placeholder
"

Büyüteç

" araması için 8794 sonuç listeleniyor
Masis Mercek Büyüteç 100 mm
MasisMercek Büyüteç 100 mm
(315)
Mercek Büyüteç 100 mm
25,28 TL
Sepete Git
Südor Büyüteç 60 Mm
HIZLI TESLİMAT
SüdorBüyüteç 60 Mm
(111)
Büyüteç 60 Mm
15,50 TL
Sepete Git
KRAF Büyüteç 50 Mm 350g
HIZLI TESLİMAT
KRAFBüyüteç 50 Mm 350g
(78)
Büyüteç 50 Mm 350g
46,90 TL
Sepete Git

Büyüteç

BÜYÜTEÇ

Büyüteç, ince kenarlı mercek kullanılarak cisimlerin daha büyük görülmesini sağlayan bir araçtır. Görmede problem yaşayanlar, ince işçilikle uğraşanlar, cisimleri ve canlıları daha yakından incelemek isteyenler büyüteç kullanabilir. Farklı kullanım alanlarına göre tasarlanmış yüzlerce farklı büyüteç modelini bünyesinde bulunduran Trendyol'dan ihtiyacınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Büyüteç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Büyüteç, cisimleri daha büyük ve ayrıntılı gösteren araçtır. Basit büyüteç tek lensten oluşan en temel büyüteç çeşididir. İhtiyacınıza uygun büyüteci belirleyebilmeniz için büyüteçle ilgili temel birkaç noktayı bilmeniz faydalı olabilir. Büyütecin gücü olarak ifade edilen değer, büyütecin bir cismi normal halinin kaç katı büyük gösterebileceğini ifade eder. Örneğin incelemek istediğiniz cismi 10 kat büyüten büyüteç, 10x büyüteç olarak adlandırılır. Kitap okuma büyüteci için 2x, 3x büyütme gücüne sahip mercekler yeterli olurken teleskopik büyüteç için 30x büyüteç ve üzeri lensler gerekir. 8x büyüteç, 20x büyüteç orta güçte bir büyütme sağlarken 40x büyüteç, 50x büyüteç, 100x büyüteç oldukça yüksek oranda büyütme yapar. Mikroskoplarda, teleskoplarda bu tip büyüteçler kullanılır.

Büyüteçle ilgili bir diğer önemli nokta ise odak uzaklığıdır. Odak uzaklığı, büyüteçteki merceğin incelenecek olan cisme uzaklığıdır ve bu uzaklık azaldıkça büyütecin gücü büyür. Bu özelliği büyüteç seçerken dikkate almanız faydalı olacaktır. Hobilerinizde, dikiş nakış işlerinizde kullandığınız büyütecin altında işinizi yapabilmeniz için bir alana ihtiyacınız olur. Yüksek büyütme gücü olan bir büyüteç tercih ettiğinizde, büyütecin işinizi yaptığınız alana yakın durması gerekir. Bu durum sizin hareket alanınızı daraltır, rahat iş yapabilmenizi engeller. Büyüteç seçimi yaparken, merceklerin odak uzaklığı özelliğine dikkat etmeniz önerilir. Büyüteçlerle ilgili bir diğer önemli nokta da görüş alanıdır. Büyütecin büyütme özelliği arttıkça görüş alanınız daralır. 5x büyüteç ile daha geniş bir görüş alanına sahipken 60x büyüteç kullanımında daha dar bir görme alanınız olur. Bu bakımdan düşük büyütme gücü olan büyüteçler okuma gibi işlerde kullanılabilirken yüksek büyütme gücü olanlar ince detayları incelemede kullanılabilir.

Büyüteç seçerken teknik özelliklerin yanında stil, kullanım şekli gibi özellikler de etkili olur. Lensin kalitesi, büyüteç seçiminde önemli bir faktördür. Büyüteçle yapacağınız işin ne kadar detaylı olacağına göre seçeceğiniz lensin renk yoğunluğu, net görüntü oluşturma, çizilmeye karşı direnç gibi özellikleri değişebilir. Büyüteç boyutunun, ağırlığının ve taşınabilirliğinin; farklı büyüteç kullanım alanları için uygun olması gerekir. Örneğin cep telefonu ekran büyüteci taşınabilir, gözlük büyüteç ise hafif, sanayi tipi büyüteç ise çok fonksiyonlu özellikte olmalıdır. İhtiyacınıza yönelik büyüteç seçerken göz önüne almanızın yararlı olacağı bir diğer konu ise büyütecin kullanım şeklidir. El tipi büyüteç; kitap okuma, dergi inceleme gibi bir elimizin serbest olduğu aktivitelerde kullanıma uygundur. Masa üstü büyüteç ise hobi uğraşları, nakış işi gibi her iki elin de dolu olduğu ya da uzun süreli büyüteç kullanımı gerektiren aktiviteler için idealdir. Taşınabilen katlanır büyüteç, sık sık büyüteç kullanan saatçilik, kuyumculuk gibi meslek dallarının sıklıkla tercih ettiği ürünler arasındadır. Büyüteç seçiminde önem verilmesi gereken bir konu da büyütecin ışıklı olup olmamasıdır. Işıklı büyüteç, loş ve karanlık alanda yapılacak işlerde büyük kullanım kolaylığı sağlar. Odaklanılan cismin daha çok aydınlanmasını sağlayan bu özellik; laboratuvar büyüteç çeşitlerinde, okuma büyüteci modellerinde yer alabilir. Bir büyüteç almak istediğinizde; kullanacak kişinin yaşından büyütecin kullanım yerine, kullanılacak işteki ışık ihtiyacından taşınabilirliğine pek çok faktör uygun büyüteci bulma sürecinizi etkiler. Büyüteç satın alırken tüm bu büyüteç özellikleri dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Trendyol'da birbirinden kaliteli ve kullanışlı yüzlerce çeşit büyüteç modeli arasından ihtiyacınıza en uygun ürünü kolayca seçebilirsiniz. Seçtiğiniz büyüteci daha önce satın alanların yorumlarını ve değerlendirmelerini görebilir, size özel kampanyalarla istediğiniz büyütece uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

Pratik Kullanımı ile El Büyüteci

El büyüteçleri, büyütecin elle tutulduğu, odak ayarlamasının elle yapıldığı büyüteç çeşitleri için kullanılan addır. İlk kullanılan büyüteç tiplerinden olan tipi büyüteçleri hala yaygın olarak kullanılır. Pek çok kişinin aklına büyüteç denildiğinde ilk olarak dedektif büyüteç tipi gelir. Elde tutulan sap kısmının üzerinde farklı boyutlardaki dairesel merceğin koyulduğu bu tip, beğenilen büyüteç modelleri arasındadır. Büyüteç, sap kısmı ve merceği çevreleyen malzemeye göre tanımlanır. Örneğin ahşap büyüteç, sap kısmın ve mercek çevresinin ahşaptan yapıldığını gösterir. Bu ürün dekoratif büyüteç olarak da değerlendirilir. Günümüzde dedektif büyüteci profesyonel kullanımdan daha çok çocukların çevreye merakını arttırmak için kullanılır. Farklı pek çok büyüteç seçeneğinin bulunduğu Trendyol'da kırmızı büyüteç, pembe büyüteç, renkli büyüteç, LED'li büyüteç kategorisinde çocuğunuz için değişik ürün alternatifleri bulabilirsiniz. Çocuğunuz bu ürün sayesinde çevresindeki nesneleri, canlıları daha yakından inceleme fırsatı bulur, etrafına olan ilgisi artar.

Saplı büyüteçlerin farklı boyutları vardır ve boyutlar merceğin çapına göre belirlenir. Örneğin büyüteç 100 mm ise merceğin çapı 10 cm, büyüteç 75 mm ise merceğin çapı 7.5 cm, büyüteç 50 mm ise de merceğin çapı 5 cm'dir. Bu üç boyut ve bu boyutların arasında yer alan değerler çocukların kullanımına uygundur.

El tipi büyüteçler, ince işçiliğin yapıldığı mesleklerde de sıklıkla kullanılır. Kuyumcular altın gibi değerli madenlerle uğraşır, ince işçilik ile bu madenlere şekil verir, yapılmış ürünleri kontrol eder. Her detayı yakından incelemek için kullandığı kuyumcu büyüteci sıklıkla tek elde tutularak kullanılan bir üründür. Günümüzde daha modernize büyüteçler üretilmiş olsa da bu ürün kuyumcular tarafından kullanılmaya devam eder. Saatçiler; küçük mekanik parçalarla uğraşan, dişlilerin tamiriyle meşgul olan zanaatkarlardır. Mesleklerinde ince işçilik önemli yer tutar. Saat içerisindeki küçük parçaları daha büyük ve daha ayrıntılı görebilmek için saatçi büyüteci kullanırlar. Tek göze yaklaştırılarak kullanılan bu ürün, mesleğin simgelerinden biri olarak da sayılabilir.

Farklı Özellikli Masa Üstü Büyüteç Çeşitleri

Farklı kullanımlar için farklı özelliklerle kullanıma sunulan büyüteç çeşitlerinden biri de masa büyüteci olarak karşınıza çıkar. Büyüteç masa tipi kullanımda; özellikle lehim uygulamalarında, tamir işlemlerinde, hobi faaliyetlerinde kullanılır. Bu aktiviteler uzun süren, her iki eli de kullanmayı gerektiren tipte işlerdir ve bu işlerde kullanılan ürünler küçük boyutlarda olabilir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında dikiş nakış işi, küçük tamir işlemlerinde masa üstü büyüteçler idealdir. Masa üstü büyüteçler ayrıca güzellik salonlarında, kalite kontrol stantlarında ve laboratuvarlarda kullanılabilen tipte ürünlerdir. Masa üzerinde duran ayarlanabilir büyüteçlerin boyu, duruş açısı; büyüteci kullanacak kişinin isteğine göre ayarlanabilir. Büyüteç kısmının oynar bir başlık üzerinde durduğu bu modellerde, işinizi yaparken büyüteci rahatlıkla istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. El tipi büyüteçler; uzun süre sabit tutulamaz, büyüteci tutan el bir süre sonra yorulur. Ancak masa tipi büyüteçlerde böyle bir problem yoktur. Siz işinizle meşgulken büyüteç sabit bir şekilde masanın üzerinde durur. Masa üzerindeki ayaklı büyüteç, size geniş çaplı bir hareket özgürlüğü tanır. Ayak kısmını ayrı büyüteç kısmını ayrı olarak ihtiyacınıza göre oynatabilirsiniz. İstediğiniz zaman gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Masa üstü ışıklı büyüteç, işlerinizi yaparken uğraştığınız nesnelerin aydınlanmasını sağlayarak görüş kalitenizin artmasını sağlar. Bu türde lambalı masa büyüteci ve masa üstü LED aydınlatmalı büyüteç olarak iki farklı model vardır. Temel olarak aynı etkiyi yapmalarına karşın ışık kaynağı olarak farklı ürünleri içerirler. Büyütecin ışıklı olması, daha aydınlık bir alanda çalışma şansı sunar. Böylece dikkat gerektiren küçük detayları kaçırmamış olursunuz. Masa tipi ışıklı büyüteç, özellikle dikiş nakışla uğraşan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Işıklı nakış büyüteci sayesinde dikiş çok daha rahat yapılabilir. Hem görüntünün büyümesi hem de aydınlanması sayesinde işte ince işçilik gerektiren ayrıntılar atlanmaz, kolaylıkla yapılabilir hale gelir. Bu modeller arasındaki kasnağa takılan büyüteç tipi de dikiş nakış kullanımına oldukça ideal bir üründür. Nakşın yapılacağı kasnağın büyütece bağlandığı bu modelde ışık, doğrudan kasnak üzerine düşer. Bu sayede iş yapmak çok pratik hale gelir. İhtiyacınız olan büyüteci, en uygun ışıklı büyüteç fiyatları ve yüksek kaliteli ürünleri bir arada bulabileceğiniz Trendyol'da bulabilirsiniz.

Masa üstü büyüteçler; küçük parçalarla uğraşan, ince işçilik yapan, ayrıntılara dikkat edilmesi gereken faaliyetlerde sıklıkla kullanılan bir üründür. Yaşa ya da başka faktörlere bağlı olarak zamanla görme yetisinde azalma, bozulma meydana gelir. Görme kalitesi bozulur. Özellikle küçük cisimlere uzun süre odaklanmayı gerektiren işler giderek daha uzun sürede, daha güç bir şekilde yapılmaya başlanır. İş yapılırken cisim yakınlaştırılır ya da cisme yakınlaşılır. Eğer siz de bu sorunlarla karşılaşıyorsanız büyüteç kullanımı için adaysınız demektir. Büyüteç sayesinde cisimleri daha büyük ve ayrıntılı görürsünüz, cisme yaklaşmanıza ya da cismi yakınlaştırmanıza gerek kalmaz. Büyüteçteki mercek sayesinde keskinleşen görüntü, bulanık görmenizin önüne geçebilir. Görüş kalitenizdeki artış sayesinde daha kaliteli işler ortaya koyabilirsiniz. Görme ile ilgili sorunlarınızın giderilmesiyle işlerinizi çok daha çabuk bitirebilir, aynı sürede daha fazla iş yapabilirsiniz. Işıklı modeller sayesinde karanlık ve loş ortamlarda da işinize devam edebilir ya da ekstra bir aydınlatma sayesinde daha net bir görüntü sağlayabilir, yakın renkleri birbirinden kolaylıkla ayırabilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri kullanarak gözlerinizi rahatlatmış olur ve gözle ilgili problemlerin ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Masa üstü büyüteç modelleri, kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen ürünlerdir. Başarılı büyüteç markaları tarafından üretilen birbirinden farklı masa tipi büyüteç çeşitlerini Trendyol'da bulabilirsiniz. Farklı modeller arasında karşılaştırma yapabilir, aralarından ihtiyacınız ve zevkinize en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Telefon Ekranı Büyüteci ile Geniş Ekran Keyfi

Günümüzde telefon neredeyse herkesin sahip olduğu bir ürün haline gelmiştir. Haberleşme özelliğinin yanında artık video izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak gibi pek çok farklı aktivite için kullanılan bir araçtır. Telefonların bu kadar yaygın ve farklı fonksiyonlar için kullanılıyor oluşu telefonla ilgili yeni ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Görmede problem yaşayanların, daha geniş bir ekranda video izlemek ya da kitap okumak isteyenlerin kullanabileceği cep telefonu ekran büyüteci sayesinde bu sorunlar çözüme kavuşur. İleri yaştaki kişilerin görmedeki rahatsızlıkları nedeniyle tercih ettikleri ekran büyüteci; numaraların ve yazıların büy��mesini sağlayarak bu kişilerin telefonu daha rahat kullanmasını sağlar. Çocuklar ve gençler tarafından özellikle videoları daha geniş bir alanda izlemek için kullanılan telefon büyüteci ile dizi ya da film izlemek daha keyifli hale gelir. Dizi, film ve vlogları cep telefonundaki yüksek çözünürlükle izlemeyi sağlayan 3D telefon ekran büyüteci ile videoları kalitesi bozulmadan büyük ekranda izleme şansı yakalayabilirsiniz. 3D büyüteç görüntüsünü ciddi oranda arttırır, videoların üç boyutlu görünmesini sağlar. iOS ve android ekran büyüteci ile her marka ve model telefona uyum sağlayan ürünleri daha büyük ekran deneyimi için kullanabilirsiniz.

Video izlerken veya kitap okurken ekranın büyütülmesi, bu işleri yaparken istemsizce yaptığınız telefon ekranına yaklaşma hareketinizi engeller. Farkında olmadan daha net bir görüntü elde etmeden yaptığınız bu hareket, göz sağlığınızı olumsuz etkiler. Ekran büyüteci kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Özellikle çocuklar için oldukça ideal bir üründür. Bu ürün çocuğunuzun telefondan çizgi film ya da komik videolar izlerken gözlerinin daha az yorulmasını sağlar. Büyüteç özellikli telefon standı, katlanabilir ve hafif yapıdaki modellerini rahatlıkla yanınızda, aracınızda taşıyabilirsiniz. Masada kullanılabileceği gibi kucakta, koltukta kullanıma da uygundur. Büyüteç markaları tarafından farklı renk ve tasarımda kullanıma sunulan ekran büyüteçlerini Trendyol'da bulabilirsiniz. Ürünler arasından en çok beğendiğiniz parçaya, Trendyol'a özel avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Son Teknoloji Ürünü Elektronik Büyüteç Modelleri

Elektronik ya da diğer adıyla dijital büyüteç, pek çok farklı alanda kullanılabilir. Elektronik tamir işlemleri, bilimsel inceleme, tıbbi analiz, tekstil, kuyumculuk gibi farklı sektörlerde kullanılabilen bir üründür. USB büyüteç modeli, yüksek yaklaştırma gücü sayesinde incelenen nesnenin en ince detaylarına inebilir. USB aygıtını bilgisayarınıza kolayca bağlayarak yakınlaştırılmış görüntüyü bilgisayara aktarabilirsiniz. Yüksek çözünürlükte görüntü veren bu büyüteçlerle büyütmeye bağlı görülen bulanıklık en alt seviyede tutulur. USB kameralı büyüteç ile bilgisayar üzerindeki görüntüde rahatlıkla yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte yüksek teknoloji ürünü elektronik büyüteç fiyatları makul düzeylere gerilemiştir.

Görme ile problemleri olan kişilerin özellikle kitap, gazete, mektup gibi yazılı metinleri kolayca okumasını sağlayan kare büyüteç, genellikle ileri yaş kullanıcılar tarafından tercih edilen bir üründür. Az görenler için dijital büyüteç olan bu ürün, yazılı metnin üzerine koyularak harfleri büyütür, daha kolay okunmasını sağlar. Okumayı kolaylaştırdığından hızlı bir okuma sağlar, ve görme problemi olanların yaşam kalitesine olumlu katkıda bulunur. Metinlerin daha kolay okunmasını sağlayan okuma büyüteci modelleri arasında A4 büyüteci de yer alır. Metinleri büyüterek normal A4 boyutuna getiren bu ürün oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Okumak istediğiniz kısmın üzerine koyacağınız ürün, ilgili bölümü büyüterek A4 boyutuna getirir. A4 büyüteci, okumak istediğiniz kısma yakınlaştırıp uzaklaştırarak ideal görme boyutunuzu yakalayabilirsiniz.

Kullanım Rahatlığı Sağlayan Büyüteç Gözlük

Gözlük şeklinde olan ve kolayca takılabilen gözlük büyüteçler, kullanım açısından oldukça rahat ürünlerdir. Özellikle okuma büyüteci olarak kullanılır. İhtiyaç duyduğunuz farklı büyütme gücüne sahip farklı gözlük şeklinde büyüteçler vardır. Gözlük tipi LED ışıklı büyüteç ile loş ya da karanlık bir odada rahatlıkla kitap, gazete, dergi okuyabilirsiniz. Büyütme oranı çok yüksek olmadığı için görüntü netliğini çok fazla değiştirmeyen bu ürünler ile kitabı gözünüze yaklaştırmak zorunda olmadan kitap okumanın keyfini yaşayabilirsiniz. Işıklı gözlük büyüteç ile her koşulda okumaya devam edebilirsiniz. Gözlük büyütecin hafif yapısı sayesinde büyüteci çantanızda dahi taşıyabilir. İhtiyaç duyduğunuz her an büyütece kolayca ulaşabilirsiniz.

Boyun askılı büyüteç, kullanım kolaylığı ön planda tutularak tasarlanmış bir üründür. Bu ürün boyundan geçirilerek takılan ayarlanabilir boyda bir askı ve askıya bağlı büyük boy büyüteç birleşiminden oluşur. Büyüteç, askı yardımıyla boyunda taşındığından eller boşta kalır. Bu sayede hareketleriniz kısıtlanmaz, ellerinizle işinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca kolaylıkla taşınabilen bu ürünü hem ev içinde hem de dış ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şapka tipi büyüteç, alın üzerinden geçen bir bandana şeklinde takılır.Başa takılan büyüteç, kolay ayarlanabilen mekanizması sayesinde büyüteç kısmı tam gözün önüne getirilir. Bu sayede sürekli sabit bir görüntü sağlanır, sürekli odak ayarlama gibi sorunlarla uğraşılmaz. Bu ürünün bir diğer avantajı da ellerin boşta kalmasını sağlayarak hareket kapasitesini azaltmamasıdır.

Farklı Büyüteç Modelleri Trendyol'da!

Pek çok alanda pek çok farklı şekillerde kullanılan büyüteçler, yüzlerce farklı çeşidiyle Trendyol'da yerini alıyor. Alanında uzman markaların ürettiği son model büyüteçlerden ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Size özel kampanyalar ve avantajlı fiyatlarla büyütecinizi Trendyol'dan alın, paranız cebinizde kalsın! Beğendiğiniz ürünü seçin, sepete ekleyin, sipariş verin ve ürün kapınıza gelsin! Güvenli ödeme ve hızlı teslimat seçenekleriyle online alışverişin tadını Trendyol'da çıkarın!