"

Avize

" araması için 22818 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Evin Atmosferini Değiştirmek İçin Bir Avize Yeter

Ev, iş yeri ve sosyal alanların görsel zenginliğini artıran abajur, lambader, aplik gibi aydınlatma ürünleri, mekanın atmosferi ile uyumlu olarak tercih edilir. Kullanılacak alanın büyüklüğüne, mobilya tipine, iç mekan renk ve dokusuna uyum sağlayacak tarzda seçilen ürünler, iç mekanlarda gece gündüz ferah ve şık bir atmosfer sağlar. Evin antre, salon, oturma odası, mutfak, çocuk odası, yatak odası gibi bölümleri için özellikle tasarlanmış aydınlatma ürünleri bulunur. İş yerleri, çalışma odaları gibi mekanlar için ışık şiddetinin ayarlanmasına olanak veren modeller çalışma esnasında dikkat toplamanıza yardımcı olur.

İç mekan dekorasyonunu tamamlayan en önemli ögelerden olan aydınlatma ürünlerinde, görsel tasarım kadar kullanılan malzeme içeriği de önemlidir. Üründe kullanılan duy tipi, sayısı, ürettiği en yüksek güç gibi değerler, kullanım ömrünü etkiler. Özellikle avize modellerinde kullanılan E-14 ve E-27 tipi duy modelleri, hem uygun ampul bulabilme hem de olası arıza durumlarında kolay tamir edilebilme özelliklerinden ötürü tercih edilir.

İhtiyaç duyulan aydınlatma şiddeti, mekan büyüklüğüne göre belirlenir. Büyük bir mekanda yaratılan loş bir atmosfer ya da küçük hacimli bir mekanda oluşan yüksek parlak ışık, göz yorgunluğu yapar ve dekorasyonda eksiklik hissi yaratır. Aynı zamanda yanlış ürün seçimi, gereksiz enerji tüketimini artırır. Tablo, çerçeveli resim, raf üstü objeler gibi dekoratif duvar süslerinin aydınlatmasında kullanılan spot lamba ve aplik modellerinde, doğru duy tipi ve tasarruflu ampul kullanarak enerji tüketimine olumlu katkı sağlanır.

Ev Tipi Avize Çeşitleri

Aynı mekanda kullanılmasından ötürü malzeme ve tasarım yönüyle benzer özelliklerde üretilen mobilya ve aydınlatma ürünleri, evde yaşam hazzını artırır. Örneğin country tarzı mobilyalarla ahşap gövdeli ya da eskitme tip salon avizeleri kullanılması önerilir. Modern tarz mobilyalara sahip bir mekanda krom gövdeli sarkıt avize ya da led avize rahatlıkla kullanılabilir. Minimal tarzlı sade mobilyalar ile döşenmiş bir odada ayaklı abajur kullanımı doğru seçeneklerden biridir. Eğimli, düz hatlı, krom ya da ahşap gövdeli farklı renk ve tasarım seçeneği sunan lambader modelleri ile evlerde bambaşka bir hava yakalanabilir.

Evin en çok kullanılan mekanı şüphesiz mutfaktır. Doğru aydınlatma ile bu leziz kokuların yükseldiği mekana hem görsellik hem de işlevsellik konusunda değer katılabilir. Mutfak dolap kulpları varsa masa sandalye gövde malzemesi ile uyumlu mutfak avizeleri mekanla bütünleşerek tasarımda beklenen uyum etkisini yaratır.

Camlı konsol, büfe, vitrin, gümüşlük gibi dekoratif objelerin sergilendiği hareketli mobilyalarda, gömülerek kullanılan spot lamba modelleri, evinde ışıltılı köşeler yaratmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasındadır.

Aynı mekanda sarkıt avize, lambader, aplik gibi farklı model ve tip aydınlatma ürünlerini birlikte kullanmak da mümkündür. Önemli nokta, hepsinin aynı anda kullanıldığı zamanki toplam ışık şiddetinin mekan hacmi ile doğru orantılı olmasıdır. Ampullerin yaydığı ışık renklerinin de birbiri ile uyumlu olması beklenir. Örneğin salonda kullanılan lambader modelinde sarı sıcak tip ampul kullanılırken avize modelinde soğuk ışık kullanılmamalıdır.

Avize Marka ve Modelleri

Evin giriş bölümü antre ve koridorda kullanacağınız ince detaylı aplik çeşitleri, değerli tabloları ve çerçeveli aile fotoğraflarının sergileneceği en şık yöntemlerden biridir. Aynı şekilde sade tasarımlı spot lamba seçenekleri de evin salon, oturma odası, koridor gibi farklı mekanlarını zarif dokunuşlarla aydınlatma özelliğindedir.

Genellikle salon, yatak odası ve oturma odasında tercih edilen modern, post modern ya da klasik tarzlı abajur modelleri, ışığı göze direk temas ettirmeden yayma özelliği sayesinde kitap okuma,film izleme gibi faaliyetlerin konforunu artırır. Bu mekanlarda aynı zamanda ışığın şiddetinin ayarlanabildiği avize çeşitleri de odadaki faaliyetin türüne göre gerekli ayarlamaların yapılmasına imkan verir.

Teknoloji ve tasarım fikirlerinin artmasına paralel olarak dizayn edilen masa lambası seçenekleri, dekorasyonda fark yaratmak isteyenlerin işini kolaylaştırır. Evlerde çalışma masaları, konsollar, komodinler, dresuarlar üzerine konulacak iç mekan ile uyumlu masa lambaları ile zevkli tasarımlar elde etmek mümkün. Konsol ve TV ünitesinin tek tarafında yine iç mekan atmosferi ile uyumlu kullanılacak lambader seçenekleri de evinde asimetrik görüntü yaratmak isteyenlerin tercihleri arasındadır.

İster abajur, ister sarkıt avize ya da duvar aydınlatma seçeneği olsun, tercihinizi etkileyen en önemli faktör, kullanılacak ürünün mekan ambiyansı ile doğru orantılı olmasıdır. Renk ve malzeme birlikteliğini sağlayarak her odada farklı heyecanlar sunan aydınlatma tasarımları yapılabilir.

Salon Aydınlatması

Klasik ve modern tarzın birlikte kullanıldığı post modern tarzı dekorasyonlarda aydınlatma gövdesi için ahşap, krom ya da prinç gibi farklı malzemeler seçilebilir. Özellikle yemek masasının kullanıldığı salonlarda masa üzeri ve salon orta kısmı için birbiri ile uyumlu modeller seçilir. Bu modellerin masa üzeri için küçük orta tavan bölümü için büyük boyutlu olmasına dikkat edilir. İki farklı avize yerine bir adet güçlü aydınlatma sağlayan şık bir lambader ile de mekan konforu artırılabilir.