Atari Oyunları

Atari markasının bu denli büyük bir başarıya ulaşmasında orijinal oyun fikirlerinin rolü büyüktür. Atari tarafından piyasaya sunulan oyunların önemli birçoğu klasiklerin arasına girmeyi başarır. Atari Mario başta olmak üzere macera temalı ilerlemeli oyunlara özellikle ağırlık verir. Her yaş grubunda karşılık bulan Süper Mario, kısa sürede tüm dünyada efsane haline gelir. Oyunun farklı versiyonları hala oyun üreticileri tarafından piyasaya sürülür.

Atari konsollarında yer alan gömülü oyunlar arasında Süper Mario her daim başta gelir. 1981 senesinde Nintendo tarafından geliştirilen efsane oyunda karakter, çeşitli engelleri ve düşmanları aşarak kaçırılan sevgilisini kurtarmaya çalışır. Süper Mario oyunu dışında; Street Fighter, Kung Fu Master, Pole Position, Pacman, Mortal Kombat, Tank, Bomberman, Tsubasa, Circus, Tetris ve Duck Hunt, en başarılı oyunlar arasında kabul edilir. Uzun yıllar boyunca macera, spor, dövüş, savaş, bulmaca gibi farklı türlere yönelik oyunlar üretilir. Atari makinelerinde ise görece daha gelişmiş oyunlar, jeton ya da para karşılığında oyunculara sunulur.

Tüm bu oyunlar Atari markası tarafından zaman içinde geliştirilir. Hem keyifli bir şekilde vakit geçirilmesinden hem de eğitici bir işleve sahip olmasından dolayı Atari markasının ürettiği oyunlar, aileler tarafından öncelikli olarak tercih edilir. Oyun konsol yapıları değişse de oyunların bu tip farklı formatlara uyum sağlaması için girişimlerde bulunulur. Atari markasının ürettiği bazı oyunlar doğrudan çok sevilen çizgi film karakterlerinden uyarlanılır. Bu durum oyunların özellikle çocuklar tarafından daha kolay şekilde benimsenmesine yol açar. Diğer yandan Atari markasının animasyon ve çizgi film dünyasına kazandırdığı sanal karakterler de söz konusudur.

Nostaljik Atari Konsolu

Atari markası aradan geçen uzunca sürede oyun konsollarında ciddi değişiklere gider. Buna rağmen hala nostaljik temalı oyun konsolları piyasada kendine yer bulur. Nostaljik atari konsolları kimi zaman, “Retro Oyun Konsolu” olarak da adlandırılır. Klasik yapısını modern çizgilerle buluşturan bu tip konsollarda yer alan oyunlar da nostaljik yapıya uygun olarak seçilir. Nostaljik atari konsollarında genellikle 400 adet gömülü klasik oyun bulunur. TV’ye bağlanıp oynanabileceği gibi elde oynanabilen mini atari seçenekleri de bulunur.

Mini atari ya da el atarisi olarak tanınan konsolların hafif ve taşınabilir olması, bu ürünlerin cazibesini artırır. Mini konsollar sayesinde nereye giderseniz gidin oyun keyfinizi sürdürebilir ve sevdiklerinizle beraber oyun oynamanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Mini konsollar genellikle pil yardımıyla çalışırken klasik konsollar elektrikten güç alır. Mini retro atari konsollarının ekranları görece daha ufak olduğu için çözünürlük kalitesi büyük ölçüde daha iyi durumdadır. Ayrıca artırılabilir oyun seçenekleri sayesinde kendinizi gömülü olan oyunlarla sınırlandırmak durumunda kalmazsınız.

Yeni atari konsolları HDMI girişleri sayesinde akıllı televizyonlarla uyum içinde çalışabilir. Bu sayede dilediğiniz büyüklükte bir televizyonda atari oyunlarını oynama şansı bulabilirsiniz. Atarilerde kaset dönemi geride kalmış gibi görünse de nostalji amacıyla üretilen bazı konsollarda kaset giriş bölümleri mevcuttur.

El Atarisi Modelleri

Atari oyuncak kapsamında satışa sunulan ürünler üretiyor gibi görünse de hedef kitlesi çok daha geniştir. Her yaştan insana hitap edebilen evrensel bir oyun konsolu üreticisi olan Atari, bunu ürettiği modellere de zaman içinde yansıtmayı bilir. En popüler modeller arasında el atarileri özel bir yerde durur. Kolay taşınması ve eğlencenin her mekana aktarılabilmesi, bu modelleri cazip hale getirir. Kullanıcılara özgürlük duygusu kazandıran el atarileri, yüksek satış rakamlarına ulaşır.

Mobil cihazların çok daha önemli olduğu bu dönemde Atari markası da taşınabilir ürünlere ağırlık vermeye başlar. Bu anlamda el atarileri popülerlik açısından belli bir ivme yakalar. Bu tip atarilerin tak kullan özelliği, konfor açısından müthiş bir ayrıcalık kazandırır. Efsaneleşmiş olan “Atari 2600“oyun konsolu bu ihtiyaçlara yönelik olarak yenilenip modernize edilir. Yeni dönem el atarilerinde yer alan ekran kartlarının çok daha üst düzey olması, oyunların daha canlı oynanmasını sağlar. Bu da oyunlardan alınan keyfin daha fazla olmasına olanak tanır. Diğer yandan işletim sistemlerindeki farklar da oynanabilirlik ve hız gibi kriterlerin karşılık bulması anlamına gelir.

SD kart seçenekleri dışında USB ve HDMI bağlantıları için elverişli olması, kullanıcı seçeneklerini artırır. Ekran boyutu, oyun fonksiyonları, oyun sayısı, bağlantı opsiyonları, pil ömrü, en çok sorgulanan kriterler arasında kabul edilir. Sup Atari modelleri özellikle el atarilerine meraklı olan kullanıcılar için son derece idealdir. Sup retro mini konsollar, tam anlamıyla klasik oyunları gittikleri her yerde özgürce oynamak isteyen kullanıcılara göre!

En Uygun Atari Fiyatları

Atari oyun konsollarına ilgi duyan oyunseverlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de güncel fiyatlardaki değişimlerdir. Atari oyun konsollarına ait fiyatlar; konsolun türüne, oyun sayısına, işletim sistemine, ekran kartına ya da ekipman olanaklarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Görece daha uygun fiyatlı konsollar çocuklar ya da amatör oyuncular tarafından öncelikli olarak tercih edilir. Profesyonel düzeyde oyun oynayan kullanıcılar ise yazılımsal ve donanımsal özellikleri dikkate alır.

Klasik atari konsolları çoğunlukla çocukları eğitmek ya da eğlendirmek amacıyla kullanılır. Yetişkinlere yönelik olarak üretilen konsolların oyun içerikleri de fiyatları da farklılık gösterir. Tabanca, özel joystick gibi ek ekipmanları bulunan konsolların fiyatlarında artış gözlemlenebilir. Duck Hunt gibi özel oyunları tabanca haricinde oynamak olanaksızdır. Bu anlamda bazı ekipmanların varlığı oyun opsiyonlarını da beraberinde getirir. Pil durumu, konsolun niteliği ve kutuyla beraber gelen diğer aparatlar, fiyat üzerinde etkili olabilir. Gerekli filtrelemeleri yaparak doğrudan ihtiyacınıza yönelik olan oyun konsollarını kolayca keşfedebilirsiniz.

Kullanıcılar genelde hafif, kolay taşınan, her yerde oynanabilen, renkleri canlı ve yüksek oyun sayısına sahip olan konsollara ilgi gösterir. Dönem dönem Atari oyun konsollarına yönelik olarak sunulan kampanyaları takip ederek daha cazip fiyatlı ürünleri temin etme şansı bulabilirsiniz.

Atari Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Atari markasının ürettiği oyun konsollarını satın alırken teknik anlamda bazı detaylara dikkat etmenizde fayda vardır. Her şeyden önce konsolu satın almadan önce sisteme gömülü olan oyun seçeneklerini detaylı şekilde inceleyin. Burada oynamaktan keyif alacağınız oyunların çoğunlukta olması, konsolu satın almanız adına makul bir gerekçedir. Klasik oyunların yanında modern oyunları da barındırması, sizin için önemli bir kriter olabilir. Ayrıca bazı oyunları oynamak adına ihtiyacınız olan ekipmanların kutu içinde yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

Oyunları daha canlı ve renkli bir şekilde oynamak isterseniz ekran kartı, boyut, işletim sistemi gibi teknik özellikleri satın alma işleminden önce kontrol edebilirsiniz. El atarileri için uygun bağlantı düzeneğine sahip olmadığınızı evinizde yer alan televizyona bakarak öğrenebilirsiniz. Kullandığınız TV ile uyumlu olan konsollar, teknik anlamda sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Nostaljik oyunları seviyorsanız ya da size bu konuda eşlik edecek olan yakınlarınız varsa, retro atari modellerini öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. Hediye olarak da son derece cazip bir seçenek olan Atari oyun konsolları, farklı büyüklük ve teknik özelliklerde satışa sunulur. Burada kendi ihtiyaçlarınızı ve eğilimlerinizi tespit ettikten sonra en ideal seçimi yapmanız mümkün olacaktır.

Cihazınızla beraber koruyucu kılıfın gelip gelmediğini incelemeniz aynı şekilde sizin lehinize olacaktır. Bu tip koruyucu kılıflar konsolu uzun süre sorun yaşamaksızın kullanmanıza yardımcı olacaktır. Atari konsollarını rutubetli ve aşırı nemli ortamdan ya da sudan uzak tutmanız gerekir. Ayrıca cihazın kurulum sürecinde konsolu darbe almayacak ya da kolayca düşmeyecek şekilde konumlandırmanız gerekir. Pille çalışan oyun konsolları için her daim bir yedek pil bulundurmanız da önemli bir detaydır.

Atari markasına ait birbirinden farklı konsol modellerini, ihtiyaç ve eğilimlerinize uygun şekilde Trendyol farkıyla temin edebilirsiniz.