İlgili Kategoriler
Marka
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Bitki ve Tohum

" araması için 14981 sonuç listeleniyor

Bitki ve Tohum

Bahçenizin Süsü Olmaya Aday Bitkiler

Bahçeleriniz, balkonunuz veya tarlanızda ekmek istediğiniz, yetiştirmek istediğiniz birbirinden güzel çiçek ve meyve-sebze olabilir. Bu nedenle meyve ve sebzeyi nasıl dikeceğinizi, tohumunun en iyisini nereden alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bitki yetiştirmek sabır ve emek ister. Bu nedenle satın alacak olduğunuz tohumun kalitesinin vereceğiniz emeğe değmesi gereklidir. Bitki yetiştirirken toprağı gübresi, güneşi suyu ve bir sürü faktörü bitkilerinizin uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olacak tüm bunları göze alarak yetiştirecek olduğunuz bitkinin türüne göre bazı ek takviyelere ihtiyacı vardır. Bahçeniz için ve bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan tüm takviyeleri sayfamızdan bulabilirsiniz, buna ek olarak bahçenizde yer alan veya balkonunuzda yer alan bitkilerinize ek olarak yeni ve farklı binbir çeşit bitki, çiçek tohumu satın alabilirsiniz. Satın almak istediğiniz tohum veya bitkiye ait kullanıcı yorumlarına, görüş ve önerilerine yine sayfada yer alan kullanıcı yorumları panelinden ulaşabilirsiniz. Bu sayede tohum ve bitkinin özellikleri hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bitki yetiştirmek sizin günlük hayattaki stresten uzaklaşmanıza fayda sağlarken aynı zamanda çok güzel bir hobi edinmenize olanak sağlamaktadır. Bitki yetiştirmek sanıldığının aksine çok zor ve zahmetli bir iş değildir, hatta ilgiyi sevmeyen bitkiler kendi halinde yetişen bitkiler bile mevcuttur, eğer zor olduğunu düşünüyorsanız bu türden bir bitki satın alabilir bitki yetiştirmeniz zahmetsiz yolunu keşfedebilirsiniz. Sizler için yer alan bitki ve tohum kategorisinde birbirinden hoş kokulu ve güzel görünümlü bitki türleri satın alabilir, buna ek olarak en kaliteli bitki toprağı içeriğini de yine Trendyol üzerinden temin edebilirsiniz.

Evinize Yakışacak Ev Bitkisi Türleri

Evde bitki yetiştirmenin en önemli noktalarından biri olan hem evin dekorasyonuna farklı bir hava katacak olan hem de bitkinizin çok daha verimli büyümesine olanak sağlayacak olan saksı faktörünü bitkinizin kök özelliklerine göre tercih etmelisiniz, eğer yetiştirecek olduğunuz bitkinin kökleri saksının tabanına kadar değil de yüzeysel bir şekilde gelişiyorsa daha küçük bitki saksıları tercih edebilirsiniz fakat daha geniş ve yayılarak büyüyen köklere sahip ev bitkisi için geniş bir saksı tercih edebilirsiniz. Ev bitkisi türlerini aksesuar niteliğinde kullanılmak istediğiniz zaman, mutfakta kullanılacak, banyoda kullanılacak, oturma odası ve yatak odasında kullanacak olduğunuz bitkiler olarak kategorilere ayrılmaktadır. Mutfağınızda sıcak samimi aynı zamanda modern bir hava yakalayabilmeniz kullanacağınız bitki türleri arasında ilk olarak orkide yer almaktadır, orkide eşsiz kokusu ve zarif görünümü ile mutfağınızın atmosferini değiştirecek güzellikte bir bitkidir, orkideler birden çok renge sahiptir mutfağınız ile uyum sağlayacak yaprak rengine sahip orkideleri seçerek dekorasyonunuz ile başlı başına bir uyum yakalamış olursunuz. Bir diğer mutfak bitkisi ise Fesleğendir, bu bitki türünü mutfakta yetiştirmenin estetik açıdan çok güzel görünmesinin yanı sıra yemeklerinize ve içeceklerinize dalından kopararak, aroma katmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca dallarına dokunduğunuz zaman ortaya çıkan enfes kokusu da mutfaktaki kötü yemek kokularını az bir miktarda olsa bastırmanıza yardımcı olacaktır. Çiçeklerin ve bitkilerin banyolarda kullanılması son zamanlarda oldukça popülerleşmeye başladı banyonuzda şık ve estetik bir görünüm yaratacak olan banyo bitkileri arasında ilk olarak difenbahya bitkisi yer alıyor. Bu bitki nemli ortamlarda uzun süre hayatta kaldığı için banyonuzda çok daha uzun süre yaşayacaktır, oturma odanız ve salonunuz için kullanabileceğiniz ve yetiştirebileceğiniz çiçekler arasında kurdele çiçeği, paşa kılıcı ve birbirinden hoş görünüme sahip çiçekler yer almaktadır. Bu önermiş olduğumuz çiçekler tabi ki isteğinize yönelik değişebilir, tarzınıza ve zevkinize göre evinizde bulunmasını istediğiniz ev bitkisi çeşitlerini satın alabilir, kullanabilirsiniz. Ev dekor bitkileri evini dekore etmek isteyenler için son zamanlarda oldukça faydalı ve kullanışlı bir çözüm olmaya başlamıştır.

Bitki Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkilerin de tıpkı insanlar, hayvanlar gibi belli başlı yaşamsal ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçlar yerine getirildiği takdirde oldukça verimli ve gelişmiş olgun yapraklı bir bitki sahibi olabilirsiniz. Bitki bakmayı sevenler için önerilecek birkaç püf nokta bitkilerinin daha çabuk filizlenmesini, yapraklarının solmamasını, toprağının hava alarak daha uzun süre hayatta kalabilmelerini sağlayacaktır. İlk olarak yetiştirecek olduğunuz bitkileri aşırı sulamayın çünkü bu bitkiye yaradan çok zarar verir. Tabi ki bu konu satın alacak olduğunuz bitkinin suya ne kadar ihtiyaç duyduğuna ve bitki toprağının verimine bağlı olarak değişmektedir. En verimli bitki toprağı ürünlerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz ve çok daha iyi verim alabileceğiniz bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. Bitkileri aşırı sulamak zararlıdır fakat toprağı fazla susuz bırakmak, kurak bırakmak bitkinin solmasına cansızlaşmasına neden olmaktadır, bitkilerin en büyük besini olan toprak ve su ikilisini kullanım miktarı bitki türlerine yönelik olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bakımını yaptığınız bitkiye ait gerekli bilgileri, detayları öğrenmelisiniz. Ne kadar suya ya da güneşe ihtiyacı olduğunu bilerek yetiştirmelisiniz. Bir diğer faktör ise nem miktarıdır, nem miktarının gereğinden az veya fazla olması yapraklarının solmasına ve cansızlaşmasına neden olmaktadır. Bitkilerinizin ait olduğu ortamı sürekli olarak değiştirmek bir miktar sakıncalıdır. Çünkü ani ısı ve hava değişimleri özellikle olgunlaşmış yaprakların dökülmesine sebebiyet verebilir, bu nedenle bitkilerinizin ortamını olabildiğince değiştirmemeye çalışın. Bitki yetiştirme işlemi sırasında bitkilerinizin çok daha hızlı büyümesini, çiçeklenmesini istiyorsanız sayfamızda yer alan geniş kapsamlı ürün yelpazesine ve özelliklerine sahip olan bitki besini ürününü satın alabilir bu sayede bitkilerinizin çok daha hızlı büyümesine, çok daha hızlı ve renkli çiçek açmasına ayrıca sağlıklı bir görünüme kavuşmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bitki besinleri çiçeklerinizin filizlenme ve çiçek açma döneminde ihtiyaç duyduğu fosfor, azot, demir, magnezyum, mineral gibi bitki için birbirinden faydalı maddeleri içermektedir.

Bitki Tohumları Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bitki tohumları sayesinde birçok meyve sebze, çiçek ağaç bitki gibi türlerin yolculuğuna en başından şahit olabilirsiniz. Bitki tohumu satın alarak kendinize küçük bir sera dahi oluşturabilir kendi ektiğiniz besinleri tüketebilir, küçücük bir tohumken ektiğiniz ağacın altında güneşlenebilirsiniz. Bahçeniz, balkonunuz, bostan veya tarlanız varsa birbirinden faydalı tohum çeşitlerine sayfamızdan ulaşarak bahçenizi binbir çeşit meyve ve sebze tohumu ile güzelleştirebilirsiniz. Buna ek olarak da kendi yetiştirdiğiniz ürünleri en sağlıklı bir şekilde tüketme imkanına kavuşabilirsiniz. “Tohum çimlenmesi nasıl olur?” sorusunun cevabı oldukça açıklayıcıdır. Satın almış olduğunuz tohumları toprağa ekmeden önce çimlenmesi için nemli bir bez veya pamukta şişmesini ve nemi emmesini sağlayınız, çünkü şişen tohumun çatlaması daha kolay olacağı için daha hızlı bir şekilde çimlenmeye başlayacaktır. Tohumun nemli bezde bekleme süresi satın aldığınız bitki tohumunun özelliklerine yönelik değişiklik göstermektedir. Örneğin bamya tohumu toprağa ekildikten 10-12 gün sonra çimlenmeye başlamaktadır, keten tohumu ise nemli bir bez arasında veya toprakta 10 ile 12 gün arasında çimlenir. Eğer güzel ve bitki yetiştirmeye müsait bir bahçeniz varsa sayfamızda bulunan çim tohumu ve çiçek tohumları ile bahçenizi hem daha ferah bir hale getirebilir hem de bitki bakmanın keyfini çıkarabilirsiniz. İstediğiniz her çiçeğin ve bitkinin tohumunu bulabileceğiniz geniş ürün yelpazemiz sayesinde bahçelerinize, balkonlarınıza, neşeyi mutluluğu taşıyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Satın almaya karar verdiğiniz bitkinin tohumuna ait bilgileri, nasıl ekildiğini, nasıl çimlendirildiğini, ürün bilgileri kısmından veya satıcıya sor kısmından öğrenebilirsiniz bu sayede bitkinizi çimlendirmek için ilk ve en önemli adımlardan birini atmış olursunuz. Tek tek gezip tohum veya bitki aramaktansa evlerinizden, işyerinizden veya arabanızdan tek bir tıkla en güzel bitkileri satın alabilirsiniz. Eğer organik tohum tercih edecekseniz, sayfamıza detaylıca göz atabilirsiniz. Alanında başarılı markaların ve üreticilerin ürettiği organik tohumları tek bir dokunuş ile elde edebilir ve organik meyve sebzenizi yetiştirmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Organik tohum, yapısı değiştirilmemiş GDO katkı maddesi bulunmayan, kimyasal ilaçlar bulunmayan ve DNA yapısına dokunulmamış tohumlardır. Eğer tercihiniz organikten yana ise organik tohum kullanarak işe başlayabilirsiniz.

Bahçe Peyzaj Bitkileri Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel bir bahçeniz varsa bitki ekerek daha da güzelleştirebilirsiniz, hem görünüm açısından göze hitap eden hem de içerisinde yetiştireceğiniz birbirinden güzel bahçe peyzaj bitkileri sayesinde bahçenizden verim alabilirsiniz. Sayfamız bahçenizi güzelleştirmenizi sağlayacak birbirinden güzel ve birden farklı türde birçok bahçe bitkisi ile bahçelerinize neşe, mutluluk biraz da yeşillik katmaya devam ediyor. Bahçe de yetiştirecek olduğunuz bitkiler için dikkat etmeniz gereken ve uzmanlar tarafından oldukça sık önerilmekte olan birkaç madde ve faktör vardır. Bahçe bitkisi yetiştirebilmek için ilk işinizin bahçenizin bitkilere yönelik planlanmasıdır, bitkileri bahçenizin güneş alan kısmına ve toprağının verimli olduğu kısımlara ekmeniz planlama aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Güneş almayan bir bitki türü yetiştirecekseniz eğer bahçenizin güneş almayan kısımlarını bu tür bitkilere ayırmanız çok daha iyi sonuç alabilmenize bahçenizde bulunan her bitkinin alabileceği en iyi verimi alabilmesine olanak sağlayacaktır. Bahçenizde yetiştirecek olduğunuz bitki çeşitleri için en önemli detaylardan bir diğeri ise toprağının gereken kalitede ve en yüksek verimde olmasıdır, bu faktöre bağlı olarak çok fazla güneşe maruz kalmaması aşırı sulanması veya kurak bir toprağa sahip olması da yetiştirecek olduğunuz bitkinin bahçenizdeki verimini doğrudan etkileyecektir. Bitkilerinizin toprağından aldığı verim, daha iyi gelişmesi açısından oldukça önemli bir faktördür, bahçenizde yetiştirdiğiniz meyve ağaçlarının, sebzelerin, çiçeklerin altında oturacağınız ağaçların gübreleme işlemini yapmanız bitkilerinizin topraktan alabileceği verimin artmasına ve çok daha iyi meyve, sebze veya çiçek açmasına sebebiyet verecektir. Eğer bitkilerinizden alacağınız mahsulün tam zamanında ve lezzetinin tam kıvamında olmasını istiyorsanız satın aldığınız ve ekecek olduğunuz tohum çeşitleri ve türlerinin ekim zamanın ekilmesi, gereken mevsim koşullarında ekilmesi, daha hızlı ve yüksek performans alabilmenize olanak sağlamaktadır. Bahçenizde yetiştirecek olduğunuz meyve sebzelerin, çiçeklerin ve ekmek istediğiniz tüm tohumların çok daha verimli mahsul vermesini istiyorsanız, atlamamanız gereken en önemli nokta ilaçlama işlemidir, Uzmanlar ilaçlama işlemini çoğunlukla ilkbahar, sonbahar, yaz mevsimlerinde yapmanızı önermektedir, bunun nedeni hastalık ve bitkiye zarar verecek canlıların bu aylarda üremesi ve çoğalmasıdır. İlaçlama işlemi sırasında elinizi yüzünüzü olabildiğince iyi muhafaza etmeniz gerekmektedir, vücudunuzun herhangi bir yeri ile temas eden ilacı anında bol su ile yıkamalısınız. İlaçlama işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yağmurlu havalarda ilaçlama yapılmamasıdır, yağmurlu havalarda yapılan ilaçlama işleminin bitkide bulunan ilacın toprağa akmasına neden olmaktadır, buda toprağı zehirlemekte ve bitkinin topraktan aldığı verimi en aza indirgemektedir.

Bitki Köklendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bahçenizde, evinizde, odanızda, balkonunuzda veya ofisinizde bulunan bitkileri daha da çoğaltmak istiyorsanız, bunun için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bitkilerinizi çoğaltmaya karar verdiyseniz bazı yöntemler işinizi kolaylaştırarak olumlu sonuç elde etmenize olanak sağlayacaktır. Bitki köklendirme işleminde iki teknik vardır. Bunlardan ilki suda köklendirme işlemidir. Suda köklendirme işlemi için ihtiyacınız olan iki temel madde vardır. Bunlar su ve çoğaltmak istediğiniz bitkidir. Bu iki malzeme ile bitkilerinizi çok kolay bir şekilde köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Çoğaltmak istediğiniz bitkininin üzerinden seçeceğiniz bir veya tercihinize bağlı olarak iki adet boğumlu, çıkıntılı dalı 45 derecelik açı ille dikkatli bir şekilde kopardıktan sonra bir bardak suyun içerisine yerleştiriniz daha sonra yerleştirmiş olduğunuz bitki dalını direkt olarak güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde bekletiniz. Bitkiniz 2 veya 3 hafta içerisinden tamamıyla köklenecektir tabi ki bu köklenme zamanı bitkinizin türüne yönelik olarak farklılık gösterebilir, ama çoğunlukla saptanan köklenme süresi 2 veya 3 hafta olarak belirlenmiştir. Suda köklenecek olan bitkinizin köklerinin tamamen oluştuğunu gördükten sonra toprağa ekebilirsiniz. Bu noktada suda köklendirme işleminin çok daha iyi ve çok daha hızlı sonuç vermesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu bulunmaktadır, suda köklendirecek olduğunuz bitkinin suyunun çeşme suyu değil içme suyu olması hatta mümkünse yağmur suyu olması oldukça önemli bir faktördür, çünkü çeşme suyu içerisinde yer alan kimyasal maddeler ve klor nedeni ile köklendirme işleminizin süresi uzayabilir, bir diğer ipucu ise bitkiyi köklendireceğiniz bardağın koyu tonlarda olmasıdır, koyu tonlara sahip olan bir bardak sayesinde bitkinizin kökleri tıpkı toprak altındaki karanlık bir ortama sahip olduğu için çok daha hızlı gelişmektedir, bu işlemi uygularken bitkinizin yapraklarının aydınlık ve ışık alan bir ortamda olması da oldukça önemli bir faktördür, Bitkinizin suyu bir zaman sonra buharlaşarak azalabilmektedir böyle zamanlarda bardakta veya kaptaki tüm suyu dökmek yerine üzerine su eklemeniz köklenme işleminin hızını artıracaktır. Suda köklendirme işlemine alternatif olarak toprakta köklendirme işlemi vardır. Toprakta köklendirme işlemine ilk olarak bir adet saksı ve bitki toprağı ile başlıyoruz bu iki ana maddeyi yan yana getirdikten sonra bitki dalını koparıyoruz, koparılan bitki dalını balçık haline getirdiğimiz toprağın içine dik duracak şekilde yerleştiriyoruz, bu noktada bitki dalının sap kısmındaki yaprakları temizliyoruz ve güneş ışığını derk olarak almayan aydınlık bir yerde 2-3 hafta kadar bir süre ile bekletiyoruz. Bu iki köklendirme işlemi ile bitkilerinizi çok rahat bir şekilde çoğaltabilirsiniz fakat bunlarla değil de tohum olarak çoğaltma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Trendyol üzerinde yer alan tohum çeşitlerine ve tohum fiyatlarına göz atabilirsiniz.