placeholder
"

Lokum

" araması için 9421 sonuç listeleniyor
Tuğba Kuruyemiş Hurmalı Atom 270 Gr
Tuğba KuruyemişHurmalı Atom 270 Gr
(619)
Hurmalı Atom 270 Gr
27 TL
Sepete Git
Halktan Lokum Sütlü Fıstıklı 500 Gr.
HalktanLokum Sütlü Fıstıklı 500 Gr.
(25)
Lokum Sütlü Fıstıklı 500 Gr.
28,99 TL
Sepete Git
Tuğba Kuruyemiş Pestilli Mix 380 Gr
Tuğba KuruyemişPestilli Mix 380 Gr
(729)
Pestilli Mix 380 Gr
53,90 TL
Sepete Git

Lokum

lokum

Türk kahvesinin vazgeçilmez eşliği olan lokum Arapçada “boğaz rahatlatan” anlamındaki “rahat-ul hulküm” tamlamasından geliyor. Aynı zamanda, lokma kelimesinden türetilen lokum kelimesi, doymak anlamına da geliyor. Lokum tatlı çeşitleri Anadolu’yu, Türk kültürünü ve tarihini en iyi ifade eden geleneksel tatlılar arasında yer alıyor. Bazı kaynaklara göre 15. yüzyıl, başka kaynaklara göre de 18. yüzyılda üretimine başlanan lokum şekerleme çeşitleri arasında yumuşaklığı ile tercih ediliyor. Tarihi kaynaklara göre, Osmanlı sultanlarından I. Abdülhamit sert şekerleri yemekten sıkılarak yumuşak şeker yapımı için bir yarışma düzenlenmesini istiyor. Lokum, ilk olarak Ali Muhiddin Hacı Bekir tarafından, bu yarışma için üretiliyor. Yarışmanın sonunda birinci olarak saray mutfağına yeni bir şekerleme katmış oluyor. Dünyaca Türk lokumu olarak bilinen lokumların üretiminde şeker, nişasta, su ve hemen hemen tüm canlılarda bulunan sitrik asit ya da tartarik asit kullanılıyor. Osmanlı lokumu çeşitlerine genellikle gül suyu, nar ve Antep fıstığı gibi eklemeler yapılıyor. Sultanların ağzına layık hoş kokulu lokumların Osmanlı döneminden bu yana aynı şekilde üretilmesine dikkat ediliyor. Yurt dışında “Türk Tatlısı” anlamına gelen “Turkish Delight” olarak bilinse de Romanya, Yunanistan, Kuzey Amerika, Brezilya, Britanya ve İngiltere’de de üretilerek farklı isimlerde satılıyor. Yunanistan’da 19. yüzyıldan bu yana bilinen tatlı, sucuk lokumu, ceviz sucuğu ile benzerlikler taşıyor. Lokumlar, Yunanistan’da da kahvenin yanında ikram ediliyor. Orada üretilen lokumlara damla sakızı konuluyor. Bunun yanı sıra gül ve bergamot aromalı lokumlar da bolca tüketiliyor. Bergamot aromalı lokumlar, Bodrum’da üretilenlerle aynı aromada. Genellikle başka ülkelerde üretilen lokumlardan bazılarının markalarında, Türk tatlısı olduğuna dair bir ifade bulunuyor. Kanada’da üretilen lokumlu çikolata “Big Turk Chocolate Bar” adıyla satılıyor. Brezilya’da lokumun birçok ismi var. “Manjar Turco”, “Delicia Turca” bu isimlerden bazıları. Britanya’da üretilen “Fry’s Turkish Delight”, Birleşik Krallık haricinde Avusturalya, Güney Afrika, Yeni Zelanda gibi ülkelere de satılıyor. Ancak bu ürün, aroma ve tat bakımından geleneksel Türk lokumundan ayrılıyor. Küresel markaların üreterek sattıkları jelibonların kökeni de lokum üretimine dayanıyor.

Ağız Tadına Göre Farklı Lokumlar

Lokum çeşitleri üreticinin hayal gücü ve tüketicinin ağız tadına göre zenginleşiyor. İçine kurutulmuş meyveler, ceviz, fındık türü kuruyemişler, Lokum çeşitleri isimleri için de belirleyici oluyor. İçine Hindistan cevizi, Antep fıstığı gibi birçok malzeme eklenebiliyor. Evde lokum yapım tarifleri çeşitli kanallarda yer alsa da asıl tada ulaşmak için tecrübe ve ustalık önem taşıyor. Büyük markalar tarafından üretilen lezzetlerde krem şanti gibi ürünler bulunmazken ev yapımı lokumların tarifinde bu tip ürünlerin de eklenmesi öneriliyor. Sert malzemeler, genellikle üretimin son aşamasında ekleniyor. Cevizli lokum çiğnenirken hem lokumun tadı damakta yayılıyor hem de dişler arasında ezilen cevizin aroması lokuma karışıyor. Aynı lezzet, fındıklı lokum ve fıstıklı lokum için de geçerli. Lokumların içine katılan her ekstra malzeme kendi aroması ile bu lezzetli tada eşlik ediyor. Tatlı lezzetlerle acı, ekşi lezzetlerin yan yana tüketilmesi genelde tercih edilmezken, lokumlara katılan turunç, safran gibi meyve ve malzemeler oldukça farklı aromalar oluşturuyor. Çok tatlı tercih etmeyen kişiler için portakallı lokum bir alternatif olabiliyor. Ancak özellikle sade kahvenin yanına kaymaklı lokum daha çok tercih ediliyor. Bayramlarda sunulan lokumlar genellikle Antep fıstıklı ya da narlı lokum oluyor. Mevlit gibi törenlerde güllü lokum sunulması, organizasyonun temasına daha çok uyuyor. Gül lokumu gül suyundan yapılıyor. Nişasta, gül suyu ile yoğruluyor ve dışı Hindistan cevizi ile kaplanıyor. Rengi için gıda boyası kullanılıyor. Sarma şeklinde üretilen Hindistan cevizli lokum çeşitlerinde zemine yayılan Hindistan cevizi üzerine tercihe göre kaymaklı ya da sade lokum dökülüyor. Lokum soğuduktan sonra sarılarak kesiliyor. Bu tip sarma lokumların estetik görünüşleri de “saray lokumu” olarak adlandırılmasını sağlıyor. Özellikle Safranbolu tarafında çokça üretilen safranlı lokum çeşitleri içine başka malzemeler eklenerek lezzeti daha çok zenginleştiriliyor. Safran konularak üretilen lokumlara ceviz de çok yakışıyor. Konuklara sunulan büyük lokumların yanı sıra evde sürekli bulunan ve atıştırmalık olarak tüketilen kuş lokumu çeşitleri de birçok aroma ve lezzette üretiliyor. Çikolatalı lokum ya da çikolata kaplı lokum çeşitleri ufak boylarda daha çok tercih ediliyor. Küçük boyutlu lokumlarda naneli lokum da boğaz rahatlatırken aynı zamanda tazelik hissi de verdiği için oldukça fazla tüketiliyor. Karışık lokum türleri genellikle küçük boyda satılıyor. Özellikle hediyelik olarak turistler tarafından çok tercih edilen lokumlar özel kutularda atıştırmalık türü olarak satılıyor.

Bölgelere Göre Farklı Tatlar

Lokumların bölgelere göre yapılışlarında da fark bulunuyor. Şeker sucuğu olarak da anılan beyaz bandırma lokumu evlerde de rahatlıkla yapılabilen lokumlar arasında yer alıyor. Yapımı lokuma benzese de doku olarak daha farklı olan şeker sucuğunun karıştırma aşaması oldukça uzun. Bu nedenle hem aroması hem de yapısı daha farklı hale geliyor. İstanbul lokumu olarak adlandırılan kakaolu Hindistan cevizli lokum estetik olarak göz dolduruyor ve lezzet olarak çok tercih ediliyor. İstanbul’a ait olduğu düşünülse de çikolata içerikli lokumlar tüm Türkiye genelinde yapılıyor. İstanbul’a özel Beyoğlu çikolataları ile üretilen lokumlarda İstanbul’un tadını almak daha mümkün. Antalya lokumu çeşitleri genellikle muska şeklinde oluyor. Üreticiler, güllü başta olmak üzere birçok aromada hazırladıkları lokumlarda özellikle Antalya’ya ya özel tatların kullanılmasına özen gösteriyor. Portakallı lokum da Antalya’ya has özel kokulu portakallarla daha güzel oluyor. Bodrum ve çevre bölgelerde üretilen lokumlarda, Bodrum’a özel turunçgiller ekleniyor. Afyon’da bol miktarda yetişen pancardan üretilen şeker, Afyon manda kaymağı ile Afyon lokumu çeşitlerinde birleştiriliyor. Afyon’un yöresel tatları arasında yer alan lokumlarda kaymak haricinde kurutulmuş meyveler, Hindistan cevizi gibi ekstra ürünler de kullanılıyor. Bu bölgede yapılan ve tüm dünyaca tüketilen lokumların sevilmesinin en önemli nedeni, şeker oranının oldukça düşük olması. Dolayısı ile Afyon lokumları, tatlı krizlerinde el altında bulundurulması gereken birinci atıştırmalık oluyor. Hurma katılarak yapılan lokumlarda şekerli tat oranı artsa da yine de ek şeker katılmadığı için özellikle karbonhidrat diyeti yapan kişiler tarafından, belirli miktarlarda tüketilmek üzere tercih ediliyor. Afyon lokum çeşitleri diğer lokumlara oranla daha hafif ve yumuşak olduğu için hediyelik olarak da çok tercih ediliyor. Hafif olduğu için tercih edilen bir başka ürün de Safranbolu lokumu. Yenilince ağızda şekerli tat bırakmayan Safranbolu lokumları daha önceden bal, pekmez ve un karıştırılarak yapılırken günümüzde kelle şekeri olarak bilinen rafine şeker ve nişastadan imal ediliyor. Safranbolu’da, safranlı, fındıklı, çifte kavrulmuş, güllü, Antep fıstıklı, damla sakızlı, sade gibi türleri bulunuyor. Geleneksel Osmanlı sultanları için üretilen lokumlar genellikle daha şekerli oluyor. Ancak Anadolu’da üretilen lokumlarda şeker oranı düşük ve yerine hurma ya da benzeri tatlandırıcılar tercih ediliyor. Pekmezli, ballı lokumların tüketimi de bölgelerindeki yerel üreticilere bağlı olarak değişiyor.

Lokum Güzel Sunumu Özel

Lokumlar özellikle hediyelik olarak düşünüldüğünde sunumu da önemli hale geliyor. Lokum kutusu ne kadar gösterişli olursa içindeki ürünün de o kadar lezzetli olduğu hissi veriyor. Gaziantep’ten ahududu böğürtlen jöle lokum sadece dış görünüşüyle değil renkli oluşuyla da ilgi çekiyor. Lokumların içinde hangi malzemeler olduğu, kutularına bakılarak da anlaşılabiliyor. Örneğin Antep fıstıklı lokumların kutu tasarımlarında Antep fıstığı yeşili kullanılıyor. Kutuların üzerinde genellikle bir pencere olduğundan içerikleri rahatlıkla görülebiliyor. Bu, değişik tatlardaki ürünlerden satın almak isteyenler için oldukça büyük kolaylık oluşturuyor. Lokum kutularının tasarımsal farklılıkları bulunuyor. Bazı kutular üstten açılırken bazıları çekmeceli olarak üretiliyor. Hediyelik olarak satılanlarda üstten açılan kutular tercih ediliyor. Hastane ziyareti ya da yakın akraba ziyareti gibi hediyeliklerde çekmeceli kutular daha çok tercih ediliyor. Çekmeceli kutuların fiyatları üstten açılanlara göre daha hesaplı. Ancak görsel olarak üstten açılan kutular her zaman daha çok rağbet görüyor. Lokumların sunumları, sadece kutularında değil ikramında da dikkat çekiyor. Özellikle misafirlere sunulan lokumların, neli olduğu, yanlarına konulan çeşitli dekoratif görsellerle ifade edilebiliyor. Örneğin güllü lokumlar ikram edilirken tabağa konulacak gül yaprakları, fındık karışımlı lokumların ikramında tabağın süslendiği ufak fındık parçacıkları konuklara önceden bilgi vermek açısından önem taşıyor. Servis tabağına lokumun yanı sıra konulan ufak detaylar, sunumu da güzelleştiriyor. Naneli lokumlar, tabak kenarına konulan taze nane ile ikram edildiğinde oldukça ferah bir hava veriyor. Bu anlamda en renkli ve gösterişli olan lokumlar kuş lokumları olarak düşünülebiliyor. Lokumların kendisi rengarenk olduğu için ikram esnasında sadece Hindistan cevizi ya da pudra şekeri ile görsel zenginlik kazandırılabiliyor. Tek başına, gümüş bir tabak içinde sunulan lokumlar bile görüntü olarak dikkat çekiyor. Sarma lokumların görünüş olarak çekiciliği, yanında herhangi bir aksesuar gerektirmeksizin servis edilmesini sağlıyor. Özellikle sultan lokumları sunulurken servis edildiği tabağın gösterişli olması da önem taşıyor. Bir meyve salatasına eklenen karpuz aromalı kuş lokumları sürprizli bir hoşluk yaratıyor. Lokumların dışı tel kadayıf ile kaplandığı zaman, muhallebili kadayıf havası oluyor. Lokumların çeşitleri arttıkça tat seçenekleri de çoğalıyor. Hangi lokumu sevdiğinizi bir türlü bulamıyorsanız, karışık lokumlardan bir kutu alarak tek tek denemeniz faydalı olabiliyor. Lokumların her biri, farklı bir lezzet alternatifi olarak tüketiciye sunuluyor.

Lokumların Sunumları ve Fiyatları

Lokumlar, sunum şekillerine ve içeriklerine göre fiyatlanıyor. Özel kutularda sunulan lokum fiyatları daha fazla olabiliyor. Lokum paketi markaları için sipariş vermeden önce özel bir araştırma yapmak gerekiyor. İyi markaların daha az gösterişli paketleri, satın alırken daha avantajlı oluyor. Eğer eve gelen misafire ikram etmek istiyorsanız, aynı markanın daha az gösterişli kutusundan satın alarak, servis esnasında çeşitli süslemelerle zenginleştirme imkânınız bulunuyor. Hediyelik lokum seçerken lokum paketi ve markaları öne çıkarken kendi eviniz için aldığınız ürünlerde lokum çeşitleri ve fiyatları karşılaştırmasında daha fazla seçenek görebiliyorsunuz. Çeşitli malzemelerle aroması zenginleştirilmiş lokumlar yerine sade lokum fiyatları daha düşük oluyor. Sade lokumlar, yanında sunulacak ceviz, fındık ya da Antep fıstığı gibi malzemelerle çeşitleniyor. Böylelikle misafirlerin tercihlerine göre tatlı ikramı daha kolay oluyor. Lokum sipariş verirken, eğer evde çok tüketiliyorsa daha fazla miktarda satın alınarak yanında kuruyemişlerle zengin bir lezzet çeşitliliği oluşturmak mümkün oluyor. Antep fıstıklı ya da kaymaklı lokumlar ile 5 kg sade lokum fiyatları karşılaştırıldığında, yanına konulacak diğer kuruyemiş ya da ürünlerle daha da avantajlı bir alışveriş yapılmış oluyor. Kutu lokum kg fiyatları ile de belirlenebiliyor. Yüksek miktarlarda alınacaksa kilogram fiyatları baz alınarak karşılaştırma yapılabiliyor. Özellikle düğün, kına gecesi ya da mevlit gibi organizasyonlarda 5 kg lokum kutusu çok avantajlı oluyor. Çok tüketileceği zaman toptan satın alımlar her zaman daha büyük fırsatlar yaratıyor. Lokum satın almak ya da lokum sipariş için üreticinin belirttiği detaylara göz atmak önem taşıyor. Hoşlanmadığınız aromaları içeren lokumları satın almaktansa detayları incelemeniz, istediğiniz lezzete ulaşmak için en doğru kararı vermenizi sağlıyor. Bunun için Trendyol’un filtreleme özelliği istediğiniz ürünlere ulaşmak için size yardımcı oluyor. Sadece lokum değil, pestil ve cezerye türü ürünlerde de seçeneklerden istediğinizi seçme imkânınız bulunuyor. Bazı ürünlerde hem lokumlar hem cezerye hem de pestil bir arada satılabiliyor. Böylelikle sadece tek bir tip tatlı satın almaktansa birçok benzer tatlı ürüne ulaşmış oluyorsunuz. Yeni lezzetlere açıksanız, görsel olarak da oldukça dikkat çeken dışı gül yapraklı içi fındık ile zenginleştirilmiş lokum çeşitleri de ağız tadınız için yeni keşifler yapmanızı sağlıyor. Lokumları satın alırken, ürün görsellerinin yanı sıra içeriklerini de detaylarıyla okuyarak karar verebiliyorsunuz.

Taze Lokum Nasıl Anlaşılıyor?

Lokumun taze olup olmadığı uzaktan bakılarak bile rahatlıkla anlaşılıyor. Özellikle fazla miktarda sıcağa maruz kalmış lokumlar, beyazlaşmış ürünlerin satın alınması uzmanlar tarafından önerilmiyor. Ürünlerin içindeki katkı maddelerinin sağlıklı olup olmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Diyet ürünü olarak satılan lokumlarda tatlandırıcı bulunduğunu unutmamak önem taşıyor. Şeker tüketimini tercih etmeyen kişiler, şeker yerine hurma türü gıdaların konulduğu lokumları tercih edebiliyor. Açıkta satılan, seyyar tezgahlarda oldukça renkli ve güzel görünen lokumlar, açık havayla fazla temas ettiği için daha hızlı bayatlayabiliyor. Özellikle kalabalık çarşılarda, tezgâhta açık bir şekilde sergilenen lokumlardan satın alınması yerine kapalı paketli lokumların tercih edilmesi büyük önem taşıyor. Ürünlerin son kullanma tarihleri de tazeliği konusunda fikir verebiliyor. Eğer lokumun taze olup olmadığını bakarak anlamak zor ise dokunarak da test yapmanız mümkün. Lokumlara uygulanan testte lokumun üzerine biraz bastırmak yeterli oluyor. Kaliteli ve taze lokumlar, üzerine baskı uygulandığında eski haline geri geliyor. Bastırıldığı yer çukur olarak kalan lokumların tarihi geçmiş oluyor. Lokumlarda kullanılan nişasta miktarının fazla olması ya da beklerken nem oranı yüksek ortamlarda bırakılması tazeliğini daha hızlı kaybetmesine neden oluyor. Büyük markaların ürettiği lokumlarda bu tip şanssızlıklara rastlanmıyor. Genellikle bayramlardan önce tezgahlarda sunulan lokumlar, bir süredir beklemiş lokumlar olduğu için satın alırken dikkat etmek gerekiyor. Lokumlar ağızda dağılırken bıraktığı aroma ve dokusu çok önem taşıyor. Eğer yenilirken iç bayması yaratıyorsa, şeker ya da benzeri tatlandırıcı oranları fazla olursa o zaman bir daha o lokum markaları tercih edilmiyor. Lokumun elastik olması, ağızda dağılırken dişlere yapışmaması gerekiyor. İyi üretilmiş lokumlarda iştah kapanmıyor aksine yiyen kişinin iştahı açılıyor ve yenirken boğaz şekerden dolayı yanmıyor. Lokumların taze kalış süresi 8 ile 10 ay arasında. Tüketim tarihi daha uzun olan lokumlarda genellikle glikoz kullanılıyor ve bu lokumun tadını tamamen değiştiriyor. Lokumu tazeliğinde saklamak istiyorsanız buzdolabına koymamanız gerekiyor. Oda sıcaklığında saklanabilen lokumun üzerinin kapalı olması önem taşıyor. Oda çok nemliyse daha az nemli bir ortamda saklanması ya da nem alıcı çeşitli ürünlerin de kutuya konulması gerekiyor. Lokumların derin dondurucuya konularak saklanması ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu nedenle satın alındıktan hemen sonra tüketilmesi tavsiye ediliyor. İçeriğinde herhangi bir hayvansal ürün olmayan lokumlar, vejetaryen ve vegan beslenen kişiler için ideal hediye olabiliyor. Lokumların içinde glüten de bulunmuyor. Bu nedenle glütene duyarlı kişilerin de kullanabileceği tatlılar arasında yer alıyor.

Siz de Trendyol’un birbirinden güzel lokum çeşitleri arasından tercihinizi yapın, Türk kahvesinin yanında ya da sadece tatlı olarak servis ettiğiniz lokumlarla tatlı yiyip tatlı konuşmanın keyfini yaşayın.