İlgili Kategoriler
Yıldızlı Ürünler
Fiyat
Model
Renk
Kol Tipi
Cinsiyet
Yaka Tipi
Ortam
Boy
Materyal
Kumaş/İplik Özellik
Desen
Ürün Detayı
Astar Durumu
Koleksiyon
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Gelinlik

" araması için 1978 sonuç listeleniyor

Tarzınıza Uygun Gelinlik Modelleri

Herkesin hayatında dönüm noktalarını oluşturan ve yeni bir dönemin başlangıcını işaret eden belli başlı olaylar vardır. Okula başlamak, mezuniyet, evlenmek veya ebeveyn olmak, bu gibi kökten yeniliklerin gerçekleştiği olaylardır. Bu önemli olaylar gerçekleşirken kendimizi içimize sinen şekilde göstermek ve dönüp baktığımızda bize o güzel anları hatırlatacak eşyalara sahip olmak isteriz.

İki yaşamın birleştiği ve yolun kalanında bir bütün olarak devam edileceğinin söylendiği evlilik de insan hayatındaki bu önemli gelişmeler arasındadır. Birçok aşamadan oluşan bu süreçte ilgi ve önem, şüphesiz tarafların birbirine resmen söz verdiği ve bunu bütün yakınlarının şahitliğinde gerçekleştirdiği evlilik törenlerine verilir. Büyük bir öneme sahip olması bu törenlerde davetli listesinden oturma düzenine, müziklerden tarafların kıyafetlerine kadar her açıyı en ince detayına kadar düşünmeyi de zorunlu kılar.

Gelin ve damat, belki de uzun zaman bir daha görmeyecekleri pek çok insan için evlilik töreni sırasındaki hâlleri ile akıllarda kalır. Aynı zamanda bu büyülü günü ölümsüzleştirmek için birçok fotoğraf ve video çekilir. Yıllar sonra bile bu fotoğraflar o mutlu günü hatırlatacak yegâne anılar olur. Bu açılardan tören sırasında ilgi odağı olan gelinin o gün nasıl göründüğü son derece büyük bir önem taşır. Dolayısıyla dış görünüşü meydana getiren saç, makyaj, gelin buketi, ayakkabılar gibi her ayrıntı incelikle düşünülür. O gün herkesin aklına kazınacak olan ise gelinliktir.

Gelinlik, evliliği kutsal gören her kadın için oldukça özel bir kıyafettir. Pek çok kadın, evlilik töreninden sonra o gün üzerinde olan bu giysiyi uzun yıllar özel bir yerde saklar. Hatta kimi zaman bir sonraki nesle aktararak kendi çocuklarının üzerinde görmek ister. Bu açılardan bakıldığı zaman belki de bir kadının hayatı boyunca üzerine kafa yorarak satın aldığı kıyafet anlaşılabilir şekilde gelinliktir. Bu kadar incelikle düşünülerek karar verildiği için bütün gelinlikler farklı beğenilere hitap edecek birçok farklı detayla tasarlanır. Gelinliklerin yaygın ortak özelliği beyaz renktir. Beyaz gelinlik ve siyah damat takımı bir bütünün iki parçasını meydana getirir. Tabii geleneklere yeni yorumlar getirmeyi seven kadınlar düşünülerek üretilen farklı renklerde tasarımlar da bulmak mümkündür. Siyah gelinlik modelleri bu konuda kökten yenilik olarak karşımıza çıkar.

Doğru gelinlik seçimini de içeren düğün hazırlıkları kimi zaman zorlayıcı olabilse de keyifli bir telaştır. Bu süreçte düğün töreninin parlayan yıldızı olmanızı sağlayacak ve severek giyip saklayacağınız doğru gelinlik modelini bulmak için gereken bilgileri ve ilhamı bu yazıda bulabilirsiniz. Seçtiğiniz gelinliği ise Trendyol’dan kolayca satın alabilirsiniz.

Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Gelinlik modelleri her kadının kendine has zevklerine hitap edecek birçok farklı seçenek eşliğinde sunulur. Göz alıcı kabarık tasarımlar veya sade ve zarif kesimler, farklı kumaşlar ve kalıplar bu çeşitliliği zenginleştiren unsurlardır. Yalnızca bir kere giyilen ve buna rağmen hayat boyunca satın alınan en önemli giysilerden biri olan gelinliği seçerken geniş ürün yelpazesiyle karşılaşmak bir bakıma büyük ayrıcalıktır. Gelinlik çeşitleri arasından içinize sinerek giyeceğiniz doğru seçimi yapmak için bütün modellerden haberdar olmak oldukça önemlidir. Tercih yaparken vücut özellikleri göz önünde bulundurulur ve dış görünüşte ön plana çıkarılmak istenen unsur doğru tespit edilirse törende akıllardan silinmeyecek bir görünüm yaratılabilir.

Prenses model gelinlik çeşitleri, yaygın olarak bilinen ve sık sık tercih edilen tasarımlardır. Bu isimle anılmasının sebebi, bir prensesin resmî davetlerde statüsüyle orantılı şekilde hacimli görüntüye sahip olmasını sağlayan kabarık etek kısmıdır. Bu modellerde genellikle belden yukarısı vücudu saracak şekilde sıkı bir tasarıma sahiptir. Bel ve altı ise aşağı doğru genişleyen kabarık bir şekildedir. Kabarık gelinlik olarak da bilinen bu türün eteğinin hacmini korumasını bir nevi astar olan tarlatan sağlar.

Prenses modeller farklı kuyruk boyutlarıyla tasarlanmış seçenekler ile sunulur. Bazı modellerde kuyruğa yer verilmez. Bazılarında arkaya doğru hafifçe U şekli çizen bir kuyruk bulunur. Daha uzun kuyruklu modeller de mevcuttur. Bu gelinlik türü aynı zamanda eteğin kabarmaya başladığı noktaya göre de farklı isimlerle anılır. Bel boşluğundan başlayarak inen tasarımlara tam bel adı verilir. Bel ve kalça arası bir noktadan başlayan modeller ise düşük bel olarak isimlendirilir. Farklı türler vücut yapıları için doğru seçim yapmayı mümkün kılar.

Prenses modeller varlığını hacimli bir görünüm yaratarak vurgular. İddialı bir görünüm elde etmek daha az hacimli ve daha sade gelinlik modelleriyle de mümkündür. Buna iyi bir örnek olan düz gelinlik modelleri, giderek daha fazla benimsenen minimal tarzlara büyük bir uyum sağlar. Şaşaalı görünüşleri bir kenara bırakıp mütevazı gelinlik seçimiyle kıyafetlerden çok düğün ruhunun ön plana çıkmasını isteyen gelinler için bu tasarımlar oldukça yerinde seçeneklerdir.

Klasik tasarımlar, makyaj ve saç konusunda hareket alanını genişletir ve düğüne hazırlık sürecini bir hayli kolaylaştırır. Aynı zamanda diğer aksesuarların seçimi de büyük ölçüde kolaylaşır. Öyle ki birçok düz gelinlik modeli zaten sahip olduğunuz bir abiye ayakkabı ile bile kolayca uyum sağlayabilir. Birçok elbise gelinlik modeli bu sadeliğe elverişli tasarımları ile öne çıkar. Eteğin kabarık olmaması sönük bir görünüm anlamına gelmez. Sade gelinlik modellerinin birbirinden zarif dokunuşlar yaratan dantelleri, süslemeleri ve taşları gecenin yıldızı olmanızı sağlayacak ince detaylardır. Sade modeller, klasik tek parça etekli tasarımların da ötesine uzanır. Bazı gelinlikler takım elbise tasarımına sahiptir ve formal bir görünümle evlilik heyecanını buluşturur.

Balık gelinlikler de sadelik seven kadınlar için son derece idealdir. Zarif gelinlik modellerini barındıran bu kategorideki giysiler; gövdeyi, beli ve kalçayı hatları belli edecek şekilde sıkıca sarar. Bu modeller kendi içinde tam ve yarım balık olarak ikiye ayrılır. Tam balık tasarıma sahip gelinlikler, vücudu dizlere kadar sarar. Dizlerden itibaren genişler ve âdeta bir denizkızı görünümü yaratır. Yarım balık kesimde ise gelinliğin yapısı basenlerden genişlemeye başlar.

A kesim gelinlikler düz tasarımlar ile kabarık modellerin arasında bir yer tutar. Gövdenin üst kısmını saran ve göğüsleri toplayan bu model, belden aşağı doğru A şeklinde genişleyen eteği sebebiyle bu ismi alır. Eteğin şeklini koruması, yine prenses modellerdeki gibi bir tarlatan ile sağlanabilir veya bu görünümü verecek kumaşlar aracılığıyla olur. Bu gelinlik modeli ne kabarık bir görünüm ne de belirgin vücut hatları isteyen kadınlar için uygun tercihtir.

Mütedeyyin yaşam tarzını giyim tercihleriyle de dışa vuran kadınlar için de birçok tesettür gelinlik modelleri bulunur. Bu tasarımlar vücut hatlarını istenilen ölçüde gizler. Bu kategoride balon kol gelinlik gibi birçok tasarım yer alır. Tesettür gelinlikler tasarımına uygun bir duvakla göz alıcı görüntüler oluşturur. Kapalı yakalara sahip olan bu modeller, farklı kuyruk boylarına sahiptir.

Alışılmışın dışında bir tarza sahip kadınların evlilik törenlerinde de istedikleri şekilde giyinebilmesi için geleneksel modellere birçok alternatif bulunur. Örneğin bohem gelinlik modelleri, rahatlığı ve doğallığı ön plana çıkaran salaş tasarımlara sahiptir. Asimetrik etekler, püsküller veya çiçek dantelleri ile bezeli bu modeller sıra dışı görünümleriyle akıllarda kalır. Kabarık olmayan düz kesim etekleri ile rahatça hareket edebilmeyi sağlar.

Gelinlik denince akla evlilik törenlerinde kadının giymesi için tasarlanan kıyafetler akla gelir. Fakat küçük prenseslerin çeşitli etkinliklerde giymesi amacıyla tasarlanan kız çocuk gelinlikleri de bulunur. Çocuklar bu giysileri okul merasimlerinde, doğum günlerinde veya düğünlerde severek giyer. Çocuk gelinlikleri birbirinden renkli ve eğlenceli tasarımlara sahiptir. Pembe gelinlik gibi birçok renk seçeneği arasından çocuğunuzun zevkine uygun olan bir modeli tercih edebilirsiniz.

Gelinlik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Gelinlik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Dantel kumaşlar, birbirinden yaratıcı desenlerle işlenen ve oldukça hafif olan özel dokumalardır. İpek veya pamuklu kumaşla astarlanabilir olduğu için tüm modellerde sıkça kullanılır. Dantelli gelinliklerin nostaljik ve zarif bir görünümü olur. Danteller farklı malzemelerle üretilebilir. Kalın iplerle örülen dantellere vintage gelinlik modellerinde sıkça rastlanır.

Fransız dantel gelinlik modelleri, desenlerin oluşturulmasındaki farklı yöntem ile öne çıkar. Bu kumaşta desenler, tülün üzerine işleme yapılarak değil dokuma ile oluşturulur. Zarif tasarımlara sahip bu modeller, farklı yakalar ve kuyruklar eşliğinde sunulur. Dantel desenlerinin özenle dokunması ile ayrıcalıklı gelinlik kumaşları arasında yer alan bu malzemeden üretilen modeller son derece özeldir.

Saten gelinlikler, ipekli olabildiği gibi yünlü veya ketenli kumaştan da yapılır. Saten kumaşın parlak ve kolayca biçim verilebilen bir yapısı vardır. Bu yüzden pek çok gelinlik modelinde kullanılmaya elverişlidir. Kendi içinde dupont, koton veya Lyon sateni gibi de birçok çeşidi bulunan bu kumaş türü, gelinlik yapımında çok tercih edilen malzemedir.

Tül kumaşlar inceliği ile arkasını gösteren bir ışık geçirgenliğine sahiptir. İlmekli dokunan ve ince bir yapısı olan bu kumaş, gelinliklerin farklı bölümlerinde kullanılabilir. Transparan gelinliklerde çok kullanılan kumaş türüdür. Aynı zamanda diğer gelinliklerin yaka ve kol bölgelerinde, duvaklarda ve gelin çiçeklerinde de kullanılır.

Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Modelleri Hangileridir?

Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Modelleri Hangileridir?

Seçtiğiniz gelinliğin arzu ettiğiniz özelliklere sahip olması kadar üzerinize tam oturması da göz önünde bulundurmanız gereken bir faktördür. Bu bakımdan gelinlikler bazı noktalarda kesin kurallara sahiptir. Bunun sebebi bu giysilerin vücudun belli bölgeleri ve özellikleri ile yakın etkileşim içinde olmasıdır. Boy uzunluğu, kilo, göğüs şekli, bacak yapısı veya bel kalınlığı bir gelinliğin kişinin üzerinde nasıl duracağını kesin biçimde belirleyen faktörlerdir.

A ve düz kesim modeller pek çok vücut tipiyle uyumludur. Omuzları dar, göğüsleri orta veya küçük, beli ince ve kalça ile bacakları dolgun olan kadınlar için doğru gelinlik tipi A kesim ve prenses modellerdir. Bu modeller; basenleri gizler, beli öne çıkarır ve derli toplu bir vücut görünümü yaratır. Uzun bir boya sahip değilseniz prenses modelleri elemek ve dize kadar kısa gelinliklere yönelmek faydanıza olabilir. Aynı şekilde geniş omuz ve karın bölgesine sahip kadınlar da A veya düz kesim modellere gönül rahatlığıyla yönelebilir.

Balık gelinlik modelleri kum saati gibi bir vücudu olan kadınlara tam oturur. Bu vücut tipinin özellikleri; omuz ve kalça hizası aynı, büyük göğüsler, ince bir bel ve eşit gövde-bacak uzunluğudur. Bu tip vücuda sahip kadınlar yarım veya tam balık kesim gelinlikler arasında seçim yapabilir.

Dikdörtgen tip diye isimlendirilen omuz, karın ve kalça genişliğinin aynı olduğu vücutlar için özellikle düz kesim gelinlikler tavsiye edilir. Bu vücut tipine sahip kadınlar iki parçalı seçeneklere yönelerek belde bir kıvrım görünümü yaratabilir. Uzun ve şekilli bacaklara sahipseniz yırtmaçlı modellere de bakabilirsiniz. Böylece dikkati bacaklarınıza çekebilirsiniz.

Boy uzunluğu da gelinlik seçiminde oldukça önemlidir. Uzun boylu kadınlar tam balık ve A kesim modelleri iyi bir şekilde taşır. Orta veya kısa boylu kadınlar için yarım balık modeller veya mini gelinlikler iyi bir seçenektir. Vücut ölçüleri boy ve kilo açısından ortalamanın üzerinde denebilecek oranlarda olan kadınlar için de göz alıcı bir görünüm oluşturabilecekleri birçok büyük beden gelinlik modeli bulunur.

Mevsime Göre Gelinlik Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Mevsime Göre Gelinlik Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Mevsimin evlilik töreninin nerede yapılacağına ve ne giyileceğine etkisi olur. Örneğin bahar aylarında veya yazın sıcak günlerinde açık havada yapılacak düğünler için straplez gelinlikler rahatlıkla seçilebilir. Üşüme çekincesi olmadığı için bu durumlarda birçok açık gelinlik modelini göz önünde bulundurmak da mümkündür. Daha soğuk aylarda ise bu güzel güne üşüyerek gölge düşürmemek adına uzun kollu gelinlik modellerine yönelmek yerinde olur. Öte yandan evlilik töreninin yapılacağı mekân da önemlidir. Mekân tercihi mevsimden bağımsız da yapılabilir. Bu durumda hava koşulları göz ardı edilerek yalnızca giyilmek istenen ve vücuda oturacak bir seçim yapmak mümkün olur.

Gelinlikler Nasıl Temizlenir Ve Muhafaza Edilir?

Gelinlikler Nasıl Temizlenir Ve Muhafaza Edilir?

Gelinliğin alındığı zaman giyileceği günden erken bir tarih olur. Bu durumda gelinliği formunu bozmadan korumak oldukça önemlidir. Bu giysileri kısa süre için saklamanın yolu etekleri yere değmeyecek şekilde ve nefes alan bir elbise kılıfında tutmaktır. Gelinliği giyeceğiniz gün hayatınızın geri kalanı boyunca hep güzel bir hatıra olarak kalacaktır. Elbette bu günden hatıra olarak gelinliği saklamak da son derece anlamlı bir harekettir. Bu durumda öncelikle törenden sonra çok vakit geçmeden gelinliği temizlemek gerekir.

Hangi model olursa olsun, gelinliği çamaşır makinesinde yıkamaktansa kuru temizlemeye vermek isabetli bir seçimdir. Gelinlik temizleme konusunda deneyimli oldukları için bu işi kuru temizlemeciler doğru bir şekilde yapar. Temizlendikten sonra gelinliği zorlanmadan sığabileceği bir kutu içerisinde muhafaza etmek mümkündür. Bu kutuya nem ve koku giderici özellikte ürünler koymak gelinliği daha uzun süre ve sağlıklı biçimde muhafaza edebilmenizi sağlar.

Modellerine Göre Gelinlik Fiyat Aralığı Nasıldır?

Modellerine Göre Gelinlik Fiyat Aralığı Nasıldır?

Gelinlik fiyatları kullanılan malzemeye ve tasarıma göre değişiklik gösterir. Bu nedenle modeller için tek bir fiyattan söz etmek çok kolay değildir. Her model geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Dolayısıyla her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur. Fransız danteli ile yapılan modellerin emek gerektiren dokuma süreçleri sebebiyle daha yüksek bir etikete sahip olabileceğini söylemek mümkündür. Aynı şekilde ipek kumaş kullanılan modeller pamuklulara göre, özel tasarımlı olanlar da düz gelinliklere göre daha büyük bir bütçe gerektirebilir. Tüm bunlara bir istisnayı çoçuk gelinlik fiyatları oluşturur. Bu giysiler tahmin edilebileceği üzere düğünlerde gelin tarafından giyilmek için üretilenlerden daha uygun fiyatlara sahiptir. Bu mutlu gününüzde beklentilerinize ve bütçenize tam olarak uyan bir gelinliği Trendyol üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Özel indirimler ve avantajlı kampanyalar eşliğinde sizi gecenin yıldızı hâline getirecek modeli bütçenizi zorlamadan satın alabilirsiniz.

Gelinlik Düğünden Ne Kadar Önce Alınmalıdır?

Gelinlik düğün tarihinden ortalama olarak 1 ay önce alınmış olmalıdır. Gelinlik modelleri çok değişken olup bazıları vücuda uygun hazır olurken bazıları ise özel olarak yaptırılır. Ne kadar vücut ölçülerine uygun satın alınırsa alınsın kilo alma ya da kilo verme durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Birebir ölçülü dikilen gelinliklerde bile mutlaka bolluk ya da darlık olabilmektedir. Bu nedenle düğün tarihinden çok önce gelinlik tercih edilmemelidir. Gelinlik alırken düğün tarihi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gelinler o günde çok güzel, zarif ve ince görünmek için yeme içmelerine dikkat ederler. Ancak elde olmayan nedenlerle kilo alma ya da çok kilo verme durumları da göz ardı edilmemelidir. Yaz ve kış sezonu gelinlikleri genellikle değişken olur. Bu yüzden gelinlik seçiminde mevsim koşulları da dikkate alınmalıdır. balık gelinlik modelleri özellikle her mevsime uyum sağlaması ile bilinir.

Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus vücut ölçüleri ve gelinlik modelidir. Vücut yapınıza uygun bir gelinlik seçilmelidir. Eğer armut tipi bir vücuda sahipseniz balık gelinlik tercih edilmemelidir. Çünkü balık tarzı modeller aşağıya doğru daralan bir model olduğundan basen ve kalçaları daha çok ön plana çıkaracaktır. Elma tipi bir vücut hatlarına sahipseniz etek kısmı dar üst kısmı oturabilecek gelinlik seçebilirsiniz. Ek olarak geniş omuzlara sahipseniz omuz zarafetini ortaya çıkaracak straplez ya da kalp yaka modelleri de tercih edebilirsiniz. Tesettür gelinlik seçiminde ise dikkat edilecek husus çok abartıya kaçmamaktır. Bazı muhafazakâr gelinliklerde çok fazla pul, payet ve dantel ön plandadır. Bu tarz gelinlikler göz yorucu olup şıklığı bozmaktadır. Ayrıca tesettür model gelinliklerde tesettür başı yaptırırken de sade ve zarif bir görüntü hem şık hem de zarif gösterecektir.

Gelinlik Modelleri Nelerdir?

En çok tercih edilen gelinlik modelleri arasında straplez gelinlik ve tesettür gelinlik bu tür tesettür gelinlikler yer alır. Düşük omuzlu gelinlik, ince askılı drapeli gelinlik, kuyruklu dar kesim gelinlik bulunmaktadır. Saflığı ve doğallığı ortaya çıkaran bu gelinlik modelleri tüm gelinlerin hayalini süslemektedir. Gelinlik rengi normal şartlarda beyaz olsa da bazı gelinlikler bordo gelinlik ya da siyah gelinlik olarak satılmaktadır. Genellikle sıra dışı olmak isteyen gelinler farklı renk ve modelleri tercih etmektedir. Gelinlik modellerinin bazılarında taşlar ve işlemeler ön plandadır. Özellikle sırt kısmı astar üzerine işlenmiş dantel detaylı gelinlikler en çok satılan gelinlik modelleri arasındadır. Bazı gelinlik modelleri çok uzun kuyruklu olmakla birlikte bazıları da maxi boy olarak tasarlanmaktadır. Düğün konseptine göre gelinlik tercih edenler de görülmektedir. Örneğin, kimi düğünlerde gelinler retro gelinlik modellerini tercih etmektedir. Kullanıcı değerlendirmeleri ve yorumlarını inceleyerek ürünleri Trendyol'dan satın alabilirsiniz.