İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Soğuk Çay

" araması için 618 sonuç listeleniyor

Soğuk Çay

Her Zevke Hitap Eden Soğuk Çay Çeşitleri

Çay, ilk olarak M.Ö 2700 yıllarında Çin’de medikal alanda ihtiyaçların doğması sebebiyle ortaya çıkar. M.Ö. 10. yüzyılda Çinli bir adamın bitkiye su ekleyip içmeye başlaması ile keşfedilir. Çay kelimesi ise Çin'in bir lehçesi olan Mandarin’den gelir. Bu bitkinin mahsulü zamanla diğer ülkelere yayılarak Kore, Japonya gibi yerlerde de tüketilmeye başlanır. Ürün tüm ülkeler tarafından fark edilince Çin’de ticari bir unsur haline gelir ve ticaretin gelişmesine katkı sunar. Bazı ülkelerde bu mahsul pahalı bir ürün olarak görülür ve sadece özel günlerde, festivallerde tüketilir. Türkiye’de ise hemen hemen her evde kendine yer bulur. Türkiye’ye gıdanın ilk kez ithalatı yapıldığında ise kısa sürede tanıdık bir lezzet halini alır. Kaynaklarda mahsulü ilk içenin Hoca Ahmet Yesevi olduğu konusunda rivayetler vardır. Hacı Mehmet İzzet Efendi “Çay Risalesi” isimli eserinde mahsulün faydalarından ve sıklıkla kullanılmasından bahseder. Bu mahsulün değerini anlayan Osmanlı, Sultan II. Abdülhamid döneminde Çin’den alınan fidanların kendi topraklarında ekiminin yapılmasına karar verir fakat ekolojik nedenlerin oluşması sebebiyle verimsizlik yaşanır. 20. yüzyıla kadar ürünle tanışmamış olan Türkler, Karadeniz’e atılan tohumlar sayesinde ürün ile haşır neşir olur ve bu gıdanın tiryakileri haline gelir. 1924 tarihinde mahsulle ilgili kanun çıkarılır ve Ziraat Umum Müdürü Zihni Derin tarafından Gürcistan’dan alınan ilk tohumlarla çalışmalar başlatılır. Rizeli üreticilere verilen tohumlarla ilk olarak Artvin Borçka’da denemeler başlatılır. Sonuçların olumlu olmasıyla 1937’de 20 tona yakın mahsul tohumu alınır ve ilk mahsul 1938’de toplanır. Hulusi Karadeniz ile birlikte ilk çay kanunun hazırlanmasında emeği geçen Esat Özoğuz, bu mahsulün tohumunu Rize’ye getiren isimlerdendir. 1930 yıllarının sonunda bölgede yayılan ürün sayesinde birçok fabrika kurulur ve Rize’nin çay yıldızı olmasını sağlanır. Türkiye zamanla dünyada yüklü miktarda mahsul üreten ilk 6 ülke arasında yerini alır. Türkiye’de çayın çokça üretildiği şehir olan Rize sayesinde her evde gün boyunca birkaç kez çay tüketilir. Günün her saati içilen ürün, şekerli ya da şekersiz olarak tüketilir. Yıllar geçtikçe yeşil çay, bitki çayı, poşet çay gibi çeşitleri ortaya çıkar. Özellikle son yıllarda serinleten lezzetlerden olan soğuk çay ürünleri, oldukça ilgi görür. Birbirinden farklı soğuk çay markaları tarafından sayısız seçenek beğeninize sunulur. Tüm bu ürünlere Trendyol üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Her Zevke Hitap Eden Soğuk Çay Çeşitleri

Soğuk lezzet ilk olarak Housekeeping in Old Virginia kitabı ile ortaya çıkar. Kitabında bu mahsule olan sevgisinden ve lezzetinin farklılığından kesitler sunan yazar, okurlarının da bu duygulardan haberdar olmasına kaynaklık eder. Bu tarz içecekleri pazarlayarak para kazanan ve mahsul plantasyonunun sahibi olan Blechynden, buzlu içeceği popülerleştiren bir tüccardır. Buzlu ürün Amerika’nın güneyinde uzun zamandır tüketilirken Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer bölgelerinde soğuk lezzet pek de yaygın bir içecek değildir. 1878’de Virginia’da yayınlanan serinleten içecek tarifi ile 19. yüzyılın sonlarında popülerliği iyice yaygınlaşır. 1904 Dünya Fuarı St. Louis’te çok sıcak bir dönemde bu içeceğin sıcak haline talep istenen düzeyde olmadığı için Richard Blechynden içeceğin soğuk çeşidinin karlı olacağını düşünür. Bunun üzerine ürüne buz katarak satmaya başlar. Böylece bir anda soğuk içeceğe ilgi artmaya başlar. Oluşan talep doğrultusunda ürün yapımına devam edip satışlarını artırmayı sürdürür. İçeceklerin zamanla satış rekorları kırması soğuk çeşidinin ulusal popülerlik kazanmasına neden olur. Ürün ülke çapında tanınmaya başlanır. Zamanla uluslararası üne kavuşan ve serinleten yapısıyla beğeni toplayan lezzet, ülkeler arasında popüler olur. İçeceğin sağlık konusunda birçok olumlu yanı olduğu gibi aşırı tüketildiği zaman bazı sağlık sorunlarına yol açtığı bilinir. Serinleten içecek genellikle bardakta servis edilir. Tercihe göre şekerli veya şekersiz olarak hazırlanabilir. Ev yapımları yerini fabrikalara bırakırken bardakta içilen çaylar paketli ürün olarak satışa sunulur. Siyah mahsul üretimi; toplandıktan sonra soldurma, kıvırma, enzimatik oksidasyon ve kurutma aşamalarından geçer. Yeşil içecek üretimi ise yüksek sıcaklık, buharla şok soldurma, kıvırma ve soğutma işlemlerinden oluşur. Mahsul yapraklarından alınan aromalarla yapılan bu ürünün hazırlanışı ülkelere göre farklılık gösterebilir. Türkiye’de mahsulün büyük bir önemi vardır. Her gün çok çeşitli saatlerde sıcak içecek olarak tüketimi yoğun olan içeceğin sıcak aylarda ise soğuk tüketimi revaçtadır. Soğuk çeşidinin bulunması ile özellikle yaz aylarında yakıcı sıcağın altında ferahlamak mümkün olur. Serinleten içecekler arasında alternatif bir seçenek olan ürüne olan talep, gün geçtikçe artmaya devam eder. Hızlı ve güvenilir alışveriş platformu olan Trendyol’da bu içeceğin her çeşidine ulaşmanız mümkündür. Bergamot, karpuz, limon, mango, çilek, şeftali gibi zengin çeşit seçeneği arasından damak tadınıza göre tercihinizi yapabilirsiniz. Teneke veya pet şişelerde satışa sunulan içecekler, kalabalık aile yemekleri için de 2,5 litre halinde üretilir. Birbirinden farklı soğuk çay aromaları ile hazırlanan içeceklerle yaz günlerinde susuzluğunuzu giderebilir, keyifli ve konforlu vakit geçirebilirsiniz.

Yaz Ayının Vazgeçilmezi Soğuk Çay Tarifleri

Yaz Ayının Vazgeçilmezi Soğuk Çay Tarifleri

Kavurucu sıcakların altında oluşan harareti atmak, ferahlamak ve soğuk su etkisini hissetmek için başvurulan seçeneklerden biri de soğuk içeceklerdir. Evdeki imkanları kullanarak kolaylıkla soğuk çay limonlu içeceği elde edebilirsiniz. Oldukça basit malzemeler kullanarak dileğiniz lezzeti kendiniz yapabilirsiniz. Birkaç sallama yeşil ya da siyah içecek bu lezzet için yeterli bir başlangıç olur. Hazırlanışı oldukça basittir. Bir demliğe ya da büyük sürahiye içeceği koyabilir, üzerine limon kabuğu rendeleyip kaynamış suyu üstüne ekleyip 5 dakika bekledikten sonra içerisindeki poşeti çıkarabilirsiniz. Dilerseniz içeceği süzüp soğuması için buzdolabına da kaldırabilirsiniz. İçerisine buz koyup servis edebilirsiniz. Kırmızı meyveli soğuk içecek için onbeş adet buz küpü, bir adet limon, on iki adet kırmızı meyve, üç demlik poşet yeşil ürün yeterli olur. Kırmızı meyveli sos için ise 250 gram kırmızı meyve, iki adet yıldız anason, bir yemek kaşığı pudra şekeri, bir su bardağı su gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Kırmızı meyveleri derin tencereye alabilir ve üzerine pudra şekeri, anason ve bir bardak su ekleyerek pişirebilirsiniz. İki veya üç dakika sonra anasonları alıp kaynatabilir, kaynayan karışımı el blenderı ile püre kıvamına getirilip soğutabilirsiniz. Yeşil içeceği demleyip soğumaya bırakabilirsiniz. Sunum yapılacak sürahiye buz atılıp yeşil içeceği ve kırmızı meyve sosunu ekleyebilirsiniz. Tatlı sevenler için kırmızı meyveli sosa bir tatlı kaşığı daha pudra şekeri eklenmesi ideal olur. Bu tarifte isteğe göre meyve ve aroma ile serinleten lezzet, tatları çeşitlendirilebilir. Bir top vanilyalı dondurma ile muazzam bir tat ortaya konulabilir. Her şey gibi bu tür gıdaların da kullanım süresi vardır. Demlenmiş içecek buzdolabında maksimum 5 gün muhafaza edilebilir. 5 günün sonunda içeceğin atılması gerekir. Koruyucu madde içeren şişe ürünlerde bulunan gıdanın ise kapağı açıldıktan sonra maksimum 10 gün muhafaza edilebilir. Demlenmiş içeceği korumak için kaynadıktan 4 saat sonra buzdolabına konması gerekir. İçeceği kapağı sıkıca kapatılmış şişelerde muhafaza etmek gerekir. Bu sayede raf ömrü uzatılabilir. Demledikten sonra servis edeceğiniz içeceğinize şeker, portakal, limon, şeftali gibi hoş meyveleri ekleyerek tatlı bir aroma oluşturabilirsiniz. Evde kendi başınıza yapacağınız içecekler için poşet ürünlere Trendyol’dan ulaşabileceğiniz gibi hazır soğuk haliyle satılan seçeneklere de erişim sağlayabilirsiniz. Hazır olanlardan aldığınızda ise hem zamandan hem de iş yükünden kurtulmuş olursunuz.

Soğuk Çayın Çok Çeşitli Faydaları

Soğuk Çayın Çok Çeşitli Faydaları

Gün boyunca keyifle tüketilen içeceklerden biri olan çay, dünyada çok geniş bir müşteri ağı tarafından tercih edilir. Buzlu içecek özellikle yaz aylarında ve sıcak iklimlerde çok sık tüketilir. Bu içeceğin insan vücuduna yararları oldukça fazladır. Kalp sağlığını artırma, yüksek kolesterolü düşürme, stresi azaltma, ishal ve sindirim sistemini düzenleme, ağız sağlığını koruma gibi konularda sayısız faydası bulunur. Serinleten gıdayı içerek kalp hastalıklarını minimuma indirgeyebilirsiniz. “Good Function” dergisinde yayınlanan bir çalışmada siyah ve yeşil içeceğin felç riskini ve kalp hastalığını yüzde 10 ile 20 oranında azalttığını belirtilir. Taze demlenmiş sıcak içecek kadar buzlu içeceğin de sağlıklı olduğu bilinir. Antioksidan özelliği gösterdiği belirlenen içeceğin kemikleri güçlendirdiği ve kırıklara karşı koruma sağladığı kabul edilir. Harvard sağlık yayınlarına göre yeşil içecekte bulunan antioksidanlar; cilt, akciğer, prostat ve meme kanserlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Şekersiz soğuk çay çeşitlerinin zihne de oldukça önemli etkileri görülür. İçerisinde zihin performansını artırıcı kafein vardır. Bu sayede içecek; gün içerisinde zinde kalmaya, verimli bir şekilde çalışmaya, hızlıca öğrenmeye ve kolaylıkla ezberlemeye imkan tanır. Günde 40 ile 400 miligram kafeinin ideal olduğu kabul edilir. Düzenli yapılan egzersizle birlikte tüketilen şekersiz çeşitler ise kilo vermenize yardımcı olur. Şekerli soğuk içeceklerde 350 ml kalori varken şekersiz içecekte 2 kalori bulunur. Bununla birlikte gereğinden fazla tüketildiğinde vücuda olumsuz etki gösterir. Aşırı soğuk şekilde tüketim ise böbrek sağlığına zarar verir. Dilediğiniz zaman bu leziz ürünlere Trendyol ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz.

Soğuk Çayın Farklı Lezzetler ile Kombinasyonu

Soğuk Çayın Farklı Lezzetler ile Kombinasyonu

Serinlik ve ferahlık hissi veren içecek çeşitleri, sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Zeytinyağlı yemeklerden tatlı çeşitlerine kadar hemen her türlü yemek ile birleştirilebilir. Yemek lazzetine yeni bir ses olan bu gıda, atıştırmalıklarla da tüketilebilir. Televizyonda bir dizi izlerken ya da maç heyecanını yaşarken sizi sakinleştiren ve derin bir soluk almanıza yardımcı olan bu lezzet, sohbet esnasında da size eşlik eder. Konuklarınıza hızlı bir şekilde ikram edebileceğiniz gibi piknik vb. etkinliklerde de size yardımcı olur. Çantada rahatlıkla taşınan ve ihtiyaç anında susuzluğu gidermek amacıyla tüketilen içecek, günlük tüketim için ideal seçenekler arasında yer alır. Çalıştığınız iş yeri okul, tatil gibi yazın sıcaklığını hissettiğiniz her yerde serinleten seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Sizi yazın sıcağından koruyacak ve bunaltıcı havanın etkisinden arındıracak olan bu lezzet, istediğiniz her an karşınıza çıkabilir. Yaz sıcağında gençlerin sıklıkla tükettiği bu gıda, kafe ve restoran gibi işletmelerde de yer alır. Oldukça hafif bir içecek olmasına karşın ihtiyacınız anında sizi ferahlatmaya yarayacak kadar da etkili bir üründür. Trendyol üzerinden ihtiyacınız kadar ürünü sipariş ederek ev ortamında bu serinletici gıdalardan yararlanabilirsiniz. Küçük, orta ve büyük boy olarak üretilen soğuk içecekler arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Evinizin rahatlığında online olarak ulaşabileceğiniz bu ürünler için saniyeler içerisinde siparişinizi oluşturabilirsiniz. Soğuk çay fiyatlarına göz ayarlayarak kendi bütçenize göre seçiminizi yapabilirsiniz. Sevdiğiniz ve alıştığınız lezzetler farklı damak tatlarına göre aromalandırılır. Kendi damak tadınıza hitap eden seçenekleri belirleyerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece günün her saatinde tüketebilirsiniz. Sizi sevdiklerinizle bir araya getiren, hoş sohbetleri başlatmanıza yardımcı olan bu eşsiz lezzetler, Trendyol sayfasında sizleri bekler.

Birbirinden Nefis Soğuk Çay Çeşitleri

Birbirinden Nefis Soğuk Çay Çeşitleri

Türkiye’de çay, günün her saatinde özgürce tüketilebilen içecekler arasındadır. Kış aylarında iyice demlenmiş sıcak bir çay kadar keyif verici bir şey yoktur. Yaz aylarında bile hararet gidermek için sıcak içecek tüketimi yapılır. 1878 yılında Virginia’da keşfedilen soğuk içecek, yaz aylarında serinlemek ve soğuk duş hissi yaratmak için idealdir. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen ve çay tiryakileri için vazgeçilmez bir yere sahip olan bu içecek, dört mevsim beğenilerek tüketilir. Dünyanın hemen her yerinde sevilerek tüketilen soğuk içeceğin birçok farklı çeşidi bulunur. Bu sayede isteyen herkes kendi damak tadına hitap eden seçenekler arasından zahmetsizce tercih yapabilir. 1904 yılında Dünya fuarı St. Louis’de çok sıcak bir gün yaşanırken Tüccar Richard Blechynden tarafından içeceğe buz katılarak keşfedilen bu leziz içecek, kısa sürede insanların beğenisini toplar. O günden sonra soğuk içeceğin namı hızla yayılmaya devam eder. Zamanla buzlu çaya farklılıklar eklenir, çeşitli bitkiler ve meyvelerle zenginleştirilir. Türkiye’de serinleten lezzet oldukça yaygınlaşır ve kolay ulaşılır hale gelir. Online alışveriş platformları arasında öncü isimlerden biri olan Trendyol’da bu soğuk gıdaların birbirinden farklı çeşitlerine saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Bergamot, karpuz, limon, mango, çilek, şeftali gibi birçok seçeneği bulunan ürün, her zevke hitap eder. Damak zevklerine göre soğuk çay seçeneklerinden yararlanarak serinlemek mümkündür. Havalar ısınınca serinlemek için nerede olursanız olun bu içeceğin keyfine varabilirsiniz. İçmesi zevkli olan ve serinletme konusunda başarılı olan bu içecek, özellikle yazın tercih edilse de diğer mevsimlerde de sofralarda kendine yer bulur. Şekerli ya da şekersiz olarak üretilen bu gıdalar, tercihe göre farklı aromalarla lezzetlendirilir. Trendyol, birbirinden lezzetli soğuk çay seçeneklerini sizlerin beğenisine sunar. Bu sayede zahmetsizce ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve eşsiz lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bütçe Dostu Soğuk Çay Fiyatları

Bütçe Dostu Soğuk Çay Fiyatları

Yaz aylarında sizleri serinleten soğuk çay, birbirinden farklı aromalarıyla üretilerek beğeninize sunulur. Hafif bir lezzete sahip olan bu içeceğin ağızda bıraktığı tat, akıllarda kalır ve kendini unutturmaz. Bu tür lezzetler, pek çok çeşitli meyvelerin harmanlanması ile oluşur. Yumuşak içimlidir ve ferahlık hissi verir. Her mevsim için kullanıma uygundur. Gaz ve şişkinlik hissi oluşturmadığı için rahatlıkla içilebilir. Kalabalık sofraların da baş tacıdır. Doğum günü, parti ya da kutlama gibi özel etkinliklerde de tüketimi sağlanan bu içeceğin içerisinde ise birçok vitamin bulunur. Kullanım sürecinde aşırı tüketiminin yapılmamasına dikkat edilmelidir. Yediden yetmişe her yaş grubu tarafından gönül rahatlığı ile tüketilen gıda, oldukça beğenilir. Soğuk çay şeftalili, bergamotlu, limonlu gibi pek çok seçenekler karşınıza çıkar. Bunların tamamına Trendyol üzerinden sahip olabilirsiniz. Beğendiğiniz lezzeti ve markayı aratarak istediğiniz ürünlere hızlı ve kolay şekilde ulaşabilir, keyifli bir alışveriş deneyimi edinebilirsiniz. Alışık olduğunuz lezzeti sunan seçeneklerden sipariş vererek istediğiniz ürünü uygun fiyata alabilirsiniz. Ayrıca serinleten içecek siparişinizi cam, plastik ya da kutu şeklinde oluşturabilirsiniz. Cazip tekliflerin yer aldığı Trendyol’da bütçenize uygun soğuk çay çeşidini istediğiniz kalitede bulabilirsiniz. Tekli olarak da sipariş verebileceğiniz bu gıda çeşitlerinden toplu alım da yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan miktarda ürün oluşturabilirsiniz. Litre bazında değişen fiyatlar, markadan markaya farklılık gösterir. Trendyol’da yer alan tüm ürünlerde belirli aralıklarla indirim kampanyaları yer alır. Bunları takip ederek indirimli fiyatlardan yararlanabilir, ihtiyaçlarınızı oldukça uygun fiyata karşılayabilirsiniz. Müşterilerin yaptığı yorumlardan ve ürünlere verilen puanlardan yola çıkarak değerlendirmelerde bulunabilir, satın alma sürecinde kararlarınızı rahatlıkla verebilirsiniz. Birbirinden cazip seçenekler Trendyol'da sizi bekler.

Soğuk Çay Nasıl Demlenir?

Özellikle havaların ısındığı dönemlerde sıcak içeceklerin yerine soğuk alternatifler daha çok tercih edilir. Çok sevilen ve popüler bir içecek olan çayın alternatifi olarak soğuk çay, pek çok kişinin ilk tercihi olur. Soğuk çayı birçok farklı markadan hazır şekilde temin edebilirsiniz ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz. En klasik tarif olan soğuk siyah çay demlemek isterseniz ilk olarak yarım litre sıcak suyu kaynatın. Ardından çaydanlıkta ya da french presste iki adet siyah, 2 adet de bergamot aromalı siyah poşet çayı demleyin. Ortalama 5 dakika sonra demlediğiniz poşet çayları kabın içinden alın. Fazla beklerse çayın tadında acılık hissedebilirsiniz. Şekerle tatlandırmak isterseniz de yine bu aşamada çay henüz soğumadan şekeri ekleyebilirsiniz. Doğal bir tatlandırıcı tercih ederseniz bal kullanabilirsiniz. Ardından hazır olan karışımın soğumasını bekleyebilirsiniz ya da üzerine soğuk su ekleyerek daha hızlı şekilde yapımı tamamlayabilirsiniz. İçerisine bol buz, nane ve limon ekleyerek son dokunuşları yapabilirsiniz. Diğer çay tariflerimiz için soğuk çay tarifleri içeriğimize göz atabilirsiniz.

Soğuk Çay Aromaları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarının favori içeceği soğuk çayı dilediğiniz aromada yapabilirsiniz. Siyah, yeşil, limon, şeftali, karpuz, çilek ve yaban mersini gibi pek çok farklı aroma tercih edebilirsiniz. Hatta karışık olarak istediğiniz aromaları da bir araya getirebilirsiniz. Dilediğiniz meyve ya da şurup aromasıyla istediğiniz tadı elde edebilirsiniz. Bazı markalara ait meyve suyu toplarını kullanarak daha orijinal tarifler yapabilirsiniz. İçerisine meyve parçaları atarak daha estetik bir sunum yapabilirsiniz. Aynı zamanda çaya meyvenin kendisinin vereceği hoş tat sayesinde daha lezzetli bir içim elde edebilirsiniz. Meyveleri içeceğiniz bittikten sonra da tüketerek çayın lezzetini tam olarak alabilirsiniz. Tropik meyvelerden özel bitki ve çiçek karışımlarıyla elde edilen çaylara kadar çok fazla alternatif mevcuttur. Damak zevkinize uygun karışımın olduğu bitki çayıyla istediğiniz aromayı elde edebilirsiniz. Mayhoş aromalardan tatlı aromalara kadar birçok farklı seçenek bulunur.

Soğuk Çay Kaç Kalori?

Soğuk çay kalorileri içerisine eklediğiniz ürünlere göre değişir. Yapay şeker eklerseniz ya da tatlandırıcı ve katkı maddesi içeren şuruplarla aroma verirseniz içeceğinizin kalorisi artar. Doğal meyvelerle yapacaksanız bile kalorisi daha yüksek olan meyve şekeri olarak adlandırılan fruktozun daha yüksek olduğu meyveler vardır. Bunlar içeceğin kalorisini yükseltir. Hazır soğuk çayları tercih edecekseniz birçok farklı marka alternatifiyle karşılaşabilirsiniz. Bunlar içerisinde de tatlandırıcı ve yapay şeker içermeyen ürünleri tercih etmeniz daha düşük kalorili ürünlere ulaşmanızı sağlayabilir. Asgari olarak değerleri vermek mümkündür. Bir su bardağı şeftalili soğuk çay ortalama 56 kcal. 1 su bardağı light limonlu soğuk çay 2 kcal. 1 su bardağı mango aromalı soğuk çay yaklaşık 50 kcal. İçerisine koyduğunuz ürünlere göre kalorisi değişse de sağlıklı ve hafif aromalı meyveleri tercih ederek daha az kalorili içecekler elde edebilirsiniz.