"

Yaşar Kemal Kitapları

" araması için 673 sonuç listeleniyor

Yaşar Kemal Kitapları ile Türk Edebiyatı

Nobel edebiyat ödülüne aday gösterilen ilk Türk edebiyatçısı olan Yaşar Kemal’in asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olarak bilinmektedir. 1943-2015 yılları arasında yaşamış büyük Türk edebiyatı sanatçısı Yaşar Kemal, pek çok hikâye ve roman eserleri ile ün kazanmıştır. İlk şiirini 1939’da on altı yaşındayken yazan sanatçı, gençlik döneminde hikayeler yazmaya başladı. Ressam Abidin Dino’nun ağabeyi olan Arif Dino ile kurduğu yakınlık, yazın dünyasının gelişmesinde çok etkili bir rol oynamıştır. Yaşar Kemal, 1947’de en ünlü eseri İnce Memed’i yazdı fakat yarım bıraktı. Yaşar Kemal İnce Memed romanında, Çukurova’nın yoksul halkına destek olan İnce Memed’in halkı için savaşmasını konu almaktadır.

Yaşar Kemal Kitaplarını Tanımak

Yaşar Kemal Kitaplarını Tanımak

Yaşar Kemal İnce Memed serisi dört ciltten oluşmaktadır. Yaşar Kemal eserleri arasında en ünlü romanı olan İnce Memed, tam 39 yılda tamamlandı. Yaşar Kemal romanları, Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Yaşar Kemal tüm eserleri, Anadolu’nun efsane ve masallarından yararlanılarak yazılmıştır. Yaşar Kemal kitapları arasında en çok satan ilk beş eser; İnce Memed 1, Ağrıdağı Efsanesi, İnce Memed 2, Kuşlar Da Gitti ve İnce Memed 3 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaşar Kemal Eserleri

Yaşar Kemal Eserleri

Yaşar Kemal Kuşlar Da Gitti eseri, sanatçının en çok satılan dördüncü kitabıdır. Bu eserinde, ağ ile kuş avlayarak bu kuşları satan insanların, kuşları satamayınca yemek zorunda kaldıkları bir betimleme çalışması yapmıştır. Yaşar Kemal Ağrı Dağı Efsanesi ise en çok satılan ikinci kitabıdır. Üç perde ve dokuz sahneden oluşan bir opera eserine de dönüştürülmüş olan bu roman, Ağrı Dağı’nda ki bir dağ köyünde yaşayan Mahmut ile bölgenin yöneticisinin kızı Gülbahar’ın arasında ki aşk hikayesini ele almaktadır. Yaşar Kemal Teneke romanı ise 1955’te yazılmış en ünlü Yaşar Kemal eserleri arasında yer almaktadır. Çukurova’daki idealist bir kaymakamın trajik öyküsünü anlatan eser, birçok farklı dile çevrilip yayınlanmıştır. Yaşar Kemal Sarı Sıcak eseri ise öykülerinin derlendiği kitaptır. Bu eserde Yaşar Kemal, Anadolu insanının açlık, pislik, hastalık ve sefalet içerisinde verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Yaşar Kemal Yılanı Öldürseler romanı da en çok dikkat çeken Yaşar Kemal eserleri arasındadır. Kozan hapishanesinde 1950 yılında tutuklu bulunduğu dönemde tanıştığı bir çocuğun hayat hikayesinden esinlenerek yazılmıştır. Yaşar Kemal Bir Ada Hikâyesi eseri ise tam dört kitaptan oluşmaktadır. Yaşar Kemal Üç Anadolu Efsanesi, Yaşar Kemal Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal Binboğalar Efsanesi, Yaşar Kemal Dağın Öte Yüzü, Yaşar Kemal Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal 3 Anadolu Efsanesi, Yaşar Kemal Deniz Küstü yazarın.

Diğer Yaşar Kemal Eserleri

Diğer Yaşar Kemal Eserleri

Ünlü Türk edebiyat sanatçısı Yaşar Kemal, pek çok önemli esere imza atmıştır. Yaşar Kemal kitapları, genellikle Anadolu insanının yaşadıklarını konu alır ve bu bölgenin hikayeleri eserlerine yansımaktadır. İnce Memed, Bir Ada Hikayesi, Dağın Öteki Yüzü gibi eserleri birkaç kitaptan oluşan serilerdir. Yaşar Kemal gibi ünlü bir yazarın en popüler kitaplarına sahip olmak isterseniz sayfamızdan Yaşar Kemal kitap seti ürünlerini inceleyebilirsiniz. Yaşar Kemal’in saymakla bitmeyecek kadar çok ünlü ve sevilen eserleri vardır. Türk edebiyatına büyük katkılar da bulunmuş Yaşar Kemal, en ünlü kitapları mutlaka okunması gereken bir yazardır. 2015 yılında hayata gözlerini yuman sanatçı, arkasında pek çok kıymetli eser bırakmıştır. Bunların arasından İnce Memed adlı eserini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz Trendyol’dan kütüphanenizde bulunması gereken, yazarın en bilindik eserlerinden oluşan bir Yaşar Kemal seti satın alabilirsiniz.