İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Pasta

" araması için 525 sonuç listeleniyor

Damağınızda Mükkemmel Tat Bırakacak Pasta Çeşitleri Trendyol'da!

Pasta özel günlerin ve organizasyonların aranılan lezzetleri arasındadır. Bu lezzetin akla gelen ilk hâli doğum günü pastası olsa birçok farklı çeşidi bulunur. Bu tatlı çeşitli renklerde, temalarda ve boyutlarda tasarlanır. Söz konusu bu lezzet düğün, cinsiyet partileri, sevgililer günü kutlamaları, yıl dönümleri, mezuniyet partileri, doğum günleri ya da nişan gibi çeşitli eğlencelerde sıklıkla tercih edilir.

Geniş katılımlı davetlerde ve küçük arkadaş gruplarından oluşan kutlamalarda farklı kişi sayısına uygun olarak üretilen pastalar tercih edilir. Herkes tarafından zevkle yenen bu tatlı, krema, yumurta, süt, un ve şeker hamuru kullanılarak hazırlanır. Beğeninize uygun olarak tek bir renkten oluşan, çizgilerle süslenmiş ya da rengârenk bir pasta seçebilirsiniz. Üstünde birçok figürü olan ya da bir konuya uygun olarak özel tasarlanmış tatlıları tercih edebilirsiniz.

Bu lezzetten faydalanmak için hazır pasta ya da kendi zevkinize göre yeniden düzenlenen modelleri satın almanız mümkündür. Bu tatlının sıradan versiyonları yerine üzerinde sevdiklerinizle beraber olduğunuz fotoğrafların bulunduğu çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yerine üstünde yalnızca kendinizin ya da sevdiğiniz bir karakterin görselinin yer aldığı yiyecek tasarımlarını seçmeniz de mümkün. Bu tür tatlılarda yer alan tasarımların baskı kalitesi ve boyaların birbirine karışmaması önemlidir. Farklı tasarımlara sahip bu yiyeceği hazır alabileceğiniz gibi doğrudan pasta iskeletini ya da üst süslemeleri değiştirerek dilediğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Kutlamalarınıza Renk Katacak Pastaların Modelleri ve Özelllikleri Nelerdir?

Kutlamalarınıza Renk Katacak Pastaların Modelleri ve Özelllikleri Nelerdir?

Her yaştan ve cinsiyetten insanın severek tükettiği pastalar, çeşitli modelleri ve özellikleri ile öne çıkar. Kişilerin beğendikleri tatlar birbirinden farklılık göstermesi üzerine bu yiyecek farklı aromalarla çeşitlenmiştir. Bazı kişiler ekşi aromaları tercih ederken bazıları meyve tatlarını beğenir. Bu yiyeceği sunacağınız kişilerin damak zevklerine göre belirlenen farklı türde tatlılar bulunur. Kahveli, bisküvili, kedi dilli ve çikolatalı pasta bu türler arasında sıklıkla tercih edilen çeşitlerdendir. Kahve, bu yiyeceğin malzemelerinin içine ya da üst kısmına toz olarak eklenebilir. Bunun yanı sıra kahveyi tatlının kremasına eklemek de mümkündür.

Bisküviler, pastaların üzerine bütün ya da parçalı hâlde süsleme yapmak için kullanılır. Bunun yanı sıra söz konusu tatlı için dolgu malzemesi ya da ana malzeme olarak da değerlendirilebilir. Sadece çikolatadan oluşan çeşitlerin yanı sıra hem çikolata hem meyve ile oluşturulan çift tatlı pastalar da bulunur. En sık tercih edilen tatlar çikolata çilek, çikolata frambuaz ve çikolata muz olarak sıralanabilir. Kişilerin isteklerine ve belirledikleri özelliklere göre pasta tipi değişebilir.

Gıda amonyağı ile hazırlanan tatlı çeşitleri de vardır. Bunlarda isteğe göre amonyak sodası da kullanılır. Amonyaklı pasta adı verilen bu yiyecek apartman katı olarak isimlendirilir. Nemsiz ortamda uzun süre saklanmaya imkân sunan bu tarif, pişen hamurun gevrek olmasına yardımcı olur. Bu hamur tat olarak bisküviyi andırır.

Tatlılarda çoğu zaman fazla miktarda şeker ve un kullanılır. Bu da sağlık koşulları nedeniyle bu malzemeleri tüketemeyen kişiler için olumsuz bir durumdur. Ancak beslenmesinde özel bir sınırlamaya ihtiyaç duyan bireyler için de özel olarak hazırlanan pastalar bulunur. Glütensiz ve şekersiz pasta çeşitleri kolesterol ve belli proteinleri sindirme sorunu yaşayan kişilere yönelik, sağlıklı alternatiflerdir. Bu yiyeceklerde tatlandırıcı olarak dut, hurma ve tatlı doğal meyveler kullanılır. Hindistan cevizi unu gibi çeşitli alternatiflerle hazırlanan bu tariflers sindirim rahatsızlığına neden olmaz. Bu doğal malzemeler, karın ağrısı, sindirim sorunları gibi çeşitli sağlık sorunlarını yaşamanıza engel olur. Bu besinlerle hazırlanan tatlılar Tip 1 ve 2 gibi şeker hastalıklarının tüketimine de uygundur. Pastalarda kullanılan gıda boyalarının da doğal ve kaliteli içeriğe sahip olması önemlidir. Bu tür gıda boyaları sayesinde tatlınızı dilediğiniz görünüme kavuştururken sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığını da düşünmüş olursunuz.

Doğum Günü Organizasyonlarınızda Tercih Edebileceğiniz Konsept Pasta Çeşitleri

Doğum Günü Organizasyonlarınızda Tercih Edebileceğiniz Konsept Pasta Çeşitleri

Küçükten büyüğe pek çok kişi, doğum gününü sevdiği kişilerle geçirmek ister. İnsanların tüm sevdiklerinin bir arada olduğu bu davetlerde genellikle doğum günü sahibi olan kişinin damak tadına uygun pasta hazırlanır. Özellikle küçük yaşta olan çocuklar için hazırlanan bu tatlılarda belirli konseptler tercih edilir. Hayvanat bahçesi konsepti olan bir pastada yer alan zebra, aslan, kanguru gibi hayvan şekilleri tüm çocuklar için ilgi çekicidir. Hayvanlı pastalar arasında arı, kelebek, kedi, balık, köpek gibi canlıların şekilleri de bulunabilir. Bu hayvanlar tatlının üstünde süs olarak kullanılabilir. Doğrudan hayvan figürlerinin şeklinde bir pasta çeşidi de tercih edilebilir.

Partide kullanılacak pastanın seçimi sırasında çocuğun sevdiği detaylar önem kazanır. Bu detaylar arasında özellikle okul öncesi dönemdeki miniklerin sevdiği bazı çizgi film kahramanları bulunur. Bu doğrultuda süper kahramanlar, prensesler ya da çizgi filmin ana karakteri olan figürün görseli pastanın üzerine eklenir. Yenilebilir şeker hamuruyla süslenen bu yiyecekler, farklı konseptlerde tasarlanır. Çocuklar mavi, kırmızı, sarı ya da yeşil renkli arabalı pastalar tercih edebilir. Bunun yanı sıra doğum günü kutlamalarında papatya ve gül içeren çiçekli pastaları görmek de mümkündür. Minikler için ananas, çilek, kivi, ceviz, karadut ve vişne gibi meyvelerle hazırlanan pastalar tercih edilebilir.

Yetişkin doğum günlerinde kişinin isminin ilk harfinden oluşan harfli pastalar tercih edilir. Kişiye özel pastalardan arasında yer alan bu tür, sevilen renklerle ve ögelerle süslenebilir. Beyaz ve altın tonlarıyla sade bir harf ve renkli pasta hem görünümüyle hem de tadıyla dikkat çekecektir. Ancak bu tür organizasyonlarda tercih edilebilecek söz konusu yiyecek çeşidi bununla sınırlı değildir. Yetişkinler için hazırlanan film karakterleri de bu tatlılarda yer alabilir. Süper kahramanlı pastalar, her yaş grubundaki kişinin dikkatini çekecek özelliktedir.

Yeni iş kutlaması için düzenlenen partide de özel görünümlü kremalı kekler tercih edilebilir. Mühendis kaskı ya da mesleki materyaller biçimindeki tatlılar bu tür kutlamalarda kullanılabilir. Kişinin ilgi alanlarına göre renkler, şekiller ve yazılar belirlenebilir. Bu noktada bireylerin isteklerinin doğru ve eksiksiz olarak anlaşılması önemlidir. Bu nedenle bilgilerin tam verildiğinden emin olmanızı önerilir.

Düğünlerin Olmazsa Olmazı Birbirinden Şık Pasta Çeşitleri

Düğünlerin Olmazsa Olmazı Birbirinden Şık Pasta Çeşitleri

Düğün, nişan ve evlenme teklifi gibi çiftler için önemli olan günlerde birbirinden şık pasta çeşitleri öne çıkar. Kalabalık olması planlanan bu davetlerde genellikle katlı pastalar tercih edilir. Birçok düğünde kamera önünde kesilen yapay pastalar, devrilme sorunlarına karşı özel olarak tasarlanır. Bu tatlının gerçek versiyonu çok katlı olduğunda taşınması sırasında görünümünde bozulmalar meydana gelebilir. Bir yerden başka bir yere yönlendirirken söz konusu yiyeceğin yan yatması ya da çökmesi gelin ve damat için oldukça üzücü olabilir. Ancak bu tür büyük organizasyonlar için tek seçenek maket yiyecek kullanımı değildir. Özel gününüzde altı ve on kat arasında değişen yüksek boyda gerçek pastalar tercih etmeniz mümkündür.

Nişan ve söz gibi törenler için isimli pastalar öne çıkar. Nişanlanacak çiftlerin isimlerinin ya da baş harflerinin bulunduğu bu yiyecekler çeşitli görünümde olabilir. Dikdörtgen ya da yuvarlak pastalar bu tür organizasyonlarda sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Kişilerin beğenisi doğrultusunda pasta iskeleti değişiklik gösterebilir. Söz için tasarlanan pastalarda genelde yüzük şekilleri öne çıkar. Düğün konseptine uygun olarak hazırlanan ürünlerde pastanın tepesine gelin ve damat minyatürü yerleştirilir. Sevgililer günü kutlamalarında, evlenme yıl dönümlerinde, diş çıkarma ve cinsiyet partilerinde sipariş verilen bu yiyecekler farklı birçok konsepte uygun olarak hazırlanabilir.

Cinsiyet partilerinde henüz doğacak olan bebeğin cinsiyeti bilinmediği için balonlu ve bulut pasta modellerinden yararlanılır. Hazırlanan şekilli pasta, dışarıdan beyaz ya da krem rengi bir görünüme sahiptir. Tamamen soft renklerle süslenen tatlını üstüne çeşitli pul ve yıldız süsleri konabilir. Pasta kesildiğinde iç dolguda kullanılan renk, bebeğin cinsiyetiyle ilgili fikir verir. Genellikle erkek için mavi renk tercih edilir. Kız bebekler için ise pembe renk kullanılır. Ancak bu renkler herhangi bir cinsiyete ait olmadığı için tercihinizi farklı tonlardan yana kullanmanız da mümkündür.

Ebeveyn olacak kişiler cinsiyet partilerinde çocuklarının kız mı yoksa erkek mi olduğnu herkesle beraber öğrenir. Söz konusu organizasyonun en önemli kısmı bu nedenle pasta kesme bölümleridir. Bu parti için hazırlanan tatlının ana malzemesi kektir. İç dolgu olarak akışkan jölelerden de yararlanılabilir. Renkli iç malzemenin de doğal ürünlerle boyanması önemsenir. Bu yiyeceğin hamile olan anne adayının yemesi için az şekerli ve katkı maddesiz olarak el yapımı üretilmesi önerilir.

Hem Leziz Hem Gösterişli Pasta Çeşitleri

Hem Leziz Hem Gösterişli Pasta Çeşitleri

Davetliler için özenle hazırlanan ve servis edilen gösterişli pastalar pek çok kişiyi memnun eder. Bu tür şık yiyeceklerin yanı sıra daha farklı görünüme sahip köstebek ve kumlu pasta çeşitleri de bulunur. Farklı dokudaki bu yiyecekler oldukça lezzetldir. Bunun yanı sıra söz konusu tatlı çeşitleri katlı olarak hazırlananlara göre daha dayanıklıdır.

Her insanın beğendiği lezzetler birbirinden farklıdır. Bu nedenle birçok kişinin beğendiği tatları göz önünde bulundurarak buna uygun malzemeler kullanmak önemlidir. Sonbahar aylarının vazgeçilmezleri arasındaki bal kabaklı pasta mevsime uygun bir seçenek olsa da herkesin damak tadına uygun olmayabilir. Uygun malzeme seçimi özellikle sevgiliye pasta seçilen durumlarda öne çıkar.

Mekân tasarımına uygun olarak seçilebilecek jelatinli pastalar, canlı görünümleriyle dikkat çeker. Bu tatlılarda daha şık bir görünüm yakalamak için beyaz krema üzerine renkli çiçek süsleri eklenebilir. Bazı pastalarda nehir, ağaç gibi üç boyutlu şekiller bulunur. Modern görünümlü ve sık tercih edilen tatlılar arasında dondurmalı pastalar bulunur. Dışı kek içi dondurma olan bu yiyecekler soğuk olarak ikram edilmelidir. Tatlı malzemelerin mevsim sıcaklıklarına ve mekâna uygun olarak seçilmesi bu noktada önem kazanır. Açık havada yapılacak yaz düğünleri için kolay eriyen tatlılar seçilmemelidir. Bunun yerine daha uzun süre dayanan besinler kullanılmalıdır. Soğutma sistemleri iyi olan yerlerde böyle özel bir seçime gerek duyulmaz. Çünkü bu tür ortamlarda kremaların akışkan ve pastanın yeni yapılmış gibi kalması sağlanır.

Kaplamasız pasta çeşitleri de sıklıkla tercih edilen tatlılar arasındadır. Bunlar şeker hamursuz pasta olarak da adlandırılır. İçerisinde ganaj ya da herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan bu tatlılar zarif bir görünüme sahiptir. Bu yiyecem kimi zaman doğal çiçeklerden ve yiyeceklerden oluşur. Bu nedenle çabuk tüketilmesi önerilir. Söz konusu tatlı genellikle 10 ve az sayıda kişiden oluşan gruplar için tercih edilir.

Göze hitap eden pişmeyen pastalar da gösterişli ve leziz seçenekler arasındadır. Bu tatlılar doğrudan oda sıcaklığında tüketilir ya da buzdolabında soğutulduktan sonra servis edilir. Pişmeden de yenilen malzemelerden hazırlanan bu yiyecekler zahmetsiz hazırlık süreçleriyle dikkat çeker. Bu tatlıyı pratik bir biçimde yaparak özel günlerinizi taçlandırabilirsiniz.

Organizasyonunuza Uygun Pastayı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Organizasyonunuza Uygun Pastayı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yapılan organizasyona uygun görünümde bir pasta seçmek oldukça önemlidir. Bu doğrultud kutlamanın yapılacağı mekân, kutlamaya katılacak kişi sayısı, ne amaçla toplandığı gibi birçok konu gözden geçirilmelidir. Küçük ve tek kişilik pastalar genellikle ani tatlı isteklerinde ya da kahve yanında tercih edilen seçeneklerdir. 2 kişilik pastalar ise sevgililerin ya da yakın arkadaşların birlikte tüketmeyi tercih ettiği yiyecekler arasındadır.

4, 6, 8, 10 kişilik pastalar küçük aile ve arkadaş kutlamaları için idealdir. 15 ve 20 kişilik pastalar ise doğum günleri, nişan törenleri, çocuk partileri gibi amaçlarla kullanılabilir. Daha büyük organizasyonlarda ise kişi sayıları 100, 500 hatta 1000 kişiye çıkabilir. Böyle kutlamalar için üretilen pastada çağrılacak kişi sayısına uygun olarak sipariş verilmelidir.

Davetsiz misafirlerin olma ihtimaline karşı planlanan kişi sayısının biraz üstünde bir pasta yaptırmak önerilir. Böylece, tatlının yetmemesi gibi bir durum ortadan kalkar. Organizasyon türüne göre sipariş verilen yaş pastaların, günlük olarak hazırlanması büyük önem taşır. Bunun nedeni zaman geçtikçe tatlının ve içindeki malzemelerin tazeliklerini yitirmesidir. Kremalı pastalarda çeşitli çatlakların ve sararmaların görülmesi bu duruma örnek gösterilebilir.

Şeker hamurlu pastalar, sert bir yapıya sahip oldukları için bir gün önceden hazırlanabilir. Hazırlık aşamasında tüm malzemelerin tamamının doğal ve taze olması önceliklidir. Ayrıca pastanın iç kısmındaki kekin ve kremanın tadının bozulmaması da önemlidir.

Tadıyla Büyüleyen Pastaların Fiyat Aralığı Nasıldır?

Tadıyla Büyüleyen Pastaların Fiyat Aralığı Nasıldır?

Pasta fiyatları, içinde kullanılacak malzemenin miktarına ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Bu ücretlendirmede tatlının üst süslemesinde kullanılacak şekillerin oluşturulmasına ne kadar emek verildiği de önemlidir. Pastayı kendinizin yapması ve hazır satın almanız da söz konusu fiyatlarda değişikliğe neden olur. Ortalam bir ücret aralığı için dolgu malzemesi, süsleme ve pasta iskeleti temel alınabilir.

Yazılı pastalar için hazır isim kalıpları kullanılır. Bu nedenle söz konusu tatlıların hazırlanışı daha kolaydır. Ancak figürlü pastalarda şekillerin oluşturulması için daha fazla uğraş gerekir. Bu uğraş tatlının ücretlendirmesi üzerinde etkili olur. Kedi dili pastalar pratik ve lezzetli tatlı seçenekleri arasında yer alır. Tatlı ihtiyacınızı bastırmak ya da arkadaş buluşmaları için bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Temalı pastalar hazırlanmadan önce üst ve yan alanlar özenli bir biçimde hesaplanarak planlanır. Bu durum, tatlıyı hazırlayan kişinin fazlaca emek ve zaman harcamasına neden olur. Hazırlanması uzun süren ürünler, diğerlerinden daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir. Sipariş verilirken elinizdeki bütçeye uygun olarak malzemeleri belirlemeniz gerekir. El becerisine güvenen kişiler sipariş etmek yerine istedikleri temaya uygun malzemeleri edinerek kendi tatlılarını hazırlayabilir. Bu sayede emeğinizin sonucunda lezzetli ve şık bir yiyecek hazırlamış olursunuz.

Meyve soslu pastalar, birçok kişi tarafından tercih edilen bütçe dostu yiyeceklerdir. Taze meyvelerin kullanılması ise pastanın maliyetini yükseltir. Özellikle tatlıdaki malzemelerin mevsim meyveleri olmaması ya da nadir bulunması fiyat artışının nedenlerinden biridir. Tatlının genişliği ve yüksekliği de satış değerini etkileyen unsurlardan biridir. Minyatür pastalar, küçük boyutlarıyla daha az malzeme içerir. Birden fazla kattan oluşan, çok kişilik pastalar ise profesyonel bir ekiple hazırlanan yiyeceklerdir.

Dondurulmuş pastalar, özellikle cafelerde sıklıkla kullanılan yiyeceklerdir. Önceden hazırlanan ve buzlukta saklanan bu besinler, fırında kısa süre ısıtıldıktan sonra servis edilir. Hızlı bir şekilde hazırlanan bu yiyecek ani davetler için kurtarıcı niteliktedir. Birbirinden leziz pastaları ve bunları yapmak için ihtiyaç duyacağınız her malzemeye Trendyol’un avantajlı fırsatlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pasta Arasına Neler Konulabilir?

Genellikle doğum günlerinde yapılan pastaların arasına meyve, krema, draje ya da çeşitli süsler konulabilir. Mevsimine göre seçilen meyveler pastaların daha lezzetli olmasını sağlar. Pasta arasına daha çok kivi, muz ve çilek koyulur. Güzel ve lezzetli bir pasta elde edebilmek için içine sadece meyve koymak yeterli olmaz. Yapacağınız pastanın sade ya da çikolatalı olacağına karar verdikten sonra kremasını hazırlayabilirsiniz. Çikolatalı pastalarda ganaj, sade pastalarda ise pastacı kreması kullanılır. Pasta arasına koyacağınız draje seçimini de pastanın çeşidine göre yapmalısınız. Çikolatalı pastalar için Antep fıstıklı drajeler, sade pastalar için ise şekerlemeler tercih edilebilir. Pastaların tasarım olarak daha hoş görünmesini sağlayan diğer bir malzeme de süslemelerdir. Yıldız, kalp, kelebek ya da çiçek şeklindeki süslemeleri pastanızın üstüne koyarak harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

Pasta Süsü Keke Ne Zaman Konur?

Tasarım amaçlı kullanılan pasta süsü genellikle kek krem şanti ya da şeker hamuru ile kaplandıktan sonra konur. Pasta süslerinin yenilebilen ve yenilemeyen çeşitleri vardır. Renkli mumlar, yazılı standlar ve yapay çiçekler daha çok dekor niyetiyle kullanıldığı için yenilemez. Yenilebilir pasta süslemesi için fikirler için örnek olarak krokan, renkli glazür, gıda boyası, rakam ve harf kurabiyesi verilebilir. Krokan, karamelize olan şekere çeşitli kuruyemişler eklenerek elde edilir. Keke eklediğiniz krokan sayesinde pastanızın lezzetini iki katına çıkarabilirsiniz. Pasta süsleri arasında en çok tercih edilen süs malzemesi renkli glazürdür. Renkli glazürler pasta üzerine yazı yazmak ve desen çizmek için kullanılır. Gıda boyası pastacı kremasının veya krem şantinin rengini değiştirme maksadıyla kullanılır.

Pasta Malzemeleri Nelerdir?

Hoş tasarımlı aynı zamanda lezzetli pasta yapmak için kalıp, özel pasta bıçağı, sıkma torbası, şeker hamuru ve karton pasta tabanı malzemelerine ihtiyaç vardır. Bu malzemeler, daha çok süsleme sırasında değil kek pişirme esnasında kullanılır. Pasta boyutunun eşit olabilmesi için mutlaka kek kalıbı kullanılması gerekir. Eğer kek yapmak için profesyonel kalıp kullanmazsanız pasta istediğiniz gibi olmaz. Kalıp içine döktüğünüz kek karışımı piştikten sonra özel üretilmiş pasta bıçağı yardımıyla katları eşit şekilde kesebilirsiniz. Pasta yapımı için gereken malzemeler arasında sıkma torbası da bulunur. Sıkma torbası, kek katlarının arasına pastacı kreması ya da ganaj dökme amacıyla kullanılır. Ayrıca sıkma torbasını pasta üstü süslemesinde çiçek yapmak için de kullanabilirsiniz. Şeker hamuru daha çok söz, nişan ve düğün gibi organizasyonlar için yapılan pastaların tasarımında kullanılır.