İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Ney

" araması için 330 sonuç listeleniyor
ATALAYHOUSE ney 1 adet fiyatıdır
Kargo Bedava

ATALAYHOUSEney 1 adet fiyatıdır

450 TL
Sepete Git

Herkese Hitap Eden Ney Modelleri Trendyol'da!

Ney, başta tasavvuf müziği olmak üzere pek çok farklı tür için vazgeçilmez bir çalgıdır. Klasik Türk müziğinde de önemli bir yere sahiptir. Bu enstrümanı çalan kişilere ise neyzen adı verilir. Neyin yumuşak ses tonu ve üflemeli bir çalgı olması, huzur veren müzik türlerinde öne çıkmasını sağlar. Bu enstrümanın üretiminde özel kamışlar kullanılır. Neyin insanlık tarihinin eski müzik aletlerinden bir tanesi olduğu düşünülür. Bu enstrüman; materyal, boy ve ton gibi farklı unsurlara göre çeşitlenir. Model çeşitliliğinden dolayı, bu müzik aletini satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok detay vardır.

Öncelikle doğru türe karar vermek gerekir. Kişilerin uygun bir çalgı satın alabilmesi için ilgili ürünün boyutunu, malzemesini ve çeşidini göz önünde bulundurması gerekir. Günümüzde kısa ya da uzun olan neyler mevcuttur. Müzik aletinin uzunluğu, sanatçının parmak ölçüleri dikkate alınarak seçilmelidir. Her modeli çalabilen profesyoneller ise enstrümanların ses tonu farkını göz önünde bulundurarak bir tercih yapar. Çalgıyla ilgili fiyat araştırması yapmakta da fayda vardır. Her bütçeye hitap eden fiyat aralıkları sayesinde ney sahibi olmak kolaydır.

Kaliteli Üflemeli Çalgı Ney Modelleri

Kaliteli Üflemeli Çalgı Ney Modelleri

Ney enstrümanı, Türk topraklarında ve dünyada yaygındır. Bu noktada söz konusu çalgının pek çok farklı çeşidinin bulunduğunu belirtmek gerekir. Yerel ve uluslararası türler dikkate alındığında ortalama 20 adet modelden bahsedebilmek mümkündür. Tasavvufi müziğin vazgeçilmez enstrümanı olan ney, tarihsel ve simgesel anlamlar taşır. Örneğin satın almayı düşündüğünüz iki ayrı ney, farklı geleneklerden geliyor olabilir. Rivayetlere ve hikâyelere de konu olan bu müzik aletinin üzerindeki 7 adet deliğin, farklı anlamlar taşıdığına inanılır. Bu üflemeli çalgının milattan önce 5000’li yıllarda bile var olduğu düşünülmektedir. O yıllardan bu yana gelişen ve değişen enstrümanın çok sayıda farklı modeli mevcuttur.

Ney çeşitlerini yaklaşık 20 farklı gruba ayırmak mümkündür. Bu farklılıklar, çalgının boyutu, üretim malzemesi, ses tonu, kullanılış biçimi gibi detaylara bağlı olarak ortaya çıkar. Dolayısıyla ihtiyaç doğrultusunda bir tür seçilmelidir. Doğru ses tonunu yakalayabilmek için ise kaliteli ürünlere yönelmek gerekir. Bu tür bir ürünün kalitesi, enstrümanın kamış yapısı ve yağlanma yöntemi gibi detaylar üzerinden anlaşılabilir. Çalgı endüstrisinin güvenilir markalarını tercih etmeniz ise kalite konusunda problem yaşamanızın önüne geçer. Uzun ömürlü bir ürün tercih ederek hem amatör hem de profesyonel seviyede aynı enstrümanı kullanabilirsiniz. Sürekli olarak, alıştığınız neyi çalacağınız için hızlı gelişim göstermeniz mümkün hâle gelir.

Ney üflemeli çalgı türleri arasında ses kalitesi ile öne çıkar. Bu ses kalitesinin devamlılığını sağlayabilmek için ise sürekli ve düzenli bir şekilde bakım gerekir. Çalgının gövdesini oluşturan kamış, zamanla çatlayabilen ve deforme olabilen bir malzemedir. Enstrümana sürekli olarak bakım yapmak, bu gibi istenmeyen durumların önüne geçer. Bu noktada ilk önce yağlama işlemi gerçekleştirilir. Yağlamanın yeteri kadar ve doğru yapılmaması, çalgının kalitesinin zamanla bozulmasına sebebiyet verir. Bu durumun sonucunda ise enstrümanın sesinde bozulmalar meydana gelir.

Yağlama işleminin ayda iki kez gerçekleştirilmesi önem arz eder. Bu işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için badem, susam, fındık ve mısır özü yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada, kullanılan yağın ince yapılı olması da önem arz eder. Yağlama işlemi sırasında çalgı, streç filmle kaplanır. Alt kısım da kapatıldıktan sonra üst taraftan enstrümanın içine yağ dökülür. Bir süre sonra yağ boşaltılır ve müzik aleti kuruması için bir kenara yerleştirilir.

Ney Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Ney Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Bu aleti doğru bir şekilde çalabilmek için ney türleri arasındaki farkları bilmek gerekir. Farklılıkları genel olarak uzunluk ve ses tonu gibi unsurlar ortaya çıkarır. Türk müziğinin geneline bakıldığında 12 farklı çeşit ney olduğu kabul edilir. La, si, si bemol, sol, fa ve fa diyez ney modellerinin her biri farklı özelliklere sahiptir. La, si ve fa olarak adlandırılan modeller natürel sesler verir. Si bemol ve fa diyez gibi modellerde ise ara sesler ön plana çıkar. Müzisyenin seviyesi doğrultusunda erkek ve kız neylerin özellikleri de fark yaratır.

Mansur ney, yaklaşık 800 milimetre uzunluğa sahiptir. Bu modelin ses tonu, ikinci aralıktaki la perdesidir. Bahsi geçen ney türünün kullanım alanları ise klasik formdaki eserlerin ve tasavvuf müziğinin icrası, solo yorumlamalar ve devlet koroları olarak sıralanabilir. Bir başka model olan süpürde neyin özellikleri daha farklıdır. Bu modelin uzunluğu 600 milimetre olarak belirlenmiştir. 580 mm uzunluğa sahip olan süpürde neyler de mevcuttur. Bu enstrüman, dördüncü çizgideki re perdesinin tonuna sahiptir. Hem koro çalışmaları hem de solo yorumlamalar için tercih edilebilen bir çalgıdır.

Profesyonel ney modellerinin arasında yıldız olarak adlandırılan tür de bulunur. Yıldız ney, 650 – 660 milimetre civarındaki uzunluğu ile bilinir. Ses tonu ise üçüncü aralıktaki do perdesidir. Çoğunlukla Türk Halk Müziği için tercih edilir. Türkü formundaki eserlerde de sıkça kullanılan bir modeldir. Bolahenk neyler ise daha uzundur. Bu uzun modelin boyu 1025 milimetreye kadar ulaşabilir. Söz konusu enstrüman, birinci çizgideki mi perdesinin ses tonunu taşır. Üflemesi zor olan bu ney modeli, başlangıç seviyesinde genellikle tercih edilmez. Özellikle dem seslerini çıkarmak isteyen müzisyenler, bu modeli gönül rahatlığı ile satın alabilir.

Bolahenk nısfiye neyler ise genellikle tasavvuf müziğinin icrasında kullanılır. Bu ürünler hem koro çalışmaları hem de solo yorumlamalar için uygundur. Bahsi geçen enstrümanlar, dördüncü aralıktaki mi perdesinin ses tonuna ve 500 , 510 mm uzunluğa sahiptir. Üçüncü aralıktaki do diyez perdesinin ses tonunu verebilen model ise müstahsen ney olarak karşımıza çıkar. Uzunluğu 600 – 620 milimetre olan bu model Türk Halk Müziği için sıkça kullanılır. Sık kullanılan bir başka model ise şah ney olarak karşımıza çıkar. Bu modelin ses tonu, ikinci çizgideki sol perdesidir. 875 milimetre uzunluğa sahip olan bu model, dem seslerini berrak bir şekilde verir. Üflemesi zor modellerden bir tanesi olduğu için genellikle profesyoneller tarafından kullanılır.

Üflemesi zor olan modellerin arasında davut ney de yer alır. Bu enstrüman, birinci aralıktaki fa diyez perdesinin ses tonuna sahiptir. 925 milimetre uzunluğundaki bu model, daha çok bireysel çalışmalar için tercih edilir. Bahsi geçen çalgının mabeyn ve nısfiye modelleri de mevcuttur. Buradan da anlaşılabileceği gib pek çok farklı mabeyn ney vardır. Bunlardan bazıları; bolahenk, kız, mansur ve davut olarak sıralanabilir. Bu enstrümanın boyutu, türüne göre 545 ila 1000 milimetre arasında değişebilir. Davut ney; mi bemol, la bemol, si ve fa gibi ses tonlarına sahip olabilir.

Ney Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ney Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Üflemeli çalgılar son derece hassastır ve seçim sürecinde dikkatli davranmak gerekir. Ney özellikleri doğrultusunda seçilmesi gereken bir enstrümandır. Bu noktada müzik aletini çalacak olan kişinin özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Amatör seviyede bulunanlar ve profesyoneller, genellikle aynı modelleri tercih etmez. Modele göre değişmekle birlikte bazı neyleri üflemesi son derece zordur. Aslında bu zorluk, yeni başlayanlar için geçerlidir. Bu şekilde adlandırılan modeller, amatör bireyler tarafından tercih edilmemelidir. Belirli bir düzeyde eğitim almış olan kişiler ise kendi yetkinlikleri doğrultusunda bu modelleri satın almalıdır. Sadece görsel beğeniler dikkate alınarak yapılan bir seçim, istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir.

Çalgı seçimi esnasında ilgili ürünün üretim materyaline de dikkat etmek gerekir. Bu hem performansı hem de ürünün kalitesini etkiler. Bu noktada plastik, bambu, kamış gibi farklı alternatiflerin olduğunu söylemek mümkündür. Üretim materyali ve kalite doğrultusunda fiyat değişeceği için öncelikle ihtiyaç ve kullanım amacı belirlenmelidir. Materyal seçimi ise bunlara göre yapılmalıdır. Bu, tercih edeceğiniz üründen verim almanızı mümkün hâle getirir. Bu noktada öne çıkan bir diğer unsur ise uzunluktur. Ney modellerinin uzunlukları; 500, 800 ya da 1000 mm olabilir. Kişilerin kendi becerilerini göz önünde bulundurarak bir tercih yapması önem arz eder. Aksi takdirde kişi, enstrümandan kısa süre içinde soğuyabilir.

Her üründe olduğu gibi müzik aleti seçerken de bütçeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Satın alınacak modelin mevcut bütçeye uygun bir fiyata sahip olmasına dikkat edilmelidir. Amatör bireyler bu noktada ekonomik modelleri tercih edilebilir. Profesyoneller için böyle bir alternatif söz konusu değildir. Özellikle canlı performans sergilenecek ise belirli bir seviyenin üstündeki enstrümanlara yönelmek gerekir. Bu noktada ihtiyaç duyulan modelin fiyatı yüksek ise bütçe, mümkün olduğunca esnetilmelidir. Bu konuda detaylı bir araştırma yapmakta da fayda vardır. Aynı model, satıcılar tarafından farklı fiyatlandırılmış olabilir.

Materyaline Göre Ney Çeşitleri

Materyaline Göre Ney Çeşitleri

Ney müzik aleti olarak zaman içinde bazı değişiklikler yaşamıştır. Temel değişikliklerden biri elbette gövde malzemesidir. İlk ortaya çıkan modellerin tek tip olması muhtemeldir. Fakat günümüzde materyal çeşitliliği mevcuttur. Eski çalgıların yapım aşamasında manda boynuzunun ve su kamışının kullanıldığı bilinmektedir. Bu malzemelerin uzun ömürlü olmaması ve üretim sürecinin zorlayıcı hâle gelmesi nedeniyle farklı materyaller kullanılmaya başlanmıştır. Bu eski geleneğin devamı olarak kamış ney hâlen tercih edilmektedir. Bir kargı kamışı ney modelinin geleneksel yapısı, sesin doğallığını ön plana çıkarır. Benzer bir durum, bambu ney çeşitleri için de geçerlidir.

Plastik ney ise yeni nesil bir model olarak kabul görür. Sert ve özel bir plastik malzemeden üretilen bu modeller son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Çalgının geleneksel yapım aşamasında plastik değil, kamış kullanılır. Bahsi geçen malzemenin bakımı zor olduğu için, günümüzde sentetik materyaller tercih edilir. Bu modeller, bozulmayan ses kalitesi ve minimum akort sorunu gibi avantajlar da barındırır. Kaliteli bir markanın ürünü tercih edildiğinde, sert plastik gövdenin son derece uzun ömürlü olduğu görülebilir. Plastik materyalden imal edilen enstrümanlara sürekli olarak bakım yapmanız gerekmez.

Boyutlarına Göre Ney Seçenekleri Nelerdir?

Boyutlarına Göre Ney Seçenekleri Nelerdir?

Ney çalgısının farklı boyutlarda olduğunu görebilmek mümkündür. Bu farklılığın ise önemli bir sebebi vardır. Enstrümanın ses tonunun yanı sıra müzisyenin fiziksel özellikleri de boyut çeşitliliğine sebep olur. Ney boyutları geniş bir skalada incelenebilir. Bunlar, basitçe kısa, uzun ve orta boy neyler olarak kategorize edilebilir. Küçük parmaklara sahip olan neyzen adayları için bolahenk nısfiye türü önerilir. Uzun boylu bireyler ise daha çok mansur modelini tercih eder. Çocuklar için satın alınabilecek olan başlangıç modeli ise süpürdedir. Bu noktada enstrümanın ses tonunun, uzunluğa bağlı olarak değiştiğini unutmamak gerekir.

Büyük boyutlu neyler kalın, küçük olanlar ise tiz seslidir. Bu üflemeli çalgı, ortalama 505 ile 1050 mm arasında değişen boyut alternatiflerine sahiptir. Enstrümanın ebatları, ilgili çalgının türünü de gözler önüne serer. Bolahenk nısfiye 505- 525, süpürde 580 - 600, müstahsen 615 - 635, yıldız 645 - 665, kız mabeyn 730 - 760, mansur 770 - 810, şah 900 - 940, davut 920 - 960 ve bolahenk 1010 - 1050 milimetrelik ölçülere sahiptir. Bu uzunlukların ve modellerin çıkardıkları sesler farklılık gösterdiği için tercih edilen neyin boyutu önemlidir.

Ney Çeşitlerinin Fiyatları Nasıldır?

Ney Çeşitlerinin Fiyatları Nasıldır?

Fiyatlar, her ürün grubunda farklı dinamiklere bağlı olarak belirlenir. Bu durum ise fiyat değişkenliğini ortaya çıkarır. Aynı durum ney fiyatları için de geçerlidir. Bu müzik aleti için net bir ücretten söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu çalgı tek tip değildir ve farklı formlara sahip olabilir. Her bir modelin kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler, fiyatların belirleme sürecinde önemli rol oynar. Dolayısıyla ürünlerin bedelleri değişiklik gösterir. Fiyat farklılıklarını oluşturan unsurların arasında sadece enstrümanın türü yoktur. Modelden satıcıya, üretim malzemesinden aksesuar yapısına kadar tüm detaylar fiyatlandırma aşamasında rol oynar.

Üretici firma, fiyat üzerinde etkisi olan unsurlardan biridir. İmalatçının belirli bir fiyat politikası vardır. Enstrümanın üretimini yapan firma, neyin kalitesini de belirler. Ürünün bedeli kalitesine göre artar ya da azalır. Profesyonel sanatçıların tercih ettiği ney çeşitlerinin kalitesi bir hayli yüksektir. Üst düzey ürünler ise her zaman daha yüksek fiyatlarla satışa sunulur. Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin ise bu yüksek fiyatlı çalgıları edinmesine gerek yoktur. Öğrenme süreci için standart bir ürün yeterli olur. Sürecin ve gelişimin devam etmesi durumunda daha kaliteli çalgılara geçmek gerekir.

Fiyatları etkileyen unsurlardan biri de üretim malzemesidir. Bir kamıştan üretilen bu üflemeli çalgı için tercih edilen materyal türü büyük önem taşır. Kargı kamış ve bambu, bu noktada öne çıkar. Günümüzde bunlara ek olarak plastik alternatifler de mevcuttur. Her bir materyalin kalitesi, üretim süreci ve maliyeti farklıdır. Dolayısıyla farklı malzemelerden üretilen neylerin aynı fiyat aralığında satışa sunulması mümkün değildir. Bu ürünlerin önceden yağlanmış olması da enstrümanın bedelin artmasını sağlar. Bu noktada dikkat çeken bir başka detay ise yağlama işleminin özel kokulu malzeme ile gerçekleştirilmiş olmasıdır. Çalgı, hoş koku yaydığı takdirde müzisyenin performansı yükselebilir.

Bu noktada sadece enstrümanın değil, aksesuarların fiyatları da düşünülmelidir. Satın alınan müzik aletinin uzun ömürlü olabilmesi için iyi muhafaza edilmesi gerekir. Taşıma esnasında enstrümanın deforme olmaması adına sağlam bir ney çantası kullanılmalıdır. Benzer şekilde ney askısı da çalgının kullanımını kolaylaştırdığı için satın alınabilir. Bu ihtiyaçları ekonomik bir şekilde karşılayabilmek için ise set hâlinde satışa sunulan ürünler tercih edilebilir. Zengin içeriğe sahip olan bir ney takımı satın alarak hem tasarruf edebilir hem de ihtiyaçlarınızı tek seferde karşılayabilirsiniz.

Benzer ya da aynı ney modellerinin farklı fiyatlarla satışa sunulduğunu görmek de mümkündür. Üretici firmalar, aracılara belirli bir değer üzerinden satış yapsa da ürünün fiyatı enstrüman tüketiciye ulaşana kadar değişebilir. Masraflar ve kâr payı hesaplandığında bu değişkenlik ortaya çıkar. Her satıcının farklı bir fiyat politikası vardır. Bu, tamamen aynı neylerin ücretlerinin bile farklılık göstermesine sebep olur. Bu noktada avantaj sağlayabilmek için birden fazla satıcının bulunduğu online alışveriş platformlarından yararlanılabilir. Siz de ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi fazlası ile karşılayacak olan ney modelini Trendyol üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Ney Nasıl Çalınır?

Neyi doğru çalmak için öncelikle doğru nefes teknikleri öğrenilir. Üflemeyi doğru şekilde yapabilmek için diyaframdan gelen bir nefes kullanılması oldukça fazla önem arz eder. Nefes alırken diyaframın alt kısmı şişirilir ve nefes verilirken boşaltılır. Neyin doğru üfleme tekniği için ağız ve dil pozisyonları da önemlidir. Ağız ve dil pozisyonları doğru ayarlandığında, güzel bir ses elde edilir. Doğru tutma tekniklerini bilmek neyin ses çıkarmasını sağlar. Sol el ile alt üç delik kapatılırken, sağ el ile de üstteki üç deliği doğru şekilde kapatmak gerekli olan tutuş tekniğidir. Bu müzik aletinin kontrollü bir şekilde çalabilmek için sıralamayı rahat olacağınız şekilde değiştirmeniz mümkündür. Parmakların doğru pozisyonlarda tutulması, doğru notalar ve ahenkli bir müzik elde etmek için önemlidir.

Ney Neyden Yapılır?

Doğu müziğinde önemli bir yere sahip olan ney, geleneksel olarak kamıştan yapılır. Yapımında kullanılan kamışlar, Arundo Donax yani Büyük Kamış olarak bilinir. Akdeniz ve Orta Asya bölgelerinde genellikle kış mevsiminde kesilerek elde edilir. Kalitesi ve dayanıklılığı kış mevsiminde yüksek seviyededir ve en iyi mahsuller bu zamanda elde edilir. Neyin önemli parçalarından biri de kıskaç olarak adlandırılan parçadır. Kıskaç, kamışın daha kalın ve sert olan bölümünden yapılır ve müzik aletinin sesini belirleyen önemli bir faktördür. Kıskaç, diğer parçalar ile birleştirilerek neyin gövdesini oluşturur. Çalgının yapımında kullanılan diğer malzemeler arasında tutkal, vernik ve ip yer alır. Tutkal, kamışın farklı parçalarını bir araya getirmek için kullanılır. Vernik ile yüzeyi korunur ve ip kullanarak müzik aletinin parçaları bir arada tutulur.

Ney Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ney alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Kendiliğinden kurumuş olanların daha kaliteli ve göze hitap eden bir görünümde olduğu bilinir. Güneşte ya da ısı kullanılarak kurutulanlar da vardır. Bu çalgılar farklı uzunluklara ve kalınlıklara sahip olacak şekilde tasarlanır. Boyutunun çalan kişinin elinin büyüklüğüne ve parmak uzunluğuna göre seçilmesi önerilir. Çalınacak notaların aralığı da neyin boyutunu etkileyen bir faktördür ve buna dikkat edilmesi önem arz eder. Çalgı temin edilmeden önce çalan kişinin el ölçüleri belirlenip çalgının boyutuna da buna göre karar verilmesi gerekir. Neyin boyutuna göre çapı da değişir ve doğru çapta olanı bulmak önemlidir. Bu müzik aletlerinin farklı tonları vardır ve ton, neyin kalitesini belirleyen bir diğer faktördür. Tiz ve net bir tonu olanlar kaliteli neyler olarak adlandırılır.