"

Kedi Çimi ve Catnipler

" araması için 1161 sonuç listeleniyor
Trixie Kedi Çimi, 100 gr
TrixieKedi Çimi, 100 gr
(301)
30,00 TL
9,30 TL
Sepete Git
Keyf Kedi Çimi
KeyfKedi Çimi
(11)
19,00 TL
9,90 TL
Sepete Git
Bioline Doğal Catnip Kedi Otu 5 g
BiolineDoğal Catnip Kedi Otu 5 g
(2)
28,40 TL
Sepete Git
EuroGold Kedi Çimi
EuroGoldKedi Çimi
(134)
20,00 TL
12,65 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Kedi Çimi ve Catnipler

Çim ve Catnipler

Günümüzde doğal alanlara ihtiyaç artmıştır. Evinizden çıktığınız anda toprağa basmak ve doğayla buluşabilmek, üzerinizdeki negatifliği atmanıza ve daha sakin, huzurlu olmanıza yardımcı olur. Siz de biraz emek verip çaba göstererek etrafta yeşil alanlar oluşturabilir ve arada bir de olsa doğada zaman geçirmeniz mümkün olabilir. Sadece insanlar için değil hayvanlar için de büyük bir nimet olan yeşil alanlar, onların da keyifli zaman geçirdikleri yerlerdir. Evcil hayvanların, parklarda veya evin bahçesinde her zaman daha keyifli vakit geçirdikleri bilinir. Çünkü yeşil alanlar küçük dostlarınız için bazen oyun sahası olur, acıktıkları zaman ise doğanın nimetlerinden faydalanmak da isterler. Ancak her bulduğunu yemeyi seven hayvanlar için bu durum zaman zaman tehlikeli olabilir. Oldukça zararlı olabilecek otlar dostunuzun sağlığını bozabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için evinizde ve bahçenizde hayvanlarınıza  özel yeşil bir alan oluşturabilirsiniz. Özelikle kedi beslemeyi seviyor ve patili dostlarınızı önemsiyorsanız; kedi çimi tohumu alarak onları çok mutlu edebilirsiniz. Çünkü bu çim çeşitleri evcil hayvanınız için çok faydalı olan birçok bileşeni bünyesinde barındırır. Evden çıkamayan veya çıkmakta zorlanan kedilerinizin aynı zamanda doğaya özlemini gidermesine, katkıda bulunmayı deneyebilirsiniz. Kedileriniz bu çimi yemek dışında, onların arasında yuvarlanıp oynayabilir. O yatağında usulca uyurken uzaktan ne yaptıklarını seyretmek, doğanın bir parçası olmak sizi de memnun edebilir. Kediniz için bu gibi birçok yararı bulunan çimleri alarak, onu ne kadar sevdiğinizi gösterebilirsiniz. Kedi çimi tahıl tanelerinin çimlendirilmesi sonucu yetişir. İçerisinde yulaf, buğday, arpa, funda (süpürge otu) tohumu olarak bilinen yararlı bitkilerin karışımından oluşur. Topraksız kedi çimi yaprakları ise mineraller, enzimler, amino asitler bakımından zengindir. Bu yüzden kedilerinizin beslenme sisteminde sadece balık ve etleri tercih etmek yerine, bitki besinlerine de yer verilmesi gerekebilir. Her ne kadar kediler doğası gereği avcı olsalar da, bitkiler de onların hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için gerekli ek besin kaynaklarındandır. Doğal vitamin ve folik asit deposu olan bu harika hazır kapları, evinizde kolayca yetiştirebilirsiniz.

Ailenizin Minik Bireyleri için Kedi Çimi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kedi çimi ne işe yarar? sorusuna öncelikle faydalarının saymakla bitmeyeceği cevabı verilebilir. Evde yaşayan kediler için nasıl güneşe karşı serilmek büyük bir keyifse, toprağa patilerini basmak da o derece huzur verir. Toprak bulamadığı zamanlarda saksıdaki çimene sürtünmek de, kedinizi fazlasıyla rahatlatır. Onların bu ihtiyacına cevap verecek organik kedi çimi, hayvanınızın sindirim sistemini düzenleyerek ishal veya kabız olma durumlarını ortadan kaldırır. Bu ürün içerisinde bulunan faydalı folik asit sayesinde kansızlığa çözüm sağlar. Evinizde bulunan diğer bitkiler, kediniz tarafından saldırıya uğramaz ve bu sayede zararlı şeyler tüketmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Bu şekilde alacağınız bir kap çim ile kedinizin sağlığını korursunuz. Evde çiçek yetiştirmeye de keyifle devam edebilirsiniz. Kediler temiz hayvanlardır ve sürekli temizlenme ihtiyacı duyarlar. Kendilerini temizlemek için ise durmadan, sürekli yalanırlar. Vücutlarındaki birçok tüyü de bu nedenle yutabilirler ve bu tüy yumaklarını dışarı çıkaramadıklarında rahatsızlanarak hasta olurlar. Kusturucu özelliği de sahip olan çimler, kedinizin sağlığı açısından hayati önem arz eder. Her fazladan yediği çimde, vücudu bu otu sindiremez ve hayvan kendini rahatlatmak amacıyla kusar. Kedinizin midesini oldukça rahatlatacak olan bu kusma eylemi sayesinde, içinde bulunan tüm tüy yumakları dışarı atılır. Çünkü kediler her zaman kendilerini rahatlatan otları, yeşillikleri ve çiçekleri içgüdüsel olarak tüketirler. Tüketilen yeşilliklerin antiseptik olması, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve vücutlarının temizlenmesine kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra kedinizin daha dinç ve zinde olmasına olanak sağlayan çimler, midelerindeki kötü bakterilerinin de en büyük düşmanıdır. Oldukça önemli bir B vitamini deposu olan kedi çimleri kedinizin B3 Vitamini eksikliğine de iyi gelir. Böylelikle ileride oluşabilecek potansiyel sağlık sorunlarından da kurtulmuş olursunuz. Yavru kedi çimi kullanmak isteyenler de bu ürünleri rahatlıkla tercih edebilir. Kedi çimi faydaları arasında sayılabilecek birçok özellik bulunur. Özellikle buğday çimleri yavru kedinizin gelişimine ve büyümesine olumlu katkı sağlar. Ek besin işlevi gören çimlere kediniz ilk başta ilgisiz davransa da daha sonra beslenme rutininin vazgeçilmezi olmaya aday olabilir. Dışarı çıkma imkanı bulamayan kedileriniz ise bu yeşil güzelliğe bayılarak çiğnemeden vakit geçiremeyebilir. Aynı zamanda bu özel çimler, minik patili dostlarınız için keyifli atıştırmalık arasında yer alır. Mama yemekten sıkılan kedilerinize arada bu keyifli lezzetten tattırabilirsiniz.

Patili Dostlar için Kedi Çimi Nasıl Kullanılır?

Kedi çimi kullanımı için izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Kedi çimini ekmek diğer bitki türlerini yetiştirmekle hemen hemen aynı olmasına rağmen, bazı farklılıklar da vardır. Ambalajın içinden çıkan çim tohumlarını, paketteki kutunun veya belirlemiş olduğunuz saksının toprağına bastırarak tohumları yerleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken kedinizin kolayca ulaşabileceği ebatlarda saksı boyutu seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu işlemin ardından sulamaya başlamalı ve kademeli olarak azar azar dökmelisiniz. Kedi çimi bakımı hayli kolay olabilir. Ürünler ortalama bir hafta süre içerisinde yetişmeye başlar. Bu süre zarfında toprak her kuru görüldüğünde sulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede çimi sürekli nemli tutarak gelişmesi için gerekli ortamı sağlayabilirsiniz. Son olarak bu ürünün güneş gören bir yerde muhafaza edilmesi gereklidir. Çünkü sulama sonrası güneş ışığını emebilmesi çok faydalıdır. Verilen talimatları doğru uygulayarak siz de güzel bir kedi çimini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kedinizin haftada 3-4 kere hazır kedi çimi tüketmesi normal sayılır. Kediniz normalin dışında sayılabilecek miktarda ot yemeye çalışıyor ve sürekli kusma çabası içerisinde oluyorsa, midesinde çıkaramadığı yabancı cisim olabilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız faydalı olur. Kafanızda oluşan kedi çimi nedir sorusunu cevaplayıp ürünü almaya karar verdiyseniz rahatlıkla Trendyol’dan bulabilirsiniz. Uygun aralıklarda olan kedi çimi fiyatları farklı bütçeler için de uygun olabilir. Oldukça uygun seçenekleriyle Trendyol, her fiyat aralığında zengin ürün çeşitlerine sahiptir. Cebinize dost ürün fiyatlarından memnun kalabilirsiniz. İsteklerinizi bilen ve buna göre hareket eden Trendyol, kedinizin ve sizin bir numaralı gözdeniz olmaya devam eder.

Başka Bir Alternatif Olan Catnip Nedir ve Ne İşe Yarar?

Catnip bitkiden yayılan uçucu yağlar ile kediler üzerinde halüsinojenik etkiler bırakabilir. Bu sayede kedileriniz oldukça sakinleşebilir, rahatlayabilir hatta uykusu dahi gelebilir. Bu bitkinin tüketimi merak edildiği gibi kediler üzerinde bağımlılık yapmaz. Hatta kilolu kedilere egzersiz amaçlı kullandırıldını göz önüne alırsak faydalı olduğu da söylenebilir. Ancak şu ayrımı yapmak önemlidir. Kedi çimi ile kedi naneleri yani İngilizce kelime adıyla catnip zaman zaman karıştırılabilir. Catnip kedi otu hayvanınız üzerinde sakinleştirici bir besin kaynağı olurken, diğeri ise sindirim sistemine iyi gelebilir. Kedi nanesi aslında, Nepeta Cataria adında bir bitkidir. Bu bitkinin yapraklarında nepelakton isimli bir madde bulunur. Kedilerin çok seveceği ve tepki göstereceği bu madde nane familyasından mevsimlik bir bitkidir. Kökeni Kuzey Afrika ve Akdeniz kıtalarıdır. Günümüzde Avrupa kıtasında oldukça yaygın olarak yetiştirilen bitkiye rağbet çok fazladır. Bir şekilde catnip kedi nanesi ile karşılaşan patili dostlarınız onu ısırabilir, sürtünebilir ve yalayabilir. Genelde kediler onu görünce bayılırlar ve neşeli hareketler sergilemeye başlarlar. Minik dostlarınızın çılgınca yaptıkları davranışlar, hem onları hem de sizi oldukça mutlu edebilir. Özellikle kediniz sert hareketler sergiliyorsa catnip onu yeterince sakinleştirip rahatlatmaya yardımcı olabilir. Hırçın davranışları olan bir hayvanınız varsa bu çeşitleri kullanmanız size ve evinize de iyi gelebilir. Tırmalama, ortalığı dağıtma, çok ses çıkarma gibi istenmeyen davranışların önüne geçebilirsiniz. Bu güzel kokulu bitkiyi kedinize ödül olarak verebilir, verdiğiniz eğitimler karşılığında kullanabilirsiniz.

Kedi Dostu Catnip Nasıl ve Hangi Şartlarda Yetişir?

Kedi nanesi tohum, çelik veya kökten ayırma yöntemi olmak üzere birçok şekilde üretilme imkânına sahiptir. Özellikle yaz aylarına girilmeden üretimin gerçekleşmesi alınacak verim açısından çok önemlidir. Fide ekimi gerçekleştirerek de yılın tüm aylarında verim alınabilir. Ancak çiçeklenme dönemi havaların ısındığı zaman olan nisan ayı gibi başlar ve yaz boyu da gelişimini sürdürür. Nemli ve gölge olan mekanlar, kedi nanelerin oluşması için güzel ortamlardandır. Çok hızlı gelişebilen bir bitki olan kedi otunun çiçekleri çoğunlukla mor ve mavi renkleri arasındadır. Catnip tohumu geçirgen olan yani hafif olan topraklarda yetişmeyi sever. Yabani olarak da yetişme şansı bulabilen bu bitki, sevdiği bir toprakta herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan kolaylıkla büyüyebilir. Bu noktada toprağın organik maddelerce zengin olması düzgün yetişmesi için oldukça büyük önem arz eder. Aşırı sıcak veya düşük soğuklara belli bir süre dayanabilen bitkiler gölge alanlarda muhafaza edilmeli ve yetiştirilmelidir. İyi bir kedi nanesi üretimi gerçekleştirilebilmesi için iyi bir saksı ve kaliteli bir saksı toprağı seçilmelidir. Sulama konusunda hassas ve nazik olunması gerekir. Fazla su verilmesi halinde bitkinin köklerinde çürüme meydana gelebilir. Bu yüzden dengeli sulama yapılması önemlidir. Kedi naneleri olgunlaşma sürecini atlattığında artık kedileriniz ziyafetine hazır hale gelmiş denebilir. Kedi nanesine benzeyen birçok farklı bitki de ona iyi gelebilir. Özellikle kedi otu kökü, tatar hanımeli, gümüş asma bunlardan birkaç tanesidir. İçerisinde bulundurdukları sakinleştirici özelliği ile kedi nanesiyle aynı etkiyi yapar. Çok eski zamanlardan beri kullanıldıkları gibi tarihte ilaç niyetine tüketilir. En önemli özelliklerinden bir tanesi de birkaç mevsim boyunca hayatta kalabilmeleridir. Kök sistemleri sayesinde toprak altından su ve değerli mineralleri kendine çeken bitki bu sayede uzunca yaşayabilir. Akdeniz iklimi gibi sıcak bölgelerde 40 cm’e kadar uzayabildikleri görülür. Yaprakları gövdeden çıkan sapların iki tarafında da filizlenir. Kenarları tırtıklı üstü ise tüylü olan bu bitkilerin renkleri ilk çıktıklarında griye yakındır. Beyaz ya da lila rengine de bürünebilen çiçekler temmuz ve ağustos ayında buketler oluştururlar. Bu buketler kedinizi baştan çıkaracak olan mentollü bir kokuya sahiptir.

Çok Sık Tercih Edilen Catnip Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini satın almaya karar verdikten sonra catnip nasıl kullanılır sorusu oldukça kolay yanıtlanabilir. Çünkü kediniz bu bitkinin hayatına dahil olmasından memnun olur. Onun ulaşabileceği herhangi bir yere güzel bir alan oluşturabilirseniz, dilediği zaman lezzetli otun tadına bakabilme fırsatını yakalayabilir. Kedi otları birçok farklı şekilde sektörde kullanıcılarına sunulsa da, özellikle catnip sprey bunlar arasında çokça tercih edilir. Hem kullanım itibariyle kolaylık sağlaması hem de kedinizin oyuncaklarına, yatağına sprey şeklinde sıkabilme rahatlığı kazandırması açısından kendisine ilgi büyüktür. Ya da almış veya yetiştirmiş olduğunuz kedi nanelerini kurutarak kedinize sunmayı deneyebilirsiniz. Herhangi bir çorabın içerisini doldurarak ağzını güzelce diktiğiniz vakit, sevgili dostlarınızın seveceği harika bir catnip kedi oyuncağı yapmış olursunuz. Kedinizin ilgisini nane kokusu ile üzerine çekecek kendi kendine oyalanmasını bu sayede sağlarsınız. Kedi oyuncağı ile fazlasıyla keyifli dakikalar geçiren kediniz biraz şımarabilir. Özellikle hangi oyuncak tercih edilecekse edilsin, üzerinde canlı nane olan veya kokusu bulunan bu tarz oyuncaklar onlar için paha biçilemez bir nimet olabilir. Eşsiz kokusu sayesinde kediniz naneye sürünme ve naneyi çiğneme gibi eylemlerde bulunabilir. Catnip dışında kedinizin oynayacağı oyuncak konusunda kararsız kalıp karar veremiyorsanız özel hazırlanan kedi oyuncakları tam size göredir. Hatta daha önce ilgi göstermediği oyuncaklar var ise onlara kedi nanesi takviyesiyle tekrar ilgilerini çekmelerini sağlayabilirsiniz. Oldukça eğlenceli vakit geçirecek olan kediniz fazla enerjisini de atar ve stresten uzak durmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yataklarına bu nanelerden septiğinizde, yatacağı yeri alışkanlık hale getirmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Tırmalama tahtasına da biraz sürterek koltuklarınızın yerine, tırmalama tahtasını tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kedinize bu bitkiyi sunarken endişelenmenize de gerek kalmayabilir. Çünkü bilinen, kanıtlanmış bir yan etkisi olmayan ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Sadece kedinizin aşırı tüketiminde olağandışı kusmalar gerçekleştirebilir. Böyle durumlarda kedi otunu haftada birkaç gün verilmesi daha uygundur. Kedinize yeni arkadaşını kolayca sevdirebilirsiniz.

Catnip Bitkisi Uygun Fiyatlarıyla Trendyol’da

Catnip nedir sorusunun cevabının insanların yüzyıllardır bitki çaylarında ve yemeklerde baharat olarak kullandıkları bilinir. Kedi nanesi, uyku düzensizliği olan kişileri yatıştırıcı etkisiyle rahatlatır ve metabolizmasını düzenler. Kasların gevşemesine ve krampların azalmasına da iyi gelen catnip mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Aynı zamanda antiseptik özellikleri nedeniyle saçlarınızda oluşan kepeğe karşı son derece etkilidir. Saçlarınızı yumuşacık yaparken nemlendirir ve doğal bir görünüme kavuşmasını sağlar. İltihap giderici özelliği olduğu da bilinen kedi naneleri insanlar ve hayvanlar için müthiş bir tedavi yöntemidir. Herkes için faydalı olan naneler kedigiller için bağımlı edici değildir. Herkeste aynı etki görülmese de catnip bitkisi kedinizin seveceği hoş kokulu güzel bir lezzettir. Bu lezzet sprey şeklinde, canlı nane olarak veya oyuncak olarak sizin olabilir. Spreyin içerisinde nane özü yağı, su ve koruyucu mineraller bulunur. Kediniz bu spreyi kokladığında canlandırıcı özelliklerinin olduğunu görebileceksiniz. Kedi nanesini almak istiyor ve catnip nereden alınır sorusunu etrafınıza soruyorsanız, fazla uzağa gitmenize gerek yok. Trendyol her zaman olduğu gibi hayvan dostlarınız için de yanınızdadır. Her türlü ihtiyacınız ve kediniz için gerekli olan her şeyi kolayca karşılar. Kedi çimlerinden birçok oyuncağa kadar her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Doğru ve güvenilir seçimleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bütçe dostu catnip fiyat seçenekleri sizi rahatlatabilir. Kaliteli ve uygun fiyatlı olan kedi naneleri sizlerin olmayı bekler. Gerek hastalandıklarında tedavilerinde önemli rol oynayan gerekse sıkıldıkları zamanlarda yakınındaki en büyük uğraş sahası olan catnipler kedinizin vazgeçilmezi arasına girebilir. Catnip kullanılmaya başladıktan sonra hemen etkisini gösterir. Yapılan araştırmalar çok az kedinin catnip’e karşı duyarsız kaldığını kanıtlar. Siz de kedinizin mutlu olduğunu görünce, satın aldığınız üründen sizin de memnun aldığınızı görürsünüz. Trendyol’da hazır kedi nanelerini inceleyebilir ve minik kedinizle buluşturabilirsiniz. Kedinizi biraz şımartmak hem size hem ona da iyi gelebilir. Trendyol’un sahip olduğu uygun fiyat avantajlarıyla yeni ve kaliteli ürünlerle buluşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir