"

Çakmak

" araması için 28010 sonuç listeleniyor

Çakmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çakmak Taşı Nasıl Takılır?

Çakmak taşı, ateşin yanmasını sağlayan bir maddedir. Uzun süre kullanılan çakmaklar taşı da dâhil olmak üzere bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle sıklıkla kullanılan çakmakların taşları, kimi zaman birkaç haftada bir değiştirilmelidir. Çakmak taşını değiştirmek istediğinizde küçük bir tornavidaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu temin ettikten sonra çakmağın iç aksamını dış kasadan ayırmanız gerekir. Daha sonda çakmağı ters çevirerek işlemin başında edindiğiniz küçük tornavida yardımıyla yayı gevşeterek bunu da çıkartmalısınız. Genellikle burada bulunan yay gergin bir hâlde olduğu için bu işlem yapılırken dikkatli olunmalıdır. Eskiyen taşın tümüyle çıktığına emin olunduktan sonra pirinç yuvasına yenisi yerleştirilir. Taş yayı da yerine koyulduktan sonra tümüyle kapanabilmesini sağlamak adına vidayla tamamen sıkmanız gerekir. Çakmak taşı takma işlemi, zor bir süreç olmasa da dikkat gerektiren işlemlerden birisidir. Özellikle değerli çakmakların bakımında mutlaka dikkatli olunmalıdır.

Çakmak Nerede Satılır?

Çakmaklar farklı model ve renklerde Trendyol’da satışa sunulmuş ürünlerdir. Birbirinden farklı modellerde üretilen çakmaklar, herkesin ilgi ve zevkine göre çeşitlenmiş vaziyettedir. Kimi ürünler, kişiselleştirilmiş detaylara da sahip oluşuyla Trendyol’da sıklıkla tercih edilen çakmak modelleri arasında yer alır. Ayrıca beğendiğiniz herhangi bir figürün çakmağa basılı hâlini dahi bu site aracılığıyla bulabilirsiniz. Özel tasarımlardan oluşan şık ve etkileyici ürünleri aynı sayfa üzerinden satın aldığınızda evinize kadar güvenle teslim edilir. Kullanım amacına göre çeşitlenen çakmak alternatiflerinin hepsini tek bir yerde görüntülemenizi sağlayacak Trendyol sayesinde dilediğiniz zaman istediğiniz yerde güvenli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz ürünü sepetinize ekledikten sonra birkaç kolay işlem yapmanız yeterli olacaktır.

Çakmak Nasıl Çalışır?

Çakmakların çalışma prensibi temelde aynı olsa da birbirinden farklı modellerde ateşi sağlayan madde farklıdır. Günümüzde çakmaklarda bütan kullanılarak alevin kontrol edilebilir olması sağlanmıştır. Sıvı hâlde depolanan bütan, basıncın azalmasıyla gaz formuna geçer. Oldukça yanıcı bir malzeme olan bütan, ufak bir kıvılcımla dahi yanar. Bu yanmayı sağlamak için çakmağın üzerinde bulunan metalik çarkın ürettiği kıvılcım kullanılır. Eş zamanlı olarak çalışan mekanizması, kıvılcımın meydana geldiği an bütanı da serbest bırakır. Sıvı hâldeki bütan kapağın açılmasıyla buharlaşarak kıvılcımla karşılaşır ve bu sayede ateş ortaya çıkar. Öte yandan içinde piezoelektrik element adı verilen bir madde bulunan çakmaklarda her çalıştırma işleminde bu malzeme deforme olur ve bir akım oluşur. Benzer şekilde meydana çıkan bütan, iki tel arasındaki alanda elektrik deşarjı oluşması sonucu muma benzeyen bir alevin çıkmasını sağlar. Bu sayede çakmak eş zamanlı çalışması sayesinde direkt olarak ateşi meydana getirir.