"

Saksılık

" araması için 8148 sonuç listeleniyor

Dekoratif ve Kullanışlı Saksılık Modelleri

Sahip olduğumuz hayatı bir kere yaşarız. Bu nedenle gözlerimizi açtığımız her günü daha keyifli kılmak için adımlar atarız. Söz konusu günlük yaşamı daha keyifli ve aydınlık bir hâle getirmenin yolu ise yaşam alanlarını iyileştirmekten geçer. Yaşam alanlarına renk ve canlılık kazandıran şeylerden birisi de dekoratif düzenlemelerdir. Çiçek ve bitkilerin yeniden hayat bulduğu saksılar bulundukları odanın çok daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Ev & mobilya ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan saksılar farklı dekorasyonlara uyum sağlamak üzere geliştirilmiştir. Kullanım alanlarına göre değişebilen şekillere sahip olan ve dayanıklı materyallerden üretilen çiçek saksılığı, bulunduğu her ortamın gözdesi hâline gelir. Bunun yanı sıra saksılığın bitki yetiştirme alanında kullanıcıya sunduğu ergonomik özellikler de bulunur. Sulama esnasında artan fazla sıvı bu ürünün alt bölümünde birikir. Böylece bitkinin fazla miktarda su ile temas ederek zarar görmesi engellenir. Bunun yanı sıra tabakla olarak adlandırılan bu bölüm, sulama esnasında suyun dışarı taşmasına engel olur. Bu sayede bitki ve çiçek yetiştirmek isteyen kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlanır.

Birbirinden Farklı Dekoratif Şekillerde Olan Saksılık Modelleri Nelerdir?

Birbirinden Farklı Dekoratif Şekillerde Olan Saksılık Modelleri Nelerdir?

Bitkilere yeniden hayat veren çiçek saksılığı kullanım alanlarına göre farklı dekoratif şekillerde üretilmiştir. Her dekora uyum sağlayan saksılığın modelleri; oval, dikdörtgen, kare, yuvarlak, ayaklı, köşe, merdiven, bisiklet, duvar, basamaklı, tekli, iki ve üç katlı olarak sıralanır. Geçmişten günümüze en çok tercih edilen saksılık modelleri arasında kare ve yuvarlak olanlar yer alır. Dikdörtgen ve kare saksılık modelleri dar balkon kenarları ya da raflar üzerinde kullanmak için ideal ürünlerdir. Bunun yanı sıra bu ürünler modern ev dekorlarına uyum sağlamayı başarır. Oval ve yuvarlak saksılıklar ise klasik bir tasarıma sahiptir. Bu sayede gelenekselliğin hâkim olduğu salon, balkon ve bahçelerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Günümüzde bahçe mobilyası kategorisinde yer alan saksılar modern bir görünüm sunmak adına farklı dizayn unsurlarına sahiptir. Ayaklı saksılık modelleri balkon ve terasın yanı sıra dekorasyonu desteklemek adına salonda ve oturma odasında da kullanılır. Kaliteli materyallerden üretilen ayaklı saksıların hafif ve kullanışlı yapısı sayesinde yerlerini değiştirmek oldukça kolaydır. Böylece bu ürünleri istediğiniz her alanda kullanabilirsiniz. Ayaklı saksılar, dekoratif olmalarının yanı sıra ergonomik özellikleri ile de ön plana çıkar. Zemine temas etmeyen saksıların nem ve sıvının neden olduğu havasızlık probleminin önüne geçtiği bilinir. Böylece bitkiler herhangi bir zarar görmeden yaşamlarını sürdürebilir.

Yaşam alanlarına girdiği anda fark yaratan saksı türlerinden biri de köşeli olanlardır. Köşe saksılık modelleri duvar ve kapı kenarlarına kısa sürede uyum sağlar. Bu ürünlerin üzerine dilediğiniz saksıyı kolayca yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda nostaljik köşeliği çağrıştıran köşe saksılıklar, bulundukları ortama rustik bir hava kazandırır. Modern tarzı benimseyen kullanıcıların tercih edebileceği bir diğer ürün olan merdiven saksılık modelleri, saksıların alt alta sıralı bir biçimde yerleştirilmesine imkân tanır. İki ya da daha fazla kattan oluşan saksılığın andırdığı merdiven görüntüsü her dekora rustik ve bohem bir ambiyans kazandırır. Böylece oturma odası ya da salonun yanı sıra balkon ya da terasta da güvenle kullanılır. Merdiven saksılığın kullanıcılar tarafından tercih edilme sebeplerinden biri de katlanabilir olmasıdır. Katlanır saksılık modeli tek bir hareket ile raf hâline dönüşebilir. Böylece satın aldığınız ürünü arzunuza göre sıralı bir raf ya da merdiven formunda kullanabilirsiniz.

Bahçe ve terası için mobilya arayan kullanıcıların tercih ettiği modellerin arasında duvara asılabilecek olanlar yer alır. Duvar saksılığı dikey ya da yatay biçimde duvara sabitlenerek kullanılır. Tek seferde bir ya da birden fazla saksıya yer veren ürünleri balkon, teras ya da bahçelerde güvenle tercih edebilirsiniz. Birden fazla çiçek ya da bitkiye duvarda yer veren saksılık sayesinde yaşam alanlarına enerjik bir görünüm kazandırmak mümkündür. Aynı zamanda duvara sabitlenen saksılığı bir raf olarak kullanabilirsiniz. Saksılık raf modelleri üzerinde saksılarınızın yanı sıra birden çok objeyi bulundurabilirsiniz. Bahçe ve balkonlara nostaljik bir görünüm kazandıran ürünlerden birisi de bisiklet saksılığıdır. Bahçe bisiklet saksılık modeli iki, üç ya da dört tekerlekten oluşan bir aracı andırır. Bu ürünlerin gidon ve oturma bölümlerinde yer alan saksılıklar, sevdiğiniz çiçeklere yer vermenize imkân tanır. Böylece bahar ve yaz aylarında yaşam alanlarına nostaljik bir görünüm kazandırmak mümkün hâle gelir.

Kullanım Alanlarına Göre Saksılık Modelleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Kullanım Alanlarına Göre Saksılık Modelleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli markalar tarafından üretilen saksılık modelleri kullanım alanlarına göre çeşitlenir. Bu noktada saksılık modelleri; çiçek, bitki ve dekoratif olarak birbirinden ayrılır. Yaşam alanlarında kullanılan bitki ve çiçek saksılığının gereksinimleri hemen hemen aynıdır. Çiçek ve bitkiler için özel olarak üretilmiş bir modelin gereğinden fazla derin olmaması gerekir. Ayaklara sahip bir ürün ise saksıları makul bir biçimde kavrar ve onlara zarar vermez. Böylece sıvının bitkinin toprağına kolayca nüfuz etmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda basamaklı biçimde üretilen saksı modellerinin de derinliği oldukça önemlidir. Bitkiye büyümesi için gerekli alanı sunan ev saksılık modelleri birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bahçe, teras ve balkon dekorasyonunda göze çarpan modellerden biri de basamaklı saksılıklardır. Birden çok basamağa sahip katlı saksılık modelleri; tekli, ikili, üçlü ve çoklu olarak sıralanır. Tekli saksılık modelleri bünyesinde yalnızca bir adet saksı ve bitkiye yer verir. Bunun yanı sıra iki katlı saksılık modellerinde iki adet saksıya rastlamak mümkündür. İki adetten oluşan saksılığın üzerinde dilerseniz farklı objeleri de sergileyebilirsiniz. Söz konusu 3 katlı saksılık modellerinde ise obje ve saksıların durabileceği üç farklı bölüm bulunur. Kullanıcılar tarafından sık tercih edilen ürünlerden biri de çok katlı olanlardır. Çok katlı saksılık modellerinde üç ya da daha fazla bölme bulunur. Böylece birden fazla bitkiye sahip olan kullanıcılar, alan sıkıntısı yaşamazlar.

Farklı Materyallerde Olan Saksılık Modelleri Nelerdir?

Farklı Materyallerde Olan Saksılık Modelleri Nelerdir?

Bitkilere yeni bir yaşam alanı sunarken dekorasyonu zenginleştiren saksılıkları birbirinden ayıran bir diğer özellik de üretim aşamasında kullanılan materyallerdir. Günümüzde saksı yapımında kullanılan malzemeler; makrome, ferforje, demir, ahşap ve metal olarak sıralanır. Ev dekorasyonunu zenginleştiren modeller arasında makrome saksılıklar yer alır. Makrome saksılık modelleri ipin düğüm hâline getirilmesinin ardından elde edilen malzemeye dekoratif bir biçim kazandırılarak elde edilir. İpten saksılık modelleri bulunduğu her ortama bohem ve rustik bir görünüm kazandırır. Özellikle el emeğiyle üretilen saksılıklar günümüzde sıklıkla tercih edilir. Bahçe ya da teraslarınızda modern ve özgür bir görünüm yaratmak için makrome saksılık modellerini inceleyebilirsiniz. Söz konusu ürünlerin üretimi sırasında tercih edilen bir diğer materyal de ahşaptır. Ahşap saksılık modelleri odunsu görünümleri sayesinde rustik bir tarzı çağrıştırır. Bunun yanı sıra saksılık ahşap olduğunda yaşam alanlarında solunan havanın temizlenmesine yardımcı olur.

Ferforje saksılık modelleri ise dökme demir materyal kullanılarak üretilir. Demir saksılıklar dışarıdan gelecek ezilme, düşme ya da bükülme gibi tehlikelere karşı direnç gösterir. Böylece ürün, saksının içerisinde bulunan çiçek ve bitkiyi uzun süre boyunca korumaya yardımcı olur. Metal ayaklı saksılıkların dışarıdan gelecek darbeler sonucunda kırılma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra metal malzeme nemden etkilenmeden uzun süre boyunca ilk günkü formunu korumayı başarır. Böylece yaşam alanlarına uzun süre eşlik eder. Hem dayanıklı hem de göz alıcı bir ürün tercih etmek isteyenler ise geometrik metal saksılık modellerini inceleyebilir.

Saksılık Nedir?

Saksılık nedir diye merak edenler için en açıklayıcı tanım saksıların konumlandırıldığı ürünler şeklindedir. Koyulabilecek saksı sayısına göre farklılık gösterebileceği gibi üretildiği malzemeye göre de değişkenlik göstermektedir. Bazı saksılıklar ahşap bazıları metal olabilir. Odanın havasını değiştirecek olan bu detaylar saksılarınızı da bir alanda toplayacaktır. Saksılarınızın büyüklüğüne göre seçim yapabilirsiniz. Çiçek severlerin çiçekler kadar araştırdığı bir diğer konuda saksılar ve saksıları sergileyecek stantlardır. Saksılık ne kadar güzel olursa olsun düzgün bir şekilde dekore edilmezse hoş bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Saksılıklar bu açıdan önemli detaylardır. Özellikle çok fazla çiçeği olan kişiler için bunları sergileyecek ortam hem odayı derli toplu gösterecek hem de şıklık katacaktır. Özellikle çok sayıda saksı alabilen saksılıklar bulunduğu köşeyi sıcak gösterecektir.

Saksılık Ne İşe Yarar?

Saksılık ne işe yarar sorusunu araştıranlar için birkaç bilgi vermek yeterli olacaktır. Öncelikle saksılıklar yerden tasarruf etmek için etkili bir seçimdir. Saksı sayısı fazla olanlar daha çok tercih etmektedir. Ancak tek çiçeklik şeklinde de saksılıklar vardır. Yani çok fazla çiçek olmasına gerek olmadan da saksılık alınabilir. Özellikle sehpa şeklinde olan ve üst gözünde saksılık alanı bulunan ürünler oda dekorasyonlarında sıkça kullanılmaktadır. Saksılığın diğer bir faydası da kullandığı alanı daha sıcak göstermesidir. Kullanım alanları oldukça yaygındır. İster balkonda ister odalarda kullanmak mümkündür. Balkonlarda daha çok yukarıdan aşağı doğru sarkan modeller tercih edilse de raf şeklinde olanlar da kullanılmaktadır. Evini ve saksılarını daha toplu göstermek isteyenler için saksılıklar önerilmektedir. Odanızın görünüşüne uygun olan ve mobilyalarınızı tamamlayan saksı ve saksılıkları seçebilirsiniz. Saksılık seçerken evinizde bulunan saksıların ebatlarını ve sayılarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Saksılık Seçimi Nasıl Yapılır?

Saksılık seçimi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken husus saksılarınızın boyutudur. Saksılarınız çok geniş ise kat şeklinde olan saksılıklara koymanız mümkün olmayacaktır. Bunun için tek saksı için olan saksılıklardan tercih etmeniz daha doğru olur. Küçük saksılara sahipseniz buna uygun raflı saksılıklardan seçebilirsiniz. Böylece küçük saksılarınız bir arada duracak ve bir saksılığa sığacaktır. Saksılık seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise mobilyalarınızın ne tarz olduğudur. Modern tarzda döşenmiş bir oda için metal görünümlü saksılıklar daha şık duracaktır. Ayrıca metalin rengi de önemlidir. Siyah renkli olan saksılıklar daha modern dururken altın rengi olanlar ise daha klasik görünmektedir. Saksılık seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir faktör de saksılık sayısı kadar önemli olan koyacağınız alanın büyüklüğüdür. Sarkan çiçekler için raf şeklinde olan saksılıklar daha uygundur. Evde saksılık kuracak geniş bir alanınız yoksa tek bir saksı için uygun olan sehpa şeklindeki saksılıklardan da tercih edebilirsiniz. Trendyol’dan aradığınız saksılığı hızlı bir şekilde bulabilir ve hemen sipariş edebilirsiniz.