İlgili Kategoriler
Materyal
Renk
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Sabunluk

" araması için 15604 sonuç listeleniyor

En Kaliteli Sabunluk Çeşitleri Trendyol'da!

Banyolar evlerin en önemli kısımları arasında yer alır. Banyo şıklığını artıran banyo aksesuarları arasında bulunan renk renk sabunların konulabildiği farklı tasarımlardaki modeller, banyolarda dikkatleri de üzerine toplar. Ürünler banyoların yanında mutfaklarda da öne çıkan aksesuarlar arasında bulunur. Sabunluk tasarımları fonksiyonel kullanımının yanında dekoratif açıdan da lavabolara zenginlik kazandırır. Banyoların olmazsa olmazları arasında yer alan ürünler şık seçenekleriyle de banyolara zariflik katar. Ürünler tek olarak bulunabilmelerinin yanında set şeklindeki çeşitlere de sahiptir. Üçlü sabunluk seti içerisinde klasik altlık, sıvı formlar için ve diş macunu haznesi bulunarak banyo dekorasyonlarının tamamlanmasını destekler. 3'lü sabunluk seti banyoların havalarının yenilenmesinde ve şık bir görünüme kavuşmasında yardımcı olur. Beş parçadan oluşan banyo takımı içerisinde ise tuvalet fırçası ve çöp kovası da yer alır. İsteğe bağlı olarak değişiklik gösteren setler 3, 4, 5, 6 ya da 7 parçadan oluşan takımlarda bulunabilir. Modellerine göre değişik parçalara sahip olan setlerde pamukluk ve macunluk gibi farklı parçalar da yer alır. İhtiyaçlara bağlı olarak farklı parça sayısında alınabilecek setlerle, banyolarda uyum da yakalanabilir. Diğer dekorasyon parçaları dikkate alınarak seçilebilecek çeşitler, banyoların şık bir havaya kavuşmasını destekler. Sadeliği ve şıklığı bir arada sunan çeşitlerle banyolarda hayali kurulan görünümler elde edilebilir. Minimal dokunuşlara sahip olan modeller, farklı aksesuarlarla da birlikte kullanılarak banyo ve mutfaklarda kişisel tarzlara yansıtılabilir. Ürünlerin sahip olduğu geniş model çeşitliliği, farklı zevklerin ve beğenilerin banyolara taşınmasına da olanak tanır. Banyoları sakinleştirici bir havaya bürümenin bir yolu da deniz imgelerinin hayat bulduğu aksesuarların kullanılmasıdır. Ürünlerin üzerinde yer alan deniz yıldızı ve balık gibi figürlerle tatil havası banyolara taşınabilir. Sade vurguları barındıran ürünlerin yanında gösterişli aksesuarları sevenler için de ürünler birbirinden farklı seçenekler sunar. Taş, inci ve boncuk detaylarının bulunduğu parlak renkleriyle öne çıkan ürünler, banyo ve mutfakların dekorasyonlarına da ilham katar. Siz de zevkinize göre seçim yaparak eviniz ya da iş yeriniz gibi yaşadığınız alanı güzelleştirebilirsiniz.

Mutfaklara Şıklık Katan Sabunluk Modelleri

Mutfaklara Şıklık Katan Sabunluk Modelleri

Katı formlar için altlık ve sıvı formlar için bulunabilen ürünler, kullanılan malzemeler ve sahip oldukları çeşitler açısından da farklılık gösterir. Metal, porselen, cam, plastik ya da seramik modellerin sahip olduğu tasarımlar her tarza hitap edebilmelerine olanak tanır. El sabunluk modelleri, fonksiyonel özellikleri ve türleri fiyatlar üzerinde de etkili olur. Estetik görünümleriyle göz kamaştıran porselen tasarımlar, hijyenik açıdan da rahat bir kullanım sunar. Dekoratif renkleriyle de öne çıkan porselen ve seramik tasarımlar, banyoların şıklıklarını artırır. Hemen hemen her renkte bulunabilen porselen seçenekler, banyo ve mutfaklardaki diğer dekorasyon parçalarıyla da hoş bir birlikteliğe imza atar. Koni, kare ya da oval gibi farklı çizgilerde bulunabilen ürünler, kabarcıklı ve baskılı modelleriyle de göz doldurur. Banyolarında yanında da mutfaklarda da sıklıkla tercih edilen porselen setler ikili yapılarıyla da pratik bir kullanım sunar. Deterjan koymak için farklı hazneleri bulunan ikili seçenekler, mutfaklarda az yer kaplayarak ortamdan da kazanılmasına yardımcı olur. Porselen ve seramik modellerin yanında cam tasarımlar da hem banyolarda hem de mutfaklarda rahatlıkla kullanılır. Cam çeşitler şeffaf olarak bulunabileceği gibi renkli camlarda da bulunabilir. Mutfak ve banyodaki aksesuarların renklerine uygun olarak seçilebilecek cam sabunluk seti çeşitleri şıklıklar artırılabilir. Vakumlu olan yapılarıyla herhangi bir delme işlemine gerek kalmadan banyo ya da mutfak duvarlarına tutturulabilen cam tasarımlar, hijyen açısından da kolaylık sağlar. En beğenilen çeşitler için ürün başlığı yedek olarak da temin edilebilir. Böylece şık detayların ortaya çıktığı modeller, uzun süreler boyunca rahat bir şekilde de kullanılabilir. İkili modelleriyle dikkatleri üzerine çeken mutfak üretimlerine ek olarak üç bölmeli sabunluk seçenekleri içerisinde sünger koymaya yarayan ayrı bölmelerle de kullanımlarda rahatlık sunar. Süngerlikli çeşitler, son derece pratik ve kullanışlı yapılarının yanında farklı renkleri ve baskılarıyla da her zevke hitap eder. Süngerlikli sıvı sabunluk çeşitleri iki parçadan oluşabileceği gibi üçlü olarak da bulunabilir. Mutfak modellerinin üçlü tasarımlarında sıvı formun yanında sünger ve lavabo fırçası için ayrı bölmeler de yer alır. Askılı yapıda da bulunabilecek olanlar, sünger ve sabun alanının yanında bezlerin kolay bir şekilde kurulmasına olanak tanıyan kısımlara da sahiptir. Tezgahlarda alandan kazanılmasına yardımcı olan seçenekler, gerek üzerlerinde yer alan desenler gerek de renk dokularıyla şık ve spor tasarımlarda bulunabilir. Tüm bu ürünleri son derece uygun fiyatlarla satın alabilir, banyo ve tuvaletlerde şık bir ortam oluşturabilirsiniz.

Farklı Tarzlara Özel Sabunluklar

Farklı Tarzlara Özel Sabunluklar

Mutfak ve banyo modellerinde farklı dokunuşları sevenler içinse ahşap ve bambu tasarımlar öne çıkar. Banyolara zarafet ve estetik katarken doğal ahşap sıcaklığının da hissedilmesini sağlayan ahşap tasarımlar, suya karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kullanılan farklı materyallerle birlikte renkli bir görünüm de yansıtan el sabunluk tasarımları, ahşap görünümüyle dikkatleri üzerine çeker. Evinde Rustik dokunuşları da sevenler için iyi birer seçenek olan ahşap, aynı zamanda banyolarda rahatlatıcı bir etki sunar. Doğal ürünler kullanmayı sevenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan bambu tasarımlar da rahat kullanımlarıyla öne çıkar. Temizlenmesi son derece kolay olan ve bakteri barındırmayan bambu çeşitler, çeşitleriyle de her zevkten kişilerin beğenisini kazanır. Banyolara iç açıcı bir hava katan beyaz çeşitler, sade ve ışıl ışıl bir görüntünün yakalanmasında rol alır. Tek renk beyaz modellerin yanında beyazın farklı renklerle bir arada kullanıldığı ürünler de banyo ve mutfaklar dekorasyonlarında başrol oynar. Üzerinde kelebek ya da çiçek motiflerinin yer aldığı ya da metal ve ahşap gibi farklı dokuların buluştuğu beyaz ürünler, banyoların modern görünümlerini destekler. Taş, çiçek ya da püskül detaylarına sahip olabilen kese sabunluk modelleri de banyolara vintage bir çizgi kazandırabilir. Askılı, kadife, örgü modellerin üzerinde yer alan ince detaylar da banyoların şıklıklarını artırır. Geniş yapılarıyla birden fazla kalıp formların saklanmasına olanak tanıyan ürünler de banyoların düzenli bir görünüme kavuşmasında yardımcı olur. Banyolarda şık görüntülerin sergilenmesine olanak tanıyan siyah modeller, asil duruşuyla da büyüleyici bir duruş sağlar. Mat ya da parlak olarak bulunabilen siyah çeşitler, tek başına olabildiği gibi fırça ve sünger bulunan özellikleriyle de mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilir. Tezgah ve lavabolara konulabilen yapıların yanında, duvara monte edilebilen sabunluk takımları tasarımlarıyla şık bir çizgiye kavuşur. Fitilli, düz ya da çizgili olarak bulunabilen siyah renkli olanlar, farklı renklerle buluştuğu modellerle de herkesin beğenisini kazanır. Metal altlıklar, bronz kapaklar ve mermer desenlerle siyah modeller her zaman ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Birbirinden şık modellerin başlığı da isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Özellikle yedek başlıkla banyo ve mutfaklardaki ürünlerin kullanım süreleri de uzatılabilir.

Banyolara Canlılık Katan Sabunluk Tasarımları

Banyolara Canlılık Katan Sabunluk Tasarımları

Sabunluk seti banyo çeşitleri, hem sahip oldukları fonksiyonel özellikleri hem de tasarımlarıyla farklılık gösterir. Pembe, gri, siyah ya da beyaz gibi birbirinden farklı renk tonlarında bulunabilen mermer tasarımlar, mutfak veya banyolar için kullanıma uygundur. Mermer deseninin hakim olduğu ürünler, sıvı formların yanında kalıp formlar için tasarlanan modellerini bulabilmek de mümkündür. Mermerin kendi yapısında bulunan farklı renklerle harmonisi, banyo ve mutfakların sofistike bir görünüme kavuşmasına olanak tanır. Güçlü yapısı ve darbelere karşı kolay kırılmayan özelliğiyle mermer modeller, göz kamaştırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle İskandinav tarzı banyoların şıklıklarını tamamlayan mermer çeşitler, tasarımlarında bulunan ince dokunuşlarla da göz alıcı bir görünüm sunar. Banyolara renk katan kelebek, kırmızı sıvı renkler de sevimli ve bir o kadar da neşeli banyolara sahip olunmasına olanak tanır. Banyolarda farklı modelleri sevenler için dijital aynalı tasarımlar da yenilikçi dokunuşları banyolara taşır. Ayna parçalarının yer aldığı ürünler, banyolara derinlik hissi kazandırarak daha geniş bir görünüme kavuşulmasında da rol oynar. Işık yansımalarının da aynalarda oluşturduğu etkilerle aydınlık ve ferah banyolar elde edilebilir. Doğal bir ışıltı sunan akrilik çeşitler, mutfak ve banyoların dekorasyonlarına da estetik bir görüntü katar. Dayanıklı yapılarıyla yüksek bir performansa sahip olan akrilik olanlar, aynı zamanda pratik bir şekilde temizlenebilme özelliğindedir. Oymalarla desteklenen ve bronz renklerle tamamlanan sabunluk set çeşitleri banyo ve mutfağına retro dokunuş kazandırmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Parlak ve gösterişli aksesuarları banyolarına taşımak isteyenler için gold tasarımlar, cazip birer seçenektir. Tek renk ve canlı bir tasarımla bulunabileceği gibi farklı materyallerle desteklenen modellere de sahiptir. Siyah işlemelerden oluşan motiflerle bezeli gold modelleriyse banyo ve mutfaklara vintage bir etki kazandırır.

Duvara Monte Edilebilen Sıvı Sabunluk Çeşitleri

Duvara Monte Edilebilen Sıvı Sabunluk Çeşitleri

Kendisinde bulunan bantları ile yapışan ve böylece duvara delik açmaya gerek kalmayan mıknatıslı çelik sabunluk tasarımları, özellikle kullanıldıkları mutfaklarda tezgahların temiz kalmasında yardımcı olur. Fayans, ayna ya da cam gibi pürüzsüz yüzeylere kolay bir şekilde uygulanabilen mıknatıslı modeller, renkli tasarımlarıyla da dekorasyonların tamamlayıcısı arasında yer alır. Basınçtan yardım olarak duvara tutunabilen bir diğer model de vantuzlu çeşitleridir. Vantuzlu çeşitler, lavabolarda her zaman temiz ve kuru bir görünümün yakalanmasına imkan tanır. Çift katlı olarak da bulunabilen vantuzlu modeller kalıp formların kolayca saklanabilmesine yardım eder. Sabunluk metal ya da plastik gibi farklı materyallerde de bulunabilen modelleriyle, banyo ve tuvaletlerde uzun süreler boyunca kullanılabilir. Banyolarda az yer kaplayan duvara monte çeşitler, ilginç tasarımlarıyla da dikkat çeker. Kalıp formların duvara sabitlenmesini ve kolay bir şekilde kurumasını sağlayan el şeklinde ürünler, tüm zamanların ilgi çekici modeller arasında yer almaktadır. Sahip olduğu yuvarlak diske hijyen ürünlerinin takıldığı el şeklinde ürünler, içerisindeki mıknatıs yardımıyla tutar. Dayanıklı yapılarıyla uzun süreler boyunca kullanım imkanı tanıyan plastik çeşitler de mutfaklarda sıklıkla tercih edilir. Şeffaf yapıda bulunabilen plastik modeller, renkli çeşitlerin banyolarda hoş bir şekilde gözükmesine olanak tanır. Yuvarlak, kare ve oval gibi farklı şekillerdeki ürünler banyo ve mutfaklardaki diğer dekorasyon parçalarına da kolayca uyum sağlar. Sevimli karakterlerin hayat bulduğu plastik tasarımlar, çocuklara temizlik alışkanlığının kazandırılmasında da en büyük yardımcılardan biri olur. Birinci malzemelerden üretilen kapaklı çift sabunluk çeşitleri de günlük hayatı kolaylaştırır. Sağlık koşullarına uygun olarak tasarlanmakla birlikte geniş model ve renk seçenekleriyle de farklı tarzların banyolara yansımasına olanak tanır. Kapaklı tasarımlar, katı formların rahat bir şekilde taşınmasında da yardımcı olur.

Hijyeni Artıran Sabunluk Tasarımları

Hijyeni Artıran Sabunluk Tasarımları

Farklı özellikleri ve tasarımlarıyla banyo çeşitleri, temizlik konusunda en büyük yardımcılar arasında yer almaktadır. Evlerde banyo ve mutfaklarda kullanılan çeşitler, iş yerleri ve ofisler gibi pek çok noktada hijyeni sağlamak için kullanılır. Klasik tasarımların yanında fotoselli çeşitler; ofis, kafe ve lokantalar gibi kalabalığın yoğun olduğu alanlarda tercih edilir. El değmeden ulaşma imkanı tanıyan fotoselli çeşitleri, hijyenin en üst seviyede tutulmasına da yardımcı olur. Tuvaletlerde kullanılan çeşitler için en ideal tasarıma sahip olan bir diğer ürünler de sensörlü sabunluk modeli olarak gösterilebilir. Özellikle halka açık olarak kullanılan tuvaletlerde sabunluğa dokunma ihtiyacının ortadan kalkması temizlik açısından son derece önemlidir. Sensörlü ürünlerin yapılarında bulunan mekanizma, eli gördükleri zaman akıtmalarına olanak tanır. Otomatik olarak da bulunabilen sabunluk sensörlü çeşitleriyle kalabalık alanların yanında mutfaklar için de ideal birer seçenek sunar. Özellikle bulaşık yıkarken ya da yemek yaparken ürüne dokunmayı sevmeyenler için oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Sabunluk otomatik tasarımlarıyla, ellerin en kirli olduğu anlarda bile ürünlerin temiz kalmasına olanak tanır. Damlama ya da sızıntı gibi bir durumla karşılaşmayı önleyen köpük cihazları da hijyeni öne çıkaran tasarımlar arasındadır. Hızlı ve kolay bir şekilde durulanabilen köpük sabunluk modelleri, sağlıklı kullanımlarıyla da dikkatleri üzerine çeker. Köpüklü tasarımlar, pratik ve fonksiyonel yapılarıyla kalabalık ortamlarda da sıklıkla tercih edilir. Hem katı hem de sıvı formlar için bulunabilen metal tasarımları da dayanıklı yapılarıyla yoğun olan ortamlarda kullanılır. Paslanma ya da kararma gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmayı önleyen özel tasarımlarının yanında, kolay dolumlarıyla da günlük yaşama pratiklik kazandırır. Yapısından kaynaklı dayanıklı özellikleri metal modellerin uzun dönemler boyunca kullanımına da olanak tanır.

Bütçenize Uygun Fiyatlarla Sabunluklar

Bütçenize Uygun Fiyatlarla Sabunluklar

Bütçenizi zorlamayan fiyatlarla sizlerin beğenisine sunulan seçenekler arasından seçim yaparak dekoratif yönünden faydalanabilirsiniz. Altın renginin vurucu özelliğini yansıtan ürünler; parlak puantiyeler, mermer detaylar ve çiçek desenlerine sahip oldukça modellerle oldukça geniş bir çeşitlilik sunar. Vintage görünümleri sevenler için bir diğer seçenek de bakır modellerdir. Parlak renkleriyle göz kamaştıran bakır tasarımlar hem sıvı formlar için hem de katı formlar için bulunabilir. Doldurulabilir yapıdaki ürünlerin yanında birbirinden şık baskılarıyla göz kamaştıran seramik kutular da en doğal vintage görünümünü banyolara taşır. Katı formların kullanımında vakumlu tasarımlar, sahip oldukları yapıyla üzerinde kaymasını engeller. Kendi alanlarında kurumasına olanak tanıyan şarjlı sabunluk tasarımları, banyo ve tuvaletlerde rahat kullanımlarıyla öne çıkar. Modern izler taşıyan ankastre çeşitleri de banyoların şıklıklarını artırır. Üst kısımdan zorlanmadan doldurulduğu modeller, renk ve tasarım açısında da banyoların havasını değiştirir. Tek renk modellerinin bulunduğu ankastre tasarımlar, farklı renk tonlarını bir arada barındıran çeşitleriyle de şık bir duruş sunar.Katı formlar için üretilen tasarımların yanında metal ürün çeşitleri de tercih edilir. Duvara monte tasarımlar içerisinde de öne çıkan metal ürünler, zahmetsiz bir şekilde yıkanma özelliğiyle de rahat bir kullanım sunar. Krom modellerinin sahip olduğu dayanıklı yapıları da iş ortamlarında sıklıkla kullanmalarını sağlar. Sade çizgileriyle sahip olan krom tasarımlar, banyolarına minimal dokunuşlar kazandırmak isteyenlerin de tercihleri arasında yer alır. Yaşam alanlarında ufak değişiklikler yapmak istediğinizde birbirinden farklı tasarımlara sahip modellerle banyo ve mutfaklarınızın havasını yenileyebilirsiniz. Banyo ve mutfaklara ışıltı kazandıran, şıklıklarını destekleyen ve dekorasyonun tamamlayıcı parçalarından olan modelleri Trendyol ayrıcalıklarıyla inceleyebilirsiniz. Son derece geniş bir tasarım çeşitliliğiyle birlikte, her bütçeye uygun sabunluk fiyatları ile hayalinizdeki aksesuara sahip olabilirsiniz.

Sabunluk Nerelerde Kullanılır?

Sabunluk, evlerde konfor sağlayan bir eşyadır. Hijyen için büyük öneme sahip olan sabunun güvenli şekilde muhafaza edilmesi için tasarlanmış olan bu ürünün kullanım alanı oldukça geniştir. Evlerin banyo, tuvalet ve mutfak gibi bölümlerin sabunluğun farklı versiyonlarına rastlamak mümkündür. Banyo ve tuvaletlerde el temizliği için kullanılan sabunlar, bu eşya sayesinde hijyenik tutulabilir. Sabunluk, toz ve kir partiküllerinin geçişini engeller. Bu aracın bir diğer avantajlı özelliği ise sabunun el değmeden alınabilmesini sağlamaktır. Böylelikle kirli ellerinizle temiz sabuna temas etmeniz gerekmez. Sabunluk mutfaklarda da sıklıkla kullanılır. Mutfağınızda temizlik ve yemek yaparken ellerinizi yıkamak istediğinizde bu eşyadan faydalanabilirsiniz. Sabunluklar yalnızca el sabunlarını için kullanılan ürünler değildir. Bulaşık deterjanı gibi malzemeleri de bu eşyanın içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Mutfağınızdaki sıvı bulaşık sabununu temiz tutmak için de bu eşyadan faydalanabilirsiniz.

Sabunluk Nasıl Takılır?

Sabunluk pek çok farklı modele sahiptir. Bu modellerin bazıları herhangi bir montaja ihtiyaç duymaz, kullanıma hazırdır. Bu kompakt modelleri kullanmaya başlamak için hazne kısmını açıp içine sabun doldurmanız yeterlidir. Sonrasında sabunluğu düz bir zemine yerleştirerek ihtiyaç duyduğunuz her an rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir diğer sabunluk modeli ise montaj gerektirenlerdir. Bu sabunluklar genellikle alanın dar olduğu mekânlarda yer tasarrufu sağlamak için tercih edilir. Montaj gerektiren sabunlukları banyo ve mutfak gibi alanlarda duvara sabitleyebilirsiniz. Sabunluğun modeline bağlı olarak bu iş için vida ve matkap gibi araçlar gerekebilir. Bu gibi ekipmanlara sahip olmayanlar için çift taraflı bant ve vantus gibi yapışkanlı materyallerle sabitlenebilen sabunluk modelleri de mevcuttur. Bu modeller yüzeyde herhangi bir deformasyona sebep olmadığı için kiracılar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir.

Sabunluk Seçimi Nasıl Olmalı?

Sabun, çok sayıda çeşidi bulunan bir temizlik ürünüdür. Bu çeşitlilik, sabunlukların da farklı modellere sahip olmasını sağlamıştır. Günümüzde hem görsel hem de işlevsel olarak farklı özelliklere sahip pek çok sabunluk seçeneği bulunur. Bu alanda bulunan model alternatifleri kimi zaman seçim yapmayı zorlu bir hâle getirebilir. Sabunluk seçerken kullanılacağı alanı göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin mutfaklarda kullanılan sabunluk modelleri, banyolardakinden oldukça farklıdır. Bu sabunluklarda bulaşık süngeri ve fırçası gibi eşyaları da düzenli tutabilmek için ek alanlar bulunabilir. Bu özellikler sabunluğun işlevselliğini arttırır. Benzer şekilde banyo ve tuvaletler için tasarlana sabunluklarda da diş fırçası gibi ürünleri düzenli tutmak için eklenmiş parçalar bulunabilir. Sabunluk seçerken bu eşyanın farklı özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Kimi sabunluklar yalnızca sıvıyı içinde tutarken kimileri sabunu kolay uygulanmasını sağlayan bir köpük formuna dönüştürür. Benzer şekilde kimi sabunluklarda el temasını en aza indirmek için akıllı sensörler mevcuttur. Bu model farklılıkları da eşyanın kullanışlılığını arttırır.