"

Masaüstü Bilgisayar

" araması için 5194 sonuç listeleniyor

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü bilgisayar modelleri çok çeşitli teknik özelliklere ve tasarımlara sahiptir. Üreticiye bağlı olarak, önceden oluşturulmuş PC'ler; grafik kartı, anakart ve CPU dahil olmak üzere birçoğu da değiştirilebilir donanımlarla gelir. Bu sayede bilgisayarınızı zaman içinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Daha esnek ve kişisel çözümler için ihtiyacınız olan masaüstü desktop bilgisayar konfigürasyonunu kendiniz oluşturabilirsiniz. Toplama bilgisayar fiyatları, her bir donanımı ihtiyacınıza göre özelleştirebildiğiniz için bazı durumlarda daha ekonomik olabilir.

Masaüstü ve Toplama Bilgisayar Fiyatları

Masaüstü bilgisayar fiyatları, bilgisayarın donanım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. En son ve en büyük bileşenler size daha yüksek bir fiyat etiketi sunmakla birlikte, piyasadaki en iyi güç ve bilgi işlem yeteneklerini sağlar. Örneğin i5 masaüstü bilgisayar fiyatları, i3 işlemcili bilgisayar modellerine göre daha yüksek olmakla birlikte performans açısından daha verimlidir. Bilgisayar satın alırken sadece maliyeti ön planda tutmak paradan tasarruf etmenizi sağlarken makinenizle yapabileceklerinizi sınırlayabilir. Fiyat ve performans dengesini korumak ve bütçenize göre en iyi seçimi yapmak için, bilgisayarı oluşturan temel yazılım ve donanım seçeneklerini incelemeniz önemlidir.

Windows Tabanlı Masaüstü Bilgisayarlar

Bilgisayarın işletim sistemi, fiziksel donanım ve yazılım uygulamalarını birbirine bağlayan kapsayıcı bir yazılımdır. Her birinin kendi yararları ve dezavantajları olan üç ana işletim sistemi vardır. Microsoft tarafından üretilen Windows, en güncel Windows sürümü ile dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biridir. Windows, tüm dosyalarınız ve önemli belgelerinize kolayca erişilebilen güçlü ve kullanımı kolay bir yazılımdır. Sürümlerinin çoğunluğunda olduğu gibi Windows da Pro ve Home sürümleri ile satışa sunulur. Bu sürümler arasındaki temel fark, Pro'nun grup politikası yönetimi, uzak masaüstü ve BT ile ilgili diğer işletme desteği gibi kurumsal iş özellikleriyle birlikte gelmesidir. Eğitim, oyun, müzik prodüksiyonu veya video düzenleme gibi yaratıcı bilgi işlem için yeni bir bilgisayar arıyorsanız, Windows başlamak için iyi bir seçimdir. Yazılım, aksesuar ve bileşenlerin çoğu Windows ile mükemmel çalışacak şekilde tasarlanır. Tüm büyük PC oyun sürümleri Windows için optimize edilir. Bu da Windows’u gelişmiş bir masaüstü oyun bilgisayarı için tek seçenek haline getirir. Daha önce hiç PC kullanmadıysanız, düzeni ve gezinmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Chrome OS ve Linux Tabanlı Masaüstü Bilgisayarlar

Diğer işletim sistemlerine kıyasla oldukça yeni bir rakip olan Google Chrome OS, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android tabanlı mobil işletim sistemlerine benzer şekilde, en yeni Chrome OS masaüstü bilgisayarları, Microsoft Office programları veya Netflix, YouTube gibi akış hizmetlerini almak için Google Play Store'dan yararlanır. Chrome OS masaüstü bilgisayarları; temel seviye ev eğlencesi, öğrenci çalışmaları veya küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanışlı olabilir. Linux ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Sunucu veya büyük ana bilgisayar sistemlerini çalıştırmakla ilgilenenler için oldukça verimli ve etkilidir. Şu anda, Linux'un en çok kullanılan dağıtımlarına Ubuntu denir, ancak Linux ile ilgili güzel olan şey, kullanıcıların kamuya açık bir dizi dağıtım arasından seçim yapabilmesi ve hangisinin amaçlarına en uygun olduğuna karar verebilmesidir.

Form Faktörlerine Göre Masaüstü Bilgisayarlar

Masaüstü bilgisayarlar birçok şekil ve boyutta gelir. Form faktörü olarak da bilinen masaüstü bilgisayarınızın kasasının (veya kasasının) dış fiziksel boyutları ve özellikleri, bilgisayarınızın işlev düzeyini belirlemeye yardımcı olabilir. Geleneksel masaüstü bilgisayarlar genellikle tower ya da kule kasalara sahiptir. Tam boyutlu kulelerden mikro boyutlu kulelere kadar, bu form faktörleri arasındaki fark, kasadaki bileşenlerin miktarı ve sistemin genel fiyatıdır. Bu sistem boyutları en çok oyuncular, grafik tasarım sanatçıları, video editörleri başta olmak üzere, temelde yüksek sistem performansına ihtiyaç duyan herkes için en iyi seçimdir. Small / Thin olarak bilinen masaüstü bilgisayar kasaları, çalışma alanından tasarruf etmek ve en yeni ve yüksek güçlü bileşenlere sahip olmak isteyenler için küçük form faktörünü ergonomi ve işlevsellik ile birleştirir. Hem büyük hem de küçük ölçekli işletmeler için belgeler, elektronik tablolar ve BT yazılımı gibi gerekli iş uygulamalarını çalıştıracak şekilde yapılandırılabilir. Ayıca ekonomik bir oyun bilgisayarı isteyenler için yerden tasarruf sağlamak için de tercih edilebilir. Masaüstü bilgisayarların çoğunun, düzgün çalışması için bir monitöre veya başka bir ekrana ihtiyacı var. Bu kuralın istisnası hepsi bir arada masaüstü bilgisayardır. Adından da anlaşılacağı gibi, hepsi bir arada masaüstü bilgisayarlar, gerekli tüm bilgisayar bileşenlerini önünde entegre bir ekran bulunan tek bir kasaya yerleştirir. iMac'lerden Windows all-in-one ürünlerine, bileşen gücü ve ekran boyutu ürünün son fiyatını belirler. Ekran ne kadar büyük ve bileşenler ne kadar yeni olursa, fiyat o kadar yüksek olur. Bu varyasyon nedeniyle, hepsi bir arada masaüstü bilgisayarlar, basit işlevli makinelerinden yüksek güçlü grafik iş istasyonlarına kadar çeşitli düzeylerde kullanılabilir.

İşlemcilerine Göre Masaüstü Bilgisayarlar

İşlemciler, merkezi işlem birimleri (CPU veya işlemci olarak da bilinir) olarak bir bilgisayarı düzgün bir şekilde çalıştırmak için gereken talimatları ve bir kullanıcının sağladığı giriş komutlarını yürütür. Piyasada göreceğiniz masaüstü işlemci markaları Intel ve AMD olmak üzere iki ana şirkete aittir. İşlemciler söz konusu olduğunda, ilk önce dikkat etmeniz gereken çekirdek miktarıdır. CPU'daki çekirdekler, aynı anda çalıştırılabilecek işlemlerin miktarını belirler. Örneğin 12 çekirdekli bir işlemci ile 12 ayrı işlemi verimli bir şekilde çalıştırabilen bir sistem elde edebilirsiniz. Intel uzun zamandır, biraz daha yüksek bir maliyetle gelen yüksek verimli, işlevsel ve son derece güçlü işlemcileriyle bilinir. Başlangıç ​​sınıfı i3'ten süper güçlü i9 serisine kadar Intel işlemci ailelerini güç bakımından sıralamak oldukça kolaydır. i9 işlemci masaüstü bilgisayar modelleri, Intel'in en güçlü işlemci serisi olarak maksimum hız, olağanüstü çoklu görev çalıştırma ve en sevdiğiniz oyunlar için yüksek kare hızları sunar. Intel i9'dan sonra performans bakımından i7 işlemcili masaüstü bilgisayar modelleri gelir. Masaüstü bilgisayar i7 gibi üst düzey Intel destekli masaüstü bilgisayarlar, çeşitli oyunları veya gelişmiş video düzenleme yazılımları gibi yoğun programları çalıştırmak için iyi bir donanıma sahiptir. i5 işlemci masaüstü bilgisayar fiyatları hem performans hem de verimlilik açısından ideal bir seçimdir. i5 ve i7 ailesine kıyasla, i3 işlemci masaüstü bilgisayar fiyatları daha uygun bir etikete sahiptir. Bununla birlikte, diğer donanım özelliklerine bağlı olarak, i3 işlemcili bir bilgisayar, daha düşük konfigürasyona sahip i5 işlemcili bir bilgisayardan daha yüksek fiyatla satışa sunulabilir.

İşlemci dışında grafik kartınızın gücü de bu yazılım programlarını çalıştırıp çalıştıramayacağınızı belirlemede önemli bir faktördür. Masaüstü bilgisayar toplama ile karşılaştırıldığında, önceden oluşturulmuş bir masaüstü bilgisayar satın almak, grafik kartınızın dahil edilen CPU ile aynı seviyede olmasını garanti edebilir. AMD, yıllardır rakip işlemcilerden daha düşük fiyata etkili ürünler sağlayan önemli bir işlemci üreticisidir. Üst düzey AMD Ryzen ve FX destekli masaüstü bilgisayarlar, genellikle oyunlarınızı ve tercih ettiğiniz yazılımları çalıştırabilir. Daha önce belirtildiği gibi, grafik kartınızın gücü de hangi yazılımı çalıştırabileceğinizi belirler, ancak önceden oluşturulmuş sistemler genellikle dahil edilen CPU'larla aynı performans seviyesindeki GPU'ları içerir.

Grafik Kartlarına Göre Masaüstü Bilgisayarlar

GPU'lar (grafik işlem birimleri) CPU'lara benzer şekilde bilgisayar grafikleri ve görsel görüntülerin manipülasyonunu ve oluşturulmasını sağlayan bileşenlerdir. Özel bir grafik kartı kullanan masaüstü sistemleri dışında, birçok bilgisayar entegre grafik kullanır. Tümleşik grafikler, CPU'da bulunan ve grafik kartı takılı olmadığında video çıkışına izin veren GPU'ları ifade eder. Intel’de, Intel HD ve Iris AMD ise APU terimleri kullanılır. Entegre grafik kartlı sistemler için alışveriş yaparken, bu sistemlerin özel grafik kartları ile gelen sistemlerden biraz daha uygun olduğunu fark edebilirsiniz. Uygun bir sistemin ise genellikle çalıştırabileceğiniz daha az sayıda profesyonel oyun ya da uygulama anlamına geleceğini unutmamalısınız. GTA 5 kaldıran masaüstü bilgisayar gibi aksiyon macera tarzı oyunları oynayabileceğiniz bir bilgisayar istiyorsanız, harici grafik kartlı modelleri tercih edebilirsiniz. Özel grafik kartları ile birlikte gelen masaüstü oyuncu bilgisayarı modelleri yaygın olarak, iki büyük grafik kartı üreticisi NVIDIA ve AMD markalı grafik üniteleri ile satışa sunulur. Masaüstü bilgisayarınızın grafik özelliklerinde GeForce görüyorsanız NVIDIA, Radeon görüyorsanız AMD destekli olduğunu anlayabilirsiniz. Çok sayıda grafik kartı olmasına rağmen, kartlar genellikle masaüstü GPU'lar ve iş istasyonu GPU'ları olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki kart türü de geleneksel veya hepsi bir arada masaüstü bilgisayar kasasında bulunabilir. Bu iki grafik kartı kategorisi arasındaki temel fark, işlevleridir. Masaüstü GPU'lar genellikle oyun, video, fotoğraf düzenleme ve akış için kullanılırken iş istasyonu GPU'ları 3D modelleme ve grafik görüntü oluşturma ve değiştirme gibi profesyonel üst düzey programları çalıştırmak için tercih edilir.

Veri Deposu ve RAM

Rastgele erişimli bellek (RAM veya masaüstü belleği olarak da bilinir), istediğiniz anda sistem bilgilerini depolayarak bilgisayar deneyiminizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Oyunlar ve uygulamalar gibi yazılımlar ilerledikçe, bilgisayarınızı verimli bir şekilde çalıştırmak için daha büyük boyutlu masaüstü belleği gerekir. Çoğu masaüstü bilgisayar full set içeriğinde, RAM kolayca değiştirilebilen bileşenlerden biridir. RAM türü, her bir modülün veri hızı standardını ifade eder. DDR3'ün ardından, bugünün mevcut RAM standardı DDR4'tür. Bir CPU'nun saat hızına benzer bir masaüstü bellek hızı, megahertz (MHz) cinsinden ölçülür ve sistem talimatlarının ne kadar hızlı gerçekleştirilebileceğini belirlemek için bir saat döngüsü ve CAS gecikmesi parametreleri dahilinde çalışır. Gelecekte de kullanabileceğiniz bir sistemle ilgileniyorsanız, DDR4'lü sistemler doğru seçimdir. Daha eski programları ve oyunları çalıştırıyorsanız veya yalnızca eğlence amaçlı bir sistem istiyorsanız, DDR3 ile devam etmek daha uygun maliyetli bir seçenek olabilir.

HDD ve SSD Depolama

Önceden oluşturulmuş markalı masaüstü bilgisayarlar için ana depolama birimi dahili sabit disk sürücüleri (HDD) ve daha yeni bir sürüm olan dahili katı hal sürücüleriyle (SSD) birlikte gelir. Genel olarak filmler, müzikler, resimler, önemli belgeler gibi geniş ortam dosyaları koleksiyonunuzu saklamak için yüksek kapasiteli bir HDD daha iyi bir seçimdir. İşletim sisteminizi ve temel programlarınızı barındırmak için küçük ila orta boyutlu bir SSD idealdir. Yaygın ve kullanışlı yapılandırma, tek bir sistemde hem SSD hem de HDD içerir, ancak gereksinimlerinize bağlı olarak yalnızca HDD veya yalnızca SSD içeren seçenekler de bulabilirsiniz. SSD'niz için istediğiniz depolama alanı değişiklik gösterebilir. Dikkat etmeniz gereken SSD’nin ana işletim sistemi dosyalarınızı depolamak için bolca alanın yanı sıra en çok kullanılan dosyalarınızı ve uygulamalarınızı saklamak için yeterli alana sahip olmasıdır. Dahili depolama cihazları dosyaları depolamanın veya erişmenin tek yolu değildir. Herhangi bir bilgisayar gibi, hem standart hem de gaming PC masaüstü modelleri, harici depolama da dahil olmak üzere birçok geniş seçenek sunan çok sayıda bağlantı noktasına sahiptir. USB (evrensel seri veri yolu) bağlantı noktaları, kablo kullanan bağlı cihazların çoğuna güç sağlar. Her markadan yazıcı, harici sabit sürücü, klavye, fare ve web kamera gibi donanımlar yaygın olarak USB bağlantıyla gelir.

Ses, Görüntü ve Bağlantı Seçenekleri

Kablolu kulaklık veya mikrofonlu kulaklık kullanıyorsanız, masaüstü bilgisayarınızın önünde veya arkasında 8mm jak girişinin bulunması gerekir. Genellikle bu girişler ön panelde mikrofon simgesi (ses girişi / mikrofon girişi) ve kulaklık simgesi (ses çıkışı / kulaklık girişi) ile gösterilir. Masaüstü PC kasanızın arka tarafında VGA, DVI, HDMI ve DisplayPort (DP) standart video bağlantı girişleri yer alır. VGA daha eski bir teknolojidir DVI, HDMI ve DisplayPort genellikle çıkış kaynağınızın (TV veya monitör) arka veya yan panelinde bulunan bağlantı noktalarında bulunur. Oyun kullanımı için hem HDMI hem de DisplayPort çeşitli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, sizin için doğru seçim grafik kartınıza ve monitörünüze bağlıdır. Masaüstü PC'nize bir ekran bağlarken, sisteminizde özel bir grafik kartı olup olmadığına veya CPU'nuzun entegre grafiklerinin çalışıp çalışmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede, ekranı anakarta mı yoksa grafik kartına mı bağlamanız gerektiğinizi belirleyebilirsiniz. VGA ve masaüstünüzün anakart panelindeki PS / 2 bağlantı noktaları artık eski bir bağlantı noktası olarak kabul edilebilir. 1987'den beri açık yeşil bağlantı noktası bilgisayar fareleri için kullanılırken açık mor bağlantı noktası klavyeler içindir. RJ45 (ethernet olarak da bilinir) bağlantı noktasını kullanmak, internete bağlanmanın en hızlı ve en güvenilir yoludur. Düzgün çalışan ve bir Ethernet bağlantı noktasına sahip bir yönlendiriciniz olduğu sürece tek yapmanız gereken, bir Ethernet kablosunun her iki ucunu ağ aygıtından masaüstü PC'nizin arkasına takmaktır. Yine de, her ethernet kablosunun aynı şekilde inşa edilmediğine dikkat edilmelidir. Hepsi bir arada bir masaüstü bilgisayar olmadığı sürece, önceden oluşturulmuş masaüstü sistemlerinin çoğu, entegre Wi-Fi bağlantısı ile birlikte gelmez. Masaüstü bilgisayarınız için bir Wi-Fi kartı satın alıp PCI-E yuvasına bağlayarak kablosuz bağlantı seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Monitör, Klavye ve Fare

Monitörler, masaüstü bilgisayarlar için standart çıkış video kaynağıdır. İster oyun oynuyor ister grafik tasarım üzerinde çalışıyor olun, tüm monitörlerin aynı şekilde üretilmediğini unutmamalısınız. Genel olarak, bazı üst düzey oyunları oynamak için gaming masaüstü bilgisayar modellerini inceliyorsanız, yüksek yenileme hızına (örneğin 240Hz) ve düşük yanıt süresine (1 ms) sahip bir monitöre ihtiyacınız olabilir. Grafik tabanlı çalışmaların diğer monitörlerde de harika görünmesini sağlamak için, tasarımcıların % 99 sRGB renk reprodüksiyon değerine sahip modelleri seçmesi gerekebilir. Bir monitöre ihtiyaç duymaya benzer şekilde, masaüstü bilgisayarınızı klavye ve fare olmadan kullanmakta zorlanabilirsiniz. Kablolu donanımların kullanımı kolaydır ve sadece klavyenizi ve farenizi bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Kablosuz klavye ve fare kullanmak istiyorsanız, seçtiğiniz donanımın RF (radyo frekansı) veya Bluetooth özellikli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. RF klavyeler ve fareler, masaüstü bilgisayarınıza takılan ve klavye ve / veya fareye özgü bir sinyal sağlayan, cihazlarınıza kablosuz işlevsellik kazandıran bir USB dongle ile birlikte gelir. Bluetooth aygıtlarının masaüstü PC'nizde çalışmasını sağlamak, sisteminize takılı bir PCI-E Bluetooth kartı veya USB Bluetooth adaptörüne sahip olacağınız bir RF dongle kullanmaya benzer. Bir PCI-E kartı veya USB Bluetooth dongle kurulumu yapmanın avantajı, Bluetooth uyumlu cihazlarınızdan herhangi birini, yalnızca birlikte gelen cihazlarla uyumlu olan RF alıcısına kıyasla kullanabilmenizdir.

İster markalı ister toplama bilgisayar olsun, giriş seviyesi modellerden yüksek performans sunan oyun bilgisayarlarına kadar aradığınız her ürünü Trendyol'da bulabilirsiniz. Ayrıcalıklı Trendyol masaüstü bilgisayar kampanyaları ile indirimli masaüstü bilgisayar satın alma avantajından şimdi yararlanabilirsiniz. Trendyol'dan satın alacağınız masaüstü bilgisayarınızın oyun performansını çeşitli yöntemlerle de arttırabilirsiniz.