İlgili Kategoriler
Yıldızlı Ürünler
Renk
Fiyat
Kullanım Alanı
Cinsiyet
Kalıp
Materyal
Askı
Kol Boyu
Yaka Tipi
Desen
Ortam
Satıcı Tipi
Kumaş Tipi
Üst Siluet
Fiyat Geçmişi
Koleksiyon
Ürün Değerlendirmesi
"

Sporcu Sütyeni

" araması için 7570 sonuç listeleniyor

Sporcu sütyeni

Sporcu Sütyeni

Sporcu sütyeni, en sevdiğiniz aktiviteleri yüksek performansla sürdürmenizi sağlar. Sporcu sütyeni ne işe yarar sorusunun cevabı genellikle faydalarında saklıdır. Sadece spor yaparken değil günlük kullanımda da vücudunuzu destekler. Günlük sütyenler şekillendirme ve estetik görünüm gibi avantajlara sahip olsa da yeterli destek seviyesine sahip değildir. Vücudunuza iyi oturan ve doğru özelliklere sahip bir model ile göğüs hareketini en aza indirebilirsiniz. Öte yandan yanlış bir seçim ağrı, sürtünme ve hatta yumuşak doku hasarına ile sonuçlanabilir. Bazı kadınlar için böyle bir ağrı veya rahatsızlık egzersizler için gerçek bir engel olabilir. Çok sayıda nedenden ötürü her kadının iç çamaşır çekmecesinde bir spor sütyeni olması gerekir. Vücudunuza mükemmel uyum sağlayan spor sütyenini bulmak zor olabilir. Ancak tam olarak ne tür bir spor sütyeni aradığınızı biliyorsanız, aramanızı çok daha kolay hale getirebilirsiniz Önden açılan, tam destekli, yarım, yüksek destekli, önden kopçalı, push up ve siyah sporcu sütyeni gibi en popüler modelleri inceleyebilir, aradığınız ürüne anında sahip olabilirsiniz.

Sporcu Sütyenleri Modelleri

Spor sütyenleri göğüs hareketini en aza indirmek için tasarlanır. Koşma gibi birçok hareket türü göğüslerin çok hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket etmesine neden olur. Bu durum göğüslerinizi desteklemeye yardımcı olan ince bağ dokunun zorlanmasıyla sonuçlanır. Destekli sporcu sütyeni olmadan ağrı hissedebilir ve göğüs kaslarınızda kalıcı hasara neden olabilirsiniz. Kadın sporcu sütyeni çeşitlerinde aktiviteler sırasındaki istenmeyen hareketleri kısıtlamaya yönelik olarak sıkıştırma, kapsül ve sıkıştırma/ kapsül tasarımının bir arada kullanıldığı karma tasarımlar kullanılır. Kapsüllü spor sütyenlerinde, her göğsü ayrı ayrı çevrelemek ve cup adı verilen kalıp tasarımı kullanılır. Sütyende hiçbir sıkıştırma etkisi yoktur. Günlük sütyenlerin çoğu bu kategoride yer alır. Esnek yapıları nedeniyle genellikle düşük etkili aktiviteler için en iyi seçimdir. Sıkıştırma özelliğine sahip sütyenlerle kıyaslandığında, daha doğal bir göğüs şekli sağlar. Sıkıştırma özelliğine sahip spor sütyenler tipik olarak, hareketi kısıtlamak için göğüsleri göğüs duvarına sıkıştırır. Tasarıma yerleştirilmiş ‌cupları yoktur. Ayarlanabilir bantlar veya ayarlanabilir kayışlar olmayan bu modeller, düşük ila orta etkili aktiviteler için idealdir. Öte yandan büyük beden sporcu sütyeni gibi bazı büyük cup bedenlerinde, sütyenin vücuda uygun şekilde oturması için ayarlanabilir bantlar ve kayışlar gerekebilir. Hem sıkıştırma hem de kapsüllü spor sütyenleri, göğüslere destek ve doğal şekillendirme sağlamak için yukarıdaki yöntemleri birleştirir. Bu model, sadece sıkıştırma veya kapsül tasarımından daha fazla destek sunar, çünkü her bir göğüs ayrı ayrı desteklenir ve ayrıca göğüs duvarına karşı sıkıştırılır.

Sporcu Sütyenleri Temel Özellikleri

Spor sütyenlerindeki bazı detaylar hem konfor hem de kullanım kolaylığı açısından sütyen deneyiminizi yakından etkiler. Örneğin, ayarlanabilir kayışlar vücudunuz için en özel uyumu sunar ve genellikle kapsüllü ya da kapsüllü / sıkıştırma tarzı spor sütyenlerinde bulunur. Ayarlanabilir kayışlara sahip sütyenler de daha uzun sürebilir, çünkü sütyen zamanla esner ve gerilirken kayışları sıkabilirsiniz. Sporcu sütyenlerindeki giyme ve kapatma yöntemi modelden modele değişiklik gösterebilir. Örneğin, önden fermuarlı sporcu sütyeni, giymeyi kolaylaştıran işlevsel bir tasarıma sahiptir. Çoğu sütyende fermuarlı sporcu sütyeni çeşitlerinden farklı olarak başınızın üzerinden geçirmeniz gerekirken, bazılarında kancalarla sabitlenen kopçalı tasarımlar bulunur. Bazıları Bu tip spor sütyenleri giyip çıkarmanın daha kolay olmasının yanı sıra, vücudunuza uygunluğu daha fazla ayarlamanızı sağlar. Yeni bir spor sütyeni takarken, günlük sütyenlerinizde olduğu gibi en gevşek kancayı kullanın. Bu şekilde, sütyen zaman içinde kaçınılmaz olarak esnediğinde, daha sıkı kancalara geçerek sütyeninizi vücudunuza uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu sayede sütyeninizi daha uzun süre kullanabilirsiniz. Balen, bazı sütyenlerin göğüs çizgisi bölümüne yerleştiren ve destek amacıyla kullanılan ince bir teldir. Kumaş içine gizlenen balen desteğin yanı sıra şekillendirme etkisine de sahiptir. Bir spor sütyenindeki balen, her bir göğsü ayrı ayrı desteklemeye ve hareketi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Toparlayıcı sporcu sütyeni çeşitlerinde sıkça kullanılan balen; göğüs kafesinin altında, göğüs dokusunun en altına gelecek şekilde düz olarak yerleşmeli ve göğüs dokusunu sıkıştırmamalıdır. Kumaş tipi sütyen seçiminde önemli bir faktördür. Esnek kumaşlar nemi cildinizden uzaklaştırır ve rahat hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle hemen hemen tüm spor sütyenleri esnek kumaşlardan üretilir. Sporcu sütyeni medikal modellerde, destek seviyesini artırmak için daha özel kumaş türleri kullanılabilir.

Başlıca Askı Tipleri

Spor sütyenlerinde kullanılan askılar, farklı destek seviyeleri ve konfor için özelleştirilmiş tasarımlara sahiptir. Çapraz askılar daha düşük veya orta seviye destek sağlayan sütyenlerde bulunur. Diğer kayış stillerine göre daha az destek sağlar. Askılar genellikle ayarlanabilir yapıdadır. Böylece vücudunuza tam uyum için ince ayar yapabilirsiniz. Çapraz askılı sporcu sütyenlerini günlük kullanımda sportif bir tişört ile birlikte giyerek, kendi sportif moda ifadenizi yaratmak için kullanabilirsiniz. Normal askı stili günlük sütyen modellerine benzer. Kayışlar ayarlanabilir yapıdadır. Bazı sporcu sütyen modelleri çok yönlü kullanım için askıları çapraz olarak kullanabilmeye izin verir. Yüzücü stili askı modellerinde, sırtta bir Y şekli oluşturmak için omuz bıçaklarının arasında bir araya gelen omuz askıları bulunur. Orta ila yüksek etkili aktiviteler için iyi bir destek sağlar ve tam bir hareket yelpazesine izin verir. Sporcu sütyeni ince askılı, dolgulu, önden fermuarlı ve fermuarlı olabilir. Seçtiğiniz askı türünden bağımsız olarak, ince askıların genellikle daha geniş askılardan daha az destek sağladığını, ancak ince askıların gizlenmesinin daha kolay olduğunu unutmayın.

Sütyen Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok marka, spor sütyenlerini etki seviyesine ve spora göre kategorize ederek kullanıcılar açısından sınıflandırmayı kolaylaştırır. Spor sütyenleri, performans ve hareket seviyesine bağlı olarak üç destek seviyesi (düşük, orta ve yüksek) sağlayacak şekilde tasarlanır. İhtiyacınız olan model, cup büyüklüğünüze ve yaptığınız egzersiz türüne bağlıdır. Uygun sütyen destek seviyesini belirlemek için, önce yapacağınız aktivite türünü göz önünde bulundurmalısınız. Sportif aktivitedeki hareket seviyesi ne kadar yüksek olursa (sıçrama, zıplama veya yoğun efor gibi), daha fazla desteğe ihtiyacınız olur. Örneğin, koşu, dağ bisikleti veya aerobik gibi yüksek performans gerektiren aktiviteler ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle aşırı göğüs hareketini önlemek için daha fazla destek isteyebilirsiniz. Yoga veya yürüyüş gibi daha az yoğunluğa sahip aktiviteler için çok fazla desteğe ihtiyacınız olmayabilir. Diğer yandan, daha büyük büstleri olan kadınlar, düşük veya orta etkili aktiviteler yaparken bile daha fazla destek almayı düşünebilir. Sonuçta, en iyi spor sütyeni vücudunuza en iyi şekilde uyum sağlayan, rahat hissettiren ve kişisel tarzınıza ve tercihlerinize uygun olan sütyen olacaktır.

Destek Seviyesine Göre Sporcu Sütyenleri

Düşük destek seviyesine sahip sütyen modelleri yürüme, yoga ve kuvvet antrenmanı gibi aktiviteler için tercih edilebilir. Tipik özellikler bakımından daha dar kayışlar ve bantlara sahip sporcu sütyenleri daha hafif olmasıyla da dikkat çeker. Genellikle göğüsleri göğüs duvarına sıkıştıran düz bir cup tasarımına sahiptir. Orta destek seviyesine sahip sütyen modelleri tempolu yürüyüş, kayak ve yol bisikleti gibi aktiviteler için idealdir. Göğüs hareketini düşük destekli sütyenlerden daha fazla kısıtlar. Daha geniş bantlara ve kayışlara sahiptir. Sıkıştırma (göğüsleri göğüs duvarına tutma) özelliğine ya da ayrı ayrı cup ile göğüs şeklini tanımlayan özel meme kapsülü stillerine sahip olabilir. Yüksek destek seviyesine sahip sütyen çeşitleri, koşu, dağ bisikleti ve yüksek yoğunluklu antrenmanlar için idealdir. En geniş bantlar ve ayarlanabilir omuz askıları bu kategorideki sütyenlerde bulunur. En yüksek destek için her bir cup için hem sıkıştırma hem de kapsül özellikli tasarımlar kullanılır. Farklı etkinlikler için birkaç spor sütyenine ihtiyacınız olabilir. Çeşitli spor sütyenleri arasında dönüşümlü kullanım, çamaşırınızın ömrünü uzatabilir. Spor sütyenleri günlük sütyenlerinizden biraz daha rahat olabilir, ancak bedeniniz muhtemelen aynıdır. Bununla birlikte sporcu sütyeni bedenleri destekli tasarımlarda farklılık gösterebilir. Vücut ölçülerinizin değişme ihtimaline karşı, her yeni spor sütyeni satın aldığınızda sütyen bedeninizi hesaplamanız önemlidir. Sütyen bedeniniz hayatınız boyunca birkaç kez değişecektir. Kilo kaybı veya kazancı, hamilelik, hormonlar ve yaşlanma gibi vücut değişiklikleri sütyen boyutunu etkiler. Sütyen bedeninizi hesaplamak için yumuşak bir mezura kullanabilirsiniz. Göğüs şeklini değiştirmeyen ve destek içermeyen bir sütyenle ya da sütyen takmadan ölçü alabilirsiniz.

Sporcu Sütyeni Faydaları

Straplez, pamuklu, kaplı, dolgulu, dantelli, dikişsiz ve süngerli sporcu sütyeni gibi birçok model, sağladığı destek seviyesi ile başta kas sağlığı olmak üzere çok sayıda faydaya sahiptir. Yürüyüşe veya koşuya çıkmasanız bile, günlük hareketleriniz sonucunda meydana gelen göğüs hareketleri nedeniyle rahatsızlık hissedebilirsiniz. Genellikle fiziksel aktivite ile ilişkilendirilen sporcu sütyenlerlerini spor yapmadığınız zamanlarda da kullanabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz. Sporcu sütyenleri normal sütyenlerden daha sağlamdır. Rahatsızlığı hafifletir ve göğüs hareketini en aza indirir. Kaliteli spor sütyenleri hareketi ‌tolere edecek şekilde tasarlanmıştır, böylece hareket ettiğinizde maksimum destek sağlar ve göğüslerinizi sıkıca yerinde tutarlar. Bu sayede göğüste ve çevresindeki bağ dokuda meydana gelebilecek potansiyel hasarları azaltır. Birçok kadın herhangi bir fiziksel aktivite sırasında göğüs hareketlerinden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmek için spor sütyenlerini tercih eder. Göğüs kas dokusu, herhangi bir hareket esnasında yukarı, aşağı ve yanlara doğru hareket eder. Bu durum egzersiz yaptıktan sonra ağrıya neden olabilir. Spor sütyenleri göğüslerin hareketini kısıtlamak için tasarlandığından, en yorucu egzersizlerden sonra bile ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz yaptıktan sonra göğüs ağrısı hissediyorsanız, rahat ve güvenli bir kullanım için daha iyi bir destek seviyesine sahip bir sporcu sütyeni satın alabilirsiniz. Spor sutyeni giymenin en büyük avantajlarından biri aktiviteler sırasında rahatsız edici bakışların üstesinden gelmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olmasıdır. Kaliteli bir spor sütyeni üst gövdenin etrafına sıkıca oturur, göğüsleri yerinde tutar ve göğüslerin hareket etmesini önler. Bu, özellikle daha büyük bir büst yapısına sahip olan kadınlar için büyük avantajdır. Sor sütyenleri göğüsleri sabit tutmaya yardımcı olduğu için zaman içinde meydana gelen deformasyonu önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalara göre, hareket ve yetersiz destek seviyesi göğüslerde uzun süreli sarkmaya yol açabilir. Sporcu sütyeni nasıl giyilir, nasıl olmalı, her zaman giyilir mi, sarkıtır mı, küçük gösterir mi gibi sık sorulan soruların cevabı kullandığınız sütyenin tasarımına ve kalitesine bağlıdır. Kaliteli sporcu modelleri, yüksek destek seviyesi ile sarkmayı önler ve aradığınız konforu sunabilir. Sporcu sütyeni önerisi ve özellikleri için ürün yorumlarını okuyabilir, sporcu sütyeni kullananlar ve günlük kullananlar gibi tüketici deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Mükemmel Uyum İçin İpuçları

Sporcu sutyeni satın alırken her zaman ilk olarak normal sütyen bedeninizi denemeniz önerilir. Ancak, markadan markaya farklı bedenlere ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Sporcu sütyen takımı ve fiyatları açısından, markalar evrensel bir standarda sahip değildir. Bu nedenle sizin için doğru ürünü bulmak için çeşitli markaları, boyutları ve stilleri incelemeniz gerekebilir. Ölçümlerinizi aldıktan sonra bile, doğru spor sütyenini bulmak zor olabilir ve genellikle birkaç farklı boyut ve marka denemenizi gerektirir. Sporcu sütyenlerinin tipik olarak rahat, ama çok da gevşek olmaması gerekir. Bir spor sütyeni normal bir sütyenden daha sıkı olmalı, ancak nefes almayı kısıtlamamalıdır. Öte yandan sporcu atleti ve sporcu emzirme sütyeni gibi ürünlerde kullanım şekli değişiklik gösterebilir. Pratik bir ölçü olarak kayışlar ve omuzlarınız arasında iki parmağınızın girebileceği kadar esneklik idealdir. Sütyeni giydiğiniz zaman cup bölgesinde kırışıklıkların oluşması yanlış beden seçtiğinize dair en tipik belirtilerden biridir. Sütyen kumaşının pürüzsüz durması, vücudunuza tam olarak oturduğunu gösterir. Kumaştaki kırışıklıklar genellikle çok büyük ya da çok küçük bir cup seçildiğinin göstergesidir. Sütyen takarken göğüs etrafında oluşabilecek boşluklar istenmeyen sonuçlar doğurabilir. ‌Balenli sporcu sütyeni satın alırken ve kullanırken, balenin kaburganın üzerine ve göğüs dokusunun altına düz olarak yerleşmesine ve göğsünüzü sıkmamasına dikkat edin. Ayarlanabilir askılara sahip sütyenler vücudunuza en iyi şekilde uyum sağlamak için tasarlanır. Askıları ayarlamak için ellerinizi başınızın üzerine kaldırın. Bant kısmı yukarı çıkarsa, askının ya da kopçanın yeniden ayarlanması gerekebilir.

Öne Çıkan Diğer Özellikler

Sütyen malzemesi ve stili söz konusu olduğunda herkesin farklı tercihleri ​​vardır. Kişisel tercihlerinize uygun bir model bulmak bazı yaygın spor sütyen özelliklerini incelemek, seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Nem ve Terleme Teknolojisi - Terin cildinizden uzaklaştırılmasına ve giysinin yüzeyine aktarılmasına yardımcı olmak için kuru ve taze kalmanıza yardımcı olacak sentetik ‌mikrofiberler kullanır.

Dikişsiz Tasarım - Spor sütyenlerinin ömrünü uzatmak için çoğu model kesintisiz bir tasarıma sahiptir veya düz dikiş içerir. Dikiş tekniğinin avantajı hareket sırasında gerilmiş alanlardaki aşınma ve yıpranmayı önlemesidir.

Havalandırma - Birçok sütyen, yanda file panel veya kesme gibi işlevsel detaylar içerir. Bu özellikler antrenman yaparken vücudunuzda doğal hava akışına izin verir.

Dolgu - Dolgulu ve çıkarılabilir cup tasarımına sahip sporcu sütyeni pedli çeşitleri genellikle estetik bir amaca hizmet eder. Cup dolgu stili, estetik amaçlar için göğüslere şekil vermek üzere kalıplanabilir.

Kumaşlar - Spor sütyenleri çeşitli kumaşlarda gelir. Pamuk sütyen yumuşak ve nefes alabilir, ancak terlemenin çok olduğu sporlar için önerilmez. ‌Spandex kumaş, spor sütyenleri esneklik nedeniyle tercih edilen popüler bir seçenektir. Son olarak, ‌mikrofiber, nem emme özelliği ile öne çıkan ince ve sentetik bir elyaftır.

Yıkama ve Bakım Önerileri

Spor sütyenleri normal sütyenlere kıyasla çok daha özenli bir bakım gerektirir. Bir spor sütyeni yaklaşık 30-40 yıkamaya kadar formunu korur. Bununla birlikte teknik kumaşların yapısı gereği, her bir yıkama sütyeninizin gevşemesine ve zaman içinde daha az etkili olmasına neden olur. Teknik ve özel kumaşlara sahip sütyenleri soğuk suda yıkamak daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Özel lif yapısının korunması için tüm teknik kumaşlarda olduğu gibi sporcu sütyenlerinde de, yumuşatıcı kullanımından kaçınılması gerekir. Isı, kumaşın esnek yapısındaki bozulmayı için kurutma makinesi kullanımı önerilmez. Spor sütyeninizin en az 12 ay süreyle kullanabilmek için sıkma programını uygulamadan ve yumuşatıcı kullanmadan çamaşır makinesini çalıştırmanız ve makineye sütyeninizin kopçasını kapatarak yerleştirmeniz önemlidir. En iyi sonuçlar ve uzun ömürlü kullanım için sütyeni hafif deterjanla soğuk suda yıkayın. Yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Sütyeninizi asmadan, düz bir şekilde sererek kurutmaya dikkat edin. Spor sütyenleri, tekrarlayan zıplama ve koşmanın neden olduğu hareketle göğüslerinizi gerilmekten, hatta yaralanmadan korur, ancak ‌absorbe edilen bu enerji sütyenin destek sistemine aktarılır. Sütyen, darbeyi emdikçe gerilir ve zamanla lifler ve diğer destek sağlayan bileşenler zayıflar. Spor sütyenleri, ne kadar kullandığınıza ve yıkadığınıza bağlı olarak yaklaşık altı ila 12 ayda bir değiştirilmelidir. Bununla birlikte, destek seviyesinde bir düşüş fark ederseniz, ortalama kullanım süresini dikkate almadan sütyeninizi yenisiyle değiştirmeniz önerilir. Değişim zamanının geldiğini askıları ve sütyen rengini inceleyerek de anlayabilirsiniz. Askılar kayıyor ya da egzersiz sırasında omuzlarınızdan çıkıyorsa veya istediğiniz gibi ayarlayamıyorsanız ya da beyaz sporcu sütyeni parlaklığını yitirmişse değişim zamanı gelmiş demektir.

Vücut tipiniz ya da sütyen tercihiniz ne olursa olsun aradığınız sporcu sütyenini ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz. İndirimli ve kampanyalı fiyat avantajı ile göğüs sağlığınızı ve formunuzu destekleyen en iyi sütyen modellerini tek tıkla anında satın alabilirsiniz.