"

Rüzgarlık

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Rüzgarlık

Rüzgarlık

Araç rüzgarlık ürünleri, binek tarzı otomobillerin ve yarış arabalarının tavanına, bagajına, çamurluk veya kaputunun üzerine monte edilir. Peki, araba rüzgarlık ne işe yarar? Spoiler olarak da bilinen bu ürünler, araç seyir halindeyken yağmurun ve rüzgarın rahatsız edici etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve aracınıza dekoratif bir görünüm kazandırır. Üstün konforun yanı sıra benzersiz bir sürüş keyfi de sunan modeller, aracınızın camlarına, ön kaputa ve arka tarafına monte edilebilir. Binek tipi araçların yanı sıra yarış arabalarının tavan, bagaj, çamurluk veya kaputu üzerine monte edilebilen bu ürünler, yüksek hızda seyir halindeyken aracın daha stabil ve dengeli yol almasına olanak tanır. Araç spoiler'i modellerinin boyutları ve ağırlığı her araç markasına uyum sağlayacak şekilde dizayn edilerek üretilir. Ürünler, araç süratli bir şekilde ilerlerken karşı taraftan gelen kuvvetli hava akımına ters bir etki oluşturarak aracın şasisinin yere yakın tutulmasını ve aracın zemine daha sağlam tutunmasını sağlayarak daha güvenli bir sürüş olanağı sunar. Spoiler çeşitleri, tamamıyla performansı yükseltmeye yönelik seçilebileceği gibi, yalnızca aksesuar ve modifiye amacıyla kullanılan spoiler modelleri de vardır.

Ön, Arka ve Tavan Rüzgarlıklarının Temel İşlevleri

Otomobillerde arka, ön ve tepe olmak üzere üç farklı tipte ürün çeşidi kullanılabilir. Bu ürünler arasında en çok tercih edilen spoiler modelleri, tavan ve arka spoiler ürünleridir. Araç 200 km gibi yüksek hızlarda seyrettiğinde yere uygulanan basınç büyük ölçüde azalır. Bu da çok istenmeyen bir durumdur. Bunun önüne geçmek için, artan hız sebebiyle hafileyen aracın yere daha fazla tutunmasını sağlamak üzere arka spoiler kullanılır. Yola tutunma direncini yükselten arka spoiler parçaları, araç hızla yol alırken otomobilin arka tarafını yere doğru bastırır. Otomobillerin tasarımıyla doğru orantılı olarak belli bir miktarda hava, seyir halindeyken aracın şasisinin alt tarafından arka tarafa doğru ilerleyerek arka tarafı yukarıya doğru itme potansiyeli taşır. Bu durumu engellemek üzere üreticiler, ön spoiler parçaları üretir. Ön tampon üzerinden aşağı kısma uzanan ön spoiler'lar, hava akımının mümkün olduğunca yukarı doğru yönelmesini sağlayarak tampondan itibaren sırasıyla kaputa, ön cama, tavana, arka cama ve bagaj kısmına kadar ilerleyen bir hava akımı oluşturur. Bu hava akımının bir engelle karşılaşmadan akması oldukça mühim bir ayrıntıdır. Ön ve arka kısımda bulunan spoiler parçalarını ayarlayarak bu konuda yüksek performans yakalamak mümkündür. Bagaj kapağı üstüne çift ayak desteği ile sabitlenen spoiler çeşitleri, geniş ve yüksek kanat aralığına sahip olmakla beraber, spor arabalarda kanat açısı ve yüksekliği sürücünün arzusuna göre değiştirilebilir.

Ekstra İşlevler

Bir otomobil yolda en düşük hızda seyretse bile insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Çünkü insanın koşarken yaptığı hız esnasında cildine değen rüzgarın şiddetiyle, otomobilde giderken cildine değen rüzgarın şiddeti kesinlikle aynı değildir. Aracın içine temiz hava girmesi amacıyla camları açmanın veya aralamanın neticesinde, vücut şiddetli rüzgar nedeniyle doğrudan cereyana maruz kalır. Bu rüzgarın doğrudan cilde gelmesi ise uzun veya kısa vadede çeşitli sağlık sorunlarına; yüz felçlerine, boyun tutulmalarına, üşütmeye ya da baş ağrılarına neden olur. Spoiler'lar tam da bu noktada devreye girer. İnsan sağlığını korumayı amaçlayan bu ürünler, araç seyir halindeyken ve cam aralıkken esen şiddetli rüzgarın hızını keser ve daha makul bir seviyeye çekerek üşümenize engel olur. Bunun dışında bu ürünler, aracınızda biriken sigara küllerini boşaltırken işinizi kolaylaştırır ve sigara külleri rüzgar sebebiyle aracınızın içine ya da diğer araçların üzerine savrulmadan kolayca boşaltılabilir. Estetik bir dizayn ile üretilen modeller, aracınıza aynı zamanda farklı ve şık bir görünüm de kazandırır.

Araba Camı İçin Rüzgarlık Modelleri

Araba rüzgarlık modelleri, her markadan aracın tasarımına uygun bir şekilde üretilir. Özellikle yağmurlu ve rüzgarlı havalarda size büyük bir konfor ve avantaj sağlayan oto cam rüzgarlığı modelleri sayesinde camın spoiler boyutu kadar bölümünü açtığınızda, aracınız hem bol miktarda hava alır hem de içeriye hiçbir şekilde yağmur suyu girmez. Aracınızda klimanız yoksa veya ekonomik nedenlerle klimayı çalıştırmak istemiyorsanız, cam spoiler'ından bu noktada da büyük fayda sağlayabilirsiniz. Klimayı daha az kullanmak aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlayarak bütçenize katkıda bulunur. Kış günlerinde aracınızın içerisindeki sıcaklığın dışarı çıkmasını engelleyen bu ürünler, yaz günlerinde cam aralıkken oluşan şiddetli rüzgarı ve rüzgar sesini azaltarak yola daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur ve yol boyunca sessiz bir sürüş konforu sunar. Yapışma biçimine göre iki kısma ayrılan cam rüzgarlığı çeşitlerinin fitile içten geçen ve dıştan geçen modelleri vardır. Bu farkın nedeni ise otomobillerin birbirinden farklı kalınlığa sahip cam direklerinin bulunmasıdır. Bu sebeple spoiler satın alırken cam direklerinin kalınlığını göz önünde bulundurmanız ve ona uygun bir araba camı rüzgarlık modeli satın alınmanız yerinde bir seçim olacaktır. Araba kapı rüzgarlığı son derece basit bir şekilde monte edilir. Ürünü monte edeceğiniz kısmı iyice silerek kurulayın ve ürün üzerinde bulunan yapışkanı açarak dikkatli bir şekilde yapıştıracağınız kısma yerleştirip bastırın. İşlemi tamamladıktan sonra aracınızın yaklaşık yarım gün ya da bir gün boyunca suyla temas etmemesi, ürünün zemine sağlam bir şekilde yapışması açısından oldukça önemli bir detaydır.

Araba Rüzgarlığı Nasıl Takılır?

"Araba rüzgarlık nasıl takılır?" sorusunun cevabı sizin seçiminze göre değişir. Güvenli, sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilmeniz için birçok marka ve modelde otomobil cam rüzgarlığı üretilir. Bu modelleri, dilerseniz bu konuda uzman olan ve bu hizmeti veren firmalara taktırabilir ya da amatör montaja uygun bir ürün seçtiyseniz kendiniz de kolayca takabilirsiniz. Eğer ürünü kendiniz monte edecekseniz, aracınıza uygun olarak satın aldığınız modelin yanı sıra fön makinesi, kuru ve temiz bir bez ve bastırmak için sert plastik bir cisme ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle aracınızın ön camını ve ürünü temiz ve kuru bir bez yardımıyla iyice silin ve kirlerden arındırın. Daha sonra ürünü ve ürünü yapıştıracağınız kısmı fön makinesiyle güzelce ısıtın. Isıtma işlemi tamamlandığında spoiler'ın yapışkanı üstünde bulunan kâğıdı çıkarın ve ısıttığınız bölüme ön kısmından başlayarak yapıştırın. Bu esnada tekrar fön makinesini çalıştırarak ısıtma işlemine devam edin ve ürünün zemine iyice yapışmasını sağlayın. Aynı zamanda yapıştırdığınız yerlere baş parmağınızla baskı uygulayarak spoiler'ın zeminle iyice bütünleşmesini sağlayın. Bu işlemlerin ardından sert bir plastik cisimle yapıştırdığınız ürünün üzerinden yavaş yavaş geçerek tam anlamıyla yapıştırın. Kendinden yapışkanlı modeller basitçe monte edilir ancak bu işlemleri güneşli bir günde veya yağmur olmayan bir günde yapmanız önemlidir. Yüzeyin kuru ve temiz olması diğer önemli noktadır. Yapıştırılan spoiler'ın bir gün boyunca suyla temas etmemesi çok önemlidir. Aracınıza özel olarak tasarlanan modeller, otomobilin kasa yapısına uyum sağlar ve aracınızın hatlarıyla bütünleşerek mükemmel bir görünüm sağlar. Bu ürünler, zemine sağlam bir biçimde yapıştıktan sonra işlevini hemen yerine getirmeye başlar. Aracınızın kaput bölümünü taş, sinek, böcek gibi etkenlere karşı koruyan ön kaput koruyucu spoiler modelleri, montaj aparatları sayesinde kolayca monte edilir. Boya gerektirmeyen parlak bir görünüme sahiptir. Dış etkenlere ve güneşe karşı son derece dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.

Uzun Ömürlülük ve Yüksek Performans

Son derece güçlü yapışkanlara sahip olan spoiler parçaları oldukça uzun ömürlüdür. En rüzgarlı havalarda dahi aracınızın camını açabilir ve aracınızın içerisinde hava sirkülasyonunu güvenle sağlayabilirsiniz. Böylece araç içinde oluşan buğulanmanın da önüne geçebilirsiniz Yağışlı havalarda camlarınızı hafifçe aralayarak yağmur ve tozlardan korunabilirsiniz. Spoiler modellerinde kullanılan açık renkli malzemeler, sürüş esnasında güvenli bir görüş açısı sağlar. Ürünler, içeriğinde yer alan yüksek kaliteli akrilik malzemeler sayesinde renk değişimi ya da solmasına karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Kapalı kenarlara sahip oto aksesuar cam rüzgarlığı modelleri, soğuktan ya da sıcaktan etkilenmez. Her türlü hava koşulunda kullanılmaya elverişli olan bu modeller, aracınızın üzerinde tok durur ve dalgalanma yapmaz. Son derece basit bir biçimde monte edilebilen bu modellerin tampona vidalanması yeterlidir. Aracınızın arka camı üzerine uygulayabileceğiniz arka cam üstü spoiler modelleri, otomobilinize şık ve zarif bir görünüm kazandırmanın yanı sıra sportif bir stil de sunar. Yüksek kaliteli ABS plastik gibi materyallerden üretilen modeller, ekleme yapılmadan kalıp tekniği ile hazırlanan parçaları sayesinde çatlama yapmaz. Rutubet, nem ve tüm dış olumsuz etkenlere karşı dayanıklı olan modeller, uzun süreli kullanımlarda dahi dalgalanmaya ve bozulmaya uğramaz. Boyasız ve astarsız olan arka cam spoiler modellerini güvenle kullanabilirsiniz.

Araç Rüzgarlıklarının Teknik Özellikleri

Araç spoiler modellerinin teknik özellikleri, ürünlerin markasına ve modeline göre değişir. Örneğin, her araca özel olarak üretilen ön kaput koruyucular arasında yapıştırma ve delme işlemi gerektirmeyen ön kaput spoiler modelleri bulabilirsiniz. Otomobile özel olarak üretilen bağlantı aparatları yardımıyla özel bir çalışmaya gerek kalmadan bu ürünleri basitçe aracınıza monte edebilirsiniz. Böcekasitlerden, vuruklardan vb. etkenlerden aracınızı koruyan bu ürünler, aracınızın boyasının tahrip olmasını da engeller. Soyulma/solma veya çatlama yapmaz. İstendiği takdirde boyaya zarar vermeden ve herhangi bir hasar ya da iz bırakmadan kolayca sökülüp çıkarılabilir. 1. kalite pleksiglastan imal edilen ön kaput spoiler modelleri ise güneşte solmayan ve kolay kolay kırılmayan bir yapıya sahiptir. Hoş ve şeffaf görünümleri sayesinde görüşünüzü engellemeyen ürünlerdir. Enjeksiyonda üretilmediği için pleksiglasın kalitesi korunmuştur ve üzerinde bir kalıp izi bulunmaz. Bu ön kaput koruyucular şık görünümlerinin yanı sıra taş sıçramalarına karşı araç kaputunun deforme olmasını da engeller.

Diğer Özellikler

Montaj işlemleri amatörlerce ya da firmalar tarafından yapılan ürün çeşitleri, aerodinamik tasarımları sayesinde araç hakimiyetini kolaylaştırır. Yumuşak, sessiz ve güvenli bir sürüş keyfi yaşamanızı sağlar. Araç spoiler modellerinin isteğe bağlı olarak boyanabilen veya boya gerektirmeyen modelleri mevcuttur. Bileşenlerinde güçlendirilmiş ABS, krom kaplama çerçeve gibi malzemeler kullanılan modeller, estetik ve zarif bir görünümü de destekler. Aracın içerisine giren rüzgarı dengeleyen modeller, sigara içerken dumanın aracın içine dolmasını engellemek üzere havanın dışarıya doğru vakumlanmasını sağlar. Böylelikle aracınızda daima temiz hava sirkülasyonu gerçekleşmiş olur. Genel olarak bu ürünlerin montajı sırasında sıcak bir ortamın seçilmesi veya bir ısıtıcı yardımıyla uygulama yüzeylerinin ve rüzgarlıkların ısıtılması önerilir. Çünkü bu şekilde yapıştırılan ürünler diğer yapıştırma şekillerine oranla çok daha uzun ömürlü olacaktır. Bazı spoiler modelleri, mekanik uygulamalar ve yüksek yapışma özelliğine sahip güçlü yapıştırıcılar ile araç ömrü kadar uzun süreli bir kullanım vadeder. İçeriğinde yüksek kaliteli akrilik bileşenler bulunan modeller, rengini uzun süre muhafaza eder. Esnek ve dayanıklı malzemelerden üretilen ürün çeşitleri arasında 180 dereceye kadar bükülebilen spoiler modelleri yer alır. Aynalardan görüş açınıza engel olmayan tüm spoiler modellerini aracınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Bagaj Rüzgarlığı Nedir ve Nasıl Takılır?

Araba arkası rüzgarlık olarak da bilinen bagaj spoiler'ı, araç yüksek hızla seyrederken yere daha sağlam tutunmayı sağlar. Bu ürünler arasında sürücünün taleplerine göre ayarlanabilen modeller de vardır. Araca farklı bir hava ve şıklık katan bagaj spoiler modellerinin montajı da son derece basittir. Ürünü monte edeceğiniz kısmı güzelce temizledikten sonra 3M çift taraflı ve kuvvetli bant yardımıyla ürünü bagaj üzerine kolayca yapıştırabilir ve montaj işlemini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Esnek malzemelerden üretilen bagaj spoiler modelleri, kir tutmaz ve kolayca temizlenir. Piano black boyalı ABS plastik malzemeden üretilmiş ışıklı bagaj üstü spoiler modelleri, göz alıcı ve hoş görünümleriyle dikkat çeker. Aracına farklılık ve tarz kazandırmak isteyenler için ideal modellerdendir. Araba arka rüzgarlık fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Araba bagaj rüzgarlık fiyatları, ürünlerin üretimi aşamasında kullanılan materyallerin çeşitliliği ve kalitesinin yanı sıra üründe bulunan spesifik özelliklerle doğru orantılı olarak da değişebilir. Bagaj üstü dışında tampon s oiler'ı modelleri de ürünler arasında yer alır. Genelde esnek plastik malzemeden üretilen bu ürünler, aracınızın rengine uygun bir şekilde boyanmaya uygundur. Bu ürünler de yine aracınızın tamponunu korumayı amaçlayan spoiler modelleri arasında bulunur. Darbe, çarpma ve çizilmelere karşı aracınıza koruma sağlayan tampon spoiler modelleri arasında pek çok araca uygun tampon spoiler çeşitleri bulabilirsiniz.

Araba Rüzgarlıklarının Fiyatları

Araba rüzgarlık fiyatları; ürünlerin markasına, türüne, aerodinamik yapısına, teknik ayrıntılarına, sağlamlığına ve uzun ömürlü oluşuna göre değişir. Son derece dayanıklı ve hafif karbon fiber materyalden üretilen modeller üst segmentte yer alan ürünlerdir ve fiyatları da daha yüksek bir çizgide seyreder. Fiberglass, ABS plastik, polimer, silikon döküm ile polimer bazlı bileşenlerle üretilen modeller ise daha makul bir fiyat çizgisinde seyreder. Yine ürünlerin sahip olduğu değişik özellikler de fiyat üzerinde etkili olan faktörlerden biridir. Sabit rüzgarlıkların aksine akor gerginliği ayarı olan, yükseklik seviyesi ve eğim derecesi değiştirilebilen ve bunun yanı sıra otomobilin hızına göre adaptasyon farklılığı bulunan modelleri de fiyat yönünden oldukça değerli ürünlerdir.

Günlük kullanıma uygun olarak üretilen binek tarzı arabalarda işlevsel özelliklere sahip olan spoiler modelleri yerine, daha fazla modifiye amacıyla kullanılan aksesuarlar tercih edilir. Bu tür aksesuar özellikli spoiler parçaları, genel olarak sağlam döküm plastik, polikarbon ve fiber cam bileşenlerden üretilir. Bu ürünler dizayn yönünden araçların genel hatlarıyla ve orijinal tasarımlarıyla uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. Sağlam bir yol tutuş ile birlikte spoiler parçaları, otomobillerin daha şık, göz alıcı, estetik bir görünüme kavuşması ve daha sportif bir stile bürünmesinde de son derece etkili olan ürünlerdir. Chevrolet, Citroen, Audi, Dacia, Chrysler, BMW, Fiat, Dodge, Tofaş, Honda, Jeep, Mercedes, Peugeot, Mazda vb dünyaca ünlü birçok araç markasına uygun olarak üretilen spoiler çeşitlerini gönül rahatlığıyla satın alabilir ve aracınızda güvenle ve uzun soluklu olarak kullanabilirsiniz.

Aracınızın daha şık ve kişisel bir görünüme kavuşmasını sağlayan tüm spoiler ürünlerine şimdi Trendyol üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Zengin spoiler modelleri arasında dünya çapında ünlü olan birçok markaya ait güncel ürünler de bulabilirsiniz. Otomobilinizin markası ve modeli fark etmeksizin tüm araç modelleri ile uyumlu spoiler parçalarına ve aksesuarlarına bütçenize uygun fiyat seçenekleri ile siz de hemen sahip olabilirsiniz.

Rüzgarlık Nasıl Takılır?

Rüzgarlık takmaya karar verilmesi ile birlikte en önemli adım, kullanılacak alanın temiz olması gerektiğidir. Rüzgarlık takılırken takılacak yüzeyin temizliği sağlandıktan sonra yüzey ısıtılmalıdır. Fön makinesi yardımıyla hem yapıştırılacak alan hem de rüzgarlık ısıtılmalıdır. Bu noktada her ikisinin de ısıtılması oldukça önemlidir. Rüzgarlıkta bulunan yapışkan maddenin aktifleşmesi ve yapıştırılan alana tam olarak uyum sağlayabilmesi için gerekli bir adımdır. Her iki nokta da yeterince ısı sağlandıktan sonra yapışkan yüzey üstündeki bant çıkarılarak istenilen bölgeye yapıştırılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise yapıştırdıktan sonra bastırmaktır. Bir süre sert bir şekilde yeni yapışan yüzeye bastırmak hem rüzgarlığın uzun süre kullanımı hem de kullanım amacını tam olarak yerine getirmesi için önemlidir. Rüzgarlığın kullanım amacını tam olarak yerine getirebilmesi için herhangi bir sıvı ile temasından kaçınılmalıdır.

Rüzgarlık Ne İşe Yarar?

Rüzgarlığın ne işe yaradığı konusu incelendiğinde en sık karşılaşılan cevap sağladığı rüzgar korumasıdır. Rüzgarlık ürünlerinin sağladıkları konfor ve ayrıcalık sayesinde yalnızca tek bir sektöre yönelik üretimleri yoktur. Hem giysi amacıyla hem de araçlar için üretilen birçok model rüzgarlık bulunmaktadır. Rüzgarın zararlı etkileri nedeni ile hem sağlık açısından hem de günlük olarak insan yaşantısı zorluklarla karşılaşabiliyor. Örneğin araç camlarında kullanılan rüzgarlık sayesinde dışarıdaki temiz hava dengeli ve sağlıklı bir şekilde araçta hava sirkülasyonu sağlayabilir. Bir diğer sektör için de adeta can damarı özelliği taşımaktadır. Çünkü bu noktada da üretim amacı rüzgarlık kullanan bireyi rüzgarın zararlı etkilerinden korunmasıdır. Dış giyiminde rüzgarlık tercih eden kişinin ürünü rüzgarı içerisine almaz ve aynı zamanda rüzgarın zararlı etkilerinden de kurtulmuş olunur.

Rüzgarlık Nedir?

Rüzgarlık kısaca rüzgar engelleyicidir. Rüzgarın zararları bu konuda muzdarip olanlar tarafından bilinmektedir. Rüzgarlık hem araçlarda hem giyim sektöründe kullanılan bir tür rüzgar engelleyicidir. Ürünün kullanımı sayesinde kişiler rüzgarın negatif yönlerinden uzaklaşmış olur. Giyim sektöründe üretilen yağmurluklar aynı zamanda yağmurluk olarak da anılmaktadır. Birçok çeşidi ile erkek yağmurluk rüzgarlık başta olmak üzere kadınların çokça tercih ettiği kadın yağmurluk rüzgarlık bulunur. çocuk yağmurluk rüzgarlık da oldukça tercih edilmektedir. Sağlamış olduğu bu çeşitlilik sayesinde her yaştan ve her cinsiyetten insana hitap edebilmektedir. Rüzgarlık kullanımı esnasında rüzgarın dezavantajlarından kurtulurken aynı zamanda yağmurda ıslanmaktan da sakınılabilir. Sağladığı kullanım avantajlarının yanında ürün çeşitliliği ile de her zevke hitap etmektedir. Sonuç olarak da kişiler hem zevklerine uygun bir dış giyim ürününe sahip olmuş olur hem de rüzgar ve yağmurdan kaçınabilir. Rüzgarlık modellerini Trendyol’da bulabilir ve hemen sipariş edebilirsiniz.