placeholder
"

Yemek Hazırlık

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Yemek Hazırlık

Hayat Kolaylaştıran Mutfak Gereçleri ile Yemek Hazırlık

İyi bir yemek çoğumuz için oldukça mutluluk vericidir. Günümüz çağında yemek yapmak oldukça zor bir hal almış durumdadır. Bunun en büyük sebebi iş, okul gibi ortamlarda olan yoğun işler, trafik, eve geç ve yorgun geliyor olma durumlarıdır. Bu durumlardan ötürü evde basit yemeklerin yanı sıra hazır fast-food ürünlere yönelim oluşmaktadır. Fakat kendi istediğiniz gibi dilediğiniz baharatı attığınız, lezzetini kendinize göre ayarladığınız güzel bir yemek yapıp yemek, ruhsal olarak da fiziksel olarak da oldukça doyurucu bir aktivitedir. Bu aktiviteyi yapabilmek adına tasarlanan mutfakta kullanılan gereçler son dönemlerde oldukça popülerdir. Yemek hazırlama sürecini hızlandıran bu gereçler hem mutfakta kısa sürede dilediğiniz yemeği yapmanızı hem de kolay temizlenebilir olmasıyla kullanışlıdır. Bir rende dahi işinize kolaylık katmasıyla beraber rendeler dahi çağın gereklerini yerine getirmek adına yeni tasarımlarla karşımıza çıkmıştır. Daha rahat rendelenmesi için yatay halde ve altında bir koruma kabıyla birlikte tasarlanmış rendeler pratik yemek için yeni bir form kazandırılmıştır. Mutfakta kullanılan araç gereçler her anlamda yemek hazırlığı sürecinde önemli bir etkendir. Süzgeçler ve boyutları, orta, küçük ve büyük cezveler, kepçeler, süzme kepçeleri, sarımsak ezici, patates ezici ve bunun gibi birçok araç gereç oldukça işlevseldir ve iyi bir mutfak deneyimi elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda mutfak araç gereçleri seti ile dilediğiniz renkte ve tasarımda araç gereçler edinebilir hem şık bir sunum hem de pratik bir yemek pişirme süreci elde edebilirsiniz. Zamanla neredeyse yarıştığımız, kendimize vakit kalması için uğraştığımız bu dönemlerde yemek hazırlığı süreci ne kadar kısa olursa o kadar verimli bir gün geçireceğinizden ötürü mutfak için kullanacağınız araç gereçler oldukça mühim parçalardır. Yapacağınız yemekler için bile tabaklar oldukça farklı yapılardadır. Çorba için ayrı, salata için ayrı, sulu yemekler için şık ve derin tabakların hepsi tamamen ihtiyaç gereği tasarlanmış parçalardır. Ekmek ve diğer unlu mamuller için çeşitli boyutta ve kalınlıkta oklavalar ihtiyaca göre tasarlanarak insanlara sunulmuştur. Julyen doğramak istediğiniz malzemeleri bıçakla tek tek doğramak da bir çözüm olabileceği gibi zamandan tasarruf etmek isteyenler için julyen soyucu mutfak gereci oldukça pratiklik sağlayarak kolay bir hazırlama süreci geçirmenizi sağlar. Dilediğiniz yemeği mutfakta kullanılan gereçler sayesinde kolaylıkla elde etmek ve sağlıklı, damak tadınıza uygun menüler oluşturmak artık sizin için bir zaman kaybı olmayacaktır.

Mutfakta Kullanılan Gereçler ile Zamandan Tasarruf Edin

Çoğumuzun başına anlık misafirlerin getirdiği telaş durumu gelmiştir. Bu tür durumlarda basit, pratik tarifler yaparak sevdiklerimizle güzel vakit geçirmek isteriz. Fakat bu pratik olarak seçtiğimiz tarifler eğer durumu kolaylaştıracak gereçlere sahip değilsek yorgun bir şekilde vakit geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak adına pratik lezzetleri olabilecek en pratik şekilde güzel bir sunumla sunmak bazı gereçlerin yardımıyla mümkün olabilir. Bir çatal ile haşlanmış patatesleri ezme işlemi, patates ezici aracıyla yapılandan elbette ki daha yorucu ve daha zaman alıcı olacaktır. Bu sebepten bu tarz acil durumlar için zaman kaybına uğramamak adına yapacağınız bir mutfak eşyaları listesi ile verimli bir alışveriş yapabilir ve bu zaman kaybından kurtulabilirsiniz. Alışveriş öncesi genel olarak tükettiğiniz menüleri ve bu menüleri hazırlarken hangi konuda zaman kaybettiğiniz konusuna odaklandığınız takdirde mutfak malzemeleri listesi yardımıyla ihtiyacınız olan ürünleri edinebilirsiniz. Mutfak eşyaları kendi kullanımınızın yanı sıra aynı zamanda iyi bir hediye alternatifidir. Hem tasarım hem işlev olarak beğendiğiniz bir mutfak eşyasını sevdiklerinize ev hediyesi olarak alabilirsiniz. Mutfak eşyaları hediyelik olarak en çok tercih edilen ise borcamlardır. Çoğumuzun evinde olan ve ev hediyelerinde sıklıkla hediye edilen borcamlar fırın tepsilerine nazaran daha çok tercih edilmesinin sebebi boyut olarak dilediğiniz boyutta bir borcam bulabiliyor olmanız ve kek, börek tarzı unlu mamuller için şık bir sunum yapabilmenizi sağlıyor olmasıdır. Mutfak eşyaları fiyatları çeşitten çeşite ve tasarımdan tasarıma farklılık göstermektedir. Genel anlamda her bütçeye hitap eden bir fiyat skalası olmasının yanı sıra farklı tasarımlar ve renklerde ürünler almak isterseniz bu skalanın biraz dışına çıkılabilir. Mutfakta pratiklik sağlamasının yanı sıra mutfakla uyum sağlaması, sunumlarda hoş bir görüntü elde edilmesine dikkat ediyorsanız set halindeki mutfak eşyaları sizin için iyi bir seçim olacaktır. Renkli ve farklı tasarımlardaki mutfak eşyaları tasarım olarak geniş bir yelpaze sunduğundan birçok ürün arasından sizin zevkinize ve tarzınıza uygun ürün bulabilirsiniz.

Çeyizlerin Gözdesi Mutfak Eşyaları

Çeyiz hazırlığı oldukça emek verilen ve güzel günlerde kullanılmak adına eşya alma sürecidir. Bu süreç içerisinde ileri dönemlerde kullanmak için oldukça şık ve istenilen tasarımlar olmasına da dikkat edilir. Mutfak eşyaları çeyiz hazırlığı sürecinin büyük bir kısmını kaplamaktadır. Mutfak eşyaları çeyiz için olduğundan daha özenle seçilir. Özellikle pasta hazırlığında oldukça şık ve hoş duran pasta hazırlık süreci malzemeleri çeyizlerde sıklıkla yer edinmektedir. Kurabiye ve tuzlu pasta yapımında kullanılan şekilli mutfakta kullanılan gereçler çeyizlerin vazgeçilmez parçalarındandır. Bunun yanı sıra mutfak eşyaları fiyatları, her bütçeye uygun olmasıyla çoğu kesim tarafından rahatlıkla alınabilmektedir. Plastik, metal ve ahşap gibi birçok maddeden istenilen tasarımlarda ve renklerde mutfak eşyalarını dilediğiniz modelde bulabilmeniz mümkündür. Ahşap son dönemlerde sıklıkla mutfak eşyalarında tercih edilmeye başlanan parçalardandır. Ahşap kepçeler, kaşık ve çatallar, kesme tahtaları hem şık bir görünüm elde etmenize hem de metal kaşık ve çatalla yemekle zorlanan kişiler için özellikle tasarlanan parçalardır. Plastik kepçelerin şekil ve boyut olarak çeşitliliği ise hafif olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. Özellikle kızartma tarzında yemekler için buna özel tasarlanan delikli kepçeler metal ve plastik modelleriyle en çok tercih edilenler arasındadır. İleri dönemlerde kullanılmak adına alınan mutfak eşyaları bu sebepten daha çok zamansız parçalar alınarak tamamlanmak istenir. Mutfak eşyaları genellikle uzun süreli kullanım sağlayan eşyalar olduğundan ötürü yoğun tasarımlı ürünler yerine klasik parçalar çeyizler için daha uygun bir seçim olacaktır. Ahşap bir kepçe her daim beğenebileceğiniz bir ürün olduğundan bu tarz ve buna yakın parçalar çeyizler için daha uygundur. Çeyiz için mutfak araçları nelerdir sorusu hepimizin aklına gelmiştir. Bu sorunun cevabı oldukça uzun bir listedir çünkü bu durum bütçeye ve kişinin beğenilerine göre değişen bir durumdur. Genel olarak bahsedilmesi gerekirse kahvaltı takımı, yemek takımı, kaşık çatal takımı, ekmek bıçağı, peçete halkaları, servisler, sürahi, karaf, meşrubat bardakları, çay setleri örnek olarak verilebilir. Bu liste kendi bütçenize ve ihtiyaç duyduklarınıza göre uzatılabilir.

Yemek Hazırlık Gereçleri ile Keyifli Sofralar

Ailenizle hazırladığınız yemeklerle kurduğunuz sofrada bir araya gelmek oldukça kıymetlidir. Her şeyin güzel olması için özenle hazırladığınız yemekleri sevdiklerinizle paylaşmak ve övgü almak büyük bir mutluluktur. Hem hazırlama sürecinde işinizi kolaylaştıran hem de sevdiklerinize daha çok zaman ayırmak adına yemek hazırlama gereçleri size büyük kolaylık sağlayacaktır. Eğer mutfağınızdaki bardak, tabak ve diğer eşyalarına uygun dilediğiniz tasarımlarda ürünler edinmek istiyorsanız yemek hazırlama seti sizin için uygun bir seçim olacaktır. Özellikle sağlıklı öğünler tüketmek adına son dönemlerde taze ve organik malzemelerle yapılan öğünler öne çıkmaktadır. Bu öğünler için sağlıklı yiyeceklerin bir arada istenilen soslarla harmanlanarak oluşturulan yemeklerdir ve son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir. Eğer siz de sağlıklı öğünler tüketmeye dikkat ediyorsanız ve sunum yapacak eşyalar edinmek istiyorsanız yemek hazırlama kapları sizin için iyi bir tercih olacaktır. Bu ürünler sadece sunum ve yemek hazırlığı amaçlı olmasının dışında saklama ve koruma gibi özellikleriyle çok fonksiyonludur. Özellikle bitirilmeyen yemekler için saklama kapları yoğun tercih edilir. Hem buzdolabında oluşacak kokuları engeller hem de yemeğin taze kalmasını sağlayarak öğünlerinizi korur. Bu tarz saklama kapları pek çok kadının en çok tercih ettiği işlevsel mutfak eşyalarından birisidir. Bunlardan bazıları rendeli saklama kapları, plastik hava almayan saklama kapları, süzgeçli saklama kapları gibi birçok çeşit ve tasarımda geniş bir yelpazeye yayılmış bulunmaktadır. Yapı olarak cam, çelik ve plastik kaplar bulunur. Cam saklama kapları her ne kadar daha sağlıklı olduğundan tercih edilse de kırılma olasılığından ötürü plastik ve metal olarak üretilen modeller de tercih edilmektedir. Özellikle yemek için salata, cacık türevi yan mezeler yapacağınız zamanlarda rendeli saklama kapları sizlere çok yardımcı olacaktır. Öncesinde rendeleyerek dolapta yemeğe kadar saklayabileceğiniz bu kaplar zaman kaybını önlemesinin yanı sıra temizlik açısından da size kolaylık sağlamaktadır. Bunların yanı sıra iyi tasarımlardan biri olan saklama kaplarının altına delikli ayrı bir hazne yerleştirilmesi yiyeceğinizin sudan ayrılarak temas etmesini önlemekte ve yiyeceğinizin aromasını korumasına devam etmesini sağlar. Eski dönemlerden kalma bir gelenek olan sefer tasları da mutfak eşyalarında gözde ürünler arasındaki yerini korumaktadır. Farklı yemeklerin ayrı kaplara koyularak katmanlar halinde tutturulup tek bir bütün halinde taşıma kolaylığı sağlayan sefer tasları modernleştirilerek öğle aralarında ev yemeği isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Evde hazırladığınız ve bu şekilde sefer taslarında taşıdığınız yemekler ile hem lezzetli hem sağlıklı yiyecekler tüketip hem de bütçenizi dışarıdan alınan ürünlerle zorlamamış olacaksınız.

Akıllı Tasarımlar ile Kolay Yemek Hazırlama

Mutfakta kullanılan araç gereçlerin yanı sıra yemek hazırlığı süreci için bir diğer önemli unsur da uygun yemek hazırlama tezgahı bulunmasıdır. Çünkü mutfaklarda hareket dar olması yemek hazırlığı esnasında zorluk çıkaracaktır. Ufak tefek dokunuşlar ile yer kazanmak ve hareket alanını genişletmek mümkündür. Raflar, musluk bölümleri, dolap kapakları gibi mutfağın parçaları akıllı tasarımlar sayesinde geniş bir hareket alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Çöp için kurulan akıllı mekanizmalar gibi küçük ayrıntılar bile mutfakta büyük farklılıklar oluşturarak daha iyi bir mutfak deneyimi elde etmenizi sağlar. Yemek hazırlama aletleri askılar yardımıyla havada asılı şekilde tasarlanan tezgahlarda her şeyin bir yeri olduğundan düzen konusunda sorun yaşanmaz ve düzenin getirdiği ferahlık ile rahat edebileceğiniz bir ortam meydana gelir. Bunların yanı sıra tasarım açısından da dilediğiniz renkte ve tarzda yapılabilen akıllı tasarımlar mutfağınızın estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Yemek hazırlama ünitesi seçimi mutfağın şekil ve boyutuna göre yapılmaktadır. Mutfak boyutunuz oldukça küçük ise katlanabilir duvar masaları bile düşünülebilir. İstenilen tasarımın yanı sıra bu şekilde tamamen yer kazanma ve işlerinizi kolaylaştırma amaçlı yapılan tasarımlar evinizde mutlu vakit geçirmeniz için sunulmaktadır. Son yıllarda mutfakta en çok tercih edilen ünitelerden biri olan L model tezgahlar küçük alanlara büyük bir ferahlık kazandırmaktadır. Küçük mutfaklarda birçok malzemenin o alana sığdırılmasının yanı sıra kalabalık ve sıkışık bir görünüm ile insanı boğan bir yapıda olmaması gerektiğinden akıllı tasarımlar ile bu durumun önüne geçmek ana amaçtır. Bu sebepten L yerleşimli tezgahlar hem işlevsel hem kullanışlı olmaktadır. Tezgahlarda dilediğiniz renkleri kullanabilmenizin yanı sıra kalan alanda duvar monteli masalarla beraber pencere çevresine dek devam ettirilebilen tezgah ile ünitenizi daha geniş bir alana da yayabilirsiniz. Seçim ve tercihlerin size özel olduğu, istediğiniz renk ve tasarımda edindiğiniz mutfak üniteleri ile yemek hazırlığı süreci sizin için keyifli hale gelecektir.

Yemek Hazırlık Ürünleri Özellikleri ve Fiyatları

Sağlıklı öğünler tüketen çoğu kişi mutfağın hayatlarında büyük yer kapladığının farkında olan insanlardır. Sofra hazırlama, kaldırma ve temizleme sonucu mutfakta aslında uzun bir zaman dilimi geçiririz. Mutfak araçlarıyla mutfakta geçirdiğiniz vakti daha eğlenceli ve keyifli kılabilirsiniz. Son dönemlerde pratik ve besleyici öğünler oldukça popüler bir hal aldılar. Bu pratik ve besleyici öğünler genellikle tek bir kasede birleştirilen hem sağlıklı hem lezzetli yiyeceklerin birbirini tamamlamasıyla elde edilir. Yemek hazırlama kasesi içerisine tatlı patates, nohut ve yeşillik ile birlikte dilediğiniz baharatlar ekleyerek siz de bu sağlıklı ve popüler akıma dahil olabilirsiniz. Zaman artık önemli bir unsur olduğundan ötürü bu tür öğünler hem besleyiciliğiyle hem kolay hazırlanabilir olmasıyla oldukça pratiktir. Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak mutfak eşyalarını nereye koyacağınız hakkında kafanızda sorular var ise yemek hazırlama ekipmanları için özel olarak tasarlanan duvar rayları ve kancalar günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Hem alandan tasarruf edilen hem de düzenli ve şık bir görüntü oluşturan duvar rayları ve kancalar mutfak havlunuz, büyük kepçe ve kaşıklar için ideal bir tasarımdır. Mutfak araç ve gereçlerinin tasarım ve pratikliğinin yanı sıra koruyucu olan parçaları da bulunur. Bezlerle fırından sıcak yemekler çıkarmak oldukça zordur. Elinizin yanma olasılığının yanı sıra düşürme gibi sorunlarla sıkça karşılaşılabilir. Bu tarz kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına yemek hazırlama eldiveni kullanılması elzemdir. Yemek yaparken kıyafetinizin bu durumdan etkilenmemesi adına önlük kullanmak da eldiven kullanımı kadar önemlidir. Özellikle yağ ile kavurduğunuz sos ya da kızartma gibi yemeklerde farkında olmadan yağ ve sos üzerinize sıçrayarak her yemek yaptıktan sonra kıyafetinizi değiştirmemeniz daha da önemlisi kıyafetinizde lekeler kalmaması için mutfak önlüğü kullanımı önemlidir. Mutfakta kullanılan araç gereçlerden biri olan mutfak tartıları eğer bir diyet programına sahipseniz sizin için kullanışlı olacaktır. Yiyeceklerin kalorilerini hesaplamak adına hangi malzemeden ne kadar kullandığınızın önemli olduğu dönemlerde mutfak tartıları imdadınıza koşacaktır. Küçük boyutlarıyla mutfağınızda yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır. Mutfakta vakit geçirenlerin bildiği önemli detaylardan birisi de lavabolardır. Lavabo için sürekli temiz tutulmalıdır çünkü temizliği aksatıldığı takdirde kötü kokulara sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra yemek tabaklarının yıkanması sonucu bazı tabağa yapışan kalıntılar eğer lavabo süzgeciniz yoksa direk olarak borulara giderek tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu küçük ama önemli mutfak eşyası olan lavabo süzgeci bu tarz tıkanmaları engellemesinin yanı sıra kolay çıkarılabilir özelliğiyle rahatlıkla süzgeçteki kalıntıları çöp kutusuna atabilirsiniz. Bir diğer yemek hazırlığı sürecinde pratiklik sağlayan mutfak eşyalarından çift taraflı tavalar mutfakta oldukça kolaylık sağlamaktadır. Çift taraflı tava yardımıyla yemeğinizin her tarafı eşit pişirebilmekle beraber kapalı yapısından ötürü etrafa yağ sıçratmayarak temiz bir sonuç elde edebilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak mutfakta geçirdiğiniz zamandan tasarruf edebileceğiniz mutfak araç ve gereçlerine göz atmak istiyorsanız Trendyol’daki birçok üründen dilediğiniz ürünü bulabilirsiniz.