"

Pırlanta Kolye

" araması için 8095 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Pırlanta Kolye

Pırlanta Kolye

Pırlanta kolye, saçtığı gösterişli ışıltılar ile her zaman ilgi çekiyor. İşlenmemiş pırlanta olan elmasların, düşen yıldızların parçaları olduğuna inanan Romalılardan, tanrıların gözyaşları olduğuna inanan Yunanlılara kadar elmas ve pırlanta her zaman romantik anlamlar içeriyor. Elmas kelimesi, Yunancada "yenilmez" anlamına gelen "Adamas", bazı insanlara göre kontrolü temsil ediyor ve romantik tutkunun ateşini yakalıyor. Tek taş pırlanta kolye çeşitlerinden pırlanta kolye set modellerine kadar tüm takılar, bu tutkunun bir ifadesi olarak ortaya çıkıyor. Elmas ve pırlantaların "yenilmez" olmasının önemli bir nedeni daha bulunuyor. Karbonik yapı olarak elmaslar, karbonun en sabit şekli olarak biliniyor. Elmas, dünya katmanının 140 km ile 190 km altında, yoğunluk, yüksek basınç ve sıcaklık etkisiyle oluşuyor. Derin volkanik patlamalarla hareketlenen magma sayesinde dünya yüzeyine sağlıklı bir şekilde ulaşıyor. Çekici olmalarının bir nedeni de tedarikinin sınırlı olması. Elmas, sertliği ve dayanıklılığı nedeni ile sadece takı olarak değil, çeşitli endüstriyel amaçlarla da kullanılıyor. Ancak en romantik kullanım alanı pırlanta kolye modelleri olarak kabul ediliyor. Her ne kadar, bazı kadınlarca evlilik teklifi esnasında “pahalı ama çok bilinen” bir kur yapma aracı olduğu düşünülse de aynı kadınlar, ilerleyen yıllarda çocukları ya da sevdikleri tarafından kendilerine hediye edilen herhangi bir pırlanta takıyı sonsuz sevginin ifadesi olarak görüyor.

Pırlanta kolyelerin değeri 4C olarak kısaltılan sınıflandırmalara göre belirleniyor. İngilizce Carat, Color, Clarity ve Cut olarak isimlendirilen 4C’nin Türkçe tercümesi ise Karat, renk, berraklık ve kesim şeklinde yapılıyor.

Pırlanta Karatı

Ölçüm olarak sadece karat göz önünde bulundurulduğunda her zaman doğru karar verilmiş olmuyor. Parasal değerde renk ve berraklık da en az karat kadar önem taşıyor. Karat kelimesi, nem almadığı için ağırlığı uzun süre değişmeyen keçiboynuzu tohumunun Arap, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından bir ağırlık ölçüsü olarak kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Keçiboynuzu ile yapılan ölçümlere kırat ya da karat adı veriliyor. Karat 0.2 grama denk gelen bir kütle birimi ve CT olarak kısaltılıyor. İçinde altın, gümüş gibi ekstra bileşenler olan kolye modellerindeki pırlanta karatı genellikle 0.01, 0.08 karat pırlanta değerleri arasında değişiyor. 0.02, 0.03 karat ve 0.05 karat pırlanta kolye çeşitlerinde ağırlık, altın, gümüş ve çelik gibi materyallerle destekleniyor. Ancak karat deyimi, kolyenin içindeki pırlantanın ölçüsünü veriyor. 0.10, 0.15 karat pırlanta kolye çeşitlerinde pırlanta oranı daha fazla olmasına karşın, özellikle kolye ucu türü şekillendirmelerde çeşitli efektler ve tasarımlar kullanılıyor. Karatlarına göre pırlanta çapları, milimetrik ölçülerle şöyle örneklenebiliyor:

 • 0.25 Ct: 4.10 milimetre
 • 0.50 Ct: 5.10 milimetre
 • 1.50 Ct: 7.35 milimetre
 • 2.00 Ct: 8.10 milimetre
 • 5.00 Ct: 11 milimetre
 • 10.00 Ct: 13.85 milimetre

Karat olarak 1, 2, 3 ya da 8 karat pırlanta kolyeler rengi ve parlaklığı nedeni ile daha çok tercih ediliyor. Türkiye’de kullanılan bir diğer ölçü de santim. Kadın lova pırlanta kolyelerde bu ölçülere sıkça rastlanıyor. Küresel olarak bu ölçü kullanılmıyor ancak Türkiye’de 0.40 karat bir taş kimi zaman 40 santim olarak daha kolay anlaşılacağı için bu şekilde ifade ediliyor.

Pırlanta Renkleri

Pırlanta renkleri, alfabetik sıralamayla standardize ediliyor. Ancak bu sıralamada A harfinden başlanmıyor. D harfinden itibaren alfabetik sıralama yapılıyor. Bu standartlara göre, pırlanta renkleri:

 • D, E, F: Renksiz (ekstra beyaz olarak da isimlendiriliyor)
 • G’den J’ye kadar: Nadir beyaz (bazı skalalarda J ve L arası pırlantalar hafif renkli olarak adlandırılıyor)
 • K, L, M: Beyaz
 • N’den R’ye kadar: Renkli beyaz (sarıya kaçan renk – çok açık sarı renk)
 • S’den Z’ye kadar: Renkli (gözle görülür sarı renk)

D ve E renk sınıfları arasındaki fark çok algılanmıyor. Aynı kıyas, F ve G renklerindeki pırlanta taşlarda da geçerli. Özellikle tektaşlarda çok ayırt edilemeyen bu renk skalası, H’ye geçişte belli oluyor. H renk, beyaz ile sarı arasında bir ara geçiş rengi olarak belirleyici özellik taşıyor. Pırlantanın kesimi, ışığı yayması da renk özellikleri hakkında bilgiler veriyor. Bu standardizasyon, uluslararası sertifikasyonlarla netlik kazanıyor. Bu nedenle pırlantanın bilinen markalardan ve güvenilir sitelerden satın alınması önem taşıyor. Kuyumculardan alınan pırlantalarda özellikle renk ve safsızlık oranları anlaşılamayabiliyor. Pırlanta ile ilgili tüm özellikler, konuyla ilgili eğitim almış ve özel büyüteçlerle inceleme yapabilen yetkililer tarafından görülebiliyor. Kimi zaman bu inceleme esnasında ideal bir pırlanta, kıyaslama için kullanılıyor. Siyah, pembe ya da renkli pırlanta kolye modellerinde pırlantanın rengi D-Z skalası içinde yer alıyor. Özellikle pırlanta harfli kolye çeşitlerinde kullanılan modellerde dikkat çeken renklerle anılmasının nedeni, tasarımında kullanılan diğer ürünler dolayısıyla oluyor.

Pırlanta Berraklığı

IF ya da FL’den başlar ve birçok alt varyasyona ayrılıyor. Bu standardizasyonda İngilizce terimler kullanılıyor. Bu terimler:

 • IF ya da FL: Kusursuz pırlanta. Nadir bulunan kusursuz pırlantalarda herhangi bir ize rastlanmıyor.
 • VVS ya da VS: Bu sınıflandırmadaki pırlantalar çok çok az ya da çok az izler taşıyor. Pırlantaların görüntüsü büyütüldüğünde dahi çok zor seçiliyorlar.
 • SI: Küçük izler içeren pırlantalar, görüntüsü büyütüldüğünde uzmanlar tarafından fark edilebiliyor. Ancak bu izler pırlantanın şeffaflığını etkilemiyor. Nadir olmakla birlikte bu izler özel tasarım kesimlerde ya da büyük pırlantalarda çıplak gözle de görülebiliyor.
 • I1, I2 ya da I3: Bu standartlardaki pırlantalardaki izler çıplak gözle görülebiliyor. Bu izler, pırlantanın dayanıklılığını da etkiliyor.

Bu terimlerde rastlanan numaralar, lekelerin pırlantanın neresinde olduğunu ve ölçülerini verirken leke sayısını belirtmiyor. Numaralandırmalarda her zaman 1 derecesi, 2’den daha iyi demek oluyor. Bunun yanı sıra VVS1 ile VVS2 arasındaki fark, kuyumculardaki merceklerle dahi görülmezken, sadece mikroskopla ayırt edilebiliyor. Bu nedenle berraklık derecesi, tüketici açısından daha çok psikolojik anlam ifade ediyor. Pırlanta satın alınırken, renk ve berraklık arasında çeşitli varyasyonlar kullanılarak bütçeye uygun ama gösterişli bir takı satın alınması mümkün oluyor. Temelde pırlanta kolye alırken görsel olarak dikkat çekici olmasına dikkat ediliyor. Eğer kolyeyi bir yatırım aracı olarak düşünüyorsanız o zaman D renk ve IF ya da FL kolye satın almanız daha karlı oluyor. Ancak bu tip pırlantaların nadir bulunduğunu tekrar hatırlatmak gerekiyor.

Pırlanta Kesimi

Kesim işlemi, elmas olarak doğadan elde edilen taşın kesilmesi anlamına geliyor. Dikkatli yapılması gereken bu işlem, pırlantanın yansıttığı ışığı keskinleştirerek parlaklık katıyor. İyi kesilmiş pırlanta, ışığı kendi içinde dağıtarak tüm yüzeylerden tekrar yansımasını sağlıyor ve böylelikle pırlanta daha fazla ışıldıyor. Pırlantanın iç ve dış yüzeylerinden yansıyan beyaz ışık ne kadar dengeli ve çoksa pırlanta o kadar güzel ışıldadığından daha değerli oluyor. Pırlantadan gelen renkli ışıltılar, "Ateş" olarak isimlendiriliyor. Pırlantanın hareket ettiğinde saçtığı ışıldamalar ise "Kıvılcım" olarak isimlendiriliyor. Pırlantanın kesimi, büyüklüğünün algılanmasında birinci derece etkili oluyor. Aynı karatta olan iki pırlantadan birinin kesimi diğerine göre daha derinse şekli daha farklı görünüyor. Pırlanta kolye fiyatları da bu özelliklere göre de değişiyor. Pırlantanın değişik kesim teknikleri bulunuyor:

Prenses kesim: Bu kesim oldukça popüler. Özellikle evlilik yüzüğü gibi seçimlerde prenses kesim pırlanta yüzükler tercih ediliyor. Sivri kenarlara sahip ve şekli genel olarak kare ya da türevleri olan prenses kesimlerde pırlantanın uzunluk – genişlik oranlarının çok iyi ölçülmesi gerekiyor. Prenses kesimlerde taş rengi önem taşıyor. Çünkü keskin hatlardan ışığın değişik şekilde yansıması, taşın rengini ortaya çıkartıyor. Bu nedenle genellikle G ile M arası renkler tercih ediliyor.

Baget pırlanta kolye: Baget pırlantalarda optik bir görsel illüzyon bulunuyor. Büyük üst ve alt yüzeyler dolayısı ile pırlantanın parlaklığı daha çok ortaya çıkıyor. Bu nedenle pırlanta berraklığı düşük baget kolyelerde başka renkli taşlarla süslenmiş tasarımlar oldukça dikkat çekiyor.

Yuvarlak kesim: Bu kesim pırlanta kolye uçları ışığı çok iyi yansıtıyor. Yuvarlak kesim pırlantalardaki ışıltıyı, ateş ve kıvılcımı maksimize etmek için optik-matematik teorileri üzerinden hesaplamalar yapılarak değişik kesim teknikleri kullanılıyor. Papatya pırlantalı zincir kolye tasarımlarında genellikle yuvarlak kesimler tercih ediliyor.

Pırlanta Kesim Alternatifleri

Pırlanta kesimlerinde en çok bilinen üç şekil haricinde başka alternatifler de bulunuyor.

Markiz kesim: Bu teknik, karat ağırlığını maksimuma çıkartırken taşın daha büyük görünmesini sağlıyor. Büyük damla pırlanta kolye, yanı sıra yanına dizilmiş yuvarlak taşlar ile klasik görüntüsüne kavuşuyor. Markiz kesim pırlanta kolyeler, görünüş açısından oldukça estetik olmasının yanı sıra gösterişli yapısıyla dikkat çekiyor. Her bir pırlantanın kendine has ışıldaması bulunuyor. Bu tip kesimlerde pırlanta berraklığının en iyi seviyelerde olması önem taşıyor.

Oval kesim: Oval kesim, şekil olarak yuvarlak kesime benziyor. Oval kesim pırlantalarla süslenmiş kolyeler, uzun ince boyunları ortaya çıkartıyor. Oval kesim taşların uzunluk – genişlik oranlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Radyan kesim: Radyan kesimde, taşın köşeleri yuvarlatılıyor. Zümrüt ya da yuvarlak kenarlı elmaslarda ışığı yansıtması ve pırıldaması açısından çok fazla tercih ediliyor. Radyan kesimli pırlantalar, dikdörtgenlik oranlarına göre değişen büyüklüklerde bulunuyor.

Asscher kesim: Aşer kesim olarak da bilinen kesim pırlantalar zümrüt kesimlerine eşdeğer bir işlem gerektiriyor. Dikdörtgen taşların faseta olarak bilinen düz yüzeyleri oldukça geniş ve bu nedenle bu tip kesimlerde pırlanta berraklığı ön plana çıkıyor. Aşer kesimlerde hazırlanmış kare, küçük pırlanta kolye çeşitleri çok dikkat çekiyor.

Damla kesim: Tek sivri uca sahip ve alt kısmı yuvarlak olan kesim. Klasik pırlanta kolyelerin en önündeki büyük taşlar damla kesim olarak üretiliyor. Damla kesim kolyelerde damlanın boyunun uzun olması, takan kişinin boynunu daha ince gösteriyor.

Kalp kesim: Pırlanta kalp kolye çeşitleri, aşkın en güzel ifadesi olarak hediye ediliyor. Bu tip kesimlerde pırlantanın rengi çok önem taşıyor. Çünkü sert köşelerden başka renkler yansıma ihtimali yüksek oluyor.

Cushion (yastık) kesim: Oldukça nostaljik, retro bir kesim olarak dikkat çekiyor. Pırlantanın köşeleri kesilirken yuvarlatılıyor. Yüzeyleri geniş tutularak parlaklığının artması sağlanıyor. Bu nedenle taşın berraklığı ön planda tutuluyor. Kare ve dikdörtgen şekillerde bulunan cushion kesim pırlanta modelleri genellikle yüzüklerde kullanılıyor.

Hangi Kolye Kime Daha Uygun?

İster bir pırlanta harf ya da harfli kolye ister sıra taşlı tasarım pırlanta kolye modellerinden seçin, kullanmak için doğru bir zaman ve mekân bulunuyor. Gün içinde kullanıma uygun yuvarlak, kar tanesi ya da papatya pırlanta kolye modelleri zamansız bir şıklık sağlıyor. Ancak klasik tasarımdan modern tasarıma doğru bir yelpaze düşünülürse, hangi kolyenin kime daha uygun olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. Kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun kolyeyi araştırırken karar vermeniz, alacağınız kişiye göre netleşiyor.

Klasik Pırlanta Kolye: Kendinize ya da hediye pırlanta kolye gerdanlık modeli en gösterişli şıklığı sunuyor. Pırlanta fantezi kolye modellerinde genellikle metal zincir üzerine sıralanmış elmasın kalitesi ve boyutları önem taşıyor. Klasik kolyelerin, köprücük kemiğinden daha aşağı inmesi tercih edilmiyor. Renk olarak G - M arası tercih edilen elmaslarda netlik olarak genellikle SI2 seçiliyor. Ancak klasik kesim kolyeler kişiyi yaşından daha olgun gösteriyor. Mücevherin ağır görünüşünü, hediye edeceğiniz kişinin yaşı ile dengelemek için pırlanta safir kolye çeşitleri de bulunuyor.

Elmaslar ve Değerli Taşlar: Elmasların parlaklığı zümrüt, ametist, yakut gibi doğal taş tonları ile daha çok vurgulanıyor. Pırlanta taşlı, anturaj kolye çeşitleri genellikle bu gösterişli taşlarla tasarlanıyor. Bu tip kolyeler satın alırken, pırlantanın kesimine ve cilt alt tonuna dikkat etmek gerekiyor. Sıcak cilt alt tona sahip kişiler pırlanta altın kolye çeşitlerini tercih ediyor. Soğuk cilt alt tonuna sahipseniz gümüş pırlanta kolye çeşitleri daha uygun oluyor. Sıcak cilt alt tonları pırlanta yakut, zümrüt kolye modellerinden tercih ederken soğuk cilt alt tonları ise ağırlıklı olarak nazar boncuklu, melek kanadı, minik mavi pırlanta kolyeler satın alıyor. Çeşitli renklerdeki hayalet kolye pırlanta takımı da cilt alt tonuna göre uyumlu olarak seçilerek hediye ediliyor.

Kolyeyi Seçerken

Kendiniz ya da sevdikleriniz için kolye seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, giyim tarzı olarak öne çıkıyor. Gömlek, ceket türü klasik ve daha çok ofis giysilerini andıran bir tarzda giyinen kişilere, kısa pırlanta dönen isim kolye stilleri daha şık duruyor. Pırlantanın durduğu zincirin de kolyenin şıklığında büyük rol oynuyor. Değerli metaller, elmas kadar parlak olduğundan, tek taş üzerine tasarlanan 14 ya da 18 ayar pırlanta kolye çok şık duruyor. Giyimde fırfırlar, uçuşan elbiseler ya da tiril tiril kıyafetler tercih ediyorsanız pırlanta inci kolye tarzınızı ortaya çıkartan önemli ve değerli bir aksesuar oluyor. Pırlantalı inci kolye modellerinde pırlanta kolye olarak su yolu ucuna eklenebilecek pırlanta kolye ucu oldukça romantik bir tarz yaratıyor. Hem kendinize alabileceğiniz hem de sevdikleriniz için hediye edebileceğiniz bir kolye çeşidi de pırlanta şans kolye. Deniz yıldızı, hayat ağacı gibi hediyelik pırlanta kolye çeşitlerinin yanı sıra kalpli pırlanta yonca, melek kolye gibi takıların da şans getireceğine inanılıyor.

Gelinler için yapılan alışverişlerde ise zarif pırlanta kolye seti modelleri uygun fiyatta bulunuyor. Gelin pırlanta kolye, tria denilen üç taş, 5 taş ya da 7 taş olabiliyor. Uygun bir sette 3 taş pırlanta göz kolye ya da harf kolye pırlanta taşların arasında başka bir metalden yapılmış olarak hem uygun fiyatlı oluyor hem de gündelik olarak kullanılabiliyor. Pırlanta uçlu vav ve zincir kolyeler de gündelik kullanım için ideal modeller arasında yer alıyor. Pırlanta yıldız kolye küpe takımları da daha sportif giyinen kadınlar için şık bir hediye olarak dikkat çekiyor. Zamansız bir hediye olan pırlantalara, evliliğin ilerleyen yıllarında artan taş adetleri ile daha yoğun anlamlar yükleniyor. Kolye ya da yüzüklerde pırlanta sayısının artması, aşkın yanı sıra huzurun, bağlılığın, güçlü bir sadakatin ifadesi oluyor.

Trendyol’un indirimli pırlanta kolye modelleri ve fiyatları kampanyasından faydalanmak için çeşitlere göz atmanız yeterli oluyor. Size uygun pırlanta kolye set fiyatları indirim avantajları sayesinde Trendyol'la kapınıza geliyor.