placeholder
"

Selfie Çubuğu

" araması için 19943 sonuç listeleniyor

Selfie Çubuğu

Selfie Çubuğu

Akıllı telefonların ön kameralarının gelişmesi ve özçekim de denilen selfie fotoğrafların yaygınlaşmasıyla önemli bir ihtiyaç haline gelen selfie çubuğu çeşitleri, daha kusursuz fotoğraflar çekmeye yarıyor. Alan derinliğini artıran, çekilen fotoğrafların kadrajını genişletmeyi sağlayan modeller, sosyal medyada daha fazla var olmak isteyenlerin pek çok derdine derman oluyor. Başta Instagram, Facebook, TikTok gibi mecralar olmak üzere sosyal medyanın ayrılmaz bir parçası olan selfie fotoğraflar, bu özel araçlar yardımıyla çok daha estetik ve dikkat çekici hale gelebiliyor.

Cep telefonu firmalarının başlarda görüntülü konuşma için düşünülen ön kameranın sonsuz gücünü fark etmesiyle başlayan selfie rüzgârı, etkisini her gün artırarak devam ediyor. Ön kamera ile çekim yapmayı kolaylaştıran araç gereçlerin özellikleri ve kullandığı teknolojiler de sürekli yenileniyor. Başlangıçta tek bir çubuk halinde tasarlanan bu araçlar şimdi aynalı, flaşlı, mikrofonlu, zoomlu selfie çubuğu modelleri ile pek çok seçenek sunuyor. Ahtapot selfie çubuğu kablosuz ve bluetoothlu modeller ile pratik kullanım sağlıyor.

Kablolu orijinal selfie çubuğu telefon tutucu aparatı gibi ekstra aksesuar özellikleri de taşıyan ürünler, daha yaratıcı fotoğraf ve videolar kaydetmek için gerekli koşulları sağlıyor. Hafif malzemeden üretilen, taşıması, kullanması oldukça pratik olan bu ürünlerin fiyatları pek çok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Günlük kullanım için tasarlanan ürünler herkes için erişilebilir seviyede oldukça makul fiyatlar sunarken, profesyonellerin tercih ettiği, özel ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş ürünler biraz daha yüksek bir segmente yer alabiliyor. Zoom, ışık, mikrofon gibi özelliklerin eklenmesi de fiyatlar üzerinde etkili oluyor. Yüksek kaliteli ürünlerin en uygun fiyatlarla satın alınabilmesine olanak tanıyan Trendyol, modellerin tüm detaylarıyla incelenmesini, karşılaştırılmasını ve en doğru kararın verilmesini kolaylaştırıyor. Karar verildikten sonra da en uygun satın alma koşullarını sunuyor.

Selfie Nedir, Nasıl Doğdu?

Mobil telefonlar ve yakın dönem ile sınırlı olduğu sanılsa da tarihteki ilk fotoğrafçıların kendi fotoğraflarını çekmek için özel aparatlar kullandığı biliniyor. Kablolu deklanşörler ile fotoğraf çekimi oldukça uzun süredir yapılabiliyor. Fotoğrafı çeken kişinin kadraja girebilmesine olanak tanıyan zaman ayarlayıcı aparat ve özellikler de hemen hemen tüm fotoğraf makinesi modellerinde bulunuyor. İster analog, ister dijital fotoğraf makineleri olsun, tüm makinelerde bu yolla toplu fotoğraflar çekmek ve saniyeler içinde kadraja dahil olmak mümkün olabiliyor. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ve akıllı telefonların fotoğraf çekme özelliğinin gelişmesi bu durumu çok daha kolay hale getirmekle kalmıyor, yepyeni bir fotoğraf stili de doğuruyor.

Başlangıçta uzun süre ayna önünde çekilen fotoğraflar olarak kendini gösteren bu yenilikçi akım için pek çok farklı tanımlamalar kullansa da zaman içinde adını ve formunu kendisi oluşturuyor. Selfie sözcüğü ilk olarak 13 Eylül 2002 tarihinde Avustralya’da bir internet forumunda kullanılsa da dünya geneline yayılması ve bugünkü anlamına kavuşması zaman alıyor. Henüz Facebook, Twitter, Instragram gibi sosyal medya mecralarının bulunmadığı dönemlerde MySpace’te bir akım yayılıyor. My MySpace Pic kavramı ile ifade edilen bu akımda, pek çok insan banyo aynası, asansör aynası gibi yerlerde kendi yansımalarını çekerek paylaşıyor. Kendi fotoğrafını çekerek paylaşmanın ilk örnekleri böylece doğmuş oluyor. Facebook, Flickr ve son olarak Instagram’ın yaygınlaşmasının ardından yeni bir akım doğuyor ve akıllı telefon markaları ön kameraları çok daha gelişkin hale getirme ihtiyacı duyuyor. Ön kameraların gelişmesi ile çok daha estetik biçimde çekilebilen ve sosyal medya ağları ile çok daha yoğun biçimde paylaşılan selfieler giderek selfie çılgınlığına dönüşüyor. 2011 yılında ilk defa bir Instagram etiketinde kullanılan “selfie” kavramı, 2013’de dünyaca ünlü Oxford sözlüğüne resmen giriyor. 2014 yılındaki 86. Oscar Ödül Töreni’nde yapılan ve bir anda tüm dünyanın dikkatine selfie fotoğrafa çeken Oscar selfiesi ise dönüm noktası oluyor.

Selfie Çubuğu Neden Kullanılıyor?

İnsanların kendi fotoğraflarını çekerek paylaştığı selfieler, artık hemen herkesin başvurduğu ve yöntemleri giderek gelişen bir gerçeğe işaret ediyor. Selfieler insanların kendisiyle birlikte giderek manzara, insan topluluğu, mekan gibi yerleri de çekmesine dönüşüyor. Günlük hayatın ve popüler kültürün ayrılmaz parçası haline gelen selfie fotoğraflar yaygınlaştıkça daha nitelikli fotoğraf çekimi için özel araçlar da gündeme gelmeye başlıyor ve selfie çubukları böyle doğuyor.

Özel etkinlikler, seyahatler, toplantılar, buluşmalar ve daha pek çok yerde kişinin sadece kendisini ya da kendisiyle birlikte kalabalık grupları çekmesinin pratik bir yolu olan selfie, arada özel bir araç olmadan çekildiğinde ihtiyaç duyulan geniş açıyı sağlamayabiliyor. Kamera yüze çok yakın olduğundan istenen güzellikle görüntüler alınamıyor, arka planda yer alan pek çok detay ya da kadraja girmesi istenen kişiler dışarıda kalabiliyor. Farklı uzunluklardaki modeller bu sorunu ortadan kaldırarak, çok daha etkileyici fotoğraf ve videolar kaydedilebilmesini sağlıyor. Böylece sadece kol uzunluğu ile sınırlı bir kadraj değil, çok daha geniş bir görünüm elde edilebiliyor. Tercihe göre kablolu ya da kablosuz olarak üretilen modeller, iç içe geçebilen ya da katlanabilen gövdeleriyle istenen uzunlukta ayarlanabiliyor. Bu sayede kullanılmadığı zamanlarda oldukça küçük boyutlara inebilen bu ürünü taşımak da kolaylaşıyor.

Kolay Taşıma, Pratik Kullanım

Selfie çubuğu nasıl kullanılır diye sorulduğunda teknik açıdan basit olan mekanizma kolayca anlaşılabiliyor. Çubukların uç kısmında yer alan özel maşa sistemleri mobil telefonları sıkı biçimde kavrıyor ve herhangi bir aksiliğe neden olmayacak biçimde sabitliyor. Çubuğun tutma yerindeki bir düğme yardımıyla akıllı telefonun kolayca fotoğraf çekmesi sağlanabiliyor. Bluetooth selfie çubuğu seçenekleri kablosuz olduklarından ayrı küçük bir aparat ile ya da yine çubuğun tutma yerindeki bir aparat ile akıllı telefonları kontrol etmek mümkün oluyor. Kablo bağı olmadığı için kullanıcılara çok daha serbest bir hareket alanı sağlanmış oluyor. Özellikle tripod selfie çubuğu ürünlerinde kişi çok daha uzaktan bir kadraj alma imkanına kavuşuyor.

Mobil cihazlar için aksesuar üreten firmalar hem işlevleri hem de görünümleri itibariyle oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Farklı ihtiyaçlara yanıt veren, fotoğraf ve video çekimlerinde ihtiyaç duyulan altyapıyı sağlayan bu özel ürünler, çok daha geniş bir alanı kadraja sığdırmanın yanı sıra fotoğraf çekimlerini daha kolay hale de getiriyor. İç içe geçen teleskopik borular ya da katlamalı ürünler kolayca taşınıyor, ihtiyaç halinde tek hareketle istenen uzunluğa gelebiliyor. Daha dengeli bir biçimde kullanmaya imkân tanıyan tasarımlar ve uç bölümünün oynar başlığı sayesinde istenen fotoğraf ve video açıları kolayca sağlanabiliyor.

Özellikle uzun seyahat ve tatillerde ziyaret edilen mekanları, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri göstermenin bir aracı haline de gelen selfie fotoğraflar, daha geniş kadrajlar için objektiflerin gücü kadar bu özel aparatların yardımına da ihtiyaç duyuyor. Topluluk fotoğraflarında ise daha yukarıdan bir açı elde edilmesini sağlayarak, daha fazla kişinin daha estetik biçimde kadraja girmesini mümkün kılıyor. Bluetooth selfie çubuğu ürünleri ise telefon ile çubuğun birbiriyle eşleştirilmesi ve sonrasında kolaylıkla kontrol edilebilmesini sağlıyor. Kablolu modellerde ise kulaklık girişine takılan kablo yardımıyla fotoğraf çekilebiliyor. İlk versiyonları dışında çoğu Android ya da iOS işletim sistemleri ile tam uyumlu olarak çalışabilen kablolu ya da kablosuz çubuk modelleri, uyumsuz olması durumunda telefonlardaki zamanlayıcı özelliğini ayarlayarak da kullanılabiliyor. Telefonlarda zamanlayıcı özellik bulunmayanların ise bu özelliği içeren aplikasyonlardan yardım alması tavsiye ediliyor.

Farklı Selfie Çubukları ve Özellikleri

Tripod selfie çubuğu gibi özel tasarlanmış tıpkı fotoğrafçıların kullandığı tripodlar gibi işlev görüyor. Gece çekimleri gibi titreme riski olan ve fotoğrafların flu çıkabileceği durumlarda üç ayaklı selfie çubuğu ürünleri daha iyi sonuçlar verebiliyor. Üç ayaklı selfie çubuğu, tıpkı bir tripod ya da monopod gibi kullanılarak detay fotoğraflarının çekimi için de işlevsel sonuçlar sağlayabiliyor. Üç ayaklı modeller gibi tek ayaklı selfie çubuğu çeşitleri de daha pratik ve işlevsel sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Profesyonel fotoğraf çekimi ihtiyaçları için profesyonel selfie çubuğu ürünleri kusursuz sonuçlar veriyor. Kablolu orijinal selfie çubuğu telefon tutucu aparatı daha dengeli ve titremeyen bir kullanım sağlıyor.

Selfie çubukları aydınlık ya da güneşli ortamların dışında yapılacak gece ve kapalı mekan çekimleri için ekstra kolaylıklar sağlayabiliyor. Işıklı ve flaşlı modeller sayesinde yetersiz ışık ortamlarında sorunsuz çekimler yapılabildiği gibi, güçlü ışık kaynaklarının neden olduğu gölgeleri yüzden uzaklaştırmak için de kullanılabiliyor. Özellikle yüzün ön planda olduğu selfieler için çok iyi sonuçlar veren ışıklı ve flaşlı modeller, cildin daha net ve güzel görünmesini kolaylaştırıyor.

Görünmez selfie çubuğu ürünler ise yapılan özel fotoğraf ve video çekimlerinde otomatik olarak gizlenebilecek şekilde tasarlanıyor. Kolayca monte edilebilen ve uzunluk ayarı yapılabilen bu görünmez selfie çubuğu seçenekleri, pratik ve estetik kullanımları ile büyük beğeni topluyor. 

Pek çok üründe tripod işlevinin yanı sıra ışık, 360 derece dönebilen sabitleme bölümü, öne ve arkaya belirli açılarla eğilme imkânı gibi özellikler bulunuyor. Bu cihazlar sadece fotoğraf çekimleri değil, uzun süreli video çekimlerinde için de mükemmel sonuçlar sağlıyor. Işığın yanı sıra mikrofon gibi özellikler de sunan modeller pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. 

Fotoğrafçılar İçin Kullanım Önerileri

Profesyonel selfie çubuğu ve diğer bazı modeller sadece akıllı telefonlar değil, aksiyon kameraları ya da fotoğraf makineleri ile birlikte de kullanılabiliyor. Fotoğrafçıların kullandığı tripod, monopod gibi ürünlerle benzer biçimlere ve işlevlere sahip olan selfie çubukları, hafif yapıları, kolay taşınabilme özellikleri ve pratik kullanım seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Ayaklı selfie çubuğu ürünleri tıpkı bir monopod gibi video ve fotoğraf çekimlerinde başarılı işler çıkarabiliyor. Aynı biçimde ahtapot selfie çubuğu kablosuz ya da kablolu olarak çok iyi sonuçlar verebiliyor. Özellikle uzun yürüyüşler, dağ gezintileri, doğa kampı gibi daha hafif yükle çıkılan yolculuklarda fotoğrafçı ürünleri ağırlığı ve hantal yapıları ile tercih edilmeyebiliyor. Çubuklar oldukça basit mekanizmalar ve hafif malzemeler ile her türlü işlevi yerine getirebildiğinden çoğu zaman tercih sıralamasında ön sıralara yükselebiliyor. Akıllı telefonların kamera ve sensör güçlerinin son yıllarda büyük bir atak içinde girmesi ve neredeyse profesyonel makine düzeyine ulaşması da, akıllı telefon aksesuarlarının tercih edilmesini sağlıyor. Ağır fotoğraf makineleri ya da video kameraları için daha ağır ve sağlam aksesuarlar gerekirken, oldukça hafif olan cep telefonları daha hafif ve pratik aksesuarlarla büyük işlevleri yerine getirebiliyor.

Cep telefonu için üretilen ürünler mantığı gereği kadrajı ön kameradan görmeyi sağlarken, pek çok aksiyon kamerası ve fotoğraf makinesinde bu özellik bulunmuyor. Dönebilen ekranı olmayan ürünlerde bu nedenle çubuklar işlevsiz kalabiliyor. Bu durumda kullanıcılar tahmini kadrajlar ile çekim yapmak ya da cihazın özellikleri uygunsa bir aplikasyon yardımı ile kadrajı görmeyi sağlamak durumunda kalabiliyor. Ünlü cep telefonu markalarının farklı işlevler için özel olarak tasarladığı çubuklar daha etkili sonuçlar verebildiği gibi, pek çok akıllı telefon aksesuar markası da başarılı ürün tasarımlarıyla tercih edilebiliyor.

Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem kendi portresini, hem de arka planda dileği kadrajı göstermek isteyenler için ideal seçimi oluşturan selfie çubukları, arka plan manzaralarını ve gittiği ünlü mekanların görünmesini isteyenler için kusursuz çözümler sunuyor. Açı ve ışığı doğru biçimde seçme imkânı yarattıkları için daha ilginç ve yaratıcı kadrajlar oluşturmak mümkün oluyor. Çubuk gibi aparatların kullanımı uzun süreli fotoğraf çekimlerinde kolların yorulmasını ve çekim kalitesinin düşmesini önleyebiliyor.

Telefonun çubuğa dik olarak değil, yatay olarak takılması tavsiye ediliyor. Kameraların optik yapısı gereği daha net ve daha işlevsel fotoğraflar sunan yatay kullanım, fotoğrafların yanı sıra videolarda da oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Yatay olarak daha iyi kadrajlar oluşturulabiliyor ve alan derinliği daha doğru biçimde sağlanabiliyor.

Bütün fotoğraf ve video çekimleri için geçerli olan ışığı arkaya alma kuralı selfielerde de geçerli oluyor. Işığın arkadan gelmesi ters ışığa düşme riskini azalmıyor, yüzlerin karanlık çıkmasını önlüyor ve gölge ihtimalini azaltıyor. Ancak ters ışığı kullanarak yapılacak sanatsal ve estetik çekimler doğru yöntemler kullanılarak oldukça etkili sonuçlar verebiliyor. Selfie fotoğraf çekerken ekrana bakmak kadrajı ayarlamak için büyük kolaylık sağlamakla birlikte tam çekim esnasında ekran yerine objektife bakmak daha iyi sonuçlar verebiliyor. Özellikle portre yoğun selfie fotoğraflarda doğrudan objektife bakmanın daha estetik ve anlamlı yüz fotoğrafları sağladığının akıldan çıkarılmaması tavsiye ediliyor. Selfie çubuklarının oldukça uzun olan boyları kalabalık ortamlarda riski sonuçlar doğurabildiğinden doğru biçimde tutulması, kullanılmadığı zaman kapatılması öneriliyor. Müzeler ve sanat galerileri gibi özel mekanlarda olası aksilik ve kazaların önüne geçmek için bu aparatların kullanımına sınırlamalar getiriliyor.

Selfie Çubuğu Fiyat Seçenekleri

Selfie çubuğu fiyatları kullanılan malzemenin yapısına, ürün kalitesine, markasına, ekstra özelliklerinin durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Fotoğrafçılıktan gelenler ve ağır fotoğraf makinesi, video kamera gibi cihazlar kullananlar çubuklar yerine tripod, monopod gibi cihazları tercih etse de, pek çok selfie çubuğu modeli hem özellikleri hem de pratikliği ile öne çıkabiliyor. Profesyonel düzeyde kullanım imkânı veren, ışık, flaş, zoom gibi özellikleriyle kusursuz bir çekim seti oluşturan çubuk seçenekleri bulunuyor. Aynalı, flaşlı, hareketli, mikrofonlu, zoomlu selfie çubuğu modelleri pek çok özelliği tek aparat ile sunduğu için büyük pratiklik sağlıyor. Bu tip ürünlerin fiyatları da biraz daha yüksek düzeylerde seyredebiliyor. Akıllı telefon üreticiliğinin geliştirdiği ve tasarladığı aksesuar ürünleri, kendi markalarının telefon modelleri ile sorunsuz çalışabiliyor ve ortak aplikasyonlar sayesinde daha iyi sonuçlar verebiliyor. Cep telefonu üretmeyen ancak aksesuarları konusunda uzmanlaşmış markalar da mükemmel ürünleri ile tercih sıralamalarında ön sıralara yerleşebiliyor.

Oldukça hafif malzemeden yapılan ve farklı fonksiyonlar sunabilen ürünler, kolay taşınabilmeleri ve rahat kullanılabilmeleri nedeniyle tercih listelerinde ön sıralara yer alabiliyor. Selfie çubuğu fiyatları Trendyol’un avantajlar ve ödeme kolaylıkları ile dolu dünyasında çok uygun koşullarla satın alınabiliyor. Farklı akıllı telefon aksesuarı markalarının çok özel ürünleri detaylı biçimde incelenebiliyor, özelliklerine bakarak istendiğinde rahatlıkla satın alınabiliyor. İndirim ve kampanya dönemlerinde cep telefonu aksesuarlarına makul düzeydeki fiyatlarla erişilebiliyor, outlet ürünler her dönem en cazip fiyat fırsatlarını sunuyor. Trendyol’un farklı ürün ve markalar için sunduğu fiyat seçeneklerini karşılaştırarak, en doğru kararı vermek ve ürün kolayca satın almak mümkün oluyor.