"

Sabahlık

" araması için 8583 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Güne Güzel Başlamak İçin Güzel Sabahlık Şart

sabahlık

Sabahlık olarak bilinen elbise tasarımına benzer yapıda üretilen kıyafetler, kadın ve erkekler tarafından ev içi giyimde sıklıkla tercih ediliyor. Bornoza benzer olmakla beraber su emici özelliğinin olmaması nedeniyle bornozdan farklılık gösteriyor. Yataktan kalkarken pijama veya gece kıyafeti üzerine alınmak amacıyla kullanılan ve zamanla çoğu günlük giyim ürününe ilham veren sabahlık çeşitleri, takımları ve malzemesiyle farklı tasarımlarda üretiliyor. Ev içerisinde sıklıkla giyilmekle beraber sabahlık pijama takımı üzerine de kullanılabiliyor. Özellikle ziyaretçilerin gelmesi sonucu pijama ve gecelik görüntüsünü kamufle etmek amacıyla kullanılıyor olsa da çağa uygun tasarımları sayesinde erkek sabahlık tercih eden kullanıcıların stilini tamamlayan önemli parçalardan biri haline geliyor.

Sabahlık Kullanım Alanları

Ev önlüğü, gecelik veya bornoz olarak da bilinen sabahlık, tipik olarak diz uzunluğundan ayak bileğine kadar değişen boyutlarda üretiliyor. Geniş kollu, önü açık ve gevşek duran görünümünün yanı sıra kumaşı kapalı tutmak amacıyla tasarlanmış bel seviyesinde iki cep, kumaş veya kemer ayrıntısı bulunuyor. Sabahlıklar iç çamaşırı, pijama veya ev çevresinde giyilebilecek giysilerin üzerine uyacak şekilde tasarlanarak hem amaca hem stile uygun üretiliyor. Rahatlık ve konfor isteyenlerin tercihi olan modeller çeşitli dokuma tiplerinden, pamuktan veya yünden yapılıyor. Yumuşak, kabarık, sıcak ve dokusu keyif veren sabahlıklarda seçim, stili ön plana çıkarmaktan yanaysa ipek kumaşlar seçiliyor. Oldukça ince ve dökümlü duran bu sabahlık modelleri koruyucu olmaktan çok kişisel tarza hitap ediyor.

Üretildiği ilk yıllarda şuan sahip olduğu boyutlardan çok daha fazlasına sahip olan sabahlıklar, bu özellikleri dolayısıyla fazla kumaşa ve işlemeye sahip oluyor. Özellikle gömleklerin kollarını örtme amacıyla kullanılıyor, çoğu kıyafeti gizleme amaçlı vücuda geçiriliyor. Sonrasında tunik gömlek formundan ilham alan sabahlık kullanımı, geceleri tercih edilen ve uyku sırasında giyilen kıyafetlere uygun şekilde üretilmeye başlıyor. Kapitone kumaşlar, ipek astarlar, saten dış yüzeyler, desenli ipekler ve dokuma pamuklu kumaşların popüler hale gelmesiyle ev giyimi dışında şık görünüm isteyenlerin de öncelikli tercihi haline geliyor. Sert hava koşullarına sahip ülkelerde ısıtma sistemlerinin yetersizliği nedeniyle hayatın bir parçası haline gelen sabahlıklar ağır, dolgulu ve kalın kumaşlarıyla günümüzde de bu yönde kullanım için tercih edilebiliyor.

Sabahlık Modelleri ve Tasarım Özellikleri

Sabahlık kadın giyim sektöründe rahatlığın ve ev giyim tekstilinin temsilcisi olmakla beraber üretildiği ilk dönemlerde esasen erkek kullanıcılarının beğenisini kazanıyor. 18. yüzyılın başlarında hem eve hem ofise uyumlu şık sabahlık modelleri sayesinde resmi ceketin kısıtlayıcı kesimlerinden kurtulan erkek kullanıcılar, günlük kullanıma yaygın hale getirdikleri bu modelleri zamanla kadın kullanıcıların beğenisine sunmayı başarıyor. Kış aylarında pamuklu sabahlık yumuşak ve kalın bir koruma sağlarken yaz aylarında düğmeli veya kemerli modeller günlük rutine uyuyor, her yaştan kullanıcının hem ev içi hem ev dışı kullanımına uyum gösteriyor.

Dört farklı iplik yapısına sahip sabahlıklar, kullanım yeri ve amacına göre üretiliyor. Selülozlu yapısı sayesinde doğal özellik gösteren pamuk, tekstil üretiminde sık tercih edilen elyaflardan biri olarak biliniyor. Hidrofilik yapısı sayesinde suyu kolaylıkla emdiği bilinmekle beraber sıcak havalarda giyilen penye, gecelik sabahlık takımları için uygun yapıyı sağlıyor. İpek, sağladığı görünüm ve verdiği his nedeniyle oldukça popüler kumaşlar arasında yer alsa da diğerlerine göre daha yüksek fiyatlarda satılabiliyor. Sabahlık satın almak için yine de çoğu kullanıcının ilk tercihlerinden olan ipek kumaşlar, ince ve hafif yapısı sayesinde ev içi giyimde sık kullanılıyor. Mikrofiber kumaşlar, selüloz ve polyester içeren yapısı sayesinde oldukça havadar bir kullanım sunuyor. Soğuk iklimlerde tercih edilen kalın, yün sabahlık ısıyı muhafaza edişi sayesinde vücut ısısını ideal seviyede tutmaya yardımcı oluyor. Kolay temizlenebilme özelliği gösteren naylon kumaş, içeriğinde sentetik elyaf bulundurmakla beraber çoğu ev giyim ürününde bulunuyor.

Havlu, kadife, ipek sabahlık örgü stillerine göre farklı kategorilerde sınıflandırılabiliyor. Çeşitli inceliklerde bulunabilen flanel dokuma kumaş yün, pamuk ve elyafın birleşiminden meydana geliyor. Kışlık sabahlık için ideal olan bu dokuma stili, koruyuculuğu sayesinde birçok kullanıcının beğenisini topluyor. Pamuktan dokunan havlu kumaş ise kesilmemiş ilmekleri sayesinde özellikler bornozlarda sık kullanılsa da evinde kendini yumuşak ve sıcak hissetmek isteyenlerin de tercihi oluyor. Kesik ilmeklerden oluşan kadife kumaş, verdiği pürüzsüz his ve özgün hava sayesinde her tarza farklı gösteren bir dokunuş getiriyor. Polyester gibi sentetik elyaflardan elde edilen peluş sabahlık, az miktarda bulunan pamuk ve kadife oranıyla hem yumuşak hem yoğun kumaş özelliği gösteriyor. Oyuncak üretiminde sıklıkla seçilen bu kumaş çocuk, unicornlu sabahlık için hem eğlenceli hem konforlu bir malzeme haline geliyor.

Yaka stilleri çoğu sabahlık seçiminde öne çıkan özelliklerden biri oluyor. Şal yaka sabahlıklar boyuna yakın kesime sahip olmasının yanı sıra kimono, saten sabahlık kumaşlarında sık kullanılıyor. Geleneksel sabahlık tarzında da tercih edilen şal yaka çoğu erkek ceketi modeline ilham veriyor. Kimono, Japonya kültürüne ait olduğu bilinen kuşaklı modeliyle tanınıyor olsa da kadın sabahlık seti için vazgeçilmez stiller arasında gösteriliyor. Kapüşonlu, spor sabahlık ise boyun çizgisine eklenen kumaşla baş ve boyun kısmını sıcak tutmak ve ıslak saçların kurumasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanıyor.

Sabahlık Kumaşları Tipleri

İhtiyaçlarınız arasında lüksten çok rahatlığa imkan veren sabahlıklar, aynı zamanda hediye etmek için de oldukça sık tercih edilen tekstil ürünlerinde arasında yer alıyor. 2’li gecelik sabahlık takımı ve çeşitleri özel günlerde sevdiklerinizi memnun etmek adına uygun bir seçenek olabiliyor. Bunun yanı sıra üretiminde ve kullanılan malzemelerde meydana gelen teknolojik imkanlar ve gelişmeler, her zaman daha iyi seçenekler ve işlevselliği yükseltilmiş ürünler sunuyor. Sabahlığınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz ve maksimum konforu elde edebilmeniz için birkaç önemli özelliğe göz atmak gerekebiliyor.

Sabahlık üretiminde hangi malzeme kullanıldığı; kullanıcıya vereceği his, emicilik ve ağırlığı belirliyor. Bu noktada kumaş seçenekleri satenden klasik pamuğa kadar geniş bir skalaya yayılıyor. Özellikle uzun sabahlık modelleri kemer parçasıyla birlikte üretildiğinden kumaş yapısı bu tip sabahlık parçalarının özelliklerini belirleyebiliyor. Ev içerisinde dinlenmek üzere uzanmak veya otururken sıcak hissetmek için tercih edilen polar sabahlık kumaşlarında, teknolojik gelişmeler sayesinde ileri üretim tiplerine sahip olan mikrofiber sabahlıklar sık tercih ediliyor. İpek kadar zarif bir görünüme ve yumuşaklığa sahip olan bu kumaş hafif olmasının yanı sıra her mevsime uygun kullanım sağlıyor. Spa olarak adlandırılan iki kat kumaşın birleşiminden oluşan sabahlıklar, mikrofiber dış katmana ve pamuklu iç yüzeye sahip havlu tipi kumaştan elde ediliyor. Bedeni tamamen saran bir his sağlamasının yanı sıra dış katman sabahlığa süet görünümü veriyor, iç katman ise soft biri doku sunuyor. Bu kumaş tipinin sık kullanıldığı bridesmaid sabahlık hem hediye hem kişisel kullanım amaçlı ürün arayanların öncelikli tercihi oluyor. Sabahlık fiyatları arasında standardın üzerinde oranlara sahip olsa da kalitesi sayesinde uzun ömürlü kullanım sağlıyor.

Waffle kumaşa sahip pamuklu sabahlıklar, kareli ve elmas desenli dokularıyla fark edilebiliyor. %100 pamuk içeren yapısı bu kumaş türünü yıkama esnasında özellikle dikkat edilmesi gereken ayarlara tabi tutuyor olsa da ilk kullanımdan itibaren hissedilebilecek yumuşak dokusu çoğu kullanıcının waffle kumaşa öncelik vermesini sağlıyor. Kadife içeren pamuklu sabahlıklar ise hem kalın hem yumuşak dokuyu bir arada sunuyor. Bu tip kumaşa sahip ürünlerde iyi kaliteyi en az %80 pamuk içeriği sağlıyor. Kısa, dantel, bride sabahlık seçimlerinde öne çıkan saten ve ipek kumaşlar, evde geçirdiğiniz vakitler için konforlu dakikaların önünü açıyor. Oldukça hassas olan bu kumaşlar, ev içerisinde yapacağınız her türlü işe ve aktiviteye uygun kullanım sunuyor.

Son zamanlarda sık tercih edilenler arasında yer alan şönil sabahlıklar, mükemmele yakın bir yalıtım özelliği gösteriyor. Geniş kalite yelpazesine sahip olmasının yanı sıra hafif yapısı ve dokunulduğu an hissedilebilecek yumuşaklığıyla öne çıkıyor. Erkek sabahlıklarında öne çıkan pazen ise soğuk havalarda ideal koruma sağlarken pazen, yünü sayesinde deriyle temas ettiği andan itibaren ısının kontrol edilmesine yardımcı oluyor. Polyesterden elde edilen polar sabahlıklar bedende neredeyse hissedilmeyecek kadar düşük ağırlığıyla öne çıkıyor. Kumaş tipi sayesinde makinede rahatlıkla yıkanabilen polar çeşitleri aynı zamanda yıllar süren kaliteli kullanım sunuyor. Yün ve kaşmirin birleşimi olan akrilik, hipoalerjik yapısı sayesinde hamile sabahlık arayanlara bir alternatif sunuyor. Hem yaz hem kış alerjisine sahip olanlar için ideal bir seçim olmasının yanı sıra makinede yıkamaya rağmen solmayan renkleriyle kullanım kolaylığı sağlıyor.

Sabahlık Fonksiyonları ve Satın Alırken Merak Edilenler

Modaya veya stile uygun kullanılan sabahlıklar ipek, saten veya hafif dokumaya sahip pamuklu kumaşlardan üretiliyor. Düzgün ve şık bir görünüm desteklemek amacıyla kıyafetin bir kısmını örtmek veya kıyafete uyum sağlamak amacıyla kullanılıyor. Beyaz, krem, siyah sabahlık kullananlar bu amaçla klasik modellere yöneliyor. Özellikle hediye seçeneklerinde 6’lı sabahlık takımları renkleri ve dayanıklı kumaş yapısıyla farklı bir seçenek sunuyor. Diğer yandan rahatlık ve sıcaklık için giyilen sabahlık tipleri daha kalın ve daha ağır yapıda üretiliyor. Dokuma pamuk, yün veya ağır kadife kumaşa sahip olmalarının yanı sıra ipek veya saten astarları bulunabiliyor. Ekstra sıcaklık sağlamak amacıyla bazı modeller, kapitone adı verilen iç ve dış astardan oluşan iki katmanla birlikte üretiliyor. Bu iki katman arasına yerleştirilen yün veya pamuk dolgu sayesinde hacimle beraber ekstra sıcaklık sağlıyor.

Bazı sabahlıklarda iki tarafı birleştirmek amacıyla düğmeler kullanılırken bazılarında kayışlar veya kancalar tercih edilebiliyor. Herhangi bir bağlantı noktası bulunmayan modeller iki kanadın bir araya gelmesini sağlayan bir kemerle tamamlanıyor. Bedene göre sabahlığın ayarlanmasına ve kumaş gerginliğinin düzenlenmesine imkan tanıyan kemerler kullanım kolaylığından ötürü oldukça sık tercih ediliyor. Bel hizasına dikilen cepler sağ ve solda birer tane olmak üzere sabahlık kumaşıyla birleştiriliyor. Cepler, sabahlığın kendi kumaşından üretilen modelleri olmakla beraber kumaştan bağımsız farklı tarz ve boyutlarda da bulunabiliyor. Bazı modellerde göğüs hizasında da bulunabilen üçüncü bir cep, üreticinin logosunun veya monogramının dekorasyon amacıyla işlenmesi sayesinde oluşuyor.

Çoğu zaman sabahlık ve bornoz birbirinin yerine kullanılabiliyor olsa da aralarında bazı temel farklar bulunuyor. Bornozlar paspas ve havlular için kullanılan kalın, emici ve genellikle pamuk ihtiva eden kumaşlardan üretiliyor. Bu kumaş tipleri banyodan veya denizden sonra vücudu kurutmak ve ısıtmak amacıyla üretiliyor, uzun süreli kullanıma uymuyor. Aynı zamanda tipik modelleri daha az renk ve stilde üretiliyor. Sabahlıklar ise evin etrafında, geceleri veya sabahın ilk saatlerinde tercih edilecek uzun süreli kullanımlar için üretiliyor. Amacı vücudu sıcak tutmak ve olan bu ürünler kullanıcılarına çok daha geniş stil, renk, kumaş ve tasarım yelpazesi sunuyor. Ayrıca sabahlık kullanımı herhangi bir kıyafetin veya iç çamaşırının üzerine tercih edilirken bornozlar vücutla direk temas edecek kullanıma uygun üretiliyor.

Sabahlığa sahip olmadan önce ilk olarak beğenilen stile ulaşılıp ulaşılamayacağı merak edilebiliyor. Güvenilir markalardan, kullanım amacınıza uygun ürünü seçmek, stilinden emin olduğunuz modeli seçmede yardımcı olabiliyor. Sabahlık alışverişinizi günlük kullanım için mi yoksa konfor ve sıcaklık için mi yapacağınız ise kumaş türünü belirlemenize olanak tanıyor. Sabahlığın boyutları istenilen ürüne ulaşmada kolaylık veya zorluk yaratabiliyor. Ayak bileği boyları nadir olarak bulunabilse de önemli olan bedeninize ve stilinize uygun bir görünüm yaratması oluyor. Ürün fiyatları da alışveriş esnasında cevap verilmesi gereken sorular arasında yer alıyor. İpek kumaşlar daha yüksek fiyatlarda satılabiliyor; yün, pamuk, az işlemeli ipekler veya işlemesi bulunmayan kumaşlar daha makul fiyatlarda sunulabiliyor. Son olarak çoğu kıyafetinizi göz önünde bulundurarak yapacağınız alışveriş, sabahlığınızın kullanım alanını genişleterek işlevselliğini ortaya çıkarmada önemli bir noktayı oluşturuyor.

Sabahlık Tercihinde Beden Ölçüsünün Önemi

Kumaş özellikleri ve kullanım fonksiyonlarının yanı sıra sabahlık almadan önce kontrol etmek gereken ekstra özellikler olabiliyor. Boyutlar ve beden ölçüleri bu özelliklerin başında geliyor. Vücut tipinize uygun ürüne ulaşmak tahmin edildiği kadar zor olmayabiliyor.

İçinde rahat olduğunuz doğru ürüne ulaşmak için öncelikle ön uzunluğa bakmak gerekiyor. En yüksek nokta olan omuzdan sabahlık ucuna kadar ölçülen mesafe boy uzunluğunuza oranla ürünün duruşunu belirlemenize yardımcı oluyor. Devamında göğüs genişliğinin belirlenmesi amacıyla sağ veya sol koltuk altı başlangıcından göğsün bel kıvrımına kadar olan bölümü ölçülüyor. Belirlenen bel kıvrımından yaka kenarına kadar olan ölçü, sabahlığın bedene sarılırken vücudun üst kısmını kavrama oranını belirliyor. Omuz ucundan bileğe kadar ölçülen mesafe kol uzunluğunu, bilekte kıvrım yaratan kısım ise kol açıklığını belirliyor. Sabahlığın arka uzunluğu için omuzdan alt kenara kadar uzanan bölüm ölçülürken, sırt bölgesinden ölçülebilecek omuzlar arasındaki mesafenin belirlenmesi, sabahlığın vücudunuza tam oturmasını sağlıyor. İki tarafın birleşim noktasını oluşturan kıvrımlı yaka kısmının boyu, sabahlık bağlandığında ortaya çıkacak görüntünün belirlenmesine yardımcı oluyor. Bel arkasının ölçüsü, sol kol altından sağ kol altına kadar alınacak ölçüyle belirleniyor.

Sabahlık modelleri tipik olarak iki uzunluktan meydana geliyor: Diz ve ayak bileği uzunluğu. Daha kısa boya sahip olan modeller olmakla birlikte hangisinin tercih edileceği kullanım amacına göre değişiklik gösterebiliyor. Çoğu modelde öne çıkan diz boyu ev rahatlığı arayanların ve gün içerisinde hareketli işlere sahip olanların tercihi oluyor. Özellikle evdeki ısıtma yöntemlerinin artmasıyla birlikte git gide kısalan sabahlık boyları, ayak bileği boyuna sahip modellere oranla daha geniş ürün yelpazesine sahip olabiliyor. Lohusa sabahlık kullanan çoğu anne adayının seçtiği ayak bileği boyundaki modeller ise vücudu tam sararak özellikle kış aylarında ideal koruma sağlıyor.

Stile göre değişkenlik gösteren sabahlıklar yapılı modellerinin yanı sıra daha salaş görünüme sahip şal tarzı tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Bu tip ürünlerde yaka üzerine basit bir kaplama ayrıntısıyla verilen hava Uzak Doğu stilinden ilham alınan, kimono tarzı sabahlıklarda bulunuyor.

Evinizdeki konfora yeni bir soluk getirmek, rahatlığı sıcaklıkla bir araya getiren sabahlıklara sahip olmak istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarını Trendyol sayesinde inceleyebilir, sabahlık üretiminde öncü isimlerin güncel indirim ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.