"

Eğe Seti

" araması için 2463 sonuç listeleniyor

Kullanışlı Eğe Seti Çeşitleri Trendyol’da!

Alet çantalarında bulunması gereken, pürüzlü yüzeyleri düz hale getirmeye ve isteğe göre şekil vermeye yarayan eğelerin birçok farklı modeli bulunur. Meslek grubu olarak marangozlarla birlikte anılsa da pek çok hobi için gerekli bir malzeme olarak karşınıza çıkar. Her yüzey özellikleri bakımından bir diğerinin aynısı değildir. Ürünlerin farklı sertlikte, az ya da çok pürüze sahip olma durumlarına göre kullanılan eğenin türü değişkenlik gösterir. Demir, çelik gibi madenlerin ya da ahşap, deri ve bazen daha hassas yüzeyler için kullanılan ürünün uç yapısı, şekillendirilecek ürüne uygun olarak seçilir. Bu sebeple geniş kullanım alanı bulunan eğe seti nerede ve ne zaman kullanılacağına göre tercih edilmelidir. Eğeler diş yapılarına göre birbirinden ayrılır. Hangi yüzey türüne uygulanacaksa o yüzeye uygun sertlik ve biçimde kesici dişe sahip ürün kullanılmalıdır. Çünkü aksi halde hem yüzeye zarar verir hem de istenen sonuç elde edilemez. Çok fazla tercih edilen setlerden olan ahşap eğe seti, kolay talaş temizliği ve çapakları alma özelliği ile öne çıkar. Ahşap yüzeyleri şekillendirerek birçok ev eşyası yapılır. Bu eşyalar arasında ahşap kuş evleri, ahşap anahtarlıklar ve ahşap çanaklar çokça tercih edilenlerdir. Bu ürünleri insanlar kendileri yapmak ve kullanmak ister. Son dönemde gelişen ahşap oymacılığı hobisi buradan beslenir. Üstelik bu setlerin mini eğe seti olarak satılan, kolay taşınır ve çantaya atılabilir olanları da bulunur. Bu modeller arasından ihtiyacınız olanı Trendyol ile kolayca bulabilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Seçilecek Farklı Modeller

Kullanım Alanına Göre Seçilecek Farklı Modeller

Hobi ya da profesyonel olarak şekillendirilecek maddenin boyutu, yüzey cinsi ve yumuşaklığına göre doğru model eğeyi seçmek ve kullanmak önemlidir. İnce işçilik gerektiren yüzük ve pırlanta kolye gibi takılar için elmas eğe seti doğru bir tercih olur. İşlenecek ya da düzeltilecek yerin sert olması durumlarında kurtarıcıdır. Bunun aksine narin yüzeyler denilen çok yumuşak ve hassas yapıdaki yüzey çalışmalarında saatçi eğe seti tavsiye edilir. Az baskı uygulanarak kullanılacak bu ürün, kesit türü fazla olan bir modeldir. Küçük boyları 50-100 mm arasındadır. Yüksek ısıya dayanıklılığı fazla olan uzun ömürlü malzemeden üretilir. Boyutları sebebiyle küçük parçalarda ve ufak boşluklarda işlemeye fırsat tanır. Özellikle madenlerden üretilen sert yapıya sahip eşyalarda çapraz dişli denilen ve dayanıklılığı yüksek ürün tercih edilmelidir. Metal eğe seti olarak bilinen takımlar, farklı uçları ile istediğiniz biçimi metaller üstünde elde etmenize katkı sağlar. Yine demir eğe seti olarak satılan takımlar, istediğiniz pürüzsüzlüğe ulaşmanıza olanak tanır. Sert madenlerden olan çelik tencere, tava ve çelik çaydanlık gibi mutfak eşyaları için çelik eğe seti doğru tercih olabilir. Ayrıca sanayi kullanımında da bu eğelerden yararlanılır. Çok çeşitli şekil verme işlerinde kullanıldığından sadece metal, demir ve çelik değil bakır, alüminyum ve kurşun gibi madenlerin de biçimlendirilmesinde kullanılır. Farklı diş şekilleri arasından kullanım amacına göre seçim yapmanız gerekir. Bu noktada diş özelliklerinin bilinmesi önem kazanır. Eğe törpü seti olarak piyasada yer alan takımlar değişik diş yapılarını içinde barındırır. Kare, düz, oval, üçgen ve yuvarlak tipte dişlere sahip bu takımın eğeleri, her şekillendirme için ayrı üretilmiş ve tasarlanmıştır. Üçgen eğeler, üç ayrı taraftan kesim sağlar. Geniş açılı yüzeyler için kolaylıkla kullanım sağlar. Yuvarlak dişli olanlar ise, yüzeyi yuvarlak olarak ve çevresel kesmeye yardımcı olur. Yani, bazıları az bazıları çok talaş kaldırma özelliği ile ön plana çıkar. Doğru seçeneği bulmak için Trendyol’a göz atabilir ve hangi yüzeyde nasıl bir diş yapısına sahip ürünü kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Setler

Her Bütçeye Uygun Setler

Çeşitli parçaları şekillendirmeye ve istenilen ölçüde pürüzsüzlük sağlamaya yarayan aletlerin başında gelen eğe seti fiyatları her bütçeye uygundur. Satın alınan her üründe olduğu gibi bütçede ayrılan miktarın kaliteli bir eşya için harcanması önemlidir. Bu yüzden sağlam dişli eğeler tercih edilmelidir. Ayrıca uzun ömürlü olmasını desteklemek için düzenli bakım uygulamak gerekir. Nem almayan ve rutubetten uzak ortamlarda saklanması uygundur. Bazı marangozlar yağlı kağıtlar içinde saklayarak aletlerinin uzun süre iyi durumda kalmasını sağlar. Kaliteli eğe seti almak için bazı fonksiyonlara dikkat etmek gerekir. Hangi iş için kullanacağınız ve bıçakların boy, uzunluk özelliklerinizin uyumlu olması gerekir. Sap boyları ve bıçağın üstüne yapılan kapak bu noktada önemli olur. Ağaçların şekillendirilmesinde ve oymacılığında kullanılan ağaç eğe seti, ergonomik tasarımıyla dikkat çeker. Raspa diş denilen sivri uçlarıyla az güç harcayarak istenilen biçimi elde etmeyi sağlar. Yeni başlayanlar için hobi eğe seti, ağaç ve tahta biçimlendirmede küçük boyutlardaki ürünlerde kolay kullanım sağlar. Ayrıca farklı boylarda ve inceliklerde ince eğe seti olarak satılan parçalar bulunur. İğne uçlu eğe setinde bulunan iğnelerin uçları 6, 8, 10 gibi numaralıdır ve kalınlıklarına göre işinizi detaylara dikkat ederek yapmanızı sağlar. İğne uçlu eğe seti içinde farklı boylarda törpüler bulunur. Ele uygun boyutta, ortalamaya göre üretilmiş standart yapıda ve yassı olarak isimlendirilen modelleri vardır. Tüm bu çeşitlerde törpüleri, bahçedeki ağaç işlerinden başlayarak, takılarda, mutfak eşyalarında ve edineceğiniz, keyif veren hobilerinizde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için ve markaları, üretilen modelleri incelemek için Trendyol’a göz atabilirsiniz.

Farklı Tasarım ve Özelliklerde Eğe Setleri

Farklı Tasarım ve Özelliklerde Eğe Setleri

İnternet alışverişlerinin artması ile birlikte ürünü önceden almış ve kullanarak test etmiş müşterilerin yorumları önemli arz eder. İnsanlar satın aldıkları ürünün bazı kişilerce denenmiş ve kabul görerek iyi puan verilmiş olmasını güvenilir bulur. Aletin birçok marka tarafından tasarlanmış ve üretilmiş olması, seçeneklerin çok olması avantajını getirir. Bu durumda doğru model seçimi yapılması ve bu tercihin uygun fiyata alınması için müşterilerin tavsiyelerinden yararlanılmalıdır. 5 parça eğe seti içinde her biri 10 - 20 cm arasında değişen törpülerden oluşur. Sap uzunlukları markalara göre değişen bu setlerin çeşitli dişlerde takımları bulunur. Balık sırtı, lama, yarım yuvarlak, üçgen gibi isimler alan bu yapılar kullanım yerlerine göre tercih edilir. Kesme, çapak temizleme, işleme ve parlatma gibi işlevleri vardır. Lama eğe denilen tür, dikdörtgen şeklinde malzemeleri törpülemeye yarar. Bir tarafı kesiksiz olduğundan bileme için kullanıma uygundur. Ayrıca tek dişli, çapraz ya da rasta denilen yapılarıyla farklı baskıların uygulanmasına olanak tanır. Tek dişliler yumuşak yüzeylerde kullanışlı olurken çapraz dişliler sert yüzeylerde iyi sonuç verir. Çünkü diş sayısındaki artış ile kesim gücü artar. İşleme türüne göre de alınacak törpü tipi değişir. İnce işleme sırasında ya da sert maddeler üzerinde çalışmak için küçük adımlı, yumuşak maddeler ve kaba işleme sırasında büyük adımlı olanlar seçilmelidir. Hobi amaçlı ağaç oyma ve ahşap şekillendirme için küçük eğe seti kullanımı uygundur. Çeşitli alanlarda kullanıma uygun eğe seti ne kadara satılır sorunuza cevap bulmak ve fiyat aralıklarına ulaşmak için Trendyol’a bakabilirsiniz. Eğe seti tavsiyelerini inceleyerek, kendinize ya da sevdiklerinize uygun olan modele ulaşabilir, ihtiyacınıza göre tercih yapabilirsiniz.