İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Mengene

" araması için 2934 sonuç listeleniyor
Eltos Mini Işkence
Kargo Bedava

EltosMini Işkence

179,90 TL
Sepete Git
Kanca Matkap Mengenesi 100 Mm
Kargo Bedava

KancaMatkap Mengenesi 100 Mm

1.750 TL
Sepete Git

Üstün Sabitleme Gücü ile Mengene Çeşitleri Trendyol'da!

Her parçayı yerinde tutan mengene modellerinin basit mekanizmaları vardır. Ana gövdenin bir parçası olan sabit çeneler ve hareketli çeneler sayesinde işinizi kolayca düzeltebilirsiniz. Bir parçayı dondurduğunuzda hareketli çeneyi hareket ettirmelisiniz. Mengenelerde ayarlanan çene, sıkıştırma kolu ile hareket ettirilir. Bu sayede işlenecek parçalar iki çene arasına sıkıştırılır. Mekanik gerecin gövdeleri, parçalar hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelidir. Bunu çalışma alanınızdaki bir tezgâh üzerinde yapabilirsiniz. Bu ürünler sabit bir yerde kullanıldığından, müşterilerine sınırlı iş olanakları sağlarlar. Bu nedenle farklılaşma C tipi, F tipi, G tipi mengene modelleriyle başlar. Yapacağınız işlem bazen onarım, bazen düzeltme, bazen de işleme olabilir. Bu işlemleri çok farklı boyutlardaki parçalar üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda mengene çeşitleri kullanım kolaylığı açısından 360 derece dönebilen gövde ile satışa sunulur. 360 derece dönebilen gövde çeneleri müşteriler için oldukça kullanışlıdır. Birçok fayda sağlayan döner ayaklar, sabit çenelere bir alternatiftir. Günlük kullandığınız eşyaların çoğu boyutlarına göre modellere ayrılır. Farklı alanlarda kullanım için küçük veya büyük çeneler tercih edilebilir. Mini mengene, anahtarcılar ve kuyumcular tarafından tercih edilse de ev işleri için de faydalıdır. Ağır sanayi operasyonlarında geniş format çeneler kullanılır. Modelin farklılaşmasına neden olan bir diğer faktör de çeneler arasındaki mesafelerdir. Bu aşamada müşteriler, üzerinde çalıştıkları parçaların kalınlığına uygun bir model seçmelidir. Mengene modelleri aracın yapımında kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Müşteriler bu kriterlere göre ahşap, demir veya çelik çene kullanabilirler. Ahşap çeneler, yumuşak malzemeli parçaların işlenmesine izin verir. Sert malzemeli parçaları yerinde tutmak için demir veya çelik çeneler kullanılır. Bunun nedeni metalik malzemelerin dayanıklılığının ahşaba göre fazla olmasıdır. Mengenede kullanılan malzeme de mekanik gerecin ağırlığını etkiler. Mekanik gereç genellikle bir tezgâha takılarak kullanılır. Bu açıdan firmalar, verimli kullanım sağlamak için nasıl yapılandırıldıklarına bağlı olarak iki farklı model üretilir. Bunlardan ilki tezgâha vida yardımı ile sabitlenen modellerdir. Genellikle vida delikleri vida sabitleme için üç veya dört farklı pozisyonda bırakılır. İkinci model ise döner kol yardımıyla ürün altına sabitlenebilen modeldir. Bu model taşınabilirliği sayesinde etkin bir kullanım sunar. Müşterilerin sık karşılaştığı saatçi, kalıpçı, marangoz mengenesi tezgâha önkol veya bu gereç yardımı ile takılabilen ürün modelleridir. Bu ürün modelleri sabit olduğu için iş parçasını gerecin bulunduğu alana taşımanız gerekir.

Çok Yönlü Kullanım Sunan Mengeneler

Çok Yönlü Kullanım Sunan Mengeneler

Her parçayı yerinde tutan ürün modellerinin basit mekanizmaları vardır. Sabit ve hareketli çeneler ana gövdenin bir parçasıdır. Varolan bu parçaları hareket ettirerek işlemlerinizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Bir parçayı dondurduğunuzda hareketli çeneyi hareket ettirmelisiniz. Bu mekanik gereçlerde ayarlanan çene, sıkıştırma kolu ile hareket ettirilir. Bu sayede işlenecek parçalar iki çene arasına sıkıştırılır. Ürün gövdeleri, parçalar hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelidir. Bunu çalışma alanınızdaki bir tezgâh üzerinde yapabilirsiniz. Mengeneler sabit bir yerde kullanıldığından, müşterilerine sınırlı iş olanakları sağlarlar. Bu nedenle farklılaşma vidalı, yaylı, vakumlu mengene türleriyle başlar. Yapacağınız işlem bazen onarım, bazen düzeltme, bazen de işleme olabilir. Bu işlemleri çok farklı boyutlardaki parçalar üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ürün çeşitleri kullanım kolaylığı açısından tam tur dönebilen gövde ile satışa sunulur. Tam tur dönebilen gövde çeneleri zorlu materyaller ile uğraşan müşteriler için oldukça kullanışlıdır. Birçok fayda sağlayan döner ayaklar, sabit çenelere bir alternatiftir. Günlük kullandığınız eşyaların çoğu boyutlarına göre modellere ayrılır. Farklı alanlarda kullanım için küçük veya büyük çeneler tercih edilebilir. Hassas mengene, anahtarcılar ve kuyumcular tarafından tercih edilse de ev işleri için de faydalıdır. Mengene ölçüleri gerecin yapımında kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Müşterinin istediğine göre farklı malzemeli olan türleri kullanılabilir. Ahşap olanları, yumuşak malzemeleri işlemek konusunda etkileyici bir performans sergiler. Demir ya da çelik olanları ise sert materyalden olan parçaları rahatça kullanılabilir. Bunun nedeni metalik malzemelerin dayanıklılığının ahşaba göre fazla olmasıdır. Bu gereçlerde kullanılan malzeme de mekanik gerecin ağırlığını etkiler. Tezgâh, masa mengenesi genellikle bir tezgâha takılarak kullanılır. Bu açıdan firmalar, verimli kullanım sağlamak için nasıl yapılandırıldıklarına bağlı olarak iki farklı model üretir. Bunlardan ilki tezgâha vida yardımı ile sabitlenen modellerdir. Genellikle vida delikleri vida sabitleme için üç veya dört farklı pozisyonda bırakılır. İkinci model ise döner kol yardımıyla ürün altına sabitlenebilen modeldir. Bu model taşınabilirliği sayesinde etkin bir kullanım sunar. Müşterilerin sık karşılaştığı ağaç, boru, matkap mengenesi yüzeye önkol veya bu gereç yardımı ile takılabilen modelleridir. Bu modelleri sabit olduğu için iş parçasını mekanik gerecin bulunduğu alana taşımanız gerekir.

Her Kullanıma Uygun Mengene Modelleri

Her Kullanıma Uygun Mengene Modelleri

Mengene seti seçerken nasıl kullanılacağını düşünmek çok doğru bir seçim olacaktır. Ürünlerin kullanım şekli, gerçekleştirdiğiniz işlemlerin kısa olmasını sağlar. Ayrıca ürünlerin kolay taşınması, marangozluk işlerini çok güvenli hale getirmeye yardımcı olur. Keski gibi çeneler dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Mengene, üzerinde çalıştığınız malzemeleri kısa sürede sabitlemenizi sağlayan hafif ürünlerden biridir. Ürünün hafif yapısı kullanımı çok rahat hale getirir. Kendinden gerdirme için kullanmanız gereken derece ve açıya doğrudan ayarlanabildiği için bu mekanik alet kullanımı kolaydır. Bu mekanik alet, atölyelerdeki popüler ürünlerden biridir. Masa ve tezgâh üzerine sabitlenebilen ürün hareket ettirilemez. Bu ürün, işlenecek parçaların doğrultma sırasında tezgâhlara monte edilmesinde kullanılır. Bunlar ise sabit veya döner bir taban olabilir. Çok amaçlı, seyyar, pnömatik mengene olmak üzere farklı türleri bulunan ürünlerin bazı modelleri sıkma işlemini hidrolik veya pnömatik güç ile gerçekleştirir. Çok yüksek kenetleme kuvveti uygulayabilen ürün, kenetleme kolunun altında vidalı mil sistemine sahiptir. Ürünün sıkıştırma kolunun veya vida sisteminin mekanik yapısı, saat yönünde sıkmayı ve ters yönde gevşetmeyi varsayar. Bu tip ürünlerin ağız yapısı dişlidir ve değiştirilebilir bir işleve sahiptir. Dişler aşındığında yenisi ile değiştirilebilir, böylece ürünün tutma gücü bozulmaz. Çenenin bu kısımları değiştirilirse ürününüz neredeyse yeni durumuna dönecek ve uzun süre ilk günkü performansı ile size hizmet edecektir. Dişli dişlerinin aşınmış olduğunu düşünüyorsanız tek yapmanız gereken bu değiştirilebilir parçayı değiştirme işlemidir. Müşterilerine birçok fırsat sunan hidrolik mengene, sıkma ve yüksek sıkma kuvveti bakımından diğer modellerden ayrılmaktadır. Ürünün üretildiği hammadde, aletin dayanıklılığını, performansını ve hizmet ömrünü doğrudan etkiler. Çelik güçlü malzemelerden biridir. Çelik, plastik, demir, ahşap mengene sağlamlıkları ile karakterize edilir ve müşteri beklentilerini aşar. Pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bu ürün, uzun kullanım ömrü ve yüksek sıkıştırılabilirliği sayesinde çalışma koşullarınızı kolaylaştırır ve konsantre çalışmanızı sağlar.

Hobi Amaçlı Mengene Modelleri

Hobi Amaçlı Mengene Modelleri

Portatif mengene pek çok kişi tarafından kullanılır Bu açıdan köşe mengenesi marangozlar, tamirciler ve evde kendi ürünlerini yapmak isteyenler için büyük önem taşır. Bu ürün çift tutacağı, ayarlanabilir kıskaç ve kaymaz kauçuk tutacağı ve 90° kıskaçları ile birleştirilecek malzemelerin köşelerinin birleşim noktalarının sabitlenmesi işlemini basitçe gerçekleştirir. Akvaryumlardan mobilyalara kadar birçok ürün köşe noktaları birleştirildiğinde bu alet ile sabitlenir ve ardından kurumaya bırakılır. Ürünün alt kısmındaki dişli kısım sayesinde masanıza veya tezgâhınıza yapışır. Bu sayede işinizi güvenle sürdürebilir ve ürünü her türlü malzeme üzerinde rahatça kullanabilirsiniz. Ürün üzerinde bulunan hızlı bırakma özelliği sayesinde işin başında hızlı ve kolay bir şekilde kurulum yapmanızı ve iş bitiminde sıkıştırılmış ürünü hızlı bir şekilde serbest bırakmanızı sağlar. Bu ürün lehimleme, akvaryum montajı, mobilya montajı ve dolap yapımı için mükemmeldir. Ağır metal modellere göre dikkatli bir yaklaşım gerektiren malzemelerle çalışılırken hassas çeneler tercih edilir. Alüminyum gibi hafif malzemelerden üretilen bu ürünler, kullandığınız hassas malzemelerden kaynaklanan çizikleri, sıkışmaları ve sıyrıkları önlemeye yardımcı olan yumuşak kauçuk uçlu çene kapaklarına sahiptir. Hassas malzemelerinizi güvenle onarabilir ve işinize devam edebilirsiniz. Ürünün başlığının altında bulunan küresel çene, istenilen konuma döndürmenizi sağlarken, kafa 360 derece döndürülebilir ve 45 derece eğilebilir. 75 mm çene genişliği ve 30 mm çene derinliği ile birçok malzemeyi bu ürünle malzemeye zarar vermeden güvenli bir şekilde kenetleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra 125 mm, 100 mm, 150 mm, 200 mm mengene çeşitleri de bulunur. Sağa ve sola dönüş özelliği sayesinde kullanımı kolaydır. 1500 g ürün döner tablalı olup 60 mm genişliğindeki çenesini 360 derece kullanma seçeneği sunar. Ayrıca dilerseniz boru tipi, mandal tipi mengene çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

Mengene Modelleri, Özellikleri ve Aksesuarları ve Fiyatları

Mengene Modelleri, Özellikleri ve Aksesuarları ve Fiyatları

Temel olarak bu gereçler, iş parçasının sabit kalmasını sağlar. Başka bir deyişle mekanik gereç kullanmanın nedeni, parçaları tamir etme amacıdır. Bu nedenle mekanik gereçler sağlam bir yapıya sahiptir ve yapımında dayanıklı metaller kullanılmaktadır. Müşterilerin genellikle karşılaştığı kusurlar bu şekilde olsa da piyasada ahşap kusurlara da rastlamak mümkündür. Metal çenelerle kenetlendiğinde yüzeyleri zarar görebilecek parçalar için ahşap çeneler kullanılır. Metal çeneler ise nispeten sert bir yüzeye sahip parçalar için kullanılır. Torna mengenesi, yapım malzemelerinin yanı sıra kullanım amaçlarına göre de farklılık gösterir. Ayrıca bu aşamada mekanik gerecin parçaları da farklılaşabilir. Bazı farklılıkları olmasına rağmen, tüm mengene markaları ana işlevi sabitlemedir. Örneğin küçükler, anahtar gibi küçük parçaları sıkıştırarak işlemeye olanak tanır. İnşaat demirini yerinde tutmak için ayaklı olan modeller kullanılır. Ayrıca, yapıştırıcı kuruyana kadar iki parçayı yerinde tutmak için çok amaçlı bir mekanik gereç kullanılabilir. Özetle, mekanik gereçler kenetleme için kullanılır ve kenetleme türü modeline bağlıdır. Bu açıdan dönerli olanlar ile farklı işlemler yapılırken örslü olanlar size farklı kullanım sunar. Kanca mengene, parçaları mekanik hale getirerek sabitlemeyi sağlayan aletlerdir. Sabit parçalar sonra çeşitli makineler kullanılarak farklı işlemlere tabi tutulur. Çoğunlukla metalden yapılan çeneler ağır iş aletleridir. Çeneler hem parçaları kenetlemek için kullanıldığından hem de büyük ağırlıklarından dolayı kullanım sırasında çok dikkat gerektirir. Büyük mengene kullanma prosedürü oldukça basittir. Öncelikle mekanik gereci kullanılan modele göre tezgâh üzerine yerleştirmeniz gerekir. Vida ile sabitlenmiş bir gereciniz varsa, döner kol yardımıyla sabitlenen bir modeliniz varsa aracınızı vida yardımıyla sabitlemeniz gerekir. Bununla birlikte, bir mengene kullanırken, ayaklarınızın temas ettikleri yüzeyde tamamen açık ve dengeli olduğundan emin olmalısınız.

Pratik ve Kullanışlı Mengene Çeşitleri

Pratik ve Kullanışlı Mengene Çeşitleri

Uygulama yapabilmek için iş parçasını mekanik aracın çeneleri arasına yerleştirmek gerekir. Tüm çenelerde bu amaçla sıkma kolları bulunur. Sıkıştırma kolu döndürüldükçe hareketli çene sabit çeneye yaklaşmaya başlar. Parçanızın kalınlığında açıklığa ulaşıldığında çeneler parçayı kavramaya başlar. Bu adımdan sonra, iş parçasına zarar vermemek için sıkıştırma kolunu biraz döndürebilirsiniz. Bu sayede işlem sırasında eski parçanın hareket etmesini engellemiş olursunuz. Bu, sabit kalacak parçalar üzerinde güvenli çalışmanızı sağlar. Dönerli, açılı mengene kullanmak, işleme başlamadan önce vücudun yönünü ayarlamanıza olanak tanır. Tezgâhlara takılabilen tip modellerinden biri de mini olanlardır. El yapımı mengene genellikle küçük boyutları nedeniyle masalara da takılabilir. Ayrıca 200 mm mengene modelleri de bulunmaktadır. Tüm bu ürünlerin kullanım alanı ise birbirinden farklıdır. Üretimle ilgili tüm alanlarda kullanılabilen çeşitler, atölyeler için özel ekipman olarak ön plana çıkmakla birlikte hobi amaçlı da kullanılabilir. Talaşlı imalat, tamir ve rötuş gibi işlemlerde destek veya sabitleyici rolü üstlenen bu ürünler, kullanım amacına, hobi ve profesyonellere göre birçok farklı tasarıma sahip olabilir. Ayrıca bu tür 150 mm veya diğer ölçülerde de olabilir. Aynı çalışma mantığına ve farklı bir görünüme sahip olan kenetleme cihazları, hareketli veya sabit iki çeneli bir yapıya sahiptir. Vida mekanizmasına bağlı olan kenetleme kolunu çevirerek çeneler birbirine yaklaşır ve nesneleri bir el gibi tutar ve yerine sabitler. Seramik, mobilya, mücevher veya ayakkabı gibi ürünlerin üretildiği birçok endüstriyel atölyede elektrikli mengene modelleri her şeyden önce temel ekipmanın bir parçasıdır. Mekanik gereç modellerinin kullanımının tek bir amacı olsa da bu amaç çok önemlidir. Çünkü hayatın birçok alanında kullanılan objelerin bir kısmı inşaat aşaması kısmında bir araca sabitlenir. Öte yandan, evde hobi amaçlı ahşap veya profillerle çalışırken de işkence mengene kullanılır. Bu kadar yaygın olarak kullanılan bir araç olması nedeniyle bu mekanik gerecin modellerine olan talep oldukça fazladır. Siz de tamirat işlemlerini oldukça kolay hale getiren araçları Trendyol’da bulabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Mengene Modelleri

Uzun Ömürlü Mengene Modelleri

Birçok kişinin profesyonel amaçla kullandığı ürünlerin yanı sıra kendini hobisine adayan pek çok kişinin de bu tip aletlere ihtiyacı vardır. Atölyeye hobi olarak giren kişiler genellikle uzun, çapraz, küçük mengene tercih eder. Hobi olarak hafif işler için tasarlanan ürün ağır işler için uygun değildir ve ağız genişliği 35 mm'ye kadar açılabilir. Ürün kataloğunun çeşitleri farklı özellikleri ile farklı ihtiyaçlara sahip müşterilerin ilgisini çeker. Ayarlı, dereceli, hareketli, örslü mengene ise hızlı bir şekilde dövülebilir, taşlanabilir, işlenebilir ve herhangi bir masaya monte edilebilir. Yüksek talebin olması nedeniyle ise tür modeli seçimi yapılmadan önce fiyatları incelenmelidir. Çünkü mengene fiyatları ürünlere bakarken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Bu açıdan ürün özellikleri ve kullanım şekilleri fiyatları etkiler. Çok fazla model aynı zamanda geniş bir fiyat aralığına neden olur. Bu açıdan bütçenize uygun bir gereci rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Trendyol üzerinden seçtiğiniz bir freze mengene modeli hakkında önceki müşteri yorumlarını okuyabilir, bu sayede model tavsiyesi alabilirsiniz. Eğer bir modele karar vermediyseniz, ürünlerin teknik ve tasarım özelliklerine de göz atabilirsiniz. Ağır sanayi operasyonlarında geniş format çeneler kullanılır. Modelin farklılaşmasına neden olan bir diğer faktör de çeneler arasındaki mesafelerdir. Bu aşamada müşteriler, üzerinde çalıştıkları parçaların kalınlığına uygun bir mekanik gereç seçmelidir. Bu anlamda öncelikle çalışma yapacağınız materyallerin boyutunu tam olarak ölçebilir, ardından ürün seçimi yapabilirsiniz. Bunu yapmanız doğrultusunda ise ihtiyacınızı karşılayacak bir el mengenesi satın alabilirsiniz. Bu açıdan Trendyol aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.