"

Boks Eldiveni

" araması için 5585 sonuç listeleniyor

Boks Eldiveni

Yumruk Darbelerine Karşı Koruyan Boks Eldiveni

Yumruk Darbelerine Karşı Koruyan Boks Eldiveni

Boksa yeni başlıyorsanız, satın almanız gereken ilk boks ekipmanı bir çift boks eldivenidir. Herhangi bir boks ekipmanına yatırım yapmadan önce, öneriler için daima eğitmeninizle konuşun. Daha iyi bir boks eldiveni almak için başlangıçta biraz daha fazla para harcamanız gerekebilir, ancak fazladan harcama yapmaya değer. Bir boks eldiveninin amacının sadece kendi ellerinizi korumak değil, aynı zamanda rakibinizi korumak olduğunu da unutmayın. Çünkü boks eldiveni, çıplak yumruğun yüzey alanını genişleterek basıncı dağıtır, bu sayede darbenin etkisini azaltır. Boksörler eldivensiz dövüşüyor olsalardı, birbirlerine attıkları ve tam olarak yerine oturan bir yumruk, tonlarca ağırlığın çarpmasına denk gelirdi ki, bu ağır yaralanmalara, hatta ölümlere sebep olabilirdi. Farklı spor türlerine uyacak çok çeşitli boks eldivenleri vardır, ancak genel olarak yeni başlayan boksörler için hafif bir boks eldiveni seti daha uygundur. Bu, yumruklarıyla en büyük etkiyi yapabilmelerini sağlayacaktır. Aynı zamanda boksörlerin antrenman sırasında kendilerini korumak için ellerini yukarı kaldırmalarını kolaylaştıracaktır. Yeni başlayan bir boksör, yalnızca eğitim amaçlı bir çift eldiven arayacaktır, bu nedenle antrenman boks eldivenleri veya antrenman maçı eldivenleri en iyi seçimdir. Antrenman boks eldivenleri, vuruş torbaları ve idman maçları dâhil olmak üzere her tür boks antrenmanı için kullanılabilir. Kullandığınız eldiven ne kadar büyükse, o kadar çok dolgu alırsınız, bu nedenle daha büyük bir eldiven kullanmak ellerinize çok daha fazla koruma sağlayacaktır. Ayrıca, başlangıçta daha büyük bir boks eldiveni ile antrenman yapmak sizi ağırlığa daha fazla alıştırır, bu nedenle yarışmalar sırasında daha küçük eldivenler kullandığınızda elleriniz daha hızlı olacaktır. Satın aldığınız eldiven türü kişinin kilosuna göre belirlenir. Aşağıda, farklı ağırlıklara göre mevcut boks eldiveni numaraları özetlenmiştir. 8 oz - 10 oz boks eldiveni: Hafif sıklet boksörlerin hepsi için geçerlidir. 12 oz boks eldiveni ise kadınlar ve küçük elleri olan boksörlerin idmanı için kullanılmaktadır. 14 oz - 16 oz boks eldiveni, ortalama büyüklükteki boksörlerin idmanı için kullanılırken 18 oz boks eldiveni ise daha büyük ağırlık sınıflarının eğitim için kullanılır. 20 oz boks eldiveni, en ağır sıkletlerin eğitimi için kullanabilirsiniz.

Doğru Boks Eldiveni Seçimi Yapmanın Önemi

Doğru Boks Eldiveni Seçimi Yapmanın Önemi

Her sporda, sporcuların dikkatle seçmesi gereken önemli bir ekipman vardır. Beyzbolda, sopadır, teniste raket, futbolda kramponlar. Boksta ise elbette boks eldiveni seçimi. En iyi boks eldivenleriyle antrenman yapmak çok önemlidir. Çünkü birincisi ve en önemlisi, kendinizi ve rakibinizi korumak için elinizden geleni yapmanızı sağlar. Uygun şekilde oturan yüksek kaliteli boks eldivenleri giymek, antrenman yapıyor veya müsabaka yapıyor olsanız da doğru tekniği kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, doğru boks eldivenlerini bulmak her zaman kolay değildir, özellikle de farklı sporcular için farklı eldiven stilleri olduğu için. Hangi tür boks eldivenlerinin size uygun olduğunu anlamak için biraz araştırma yapmak gereklidir. Eldiven seçimi öncelikle onları ne için kullandığınıza bağlıdır. Aynı zamanda büyük ölçüde kişisel tercihlere de bağlıdır. Bazı insanlar daha küçük, daha kompakt eldivenleri tercih ederken, diğerleri el korumasıyla daha çok ilgileniyor ve daha ağır dolgulu bir eldiveni tercih edebiliyor. Uyum da büyük bir faktördür. Tıpkı tüm insanların birbirinden farklı olması gibi, herkesin eli de benzersizdir. Bir eldiven bir kişiye tam olarak oturabilir, ancak bir diğeri ellerinin şekline aynı şekilde uymaz. Önemli olan rahatça oturan, doğru hissettiren ve elinizi doğal olmayan herhangi bir pozisyona zorlamayan kişiye özel boks eldiveni seçmektir. Bu seçim sizi ilk hedefe ulaştıracak, yani elleriniz tamamen ve uygun şekilde korunacaktır. İkinci ve nihai olarak, sizin için hangi eldivenin doğru olduğunu gerçekten belirleyen şey, eldivenleri ne için kullanmayı planladığınızdır. Müsabaka için kullanılanların dışında esasen üç tür boks eldiveni vardır. Torba boks eldiveni, idman maçı eldiveni ve antrenman eldiveni. Bu türler, gerçekten ihtiyacınız olan eldivenleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Eldivenin boyutu, dünya çapında boks eldivenleri için kullanılan İngiliz birimi "Ons" un OZ kısaltması ile temsil edilmektedir. Oz birimi, boksörün ağırlığına bağlı olarak eldiven ağırlığını ve koruma seviyesini temsil eder. Örneğin mini boks eldiveni olan 4 oz boks eldiveni, 6 yaş civarı çocuklar içindir. Boks eldiveni oz ölçüsü bu şekilde 6-8-10-12... diye devam etmektedir.

İlk Kez Boks Eldiveni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Kez Boks Eldiveni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boks eldivenleri için tercih kriterlerini sınıflandıracak olursak; renk ve desen, malzeme cinsi, oz numarası, kalıp yapısı şeklinde ayırabiliriz. Hepimizin bildiği gibi boks eldiveni dediğimiz eldivenler, Muay Thai, Wushu Sanda ve Kickbox gibi branşlarda da kullanılmaktadır. Öncelikle satın alacağımız boks eldivenlerini aynı zamanda müsabaka sırasında da kullanmayı planlıyorsak, şubenin maç talimatlarını dikkatlice okumamız gerekiyor. Wushu Sanda şubesi kırmızı ve siyah boks eldiveni kullanırken, Muay Thai ve boks dalları mavi ve kırmızı köşeleri kullanır. Ayrıca birçok oyun ve yarışmada desenli ve alevli eldivenler kullanılmamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak, müsabaka dalının renklerine uygun ve deseni olmayan eldivenleri seçin. Antrenman için veya görsel amaçla birden fazla eldiven alanlar, alevli, desenli, hatta pembe boks eldiveni bile tercih edebilirler. Ayrıca birçok yarışmada eldivenlerin yarışmayı düzenleyen kuruluş tarafından sağlandığını da belirtmekte fayda var ve bu durumda elbette bu tür organizasyonlarda talimatların dikkatlice okunarak, özel boks eldiveni şartı olup olmadığına bakmak gereklidir. Boks eldivenleri suni deri veya deri malzemelerden üretilmektedir. Suni deri eldivenler ucuz olduğu için tercih edilse de ileri düzey sporcular tarafından kullanıldığında çabuk yıpranıp patladığı için bu durum sık sık yeni eldiven ihtiyacı doğurmaktadır. Öte yandan deri boks eldiveni uzun yıllar kullanılabilirliği, kokusuzluğu ve dayanıklılığı nedeniyle parasının hakkını verir. Bu sebeple profesyonel boks eldiveni, deri malzeme kullanılarak yapılır. Özetle, üst düzey sporcular yani müsabakalara çıkanlar için deri boks eldivenleri ve yeni başlayanlar için suni deri boks eldivenleri ilk tercih olabilir. Boks eldiveni ölçüleri oz ile ifade edilir ve büyüklük ile ilgili bir kavram gibi dursalar da aslında doğrudan boksörün ağırlığına işaret ederler. Daha büyük oz, antrenman eldivenleri olarak tercih edilmeli ve müsabakalarda genellikle daha küçük boks eldiveni kullanılmalıdır. Antrenman sırasında ağır eldiven kullanmak oyunun hızını artırabilir, aynı zamanda antrenman maçı sırasında rakibe zarar vermemek de önemlidir. Kalıp yapısına göre incelendiğinde ise, kickbox, wushu gibi branşlarda kullanılan eldivenler, kavrama yapabilmeye uygun, yassı yapıda olmalı, diğer branşlarda ise normal yuvarlak biçimli eldivenler kullanılmalıdır.

Elinizle Bütünleşen Boks Eldiveni

Elinizle Bütünleşen Boks Eldiveni

Eldivenin elinize rahatça oturduğundan emin olun, doğru boks eldiveni seçmenin anahtarı tam oturduğundan emin olmaktır. İçeride ellerinizin hareket etmesi için çok fazla boşluk varsa, yaralanma olasılığı daha yüksektir. Kaliteli boks eldiveni, tıpkı iyi bir çift ayakkabı gibi, elinize uyacak şekilde esneyecektir. Bu yüzden mükemmel oturmasını sağlamak için yepyeni olduklarında biraz daha sıkı hissettiren bir çift eldiven seçin. Boks eldivenlerinizde el sargısı için biraz boşluğa ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bu nedenle doğru oturuşu elde etmek için eldivenleri ellerinizi sararak denemeden satın almak akıllıca değildir. Genel olarak deri boks eldivenleri, PVC türü eldivenlerden daha kalitelidir, ancak alışveriş yaparken kaliteli PVC türü eldivenler bulabilirsiniz ve bunlar size deri eldivenlerden daha ucuza mal olur. Bağcıklı boks eldiveni kullanarak daha sıkı ve güvenli bir ele uyum hissedebilirsiniz. Bu nedenle eskiden tüm boks eldivenleri bağcıklıydı. Giymesi ve çıkarması çok daha kolay olduğu için cırt cırtlı boks eldivenleri satın almak artık daha yaygındır. Özellikle de kendi başınıza antrenman yapıyorsanız ipli boks eldiveni giyilmesi çok zor olabilir. Boks eldiveni boyutunun ve ağırlığının iki ayrı şey olduğunu unutmayın. Eldivenin ağırlığını kullanma yönteminize bağlı olarak seçersiniz, oysa eldivenin boyutu en uygun olana göre belirlenir. Boks eldiveni bedenleri için küçük, orta ve büyük boy olarak üç ayrı kategori oluşturmak mümkündür. Örneğin 12 onsluk küçük, orta ve büyük eldivenler bulmak mümkündür, ancak bu büyük ölçüde eldiven üreticisine bağlı olacaktır. Küçük eldivenleri 12 oz'da, orta eldivenleri 14 oz'da ve daha büyük eldivenleri 16oz'da bulmak daha yaygındır. Fonksiyonelliği yanında, estetik ve renk olarak da, içinize sinen özelliklere sahip olmalıdır. Boks eldivenleri genellikle kırmızıdır, çünkü kırmızı en belirgin renktir. Hareketi, uzaktan bile boks ringinde açıkça görülebilir. Başlangıçta deri boks eldivenleri doğal deri renkleri olan kahverengi veya siyahın bazı tonlarını içeriyordu. İlk zamanlarda boks eldiveni siyah, şarap ve kestane renkleri dışında üretilmiyordu. Kırmızı boks eldivenleri, 60'lı yılların başında, kalabalık bir boks arenasında seyirciler için siyah veya kestane rengi boks eldivenlerini görmenin daha zor olduğunu düşünülerek ortaya çıktı. Bu nedenle, kırmızı boks eldivenleri artık en yaygın kullanılan renktir. Bununla birlikte, boks eldivenleri çeşitli parlak renkler de dâhil olmak üzere geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Günümüzde ringlerde yeşil boks eldiveni de görebilirsiniz, sarı boks eldiveni de. Özellikle son zamanlarda beyaz boks eldiveni son derece popülerleşmiştir.

Profesyoneller ve Amatörler İçin Boks Eldiveni

Profesyoneller ve Amatörler İçin Boks Eldiveni

Amatör boks eldivenini profesyonel boks eldiveninden ayıran temel özellik güvenliktir. Tüm amatör boks eldivenleri, eklem bölgesi çevresinde artırılmış bir dolgu seviyesine sahiptir. Daha iyi dolgu seviyesi, darbeyi emmek ve yumruğun gücünü azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Profesyonel boks eldivenlerinde yastığın dağılımı temelde farklıdır. Gözün yaralanma olasılığını azaltmak için amatör bir boks eldiveni üzerindeki başparmak, eldivenin ana gövdesine yapışıktır. Cırt cırt, amatör eldivenleri profesyonellerinkilerden ayıran bir diğer özelliktir. Amatör eldivenler, hızlı yerleştirmeye izin veren bir cırt cırt sistemine sahiptir. Bu, birçok amatör boks federasyonunun kurallarında olduğu gibi, hakemin boksörün bandajlarını kontrol edebilmesi için boksörün ringe eldivensiz girmesi gerektiği gibi eldivenleri hızlı bir şekilde ayarlamayı mümkün kılar. Amatör boks eldivenleri yoğun bir şekilde test edilmiştir ve genellikle parmak eklemleri çok dolguludur. Kullanılan onslar genellikle 10 oz ve 12 oz'dur. Bu eldivenlerin testleri geçip, sertifikasyon almaları için yüksek dayanımlı olmaları gerekir, bu sebeple belli bir kalitede olmaları beklenir. Profesyonel dövüş eldivenleri köpükle veya daha geleneksel olarak at kılı ile doldurulur. Boks eldiveni profesyonel dövüş için farklı tipte dolguya sahiptir. Bu dolgunun amacı korumadan çok hasar vermektir. Profesyonel boks eldivenlerinin temel tasarım özelliği, dolgu malzemesinin eldivenin etrafına daha eşit bir şekilde dağılma eğilimi göstermesi ve eldivenin bilek kısmının daha uzun olma eğiliminde olmasıdır. Bu, eklem bölümünde daha ince bir eldiven ile sonuçlanır. Bu tasarımın ana sonucu, profesyonel bir dövüş sırasında nakavt potansiyelinin amatör bir boks maçındakinden daha büyük olmasıdır. Tipik olarak, profesyonel boks eldivenleri bağcıklarla bağlanır ve amatörlerin aksine, bilek bandajlarının muayenesi profesyonel bir dövüşten önce giyinme odasında yapılır. Bunlar genellikle kullanabilecek en az yastıklı ve en küçük eldivenlerdir. Ağır siklet ve altı 8 oz kullanılırken, süper ağır sıklet ve üzerinde 10 oz kullanılır.

Boks Eldiveni Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Boks Eldiveni Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Unutulmamalıdır ki idman maçındaki boks eldivenlerinin amacı hem sizi hem de antrenman partnerinizi korumaktır, onları yere sermek değil. İdman maçı yapmak için boks eldiveni markaları, optimize edilmiş özel boks eldiveni takımı satmaktadır. Müsabaka eldivenleri antrenman eldivenlerine oldukça benzer, ancak darbeleri daha az keskin hale getirmek için dolgu genellikle biraz daha yumuşaktır veya daha iyi optimize edilmiş dağıtım ile daha yastıklıdır. İdman eldivenleri genellikle çeşitli ağırlıklarda satılır, ancak vücut ağırlığınıza bağlı olarak bunları yalnızca 14 oz veya üzerinde kullanmanız gerekir. Boks eldiveni modelleri, sadece boks amaçlı olarak farklılaşmamakta, diğer spor branşlarına göre de çeşitlenmektedir. Karma Dövüş Sanatları için MMA eldivenleri adında özel olarak geliştirilmiş parmaksız boks eldiveni kullanılır. Teknik olarak boks eldiveni olmasalar da benzer bir amaç için kullanılırlar. Boks eldivenlerinin aksine, bunlar daha kolay kavranmayı sağlamak için parmaksızdır ve genellikle avuç içi açıktır. Karate branşında yarım boks eldiveni kullanılır ve bu da bambaşka bir eldiven türüdür. Bunlar boks veya Muay Thai için uygun değildirler. Dolgu minimum düzeydedir ve bazen daldırılmış köpükten yapılır. Yalnızca yarı temaslı sporlarda kullanıldıkları için, boks eldivenleri kadar koruma sağlamalarına gerek yoktur. Günümüzde kadınlar da sıkça boks ringlerinde boy göstermektedirler. Bu sebeple küçük boyutlu boks eldiveni kadın sporcuların el yapılarına uygun olarak yapılmaktadır. Tabi bu durum doğal olarak, yani bir renk seçeneklerini de ortaya çıkarmıştır. Boks eldiveni pembe rengiyle, ringlerdeki şimşek gibi yumrukları daha da güzelleştirmiştir. Yine kadın ve çocuklar arasında boks eldiveni beyaz renkli olarak da tercih edilmektedir. Hatta çok küçük ölçülerde, oyun ve eğlence amaçlı olarak bebek boks eldiveni bile bulunabilmektedir. Boks eldiveni fiyatları, amatör cırt cırtlı modellerde gayet uygun rakamlardan başlayarak, bağcıklı profesyonel modellerin gerçekten çok yüksek fiyatlarına dek uzanan geniş bir aralıktadır. Boks sporuyla yeni ilgilenmeye başlayanlar için en iyi yöntem, antrenörlerinden boks eldiveni tavsiye etmelerini istemek olabilir. Boks sporunda tecrübeli insanlar tarafından daha doğru bir şekilde yönlendirilerek, kendileri için en uygun marka, model ve tipteki ürünü seçebilirler. Burada özellikle sağlık faktörünü ilk sırada tutmak önemlidir. Koku yapmayan, anti-bakteriyel kumaşlı eldivenler kesinlikle birinci sırada tercih edilmelidir. Ayrıca daima boks eldiveni içliği kullanma alışkanlığı kazanmak da çok önemlidir. Boksör bandı olarak da adlandırılan bu içlik, eldiveni ve elleri terin zararlı etkilerinden koruduğu gibi, eklemleri ve bilekleri de incinmelere karşı korur. Boks eldivenleri camiasında Tayland, Amerikan ve Pakistan markaları itibarlı modeller üretmişlerdir. Ülkemizde üretilen çok iyi boks eldiveni modelleri olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu bilgiler ışığında internet üzerinde yüzlerce site içinde araştırma yapıp kaybolmak yerine, çok sayıda boks eldiveni seçeneği sunabilen Trendyol online mağazasını ziyaret edebilirsiniz.