İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Gönye

" araması için 1554 sonuç listeleniyor

Gönye Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gönye Çeşitleri Nelerdir?

Gönye, yüzeyler arasındaki açıyı ölmenizi sağlayan bir gereçtir. Düzlem üzerinde kullanıma uygundur. Çoğunlukla 90° açılı bir araçtır. Kullanım yerine göre dik üçgen formunda olmayan ürünleri de bulmanız mümkündür. Okulda sıklıkla kullanılan gönye, bazı şekillerin çizilmesi gereken çeşitli derslerde son derece yardımcı olur. Öğrencilerin düzgün formda çizim yapabilmeleri için çok işlevsel bir araçtır. Bu özelliği sayesinde kırtasiye ofis malzemeleri arasında önemli bir yeri vardır. Öğretmen ve öğrenciler sıklıkla tercih eder. Düz zeminlerde ölçüm yapabileceğiniz kısmı da bulunan ürünlere ise cetvel gönye denir. Bunlarda açı kontrolünün yanı sıra uzunluğu ölçmeniz de mümkündür. Düz çizgiler oluşturabilmeniz için de kullanışlıdır. Teknik çizimlerin yapıldığı mühendislik gibi alanlarda ise açılı gönyeler kullanılır. Zemin üzerine yerleştirerek kaç derecelik açı yaptığı bulunabilir. Böylece çizim ve ölçüm yapmak, çok daha kolay bir hâl alır. Projelerinizin de kusursuz olması mümkün olur.

Gönye Hangi Derste Kullanılır?

Gönye, okullarda Matematik ve Geometri dersinde sıkça kullanılır. 90° açılı şekiller çizmek için son derece kullanışlıdır. Okulda öğrenciler, özellikle üçgen çizerken gönyeyi kullanılır. Uzunluk ölçümleri için de idealdir. Küçük boyutlarda olması ise ürünün rahatlıkla taşınabilmesini sağlar. Okulun yanı sıra bazı meslek grupları için de son derece önemli bir araçtır. Teknik çizimlerin yapıldığı mühendislik gibi alanlarda okuldakinden daha farklı modelde gönyeler kullanılır. Ayrıca mimarların da gönyeden yararlandığı bilinir. Proje çizimlerinde son derece önemli olan bu gibi araçlar, belirtilen meslek gruplarının olmazsa olmazıdır. Kullanılan alana göre gönye de farklılık gösterebilir. Bunlara ek olarak kaynak dersleri olan kişiler de bu araçtan faydalanır. Kişinin tek başına montaj yapabilmesini sağlayan gönyeyle çok daha hızlı ve pratik şekilde işlerinizi halledebilirsiniz. 5 ya da 6 açılı gönyeler, mıknatıslı olduğu için sağlam şekilde zemine tutunur. Bu da kaynak esnasında sabit durmasını sağlar.

Gönye Nasıl Kullanılır?

Gönyeler farklı çeşitlerde olabilir. Buna bağlı olarak kullanım şekilleri de değişkenlik gösterir. Okulda kullanılan gönyeler, daha basit düzeydedir. Cetvel kısmıyla uzunlukları ölçerken 90° olan kısmıyla da dik açı çizmeniz mümkün olur. Üç kenarı olan bu araçla düz çizgiler çizmek çok daha kolaylaşır. Dik açı olduğu söylenen yerlerin de derecesini gönye yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Kaynak yapımında tercih edilen manyetik gönyeyi ise kullanırken açıya uygun kenarı ilgili yere yaslamanız gerekir. Ardından kaynak yapacağınız ikinci parçayı gönyeye uygun şekilde koyarak sabit durmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında bir başkasına ihtiyaç duymadan kolaylıkla işinizi halledebilirsiniz. Birden fazla kaynak tutucu gönyeyi kullanarak aynı anda çok sayıda yeri de ölçümlemeniz mümkün olur. Zamandan kazandıran bu araçlarla kusursuz işler yapabilmeniz sağlanır. Bu da son derece hassas detayların olduğu teknik çizimlerde doğru işler çıkarabilmenizi mümkün kılar.