"

İş Ayakkabısı Çizmesi

" araması için 4443 sonuç listeleniyor

Güvenli ve Rahat İş Ayakkabısı Modelleri

Hayatımızın çok büyük bir kısmını çalışarak geçiririz. İş ortamımızın ve iş koşullarımızın iyi olmasına bu yüzden önemli ölçüde dikkat etmemiz gerekir. Çalışırken kullandığımız iş araç gereçlerinin de bu nedenle özenle seçilmesi gerekir. Sağlığımız için zararsız ve rahat ürünleri tercih etmek her zaman için en doğrusu olacaktır. İş araç gereçlerinin seçiminde etkili olan en önemli unsurlardan biri ise hiç şüphesiz dayanıklılık olarak nitelendirilebilir.

Bilindiği üzere iş güvenliği kurallarına uyulmadığı için pek çok kişinin sağlığı olumsuz etkilenir.

Bu durumun önüne geçmenin yolu ise gerekli eğitimlerin alınması ve güvenlik sağlayan iş araç gereçlerinin kullanılmasıdır. Bu malzemeler; İş güvenliği elbisesi,iş eldiveni,baret ve iş güvenliği gözlüğü olarak sıralanabilir İş ekipmanlarımızın sağlam olması bizim güvende olduğumuzu belirtir. Özellikle de çalışırken tercih edilen ayakkabının rahat yapıda ve güvenilir olması, tüm gün çalışan kişilerin meydana gelebilecek kazalardan yara almasından kurtulmasını sağlar. İş ayakkabısı tercih ederken ise dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur.

İş Ayakkabısı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

İş Ayakkabısı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

İş ayakkabısı çeşitleri oldukça kapsamlıdır. Kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine göre tasarlanmış olan birçok model bulunur. Çalışılan iş ortamı da aynı şekilde iş ayakkabısı seçiminde belirleyici bir etkiye sahiptir. Tersane, maden, kimyasal malzemelerin kullanıldığı fabrikalar ve inşaatlarda ayak sağlığı ve iş güvenliği için iş çizmesi kullanımına dikkat edilmelidir. Koruyucu özelliğe sahip olan bu ürünler, meydana gelebilecek iş kazalarından ve olası meslek hastalıklarından kişileri korur.

Örneğin kimyasal sızıntıların yaşanabildiği çalışma alanlarında iş gören kişilerin yalıtkan özellikteki pvc sarı iş çizmesi olarak bilinen ürünleri tercih etmeleri yerinde bir karar olur. İş çizmesinin üretiminde kullanılan materyal de oldukça önemlidir. Deri iş çizmesi bu kategoride yer alabilecek nitelikli bir üründür ve kullanıcı memnuniyeti sunar. Lastik iş çizmesi ise ayakları sıvılardan, çamurdan, tehlikeli kimyasallardan ve sert cisimlerden korur. Bu ürünler, kısa ve uzun iş çizmesi olarak ikiye ayrılır.

Kısa iş çizmesi özellikle kullanım rahatlığı bakımından birçok kişi tarafından tercih edilir. İş çizmelerinin niteliğini belirleyen bir diğer unsur ise dayanıklılıktır. Çelik burunlu iş çizmesi bu anlamda kişilerin beklentileri karşılar. Oldukça dayanıklı olan bu ürünler ayakları dış darbelerden korur. Aynı zamanda bu özellik ayakkabının sağlamlığını da artırır.

Farklı hava şartlarına uygun iş çizmeleri seçmek ise özen gösterilmesi gereken bir diğer unsurdur. Kışlık iş çizmeleri, kişinin ayaklarını hem soğuktan korur hem de olumsuz hava koşullarına uygun tasarlandığı için mevsime bağlı oluşabilecek iş kazalarını önleyecek biçimdedir. Benzer işlevi gören içi yünlü iş çizmesi ise yumuşak materyal barındıran bir iç kısma sahip olduğu için bir hayli konforludur.

İş Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş ayakkabısı seçimi yapılırken birçok unsurun dikkate alınması gerekir. Öncelikle çalışma ortamına uygun bir ürün tercih edilmelidir. İş görülen fiziki ortamın dezavantajları bilinmeli ve bu doğrultuda önlem alınmalıdır. İş güvenliği standartlarından kesinlikle ödün verilmemelidir. Kişileri olası iş kazalarından ve meslek hastalıklardan koruyacak iş güvenliği ayakkabıları kullanılmalıdır. Örneğin ıslak ortamlarda çalışan kişilerin su geçirmez iş ayakkabısı tercih etmesi gerekir. Söz konusu ürünlerin dizaynı ve özellikleri iş koşullarına uygun olmalıdır.

Ayakkabı seçiminde renk de önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Beyaz ve yeşil iş ayakkabı tercih edilebilecek ideal alternatiflerden bir tanesidir. İş ayakkabısı seçiminde önemli olan bir diğer kriter ise rahatlıktır. Ürünün kullanıcısını her mevsimde rahat ettirmesi gerekir. Sıcak havalarda ise ayakları terletmeyen ve böylece bakteriyel kaynaklı muhtemel hastalıkları önleyen yazlık iş ayakkabıları tercih edilmelidir. Yazlık iş güvenliği ayakkabısı kişilerin ayak sağlığını koruyabilecek niteliklere sahiptir.

Soğuk havalarda bilindiği üzere ayakları üşütmek en yaygın hasta olma nedenlerinden bir tanesidir. Bu gibi durumlarda ise işçinin ayaklarını soğuktan koruyan kışlık iş çizmesi tercih edilmelidir. Bot iş ayakkabısı da soğuk mevsimlerde değerlendirilebilir. Konforlu bir kullanım imkânı sunan bir diğer etken ise ürünün yapımında kullanılan malzemeler ve ayakkabının formudur. Tüm gün aktif bir şekilde çalışan kişilere ortopedik iş çizmesi sunulmalıdır. Tercih edilen ürünlerin ise ayak sağlığı düşünülerek tasarlanmış olması gerekir. Bu gereçlerin ortopedik olması hem meslek hastalıklarını önler hem de çalışan kişinin performansını olumlu yönde etkiler.

Ayakkabının ağırlığı da rahatlık bakımından önemlidir. Hafif iş ayakkabısı, kullanıcının konforunu ve verimliliğini artıracaktır. İş ayakkabısı seçiminde belirleyici olan bir diğer faktör ise sağlamlıktır. Demir iş ayakkabısı hem ayakları sert cisimlerden korur hem de zemine sıkı bir şekilde tutunma imkânı sunar. Bu sayede kayma ve düşme gibi iş kazaları önlenmiş olur. Özellikle çelik burunlu iş ayakkabısı, dayanıklılık ve koruyuculuk açısından beklentileri fazlasıyla karşılayan bir modeldir ve sıklıkla tercih edilir. Bu ürüne alternatif olarak aynı kalitede ve dayanıklılıkta çelik burunsuz iş ayakkabısı modelleri de bulunur. Çalışma alanlarında bilindiği üzere yangın gibi problemler de görülebilir. Bu yüzden özellikle yüksek ısıda çalışması gereken ya da yanıklara maruz kalabilecek olan personelin yanmaz iş ayakkabısı kullanması daha sağlıklı olacaktır.

İş Ayakkabısı Fiyatları ve Kalitesi Nasıldır?

İş Ayakkabısı Fiyatları ve Kalitesi Nasıldır?

İş ayakkabısı fiyatları marka ve modellere göre değişkenlik gösterir. Bu ürünlerin türü, üretildiği malzeme ya da hangi sektörde kullanıldığı fiyatlandırmaya doğrudan etki eder. Ortopedik iş güvenliği ayakkabısı fiyatları ile yazlık iş ayakkabısı fiyatları aynı olmayabilir. Ürün yelpazesi çok geniş olduğundan bu konuda da bir o kadar çeşitlilik söz konusudur. Özellikle de kalite standartları bu gereçlerin fiyatını belirleyen önemli bir faktördür.

İş ayakkabılarının niteliğini belirlemek için S1, S2 ve S3 olarak adlandırılmış olan kalite standartları kullanılır. Bu ifadeler iş ayakkabısının hangi koşullarda kullanıma uygun olduğunu belirtir ve nitelikleri hakkında bilgi verir. S1 iş ayakkabısı, ürünün kuru çevre koşullarında kullananımın uygun olduğunu ifade eder. Bu ayakkabıların üretimi sırasında iş güvenliği kriterlerine yüksek derecede özen gösterilmiştir. Ayrıca söz konusu gereçlerin tabanı anisatik özelliğe sahiptir. Bu, çalışan kişiyi elektrik çarpmalarına karşı korur. Ayrıca bu standart gözetilerek üretilen ayakkabıların tabanları kaymaz yapıda olur ve kimyasallara karşı da dirençlidir. Düşme ya da ayak yaralanmaları da bu sayede önlenir. S1 standartlarında üretilen bir iş ayakkabısının burnu çelik ya da kompozit maddeden üretilmiş olmalıdır.

Öte yandan S2 iş ayakkabısı, ıslak ortamlarda kullanılabilir. Bu standarda uygun olarak üretilen ürünler de aynı şekilde oldukça dayanıklıdır. Elektriği iletmeme özelliğine sahip olan bu iş ayakkabıları özellikle ıslak zeminlerde meydana gelebilecek kayma ve düşme gibi iş kazalarını önlemeye yönelik tasarlanmışlardır. Ayrıca bu ürünler, yağ ve asit gibi maddelere karşı da direnç gösterir. S3 iş ayakkabısı ise paslanmaz çelik tabanı ile öne çıkar. Bu ayakkabıların enerjiyi emme seviyesi oldukça yüksektir.

İş ayakkabısı ve iş çizmesi fiyatları çok geniş bir aralığa yayılmıştır belirlenmeleri sırasında kalite, ürün özellikleri, marka gibi unsurlar etkili olmaktadır. İş ayakkabısı seçiminde önce ihtiyaç ve beklentiler belirlenmelidir. Dilerseniz siz de Trendyol üzerinden bir fiyat araştırması yapabilirsiniz.

İş Ayakkabısı Nerede Satılır?

Kullanım amacına hizmet eden bir iş güvenliği ayakkabısı almak için pek çok unsura dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında ürünün hava alması ve güvenlik standartlarına uygun olması gibi hususlar vardır. İş güvenliği ayakkabısının kompozit veya çelik burunlu olması, ayakların darbelerden korunması bakımından mühimdir. Piyasada farklı modelleri mevcut olan iş ayakkabısı çizmesinin su geçirmez ve kaydırmaz özellikte olması gerekir. İş güvenliği ayakkabısının ürünün kullanılacağı alana göre seçilmesi üründen alınacak faydayı artırır. Ardından incelenen modelin lisansı ve hangi özellikleri taşıdığı gözden geçirilir. Böylelikle satın alınacak olan iş güvenliği ayakkabısı; tarla, fabrika, maden ve belediyelere ait çalışma alanları gibi çeşitli ortamlarda kullanılabilir. Farklı çalışma ortamlarında kullanılabilen iş ayakkabısı modellerini Trendyol’da bulabilirsiniz.

İş Ayakkabısı Neden Giyilir?

İş ayakkabısı, çalışanları fiziksel hasara karşı koruması bakımından ön plana çıkan ürünler arasında yer alır. Özellikle endüstriyel ortamlarda çalışan işçilerin ayaklarına ağır bir nesnenin düşmesi durumunda bu ürünler, koruyuculuk sağlar. Bunun nedeniyse iş güvenliği ayakkabısının genelde çelik malzemeden üretilmesidir. Buna ek olarak iş ayakkabısı çizmesi de özellikle zorlu hava koşullarında çalışanlar tarafından tercih edilir. Tarlada, inşaatta, fabrikalarda ve afet bölgelerinde iş güvenliği sağlayan bot ve çizmeler giyilebilir. Sağlam malzemeden üretilmesi sayesinde ayakları darbelere karşı koruyan iş ayakkabıları, aynı zamanda kaymaz tabanlı modelleriyle de dikkat çeker. Bu ürünler; erimiş metal, sivri ve delici bir cisim veya ağır nesnelerin ayağa gelmesini önlediği gibi iş ortamındaki kişinin kayıp düşmesini de engeller.

İş Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş güvenliği ayakkabısı, üretildiği malzemeye ve kullanım alanına göre farklı kategoriler altında incelenebilir. Bu ürünler, üretildiği malzemeye göre çelik veya kompozit burunlu ve su geçirmez olabilir. İş güvenliği ayakkabısı kullanılacağı ortama bağlı olarak seçildiğinde ise inşaat, tarla, fabrika, maden ya da afet bölgesi gibi ortamlar dikkate alınabilir. Dayanıklılığı ve temel özellikleri çerçevesinde de bir iş ayakkabısının S1, S2, S3 sınıfına dahil edilmesi söz konusudur. Buna bağlı olarak satın alınacak olan ürünün özelliklerine göz atılması gerekir. Tarlalarda ve afet bölgelerinde iş ayakkabısı çizmesi tercih edilebilirken inşaatta kompozit burunlu ürünler kullanılabilir. Bununla birlikte iş ayakkabısı satın alınırken ürünün güvenlik standartlarına uygun olup olmadığı da incelenebilir.