"

Pasta Cila

" araması için 6903 sonuç listeleniyor
ÜNAL TURAN Hızlı Cila 500 Ml
ÜNAL TURANHızlı Cila 500 Ml
(3)
69,90 TL
Sepete Git
ARQX Deri Vinil Koruyucu ve Parlatıcı 300 Ml
ARQXDeri Vinil Koruyucu ve Parlatıcı 300 Ml
80 TL
Sepete Git

Pasta Cila Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pasta Cila Ne İşe Yarar?

Pasta cila işlemi genellikle araçlara daha güzel bir görüntü kazandırmak için yapılır. Güneş, kazalar, iklim farklılıkları gibi nedenler araçların renk ve parlaklıklarını kaybetmesine neden olur. Bu durumda pasta cila yapımı devreye girerek araçların görüntüsü düzeltilir. Pasta cila olarak bilinen söz konusu işlem, iki farklı tekniğin aynı anda kullanılması ile ortaya çıkar. Bu söz öbeğinde kullanılan pasta işlemi aşındırma olarak da bilinir. Cila işlemi ise aşındırmadan sonra gerçekleştirilen kaplama aşamasıdır. Birbirinin ardı sıra yapılan bu işlemler nedeniyle pasta cila sözcükleri sürekli birlikte kullanılır. Temel anlatımıyla pasta işleminde soyulmuş ya da çizilmiş boyanın tamamen yüzey üzerinden aşındırılması sağlanır. Ardından cila işlemi gerçekleştirilerek aşındırılan yüzey, dayanıklı bir materyalle kaplanır. Cila yüzeyin daha güzel görünmesini sağladığı gibi dış etkenlerden korunmasına da yardımcı olur. Pasta cila araçlarda sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Pasta Cila Hangi Çizikleri Giderir?

Pasta cila işlemini kullanarak araçlardaki bazı çiziklerin giderilmesi mümkündür. Yine bu teknik ile izler ve renk farklılıkları da giderilir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalan araçlardaki renk problemi pasta cila ile rahatlıkla ortadan kaldırılan araç sorunları arasındadır. Pasta cila ile araçlardaki çizikler yok edilebilir. Elbette bu ortadan kaldırma işlemi çiziklerin boyutuna ve derinlerine göre de farklılık gösterir. Ayrıca çizik ve aşınmanın boyutu, sorunun olduğu bölgelerde pasta cila işleminden alacağınız sonuca etki eder. Özellikle derin çizgilerde pasta cila işleminden önce zımpara da kullanmak gerekebilir. Fakat yüzeysel ve orta derinlikteki çizgiler için pasta cila yöntemi etkili sonuçlar doğurur. Bu işlem el yordamıyla ya da makine kullanılarak gerçekleştirilebilir. Pasta cila yapımında araçların markasına modellerine ve renklerine özellikle dikkat etmek gerekir. Bu işlem esnasında püf noktalara dikkat edilirse araçlar eskisinden daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşur.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila yapımı temelde iki aşamadan oluşur. Pasta yapma aşamasında araçların dış yüzeyi bir miktar aşındırılır. Otomobil, motosiklet ve diğer araçlarda boya yüzeyinin altında birden fazla katman bulunmaktadır. Yoğun olarak hasar gören katman ise aracın yüzey bölümüdür. Pasta işleminde zarar gören bu yüzey, çeşitli araçlar kullanılarak zımparalanır. Zımparalama işlemi aracın rengine göre farklı ekipmanlarla da yapılabilir. Örneğin açık renkler için genellikle ince pasta kullanılırken koyu renklerde kalın tercih edilir. 2 aşama ise ciladır. Cila basamağında hedeflenen araçların daha renkli ve parlak görünmesini sağlamaktır. Cila işlemi yapılmadan önce araç yüzeyinde leke,kir ve toz gibi partiküllerin temizlenmesine özen göstermek gerekir. Temizlik işleminden sonra yüzey kurutularak cila sürülür. Cila kuruduktan sonra da aracın temizlenmesinde fayda vardır. Bütün bu işlemler neticesinde daha yeni ve estetik görünen araçlara sahip olabilmek mümkündür.