"

French Press

" araması için 3459 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

French Press

French Press

En yaygın kahve yapma yöntemlerinden biri olan french press, yüksek aroma sağlayan sistemi ile büyük ilgi görüyor. Kahve pompası, Fransız press ya da kahve presi gibi isimler de verilen bu özel kahve demleme yöntemi, pratik olması, az yer kaplaması ve kolay kullanımı ile tercih ediliyor. Cam french press ürünleri kahve demlemenin yanı sıra özel bitki çayları hazırlama ve süt köpürtme gibi işlemler için de kullanılabiliyor. En kolay kahve yapma yöntemi olan french press parçaları arasında elektrikli ya da elektronik kısım bulunmadığı için kolayca yıkanabiliyor, bulaşık makinesine konulabiliyor. Filtre kahve presi, kahve makinelerindeki özel filtre mekanizmalarına sahip olmadığı için aroma ve yağlar daha iyi nüfus ediyor ve tiryakiler için daha lezzetli kahveler ortaya çıkıyor.

French press hediyelik olarak kahve tutkunlarına verilebildiği gibi, farklı boyutlardaki modelleriyle ev ve kafelerde de sıklıkla kullanılıyor. Farklı markaların farklı özelliklere sahip modelleri Trendyol aracılığıyla incelenebiliyor ve kolayca satın alınabiliyor. Filtre kahve demliği fiyatları markasına, biçimine, kullanılan malzemeye ve büyüklüğüne göre değişebiliyor. Cam french press ürünleri leziz kahveler demlemeyi kolaylaştırırken, dış kısımlarında metal, plastik, bambu gibi malzemeler bulunabiliyor. Metal french press seçenekleri işlevsellikleri ile yaygın biçimde tercih edilirken, plastik modeller daha ucuza alıcı bulabiliyor. Bambu gibi özel malzemelerden yapılan french press demlik ürünleri ise daha şık bir görünüm sunuyor. Çelik french press ürünlerinden kahve demleme makinesi çeşitlerine pek çok ürün Trendyol güvencesiyle satın alınabiliyor. French press termos modellerinden filtre kahve demleme seti ürünlerine geniş bir ürün yelpazesi bulunan Trendyol, indirim ve kampanya dönemlerinde çok uygun satın alma koşulları sağlıyor.

French Press Nasıl Kullanılıyor?

Filtre kahve demliği çeşitleri arasında en sevilen ve tercih edilen türlerden biri olan french press, basit ve pratik bir demleme sistemi ile çalışıyor. French press camı içine kahve ve sıcak su konulması yeterli oluyor ve ardından 3-4 dakika beklenerek kahvenin demlenmesi sağlanıyor. Pompalı filtre düzeneği sayesinde kahve partiküllerinin süzülmesine imkân veren sistemde, suyun çok kaynar olmaması büyük önem taşıyor. Tıpkı Türk kahvesinde olduğu gibi kahve kaynadığında ortaya acı bir tat çıktığından, 90-95 derece arası bir sıcaklık kahve demlemek için ideal su ısısını veriyor. Filtre kahve aleti içindeki kahve demlendikten sonra pompalı filtre aşağı doğru itiliyor ve kahve hazır hale geliyor.

Aynı sistemle bu aletleri bitki çayı presi olarak kullanmak, bitki çaylarını kolayca demlemek de mümkün olabiliyor. Filtre sistemi sayesinde bitki parçaları demliğin alt kısmında kalıyor ve bitki çayları süzülmüş olarak servis edilebiliyor. Bitki çayı presi olarak kullanıldığında bekleme süresi çayı yapılan bitkiye göre değişiyor. Kimi bitkiler birkaç dakikada demlenirken, bazılarının daha uzun süre beklemesi gerekebiliyor. French press camı içine süt konulduğunda ise süt köpürtme işlevini yerine getiriyor. Latte, cappucino gibi kahveleri hazırlarken ihtiyaç duyulan köpüklü sütü elde etmek için french press süzgeci birkaç kez pompalanıyor. Başka içecekleri karıştırmak için de pratik bir yol olan french press süzgeci, özellikle smoothie hazırlamaya yardımcı oluyor.

Kahve demleme makinesi türüne göre kahve çekirdeklerinin öğütülme biçimi değiştiğinden french press ürünlerinde az öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılıyor. Bıçaklı kahve değirmenleri ile öğütülmüş kahve çekirdekleri istenen boyutta ve eşit büyüklükte olmadığı için bu yöntemle kahve yapmaya uygun olmuyor. İstenen kahve lezzetine ulaşmayı engelleyen bu duruma karşı, kahve değirmeni ile öğütülmüş ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Kahve yaparken ürünün daha taze olması ve aromasını güçlü olması için ev tipi bir kahve değirmeni kullanılması ve demlemede taze çekilmiş kahve kullanılması öneriliyor.

French Press Türleri ve Özellikleri

Kahvenin aromasını yoğun biçimde hissetmek isteyen doğal kahve tutkunları, farklı kahve türleri arasındaki nüansları kaliteli french press ürünleri ile daha rahat keşfedebiliyor. French press 500 ml ya da daha küçük versiyonları sunum açısından estetik bir seçenek olarak büyük ilgi görüyor. Özellikle bambu ya da çelik french press ürünleri daha şık ve ışıltılı bir görünüm sağlıyor. Çoğunlukla camdan yapılan filtre kahve demleme aparatı dışındaki bölümler için metal, sert plastik, bambu, silikon gibi lezzeti olumsuz etkilemeyen kaliteli malzemeler kullanılıyor.

Çağdaş tarzı ve göze hoş gelen sunumu ile büyük beğeni toplayan french press seti seçenekleri, tercihe göre farklı boy ve aparat opsiyonları sunuyor. French press 1 lt kapasiteli büyük boy seçenekler, çok sayıda kişinin tek seferde kahve demleme olanağı sağlıyor. French press 800 ml ya da french press 500 ml kapasiteli modeller de tek seferde birden fazla kahve demleme imkânı sunuyor. Büyük french press aletlerinin yanında tek kişilik küçük versiyonları da bulunan bu özel alet, hem görsel, hem işlevsel açıdan farklı zevk ve beğenilere hitap ediyor. Isıyı bir süre koruyacak biçimde tasarlanan ve kahvenin aromasını daha hissedilir kılan filtre kahve aleti çeşitlerinin bitki çayları için de farklı versiyonları bulunabiliyor. İnce uzun versiyonların yanı sıra büyük ve daha tombul formlu modeller de daha çok kişiye kahve ya da çay yapabilmek için tercih ediliyor. Bitki çayları demlenirken de, tıpkı kahve demler gibi, sıcak su çayın üzerine konuluyor ve demlendikten sonra filtre yardımıyla süzülüyor. French press termos özellikli olduğunda kahveyi demlemekle kalmıyor, uzun bir süre sıcak kalmasını da sağlıyor.

Kahve demleme seçeneklerinin her biri farklı yöntem ve lezzetler sunduğu için en doğru araç ve yöntemi bulmak kişinin kendi damak tadına kalıyor. Büyük french press ürünlerinin yanı sıra mocca pot, espresso demliği, İtalyan cezvesi ve daha pek çok ocak üstü kullanılabilir model de bulunuyor. V60 kahve demleme seti ise özel yöntemi ile farklı lezzet arayanların ilk tercihleri arasında bulunuyor. Bu yöntemde kahve ile suyun her noktada buluşmasını sağlayan spiralli yapı aromanın daha güçlü biçimde açığa çıkmasını sağlıyor. V60 kahve demleme seti, tercihe göre 1 ya da 4 kupa arasında kahve yapmaya olanak tanıyor. Ayrıca Chemex, Syfon, Dripper, Hario V60, Wave 185 gibi pek çok kahve demleme aracı da 3. nesil kahve demleme ekipmanları arasında yerini alıyor. Daha aromatik lezzetler elde etmeye yarayan 3.nesil kahve demleme ekipmanları, kahve makinelerine oranla daha doğal olmaları nedeniyle tercih ediliyor.

French Press Kullanmanın Avantajları

Küçük boyutları ile rahatlıkla taşınabilen ve istenilen her yere götürülebilen bu özel ürün ile kahve demlemek için sadece sıcak suya ihtiyaç duyuluyor. Seyahatler için daha küçük ve pratik olarak tasarlanan ürünlerde cam demleme bölümü yerine sert plastik tercih ediliyor. Aynı biçimde kamplar, dağ yürüyüşleri gibi doğa aktivitelerinde de kolayca kahve demlemeye yarayan filtre kahve press ürünleri, her ortamda taze kahve imkânı sunuyor. Pikniklerde filtre kahve tadından vazgeçmek istemeyenler sadece sıcak su yardımıyla aradıkları lezzete kavuşabiliyorlar. Kahve makinelerinin olmadığı geleneksel ofis ortamlarında da, sıcak su kullanılarak herkesin kendi kahvesini demlemesine imkân sağlıyor.

Kahve bitkisinin özelliği gereği 100 dereceyi görünce acılaştığı ve yapısında kimi değişiklikler görüldüğü için kahve çekirdeklerinin tam kaynamaması gerekiyor. Türk kahvesi yaparken de bu nedenle taşmadan cezve taşmadan ocaktan alınıyor. Kimi filtre kahve makinelerinde sıcaklık ayarı yapılamadığından istenen lezzete ulaşılamayabiliyor. Filtre kahve presi kullanıcılara istenen sıcaklıkta su kullanma olanağı tanıdığı için tercih ediliyor. Sayısız kahve demleme ekipmanı modeli içinde en pratik yöntem olan filtre kahve press ürünleri çok daha lezzetli ve aromatik kahveler yapmayı mümkün kılıyor. Fazla kaynama ve haşlama gibi sorunların yaşanmadığı french press demlik modellerinde ekstra kağıt filtre kullanma mecburiyeti de olmuyor. Kahve çekirdeğinin içindeki yararlı maddeler ile antioksidanların daha yoğun biçimde açığa çıkmasını sağlayan french press filtresi ve diğer parçaları ile kusursuz bir demleme deneyimi sunuyor. Kahve tiryakileri özel bir kahve denemek istediklerinde ya da yoğun aroma lezzeti aradıklarında tercihleri ekstra filtre içeren kahve makineleri değil, french press filtresi oluyor.

Fransız press ile kahve demlerken öğütülmüş kahve çekirdeği miktarı, su miktarı ile ısısı ve demlenme süresi kolayca ayarlanabiliyor. Kişisel tercihe göre sert ya da yumuşak kahve demlemek mümkün olabiliyor. Diğer kahve demleme ekipmanı türlerine göre daha güçlü bir lezzet, aroma ve tat sunan bu özel yöntem, pratik kullanım ve temizleme özellikleriyle de göz dolduruyor. Çoğunlukla iki temel parçadan oluşan french press seti kolayca yıkanabiliyor, dezenfekte edilebiliyor. Söküp takması oldukça pratik olan french press parçaları, işlevsel bir kullanıma olanak tanıyor. Ana malzemesi cam ve çelik olduğu için kahvenin tadını bozmayan ve sağlıklı bir kullanım sunan bu özel kahve demleme aletleri, uzun ömürlü bir kullanıma imkân veriyor.

İyi Bir Kahve Demleme Yolları

French press satın al diyenleri dinleyerek, bu özel aleti alanların iyi bir kahvenin nasıl demleneceği konusunda bilgi sahibi olması tavsiye ediliyor. Kullanılan french press 1 lt kapasiteli büyük bir model olabildiği gibi, tek fincanlık küçük bir ürün de olabiliyor. Bu özel aletin büyüklüğünden öte hangi malzemelerden üretildiği önem taşıyor. Cam hazne ve çelik filtre mekanizmasına sahip olanlar en yaygın modeller olarak öne çıkıyor. Tamamen paslanmaz çelikten imal edilen metal french press ürünleri de kusursuz sonuçlar veriyor. French press 800 ml, 500 ml ya da daha küçük kapasitelerde olabildiğinden konulacak öğütülmüş kahve miktarının da ona göre belirlenmesi gerekiyor. Daha iyi sonuçlar alabilmek için kaynamış suyu hemen değil, yarım dakika kadar beklettikten sonra cam hazneye koymak gerekiyor. Demleme işlemi öncesinde cam haznenin sıcak sudan geçirilmesi de daha iyi bir demleme için tavsiye edilen adımlar arasında yer alıyor. Kahve demlenip fincanlara aktarıldıktan sonra içine tercihe göre biraz süt ya da şeker konulabiliyor.

En yaygın kahve demleme yöntemleri arasında yer alan bu ürünlerle soğuk kahve yapmak da mümkün oluyor. French press cold brew yapmak için suyun iki saat süreyle dolapta bekletilmesi gerekiyor. İyice soğuyan su, kahve ile birlikte kahve demleme aparatı haznesine konuyor ve gece yatmadan önce yeniden dolaba yerleştiriliyor. 10 saat sonra dolaptan çıkarılan kahve, french press cold brew olarak içmeye hazır hale geliyor. Bu kahvenin içine tercihe göre süt ya da şeker konulabiliyor. Soğuk kahve demleme ekipmanları arasında Cold Drip ve Hario Mizudashi gibi profesyonel yöntemler yer alıyor. Soğuk kahve demleme ekipmanları olarak geçmese de french press ile hatta paslanmaz çelik bir kapla da cold brew kahve yapılabiliyor. Asidik içeriği düşük olan cold brew kahve, güçlü antioksidan özelliği ile büyük ilgi görüyor.

Kahveden vazgeçemeyen ancak kafeini istemeyenler için kafeinsiz kahve seçenekleri olduğu gibi, demleme esnasında kafeini azaltmak da mümkün olabiliyor. Klasik kahve lezzetini koruyan kafeinsiz bir kahve french press aracılığıyla kolayca yapılabiliyor. Cam haznenin dibine öğütülmüş kahve partiküllerini koyduktan sonra üzerini kapatacak kadar su ekleniyor ve bir süre bekleniyor. Kısa süre sonra filtre kullanılarak kahve partikülleri hapsedilerek su dökülüyor. Kafeinin suda çözünürlüğü çok daha yüksek olduğu için ilk kısa demlemede kafein miktarı ciddi oranda uzaklaştırılmış oluyor. Bu ilk işlemden sonra filtre kahve klasik yöntemle demleniyor ve kafein miktarı çok daha az olan kahve kolayca elde edilmiş oluyor. Tüm kahvelerde olduğu gibi kafeinsiz kahveye de tercihe göre süt ve şeker konulabiliyor.

French Press Modelleri ve Fiyatları

20. yüzyılın başından bu yana kullanılan ve en yaygın kahve demleme araçlarından biri olan french press hediyelik olarak da, günlük kullanım için de sıklıkla tercih ediliyor. Kahvenin doğal aromasını başarılı biçimde açığa çıkaran demleme yöntemi sayesinde kahve tutkunlarının en sevdiği demleme yöntemleri arasında yer alan bu özel alet için filtre kağıdına, kapsüllere, elektriğe gerek olmadığı için sadece su ve kahve yeterli oluyor. Kahve yağını filtrelemediği için daha lezzetli tatlar oluşturan bu yöntem için sayısız kaliteli french press alternatifinden birini seçmek yeterli oluyor.

Filtre kahve demleme seti olarak oldukça basit bir mekanizma sunan bu özel alet, farklı büyüklüklerdeki cam bir hazne, bu haznenin içine oturtulduğu kulp sistemi ve kahve partiküllerini süzen filtre mekanizmasından oluşuyor. Genellikle ince ve şık bir cam hazne kullanılırken, kulp mekanizması farklı seçenekler sunuyor. Sert plastik malzemeden üretilen modellerde siyah ya da farklı bir renk seçeneği tercih edilebiliyor. Kullanılan plastiğin kalitesine göre ürünün kullanım ömrü ve kalitesi de değişkenlik gösterebiliyor. Plastik dışında metal, özellikle de paslanmaz çelik sıklıkla kullanılıyor. Parlak metal rengi, cam dokusu ile kusursuz bir uyum yakalayarak, oldukça estetik ürünler ortaya çıkarılıyor. Ayrıca tüm parçaların paslanmaz çelikten üretildiği modeller de bulunuyor. Filtre mekanizması ise bir pompa sistemi ve ucundaki çelik filtreden oluşuyor. Kaliteli olmayan ürünlerde bu kısım plastik ya da benzeri dayanıksız malzemelerden yapıldığı için kısa sürede aşınma ve işlevsizleşme sorunları görülebiliyor. Çelik filtre mekanizmalar ise pompa ve süzme işlemini kusursuz biçimde yerine getirerek, ideal lezzetlerin oluşmasına yardımcı oluyor. Soğumayı önleyen kapak sistemi de mekanizmayı tamamlıyor. Farklı renk seçenekleri, desenler, eğlenceli motifler, bambu gibi dokular da bu şık aletlerde kullanılan estetik unsurlar arasında yerini alıyor. French press fiyatları tüm bu özelliklere ve boyutlara göre değişkenlik gösteriyor. Ünlü kahve markalarının ürünleri daha farklı fiyatlarla kullanıcılara ulaşırken, herkesin erişebileceği oldukça uygun fiyatlı ürünler de bulunabiliyor. Diğer filtre kahve demleme yöntemlerine oranla en ucuz ve en erişilebilir yöntem olan french press, Trendyol’da sayısız ürün arasından seçilebiliyor. Kullanılan malzeme, fiyat, kapasite ve diğer özelliklere bakılarak ihtiyaca en uygun ürün belirleniyor ve Trendyol’un avantajlı fiyatlarıyla kolayca satın alınabiliyor. Dönemsel indirim ve kampanyalarla daha makul fiyat düzeyleri söz konusu olabilirken, ünlü markaların yüksek kaliteli ürünleri için de bu özel kampanyalarla kaçırılmayacak cazip fırsatlar sunulabiliyor. Trendyol outlet ürün kategorisinde ise herkesin bütçesine ve beğenisine uygun özel ürünler arasından seçim yapılabiliyor.