placeholder
"

Hasta Bezi

" araması için 2476 sonuç listeleniyor
Canped Yatak Örtüsü 60x90cm 10lu
CanpedYatak Örtüsü 60x90cm 10lu
(59)
28,90 TL
Sepete Git
Canped Yatak Koruyucu Örtü 10'lu
CanpedYatak Koruyucu Örtü 10'lu
(59)
Yatak Koruyucu Örtü 10'lu
29,90 TL
Sepete Git
Paddlers Yetişkin Bezi Medium 8 Adet
PaddlersYetişkin Bezi Medium 8 Adet
(227)
Yetişkin Bezi Medium 8 Adet
34 TL
Sepete Git

Hasta bezi

Hasta Bezi

Hasta bezi veya hasta alt bezi olarak bilinen tek kullanımlık külotlar, bebek veya yeni yürümeye başlayan çocuklara uygun üretilen bezlerden daha geniş yapıya sahip, emici özelliği yüksek malzemelerden üretiliyor. Üriner inkontinans, hareket bozukluğu, şiddetli diyare veya demans gibi çeşitli rahatsızlıklarda tercih edilebildiği gibi vücuttaki diğer atıkların temizlenmesi ve emilmesine de yardımcı oluyor. Külota benzer görünümde ve hijyenik ped özelliklerinin tümüne sahip bir yapıda üretilen hasta bakım bezi, süper emici özellikleri ve günlük hayatta sağladığı kolaylıklar sayesinde sıklıkla tercih ediliyor. Sağlık hizmetlerinde kullanımına özellikle dikkat edilen hasta bezi çeşitleri, kişisel bakım için aynı hizmetin evlerde yapılmasına olanak tanıyor. Mesane ve bağırsak kontrolü zayıf olan kişilerde oldukça fonksiyonel olan yatan hasta bezi, yatalak ve tekerlekli sandalye kullanan kişilerin tuvaletten bağımsız olarak bakımlarını sürdürmelerine yardımcı oluyor. Emici özelliği yüksek bu temizlik ürünleri, farklı kapasitelere ve boyutlara sahip çeşitli tiplerde üretiliyor. Hasta bezi tavsiye eden kullanıcıların çoğunda dikkate alınan uzun süreli kullanım ve bez hacmi, temizlik ve ürün özelliği hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasıyla daha sağlıklı hale gelebiliyor. Tercih kriterleri arasında doğru bir seçim için, uzun süreli kullanımdan ziyade sık değiştirilebilir ve maksimum emiciliği olan hasta bezlerine yönelmek, sağlıklı ürünlere sahip olmayı kolaylaştırıyor.

Hasta bezi markaları tarafından ilk üretime 1978 yılında, tek kullanımlık poli-plastik dış tabaka ve bez birleşimini sağlayan yan bantlarla adım atılıyor. Teknolojinin ilerlemesi ve endüstriyel çalışmalarda modern yöntemlerin kullanılmaya başlamasıyla gelişen bez üretimi, kısa sürede sağlık kurumları haricinde de tercih edilen bakım ürünleri arasında yer almaya başlıyor. Yetişkinler için değiştirilebilir ve kolay kullanımı, hem gece hem gündüz aktivitelerinde bedene konfor hissi veriyor. Hastan bezi almadan önce vücut tipine, kullanım amacına ve ürün özelliklerine ait ayrıntılara göz atmak, doğru ürüne sahip olmada yardımcı olabiliyor.

Yetişkin Hasta Bezi Kullanımı

İnkontinans bezi olarak da bilinen hasta yatak bezi yüksek emiciliği ve çok katmanlı yapısı sayesinde sızdırmalara karşı güçlü bir bariyer oluşturuyor. Yıkanabilir özellikte olanları pamuktan üretilmekle beraber sık tercih edilen tek kullanımlık bezler sentetik malzemeden yapılıyor. İç çamaşıra yerleştirilen modellerine sık rastlansa da hasta yatak koruyucu bez özelliğine sahip modelleri yatağa veya koltuğa yerleştiriliyor. Sızdırmalara karşı yüksek emici özelliğe sahip materyallerden üretilen bu ürünlerde kapitone emici kumaş veya sıvı geçirme özelliği düşük olan plastik, poliüretan katmanlara sahip kumaşlar kullanılıyor. Poliüretan içeren ürünler su geçirmez yapıları sayesinde oldukça sık tercih edilmesinin yanında emici kumaşlar sızdırmalara karşı koruyuculuk sağlıyor, daha havadar bir kullanım sunuyor. Son birkaç yılda yetişkin temizlik ve bakım ürünlerinde kullanılan endüstri teknolojileri sayesinde sızdırmayan hasta bezi çeşitlerinde geniş bir tercih skalası sunuluyor. Hem hava akışına izin veren hem sızıntılara karşı koruma sağlayan kumaş destekli külotlar, tahmin edilenden daha fazla sıvıyı absorbe ederek kullanıcılarının güvenini kazanıyor. İç çamaşırlara benzeyen yapısı sayesinde cinsiyete özel koruyuculuk sunuyor, kısıtlamalardan kurtulacağınız yeni hareket alanları yaratıyor. Başlarda kumaşlardan faydalanılsa da zamanla emici özelliğe sahip astarlar sayesinde hasta temizleme bezi çeşitleri git gide artıyor ve kullanıcılarını aktif tutmaya devam ediyor.

Gebelik, doğum ve menopoz özellikle kadınlarda sık karşılaşılan mesane sorunlarının nedenleri arasında yer alıyor. Daha ileri yaşlarda ise pelvik kasların zayıflaması mesane sızıntılarına yol açabiliyor. Hem erkeklerde hem kadınlarda doğal olarak oluşan ve yaşa bağlı seyreden bu durumlarda, tuvalet ihtiyacını karşılamak hasta bezi large bedenleri sayesinde oldukça kolay hale geliyor. Doğum nedeniyle mesane sorunları yaşayan genç veya yetişkin insanlarda hapşırma, gülme gibi olağan durumlarda sızıntılar yaşanabiliyor. Böyle durumlarda yıkanabilir hasta bezi veya astarlı külot hasta bezi fiyatları ile dengelediği konforlu yapısıyla öne çıkıyor. Daha ileri yaşlarda ise kontrol edilemeyen sızıntılara yönelik üretilen kapsamlı yaşlı hasta bezi seçilebiliyor. Muayeneden sonra yapılan idrar ölçümleri, ürodinamik testler, ilaç tedavisi gibi klinik çözümlere öncelik tanınması önerilmekle beraber bu tedavilere ek hasta bezi kullanımı ekstra rahatlık sağlıyor.

Lohusa hasta bezi ve diğer vücut ölçülerine uygun seçilecek bezlerde ideal ürüne ulaşmak için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Vücut ölçülerinin alınması, hem bezin vücuda tam oturmasını hem yanlış beden tercihinden kaynaklanan sızıntıları önlemede etkili oluyor. Tamamen plastik içeren kumaşlar yerine nefes alabilen ve cilde zarar vermeyen bez tipleri sahip olduğu düşük hacim sayesinde kıyafetinize göre şekil alıyor. İlk defa kullanacak kişilerin giyecekleri kıyafete göre seçim yapmaları öneriliyor. Bu noktada boyut ve renk özellikleri öne çıkıyor. Hamile hasta bezi alırken gizliliğe önem veren kullanıcılar için hasta bezi kullanıcı yorumları, bu rahatlığı ilk defa tecrübe edecekler için yol gösterici olabiliyor. Online mağazalardan takip edilebilen yorumlar ve hasta alt bezi fiyatları sayesinde ideal ürüne ulaşmak kolaylaşıyor.

Hasta Bezi Çeşitleri ve Özellikleri

Hasta bezi alırken seçimin, rahatsızlığın veya sızdırmanın türüne ve şiddetine göre yapılması öneriliyor. Kullanıcının yetenekleri, bakım ihtiyaçları, maliyet, kullanılabilirlik ve kişisel tercih ürün seçiminde etkili oluyor. Doğum için hasta bezi bulunduğu gibi yatan hastalar için de farklı opsiyonlara sahip ürünler tercih edilebiliyor. Sağlık uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler, inkontinans sorunlarına karşı en etkili müdahale yöntemi oluyor, birçok nedene sahip olabilen bu durumun kontrolü için farklı seçenekler sunulabiliyor.

Hasta bezleri arasında pedler, pantolonlar, yatak ve sandalye korumaları bulunuyor. Bazı tasarımlar erkek kullanıcılara yönelik bazıları ise kadın kullanıcıların vücut tiplerine uygun olarak tasarlanıyor. Farklı stil, özellik ve boyutlarda ürünler bulunduğu için sağlık uzmanından alınacak bilgi sonrası belli kriterlere göre seçim yapmak doğru ürüne ulaşmada yardımcı olabiliyor. Ürünün nasıl uygulanacağını ve kullanım yöntemlerini bilmek bu noktada etkili olabiliyor. Sızıntıyı önlemek adına kalçaya sıkı ve rahat oturuş sağlayan bedenler ürün kullanımını kolaylaştırıyor. Seçilen ürün ambalajında veya online sayfalarda yer alan bilgilendirme kısımları aracılığıyla bu kolaylığı sağlayacak ayrıntılara ulaşılabilmesinin yanı sıra hasta bezi fiyatları ile ilgili bilgilere de ulaşılabiliyor.

Tek kullanımlık pedler çoğu online alışveriş sayfasında ve eczanelerde bulunabilmekle beraber değişen miktarlarda emici malzeme içeriyor. Vücuda tam oturan yapısı iç çamaşırlar ve streç pantolonlarla giyilmek üzere tasarlanıyor. Gece daha rahat bir kullanım sunmak amacıyla farklı emicilikte seçenekler bulunuyor, koku kontrolü sayesinde konforlu bir uykuya yardımcı oluyor. Sıvıyı içe aktaran yapısı, sıvıyı ve kokuları hızla bloke eden emici mekanizmasıyla nemi ciltten uzak tutuyor. Sahip olduğu yumuşak tüyler yetişkinler ve yaşlılar için nazik bir bakım sağlarken tek kullanımlık tüy yapısına sahip pedler tahriş edici kimyasal, tuz veya boya içermiyor. Belbantlı hasta bezi veya lastikli modeller kalçaya sabitlenerek kaymaların ve harekete bağlı olarak oluşabilecek esnemelerin önüne geçiyor.

Yeniden kullanılabilir külot hasta bezi, uygun fiyatlara sahip olmakla beraber yıkanma özellikleri sayesinde tekrar kullanılabiliyor. Sabit pedler içeren yapısı pantolon ve diğer alt giyim ürünlerinde rahat kullanım sağlıyor. Bu ürünlerde kullanım ömrünü uzatmak için üretici talimatlarını dikkatli incelemek, kurutma yöntemlerini kumaş cinsine göre uygulamak gerekiyor. Gövdeyi saran hem tek kullanımlık hem tekrar kullanılabilen özellikteki hasta bezi fiyatları da fonksiyonel özelliklerine oranla uygun rakamlarda sunuluyor; yürüyemeyen, ayakta durmakta zorlanan ve kabiliyet engeli bulunan kişiler için özel üretiliyor.

Hasta Bezine Dair Kullanım İpuçları

Yaşın ilerlemesiyle beraber bağımsızlığın azalması ve kontrolün kaybıyla başa çıkılması zor görünebiliyor. İster kendiniz ister yakınlarınız için bu sorunları azaltmaya yönelik girişimler, doğru hasta bezi kullanımıyla mümkün oluyor.

Mesane pedleri birçok stile sahip olmakla beraber yüksek emiciliği sayesinde cildi kuru tutarak uzun süreli koruma sağlıyor. Hem kadın hem erkek pedleri sızdırmaz koruma, süper sıvı emme ve tutma kapasitesi, koku giderme ve bakteri çoğalmasını önleyici özelliğiyle üretiliyor. Cırt cırtlı hasta bezi ise sızıntıyı tamamen ortadan kaldırmak amacıyla bacaklarda ayarlama esnekliği sunarak bel açıklıklarına uygun seviyelerde ayarlanabiliyor. Pedin iç çekirdeği, nemi hızla emiyor, cildi tahrişlerden uzak tutuyor, kokuları etkisiz hale getiriyor. Kalça yanlarında çok az dolgu bulunan çeşitler, giysi altında tespit edilmesi oldukça zor incelik seviyesine sahip üretiliyor. Bedenleri 20 cm bel ölçüsünden 60 cm bel ölçüsüne kadar değişebiliyor. Kapasitesi de bedene uygun olacak şekilde üretiliyor. Tek kullanımlık hasta bezlerinin kullanılma amaçları arasında hem bağırsak hem mesane kontrolü sık rastlanılan durumlar arasında yer alıyor. Bedene zarif bir uyum sunmakla birlikte kancalı tutturma sistemi sayesinde güvenli ve rahat oturuşlar sunuyor. Orta ve ağır kullanım için yüksek emilim seviyesi ve koku azalta özellikleri bulunuyor.

Pek çok kullanıcı ürünün ne kadar büyük olursa o kadar emici olacağını düşünebiliyor. Hasta bezi XL veya XS bedenlere sahip olabilse de asıl amacı kullanıcıyı kuru ve rahat hissettirmek oluyor. Bu durumda beden kadar vücudunuza oturacak ürüne ulaşmak da pedlerin fitilleme özelliği ve sızdırmazlığının hissedilmesini sağlıyor. Sıvıların az direnç altında sızıntı meydana getirmesi oldukça yaygın yaşanan bir sorun olabiliyor. Hasta alt açma bezi bacak bölgesini yeterince sarmıyorsa sıvı akışı boşluklardan sızabiliyor. Kaliteli hasta bezleri bacak bölgesindeki açıklığa uyacak şekilde üretiliyor. Pedin güvenli bir oturuş sunup sunmadığı her iki bacağın etrafındaki elastik kumaşın altının kontrol edilmesiyle anlaşılabiliyor. Açıklığın fazla sıkı ve fazla gevşek olmaması hareket rahatlığı sunarak sızdırmaz özelliğin keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Hafif sızdırmalar için iç çamaşıra şerit yardımıyla tutturularak sabitlenen ince pedler su geçirmez özellikte tasarlanıyor. Bu tip pedlerde yüksek bel pantolon veya iç çamaşırı giyilmesi sızıntıları arttırabileceğinden önerilmiyor.

Hasta Bezlerinde Stil ve Beden Seçimi

Emici özelliğe sahip ürün seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar olabiliyor. Birçok külot, bel ve kalça ölçüleri kullanılarak ölçülüyor ancak ürün markalarının beden çizelgeleri farklılık gösterebiliyor. Özellikle online mağazalardan yapılan alışverişlerde, kıyafet seçimlerinde olduğu gibi bedene oturması beklenen ürünlerde ideal ölçüleri bilmenin önemi ortaya çıkıyor. Bu bakımdan beden ölçünüzü doğru bilmek alacağınız ürünün doğruluğunu da temsil ediyor.

Bacak manşetleri etrafında, özellikle uzanırken gevşeklik veya boşlukların oluşması, sızıntıları önlemek adına başka bir bedeni seçmeniz gerektiğine işaret ediyor. Bantlarından ayrılan ped daha büyük boyuta sahip görünebiliyor. Ürünün başka herhangi bir çıkıntısı bulunmuyorsa açılan bantlardan vücuda oturacak sıkılıkta bantlardan tekrar ayarlamak, lastik ve bant esnekliğinin belirlenmesine yardımcı oluyor. Bel bölgesine tam oturacak bir ped hem sızıntıyı önlemeye yardımcı oluyor hem de terlemelerde kalçaya ve çevresine koruma sağlıyor. Temel olarak hasta bezlerinin vücutta rahatsızlığa neden olmadan sıkıca oturması gerekiyor, sık değişim yapıldığı durumlarda da emiciliği arttırmak amacıyla destek pedi eklenebiliyor.

Farkı tarzlarda üretilmek amacıyla farklı dikim yöntemlerine ve malzemelerine sahip hasta bakım bezi, ihtiyacınız olan rahatlığı ve görüntüyü sağlamak adına işleniyor. Pull-up tarzı bezler belden yukarı doğru çıkan bir modele sahip olmasının yanı sıra kalça ve beli saran tam emici yapı, başarılı bir koruma sağlamasına yardımcı oluyor. Giyildiklerinde normal iç çamaşırından farksız hissettirmelerinin yanında yan kısımlarında bantları veya ekstra çıkıntıları bulunmuyor. Bu sayede belden aşağı kaymayı önleyerek sızıntıların önüne geçiyor. Hareketli bir yaşam tarzına sahip bireyler tarafından sık tercih ediliyor.

Pull-up seçeneklerinin yanı sıra yanlardan bantlanarak sabitlenen modeller de bulunuyor. Pantolon veya ayakkabı çıkarma zahmetine girmenizi ortadan kaldırarak pedi takıp çıkarmada pratik bir kullanım sunuyor. Hamileler için üretilen modellerle deneyimleyebileceğiniz bu rahatlık yetişkin hasta bezi fiyatları arasında sahip olduğu uygun rakamlar sayesinde sık tercih ediliyor.

Kuşağa sahip hasta bezleri, klasik pedlerden daha iyi bir koruma arayan, fakat tam gelişmiş bezleri kullanmaya hazır olmayan kişiler için tasarlanıyor. İyi bir koruma sağlıyor, nefes alabilir yapısıyla her harekette rahatlık hissi veriyor. Belbantlı hasta bezlerinde rastlanılacak bu yapının üst kısımlarında bedene göre değişen farklı boyutlarda kayışlar bulunuyor.

Hasta Bezlerini Oluşturan Malzemeler

Tüm organlarda olduğu gibi deride de zaman içine artan morfolojik ve fizyolojik değişiklikler sonucu nem dengesinde bozulma ve sıvı kaybıyla gelen kırışıklık oluşumu meydana gelebiliyor. Cilt fonksiyonunun bozulması deri tabaklarından en üstte bulunan epidermisin incelmesine, bunun sonucunda cildin savunmasının azalmasına neden olabiliyor. Cilt bariyerlerinde oluşan değişim sonucu deri katmanları arasında daha az besin aktarımı gerçekleşiyor, yaralar daha geç iyileşebiliyor. Bu durum aynı zamanda mekanik bir hasara karşı da cilt yapısına hassasiyet veriyor. Bağlayıcı ve elastik liflerin sayısının azalmasına bağlı olarak deride güç ve esneklik kaybı meydana gelebiliyor. Genlere ve proteinlere gelen kümülatif hasar sonucu genetik programın verdiği bir tepkiden kaynaklanan bu oluşumlar, doğru bakım ve temizlik ürünlerinin kullanılmasıyla daha sağlıklı ve dönüştürülebilir hale getirilebiliyor.

Farklı stillere sahip olan bezlerin yapımındaki malzemeler de farklılık gösteriyor. Çoğu ürünün plastik bir arka yüzü veya nefes alabilen malzemesi bulunuyor. Yaygın olarak kullanılan malzeme türleri hakkında fikir sahibi olmak, ürünün özelliklerini anlamanıza yardımcı olabiliyor.

Kendi ağırlığının 300 katına kadar sıvı emme özelliği bulunan sodyum poliakrilat granülleri, bezlerin emiciliğini sağlayan merkezlerde kullanılıyor. Su ile birleştiğinde tepkimeye giren ve saf selüloz içeren bölüm sıvıyı emerek hapsettiği bölgede poliakrilat parçacıkları harekete geçiriyor. Ayrıca hasta altı bezi 60x90 bedenlerinde, 5 adet katmanı sayesinde ekstra emici özellik gösteriyor. Külot stili hasta bezlerinde cildi daha kuru tutuyor, oturup kalkarken içiniz rahat hareket etmenizi sağlıyor.

Bezin sıvıyı emme ve parçacıklar arasında dağıtma işlemi sırasında emici polimerler görev alıyor. Sıvı miktarı ne kadar olursa olsun emerek bez boyunca eşit olarak dağılmasını sağlıyor. Hidrofilik özelliği, polimer zincirlerinin kuru haldeyken birbirine bağlı yapısının sıvıyla temas ettiğinde birbirlerinden ayrılarak şişmelerini sağlıyor. Böylelikle kendi ağırlığının birkaç yüz katına kadar sıvı tutabiliyor. Bezin üst tabakasındaki gözenekli yapıda bulunan bu polimerler, sıvıyı emdikten sonra bazı ped yüzeylerinin ihtiva ettiği losyon ve bakım yağları sayesinde cildin korunmasını sağlıyor.

Her kıyafetinize uyum sağlayacak konforda koruyuculuk arıyor, hem sağlığınıza hem stilinize hitap eden fonksiyonel bezlere sahip olmak istiyorsanız; başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markaları Trendyol sayesinde inceleyebilir, online satışa sunulan ürünlerin güncel indirim ve kampanyalarından dilediğiniz zaman haberdar olabilirsiniz.