"

Ekran Koruyucu

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Ekran Koruyucu

Ekran Koruyucu

Akıllı cihazlarınızı çevresel etkilerden korumak için özel olarak geliştirilen ürünler Trendyol’da sizleri bekliyor. Telefonlar için geliştirilen koruma aksesuarları çok yönlü avantajlar sağlıyor. Temel olarak teknolojik aygıtları dirençli kılma işlevi olan ürünler gelişen teknoloji sayesinde telefonlarınızın daha etkili ve rahat biçimde kullanılmasını da mümkün kılıyor. Marka tasarım uzmanları işlevselliğin yanı sıra görünümün de önemini dikkate alıyor ve sizlere zarif ve kullanışlı modeller sunuyor.

Ekranları koruma amacına hizmet eden aksesuarların markaları, dayanıklılık dereceleri, ana materyalleri, dokuları, kalınlıkları, kullanım alanları, koruyuculuk standartları, çerçeve stilleri ve renkleri modelden modele değişkenlik gösteriyor. Bu sebeple satın alımda dikkat etmeniz gereken belli hususlar bulunuyor. Marka, model ve özelliklere göre ekran koruyucu fiyatları da çeşitlilik arz ediyor. Trendyol telefon ekipmanlarını inceleyebilir, gereksinimlerinize ve tercihinize uygun olanlar arasından dilediğinizi hemen satın alabilirsiniz.

Koruma Nitelikleri Çeşitlilik Gösteriyor

Telefon ve tablet gibi teknolojik ürünler geçmiş yıllara kıyasla daha kaliteli ve sağlam olacak şekilde üretiliyor. Örneğin Corning Gorilla Glass teknolojisi ekran dayanıklılığı anlamında tüketicileri memnun etmeyi başarıyor. Corning firmasınca geliştirilen Gorilla Glass dayanıklı bir tür cam tabaka olmakla birlikte, belli ölçüde dayanım vadediyor, kullanıcı ek materyallere ihtiyaç duyuyor. Cihazın düşme hızı, yüzey türü, zeminin sertlik derecesi, düşme mesafesi, düşüş açısı ve yönü dayanıklılık üzerinde doğrudan etkili oluyor.

Telefon ve tablet ekranının kırılmasını önleyen ürünler teknolojik cihazların uzun süre sorunsuz biçimde kullanılmasına yardımcı oluyor. Kırılmaz ekran koruyucu çeşitleri gelişen teknoloji sayesinde son derece ince ve şeffaf bir yapı sergiliyor. Dokunmatik ekranın algılama hassasiyetini düşürmeyen ve ekran üzerine takıldığında cihazı kalınlaştırmayan şeffaf cam kılıf ve filmler sayesinde telefonunuzu özgürce kullanabilir, tüm iş ve işlemlerinizi hızlı, etkili biçimde yapabilirsiniz.     

Anti-Glare koruyucular konforu artıran bir filtre ve panel görevi görüyor. UV filtrasyon içerikli seriler güneş ışınlarının ve diğer kaynaklardan yayılan yapay ışıkların negatif etkisini azaltıyor. Parlama önleyici ekran filmleri ışığı yansıtmayan kaplama tabakası görevi görüyor. Böylece ekrana bakıldığında parlama, renk patlaması meydana gelmiyor ve görüntüleme kalitesi düşmüyor. Parlak ekran özellikli cihaz kullanıyorsanız veya güneş altında iyi bir görüntü kalitesi elde etmek isteyenlerdenseniz bu modelleri inceleyebilirsiniz.

Konfor ve İşlevsellik Bir Arada

Konforu etkileyen önemli bir husus da koruma filmlerinin kalınlığı, dokusu, uygulama kolaylığı, hassasiyet derecesi oluyor. Kalın materyalin kaliteyi, sağlamlığı ve direnci belirlemediğini belirtmek gerekiyor. Örneğin nano teknolojili ultra ince ekran koruyucular düşük mm değerinde olmasına karşın üst düzey performans gösteriyor. Yüksek koruyuculuk özellikli görünmez tam kaplama beraberinde iyi derece dokunmatik hassasiyet getiriyor. Telefonun mevcut dokunmatik algısına negatif etki etmeyen ürünler tıpkı ekranda film yokmuş gibi işlemlerinizi gerçekleştirmenize olanak tanıyor.

Leke tutmayan koruma filmleri sayesinde ekran üzerinde parmak izi oluşmuyor, makyaj izi kalmıyor. Böylece cihaz temiz görünüyor. Toz ve kir tutmaması kılcal çizilmelerin oluşmaması açısından da önem arz ediyor. Oleophobic filmler, askeri düzey korumalı olanlar, kavisli modeller, 9H sertlik standardına sahip olanlar en fazla tercih edilenlerden oluyor. Oleophobic ekran koruma ürünleri parmak izini çok fazla göstermemesi bir yana yağ tutmaması ile de ilgi çekiyor.

Fark edilmez tasarımın bir belirleyeni de ekran koruyucu jel, film ve jelatinleri yüzeye doğru biçimde uygulamaktan geçiyor. Kendiniz uygulayacaksanız kolay takılıp çıkarılabilen koruyuculara yönelebilirsiniz. Hem zamana hem de çeşitli dış etkilere maruz kalınması sebebi ile koruyucuların kenarları açılabiliyor, herhangi bir alanında kabarma meydana gelebiliyor. Bu da filmi kısa süre kullanmış olmanıza rağmen yenisi ile değiştirmenizle sonuçlanabiliyor. Uzun süre rahat kullanımı önceliyorsanız hava kabarcığı yapmayan ekran koruma filmlerini düşünebilirsiniz.

Ekstra Koruma Sağlayan Modeller

Ekranın düşme ve çarpma gibi olumsuz durumlara belli oranda direnç gösterebilmesi için maddi ve manevi değeri olan cihazları harici ekipmanlarda koruma altına almak gerekiyor. Kullanıcıların ekstra koruma talepleri çerçevesinde geliştirilen modeller hem düşük dayanıklılık seviyesindeki ürünleri hem de yüksek koruma standardına sahip olanları daha da korunaklı hale getiriyor. Koruma dereceleri ise film, kılıf, jelatin ve jellerin niteliklerine göre belirleniyor.

Yüksek koruma sağlayan modellerden standart koruma özellikli olanlara değin geniş bir liste sizlere sunuluyor. Kullanılan malzeme ve materyale uygulanan işlemler koruyuculuk üzerinde doğrudan etkili oluyor. Nano ekran koruyucu çeşitleri yaygın biçimde tercih edilenler arasında yer alıyor. Yanınızda taşıdığınız akıllı cihazlarınızın düşme ve kırılma riski yüksekse veya tam koruma sağlamak istiyorsanız ultra güçlü modelleri inceleyebilirsiniz. Bu seriler outdoor spor aktiviteleri ile ilgilenenler için de avantajlı bir yapı sergiliyor.

Askeri standartlarda koruma vadeden filmler darbeleri iyi derecede absorbe edebiliyor. Son teknoloji ile imal edilen plastik cam koruyucular ergonomik yapı ile sağlamlığı bir arada sunuyor. Ekran koruyucu cam filmler ince ama dayanıklı olmaları dolayısı ile rağbet görüyor. Ekstra güçlü cam koruyucular majör boyutlu darbelerde kırılarak düşme ve çarpmanın etkisini emiyor. Böylece telefon koruma altına alınmış oluyor. Kırılan cam film telefon ekranına zarar vermiyor, kolaylıkla ekrandan sökülebiliyor.

Darbe Dayanımına Karşı Üst Düzey Koruma

Savunma sanayinde ve havacılıkta kullanılan IPG kaplamadan imal edilen ekran koruma ürünleri de kullanıcılara sunuluyor. Nano teknolojili IPG görünmez koruyucu çeşitleri poliüretan materyalden besleniyor. Poliüretan filmler üstün koruma dışında ışık filtrasyonu, leke önleme, yüksek dokunmatik hassasiyet gibi nitelikleri de bünyesinde barındırıyor. Islak uygulama gerektiren IPG koruyucu filmler cihaz üzerindeki küçük ve orta dereceli aşınma izlerini doldurarak çizik görünürlüğünü yüksek oranda önlüyor.

9h sertlik standardındaki modeller gerek kılcal gerekse viral çizilmeleri önleme başarısı ile öne çıkıyor. Örneğin 8-9h sertlik derecesi bıçak ve anahtarlık gibi sivri bölgeleri bulunan nesnelerin cihazını zedelemesini önlüyor. Keskin objelerin sert temaslarında dahi çizilme meydana gelmemesi neticesinde kullanıcı telefonu ve anahtarlığı aynı yerde güvenle muhafaza edebiliyor. Çizilmez serilerin başarısı koruma özelliklerine bağlı olduğundan, satın alımda filmlerin sertlik değerini dikkate almak fayda sağlıyor.

Telefonunuzun Koruma Bölgelerini Siz Belirleyin

Kullanıcılar için önemi olan bir diğer unsur da filmlerin koruma bölgeleri oluyor. Farklı ekran tipleri için çeşitli kalıplarda modeller üretiliyor. Kıvrımlı kenarlı telefonların yaygınlık kazanması ile birlikte, eğimli ekran temperli cam telefon ekran koruyucu çeşitleri daha fazla tercih ediliyor. Sert darbeler neticesinde kırıldığında telefona ve kişiye zarar verecek keskin yüzey dokusu oluşturmayan “Tempered Glass” koruyucular arasından seçim yaparken cihazın kavisli olup olmadığını dikkate almak önem arz ediyor.

Ekran ve kılıf özellikleri 3D, 4D, 5D ve 6D şeklinde terimlerle ifade ediliyor. Bunlar ekranların eğim derecelerini yani kenar kıvrımlarını ve koruma sertliklerini belirtiyor. Son teknoloji ile üretilenler belli avantajları da beraberinde getiriyor. Örneğin 5D, 6D özellikli olanlar sert biçimde kırılsa dahi parçalar etrafa dağılmıyor. Yeni nesil akıllı cihazların çoğunda kıvrımlı ekran teknolojisi yer aldığından 5D cam koruma ya da 2.5D eğimli ekran için koruyucu gibi ibarelere dikkat ederek seçim yapmak gerekiyor.

Kenar ve köşelerin açık olması bu alanların zarar görmesine sebebiyet verebiliyor. Full ekran koruma ürünleri ise geniş bir koruma bölgesi sunuyor. Telefonu gün içesinde cebinizde ya da çantanızda muhafaza ediyorsanız kenarları daha güvenli hale getirmek isteyebilirsiniz. Köşeleri darbe emici nitelikteki filmler ve kılıflar çizilme, tozlanma türevi olası sıkıntıların önlenmesini sağlıyor. Telefon ekranını komple kaplayan ve kenar kısımlarda boşluk bırakmayan modellerin darbe emicilikleri ve tasarımları farklılık gösterebiliyor.

Kamerayı ve Gövdeyi Koruma Altına Alın

Telefonunun ekranını koruma altına almanın yanı sıra kamera sensörünü ve arka kapak alanını da koruyucu filmlerle kaplayabilirsiniz. Geneli itibari ile telefon kasasının masa, konsol gibi sert yüzeylerle temas halinde olması hem gövdenin hem de ana kamera donanımının çizilmeye daha açık hale gelmesine sebep olabiliyor. Film ve kılıf yokluğu dolayısıyla kullanım ve zamana bağlı aşınma, çizilme kaçınılmaz oluyor. Bu noktada devreye telefonların diğer bölgeleri için özel üretilen koruma ekipmanları giriyor.

Ekstra güvenlik önlemi alma niyetindekiler, kılıfların cihazı kalınlaştırdığına veya telefonun kullanımını zorlaştırdığına kanaat edenler tercihini ön-arka kapak koruma filmlerinden yana yapabiliyor. Ekran ve gövdeye uygulanabilir filmlerle telefon kılıfları birlikte kullanıldığında, kullanıcı tercihen kılıfı çıkardığında cihaz korunmaya devam ediyor. Telefonunun kendine özgü tasarımını sergilemek isteyenler de arka kapak koruma filmlerini tercih ediyor. Şeffaf koruyucuları takarak bir yandan cihazı daha dayanıklı kılarken diğer yandan markanın özel tasarımını görünür kılabilirsiniz.  

Çeşitleri giderek artan kamera koruyucu filmler, söz konusu donanımın çizilmesinin önüne geçiyor. Kimi sensörler gövde içerisinde yer alırken kimi modellerde kamera lensi gövdeden dışa doğru çıkıntılı olabiliyor. Telefonun arka bölgesinde yer alan ana kamera için üretilen sensör koruma aksesuarları bu yönlü problemleri bertaraf ediyor. Lens üzerine takılan filmler kamera çözünürlüğünü olumsuz etkilemiyor böylece kaliteli fotoğraflar çekmeniz ve video kayıtları almanız mümkün oluyor.

Ekran Koruyucuların Kullanım Alanları

Ekranları çevresel faktörlere karşı daha dirençli kılan ürünler yalnızca akıllı telefonlar ile sınırlı kalmıyor. Saatler için koruma filmleri ve tabletler için koruma ürünleri bulmak da mümkün oluyor. Tablet kırılmaz ekran koruyucu çeşitleri, geniş ekranlı olması dolayısıyla darbelere daha açık olan bu cihazların zarar görmesini önlüyor. Hem standart hem de kalemle kullanıma uygun tablet koruyucular kullanıma bağlı aşınma oluşumunu ortadan kaldırıyor, dokunmatik duyarlılığın yüksek olması kullanım performansına olumlu yansıyor.

Saatler için jelatin kaplama filmler üretilmesi özellikle akıllı saat kullanıcılarını memnun ediyor. Bilekte kullanılan saatler gün içerisinde çeşitli darbelere maruz kalabiliyor. Şiddetli çarpma meydana gelmese dahi parmakla kontrol sırasında ve sert yüzeylere temas neticesinde çizilme ve aşınmalar oluşabiliyor. Saat koruma jelatinleri bunları önleyerek giyilebilir aksesuarınızı uzun süre keyifle kullanmanızı sağlıyor. Kavisli, pürüzsüz yüzey tasarımlı, yüksek darbe dirençli, ultra ince vb. özelliklere sahip modeller bulunabiliyor.

360 derece koruma sağlayan bütünleşik camlı seriler akıllı saatin modeline de bağlı olmak kaydıyla, ekranı tamamı ile kaplıyor. Kavisli kenar ve köşelerin çizilmesi böylece önleniyor. Yuvarlatılmış kenarlı modeller yan alanları daha güvenli hale getiriyor, darbeyi dağıtarak direnci artırıyor. Saatlerin yan düğmeleri için koruma sticker’ları da üretiliyor. Farklı renk, desen ve temadan beslenen saat tuşu kaplamaları daha rahat ve özgür bir kullanım alanı sunuyor.

Satın Alıma Dair Öneriler

Ekran koruyucu markaları tüketici beklentilerini ve teknoloji gereksinimlerini esas alarak üretimlerini gerçekleştiriyor. Yaygın olarak cam, plastik ve silikon gibi materyallerden üretilen modeller standart, iyi ya da ekstra güçlü koruma sunabiliyor, farklı kalınlıklarda olabiliyor ve ürünlerin dokunmatik hassasiyetleri birbirinden farklı olabiliyor. Uygun fiyat performans ekran koruma ürünleri de üstün dayanım öncelikli olanlar da satışa sunuluyor. Üretici, satıcı ve dağıtıcı firmalar sezona ya da talebe göre özel fırsatlar ve kampanyalar yapabiliyor. Seçim aşamasında beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak modele yönelmeniz daha konforlu ve güvenli hissetmenizi sağlıyor.

Ürün tercihinde ilkin marka ve model uyumluluğunu incelemeniz gerekiyor. Bunun için ekran ya da arka kapak boyutunu göz önünde bulundurmanız yeterli olmuyor. Birebir uyumluluk içermeyen koruyucular istenilen etkiyi sağlamayabiliyor. Örneğin telefonların ekran boyutu aynı olsa dahi ön kamera yeri, ana kamera biçimi ve konumu, kenar yapısı farklılık gösterebiliyor. Kıvrımlı ekrana sahip telefonları bu tasarım için özel üretilen kavisli koruma filmleri ile kullanmak gerekiyor. Aynı durum tabletler için de geçerli oluyor.

Oval, kare ve dikdörtgen gibi şekillerde olabilen saat koruma ürünlerini de model üzerinden seçmek gerekiyor. Özellikle 360 derece tam kaplamalı modellerin saatlerin düğmeleri de dahil her bir birimine kolay biçimde oturması gerekiyor. Kılıfın kolay takılıp çıkarılabilmesi fakat aynı zamanda kendiliğinden çıkıp düşmemesi için birebir uyumluluk şart oluyor. Akıllı telefon, tablet ve saatlerde yanlış film kullanmak ekranın dokunmatik performansını kötü etkileme riskini taşıyor.

Likit Koruyucular da Rağbet Görüyor

Ekran koruyucu jelatin çeşitleri ile sıvı ekran koruyucular bazı yönlerden birbirinden ayrılıyor olmakla birlikte, iki yöntem de tercih ediliyor. Jel koruyucular cam yüzeye etkili biçimde uygulanabiliyor. Jel; püskürtme, damlatma, sürme gibi usullerde kullanılırken filmler takıp-çıkar esası ile kullanılıyor. Sıvı formüllü olanlar uygulanma sonrası ekran üzerinde ince bir tabaka oluşturuyor. Etkisi yüksek olan likit cam koruyucular üst düzey dayanıklılık sağlıyor. Yeni nesil jel koruyucular cam kasalı telefonların önüne ve arkasına uygulanabiliyor.

Dokunmatik cihazlara ekran üzerinden işlem yapıldığı için bu alanda kullanılacak malzemenin dokunma duyarlılığını negatif etkilememesi bekleniyor. Dokunmatik performansın düşüklüğü etki-tepki süresini yavaşlatabiliyor, işlemleri anlık olarak gerçekleştirmeye engel olabiliyor. Ekranda parmak izi okuyucu gibi yazılım temelli uygulama varsa özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Hızın yanı sıra güvenlik de olumsuz etkilenebiliyor. Likit ya da film olması fark etmeksizin, ekrana uygulandığında cihazın etkili kullanımına katkı sağlayacak yüksek dokunmatik hassasiyetli olanlara yönelmeniz öneriliyor.

Seçim Kadar Doğru Kullanım da Önemli

Kenar ve köşe korumalı kılıflar ve filmler cihaz kasasını daha iyi korumayı amaçlıyor. Bu tür bir ürün arayışındaysanız “Full Body Shield” tam koruma filmlerini ve kılıfları inceleyebilirsiniz. Telefon ve tablet ekran koruyucu çeşitlerinin belli oranda koruma sağladığını, en yüksek koruma sağlayan ürünlerin dahi belli bir kapasitesi olduğunu unutmayın. Ayrıca anti-bakteriyel, su sıçramalarına dayanıklı, anti korozyon özellikli olan ürünler güvenli bir alan yaratıyor olmakla birlikte, bunları uygun dezenfektanlar ile düzenli olarak temizlemeniz öneriliyor.

Jelatinin herhangi bir alanında deformasyon meydana geldiğinde yenisi ile değiştirmeniz önemli oluyor. Kabarma, kenarlardan açılma ya da kırılma meydana geldiğinde ekranı görüntüleme kaliteniz ve dokunmatik hassasiyet verimliliğiniz azalabiliyor. Bununla birlikte koruyuculuk dereceleri etkisini zaman içerisinde kaybeden ürünler cihazı eskisi kadar iyi koruyamayabiliyor. Harici kılıf kullanılmaması durumunda telefon dış etmenlere açık hale geliyor. Belirli bir kullanım süresine sahip telefon koruyucu ürünleri zamanı geldiğinde yenilemeniz de fayda sağlıyor.

Konforunuzu artıracak telefon ekipman ve aksesuarları Trendyol farkı ile geliyor! Geniş ürün yelpazesi üzerinden sizlere ulaşan Trendyol ekran koruyucu film ve kılıf gereksinimlerinizde de sizleri yalnız bırakmıyor. Marka ve model çeşitliliği sayesinde cihazınıza uyumlu ürünleri listeleyebilir ve dilediğiniz özelliklere sahip olanlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Belirlediğiniz kriterlere göre filtreleme ve sıralama yaparak aradığınızı daha kısa sürede bulabilir, sepete ekleyerek güvenli ve hızlı biçimde satın alabilirsiniz.