placeholder
"

Fortnite

" araması için 256 sonuç listeleniyor
Fortnite Damga Mini Figür
HIZLI TESLİMAT
FortniteDamga Mini Figür
(2)
Damga Mini Figür
10 TL
Sepete Git
Fortnite Mini Tekli Figür Cdu W1 63509
FortniteMini Tekli Figür Cdu W1 63509
(5)
Mini Tekli Figür Cdu W1 63509
45 TL
Sepete Git
Fortnite Mini Figür Ve Uçak 63610
KARGO BEDAVA
FortniteMini Figür Ve Uçak 63610
700 TL
Sepete Git

Fortnite

Fortnite

1991 yılında kurulduğunda adı Potomac Computer Systems olan ama 1992 yılında yeniden yapılanmaya giderek adını Epic MegaGames şeklinde değiştirdiğinde tanınırlık kazanan Epic Games, kurucusu Tim Sweeney’nin dehası sayesinde birbirinden başarılı yapımlarla varlığını sürdürmeye devam ediyor. Aynı zamanda Unreal Engine adlı oyun motorunu da geliştiren Epic Games, bugün battle royale türü oyunlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri olan Fortnite oyununa da imza atıyor. Alışılageldik battle royale dinamiklerine, kendine özgü yenilikler katan ve Unreal Engine’ın harikulade görselleriyle âdeta bir animasyon filmine benzeyen yapım, oyun ve teknoloji tutkunları için bir oyundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Zira yapım, kimi zaman ünlü bilgisayar donanımı üreticilerinin ürünlerini ilk sergilediği bir platform olarak da değerlendirilebiliyor, beyaz perdeye yansıyacak filmlerin tanıtım filmlerinin ilk defa adım attığı dijital bir eğlence merkezine de dönüşebiliyor. PC, oyun konsolları ve akıllı cihazlarda oynanabilen Fortnite oyunları popülerliğini uzun yıllar koruyacağa benziyor ama bu popülerliğin neden kaynaklandığının ve nasıl sürdürülebildiğini öğrenmek için Epic Games’in oyunu bugünlere nasıl taşıdığını bilmek yararlı olabiliyor.

Hayatta Kalma Türünden Battle Royale Türüne Uzanan Yolculuk

Epic Games’in, oyun konsollarında yayımlanan seri şekilde çıkan ve üçüncü şahıs kameralı aksiyon oyunları haricinde yapımlar geliştirme planının parçası olan Fortnite PC platformuna özgü bir oyun biçiminde tasarlanıyor ancak gelişmeler, zaman içerisinde farklı fikirler doğuruyor. Epic Games’in 2012 yılında gerçekleşen San Diego Comic Con’da ilk defa tanıttığı ve o yıllarda Unreal Engine 3 ile geliştirmeye başladığı yapım, sonraları Unreal Engine 4 motorunun sağladığı imkânlar değerlendirilerek bu motora taşınıyor. Takip eden yıllarda Epic Games’in dünyanın farklı ülkelerindeki stüdyolarıyla dağıtık şekilde geliştirerek tamamladığı ve Erken Erişim’e 2017 yılının ortalarında çıkardığı yapım, “Save the World” adıyla da tanınıyor. Zira oyunun ilk hâli, bugünkü sürümünden farklı olarak kule savunması ve hayatta kalma mekanikleri üzerine kuruluyor. Yapımın ilk sürümündeki konu ve tema, battle royale versiyonuna göre farklılıklar içeriyor. Save the World sürümünde, dünya nüfusunun büyük kısmının yok olmasına neden olan bir fırtına sonrasında hayatta kalan insanların mücadele etmek zorunda kaldığı zombi benzeri varlıklar, oyunun temelini oluşturuyor. Üçüncü şahıs kamerasıyla oynanan ve oyuncuların, arkadaşlarıyla birlikte deneyimleyebildikleri Save the World, popüler bazı oyunlardan izler taşıyor.

Kaynak toplama, savunma alanı inşa etme, zombi benzeri varlıklarla savaşma, fırtınalara karşı ayakta kalabilme, silah üretme gibi birçok parametrenin boy gösterdiği Save the World, Fortnite ürünleri ve oyuncaklarının geliştirilmesi için de ilham kaynağı oluyor. Oyunda yönetilen karakterler, oyuncuların ödüller kazanarak sonraki bölümlere geçebilmelerini sağlıyor. Ancak 2017 yılına damgasını vuran battle royale türü yapımlar, Epic Games’in Save the World sürümü üzerinde hızlıca değişiklikler yapmasına zemin hazırlıyor. Zira oyun tutkunları, battle royale türüne çok çabuk ısınıyor ve milyonlarca oyuncu, gerek PC gerekse diğer platformlarda bu tür oyunlara zaman ayırıyor. Fortnite Başlangıç Paketi ve Battle Royale modunun hikâyesi de tam burada başlıyor.

Sınırları önceden çizilen ve oyun tutkunları kadar oyun geliştiriciler tarafından da kabul gören battle royale mekaniklerini büyük oranda benimseyen yapım, sayısı 100’e ulaşan oyuncuların tek başlarına ikili ya da dörtlü takımlar hâlinde katılabildikleri bir oyun olarak tanımlanıyor. Her bir oyun turu, oyuncuların Savaş Otobüsü şeklinde isimlendirilen uçan otobüsten paraşütle atlamalarıyla başlıyor. Oyuncular, inecekleri alanı belirleyerek kaynak, silah ve mühimmat toplamaya başlıyor, rakiplerine karşı kendilerini koruyabilecek zırhlara da ulaşabiliyor. Oyuncuların tekli modda tek başlarına, çoklu modda ise takım hâlinde ayakta kalan son kişi/takım olmaları ve zafer elde ederek ödülleri kazanmaları oyundaki temel amaç oluyor. Maçlarda oyuncular şayet tek başlarınaysa, canları tamamen bittiğinde karşılaşmada eleniyor. Ancak takım hâlinde oynayan oyuncuların canları benzer şekilde tamamen bittiğinde takım arkadaşları onları yeniden canlandırabiliyor ve canı biten oyuncular, karşılaşmaya kaldıkları yerden tekrar devam edebiliyor.

Battle royale oyunlarında daralan harita kavramı, bu yapımda da oyun tutkunlarını epey zorluyor. Fırtına yaklaştıkça devasa harita giderek küçülüyor ve fırtınaya yakalanan oyuncuların canı azalıyor. Bu noktada özellikle takım oyunlarında iş birliği büyük önem kazanıyor. Oyuncuların, takım arkadaşlarına mühimmat, sağlık ve benzeri unsurlar konusunda destek olup onları ayakta tutabilmeleri, rakiplere karşı koruma sağlamaları ve benzeri durumlar, oyunda küçük çaplı stratejiler uygulanabilmesine ortam hazırlıyor. Ayrıca oyuna dâhil olanların, takım arkadaşlarıyla sesli iletişim kurup gerçek zamanlı olarak oyun dünyasına katkıda bulunmaları da karşılaşmaların sonunda hangi takımların kazanan olduğunu belirleyebiliyor.

Fortnite Türkiye ve dünyada büyük başarı elde ediyor, yapımın başarısının altında ise diğer battle royale oyunlarından farklı yönleri yatıyor. Save the World sürümünde de bulunan inşa özellikleri, oyunun battle royale versiyonuna damgasını vuruyor. Çevredeki hemen hemen her şeyin yıkılıp ortaya çıkan; taş, metal ve ahşabın inşa amacıyla değerlendirilebilmesi, bölümün gidişatına göre çatı, duvar, rampa ve zeminlerin oluşturulabilmesi, oyuncuların “crafting” elementlerini bir battle royale oyununda tecrübe edebilmelerini sağlıyor. Oynanışı doğrudan doğruya değiştiren bu inşa mekanizması, oyuncuların kendilerini ve takım arkadaşlarını koruyabilmelerine, rakiplerin geçiş alanlarını engellemelerine ve daha pek çok işe yarayabiliyor. Battle royale türüne damgasını vuran ve öncü rol üstlenen diğer yapımların aksine Fortnite fiyat açısından oyuncuların bütçelerini hiçbir şekilde zorlamıyor. Çünkü yapım, Epic Games tarafından tamamen ücretsiz sunuluyor. Yapımda ilerleme katetmek isteyen oyun tutkunları, kendi başlarına veya arkadaşlarıyla düzenli olarak karşılaşmalara katılıyor ve seviyelerini (level) artırabiliyor. Karşılaşmalarda alınan galibiyetler, yalnızca seviyeye yansımıyor aynı zamanda V-Papel şeklinde isimlendirilen oyun içi paraların da kazanılabilmesini mümkün kılıyor.

Yapım Android İşletim Sisteminde Büyük İlgi Görüyor

PC ve oyun konsollarına çıkışının üstünden çok geçmeden mobil platformlarda da yayımlanan oyun, ana platformlardaki oyun deneyiminin bir benzerini akıllı cihazlara getiriyor. Oyun tutkunlarının, kendi başlarına ya da arkadaşlarıyla oynayabilecekleri mobil sürüm, çok fazla arkadaşı olmayanları ise o an çevrim içi olan başka oyuncularla eşleştirerek karşılaşmaya dâhil ediyor. Eşleştirmelerin seviye bazında yapılması, benzeri deneyimlere sahip oyuncuların aynı oyunda omuz omuza vermelerini ya da karşı karşıya gelmelerini sağlıyor. Dengeli bir oyun süreci açısından yapımın bu şekilde dizayn edilmiş olması oyun tutkunlarından alkış alıyor.

Düzenli olarak güncellenen ve güncellemelerle farklı modlara kavuşan yapım, oyuncuları, kimi zaman oyuncu sayılarının kısıtlanmasıyla kimi zamansa belirli silahlar baz alınarak gerçekleştirilen karşılaştırmalara davet ediyor. Karşılaşmaya katılan oyuncular, karşısındaki zarar veremeyecek silahlarla maça başlarken bu aletler, daha çok; taş, metal ve tahta toplanabilmesine katkıda bulunuyor. Akıllı cep telefonları ve tabletleriyle battle royale oyunu oynamak isteyenlerin Savaş Otobüsü’nden atlayıp yere indikten sonra zaman kaybetmeden silah ve mühimmat bulmaları gerekiyor. Rakiplerle teke tek mücadeleye girildiğinde alınan hasarların telafi edilmesi için de sağlık ve zırh gibi unsurların toplanması öneriliyor.

PC ve konsollarda yüz milyonlarca kullanıcı tarafından aktif şekilde oynanan yapım, mobil platformlarda da büyük ilgi görüyor. Battle royale türü oyunlarla zaman geçirmekten hoşlanan 10 milyona yakın oyuncu tarafından akıllı cep telefonu ve tabletlere indirilen yapım, her yeni sezonda oyuncu sayısını katlayarak artırıyor.

Fortnite Gereksinimleri ile PC ve Telefonlara Ter Döktürüyor

Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılarak geliştirilerek görselleriyle büyük beğeni toplayan Fortnite tişört ve benzeri giyim ürünlerinde yer aldıkça bilinirliği de artıyor. Ancak oyundan haberdar olup yapımı bilgisayarında veya akıllı cihazlarında oynamayı planlayanlar, oyunun sistem gereksinimleri karşısında biraz şaşırabiliyor. Zira oyun, eski nesil donanımlı bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda, beklenildiği kadar akıcı çalışmayabiliyor.

Battle royale türü yapımın PC platformuna kurulabilmesi için oyunun hem yazılım hem de donanım noktasındaki gereksinimlerini karşılamak önem arz ediyor. Yalnızca 64-bit destekli işletim sistemlerinde çalışan ve güncel Windows işletim sistemlerine kurulabilen oyunun yüklenebilmesi için Epic Games Store programının indirilmesi şart koşuluyor. Programla kullanılabilecek bir hesabın oluşturulması da gerekiyor.

Donanım cephesinde, minimum sistem gereksinimleri tablosunda düşük konfigürasyonlu bilgisayarlara örnek teşkil edecek çift ya da dört çekirdekli işlemciler, 4 GB sistem belleği ve işlemcilerin üzerinde bulunabilen dâhili grafik işlemcileri sıralanıyor. Ancak bu donanımlar, oyunu düşük çözünürlükte ve düşük grafik detay seviyesinde oynatmaya yetiyor. Yapımın animasyon filmlerden fırlamış gibi duran harikulade grafiklerinin keyfini çıkarmak ve çevrim içi karşılaşmalarda, rakiplere karşı avantajlı olabilmek içinse daha güçlü donanım bileşenlerine sahip bilgisayarlar kullanmak icap ediyor. Dört, altı ve sekiz çekirdekli işlemciler, en az 8 GB sistem belleği ve güçlü sayılabilecek orta segment ekran kartları, oyunun Full HD (1920 x 1080 piksel) çözünürlüğünde, yüksek ve “Epic” grafik ayarlarında oynanabilmesine imkân tanıyor. Oyun, düzenli olarak güncellendiği ve içeriği zenginleştiği için Epic Games, minimum ya da önerilen sistem gereksinimleri tablolarında oyunun ihtiyaç duyduğu alana dair herhangi bir bilgi vermiyor. Fakat her hâlükârda oyun için sabit disklerde ya da SSD’lerde en az 150 GB boş alan ayırmak gerekiyor.

Yapımı akıllı cep telefonu ve tabletlerde oynamak için de oldukça güçlü donanım bileşenlerine sahip cihazlar kullanılması öneriliyor. Android işletim sistemli cihazlar için Epic Games’in paylaştığı örnek yazılım ve donanım bileşenleri Android 8,0 ve üstü işletim sistemi, 64-bit destekli ARM64 işlemci, en az 4 GB RAM, Adreno 530, Mali-G71 MP20, Mali-G72 MP12 ya da daha üstü grafik işlemci şeklinde sıralanıyor. Lakin bu donanım bileşenleri, oyunu, saniyede 60 kare hızında çalıştırmaya yetmeyebiliyor ve bu noktada, Epic Games, oyunun güncel sürümünü 60 fps hızında çalıştırabilecek cep telefonlarının listesini paylaşıyor. Yapımı 90 fps hızında oynamak isteyenler ise yine Epic Games’in önerdiği akıllı cep telefonlarını satın alabiliyor.

Oyun eSpor Turnuvalarında da Oynanıyor

Farklı platformlarda yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan battle royale oyunu, Fortnite Pro-Am etkinliği çerçevesinde düzenlenen turnuvada oynanıyor. 12 Haziran 2018 tarihinde 3000 kişilik seyircinin katılımıyla düzenlenen ilk profesyonel karşılaşma, dünyaca ünlü müzik sanatçılarının ve oyun yayıncılarının da dâhil olmasıyla tarihe geçiyor. Epic Games, oldukça başarılı geçen bu etkinliğin ardından yapımın eSpor kapsamında oynanabilmesi ve para ödüllü karşılaşmalar gerçekleştirilebilmesi için adımlar atıyor. Belirlenen para ödülleri karşılaşmalarda galip olan taraflara ödeniyor ve battle royale alanında bir oyun, eSpor arenalarında fırtınalar estirmeye başlıyor. Epic Games, yapımın daha çok insan tarafından oynanabilmesi ve yapımın, profesyonel seviyedeki oyuncular tarafından benimsenebilmesi için ABD’deki lise ve dengi okullarda, kendisinin finanse ettiği turnuvalar düzenliyor.

Yapımın eSpor turnuvalarına dâhil olmasının yanında internet üzerinden yapılan yayınlarda izlenme sayıları da tahmin edilenden daha yüksek çıkıyor. Teknoloji ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı canlı yayınlar, 1 milyona yakın seyirci tarafından takip ediliyor. Epic Games’in oyunun tanıtımına büyük katkıda bulunan 99 ünlü internet yayıncısının dâhil olduğu battle royale karşılaşması ise 1 milyonun üstünde seyirci tarafından izleniyor. Yapımın Dünya Kupası ve sezon sonu karşılaşmaları da beklenenden çok ilgi görüyor ve 2 milyona yakın oyun meraklısı tarafından saniyesi saniyesine takip ediliyor. İlgili yayının toplam izlenme sayısı da 10 milyona yaklaşıyor. Oyunun kendisinin yanı sıra yayınlarının da çok izlenmesi, yapımın kendine has eğlencesi ve rekabetçi oyun türüne getirdiği yeniliklerden kaynaklanıyor. Katılımcılar arasına ünlü isimler de eklenince izlenme sayıları rekor üstüne rekor kırıyor ve bu rekorlara, ilerleyen yıllarda yenilerinin ekleneceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

Fortnite, dinamik yapısı sayesinde geleneksel çevrim içi çok oyunculu oyunlardan rahatlıkla ayrılıyor. Özellikle gerçek zamanlı gerçekleştirilen etkinlikler, yapımı ayrı bir noktaya taşıyor. Böylesi etkinliklerden biri de anlık izleyici sayısını yaklaşık 15 milyona taşıyan oyun içi canlı konserler oluyor. Oyuncuların, favori müzik sanatçılarını farklı bir şekilde izleme ve sıra dışı bir tecrübe edinmeleri noktasında başarılı iş çıkaran yapım, bu yönüyle de kendine farklı bir rota belirliyor.

Fortnite Oyuncak ve Figürleriyle Koleksiyonerleri Mutlu Ediyor

Dijital oyun dünyasını kasıp kavuran Fortnite market ve mağazalardan satın alınabilen tematik ürünleriyle de adından söz ettiriyor. Dünyanın önde gelen oyuncak üreticileriyle iş birliğine giden Epic Games, oyunun sezonlarına özel figürlerle başta çocuklar olmak üzere battle royale oyunuyla zaman geçiren herkesin takdirini kazanıyor. Ortaya konan figürler, sabit formdaki stantlı ürünler olabildiği gibi eklemleri hareketli, paket içeriğinde silah ve benzeri ekipmanlar da bulunabilen aksiyon figürler şeklinde de sunulabiliyor. Oyunun hayranı olup koleksiyon yapmaya da merak duyan teknoloji ve oyun tutkunu koleksiyonerler, yapımın sezonlarına özel üretilen tekli figürlerden satın alıp koleksiyonlarına ekleyebiliyor. Modellerin sınırlı sayıda üretilmesi ve belirli dönemleri kapsayan ürünler olması, seçilen figürlerin daha da değer kazanmasını ve koleksiyonlara girmeye hak etmesini sağlıyor. Küçüklerin oyun saatlerini renklendirecek mini figürler ise oyundaki karakterlerin şirin birer temsili olarak değerlendiriliyor.

Oyunun dünya çapında büyük yankı uyandırması ve yüz milyonlarca oyuncuya ulaşması, yapıma dair giyim ürünlerinin de geliştirilmesine ortam hazırlıyor. Favori oyunlarından bir sahne, karakter ya da ekipman içeren görsellere sahip giyim ürünlerine merak duyan çocuklar ve gençler Fortnite sweatshirt, tişört, maske gibi ürünlere yönelebiliyor. Hem erkek hem de kadınlar için geliştirilen giyim ürünlerinin renk, beden ve üzerinde taşıdığı görseller değişiklik gösterebiliyor. Giyim ürünlerini, yine aynı oyunun temasına sahip aksesuarlarla tamamlamayı amaçlayanlar Fortnite şapka, saat, anahtarlık gibi ürünleri alışveriş listelerine ekliyor.

Evde kendi başlarına ya da arkadaşlarıyla aksiyon dolu oyun saatleri geçirmeyi hedefleyen çocuklar için de oyunun karakterlerinden ve oynanışından hareketle hazırlanan birçok oyuncak çeşidi bulunuyor. Doğrudan doğruya oyundaki karakterlerin, aksiyon figür benzeri oyuncakları hazırlanabilirken kimi oyuncak üreticileri ise oyunun battle royale dünyasında fark yaratan en temel özelliği olan inşa mekanizmasından ilham alarak kapsamlı oyun setleri üreterek çocukların beğenisine sunabiliyor. Kurulduktan sonra âdeta oyundan birer sahneyi içeren oyun setlerinde, yalnızca inşa araçları ve ekipmanları değil oyundaki karakterler de yer alabiliyor.

Siz de battle royale türü oyunlara ilgi duyuyor, bu oyunlarla ilgili ürünleri edinmek istiyorsanız, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarının imzasını taşıyan Fortnite ürünlerini inceleyebilir, dilediğiniz çözümü Trendyol’un avantajlı fiyatları ile satın alabilirsiniz.