"

Oyuncu Masaüstü Bilgisayarı

" araması için 1758 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Oyuncu Masaüstü Bilgisayarı

Yeni çıkan oyunları yüksek çözünürlüklerde, grafik detay seviyesinden feragat edilmeden ve yüksek kare saniye hızlarında çalıştırabilen, modele göre özel çevre birimli bilgisayarlar oyuncu masaüstü bilgisayarı şeklinde isimlendiriliyor. Son yıllarda oyun sektörünün küresel çapta atılım göstererek oyunculuk kavramının belirli bir kitleye özel olmaktan çıkıp daha evrensel bir anlam kazanmasıyla yaygınlaşan oyuncu bilgisayarlarının geçmişi, 1990’ların ilk yıllarına kadar uzanıyor.

80486’nın Bilgisayar Oyunlarını Oynamak İçin Efsane Sayıldığı Yıllar

Kişisel bilgisayar kavramının yeni yeni filizlendiği 1990’lı yılların başlarında geliştiricilerin sunduğu oyunlar, grafiksel açıdan bugünküyle kıyaslanmayacak seviyede bulunuyor. Ancak o dönemin oyun tutkunları, oyunları en iyi şekilde deneyimlemek için bugün olduğu gibi en güçlü ekipmanları almak üzere çeşitli girişimlerde bulunuyor. 1993 yılının yabancı menşeli popüler oyun dergilerinin birinde Intel’in geliştirdiği 80486 işlemcisinin klonu olarak nitelendirilen işlemcilerin yüksek performanslı satın alınması öneriliyor, buna ek olarak en az 4 MB RAM ve 100 MB gibi depolama kapasiteli sabit disklerin gerekliliğinden bahsediliyor. Oyunlardaki seslerin duyulabilmesi için de bugün anakartlara entegre gelen ses kartları bulunmadığı için SoundBlaster uyumlu ses kartlarının alınması öneriliyor. O dönemin şartları düşünüldüğünde bu donanım bileşenleri, bir oyuncu için yeterli olsa da güncel şartlarda çok daha güçlü bilgisayarlara gereksinim duyuluyor.

Oyuncu Masaüstü Bilgisayar Modelleriyle Bambaşka Bir Oyun Deneyimi

Bilgisayar ve bilgisayar donanım bileşeni geliştiren markalar, oyuncuların, yeni nesil oyunları tecrübe ederken en iyi performansı hangi konfigürasyonlarla elde edebileceklerini hesaplayarak bu doğrultuda çeşitli bilgisayarlar üretiyor. Geleneksel formdaki bilgisayarlardan farklı olarak özel soğutma sistemleri, daha dayanıklı devre bileşenleri, istikrarlı çalışan yüksek performanslı işlemci ve ekran kartları, RGB LED aydınlatma gibi sayısız ekstra, masaüstü bilgisayar oyuncu çözümlerinin standartları arasında yer alıyor. Çok sayıda bağlantı noktasına sahip olması ve birden fazla monitörün bağlanabilmesini mümkün kılan görüntü girişleri de oyuncu bilgisayarlarının özelliklerinden kabul ediliyor.

Oyuncu masaüstü bilgisayar çeşitlerinin tercih edilmesinin nedeni, popüler oyunların, saniyede 60 kare ve üzeri hızlarda çalıştırabilmesi de oluyor. Zira gerek tek kişilik gerekse online olarak deneyimlenen oyunlarda fps (frames per second) olarak nitelendirilen kare/saniye oranı, oyunların akıcılığını doğrudan etkilerken rakiplerin yerlerinin gerçek zamanlı olarak görülebilmesine de katkıda bulunuyor. Hatta kimi oyuncular, 144 Hz ve üzeri hızlarda çalışan monitörler edinerek satın aldıkları oyuncu bilgisayarının potansiyelini eksiksiz şekilde değerlendirebiliyor.

Yıllarca Güncelliğini Koruyan Bir Oyuncu Bilgisayarı Almak Önemli

Oyunlara ilgili olan fakat masaüstü oyuncu bilgisayarına sahip olmayan kullanıcıların en çok yakındıkları konuların başında, alınan bilgisayarın bir-iki yıl içerisinde popüler oyunları çalıştıramadığı geliyor. Özellikle ekran kartı ve işlemci tarafında yetersiz olabilen, RAM gibi temel bileşenler noktasında kısıtlamalara tabi tutularak sunulabilen standart bilgisayarlar, kullanıcıları bu tarz istenmeyen sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Yeni nesil oyunları takip edenlere hitap eden oyuncu bilgisayarı masaüstü bilgisayara oranla çok daha uzun yıllar güncelliğini koruyor ve bunu güçlü işlemci, ekran kartı, yüksek kapasiteli RAM ve depolama birimleriyle sağlıyor. Ayrıca bahse konu birimlerde üst düzey devre elemanları kullanılması, karşılaşılması muhtemel donanım problemlerini de tamamen ortadan kaldırarak bilgisayarların, en yoğun yük altında bile performansından ve istikrarından ödün vermeden çalışmasını mümkün kılıyor.

İleri seviye performansı sayesinde oyunların yanı sıra video düzenleme, temel düzeyde grafik çizimleri yapma, iterasyon tabanlı hesaplamalar gibi sayısız alanda değerlendirilebilen modeller, teknik yeterlilikleriyle teknoloji ve oyun meraklılarından tam not alıyor.

Siz de oyunlara meraklıysanız ve yeni nesil oyunları, akıcı şekilde oynamayı hedefliyorsanız, oyuncu bilgisayarı kategorisi üzerinden dilediğiniz modele ulaşabilir, Trendyol’un uygun fiyatlarıyla beklentilerinize yanıt veren ürünü satın alabilirsiniz.