İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Yoğurt

" araması için 141 sonuç listeleniyor

Yoğurt

Yoğurdun Tarihsel Gelişimi ve Önemi

Laktik asitin fermente edilmesiyle oluşan ve bünyesinde canlı laktik asit bakterileri barındıran süt ürününe yoğurt denir. Bu ürünün tarihte ilk kez ne zaman ve kimler tarafından meydana getirildiği bilinmese bile bu besinin canlı yaşamında en az 5400 yıldır bulunduğu birçok kaynakta ortaya atılır. Türkiye’nin önemli bir yiyeceği olarak kabul edilen bu yiyecek, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda sağlık deposu besindir ve binlerce yıldan beri toplumlarda önemli bir gıda kaynağa olarak kendini göstermiştir. Çünkü bu yiyecek içeriğinde yer alan A, E ve B vitaminleriyle birçok hastalığın tedavisinde destek ürün olarak görülür. Örneğin, mide rahatsızlıkları, hipertansiyon, kolesterol ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığa olumlu yönde etki eder. Ayrıca bu ürünün öz suyu olan yeşil renkteki su, yoğurdun kendisi gibi vitamin olarak oldukça zengindir. Bu su, sulu yemeklerde ve çorbalarda kullanılabileceği gibi ayran olarak da tüketilebilir. Sütün her çeşidinden, basit ve çok maliyet gerektirmeden yapılabilmesi onun yaygınlaşmasında büyük rol oynamıştır. Günümüzde süt ürünlerinden birçok çeşidini tanımayan var olmasına rağmen yoğurt ve onun su eklenmiş versiyonu olan ayranı bilmeyen neredeyse yok denecek kadar azdır. Türkiye’de bu besinin, atalarımızdan miras bilgilerle eski zamanlardan beri besleyiciliği, sağlık için koruyuculuğu ve önemi gelecek nesillere anlatılmıştır. Sağlık yönünden önemsenen bu besinin farklı şekillerde tüketilmek için birçok çeşidi yapılmıştır. Belirli işlemlerden geçirilerek peynir haline dönüştürülmüş, ayran olarak kullanılmış, torbalara süzülerek kurutulmuş ve bu şekilde tüketilmiştir. Ayrıca kışın gereksinim duyulan protein ihtiyacını karşılamak için yoğurdun özü çıkarılarak daha uzun süre kalıcı hale dönüştürülmüş bir besin elde edilmiştir. Tüm bunlardan yola çıkılacak olursa, insanlar buna yıllar boyunca çok önem vermiş ve günümüzde de bu önem artarak devam eder hale gelmiştir. İnek, keçi, manda gibi canlıların sütünden yapılan yoğurt, 10 kg veya 1 kg olsun aradığınız tüm boyutta ve kapsamda Trendyol sizlere sunar. İnsanların besin değeri yüksek olan ve herhangi bir sağlık sorunu hariç tüketiminden vazgeçemeyeceği bir süt ürünü olan yoğurda Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Yoğurdun Tarihsel Gelişimi ve Önemi

Tarih içerisinde yoğurdun literatürde ne zaman ve kim tarafından ortaya çıkarıldığı konusunda net bir bilgi bulunmaz. Ancak, literatürde birçok kaynakta bulunan ve 10. yüzyılda Kaşgârlı Mahmut tarafından kaleme alınan Divan-ı Lügat-it Türk ve Balasagunlu Yusuf Has Hacip tarafından kaleme alınan Kutadgu Bilig isimli eserlerde bu ürün karşınıza çıkar. 19. yüzyıla gelindiğinde M. Grikoraff isminde bir Bulgar doktorun İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirdiği çalışmalarda bu besinde bulunan Lactobacillus Bulgaricus ismi ile anılan mikroorganizma keşfedilmiştir. Bu sebepten dolayı Avrupa’da ve özellikle de Amerika’da bu ürün “Bulgar Sütü” adı ile anılmıştır. 1932’de Dr. J.M. Rosell kendi ismi ile açtığı ve birçok çalışmanın yürütüldüğü enstitüde yoğurt kültürü üretimi yapmaya başlamıştır. Ayrıca bu bilginin Türk göçleri ile gitgide yaygınlaşması ile de Asya, Afrika, Hindistan, İran, Mısır, Lapand, İzlanda, İskandinavya ve Moğolistan’da yoğurt kavramı kendini göstermiştir. Çin kaynaklarında ise bu besin kavramı ve tüketildiği ile ilgili bilgiler Marco Polo tarafından kaleme alınmıştır. Günümüzde ise birçok ülke bu ürünü kendilerinin ürettiğini öne sürerek sahiplenir duruma gelmiştir. Türk literatürlerinde bu ürünün hangi millet ve kavme ait olduğuyla ilgili kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, Türkçe kelime olarak literatürde yer alır. Bu sebepten dolayı genel olarak bilgilerde Orta Asya Türkleri tarafından keşfedildiği yer alır. Tarih boyunca, dünya çapında tüm ülkelere ismini, birçok sağlık problemine şifa verecek şekilde ismini yazdırmış ve nesilden nesile aktarılmış olan bu besin, günümüzde her bir bireyin kolaylıkla ulaşabileceği ve edinilen bilgiler ile evlerde bile yapılabilen bir besin olarak kendini göstermiştir. Kalsiyum, protein, fosfor, B1, B2 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin olan yoğurt; magnezyum, folik asit, niasin ve çinko değerleri ile de diğer süt ürünlerine oranla oldukça çoktur. Bu sebepten dolayı özellikle çocuklar ve gençler için günlük olarak tüketilmesi gereken B12, vitamin A, folik asit, magnezyum ve kalsiyum oranlarının büyük bir kısmını karşılar. Ancak her üründe olabileceği gibi yoğurtta da laktoz intoleransı yaşayan bireyler, diğer süt ürünleri yerine yoğurt türü ürünleri sağlıklarında bir rahatsızlığa yol açmayacakları şekilde tüketebilirler. Bahsi geçen bu laktoz intoleransı; insan bünyesinde laktozu minimize eden enzimin yetersiz olduğu durumlarda kendini gösterir ve laktoz kapsayan ürünlerin tüketimini yapan bireylerde bazı bağırsak problemlerinin yaşanabilmesine sebebiyet verir. Bu nedenden dolayı laktoz içermeyen yoğurtlar da diğer ürünler gibi oldukça yaygınlaşmıştır. Şifa kaynağı olarak bilinen ve tüketilmesi önerilen laktozlu ve laktoz içermeyen bu sağlıklı besine Trendyol üzerinden farklı gramajlarda sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 5 kg yoğurt kovası fiyatı gibi araştırmalar yapılabilir, ihtiyacınıza göre gramajları filtreleyerek aradığınızı kısa sürede bulabilirsiniz.

Sağlık İçin Önemli Olan Yoğurdun Faydaları

Sağlık İçin Önemli Olan Yoğurdun Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından yüksek içerikli yoğurt, kalori bakımından bir o kadar düşüktür. İçerisinde çok fazla kültürlü ve iyi bakteri olarak tanımlanan probiyotik bulunur. Bu probiyotik sayısı, bu besinin 1 porsiyonunda 100 milyon ve 10 milyar arasında değişir. İçerisinde bu kadar probiyotik barındıran bu ürünün tüketilmesiyle içinde yer alan sağlıklı bakteriler, bağırsakta bulunan mikroplarla savaşarak şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi durumların tedavisini sağlar. Bu besin düzenli tüketildiğinde probiyotiklerin sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir. Ayrıca düzenli kullanıldığında soğuk algınlığına fayda sağlar. İçeriğinde yer alan magnezyum, selenyum ve çinko sayesinde bağışıklığın güçlenmesine destek verir. Tüm bunların yanı sıra, içeriğindeki probiyotikler sayesinde düzenli kullanımda meme kanseri, rahim kanseri ve kalın bağırsak kanserinin tedavisine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Cilt güzelliğine de faydası olan bu besin, içeriğinde yer alan çinko sayesinde akne ve sivilce oluşumunu engelleyici bir özelliğe sahiptir. Cilt güzelliği gibi saç güzelliğine de dikkat edenler için bu besin önemlidir. Çünkü, kuruyan ve zarar gören saçları onarır ve saçın yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. İçeriğinde yer alan potasyum sayesinde kan basıncını düzenler. Oluşabilecek yüksek tansiyon riskini düşürür. İçeriğinde yoğun probiyotik bulunan bu besinlerin tüketilmesi şeker hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olur. Diyet yapanlar ve vejetaryenler için omega-3 kaynağı olarak görülür ve bu vitamini karşılamak için bu besin tüketilir. Tokluk hissi veren bu besin zayıflamaya yardımcı gıdalar arasındadır. Çünkü iştahı kontrol altında tutmak, vücuda yeteri miktarda protein almak ve tokluk hormonu sağlamak ile gerçekleşir. Ayrıca yapılan spor sonrası tüketilen bu ürün, içeriğinde yer alan protein ve karbonhidrat sayesinde dengeli beslenmek için ideal bir alternatif olur. Kemik sağlığı için önemi bir yer tutan bu besin, düzenli tüketimde kemik erimesinin önüne geçme fırsatı sunar. Ancak her ürünün fazla tüketilmesi gibi yoğurt 10 kg gibi bir oranda günlük olarak tüketilirse bünyeye zarar verir. Bu sebepten dolayı orantılı şekilde tüketilmesi gereken birçok yoğurt ürününe Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Yüksek kilolarda satın almanız kalabalık ortamlar için idealdir. Kalabalık kitlelere uygun olarak 10 kilogram kapasiteli kova tipi olanları tercih edebilirsiniz.

Farklı Aromalarıyla Herkese Uyan Yoğurt Çeşitleri

Farklı Aromalarıyla Herkese Uyan Yoğurt Çeşitleri

Bu ürünün birçok çeşidi vardır ve bunlar ağırlıklarına veya türlerine göre değişiklik gösterir. Örneğin 500 gr yoğurt sade veya meyveli olarak bulunabilirken en sık tercih edilen sade olur. 2 - 3 kişilik ailelere de uygun olan bu ölçüyü tüketime göre belirleyebilirsiniz. Tek kişilik porsiyonlar halinde almak isterseniz de 200 gr yoğurt çeşitlerine bakabilirsiniz. Yaklaşık 1 su bardağına denk gelen bu ölçü, özellikle yemek yaparken de yardımcınız olur. Ürün çeşitleri ayrıca içinde bulunan yağ oranına göre de ayrılır. İçerisinde en az %3,8 oranında yağ bulunana tam yağlı, en az %3 oranında yağ bulundurana yağlı, en az %1,5 oranında yağ bulundurana yarım yağlı, en fazla %1,5 oranında yağ bulundurana az yağlı, en fazla %0,15 oranında yağ bulundurana yağsız yoğurt denir. İkinci sınıflandırma ise bu besinin yapım tekniğine göredir. Sütün ön işlemden geçerek kaplara doldurulmasıyla bu kaplarda özel odalarda fermantasyon işleminin yapıldığı bu ürün çeşidine sert, fermantasyon işleminin büyük tanklarda yapıldığı ve belli süre sonunda bu tanklardan dolum noktasında paketlenen bu besinlere stirred, geleneksel olarak yapılan bu işleme ise de kaymaklı yoğurt adı verilir. Ayrıca bu besinler içerisinde yer alan aromasına göre de sıralanabilir. Bunların yanı sıra toplumda süzme veya torba adıyla anılan türe konsantre, bu besinlerin üretiminin yapıldığı teknoloji ile normal üretim teknolojisinin birleştirilmesi sonucu yoğurda benzeyen ürene dondurulmuş, yine toplumda kurut adı verilen ve dayanma süresi kurutulma sonucunda uzatılan ürüne kurutulmuş, bu besinlerin içerisinde yer alan mikroorganizmaları öldürerek raf ömrünü 12 ay kadar uzatılması için yapılan ısıl işlemli ürüne pastörize yoğurt denir. Koyun sütü ile yapılan ve kaymaklı olan bu türe Silivri, soya sütünden yapımı gerçekleştirilen süte ise soya yoğurdu adı verilir. Damak tadına göre tüketilebilecek birçok yoğurt çeşidine Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Yoğurt Mayası ile Mayalama İşlemi

Yoğurt Mayası ile Mayalama İşlemi

Bütün yemeklerle uyumlu tüketilebilen yoğurt, ister hazır şekilde alınabilir, ister kolay yöntemler ile ev ortamında kolayca yapılabilir. Ancak ev ortamında doğal olarak bu ürünü yapabilmeniz için yoğurt mayası yapımıyla ilgili birçok bilgi edinilmesi gerekir. Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biri olan bu sağlıklı yiyecek, temel maddesi yoğurt mayası ile farklı yöntemler kullanılarak birçok çeşitte hazırlanabilir. Bu yöntemlerden biri olan probiyotik maya; doğal ürün satan yerlerde ve marketlerde bulunabilir. Toz veya kapsül biçimindedir. Bu maya yapılırken o yoğurdun maya bakterisi meydana gelmeden önce yapılan taze yoğurttan bir miktar alıp saklanmalıdır. Alınan probiyotik maya bu yoğurt ile karıştırılır ve yapılacak olan yoğurdun kıvamı oluşturulur. Bu karışım kaynayan süte eklenerek normal yoğurt yapma aşamaları izlenerek hazırlanır. Böylecek probiyotik yoğurt yenmeye hazır hale gelir. Başka bir yöntem olan doğal maya ise ılık bir bardak sütün sıcak bir yerde birkaç gün bekletilmesiyle hazırlanır. Bu işlemin ardından bir gün buzdolabında korunarak elde edilen yeni karışıma tekrardan bir bardak süt eklenir ve maya elde edilene kadar buzdolabında bekletilir. İstenilen kıvam elde edilene kadar bu işlem devam eder ve yoğurt oluşturulur. En çok tercih edilen türlerden biri olan nohut mayası ise 15 adet nohutun derin bir kavanoza konulup üzerine kaynar su eklenerek bir gün boyunca kapalı ve karanlık bir ortamda bekletilmesiyle oluşur. Ardından elde edilen karışım süzülerek elde edilen nohutlu çözelti süt ile ezilerek 1 litrelik sütün mayası olarak kullanılır. Elde edilen yoğurt tüketime hazır hale gelir. Yaşam tarzınıza ve damak tadınıza göre her türlü maya ile yapılan yoğurt 1 kg, 2 kg gibi ölçülerde Trendyol’da bulunur. Dilediğinizi satın alarak mutlu sofraların yumuşak lezzeti yoğurdun tadını çıkarabilirsiniz.

Besleyici ve Sağlıklı Yoğurt Fiyatları

Besleyici ve Sağlıklı Yoğurt Fiyatları

Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan yoğurt sağlığa sağladığı faydalarla birçok besin arasından kendi farkını ortaya koyar. Farklı türlerdeki sütten yapılabilen bu ürün müşterilerinin tercihlerine göre kullanımı değişir. İster fabrikasyon olarak seri üretimde olsun, ister butik olarak üretiliyor olsun, insanlar tercihlerine göre her türlü çeşidini satın alırlar. Ancak bu besinler içerdiği süt türüne, mayalanma özelliğine, yöresine, kilogramına ve üretim türüne göre fiyat aralıkları değişir. İnek, keçi ve manda sütünden üretilen bu besinlerin, hayvanın cinsine göre fiyatı da farklılık gösterir. Müşteriler, kendi sağlık durumuna göre veya içeriğinde bulunan vitamin değerlerine göre inceleme yaparak satın alırlar. Bu besinler aynı tür hayvanın sütünden üretilse dahi mayalanma özelliğine göre de fiyat aralığında değişim gösterir. Çünkü içeriğinde kullanılan maya türü, yoğurtta olması gereken vitamin değerini belirler. Üretim şekline göre de fiyatı değişir. Çünkü fabrikasyon ürünler, üretim kapasitelerinin daha büyük olmasından dolayı, daha az maliyetle daha çok üretim yaptıkları için sürümden kazanır ve fiyatları daha düşük olabilir. Ancak butik üretilen ürünler, üretim kapasitelerinin az olması ve maliyet oranının daha yüksek olmasından dolayı fiyatları fabrikasyonlara göre daha farklı şekillenir. Tüm bunların yanında aynı özelliğe sahip ürünlerde fiyat skalası da kg bazında değişim gösterir. Örneğin 4 kg yoğurt fiyatları ile diğer kilogramlarda yer alan ürünlerin fiyatları arasında farklılık yer alır. Çünkü içeriğinde kullanılan ham madde oranı değişim gösterir. Bunun yanında çok fazla dikkat edilmezse içerisinde bulunduğu kap özelliğine göre de cüzi miktarda bir fiyat farkı da görülebilir. Trendyol geniş ürün çeşitliliği içerisinde aradığınız yoğurt türünü bulabileceğiniz kadar ürünü sizlerin beğenisine sunar ve sizlere lezzetli bir alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Aradığınız Tüm Yoğurt Ürünleri Trendyol’da

Aradığınız Tüm Yoğurt Ürünleri Trendyol’da

Yoğurt, birçok insanın günlük yaşamında vazgeçemeyeceği bir besindir türüdür. Çünkü bu besin, değişik formları ile hemen hemen tüm yemeklerin yanında tüketilebilen ve diyet listelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline dönüşmüştür. Ham madde olarak hangi hayvanın sütünden oluşturulduğuna göre tadında değişiklikler meydana gelir. Bu sebepten dolayı insanlar damak tadına en uygun olan bu gıda türünü tüketmeyi tercih ederler. Ayrıca sadece damak tadına bakmadan, içerdiği vitamin oranına göre tercih eden müşteriler de bulunur. Sade formda olabileceği gibi meyveli ya da başka aromalı yoğurt türleri de mevcuttur. Bu türler genellikle farklı tat arayışında olanlar için ve sade yoğurt tadını sevmeyen müşteriler için piyasaya sunulmuştur. Çocuklara sevdirmek için içerisine farklı maddeler de katılabilen yoğurt, kendini insanlar arasında bu şekilde vazgeçilmez kılmıştır. Ayrıca bu besin sadece içerdiği süt türüne göre değil, yapısına göre de farklılık gösterir. Örneğin süzme, kaymaklı; tam yağlı, az yağlı, yağsız yoğurt gibi damak tadına göre insanlara farklı şekilde hitap eder. Bunların yanında bu besin, içerisinde bulunduğu kaplara göre de farklılık gösterir. Cam, plastik, metal olmak üzere birçok çeşitte müşterilerine sunulur. Kim nasıl tercih etmek istiyorsa o şekli ürün satın alır. Ayrıca bu kaplar da birçok farklı boyutta ve boyutuna orantılı fiyatta piyasaya sunulur. Örneğin 9 kg yoğurt fiyatı ile 8 kg fiyatı görünüş olarak hemen hemen aynı gibi görünse de fiyatı farklılık gösterir. Bu sebepten bu tür ürünler fiyat incelmesinde kg dikkat edilerek satın alınmalıdır. Trendyol’da sağlıklı yaşama katkı sağlamak amacıyla müşterilerinin ulaşmak isteyebileceği birçok yoğurt çeşidine, aranılan markaları filtreleme özelliği sayesinde kısa sürede ulaşabilir ve kampanyalı fiyatlarla alışveriş zevkine varabilirsiniz.