placeholder
"

Plaj Havlusu

" araması için 45240 sonuç listeleniyor

Plaj Havlusu

Plaj Havlusu

Plaj havlusu, emici özellik gösteren kumaş veya ipliklerin, vücut ve çeşitli yüzeylerin kurulanmasında tercih ediliyor. Havlu kumaşlarının ürün haline getirilmesinde, nemi çekme özelliğiyle karakterize farklı dikim ve tasarımlar kullanılıyor. Mutfak ve banyolardaki kullanımından daha farklı amaçlar için tercih edilen plaj havlusu modelleri ve görünümleri, ev kullanımından daha farklı amaçlara yönelik tasarlanıyor. Kullanıcılarının vücutlarındaki fazla suyu alması, zemin ve vücut arasındaki bariyerin oluşturulması ve yumuşaklığıyla hem kurulama hem temizleme işlemini gerçekleştirmesi temel görevleri arasında yer alıyor. Plaj havlusu fiyatları bu özelliklere göre değişiyor ve online mağazalar sayesinde fiyat ve özellik bakımından ideal ürüne kolaylıkla ulaşılabiliyor. İşlemeli, keten veya pamuk dokuma kumaşlarıyla bilinen peştamal plaj havlusu, özellikle Osmanlı dönemine ait tasarımları ve yüksek emicilik seviyesiyle biliniyor. Pamuk ticaretinde ve tekstil endüstrisinde meydana gelen gelişmelerle pamuklu havlu stilleri çoğalıyor, plaj havlusu peştamal tarzı sık tercih edilir hale geliyor.

Bebeklerde ve Çocuklarda Plaj Havlusu Kullanımı

Sıradan havlulara göre daha büyük boyutlarda üretilen plaj havlusu ölçüleri, hitap ettiği kullanıcı kesimine göre değişkenlik gösterebiliyor. Plaj havlusu siyah renklere sahip modelleri, diğer kumaşlar arasında oldukça sık tercih ediliyor. Diğer yandan tatil ve deniz deyince akla daha renkli seçeneklerin gelmesi kaçınılmaz oluyor. Gri, mavi, pembe, sarı, beyaz plaj havlusu seçenekleri, en az renkleri kadar geniş boyut yelpazesiyle öne çıkıyor. Tekstil endüstrisinde dış mekan kullanımı için tasarlanan çoğu havlu, ev ve banyo muadillerine göre daha büyük boyutlarda üretiliyor. Tipik boyutlara bakıldığında uzanırken ihtiyaç duyulan uzunluktan daha fazlasına sahip olması gereken plaj havluları, genellikle 70-80 cm uzunluğa sahip oluyor. Boy ve en oranları ise ortalama 80x180 cm büyüklüklerde üretiliyor. Böylelikle plaj ve havuzların yanı sıra sandalye veya koltukların üzerine serilmesi de mümkün hale geliyor.

Hem çocuk hem yetişkin ürünlerinde sık üretilen renkli plaj havlusu, klasik boyutlarının yanı sıra yaz modasına uyacak desenlerle bir araya getiriliyor. Bebek plaj havlusu tatil öncesinde ebeveynler için sık tercih edilen ürünler arasına girmesinin yanı sıra hassas ciltlere yönelik üretilen kumaşlarıyla öne çıkıyor. Bebek ve çocuk ciltlerinin duyarlı yapısı, doğal olmayan malzemelerle temas ettiği takdirde kızarıklık ve kaşıntı oluşturabiliyor. Pamuklu plaj havlusu, bu cilt reaksiyonlarına izin vermeyen doğal yapısıyla deriye uygun temizlik sağlıyor. Çocuk kullanıcılarına gereken özeni gösteren plaj havlusu; deniz tuzu, güneş, kum ve sıcaklık nedeniyle nem derecesi değişen cilde koruyuculuk kazandırıyor. %100 Türk veya Mısır pamuğu ihtiva eden kalın plaj havlusu, suda oynadıktan sonra bebeği rahat ve sıcak tutuyor, kapüşonu sayesinde esinti ve güneşe karşı koruyor. Hafif ve gevşek yapısı sıcak altında terleme ve kısıtlık hissinin önüne geçiyor. Çift taraflı olarak kullanılabilecek ince plaj havlusu yere serilerek bebeğinizin kumsalda rahat oyun oynaması amacıyla kullanılabiliyor. Çoğu kullanıcı tarafından banyo sonrasında da tercih edilen yuvarlak plaj havlusu, hem yerden hem harcamalardan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Daha büyük yaşlara geçildiğinde tercih edilen çocuk plaj havlusu 75x150 cm boyutlara sahipken, büyük boy plaj havlusu yetişkinler tarafından tercih ediliyor. Baskılı, desenli plaj havlusu seçeneklerinin yanı sıra kaşındıran maddelere ve rahatsız edici ıslak yüzeylere karşı hassas olan çocuk kullanıcılar için %100 pamuk poplinden veya %100 Mısır pamuğundan üretilen havlu seçenekleri bulunuyor. Süper emici özellik sayesinde sıcak ve kuru his sağlıyor, eğlenceli baskılarıyla çocukların yüzdükten sonra kullanmak isteyeceği tasarımlar sunuyor. Unicorn, spiderman, pijamaskeliler, pepe, mickey mouse, frozen, harry potter, barbie, batman, şirinler, winx plaj havlusu çeşitleri yüksek kalite kumaşları ve oyun saatlerini daha keyifli hale getiren lisanslı baskılarıyla çocuk kullanıcılarını bekliyor. Hem daha sağlıklı olduğu hem de virüs ve bakterilere karşı daha yüksek koruma sağlaması bakımından her bir çocuğa kendine ait bir havlu öneriliyor. 75x150 cm boyuta sahip star wars plaj havlusu çocuk kullanıcıların ilerleyen zamanlarda da sevecekleri tasarımlar sunuyor. Yine aynı boyutlara sahip pamuk kumaştan üretilen elsa plaj havlusu, kız çocuklarının tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. 75x50 cm boyutlardaki hello kitty plaj havlusu ise pembe rengiyle hem bebek sahiplerinin hem çocukların beğenisini topluyor. Tutkunlarına özel tasarlanan örümcek adam plaj havlusu, erkek çocuklar için ikon haline gelen karakterlere ait tasarımlardan birini sunuyor.

Yetişkin Plaj Havluları ve Özellikleri

Plaj havlusu söz konusu olduğunda çoğu kullanıcı büyük ve yumuşak havluya ulaşmak adına birçok ürüne göz atmak durumunda kalabiliyor. Doğru seçime ulaşmak adına yapılacak araştırmalar bu süreci kolaylaştırmanın yanı sıra alışverişin hesaplı şekilde yapılmasına da yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra yüksek kaliteye sahip indirimli plaj havlusu, sahil kenarında geçen uzun tatil günlerinin daha keyifli hale gelmesini sağlıyor. Banyo havluları veya plaj havlusu yerine kullanılabilen ürünler arasında temel farklar bulunuyor. Her bir havlu türü birbirinden farklı özellikler göstermekle beraber kadın plaj havlusu seçiminde kalitenin ön planda tutulmasının belli sebepleri olabiliyor.

Normal bir havlu ve plaj havlusu arasındaki önemli farklardan ilki şüphesiz ürün boyutlarında ortaya çıkıyor. Plaj havlusu ölçüleri farklı genişlik ve uzunluklara sahip olmasının yanı sıra kullanım alanının plajlar olması nedeniyle de diğer havlu türlerinden ayrılıyor. Tipik boyutlara bakıldığında uzanırken ihtiyaç duyulan uzunluktan daha fazlasına sahip olması gereken plaj havluları, genellikle 70-80 cm uzunluğa sahip oluyor. Boy ve en oranları ise ortalama 80x180 cm büyüklüklerde üretiliyor. Böylelikle plaj ve havuzların yanı sıra sandalye veya koltukların üzerine serilmesi de mümkün hale geliyor. 90x150 cm boyuta sahip ananaslı plaj havlusu, canlı renk seçenekleri ve tamamen organik, boya içermeyen yapısıyla sağlıklı bir plaj deneyimi sunuyor. Suyu hızlı emiyor ve hızlı kuruyor. Havuz, plaj, banyo, spa, hamam ve spor salonlarına uygun kullanım sağlıyor. 100x180 cm boyutlara sahip modellerin de bulunabildiği müslin, kadife, bambu plaj havlusu seçenekleri, şezlongu veya sıcak kumu boyunuza oranla tamamen örterek ciltte meydana gelecek yanmaları önlüyor. Tüm gün uzanmanıza olanak sağlayan bu boyutlara erkek plaj havlusu çeşitleri ile ulaşmak da mümkün hale geliyor. Lacivert, siyah plaj havlusu, klasik ve modern görünümüyle çağa ayak uyduran tasarımları takipçilerine sunuyor. 150x200 cm boyutlara sahip havlular ise teknik olarak plaj havlularından farklılık gösterse de bebek ve çocuklarıyla tatil yapan aileler ve arkadaş grupları için cömert bir kullanım sağlıyor.

Bambu Peştamal Kumaşı ve Özellikleri

Yüzyıllardır kullanılan geleneksel Türk hamamı havlusu olan peştamal, Anadolu’da kolay kuruma, hızlı sıvı emme ve hafif kumaşının yanı sıra doğal iplik yapısı sayesinde sıklıkla tercih ediliyor. Günlük hayatta birçok alanda vazgeçilmez haline geliyor, 200-300 gram ağırlığı sayesinde 5 ila 10 dakika içerisine kuruyor, ince kumaş yapısı sayesinde çanta içerisinde geniş yer kaplamıyor. Plaj havlusu imalatının yanı sıra el havlusu ve çanta üretiminde de sık tercih ediliyor. Ayrıca çevre dostu özelliğiyle yıkama esnasında az su ve az deterjan kullanılmasını sağlıyor. Viskon ve benzeri yarı sentetik kumaşlara göre daha uygun olan peştamal fiyatları, bambu kumaşa sahip olan ürünlerinde de aynı segmentteki fiyatlarda bulunabiliyor.

Bambu veya bambu elyafından yapılmış iplikten ekstrakte edilerek yarı sentetik hale getirilen bambu peştamal, yüksek nefes alabilirliği ve organik yapısıyla öne çıkıyor. Üretim sürecinde kullanılan selülozun yapısının kimyasal olarak değişimini engelleyerek üretilen bambu, çevre dostu kumaşların arasında yer alıyor. Yüksek kalitede bambu kumaşı elde etmek selüloz çıkarmayan üretim uygulamalarını gerektiriyor. Ezilen bambu ağacı liflerinden çıkan doğal enzim, iplik haline getirilerek ipeksi dokuya sahip kumaşlar üretiliyor. Peştamallarda pamuktan daha yüksek esneme kabiliyeti gösteren bu doku aynı zamanda daha ince hale geliyor. Dayanıklılığı ve yumuşaklığı sayesinde plaj havlularında olduğu kadar giysilerde de kullanılıyor. Deriyle doğrudan temas ettiği durumlarda antibakteriyel özelliği sayesinde sağlıklı bir kullanım sunuyor. 96x183 cm boyutlarında bulunabilecek lacivert bambu peştamal, %100 saf bambu ipliğinden üretiliyor. Herhangi bir kimyasal süreçten geçmeden üretilen bambu havlu, bebeklere uygun yapısı sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olmuyor, yıkama sonrası renk atma ve çekme problemlerine engel oluyor.

Peştamal Plaj Havlusu Kullanımı

Kullanım alanı banyolar olarak bilinen geleneksel havlu türlerinde peştamal, yüksek emici özelliği ve hızlı kuruyan yapısıyla git gide daha geniş kullanım alanına sahip oluyor. İçerdiği uzun liflere sahip pamuğu sayesinde ince yapısına rağmen oldukça fazla sıvı emme özelliği gösteriyor. Bölgeye göre değişen tasarımları olmakla beraber az yer kaplaması, emiciliği, taşıma kolaylığı sayesinde birçok amaç için tercih edilebiliyor. Banyo, havuz, kaplıca, plaj, spor ve bebek bakımında alternatif olarak kullanılıyor. Her bütçeye uyan seçeneklere sahip peştamal fiyatları ve modellerine orijinal ürünlere sahip, güvenilir markaları sunan online mağazalar sayesinde ulaşılabiliyor.

Plaj peştamal ürünleri arasında yer alan birçok model, nerede olursanız olun rahatlığı ve konforu sağlayan pamuklu emici özelliği hissetmenizi sağlıyor. Uçlarında bulunan el yapımı saçakların sağladığı estetiği sahillere taşıyan peştemaller, %88 Türk pamuğu %12 polyester içeriyor. 90x170 cm boyut, 350-370 gr ağırlığa sahip mavi beyaz peştamal, hafif ve şık kullanımının yanı sıra özel dokuma teknikleriyle üretiliyor. Denizli’de üretilen birinci kalite malzemeye sahip buldan plaj havlusu, 90x180 cm boyutu ve yıllar süren kullanımıyla kaliteli ürün tercih eden kullanıcıların önceliği oluyor. Çekme yapmayan buldan bezi, kıvırcık iplerden dokunan el işlemeleri ve kumaşa özel baskı teknikleri kullanılarak basılan desenleriyle öne çıkıyor. 100x180 cm boyuta sahip modelleri %100 pamuk içeren kumaşı sayesinde terletmiyor, alerjik cilde sahip kullanıcılara uygun vücuda yapışmayan inceliğiyle sağlıklı bir kullanım sunuyor. 125x55 cm boyuta sahip çocuk peştamal modelleri 2-5 yaş aralığındaki kullanıcılarına hitap ediyor. Pembe, yeşil ve mavi renk seçenekleri dışı bambu içi havlu peştamal özelliği gösteriyor. 30 derecede yıkanması önerilen bu kumaşlar kolay kuruyor, ince yapısı sayesinde kolay taşınıyor.

Plaj Havlusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plaj havluları denizde, havuz kenarında mümkün olan en iyi deneyimin yaşanması amacıyla özel olarak üretiliyor. Kalite, biçim, işlev ve görünümü kapsayan bu özel yapı sayesinde hem işlevsel bir kullanım sunuyor hem modaya uygun aksesuarlardan biri haline geliyor.

Kalınlık, plaj havlusunun kalitesini belirleyen kriterlerin başında geliyor. Kullanım amacı gereği fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalabilen bu ürünler, ince yapıda oldukları takdirde maruz kaldıkları güneş ve tuzlu sudan dolayı yırtılabiliyor, rengi solabiliyor. Fakat uygun kalınlığa sahip plaj havluları peluş, kabarık ve süper emici özellikleri sayesinde uzun ömürlü ve güçlü bir kullanım sunuyor. Bu noktada devreye kumaşın üretildiği örgü ve iplik malzemeleri giriyor. Metre başına düşen kumaşı ifade eden GSM, dokunan kumaşın ağırlığını, kalınlığını ve yumuşaklığını belirliyor. Sayının düşük olması havlunun o denli ince ve hafif olduğunu ifade ediyor. 300-400 GSM ağırlığındaki havlular arasında minimum seviyesi 350 GSM olan plaj havluları, çabuk kurumasına rağmen dokuma ve kalitesine göre değişmekle beraber uzun süreli kullanımlar için uygun olamayabiliyor. 400-600 GSM orta ağırlık seviyesi plaj ve banyo havlularında yaygın olarak kullanılıyor. Suyu etkili şekilde emmesi, aynı zamanda çabuk kuruması istenen plaj havlularının bu aralıkta seçilmesi tavsiye ediliyor. 600-900 GSM ise yüksek ağırlığa sahip pelüş kumaşların özelliği olmakla beraber kum tutmasından ve uzun sürede kurumasından dolayı plaj havlularında tercih edilmiyor. Hem hafif ve taşıması kolay kullanım hem de yüksek düzeyde emicilik arayanların tercihi pamuklu ve 450 GSM dereceye sahip plaj havluları oluyor.

İster dokusu ister yapısı ve rengi olsun tüm plaj havluları kullanılacakları ortama her yönden uyum sağlaması amaçlanarak tasarlanıyor. Flamingo plaj havlusu deniz ve kuşlar arasında yaşadığınız keyfi, leopar plaj havlusu dikkat çeken tarzınızı, mandala plaj havlusu zengin renkleri ve baskısıyla ruh halinizi tamamlıyor. Temelde kendinize ve ailenize sunacağınız deneyimi görünümleri ve yumuşaklıklarıyla yaşatmaya devam ediyor.

Bir diğer kriter olan işlev, her eşyada olduğu gibi plaj havlularında da ürüne uygun oluşturuluyor. Sabah çantaya koyulan eşyalar eve dönene kadar birçok alanda ve amaçta kullanılabiliyor. Plaj havluları yer ile beden arasında bir bariyer oluşturma amaçlı üretilmesinin yanı sıra suyu kolay emmesi, çabuk kuruması ve hafif olması nedeniyle birçok işlev arasında denge oluşturuyor. Bu bakımdan kullanıcının amacına göre plaj dışında da tercih edilebiliyor.

Plaj Havlularında Malzeme Seçimi

Temel özellikler arasında sayılan havlu üretim malzemeleri, kullanım esnasında vereceği hissi belirliyor. Örneğin; pamuk yumuşak ve rahat olmasının yanı sıra uzun süre ıslak kalabiliyorken, mikrofiber malzemeye sahip havlular daha çabuk kuruyor olsa da pamuk kumaş rahatlığını vermeyebiliyor.

%100 pamuktan yapılmış plaj havluları en iyiler arasında yer alıyorken çabuk yıpranma belirtileri gösterebiliyor. Bu noktada etikette bulunan yıkanma talimatlarına uygun temizlemek gerekiyor. Günlük kullanımda kısa sürede kuruma özelliğiyle sık tercih edilen pamuklu kumaşlar, bu sayede hızlıca silkelenip çantaya yerleştirilebiliyor. Emicilik özelliğiyle öne çıkan plaj havlu malzemesi, Mısır ve Türk pamuğu olarak ikiye ayrılıyor. Birinci sınıf ve ekstra uzun liflere sahip Türk pamuğu, Mısır pamuğuyla benzer özellikler taşımasının yanı sıra sert ve daha kısa ip tellerinden üretiliyor. Ekstra uzun liflere sahip Mısır pamuğu ise ince yapıda pamuk iplerine sahip olmasına rağmen güç, esneklik ve yumuşaklık konusunda iyi performans gösteriyor. Sık gözeneklere sahip yapısı hava sirkülasyonuna izin veriyor, koku ve küf oluşumunu önlüyor. Daha yeni alternatiflerden biri olan mikrofiber havlu kumaşları, polyester ve poliamid karışımı elyaftan üretiliyor. Emici olmasının yanı sıra diğer kumaş türlerinden daha hızlı kuruma özelliğiyle öne çıkıyor. Doğal elyaflardan daha dayanıklı hale getirilmiş yapısı hafif ve kolay katlanarak kompakt hale getirilebilen bir işlev sağlıyor. Bu sayede seyahat ederken rahatlıkla tercih edilebilecek plaj havlusu seçeneklerinden biri oluyor.

Plajlarda rahat ve keyifli saatler geçirmek, kurumayı düşünmeden suyun tadını çıkarmak istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markaları Trendyol sayesinde inceleyebilir, plaj havlularına ait güncel indirim ve kampanyalardan dilediğiniz zamanda haberdar olabilirsiniz.