"

Swarovski

" araması için 2470 sonuç listeleniyor

Swarovski

Swarovski

Swarovski, dünyada doğal olarak oluşmayan, sadece Avusturya'daki üreticileri tarafından üretilen bir dizi hassas kesim kristal camın markasıdır. "Swarovski nedir?" sorusuna yaklaşık yüz yıldır verilen aynı cevap, onun en kaliteli cam kristallerle eş anlamlı bir kelime haline geldiğini kanıtlar niteliktedir. 1895’te kurulduğundan bu yana bir aile şirketi olarak hayatını sürdüren Wattens Avusturya merkezli Swarovski Group, üç ana endüstri alanında hizmet verir. En önde gelen işletmesi cam mücevher ve aksesuar üreten Swarovski kristaldir. İkincisi teleskoplar, tüfekler için teleskopik nişangahlar ve dürbün gibi optik aletler üreten Swarovski optiktir. Testere ile kesme, delme ve giydirme aletleri üreticisi olmasının yanı sıra alet ve makine tedarikçiliği de yapan Tyrolit üçüncü markasıdır. Bununla beraber, yansıtıcı ve ışıklı yol işaretleri üretiminde hizmet üreten Swareflex de şirketler grubuna  zaman içinde dahil olur. 

Swarovski marka adının dünya çapında bilinir hale gelmesini sağlayan Swarovski Kristal İşletmesi, bugün 170 ülkede yaklaşık 3.000 mağazaya, 29.000'den fazla çalışana ve küresel erişime sahip Swarovski'nin en yüksek brüt iş birimlerindendir. Swarovski Kristal İşletmesinin ürün yelpazesi, cam, heykel ve minyatürlerden mücevhere ve yapay elmaslara, ev dekorasyonundan avizelere kadar uzanan bir çeşitlilik gösterir. 

Swarovski Kısa Tarihi ve Ürünleri

Önceden David Swartz adıyla anılan Daniel Swarovski, Bohemya'da yaşayan bir cam kesme ustasının oğludur. Babasıyla çalışarak cam kesme sanatında becerikli bir usta haline gelir. 1892'de kristal cam üretiminde hidroelektrik kullanarak çalışan bir elektrikli kesme makinesi icat edip patentini alarak bu alanda çığır açan bir yenilik yaratır. Kristali daha erişilebilir hale getirmeyi hayal eden birisi olan Daniel Swarovski’nin "herkes için bir elmas" hayaliyle ortaya çıkan bu makine sayesinde, kristallerin elle olduğundan daha hassas bir şekilde kesilmesi mümkün hale gelir. Swarovski, her şirketin doğal olarak çöküş yaşadığı 1. Dünya Savaşı dönemi dışında, kuruluşundan bugüne başarılı bir şirket tarihine sahiptir. Ekonominin altın yılları olarak anılan 20’lere gelindiğinde, Swarovski moda dünyasında oldukça önemli ve büyük bir oyuncu haline gelerek yıllar içinde giderek daha ünlü olan bir marka yaratır. Swarovski'nin birlikte çalıştığı moda ikonları arasında Balenciaga, Coco Chanel ve Christian Dior bulunur.

1956'da Christian Dior ile birlikte, kristallere parıldayan gökkuşağı ışıltısını veren “Aurora Borealis” etkisini geliştirir. 1977'de marka, saat modellerini de içeren kendi aksesuar koleksiyonunu oluşturmaya başlar. D&G, Christian Louboutin, Chanel ve Louis Vuitton gibi üst düzey moda tasarımcılarıyla iş birlikleri yapar. En iyi tasarımcıların moda stillerinde ve birçok muhteşem kreasyonu süsleyen kristal detaylarında ve kristal örgü kumaşlarında yer alır. Tüm heykelleri işaretleyen Alplere özgü beyaz çiçek edelvays şeklindeki Swarovski logosu,1989'da yerini kuğu logosuna bırakır.1995 yılında Swarovski, Avusturya’da kapsamlı bir koleksiyonunu sergilemek üzere Swarovski Müzesi'ni açar. 2004'ten beri her yıl New York’un tatil geleneklerinin ikonik bir parçası haline gelen ünlü Rockefeller Center’da kurulan Noel Ağacının üzerine yerleştirilen 2,7 metre çapında 550 kilogram ağırlığındaki Noel yıldızı, Swarovski tasarımı ve üretimidir. Swarovski şirketinin bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri, 1956'da vefat eden 1. Daniel Swarovski'nin geleneksel değerlerine ve vizyonuna hala bağlı kalabilmesidir. Bu değerler arasında mükemmellik düzeyinde kalite anlayışı, yenilikçilik arayışı ve muazzam güzellikteki eserler yaratma arzusu yer alır. Yönetim pozisyonlarında beşinci nesil Swarovski aile üyelerinin de bulunduğu şirket hala aileye aittir.

Swarovski Kristallerini Özel Kılan Kesim Tekniği

Ham kaynakların üretimi ve işleme yöntemi, üretimi tamamlanan kristallerin kalitesinde önemli bir faktör haline gelir. Swarovski, kullandığı malzeme kalitesi sayesinde kurşun cam kristal modasını parlaklığı ve değeri ile dünya çapında popüler hale getirir. Üstün üretim süreci ve  kaliteli malzeme tercihinin yanı sıra kesim tekniği ve parlatma becerisi de Swarovski kristallerini diğer cam işlerinden ayıran özellikleri arasındadır. Daniel Swarovski'ye göre, kristal ve değerli taşlar gibi sert malzemelerin, farklı yönlerde yüz özdeş cepheye sahip olacak şekilde kesilmesi çok karmaşık bir iştir; yansıyan ışığın her yönü önce bilgisayar tarafından hesaplanmalı, daha sonra bunun üç boyutlu olarak simüle edilmesi, iyileştirilmesi ve son olarak karmaşık makineler için kontrol programlarına dönüştürülmesi gerekir.

Avusturya'da üretilen yüksek kalitede, lüks ve değerli yapay mücevherler üreten Swarovski kristalleri kuvars, kum ve mineraller kullanılmasıyla oluşturulan, yaklaşık % 32 oranında kurşun içeren cam kristalleridir. Kurşun, kristallerdeki renk kırılma indisini en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olan ve Swarovski kristallerine ekstra ışıltı ve parlaklığı kazandıran maddedir. Toksik olmasına rağmen, kurşun camdan kristal takılar kullanmak, insan bedenine herhangi bir zarar vermez. Kristal parlaklığını sevenler, Swarovski kristalinin gerçek bir kristalden daha yüksek bir ışığı kırma seviyesine sahip olduğunu görebilirler. Bu sevilen ışıltılı Swarovski özelliği, hassas kesim ve parlatma tekniği ile elde edilir.

1892'de Daniel Swarovski’nin icat ettiği, kuvars, kum ve mineraller kullanarak hassas kesim yapabilen makinesi sayesinde üretilen yüksek kaliteli ve parlak cam kristalleri, mümkün olan en yüksek hassasiyet derecesine kavuşur, bir pırlanta kadar parlak bir görünüme sahip olur. Makine o kadar güçlü ve hassastır ki, ışığı çeşitli yönlerde aynalamak ve bükmek üzere cam üzerinde 100 kadar cephe oluşturabilir. Karmaşık bir kesme işleminden sonra, bir Swarovski kristali mükemmel bir şekilde parlatılır. Swarovski modellerinin bazıları özel kaplamalara sahiptir. Örneğin AB (Aurora Borealis) kristalleri, ışığı gökkuşağı spektrumunda kıran metalik bir kaplamaya sahiptir. 

Swarovski gümüş kristal dizisi, cam kristallerinin yüzeylerinde gümüş rengi bir parlaklık yakalayabilen bir Swarovski ustası tarafından oluşturulur. Swarovski gümüş kristalleri doğal mineraller ve kuvars kumu kombinasyonu kullanılarak oluşturulur. Kristaller daha sonra yavaşça soğutularak kusurlarının en aza indirildiği bir işlemden geçer. Swarovski gümüş kristalleri, bu göz alıcı parlaklığa sahip takıların "Swarovski ürünleri gümüş mü?" sorusunu akla getirecek kadar göz alıcı gümüş renklerini veren bir parlaklık verir. Yaygın kullanılan metallerin yanı sıra rodyum, rutenyum ve paladyum gibi gümüş veya altından daha nadir, değerli ve dayanıklı metaller de Swarovski kristallerinde kullanılır. Kristaller, "Swarovski altın mı?" diye düşündürecek derecede gerçek değerli metalden yapıldıkları izlenimini veren spektral bir parlaklığa sahiptir. 

Swarovski Takı Modelleri 

Swarovski kristalleri kuyumculuğun her alanında kullanılır. Değerli veya yarı değerli taşlarla birlikte, altın veya gümüş gibi kaplama maddelerini de içeren tasarımlara sahip Swarovski kristal koleksiyonları her yıl güncellenir. Hem erkekler hem de kadınlar için Swarovski kolye, bilezik, yüzük, broş, küpe ve saat modelleri dahil olmak üzere kapsamlı mücevher çeşitliliği vardır. Kristal üreticisi şirket, alıcılarının kolyeler, bilezikler, broşların yanı sıra cep telefonu veya çantaları için de seçebilecekleri geniş yelpazede bir ürün çeşitliliği sunar. 

"Herhangi bir Swarovski bileklik orijinal mi yoksa değil mi?" araştırması için göz önünde bulundurulacak bazı faktörler, sadece kristale ve ambalajına bakarak belirlenebilir iken diğer faktörler ince detaylarını görmeyi sağlayan bir kuyumcu camından kristale bakmayı gerektirir. Bir Swarovski yüzük kristali içinde kabarcık bulunmaz. Her Swarovski küpe kristali üstün ve benzersiz bir parlaklığa sahiptir. Her Swarovski saat modelinin üzerinde bulunan kristallerin boyutu aynıdır ve makine ile kesilmiş olduğu bellidir. Aynı renk ailesindeki Swarovski set modelleri içindeki kristaller aynı görünür. Kristallerin üzerinde çizik yoktur ve yağlı bir parlaklıktan uzak bir görünüm sergiler. Swarovski kristalleri ayrı ayrı parça taş olarak satılır ve Swarovski incileri hariç birbirine bağlanmaz. Swarovski bilezik kristallerinin tüm yüzleri bir araya getirilir ve yukarı doğru bakar. Aldığınız farklı bir marka takıda görebileceğiniz “Swarovski Elements ile Üretilmiştir” etiketi, o parçanın otantik Swarovski kristalleriyle yapıldığını belgeler. Swarovski Elements, moda, mücevher ve aksesuar endüstrileri tarafından kullanılan, hassas kesime sahip Swarovski kristallerinin marka adıdır. Diğer üreticiler tarafından tasarlanan ve üretilen ürünlerde kullanılan Orijinal Swarovski kristallerini belirten bir etikettir. 

Kristal cam taşı, Swarovski adıyla birlikte anmamıza neden olan markanın en önemli özelliği, küçük kristalleri pürüzsüz ve keskin, sert kıvrımlarla kesebilme becerisidir. Swarovski’nin yüksek üretim kalitesi, Swarovski fiyat aralığında karşılığını bulur. Zarafet ve stil ile parlamanızı sağlayan klasik, zarif tasarımlar Swarovski Türkiye tüketicilerinin beğenisine Swarovski outlet Türkiye avantajıyla sunulur. Günlük yaşamınıza ışıltı ve parıltı getirecek şık tasarımlı takı koleksiyonunuzu tamamlayacak nadide parçaları Swarovski outlet farkıyla Trendyol’dan satın alabilirsiniz.

Swarovski 125. Yıl Dönümü Koleksiyonu

Öncü ruha sahip marka, 125. yılını özel bir koleksiyon ile kutlar. Koleksiyon, şirketin en çok satan, favori parçalarının seçilerek Swarovski derin mavisiyle yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkar. Klasik ve en çok talep gören parçalara odaklı koleksiyonda, Swarovski’nin ikonik kuğusu “Dans eden Kuğu” adlı kolyeye dönüşerek yeniden yorumlanır; kolyenin merkezinde olağanüstü bir mavi taş parıldar, kuğunun dans hareketi ışıkta göz kamaştırır. Takı, saat, aksesuar ve kristal figürlerden oluşan koleksiyon, Swarovski'nin ustalık ve yenilik mirasına ayna tutar. 125. yıl dönümü koleksiyonundaki diğer büyüleyici parçalar arasında, ilk kez 1976'da oluşturulan “Orijinal Fare” adlı kristal bir heykelcik ve yüzlerce parlak mavi Swarovski kristalleriyle dolu kasaya sahip “Crystalline Glam” saati yer alır. Klasik “Tenis Bileziği” de ikonik Swarovski mavisi ile yenilenirken sofistike Angelic küpelerin yeni mavi tonları ise görenleri büyüler. Modada Swarovski tarihini ve mirasını kutlayan 125. yıl dönümü koleksiyonundaki her bir parça, Swarovski'nin ışıltılı geçmişine yapılan bir övgü olmanın yanı sıra gelecek yılların klasikleri arasına da giren bir hazine haline gelir.

Swarovski Kristal ile Gerçek Elmas Arasındaki Farklar

Swarovski ve gerçek elmas arasındaki farkı anlamaya çalışmak kimileri için zor bir görev olabilir. Uygun eğitim olmadan, sadece çıplak gözle bakarak iki muhteşem taşın benzerliği gözünüzü kolayca aldatabilir. İkisi arasındaki farkı belirlemeye yardımcı birkaç anahtar faktör sayesinde Swarovski kristalleri ile gerçek elmaslar arasındaki ince farkı anladığınızda, Swarovski kristallerini daha fazla takdir edebilirsiniz. Elmasların nereden ve nasıl bir süreçten geçerek geldiğini de akılda tutmak, mücevher tercihi yaparken dikkate aldığınız bir detay olabilir. 

Elmaslar; renk, kesim, berraklık ve karat üzerinden derecelendirilir. Elmasların değerini belirleyen sertifikaları bulunur. Bu sertifikalar, mücevherleri test edip standartlarını belirleyen GIA (Gemological Institute of America) veya AGSL (Authentic Gem Security Laboratory) tarafından verilir. Bu, elmasın maliyetini artıran ancak gerçekliğini onaylayan bir sertifikasyon sistemidir. Elmas karbondan yapılır ve Mohs ölçeğinde 10 sertliğe sahiptir. Kurşun kristal, Mohs ölçeğinde genellikle 6 veya 7 sertlik derecesi civarındadır, ancak her ikisi de camı çizebilir. Doğal elmaslar, yüksek sıcaklıkların ve basıncın doğal olarak var olduğu dünya yüzeyinden çok derinlerde oluşur. Elde edilmesi daha zahmetli bir süreci ve ciddi insan emeğini gerektirdiği için, bir elmas mücevherin maliyeti bir Swarovski kristalinden oldukça yüksektir. 

Swarovski’nin en arzu edilen ve pahada yüksek ürünlerinin basitçe sadece kesilmiş camdan ibaret olduğunu söylemek doğru bir Swarovski yorum anlayışı değildir. Temel olarak Swarovski kristalleri ve kuyumculukta kullanılan tüm kristaller bir tür kesilmiş camdır. Ancak sadece kesilmiş cam olmaları onların özel ürünler olmadığı anlamına gelmez. Aynı şekilde, elmaslar da sadece hassas kesilmiş minerallerdir. Bununla birlikte, Swarovski kristalleri gerçek kurşun camdır.

Swarovski Kristal Aksesuar Modası

Kristaller takı modasında hala önemli bir yere sahiptir. Swarovski kristalleri lüks, sofistike ve zariflik imajı yaratırken onu kullanan kişinin veya süslediği unsurun göz alıcı güzelliğini sergilemesine imkan verir. Mücevher üzerinde çoklu taş yerleştirme olarak tanımlanan serme (pavé) tekniğini mikroskobik düzeyde uygulamak için kristaller, üreticilere oldukça uygun ve düşük maliyetli bir zemin sağlar. Oldukça küçük taşların kullanıldığı mikro-serme işleminde her bir taş, daha büyük taşın aynı netlik ve detay seviyesine gereksinim duymaz. Görsel kalitede önemli bir kayıp yaşamadan oluşturulabilen mücevherlerde, kristal parçalar sayesinde malzeme maliyeti önemli ölçüde düşer. Kristaller genellikle folyo ile desteklenir. Bu, her kristalin arkasına yansıtıcı bir metalik folyo bulunduğu anlamına gelir. Üreticiler bu folyoyu daha fazla ateş verebilmek için eklerler. Bu destek aynı zamanda kristallerin yapıştırılabileceği anlamına da gelir. Taşların zahmetsizce yerleştirilmesini sağlayan kristaller çok küçük taşlar için üretim kolaylığı sağlar.

En inanılmaz parçaları elde etmenin farklı yollarını keşfeden öncü marka, boncuklama, pavé, tırnak yerleştirme gibi farklı teknikler, ışıltı ve zarafeti artıran yeni efektler üreterek kristal dünyasına her gün yenilikler kazandırır. Sahip olduğu teknik bilgi, ustalık ve becerikli işçilik sayesinde yeni renkler, yeni boyutlar ve yeni kesimlerle kristalda yaratıcılığın sınırlarını genişletir. Gizli bir kimyasal formül ve en yüksek hassasiyette kesimin birleşimi ile üretilen dünyaca ünlü ‌Swarovski kristalleri, ince malzemeleri ve karmaşık bir üretim süreci nedeniyle normal camdan daha yüksek bir maliyete sahiptir. Gözünüze güzel göründüğü sürece ‌Swarovski indirim fırsatından yararlanmaya değer kristal takılarınız, giysi ‌kombinlerinize zarafet ekleyerek bulunduğunuz mekanda enerjik ve göz alıcı bir ışıltı yaymanızı sağlar. Sevdiklerinize vereceğiniz bir ‌Swarovski hediye takı veya ‌Swarovski anahtarlık yıllarca sizi hatırlatan nadide bir anıya dönüşür. 

Kristallerinizin Parlaklığını Koruyun

Swarovski, kristalinizi Swarovski parlatma bezi ile düzenli olarak parlatmanızı önerir. Takılarınız kirlenirse yumuşak bir fırça kullanarak hafif deterjanlı ılık suda yıkayabilir, ardından akan suda durulayabilirsiniz. Yumuşak, tüy bırakmayan bir havluyla kurulayıp Swarovski parlatma bezi ile kristal bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Kristali temizlerken parmak izi bırakmaktan kaçınmak için eldiven kullanabilirsiniz. Bu işlem, Swarovski kristalinizin parlaklığını korumasına yardımcı olur.

Swarovski'nin kaplama standartları oldukça yüksektir ve normal şartlar altında Swarovski mücevherleriniz uzun kullanım ömrü sunar. Swarovski takılarınızda bulunan altın veya rodyum kaplaması zamanla belirli miktarda aşınma ve yıpranma yaşayabilir. Swarovski, takılarınızın güzelliğinin uzun süreler koruyabilmek için piyasada bulunan amonyak, alkol içeren temizleyiciler ya da sonik araçlar ve kaynar su yerine, her parçayı ara sıra yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle parlatmanızı önerir. Swarovski simüle incilerini yıkamamalı, onları elinizde sadece yumuşak kuru bir bezle ovalayabilirsiniz. Ayrıca diğer mücevherlerde olduğu gibi, Swarovski'lerinizi de banyoda, yatakta, bulaşık yıkarken veya egzersiz yaparken kullanmamak, dışarı çıkmaya hazırlanırken parfüm, el kremi veya saç spreyi uygulamalarınızın ardından takmak da mücevherlerinizin ömrünü uzatır. Gereksiz aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için mücevherlerinizi Swarovski’nin yumuşak kesesinde veya kutusunda saklayabilirsiniz.

Swarovski’nin her bütçeye uygun fiyat aralıklarındaki cazip tercihleri sayesinde siz de Swarovski online alışveriş imkanından faydalanabilir, Trendyol’un Swarovski indirimli ürünler fırsatını yakalayabilirsiniz.