placeholder
"

Kaligrafi Kalemi

" araması için 2176 sonuç listeleniyor
artline 0243 Calligraphy Kalem 3.0mm Siyah
artline0243 Calligraphy Kalem 3.0mm Siyah
(13)
0243 Calligraphy Kalem 3.0mm Siyah
22 TL
Sepete Git

Kaligrafi Kalemi

Kaligrafi Kalemi

İnsanlık tarihinin en eski zamanlardan günümüze kadar hayatımızda yer edinen yazı yazmayı sanat haline getirerek estetik bir şekilde yazma sanatına kaligrafi adı veriliyor. İlkçağda yaşayan insanlar dahi mağara duvarlarına çeşitli resimler çizerek iletişim kurup bu şekilde yazıyı hayatlarına adapte etme şekli buluyorlardı, hatta günümüzde grafiti sanatı olarak popülerleşen sanatın da tarihi o zamanlara kadar dayanıyor. Fakat yazı yazma ise yazının bulunduğu eski zamanlardan beri çeşitli kağıtlar üzerinde yapılıyordu ve dünyanın dört bir yanında farklı kültürlerdeki insanlar tarafından farklı yazı stilleri geliştirilerek dini, siyasi ya da edebi amaçla yazılıyorlardı. Bu yazı stilleri ise her kültürde geliştirilerek ve estetiklik katılarak kaligrafi sanatı oluşmaya başladı. Doğu kültüründeki yazı stillerine hat, batı kültüründeki yazı stillerine kaligrafi denilse de, iki sanat dalı da temelinde güzel yazı yazma olarak biliniyor ve her kültürde farklı alfabe kullanılsa da, hepsinin temelinde harfleri güzelleştirme gayesi yatıyor. Harflerin güzelleştirilmesinin ve estetiklik katılmasının yanı sıra, mesela Doğu Hat sanatında dini motifler daha çok kullanılıyor. Bu sebeple güzel yazı yazma sanatının altında yatan anlamlar da belirleniyor. 15. yüzyılda matbaanın gelişmesi ile her ne kadar kaligrafi sanatının değeri ve yaygınlığı bir hayli azalsa da, son zamanlarda tekrardan bir sanat dalı olarak popülerleşmeye başlıyor. Çünkü teknolojik gelişmeler her ne kadar hayatımızda kolaylık sağlasa da, sanatsal alanların değerleri de günümüzde anlaşılmaya başlanarak uygulanıyor. Bu sebeple kaligrafi sanatıyla ilgilenenler de, bu sanatın kursları ve hakkındaki bilgilendirici kitaplar da, kaligrafi malzemeleri de günümüzde oldukça revaçta.

Güzel yazma sanatı olarak bilinen kaligrafi sanatının en önemli malzemelerinden biri ise kaligrafi kalemi. Harfleri ve kelimeleri süsleyerek ve estetik bir şekilde yazmaya yarayan bu kalemlerin yuvarlak, uçlu kalemler gibi farklı uçları bulunur ve aynı zamanda mürekkepleri için de çeşitli renk alternatifleri de bulunur. Kaligrafi kalemi ile yazılan yazılar diğer kalemlerle yazılan yazılara nazaran daha estetik görünüme sahiptirler ve özellikle bu kalemlerin uç yapılarından kaynaklı olarak yazılan yazıların daha da şık bir görünüme sahip olması esas alınır. Kaligrafi sanatının yanı sıra, Arap harfleriyle güzel yazı yazma sanatı olarak bilinen hüsni hat sanatı da kaligrafi kalemleri ile yazılır. Kaligrafi sanatı ise Latin harfleri ile güzel yazı yazma sanatıdır, fakat iki sanat da aynı çeşit kalemlerle yazılır ve gerek kağıt üzerine, gerekse çeşitli diğer objeler üzerine bu yazılar işlenir.

Eğer bir kaligrafi kalemi satın almak istiyorsanız, ilk başta kalemlerin özelliklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Kaligrafi kaleminin hangi malzemeden üretildiği, ucunun kalınlığı ve mürekkebin rengi kaligrafi sanatı için oldukça önemli faktörler. Sonrasında ise kaligrafi kalemi fiyat değerlendirmesi yapmalısınız. Kalemin özelliklerine bağlı olarak kaligrafi kalemi fiyat bilgisi değişkenlik gösterir. Özellikle yeni başlayanlar için kaligrafi kalemi değerlendirmesi hem kalite hem de fiyat açısından oldukça önemlidir.

Kaligrafi Kalemi Özellikleri

Kaligrafi kalem çeşitleri uçlarına ve yazacağınız yazılara göre değişkenlik gösterir. Kaligrafi kalem uçları mm farkı ile çeşitlilik gösterir. 1.00 mm uca sahip olan kaligrafi kalemleri, bu uçla yazılan yazılar pek belli olmadığı için fazla tercih edilmiyor. Kaligrafi kalemi ucu olarak daha çok kaligrafi kalemi 2.00 ya da 3.00 mm uçlu olanlardan sonuç alınıyor. Kaligrafi başlangıç kalemi olarak ise daha çok kaligrafi kalemi 5 mm olanlar tercih ediliyor, çünkü uç kalınlığından dolayı yazma işlemi daha kolay ve gözle görülür bir şekilde olmakta. Kurşun kalemle kaligrafi yapmak isterseniz de, ilk başta kağıt üzerinde denemeleriniz için uygun olabilir, fakat ilerleyen zaman dilimlerinde diğer objeler üzerine kaligrafi yapmak istediğinizde yetersiz kalabilir. Bu sebeple kaligrafi başlangıç kalemi bu sanata yeni başlayanlar için oldukça uygun bir seçenektir.

Kaligrafi kalem çeşitleri doğru uç seçimi yapıldığı müddetçe yazacağınız yazılara uygundur ve istediğiniz obje üzerine harf yazımı yapabilirsiniz. Fırça kalem kaligrafi kalemi, kaligrafi dolma kalemi, kesik uçlu kaligrafi kalemi, ahşap kaligrafi kalemi, fırça uçlu kaligrafi kalemi, sulu boya hazneli doldurulabilir kaligrafi kalemi, mürekkepli kaligrafi kalemi, doldurulabilir kaligrafi kalemi, cam kaligrafi kalemi, osmiroid kaligrafi kalemi ve altın yaldızlı kaligrafi kalemi gibi birçok kaligrafi çeşidi bulunuyor. Cam kaligrafi kalemleri oldukça estetik bir yapıda olurken, ahşap kaligrafi kalemi ise doğallıktan yana olanlar için işe yarayabiliyor. Fırça uçlu kaligrafi kalemleri ise Batı Kaligrafisi ile ilgilenenler için biçilmez bir kaftan haline geliyor, çünkü bu kaligrafi türünde fırça ile harflere daha estetik ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Doldurulabilir kaligrafi kalemleri ise pratik bir kullanım sağlayarak, kaleminizin içerisinde mürekkep bittiği vakit tekrardan mürekkep doldurup kullanmanıza yardımcı oluyor. Kaligrafi dolma kalemi ise hem bu sanata yeni başlayanlar için hem de usta kaligrafi sanatçıları tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bu kaligrafi dolma kaligrafi kalemleri, kaligrafi kalem setlerinde de sıkça bulunan bir malzemedir. Kesik uçlu kaligrafi kalemi ise kaligrafi sanatını icra ederken harflerinize incelik ya da kalınlık sağlamanıza yardımcı oluyor.

Fakat kalem uçlarından sonraki dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise, kaligrafi kalemi rengidir. Kaligrafi ve hüsni hat sanatlarıyla uğraşanların tercihi genel olarak mat siyah rengi kaligrafi kalemleridir. Çünkü kaligrafi kalemi siyah renkte tercih edildiği vakit, sanatın icra edileceği obje üzerinde harf ve kelimeler daha belirgin halde gözükerek daha şık ve estetik bir görünüm sağlar. Fakat günümüzde siyah kaligrafi kalemlerinin yanı sıra birçok renkte kaligrafi kalemi çeşitleri de bu sanatı icra ederken kullanılıyor. Mesela, kaligrafi kalemi gold renkte tercih ettiğiniz vakit de objeler üzerinde oldukça estetik yazılar yazabilirsiniz. Gold rengin yanı sıra gümüş renkte bulunan kaligrafi kalemleri de oldukça revaçta. Bu renklerin haricinde, koyu yüzeyi bulunan objelerde ise daha çok beyaz kaligrafi kalemi tercih ederek de yazılarınızı oldukça belirgin ve estetik bir hale getirebilirsiniz.

Kaligrafi kalemi için mürekkep temini yaparken su bazlı olan pigment mürekkep tercih etmeniz tavsiye edilir. Çünkü su bazlı mürekkepler ile harflere estetik bir görünüm katmanız daha kolay bir hale gelir. Kalemin yapısına göre bir mürekkep tercih etmeli, aynı zamanda rengine de dikkat etmelisiniz. Eğer ki yukarıda sayılan renkler haricinde farklı bir renkte mürekkep temin etmek isterseniz, mavi gibi canlı bir renkte mürekkep tercih etmeniz yazılarınızın daha belirgin olmasını sağlayacağından dolayı uygun bir seçenektir. Yine de kullanım alanına göre renk seçmeniz tavsiye edilir ve yaygın olarak kullanılan renk siyah kaligrafi kalemi mürekkepleridir.

Kaligrafi kalemi fiyatları ise markaya göre değişkenlik gösterebilir. Bunun yanı sıra, kaligrafi kaleminin kalem uçları ve renkleri dahi kaligrafi kaleminin fiyatını değiştirebilir. Özetle, ürün özellikleri üzerinden fiyatları değerlendirmelisiniz. Fakat genel olarak kaliteli kaligrafi kalemleri uygun fiyatlarla Trendyol uygulamasında kaligrafi sanatıyla ilgilenenler için sergileniyor.

Bir Diğer Seçenek Kaligrafi Kalem Setleri

Kaligrafi sanatına ister yeni başlamış olun, ister tecrübeli bir kaligrafi ya da hüsni hat sanatçısı olun; bazen tek tek kalem almak yerine kaligrafi kalemi seti edinmek daha kolay ve pratik olabilir. Bu setlerin içerisinde ise kaleminden mürekkebine, hatta kalemlik bile bulunabiliyor. Birbiri ile uyumlu kaligrafi kalemi, ucu ve mürekkebi bulunan bu kaligrafi kalemi setlerinde, bazen ekstra kaligrafi ürünleri bulunabiliyor. Bunun yanı sıra, bazı kaligrafi kalem setlerinde ise sadece çeşitli kalemler ya da kalem ve uçlar olabiliyor. Bu kaligrafi kalem uçları ise çeşitli kalınlıklarda bulunduğu için istediğiniz kalınlıkta güzel yazı yazmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda çeşitli renk seçenekleri bulunan mürekkepli kaligrafi kalem setleri de bulunuyor. Bu yüzden kaligrafi kalemi malzemelerinin yanı sıra, çeşitli malzemelerin bir arada bulunduğu bu kaligrafi kalemi setlerine de göz atabilir, size uygun olan kaligrafi kalem setini kampanyalarla Trendyol’dan edinebilirsiniz.

Özellikle kaligrafiye başlayanlar için kaligrafi başlangıç setleri bulunuyor, bu setler yeni başlayanlar için oldukça cazip ve tek seferde bütün kaligrafi malzemelerini edinmelerini sağlıyor. Aynı zamanda tek tek satılan kaligrafi malzemelerinden de daha uygun fiyata denk geliyor. Bu kaligrafi kalem setlerinin içerisinde ise her türlü kaligrafi kalem çeşitlerini, uçlarını ve mürekkeplerini bulabilirsiniz. Her kaligrafi kalem setinin içerisindeki ürünler ve bu ürünlerin özellikleri açıklamada belirtilmektedir. Bu durum da hem bu sanata yeni başlayanlar için, hem de kaligrafi sanatında orta ve ileri seviyede bulunanlar için kolaylık sağlamaktadır.

Kaligrafi Sanatıyla İlgili Daha Detaylı Bilgiler

Kaligrafi ve hat sanatı için oldukça önemli olan bu kaligrafi kalemleri ise, yazının olduğu her iş için kullanılabilir. Kaligrafi sanatını öğrendikten sonra bu kaligrafi kalemleri ile ister davetiye yazıları yazın, isterseniz de yazılarınızı tablo haline getirip evinize ya da iş yerinize asarak dekoratif bir ürün olarak kullanın. Kaligrafi kalemi ile yapılan bu sanatın hem dekorasyonda hem de günlük hayattaki önemi tartışılmaz bir haldedir. Çünkü bilgisayar üzerinden yapılan bir yazı sanatı hiçbir zaman elde yapılan yazı sanatı kadar popülerleşmemiştir. Bu sebeple kaligrafi kalemi ile hem kendinize hem de sevdiklerinize özel dekoratif ve sanatsal ürünler ortaya çıkartabilirsiniz.

Fakat esas olarak kaligrafinin önemine gelinirse, güzel yazı yazma sanatı her zaman oldukça önemli bir sanattır. Günümüzde ise insanların yazı yazmadaki estetikliğin önemini anlaması ve bu alanda kursların çoğalması ise çok eski bir tarihi olan bu sanatın tekrardan popülerleşmesini sağlıyor. Her ne kadar 15. yüzyılda matbaanın gelişmesi ile bu sanatın önemi hızla değer kaybetmiş olsa da, yazı yazmak günlük hayatta çoğunlukla yapılan bir eylemdir ve günümüzde de tekrar popülerleşmesiyle birlikte tekrardan bu sanatın önemi anlaşılmaya başlanmıştır. Çünkü kaligrafi sanatı en nihayetinde bir el sanatı olduğu ve emek harcandığı için özel bir sanat dalı haline gelerek değeri anlaşılmaya başlanıyor. Bu yüzden kaligrafi sanatına özel olarak çeşitli kaligrafi kalemleri, uçları, mürekkepleri ve kaligrafi setlerine kampanyalar ile Trendyol uygulamasından bir tık ile ulaşabilirsiniz ve istediğiniz malzemeler ayağınıza kadar gelerek, kolayca kaligrafi sanatına ilk adımı atabilirsiniz.

Günümüzde ise kaligrafi sanatının yanı sıra yeni yazı teknikleri ile yazı sanatları gelişiyor. Gerek reklam tabelalarındaki yazılar olsun, gerekse son zamanlarda popülerleşen grafiti sanatı olsun; hepsinin temelinde güzel ve estetik yazı yazma sanatı bulunuyor ve teknolojik aletlerle yazılmış olsalar dahi, temelde ilk projelendirilmeleri el ile yazıdan geçiyor. Günlük hayatta da yazının değeri oldukça büyüktür ve hem insanlar kendileri için, hem de çocukları için güzel yazı çalışmaları yapmaktalar. Çünkü günlük hayatta gerek okulda, gerek iş hayatında, gerekse ev içinde dahi sürekli kağıtlara notlar alınıyor ve bu yüzden de yazı yazmak insanlar için bir ihtiyaç haline geliyor. Bu sebeple de kaligrafi sanatının değeri gün geçtikçe daha da çok anlaşılmaya başlanıyor. Çünkü güzel yazı yazmak hayatın her alanında oldukça önemlidir.

Kaligrafi sanatı ise kültürlere, tarihlerine ve alfabeleri ile yazı stillerine göre değişkenlik gösteriyor. Mesela Batı Kaligrafi sanatında Latin harfleri kullanılırken ve yazılar soldan sağa doğru yazılırken, İslami, Fars ve Arap hat sanatlarında ise Arap alfabesi kullanılır. Bunların dışında Japon, Çin ve Kore kaligrafi sanatları ise Doğu Asya Kaligrafisi olarak adlandırılır. Hindistan, Nepal ve Tibet coğrafyalarında kullanılan kaligrafi türü ise Güney Asya Kaligrafisi olarak bilinir. Bu kaligrafi çeşitlerinin ise hepsinin kendine özgü tarihi, amacı bulunduğu için farklı bir yazı stilleri de bulunur. Mesela Doğu Asya Kaligrafisinin tarihinde politik yazışmalar olduğu için kendine has yazı stilleri bulunurken, İslami ve Arap hat sanatlarında ise Arap kültüründeki dini önem verilmesi durumundan dolayı neredeyse iç içe geçmiş durumdadırlar ve dini motifler güzel yazı sanatıyla harmanlanarak uygulanıyor. Güney Asya Kaligrafisinde ise Hindistan Kaligrafisi oldukça yaygındır ve Hindistan’daki kültürel çeşitlilik de kaligrafi sanatlarındaki motiflere yansırlar.

Kaligrafi ve hat da güzel yazı yazma sanatı olmakla birlikte, ikisinin arasında belli başlı farklar bulunur. Kaligrafi sanatı batı kültürüne aittir ve Latin alfabesiyle yazılırken, hat sanatı ise Foğu kültürüne aittir ve Arap alfabesiyle yazılmasının yanı sıra, Latin alfabesinin aksine sağdan sola doğru yazılır. Bunun haricinde, hat sanatında dini motifler daha ön plandayken, kaligrafi sanatında ise süsleyerek yazı yazma sanatı olarak daha geniş bir yelpazede uygulanır. Çin, Kore ve Japon Kaligrafilerinde ise o kültürlerin kendi alfabeleri kullanılır ve hem Batı Kaligrafisinden hem de Arap ve İslami Hat sanatından farklılık gösterirler. Fakat hem kaligrafinin hem de hat sanatının temelinde güzel yazı yazmak olduğu için, hangi kültürde güzel yazı yazma sanatını uygulamak isterseniz isteyin, kaligrafi kalemi çeşitleri hepsine uygun olan kalemlerdir.

Güzel yazı yazmak içinse önemli olan konu çokça yazı yazmak değil, yazılan yazının detaylıca incelenmesi ve estetik kaygıyla yapılmış olmasıdır. Hangi kültüre ait kaligrafi türünü icra ederseniz edin, her harfe bir estetiklik ve şıklık katmanız gerekiyor ki kaligrafi sanatının hakkını vererek icra edin. Bu sebeple kaligrafi sanatını icra ederken kaligrafi kalemi, kalem ucu ve mürekkebi de, sizin harcayacağınız emek kadar önemli detaylar haline geliyor. Çünkü her ne kadar bu sanat için emek harcarsanız harcayın ve düzgün yapmaya çalışın, oran ve orantısına, ahengine, zarafetine ve paralelliğine dikkat ederseniz edin, kullandığınız malzemeler kaliteli değilse hiçbir zaman istediğiniz sonuçları alamazsınız. Özellikle kaligrafi sanatına yeni başlayacaklar için doğru malzeme seçimi oldukça önemlidir. Aksi takdirde yaptığınız sanattan verim alamazsınız ve sanatı icra etmek için şevkiniz kırılır. Kaligrafi sanatına yeni başlayanlar için özel olarak üretilen kaligrafi başlangıç setlerine sahip olarak bu sanata giriş yapmanız bu yüzden önemli bir hal alıyor. Bu yüzden kaligrafi sanatına yeni başlayanlar için Trendyol uygulamasında bulunan kaliteli kaligrafi başlangıç kalemlerinden ya da kaligrafi kalem setlerinden kampanyalarla edinebilirsiniz. Hem de bu setler genel olarak tek başına satılan kaligrafi kalemlerinden daha uygun fiyata satılıyorlar. Kaligrafi sanatını daha önceden beri icra edip kalem ihtiyacı olanlar içinse çeşitli kaligrafi kalemleri bulunuyor.