İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Lokum

" araması için 9173 sonuç listeleniyor

Tatlı Severlerin Gözdesi Lokum Çeşitleri Trendyol'da!

Tüm dünyada Turkish delight olarak nam salan lokum, geleneksel Türk tatlıları arasında yer alır. İçine konulan malzemeye ve dış kaplamasına göre farklı isimler alan söz konusu tatlı, özellikle hediyelik amaçlı olarak birçok kişi tarafından tercih edilir. Lokumun içerisinde standart olarak bulunan malzemeler arasında; şeker, su, nişasta ve aroma verici maddeler yer alır. Bunların dışında eklenen diğer malzemeler, genel olarak tatlının ismi ve türü üzerinde belirleyici bir role sahiptir. Şeker tüketmek istemeyen kişiler için içerisinde hurma veya pekmez bulunan lokum .çeşitleri de mevcuttur.

Lokumun içerisine konan her malzeme, eklenen özel aromalarla bir araya geldiğinde kendine has lezzetler ortaya çıkarır. Özellikle birbirinden güzel ve sağlıklı kuru yemişlerle yapılan lokumlar severek tüketilir. Söz konusu tatlıda bulunan sert malzemeler, genellikle yumuşak kısım piştikten sonra eklenir. Özellikle Türk kahvesi ile oldukça iyi bir ikili olan lokum, klasik tatlar arayanlar için son derece iyi bir seçenektir. Padişah tatlısı olarak da bilinen lokum, hoş kokusuyla da birçok kişiyi cezbetmeyi başarır. Sunumu kolay ve gösterişli olan ürünü hediyelik olarak takdim etmeniz de mümkündür. Ürünü satın alırken tek bir çeşit tercih edebileceğiniz gibi farklı lezzetleri bir araya getiren karışık lokum da alabilirsiniz.

Eşsiz Lezzetleriyle Herkesin Beğenisini Toplayan Lokum Çeşitleri ve Özellikleri

Eşsiz Lezzetleriyle Herkesin Beğenisini Toplayan Lokum Çeşitleri ve Özellikleri

Türk kültüründe önemli bir yeri olan lokum, içerisine konan değişik aromalara ve malzemelere göre farklı isimler alır. Ünü dünyaya yayılan bu leziz tatlı, farklı çeşitleriyle her damak tadına hitap etmeyi başarır. Söz konusu tatlının pek çok kişi tarafından tercih edilen çeşitleri arasında; sade, fıstıklı, fındıklı, cevizli, bademli ve kaymaklı lokum bulunur. Özellikle kuru yemişlerle zenginleşen lokum çeşitlerinin besleyicilik oranı da artar. Hem lezzetli hem de besleyici olan bu ürünler, tatlı krizlerini masum bir şekilde bastırmayı başarır. Adını yapım şeklinden alan çifte kavrulmuş lokum çeşitleri de gurme damak tadına sahip olanların tercihidir.

Lokum, üretildiği bölgeye göre de çeşitli malzemelerle yapılır. Afyon lokumu oldukça sevilen ve tercih edilen bir tatlı olarak öne çıkar. Afyonkarahisar iline özgü olan bu ürün, arasına konulan kaymak sayesinde son derece yoğun bir lezzet kazanır. Afyon’un meşhur kaymağıyla buluşan tatlılar, sütlü lezzetlerden hoşlananlara hitap eder.

Naneli lokum, keskin aromasıyla kendine has bir tatlıdır. Kuru yemiş sevmeyenler ancak farklı bir aroma arayışında olanlar için iyi bir seçimdir. Söz konusu ürünün dış kısmı genellikle pudra şekeri ile kaplıdır. Bununla beraber bazı ürünlerde dış kısımda çikolata kaplaması yer alabilir. Aynı zamanda nanenin ferahlatıcı etkisini de veren bu tatlı pek çok kişinin tercihi olur.

Tatlı lezzetleri seven ancak şeker tükenmekten kaçınan kişilere hitap eden lokumlar da mevcuttur. Şekersiz lokum, pancar veya üzüm pekmezinden yapılır. Üretim aşamasında içerisine şeker ilave edilmediği için sağlıklı bir tercihtir. Özellikle rafine şeker tüketmek istemeyen veya sağlık kaygılarından ötürü bundan kaçınan kişiler için bu ürün idealdir.

Lokum çeşitleri, üretim tekniğine göre de değişiklik gösterir. Ana malzemesi kıvam aldıktan sonra tatlının içerisine değişik malzemeler konur ve son ürün katlanır. Bahsi geçen türler

arasında muska ve bohça lokum yer alır. Bohça lokumun dışı genellikle toz halinde fıstık da dâhil olmak üzere çeşitli kuru yemişlerle kaplanır. Bu sayede oldukça yoğun bir tat kazanan tatlının besin değerleri de artar. İrmikli lokum ise genellikle ev ortamında sütle yapılır. İrmikli çeşitler, sütlü tatlı kategorisinde değerlendirilir. Klasik şekerlemenin aksine muhallebi kıvamındadır.

Kuş lokumu, oldukça sık tercih edilen tatlı çeşitlerinden biridir. Özellikle kahve yanına yakışan bir türdür. Renkli lokum kategorisine giren bu tatlı, hafif yapısıyla da dikkat çeker. Bu türün temel özelliği ufak boyutlarda olmasıdır. Aroma ve içerik olarak sayısız farklı çeşidi bulunan söz konusu tatlı, küçük atıştırmalık arayanlar için uygundur.

Sade tatlı tercih edenlere hitap eden beyaz lokum da vardır. Genellikle ana malzemeye kuru yemiş veya aroma eklenmeden hazırlanan bu tatlının üzeri, Hindistan cevizi veya pudra şekeriyle kaplanır. Cezerye lokum ise bol kuru yemiş içeriğiyle dikkat çeker. Bu ürünler hem lezzetli olan hem de sağlık açısından fayda sağlayan atıştırmalıklar arasına girer. Kuru yemiş bakımından oldukça zengin olan söz konusu tatlının dış kısmı genellikle Hindistan cevizi ya da Antep fıstığına bulanır. Böylece bu şekerleme, kendine has lezzetine kavuşur.

Farklı Damak Tatlarına Hitap Eden Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Farklı Damak Tatlarına Hitap Eden Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Lokum çeşitleri, üreticinin hayal gücüne bağlı olarak birçok farklı aromayla üretilebilir. Sıradan lezzetlerden sıkılan veya farklı bir damak tadına sahip olan kişiler tarafından tüketilebilecek birçok çeşit mevcuttur. Değişik damak tatlarına hitap eden ürünler arasında susamlı, havuçlu, unlu, kadayıflı ve safranlı lokum yer alır. Susamlı lokum adını hazırlanan malzemenin dış kısmının kaplamasından alır. Ana malzemenin susamla kaplanması sonucunda bu leziz tatlı ortaya çıkar.

Tüketicinin damak tadına hitap eden değişik lokum çeşitleri arasında oldukça yaratıcı olanlar vardır. Kahveli lokum bunlardan biridir. Ürünün içerisinde kahve çekirdekleri olabilir. Söz konusu tatlı, genellikle sıcak içeceklerin yanında tüketilir. Özellikle misafir ağırlarken sunumlarınıza bu özel lezzeti dâhil edebilirsiniz.

Çikolatalı lokum da sıradan lezzetlerden sıkılan ve değişik tatlılar denemek isteyenler için idealdir. Çikolatanın lokum ile uyumu oldukça iyidir. Bu ürünün yapımında çikolata ve lokum karışık olarak kullanılabilir. Ayrıca kıvam aldıktan sonra tatlının çikolata ile kaplanması da mümkündür. Üst kaplamada ise toz haline getirilmiş kuru yemiş çeşitleri kullanılabilir.

Damla sakızlı lokum, özellikle kıvamlı ve hafif aromalı tatlıları sevenler için iyi bir seçenektir. Genelde içerisine kuru yemiş koyulmadan hazırlanan damla sakızlı lokum, pudra şekeri ya da Hindistan ceviziyle kaplanarak sunulur. Böylece tatlının görüntüsü damla sakızının beyazımsı rengine benzer. Bu lokumu her ısırışınızda ağızda eriyen sakızın hoş aromasını almanız mümkündür.

Kıstırma ya da bisküvi arası lokum, pek çok kişinin damak tadına hitap etmeyi başaran bir tatlıdır. İki adet bisküvinin arasına lokum sıkıştırılması ile elde edilen ürün, sade olabileceği gibi çeşitli aromalar da içerebilir. Söz konusu tatlının yapımında beğenilen birçok lokum çeşidi kullanılabilir. Özellikle bisküviyi sevenlerin tercih ettiği ürün, doyurucu bir atıştırmalıktır.

Özel Günlerinizde Tercih Edebileceğiniz Lokum Çeşitleri

Özel Günlerinizde Tercih Edebileceğiniz Lokum Çeşitleri

Özel günlerde ve bayramlarda farklı bir tatlı arayışına girilir. Aile bireylerini veya dostları sevindirmek için seçkin lezzetlere sofralarda yer verilir. Böyle günlerde tercih edebileceğiniz birçok lokum çeşidi mevcuttur. Bunlar arasında ballı, gül yapraklı, Hindistan cevizli ve çikolata kaplı lokum dikkat çeker.

Lokum çeşitleri genellikle hediyelik olarak alındığı için son derece özel olması arzu edilir. Bu durumda tatlının içindeki malzemelere ek olarak sunum şekli de önem arz eder. Kişinin hediyesini açtığında gördüğü tatlının gösterişli olması arzu ediliyorsa baklava veya sultan lokum tercih edilebilir. Böylece hediyenin görüntüsü ve adı da lezzeti kadar etkileyici olur. Kavrulmuş lokum özel yapım olduğu için hediyelik olarak sunulmaya son derece uygundur.

Hediyelik olarak özel üretilen tatlı kutuları dikkat çekicidir. Bu ürünler, bayram veya hastane ziyaretinde tercih edilebilir. Kutu lokum olarak temin edebileceğiniz söz konusu ürünler, şık bir tasarıma sahiptir. Farklı renk ve modelde kutuların içerisine konan bu tatlılarla değişik sunumlar yaratmak mümkündür.

Zengin bir içeriği sahip olan fitil lokum da özel günler için oldukça iyi bir alternatiftir. İçerisinde bol kuru yemiş olan bu ürün gösterişli bir yapıya sahiptir. Birbirini tamamlayan yoğun tatların bir araya getirildiği bahsi geçen tatlı, güzel bir paketleme ile bayram hediyesi olarak verilebilir. Yoğun malzemeleri sayesinde ürünü misafirlerinize gönül rahatlığıyla sunabilirsiniz. Özellikle lokum tepsisine dizildiğinde söz konusu tatlının pek çok ortama uygun bir hediye alternatifi olduğu görülür.

Manda kaymaklı lokum, kalitesi ve ayrıcalıklı içeriğiyle özel günler için son derece uygun bir tatlıdır. Koyu kıvamlı ve oldukça lezzetli olan manda kaymağı, lokumla bir araya geldiğinde, proteinden zengin bir ürün ortaya çıkar. Özellikle sütlü tatlı sevenlerin tercih edebileceği bu tür, hediyelik olarak özel kutularda sunulur. Kaymak sevmeyen ancak proteinden zengin bir yiyecek tüketmek isteyenler için sütlü lokum çeşitleri mevcuttur.

Güllü lokum ise hoş rengi ve ayırt edici aromasıyla özel günler için idealdir. Özellikle sevgilinize ya da eşinize uygun bir lokum çeşidi arıyorsanız güllü olanı tercih edebilirsiniz. Şık kutuların içine konan bu tatlıyı yanında gül ile sunabilirsiniz. Tadı fazla yoğun olmayan söz konusu ürün, keskin aromalardan hoşlanmayanlar için iyi bir seçenektir.

Meyveseverlere Şölen Yaşatan Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Meyveseverlere Şölen Yaşatan Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Sade ana dokuya birbirinden farklı malzemelerin ve aromaların eklenmesiyle birçok farklı lokum çeşidi elde edilir. Bu sayede söz konusu tatlının meyveli türleri de üretilir. Tüketicilerin beğenisine sunulan pek çok ürün, güzel meyvelerin aroması korunacak şekilde hazırlanır. Bu sayede lokumun kendine has lezzetiyle meyvelerin ayırt edici aroması bir araya gelir. Renkleriyle ve enfes kokularıyla dikkat çeken bu çeşitler arasında mandalinalı, vişneli, portakallı, çilekli ve muzlu lokum yer alır. Özellikle portakallı ürünler, hafif lezzetleri sevenler için idealdir. Çilekle tatlandırılan şekerleme ise yoğun meyve tadını almak isteyenlere hitap eder.

Daha hafif meyve aromalarından hoşlananlar için incirli, limonlu, muzlu ve narlı lokum çeşitleri de mevcuttur. Limonlu lokum son derece ferahlatıcı bir tatlıdır. Sadece birkaç tane yendiğinde bile farkını gösterir. Klasik meyve aromalarından sıkılanlar ise narlı lokum tercih edebilir. Besleyici yönü ağır bir tatlı tüketmek isteyenler için cevizli sucuk lokum iyi bir alternatiftir. Bu tatlı, cevizin sağlığa yönelik faydalarını sunmasının yanı sıra enerji verir.

Meyveli lokum, birçok farklı aromayla elde edilebilir. Üreticiler, aromaya karar vermeden önce tüketicilerin sevdiği meyveleri araştırır. Söz konusu tatlılar, böğürtlen ve daha nice meyvenin hoş aromasını ürünün yumuşak dokusuyla sunar. Meyve aromalarıyla çeşitlenen şekerleme tadındaki jöle lokum da büyük beğeni toplar. Şekerleme lokum kıvamındaki bu ürün, ağızda hoş bir his bırakır. Değişik tatları keşfetmeyi sevenlerin denemesi gereken bu özel lezzet, farklı aromalarla zenginlik kazanır.

Zengin İçeriklere Sahip Lokum Çeşitlerinden Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zengin İçeriklere Sahip Lokum Çeşitlerinden Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özel bir tatlı olan lokumun belirli hususlara dikkat edilerek seçilmesi, beklentilerin karşılanması bakımından önem arz eder. Özellikle ürünün tazeliği, sağlıklı ve lezzetli bir seçim yapmak isteyenlerin ilk bakması gereken husustur. Ürün taze olduğunda, boğazda yanma ya da ağızda rahatsız edici bir tat oluşumuna sebebiyet vermez.

Ürün seçerken yapım aşamasında kullanılan malzemelere dikkat etmek gerekir. İçerisinde gerçek şeker bulunmayan ürünler tercih dışı bırakılır. Bazı tatlıların içerisine çok fazla katkı maddesi koyulur. Bu duruma maruz kalmamak için ürünün içindekiler kısmını detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Söz konusu tatlının içerisine, standart olarak kullanılan maddelerin dışında, çeşitli aromalar ve kuru yemişler de eklenebilir. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için alışılagelmiş malzemelerin dışındaki katkı maddelerini içeren ürünleri satın almadan önce detaylı araştırma yapmak gerekir. Trendyol, ürün yorumları ve puanlamaları ile size bu noktada yardımcı olur.

Bazı tatlılarda şeker yerine glikoz şurubu kullanılır. Bu konuda hassas olan tüketicilerin, lokum seçerken özenli davranması tavsiye edilir. Ürünü seçerken satıcıyla irtibata geçerek içeriğinde kullanılan şeker türünü öğrenebilirsiniz.

Vejetaryen ve vegan beslenen kişilerin tatlı seçerken özenli davranması tavsiye edilir. Genellikle pek çok lokum, hayvansal gıda içermemesiyle öne çıkar. Bununla beraber söz konusu tatlının kaymak veya süt katılan türleri de mevcuttur. Satın alma aşamasında ürünün içindekiler bölümünü dikkatlice okuduğunuzda doğru seçimi yapmanız mümkün hâle gelir.

Açık satılan ürünler sürekli havayla temas halinde olduğu için bayatlayabilir. Lokum satın alırken paketlenmiş olarak sunulan ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda tazelik hususunda özenli davranmanız tavsiye edilir. İçerisinde süt ve kaymak olan ürünlerin doğru saklanmaması durumunda hızlı bir şekilde bozulması mümkündür. Sarma lokumun arasına konan malzemenin tazeliği de önem arz eder. Kuru yemişlerin bayatlaması sonucunda tatlıların da tadında bozulma meydana gelir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için güvenilir satıcılarımızdan gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Gurme lezzetler arayanlar, ürünün pişirilme aşamasına göre bir seçim yapabilir. Küçük kazanlarda pişen lokum, özel bir tat ve kıvam kazanır. Endüstriyel olarak hazırlanan ürünlerin ise kendine has bir lezzeti bulunur. Ayrıca kalori alımına dikkat edenlerin tatlı seçerken ürünün içerisinde kullanılan malzemelerin verdiği enerji miktarı hususunda da bilgi sahibi olması gerekir. Bu durumda, özellikle içerisinde glikoz şurubu bulunan veya kalori miktarı yüksek kuru yemişlerden zengin olan ürünlerin tüketimi, belirli bir miktarla sınırlanmalıdır.

Süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar, meyveli ürünlere yönelebilir. Belirli bir meyveye karşı alerjiniz varsa seçiminizi yaparken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Şeker hastaları ve özel bir beslenme programı uygulayan kişiler, doğru ürünü belirlemek için doktoruna danışmalıdır.

Lokum Fiyatları Nasıldır?

Lokum Fiyatları Nasıldır?

Birbirinden farklı seçeneklerle sunulun lokum fiyatlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Ürünün içerisinde kullanılan malzeme, yapım şekli ve sunumda kullanılan paketleme; bu faktörler arasında yer alır. Kahve keyiflerinden kız isteme törenlerine kadar özel günlerin birçoğunda hediye olarak sunulan tatlıların fiyat skalasını etkileyen önemli bir unsur da marka politikasıdır.

Lokum satın alırken kullanım alanı göz önünde bulundurulur. Evde kendi tüketiminiz için alacağınız ürünlerin paketlemesinde daha standart malzemeler kullanılır. Bu durumda daha uygun fiyata satılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Kadife kutulu, fiyonklu ya da metal ambalajlı gibi farklı tasarım seçeneklerine sahip paketlerle sunulan lokumların fiyatları ise daha yüksek olur. Özel bir günde bu tür ürünleri tercih etmek mümkündür.

Ürünün miktarı da fiyat politikasını etkileyen faktörlerden biridir. Kutu lokumlar kilogram olarak satılan ürünlerden daha farklı fiyatlandırmalara tâbi tutulur. İçerisinde kuru yemiş bulunan çeşitler, maliyet farkından dolayı sade olanlara göre biraz daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürülür. Siz de her bütçeye hitap eden birbirinden farklı lokum çeşitlerini Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz. Böylece, geleneksel lezzetler arasında yer alan bir tatlıyı afiyetle yiyebilir ya da misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Lokum Kaç Kaloridir?

Lokumun kalorisi lokum çeşitlerine göre değişebilir. Ortalama olarak 100 gram lokum 360 kaloriye sahiptir. Adet olarak hesaplama yapılırsa 1 adet lokum ortalama 32 kalori sunmaktadır. Kalorisinde yüksek miktarda şeker yer alır. İçeriğinde yer alan yüksek şeker oranı kalorisinde büyük bit etki göstermektedir. Lokum çeşitlerinin neredeyse tamamı karbonhidrattan oluşmaktadır. İçeriğinde kalan küçük bir kısmını ise protein oluşturur. Bunların dışında besin değerlerinin için yağ ve mineral oranları da yer almaktadır. Ancak bu oranlar karbonhidratla karşılaştırıldığı zaman oldukça küçük oranlar olacaktır. Lokumun kalorisi içeriğinde yer alan malzemelere göre değişebilmektedir. Günümüzde çok farklı aromalara ve malzemelere sahip olan lokumların üretildiği görülür. Bu konu kalori üzerinde etkili olur. Örneğin klasik bir lokumun kalorisi ile cevizli lokumun kalorisi farklı olmaktadır. Tüketiminde ve kalori hesaplamalarında bu konuya da dikkat edilmelidir.

Lokum Neyden Yapılır?

Lokumun ana maddeleri şeker, nişasta, su ve sitrik asittir. En bilinen Türk tatlısıdır ve dünyaca tanınmış tatlılardan bir tanesidir. Lokum içerisinde tartarik asit ve nişasta da yer almaktadır. Bu içerik klasik bir lokum için geçerli olur. Günümüzde tüketilebilen çok farklı lokum çeşitleri bulunabilmektedir. Lokumlar genel olarak kuru meyve ve yemişlerle tatlandırılarak üretilmektedir. Örneğin ceviz, fındık, fıstık, portakal, gül ve limon gibi çok farklı ürünler kullanılarak yapılabilmektedir. Yani içeriğinin oldukça çeşitli olduğu söylenebilir. Çikolatalı, naneli, vanilyalı ve hindistan cevizli gibi çok farklı lokumlar da vardır. Lokum şekilleri ve görünümleri de çok çeşitlidir. Çok küçük boyutlarda lokum bulunabildiği gibi daha büyük boyutlarda dikkat çeken lokum çeşitleri de bulunmaktadır. Sevilen aromalara ve damak zevklerine bağlı olarak lokum tüketmek mümkündür. Kahve yanında veya tek başına tüketilebilmektedir.

Lokum Ne Kadar Dayanır?

Lokumun dayanma süresi oldukça fazladır. Paketi açılmamış bir lokum yaklaşık 1 yıl boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir. Ancak paketi açılan bir lokumun ömrü daha kısa olacaktır. Ambalajı daha önceden açılmış olan bir lokum ortalama bir ifade ile 2 ay boyunca bozulmadan tüketilmeye devam edilebilir. Lokumların dayanma süresi muhafaza edilme koşulları ile de ilgilidir. Saklama koşullarına dikkat edilmediği zaman lokumların bozulabilmesi mümkündür. Aşırı sıcak ortamlarda muhafaza edilmesi bozulmasına neden olabilir. Nemli ortamlarda saklanması ve paketinin açık bırakılması da yine dayanma ömrünü kısaltabilir. Ancak bu konulara dikkat edildiği zaman lokum uzun bir dayanma süresine sahip gıdalar arasında gösterilmektedir. Lokum içeriklerine göre de muhafaza edilmesine dikkat edilmelidir. Trendyol’dan farklı lokum seçeneklerini inceleyebilir, ürünlere kolaylıkla ulaşabilir ve damak zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.