İlgili Kategoriler
Güç (Watt)
Volt
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Garanti Süresi
"

Rüzgar Türbini

" araması için 86 sonuç listeleniyor

Yenilenebilir ve Temiz Enerji Üreten Rüzgar Türbini Çeşitleri Trendyol'da!

Rüzgâr gücü elektrik enerjisine dönüştürüldüğünde çift taraflı bir fayda sağlanmış olur. Bu dönüşümün gerçekleşmesini sağlayan çeşitli rüzgâr türbinlerinin ortalama verimi %35 ve %45 arasında değişkenlik gösterir. Rüzgâr türbini modellerinin oldukça fazla çeşidi bulunur. Bu çeşitlerin arasında; evde, kampta, karavanda ya da bisiklet üstünde kullanılabilen modeller yer alır. Ayrıca fazla rüzgâr üreten metrobüslerde bile türbinler kullanılarak elektrik üretilebilir.

Rüzgar Türbini Modelleri ile Enerji Tasarrufu Yapın

Rüzgar Türbini Modelleri ile Enerji Tasarrufu Yapın

Teknoloji geliştikçe hayatı kolaylaştıran pek çok elektronik cihaz kullanıma sunulur. Evde televizyonlar, su ısıtıcılar, buzdolapları, çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri gibi sayısız eşya vardır. Piyasadaki çok sayıda elektronik cihazın uzun süre çalışabilmesi için büyük miktarda elektrik enerjisi gereklidir. Yaşam alanında, işyerinde ve dış mekanlarda aydınlatma ihtiyacı da oldukça önemlidir. Çevredeki aydınlatmayı düzenli tutmak için çok fazla güç tüketir. Fabrikalar, üretim tesisleri ve her türlü üretim alanları da üretimi sağlamak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyar.

Elektrik enerjisi tüketiminin çok yüksek olması nedeniyle tüm gelişmiş ülkeler verimli enerji üretmenin yollarını aramaktadır. Bu aşamada ise karşınıza rüzgar türbini modelleri çıkar. Yüksek güç tüketimi nedeniyle elektrik üretimi hem bireyler hem de devletler için çok önemli bir konu haline gelmektedir.

Elektrik üretmenin çeşitli yolları vardır. Termik santrallerde, nükleer santrallerde, hidroelektrik santrallerde ve doğalgaz santrallerinde elektrik üretilir. Ancak bu santrallerin yapımı çok pahalıdır. Ayrıca nükleer santrallerin ve termik santrallerin çevre için tehdit oluşturduğu, hidroelektrik santrallerin de doğaya ve toprak yapılarına zarar verdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra tüm bu santrallerin çalışması için ek enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle insanlar daha ucuz ve daha çevreci enerji üretim yöntemleri aramaktadır. Rüzgar enerjisi ve bunu mümkün kılan rüzgar türbini çeşitleri burada devreye girer. Örneğin rüzgar ağacı olarak da bilinen bir model bulunur. Ağaç rüzgâr türbini 36 yaprak şeklinde bağlı olduğu daha küçük dallara bağlanan 3 çelik gövdeden oluşur ve enerji üretir.

Rüzgar türbininin yapısı bir pervaneye sahiptir. Bu pervaneler rüzgarla birlikte hareket ettikçe dönmeye başlar. Dönme sırasında hareket etmeye başlayan elektronlar belirli bir miktarda elektrik enerjisi yayar. Elektrik üretildikten sonra ya doğrudan elektriğe ihtiyaç duyan bir alete gönderilir ya da daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Rüzgar türbini modelleri özellikle evlerde elektrik üretimi için çeşitlidir. Ancak ev tipi rüzgar türbini, endüstriyel rüzgar türbinlerinden çok daha küçüktür. Sessiz rüzgâr türbini olarak evde kolaylıkla kullanılabilirler. Ancak üretilen enerji çoğu durumda ev kullanımına uygun ve yeterlidir. Bağ evi rüzgâr türbini için de kullanılabilir.

Evde küçük rüzgar türbini kurmak çok karlı bir yatırımdır. Mini rüzgar türbini ile üretilen güç ve tasarruf, uzun vadede maliyetleri kolayca karşılar. Bu, amatör rüzgâr türbini özellikle bahçe evleri ve çiftlikler gibi uygulamalar alanında talebin kolayca karşılanmasına yardımcı olur. Bu gibi yerlerde ise taşınabilir rüzgar türbini modelleri kullanılabilir. Karavan rüzgâr türbini modelleri de son derece kullanışlıdır. Ayrıca bu ürünler kamp rüzgâr türbini olarak da kullanılabilir. Küçük sayılan 10 kw rüzgâr türbini bir evin tam olarak 1 yıllık enerji tüketiminden fazla elektrik üretebilir.

Rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için ise rüzgar türbini seti de bulunmaktadır. Bu kitler tipik olarak bir ışık ve küçük bir pervane, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir rüzgar türbini motoru ve bu motora uygun bir kablo ile bağlanan bir LED ışıktan oluşur. Bu ürünler portatif rüzgâr türbini örneklerindendir. Pervane, rüzgar ile karşılaştığında döner ve motoru döndürür. Döner bir motor elektrik üretir ve bu elektriği LED ışıklara aktarır. Sonuç olarak, LED ışığı yanıp sönmeye başlar.

Elektrik Üretimine En İyi Alternatif Çözüm Olan Rüzgar Türbinleri

Elektrik Üretimine En İyi Alternatif Çözüm Olan Rüzgar Türbinleri

Teknoloji geliştikçe hayatı kolaylaştıran pek çok elektronik cihaz kullanıma sunulur. Evde televizyonlar, su ısıtıcılar, buzdolapları, çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri gibi sayısız eşya vardır. Piyasadaki çok sayıda elektronik cihazın uzun süre çalışabilmesi için büyük miktarda elektrik enerjisi gereklidir. Yaşam alanında, işyerinde ve dış mekanlarda aydınlatma ihtiyacı da oldukça önemlidir. Çevredeki aydınlatmayı düzenli tutmak için dev rüzgar türbini

çok fazla güç tüketir. Fabrikalar, üretim tesisleri ve her türlü üretim alanları da üretimi sağlamak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyar.

Elektrik enerjisi tüketiminin çok yüksek olması nedeniyle tüm gelişmiş ülkeler verimli enerji üretmenin yollarını aramaktadır. Bu aşamada ise karşınıza rüzgar türbini modelleri çıkar. Yüksek güç tüketimi nedeniyle elektrik üretimi hem bireyler hem de devletler için çok önemli bir konu haline gelmektedir. Yüzen rüzgâr türbini kulesinin deniz dibine temel ile sabitlenmesinin mümkün olmadığı derinliklerinde kullanılır. Bu ürünler yüzen bir yapıya monte edilen denizdeki rüzgar türbinidir. Bu çeşide denizde rüzgâr türbini ismi de verilir. Ayrıca metrobüs rüzgâr türbini son derece kullanışlıdır. Metrobüsler her geçtiğinde güçlü bir rüzgar enerjisi oluşturur.

Elektrik üretmenin çeşitli yolları vardır. Termik santrallerde, nükleer santrallerde, hidroelektrik santrallerde ve doğalgaz santrallerinde elektrik üretilir. Ancak bu santrallerin yapımı çok pahalıdır. Ayrıca nükleer santrallerin ve termik santrallerin çevre için tehdit oluşturduğu, hidroelektrik santrallerin de doğaya ve toprak yapılarına zarar verdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra tüm bu santrallerin çalışması için ek enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle insanlar daha ucuz ve daha çevreci enerji üretim yöntemleri aramaktadır. Rüzgar enerjisi ve bunu mümkün kılan rüzgar türbini çeşitleri burada devreye girer. Örneğin tekne rüzgâr türbini buzdolabı ve priz gibi aletleri çalıştırmak için gereklidir.

Rüzgar türbininin yapısı bir pervaneye sahiptir. Bu pervaneler rüzgarla birlikte hareket ettikçe dönmeye başlar. Dönme sırasında hareket etmeye başlayan elektronlar belirli bir miktarda elektrik enerjisi yayar. Elektrik üretildikten sonra ya doğrudan elektriğe ihtiyaç duyan bir alete gönderilir ya da daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Rüzgar türbini modelleri özellikle evlerde elektrik üretimi için çeşitlidir. Ancak ev tipi rüzgar türbini, endüstriyel rüzgar türbinlerinden çok daha küçüktür. Ancak üretilen enerji çoğu durumda ev kullanımına uygun ve yeterlidir.

Evde ufak rüzgâr türbini kurmak çok karlı bir yatırımdır. Üretilen güç ve tasarruf, uzun vadede maliyetleri kolayca karşılar. Bu, özellikle bahçe evleri ve çiftlikler gibi uygulamalar alanında talebin kolayca karşılanmasına yardımcı olur. Bahçe rüzgâr türbini düşük maliyetlidir. Bu gibi yerlerde ise taşınabilir rüzgar türbini modelleri kullanılabilir. Rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için ise rüzgar türbini seti de bulunmaktadır. Bu kitler tipik olarak bir ışık ve küçük bir pervane, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir rüzgar türbini motoru ve bu motora uygun bir kablo ile bağlanan bir LED ışıktan oluşur. Pervane, rüzgar ile karşılaştığında döner ve motoru döndürür. Döner bir motor elektrik üretir ve bu elektriği LED ışıklara aktarır. Sonuç olarak, LED ışığı yanıp sönmeye başlar.

Rüzgar Türbini Parçalarının Kullanımı

Rüzgar Türbini Parçalarının Kullanımı

Rüzgar türbinleri, yenilenebilir ve temiz enerji üretmenin en yaygın yollarından biridir. Bu cihazlar, rüzgarın hareketi ile aktif hale gelen rüzgar gülünün kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirerek enerji üretir. Rüzgar türbinleri, esas olarak çevreye verilen zararı en aza indirerek çevreye verimli enerji dönüşümü sağlayan enerji dönüşümüne dayalı sistemlerdir. Rüzgar türbini genellikle alternatör, kule, kanatlar, rotor, dişli kutusu gibi elemanlardan oluşur. Alternatör rüzgâr türbini ifadesi buradan gelir.

Rüzgardan enerji üretilebileceğini fark ettiğinden beri insanlar ürettikleri enerji miktarını minimum maliyet ve çevreye zarar vererek en üst düzeye çıkarmaya çalışmıştır. Sonuç olarak, rüzgar türbini boyutları ve özellikleri zamanla değişmiş ve nihai şekle dönüşmüştür. Bu sayede kullanılan rüzgar türbinleri, bölgedeki rüzgar miktarına bağlı olarak mümkün olan en yüksek rüzgar enerjisi üretimine ulaşmaktadır. Uçan rüzgar türbini, kulesi olmaksızın havada duran bir çeşittir. Alçak veya yüksek irtifalarda çalışabilirler.

Verimliliği maksimize etmek için türbinin kendine özgü karakteristikleri ve çalışma prensipleri sabit olmalıdır. Havanın hareketi, bir rüzgar türbininin rotor kanatlarını döndürerek momentum yaratır. Bu kanatlar, kanadın merkezinde rotorun bulunduğu alanda kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüştürülmesini sağlar ve rotorun dönme hareketi jeneratöre iletilir. Jeneratörler, indüksiyon yoluyla mekanik enerjiyi kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürür. Üretilen enerji trafo tarafından büyütülür, aküde depolanır ve kullanıma hazır tutulur. Bu enerji üretim prensibine sahip rüzgar türbinleri belirli fiziksel özelliklere sahiptir. Örneğin rüzgar türbini kanadı üç adettir ve bu çok önemli bir detaydır.

Bir rüzgar türbini ile maksimum verim sağlamak için maksimum rüzgarı yakalamalı ve yüksek hızda dönüş sağlamalıdır. Bu aşamada ise rüzgar türbini ne kadar elektrik üretir sorusu ortaya çıkar. Bu durum ise rüzgar türbinini modeline bağlıdır. Maksimum dönüşü sağlayan kanat tipi aslında iki kanatlı bir türbindir. Bu iki kanatlı türbinler daha verimli olmasına rağmen genellikle üç kanatlı rüzgar türbini kanatları tercih edilmektedir.

Çift kanatlı türbinler daha fazla devir sağlar, ancak dengeyi korumak ve enerjiyi kayıpsız elektriğe dönüştürmek için özel bileşenler ve amortisörler gerektirir. Bu maliyetleri artıran bir durumdur. Bu nedenle, maliyetleri azaltmak için rüzgar türbini kanatları üç pervaneden yapılmıştır. Kanatsız rüzgar türbini işe girdap kaynaklı titreşim rezonanslı bir rüzgar jeneratörü olarak iş yapar. Tek sayıda kanadı olan rüzgar türbinlerinin mekanik özellikleri dengelidir. Dolayısıyla 3 kanatlı rüzgâr türbini enerji verimliliği yönünden avantajlıdır.

Rüzgar Türbininin Oluşturduğu Enerji

Rüzgar Türbininin Oluşturduğu Enerji

Rüzgar enerjisi, rüzgarın hareketleri yoluyla sahip olduğu kinetik enerjidir. Bu enerji mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürülerek geçmişte ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Rüzgarın taşıdığı hava miktarının kütlesi ve hızı rüzgar enerjisinin en önemli parametreleridir. Ağır hava kütlesi ne kadar hızlı olursa, içerdiği rüzgar enerjisi o kadar fazladır.

Rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır ve çevreye zararlı atık oluşturmaz. Bu enerji eski zamanlarda mekanik olarak kullanılmıştır. Günümüzde rüzgar enerjisi ağırlıklı olarak elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Fosil yakıtların doğaya ciddi zararlar vermesi ve küresel ısınmanın etkilerini artırması ve bu kaynağın rezervlerinin tükenmesi, güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi daha temiz ve tükenmez yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya neden olmuştur. Solar rüzgâr türbini güneşi kullanarak enerji üretimini sağlar. Güneş enerjisinin aktarıldığı yerlerde aküsüz rüzgâr türbini kullanılabilir. Bu sebeple güneş enerjisine sahip olanlar pervanesiz rüzgâr türbini olarak da bilinir.

Rüzgar enerjisi de günümüz enerji sistemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Rüzgar enerjisini hava olan her yerde kullanabilirsiniz. Ancak bunun için kapsamlı hesaplamalar gereklidir. Bir rüzgar türbininin yeterli rüzgarı alabilmesi ve türbinin kuvvetli dönmesi için matematiksel hesaplamaların çok profesyonelce yapılması gerekir. Rüzgar türbinini yüksek olan bir yerde kurmak çok daha uygundur. Bu nedenle, bir enerji santraline entegrasyon, maliyetleri düşürmede ve çevresel zararı azaltmada önemli faydalar sunar.

Çatı rüzgar türbini modelleri evlerde kullanılabilen bir modeldir. Ancak eviniz için bir rüzgar türbini kiti ararken hangi parçaları içermesi gerektiğine dikkat etmelisiniz. Rüzgar türbini bileşenleri, özellikle verimlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda büyük önem taşımaktadır.

Evlerinizde Kullanabileceğiniz Rüzgar Türbinleri

Evlerinizde Kullanabileceğiniz Rüzgar Türbinleri

Ev kullanımı için bir rüzgar türbini yaparken genellikle alüminyum ve çelikten yapılır. Bu ürünlerin verimliliği ev için yeterlidir. Evdeki neredeyse tüm enerji sadece birkaç rüzgar türbininden elde edilebilir. Pervanenin yatay eksenine özellikle dikkat edilmelidir. Yatay eksenli rüzgar türbini verim için çok önemli bir üründür. Pervanelerin çeşitleri vardır ancak alüminyum kasalı yatay eksenli ürün ev kullanımı için en iyisidir.

Ev ürünleri için rüzgar türbini motorları da önemlidir. Rüzgar türbinlerini kullanırken gürültüye maruz kalmamak için bu ürünlerin sessiz çalışması önemlidir. Ev tipi rüzgar türbinlerinin çalışma prensipleri, şehir için elektrik üreten rüzgar çiftlikleri olarak adlandırılan binlerce rüzgar türbininin bulunduğu bölgelerdeki rüzgar türbinlerininkine benzer. Bu nedenle, ev kullanımı için bir rüzgar türbini, tıpkı bir rüzgar çiftliğinde elektrik üreteceği gibi bir şarj kontrolörü gerektirir.

Şarj kontrolörü, rüzgar türbininde rüzgar tarafından üretilen enerjiyi kontrol eder. Kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürüldüğünde türbin bataryası bu enerjiyi depolamaya başlar. Ayrıca rotor bölümündeki dinamo, adaptöre güçlü bir dönüşüm gerçekleştirmek için elektriği iletir. Bu durumda hem pilin hem de adaptörün zarar görmemesi için maksimum ulaşılabilir bir giriş enerjisi vardır. Bu değeri aşmamak için bir rüzgar türbini şarj kontrolörü kullanmanız gerekir. Aksi takdirde cihaz arızalanabilir ve yüksek güçte yanabilir.

Şarj kontrolörü, rüzgar enerjisi üretiminin önemli bir unsurudur. Ayrıca içeri giren hava kütlesinin çok olduğu günlerde, pervanelerin yönetilemez kütleye düşmesini önlemek için bir fren sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Hava kütlesi maksimumu aşarsa rüzgarın türbine vereceği zararı önler.

Enerji Üretimi Sağlayan Rüzgar Türbini Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Enerji Üretimi Sağlayan Rüzgar Türbini Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Rüzgar enerjisi, rüzgarın hareketleri yoluyla sahip olduğu kinetik enerjidir. Bu enerji mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürülerek geçmişte ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Rüzgarın taşıdığı hava miktarının kütlesi ve hızı rüzgar enerjisinin en önemli parametreleridir. Ağır hava kütlesi ne kadar hızlı olursa, içerdiği rüzgar enerjisi o kadar fazladır.

Rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır ve çevreye zararlı atık oluşturmaz. Bu enerji eski zamanlarda mekanik olarak kullanılmıştır. Günümüzde rüzgar enerjisi ağırlıklı olarak elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Fosil yakıtların doğaya ciddi zararlar vermesi ve küresel ısınmanın etkilerini artırması ve bu kaynağın rezervlerinin tükenmesi, güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi daha temiz ve tükenmez yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya neden olmuştur.

Rüzgar enerjisi de günümüz enerji sistemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Rüzgar enerjisini hava olan her yerde kullanabilirsiniz. Ancak bunun için kapsamlı hesaplamalar gereklidir. Bir rüzgar türbininin yeterli rüzgarı alabilmesi ve türbinin kuvvetli dönmesi için matematiksel hesaplamaların çok profesyonelce yapılması gerekir. Rüzgar türbinini yüksek olan bir yerde kurmak çok daha uygundur. Bu nedenle, bir enerji santraline entegrasyon, maliyetleri düşürmede ve çevresel zararı azaltmada önemli faydalar sunar.

Çatı rüzgar türbini modelleri evlerde kullanılabilen bir modeldir. Ancak eviniz için bir rüzgar türbini kiti ararken hangi parçaları içermesi gerektiğine dikkat etmelisiniz. Rüzgar türbini bileşenleri, özellikle verimlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda büyük önem taşımaktadır. Ev kullanımı için bir rüzgar türbini yaparken genellikle alüminyum ve çelikten yapılır. Bu ürünlerin verimliliği ev için yeterlidir. Evdeki neredeyse tüm enerji sadece birkaç rüzgar türbininden elde edilebilir.

Pervanenin yatay eksenine özellikle dikkat edilmelidir. Yatay eksenli rüzgar türbini verim için çok önemli bir üründür. Pervanelerin çeşitleri vardır ancak alüminyum kasalı yatay eksenli ürün ev kullanımı için en iyisidir. Ev ürünleri için rüzgar türbini motorları da önemlidir. Rüzgar türbinlerini kullanırken gürültüye maruz kalmamak için bu ürünlerin sessiz çalışması önemlidir. Ev tipi rüzgar türbinlerinin çalışma prensipleri, şehir için elektrik üreten rüzgar çiftlikleri olarak adlandırılan binlerce rüzgar türbininin bulunduğu bölgelerdeki rüzgar türbinlerininkine benzer. Bu nedenle, ev kullanımı için bir rüzgar türbini, tıpkı bir rüzgar çiftliğinde elektrik üreteceği gibi bir şarj kontrolörü gerektirir.

Şarj kontrolörü, rüzgar türbininde rüzgar tarafından üretilen enerjiyi kontrol eder. Kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürüldüğünde türbin bataryası bu enerjiyi depolamaya başlar. Ayrıca rotor bölümündeki dinamo, adaptöre güçlü bir dönüşüm gerçekleştirmek için elektriği iletir. Bu durumda hem pilin hem de adaptörün zarar görmemesi için maksimum ulaşılabilir bir giriş enerjisi vardır. Bu değeri aşmamak için bir rüzgar türbini şarj kontrolörü kullanmanız gerekir. Aksi takdirde cihaz arızalanabilir ve yüksek güçte yanabilir.

Şarj kontrolörü, rüzgar enerjisi üretiminin önemli bir unsurudur. Ayrıca içeri giren hava kütlesinin çok olduğu günlerde, pervanelerin yönetilemez kütleye düşmesini önlemek için bir fren sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Hava kütlesi maksimumu aşarsa rüzgarın türbine vereceği zararı önler. Mıknatıslı rüzgâr türbini ancak belli bir miktarda enerji kullanılarak manyetik yapıya ulaşabilir. Ürün tüm mıknatıslık süreci boyunca kendisine yüklenen bu enerjiyi kullanır.

Rüzgar türbini satın al seçeneğini kullanmadan öncelikle rüzgar türbinini kuracağınız yerin elektrik tüketimini hesaplamanız gerekir. Kurulacak rüzgar türbinin ihtiyacını karşılayacak kadar güç üretebilmelidir. Bu açıdan 500 Watt rüzgar türbini ve diğer modelleri karşılaştırabilirsiniz. Bunun yapılmaması, aletleri kullanırken ciddi sorunlara neden olabilir. Tüketim ve faturalandırma çabası hesaplanırken altyapı ve kurulum maliyetlerinin amorti edilmesi uzun zaman alıyorsa, böyle bir yatırımın hiçbir anlamı yoktur. Tüketiminiz yatırımınızı karşılamaya yetiyorsa rüzgar türbinleri size temiz, sorunsuz enerji üretimi sağlayacaktır. Ayrıca rüzgar türbini satın almadan önce kurulum sahasının rüzgar özelliklerine de dikkat edilmelidir.

Rüzgarın olmadığı veya yıl boyunca düzenli olarak havanın olmadığı bölgelerde rüzgar enerjisinden elektrik üretme girişimleri genellikle başarısız olur. Rüzgar önümüzdeki dört mevsim için kuvvetliyse, 3 kW rüzgar türbini gibi modellere yatırım yapmak iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra geniş alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız, 400 Watt rüzgar türbini modellerini inceleyebilirsiniz.

Rüzgar türbini fiyatı, rüzgar türbini yüksekliği, yapısı ve ürettiği elektrik miktarı çerçevesinde şekillenir. Örneğin dikey rüzgâr türbini ile yatay eksenli modeller arasında fiyat farkı vardır. Ayrıca endüstriyel tipli modeller daha pahalıdır ve kişisel kullanıma uygun değildir. Yerli rüzgar türbini fiyatları ise nispeten düşüktür. Pervane ve motorun yapısı da gerekli elektrik miktarına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda rüzgar türbini ölçüleri de maliyetleri etkiler ve fiyat farklılaşmasına neden olur.

Konut tipi rüzgar türbinleri için, bağlanmak için gereken ekipmanın ve onu depolamak için gereken pilin fiyatını da hesaplamanız ve buna göre bütçelemeniz gerekir. Rüzgar türbini yatırımı yaparken, yaptığınız evin veya işyerinin elektrik tüketimini hesaba katarak hesaplama yapmalısınız. Bu, zamana dayalı kullanımla elde edilen tasarruflar, altyapı maliyetini kolayca karşılayabilecek düzeyde ise, uzun vadede çok fazla güç tasarrufu yapılmasına yardımcı olabilir. Bunun için 24 Volt rüzgar türbini modellerini inceleyebilirsiniz. Diğer modellere erişmek için ise Trendyol adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır?

Rüzgar türbininin çalışması için belirli bir seviyede rüzgar gücüne ihtiyaç duyulur. Bu yapılar, enerjinin korunması yasasına göre çalışır. Kaybedilen kinetik enerji, enerjinin korunumu yasasına göre rüzgar türbini içerisinde mekanik enerji olarak depolanır. Rüzgar türbini, rüzgardan elde edilen kinetik enerjiyi sırasıyla mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürür. Bu yapı tarafından üretilen elektrik enerjisi, rotor kanatları tarafından süpürülen alan ile doğru orantılıdır. Farklı uzunluklara sahip olan rotor kanatları, değişen miktarlarda enerji üretebilir. Kinetik enerji etkisiyle dönen kanatlar, bağlı olan şaftın dakikada 30 ile 60 devir arasında dönmesini sağlar. Yüksek hızla dönen şaft, mekanik enerjiyi jeneratörlere iletir. Jeneratör içerisinde gerekli olan voltaj üretilir. Üretilen elektrik enerjisi, kulede yer alan akülerin içerisinde depolanabilir. Depolanmayan enerji ise transformatörler yardımıyla 50 katı gibi bir değere yükseltilir.

Rüzgar Türbini Ne İşe Yarar?

Rüzgar türbini; rüzgardan gelen kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürmeye yarar. Bu dev boyuta sahip olan düzenek, enerji üretiminde kullanılır. Doğada bulunan kuvvetlerin doğal ve etkili yollar ile kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi, rüzgar türbinleri ile sağlanır. Yan yana konumlandırılan türbinler sayesinde elde edilen enerji verimi artar. Rüzgar türbinleri, kullanılabilir enerji üretiminde tasarruf edilmesini sağlar. Ekonomik biçimde elektrik üretimi için tasarlanan bu yapılar, evlere gerekli enerjinin gönderilmesine olanak tanır. Rüzgar türbinleri, doğada bulunan sürükleme kuvvetlerini belirli bir açı ile yakalayarak içerisine alır. Bu kuvvetin yakalanması, uzun pervane kanatları sayesinde olur. Bunun sonucunda yakalanan kuvvet enerjiye dönüşmeye başlar.

Rüzgar Türbini Ne Kadar Elektrik Üretir?

Yatay veya dikey eksenli olarak tasarlanan rüzgar türbinlerinde enerji üretim miktarı, değişkenlik gösterir. Ayrıca rüzgarın hızı ve pervane çapı da üretilen elektrik enerjisi miktarını etkiler. Rüzgar türbinine ait olan pervaneler, genellikle 15 m/s hızla döner. Pervane çapı 10 metre olan bir türbin için ortalama elektrik üretim miktarı 25 kW şeklinde hesaplanır. Pervane çapı büyüdüğünde üretilen elektrik miktarında artış meydana gelir. 17 metre pervane çapına sahip olan rüzgar türbini 100 kW elektrik üretir. Pervane çapı 40 metre gibi bir değere çıkarıldığında elde edilen enerji çıkışı 500 kW olur. 80 metre çapa sahip pervanede ise güç çıkış değeri 2500 kW olarak hesaplanır. Genel bir değere bakıldığında yıllık olarak ortalama 50000 adet rüzgar türbini 50 milyar kilovat/saat enerji üretir.