placeholder
"

Pasta Mumu

" araması için 19975 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pasta Mumu

Pasta Mumu

Mum, tarihin çoğu evresinde kendine yer edinmiş olan bir nesnedir. Aydınlatma amaçlı olarak kullanılmasının yanında dini törenlerde de kullanılmıştır. Elbette günümüzdeki yaygın hali ile kutlamalarda da kullanılır. Mum, Antik Çağ'da bulunmuştur. Çağının ilk buluşları arasında yer almaktadır. Çeşitli kaynaklara göre Mısır ve Girit'te icat edildiği söylenir. Mum, icat edildiği ilk günden beri belirli değişikliklere uğramıştır. Zamanla, günlük hayatta kazandığı işlevsellik de bu değişiklikler sayesinde farklı bir anlam kazanmaya başlamıştır.

Tarihteki kayıtlara göre, 1292 yılında Paris'te 71 adet mum yapımı ile geçimini sağlayan kişi vardı. Mum, o dönemlerde çok fazla tercih edilen bir aydınlatma aracı idi. 1820'lerde Michel-Eugene Chevreul isimli bir bilim insanı, keşfettiği stearin isimli bir madde ile daha kaliteli mumlar üretmeye başlamış. Böylece mumun kullanım alanı genişlemiş. 1834 yılında ise Joseph Morgan ismindeki bir mucit, kalıp halinde mum üretimini sağlayan bir makine geliştirmiş. Mum üretiminin günümüzdeki temelini oluşturmuş. Bu sayede mum, artık çok daha kolay bir şekilde üretilmeye başlamış. Bu üretim hızı sayesinde de herkesin daha rahat ulaşabileceği bir mal haline gelmiş. Elektriğin icat edilmesinden önce mum, gaz lambaları ile beraber kullanılan aydınlatmanın temel yapı taşlarından biriydi. Elektriğin icadından ve kullanımının yaygınlaşmasından sonra, mumun kullanımı da değişmeye başlamış.1879'da ampulün satılmaya başlanması ile mumun aydınlatma amacı ile kullanımında bir azalış olmuş. Aydınlatma amaçlı mum kullanımı tamamen ortadan kalkmasa da belirli bir ölçüde azalmaya başlamış. Mumun yerini ampuller almış. Günümüzde ise mum, parafin ya da donyağı (kuyruk yağı) benzeri yavaş yanan bir maddenin, genellikle malzemesi pamuk olan bir fitilin üzerine döküldükten sonra kalınlaştırılması ile hazırlanıyor. Çoğu zaman karşınıza silindir biçiminde çıksa da çok farklı şekillerde mum modelleri görmeniz de mümkün. Dekoratif amacı ile kullanılan türlü çeşitte farklı mum bulunmaktadır.

Mumun Tarihi

Osmanlı zamanında akşam ve yatsı namazları sırasında kullanılırdı.Mihrabın iki tarafında, sağında ve solunda, bakır bir mumluk bulunurdu. Bu bakır mumluğun üzerinde de iki tane büyük mumluk olurdu. Bu vakitlere özel olarak yakılırdı. Ayrıca Osmanlı döneminde mum, halkın farklı tabakasında farklı malzemelerden kullanılırdı. Saraylarda ve zengin konaklarında balmumu kullanılırdı. Halk tabakasında ise yağ mumu olurdu. Gerekli mumun üretimi için tahsis edilmiş bir mumcu esnafı da vardı. Devlet adına onaylanmamış mum satan esnaf, cezalandırıldı. Mumun kalitesi o dönemde çok önemliydi. Çeşitli aktiviteler ve çeşitli kimseler için farklı mumlar imal edilirdi. Ve bunların denetimi de bizzat devlet tarafından yapılırdı.

Musevilikte ise cuma akşamları, Şabat'ın başlangıcında yapılan Havdalah isimli ritüel esnasında mum yakılır. Budistler ise meditasyon sırasında rahatlamak ve gevşemek için mum kullanır. Hinduizm'de ise mum, ışığın sembolüdür. Işığın sembolü olması ile akıl ve mantık kast edilir. Mumlar, burada dekoratif ya da aydınlatma amacı ile değil, sembolik bir amaç ile kullanılır. İlk olarak Çin'de ortaya çıkan mum güngelleri ise, zamanın belirlenmesi amacı ile kullanılır. Yanmaları çok zor olan mum takvimleri ise tarihin anlaşılmasında kullanılır. Bu takvimler, bir yıl boyunca yanabilen mumlardan oluşur. Tarih de bu sayede kolay bir şekilde anlaşılır.

Mum, romantik yemeklerin vazgeçilmez bir parçası olarak da karşınıza çıkıyor. Masanın ortasında, şamdamın içinde olan mum, yemeğin havasını değiştirebiliyor. Loş ve sıcak bir ışık yayması sayesinde, romantik akşam yemeklerinin vazgeçilmez bir öğesi olarak karşınıza çıkıyor. Farklı renkte farklı şekillerde olması ile de herkesin sevebileceği bir alternatife sahip.

Mumun, pasta mumu olarak doğum günlerinizde ya da özel kutlamalarınızda bulunmasının başlangıcı ise çok eski zamanlara dayanıyor. Pasta mumunun tarihi, dört bin yıl kadar uzun bir süre öncesine dayanıyor. 4000 yıl önce Mısır'daki bir firavunun doğum günü kutlanmış ve bu doğum gününde firavunun pastasının üzerine mumlar konulmuş. Firavun da kutlama yapmak amacı ile bu mumları üfleyerek söndürmüş. Sonra bu çok hoşuna gitmiş ve her yıl bu pasta mumu geleneğini devam ettirmiş. Her yıl pastasının üstünü mumlarla süslemiş ve o mumları üflemiş. Zamanla bu dünyanın her yerinde ilgi ile karşılanmaya başlamış. Kısa bir süre sonra da bu geleneğin bütün dünyaya yayılmasına sebep olmuş. Artık günümüzde doğum günlerinizde sıradan bir eylem haline gelen pasta mumu, tarihi olarak aslında çok eskilere dayanıyor. Pasta mumu dört bin yıllık bir geleneğe sahip. Geçmişten günümüze taşınmış bir ürün. Artık her evde her yaştan kişi tarafından kullanılan bir kutlama ögesi.

Mumun Kullanım Alanları

Mum genellikle aydınlatmada, dini törenlerde ve özel kutlamalarda kullanılır. Bu genel kullanımının dışında bazı mumlar ise böceklerin def edilmesi amacı ile de kullanılır. Özel malzemeden yapılan bu mumlar, böceklerin kovulmasında etkili olabilmektedir. Mumlar, dini törenlerde de çeşitli anlamlarda kendine yer buluyor. Bazı kişiler ise mumları, şans getirsin diye yakabiliyor. Doğum günü pastalarında dilek dilemek için kullanılan pasta mumu çeşitleri olduğu gibi, günlük hayatın içinde önemli bir olay için şans getirsin diye de mumlar yakılabiliyor. Hediyelik bir eşya olarak da mumlar tercih edilebiliyor. Her renkte mum olduğu için, hediyelik olarak da tercih edilen bir alternatif haline geliyor. Şık ve zarif olmasından dolayı sıklıkla hediye amacı ile satın alınabiliyor.

Günümüzde aydınlatma amaçlı olmasından çok dekoratif amaçlı kullanılan mumlar, kullanım şekli değişse de insanlık tarihinden silinmeyen nadir objelerden biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Dört bin yıldır ise mum, pasta mumu olarak kullanılıyor. Aradan geçen onca zamana rağmen, pasta mumu olarak tarihte varlığını sürdürmeye devam ediyor. Artık doğum günlerinin vazgeçilmez ve en temel ürünü olarak günlük hayatınızda yerini alıyor. Dünyadaki herkes için ortak bir gelenek olan pasta mumu, yıllar sonra bile varlığını korumaya devam edecek gibi duruyor. Pasta mumu, düğün süslemelerinde de kullanılıyor. Özel bir günün kutlanmasında da kullanılıyor. Elbette en çok doğum günü kutlamalarında kullanılıyor.

Pasta Mumu Yapılışı

Pasta mumu fabrikalardaki özel kaplarda yapılmaktadır. Katı haldeki parafin, bir kabın içine konularak kısık ateşte eritilir. Birkaç işlem geçirdikten sonra şekilli kaba konularak istediğiniz şekilde yapılmaktadır. Son olarak da mumun ateşini yaktığınız fitili takılır. Bu fitil genellikle saf pamuktan oluşmaktadır. Bu işlemden sonra pasta mumunun yapılışı son bulmuş olur. Kaplarda yapılması sayesinde, istediğiniz şekilde, istediğiniz boyutta, istediğiniz modelde pasta mumu elde edilmiş olur. Pasta mumunun renkli bir görünüm alması için ise, renklendiriciler kullanılır. Böylece her renkte pasta mumu üretilebilir. Pasta mumu üretimi ilk önce sıcak bir proses ile başlar, daha sonra soğutularak istenilen şekli alması sağlanır. Bu şekilde her çeşitte, farklı modeller ile karşınıza çıkar.

Pasta Mumu Çeşitleri

Tarihi olarak bu kadar geçmişe dayanan pasta mumu, çok fazla çeşitte karşınıza çıkabilir. Pasta mumu müzikli olarak karşınıza çıkabildiği gibi sihirli pasta mumu denilen çok farklı modelleri de bulunuyor. İnce uzun pasta mumları olabildiği gibi daha kalın pasta mumları da var. 1 yaş mumu da günümüzde çocuklarının ilk doğum günlerini kutlamak isteyen anne ve babalar arasında oldukça popüler. Rakamlı pasta mumu da istediğiniz sayıda bulabileceğiniz pasta mumu çeşitleri arasında bulunuyor. Her yaşta her doğum gününde kullanılabilecek pratik ve malzeme halini alıyor. Tek kullanımlık müzikli pasta mumu olduğu gibi kendinden açılan pasta mumu da bulunabiliyor. Her renkte pasta mumu ile de karşılaşabilirsiniz. Siyah pasta mumu olabildiği gibi beyaz pasta mumu da var. Hatta aklınıza gelebilecek her renkte pasta mumuna da sahip olabilirsiniz. Pasta mumu altlığı dahi var. Pasta mumu çeşitleri oldukça geniş bir model skalasında dağılıyor.

Pasta mumu günümüzde, artık sıradan bir gelenek haline gelmiştir. Şu an en çok tercih edilen pasta mumu çeşidi ise maytaplardır. Maytaplar, yanmaları ve sönmeleri arasındaki sürede sundukları görsel şov ile kullanıcıların ilgisini canlı tutmayı sağlıyor. Bu görsel şov sayesinde de en çok satılan pasta mumu çeşitlerinin arasında bulunmayı başarıyor.

Pasta mumu çeşitleri fazlasıyla boldur. İstediğiniz ve hayal ettiğiniz pasta mumunu bulmanız artık hiç de zor değil. Nasıl bir pasta mumu arıyorsanız, onun ile karşılaşmanız yüksek bir ihtimaldir. Eğer çocuğunuzun çok sevdiği bir hayvan varsa, doğum günü için ona o hayvanın şekli ile satılan pasta mumu satın alabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği bir çizgi film karakteri varsa, onun da pasta mumunu bulabilirsiniz. Hatta özel yerlerde, çocuğunuza özel pasta mumu bile yaptırabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü çeşitte pasta mumuna ulaşmanız mümkündür. Kendinden açılan pasta mumu müzikli olduğunda çocukların en çok tercih ettiği modeller arasında yerini alıyor. Yıldız, kalp ya da emoji gibi figürlere sahip pasta mumları da vardır. Bu figürlerin kullanımı ile pastalar farklı bir görünüm almayı başarıyor. Çocukların sevdiği hareketli pasta mumlarını da tercih edebilirsiniz. Renkli ve müzikli gibi farklı çeşitlerde pasta mumu modelleri sayesinde, çocuklarınızın istediği seçeneği bulabilirsiniz. Renklendiriciler kullanılarak pasta mumları çok kolay bir şekilde renklendirilir. Bu sayede her renkte pasta mumu bulmanız da mümkün bir hal alır. Pembeden maviye, kırmızıdan turuncuya, sarıdan laciverte ya da bordodan maviye istediğiniz şekilde tertip edebileceğiniz bir sürü çeşitte pasta mumu bulunmaktadır. Hangi takımı tutuyor olursanız olun, o takıma uygun olarak sıralayabileceğiniz pasta mumu bulabilirsiniz. Bu renk çeşitliliği sayesinde, pastalar da istenilen canlılığa ulaşabilir.

Pastaya konulacak mum adedi, doğum günü çocuğunun yaşı ile orantılı olarak tercih edebilir. Ya da birden fazla kişinin doğum günü kutlaması yapılıyorsa, kişi sayısı kadar mum konulabilir. Bu kullanım amaçlarına uygun olarak pasta mumu paketler halinde de satılmaktadır. 4'lü, 6'lı, 12'li ya da 24'lü gibi çeşitli sayı adetlerinde pasta mumu bulabilirsiniz. Ayrıca kürdana batırılmış pasta mumu çeşitleri de vardır. Bunlarda da aklınıza gelebilecek her türlü farklı modeli bulmanız mümkündür. Kelebekli, baykuşlu, kivili, portakallı, karpuzlu ya da elmalı bir sürü farklı çeşide sahiptir. Bu çeşitlilik sayesinde de aradığınız pasta mumunu bulmanız oldukça kolay bir hale geliyor. Herkesin sevebileceği ve hobilerine uygun olarak bulabileceği bir sürü pasta mumu çeşitleri var. Kendinden açılan pasta mumu, müzikli pasta mumu, simli pasta mumu ya da prensesli pasta mumu gibi birbirinden alakasız çokça çeşidi vardır. Bu şekilde de her yaş grubuna uyabilecek bir yapıya sahip olmaktadır. Her yaşa uygun olarak doğum günü pastalarını süslemek üzere, herkese hitap edebilecek bir pasta mumu vardır.

Farklı uzunluklarda da pasta mumu çeşitleri vardır. Bazı pasta mumu modelleri 7,5 cm olurken, bazı pasta mumları 9 cm olabilmektedir. 14 cm, 15 cm ya da 20 cm olmak üzere, farklı boyutlarda pasta mumu çeşitleri de olduğunu göreceksiniz. İstediğiniz boyutta pasta mumu çeşidini bulabilirsiniz. Çünkü pasta mumu renk ve desen bakımından ne kadar çeşitli olabiliyorsa, uzunluk bakımından da o kadar çok çeşitliliğe sahiptir. Uzun isteyenler için uzun pasta mumu olabildiği gibi kısa isteyenler için kısa pasta mumları da vardır. Böylece, pastanızın şekline uyabilecek ölçüde pasta mumu bulmanız mümkün oluyor. Pastanızın rengi ile de uyumlu pasta mumu bulmanız kolay bir hal alıyor. Uzun ve zarif pasta mumlarının yanında kısa ve şık pasta mumu çeşitleri ile pastalarınızı istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Pasta mumu, sizin tercihinize ve zevkinize bağlı olarak bir sürü çeşidi bünyesinde bulunduruyor. Her yaştan insana hitap eden çok fazla modele sahip olan pasta mumu, herkesin beğenebileceği bir mumu bünyesinde bulundurmayı başarıyor. Akla gelebilecek her türlü motifi üzerinde görebilirsiniz. Ürünleri inceledikçe aklınızda motiflerin çeşitliliği hakkında bilgiler oluşmaya başlayacaktır.

Pasta Mumu Fiyatları

Pasta mumu çeşitleri çok fazla olduğu için pasta mumu fiyatları da onunla orantılı olarak geniş bir yelpazede değişim göstermektedir. Kendinden açılan pasta mumu farklı fiyatta olabileceği gibi müzikli pasta mumu da farklı fiyatta olabilmektedir. Bir sürü markada çok fazla çeşitte, birbirinden değişik desenlerde ve farklı renkte model bulunuyor. Çocuklar için ayrı yetişkinler için ayrı modelleri bünyesinde bulunduruyor. Bu çeşitlilik sayesinde de her cebe uygun alternatifi bulmanız kolay bir hal alıyor. Rakamlı pasta mumu ile de pastalarınızın gün açısından daha önemli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Küçük çocuklarınızın doğum günleri için pastaları bu rakamlı pasta mumu sayesinde çok kolay bir şekilde süsleyebilirsiniz.

İstediğiniz pasta mumu çeşidine Trendyol'dan çok kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz. Trendyol, kullanıcı dostu olmasının ve müşteri memnuniyetine fazlasıyla önem vermesinin yanında, aynı zamanda sunduğu çeşitlilik ile de müşterilerini günden güne mutlu etmeye devam ediyor. Geniş bir yelpazede sunduğu pasta mumu çeşitleri ile Trendyol, aradığınızı kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir yer haline geliyor. Belirli bir kalite standardına sahip ürünleri bünyesinde bulunduruyor. Bundan dolayı da güvenebileceğiniz bir yer olarak karşınıza çıkıyor. Trendyol ürünlerini, türlü markada, belirli bir kalite standardının üzerinde sunuyor. Bu da uygun fiyatta iyi bir kalitede istediğiniz ürüne ulaşmanızı kolaylaştırıyor.

Kısacası, her çeşitte, her renkte ve her desende çeşitleri ile pasta mumu, bu ürünü sevecek olan sizler için geniş bir fiyat aralığı üzerinden karşınıza çıkıyor. Tarzınıza ya da zevkinize uygun olarak seçeceğiniz ürün ile pastalarınızı farklı bir havaya sokacaksınız. Aradığınız pasta mumunu uygun fiyatta bulmanız artık Trendyol'un sunmuş olduğu çeşitlilik sayesinde çok kolay. Çocuğunuz için sevdiği bir çizgi film karakterinden yapılmış pasta mumu bulabileceğiniz gibi, kendiniz için de sevdiğiniz bir film karakterinden yapılmış pasta mumu bulabileceksiniz. Bu çeşitliliğin doğal sonucu olarak, fiyat anlamında da geniş bir aralıkta bulabileceğiniz bir sürü modele sahip. Aradığınızı istediğiniz fiyata bulmanız da böylece hiç de zor olmuyor.

Ürünleri incelediğinizde göreceksiniz ki pasta mumu fiyatları çok geniş bir skalada dağılıyor. Bu alternatifler arasında türlü renk ve desende pasta mumu göreceksiniz. Her boyutta olabilen pasta mumları ile karşılaşacaksınız. Bu çeşitliliğin sonucu olarak da her fiyatta pasta mumu bulabileceğinizi fark edeceksiniz.